Consul Ben IJsebaert: 'SOEPEL MET REGLEMENTEN' Wielersport bloeit in Zeeland Feest Egmo: Paleis te Bri „Eén broek is niet veel in een seizoen" Jet faat mij om de kassa, die moet rinkelen....." Zeeland donkere zuiden „W aarom ben ik kop man? Geldverspilling Verstandiger Tekst: Ton Koomen Fanatiek sport Diplomatiek Getto-politiek Maandag 2 april 1973 (Van onze sportredactie) TERNEUZEN „Als alle reglementen strikt nage leefd zouden worden, dan had je geen leven. Je moet soepel kunnen zijn als dat nodig is. Kijk, iedereen weet dat amateurwielrenners be taald worden. Het is toch een klare zaak dat je grote en kleine sponsors hebt. De grote mannen, die het meest betalen, hebben de beste renners. Normaal. Dat weet iedereen in het wielerwe- reldje. Officieel mag het niet. Volgens de internatio nale reglementen. Olympi sche gedachte enzovoorts- Maar neem nu Zeeland. Als ik zou optreden tegen dit soort zogenaamde uitwas sen, dan was het helemaal gedaan met de wielersport. Dan had je alleen nog maar officials over en geen en kele renner", zegt Ben IJse baert, de Terneuzense KNWU-consul, met zo'n dertien jaar ervaring in de ze functie. Voor Ben IJsebaert is het een duidelijke zaak dat er in het zuiden van het land flink geschipperd wordt met de reg lementen. IJsebaert: „Als wij op de kalendervergadering van de KNWU komen, worden de provincies Zeeland, Noord- Brabant en Ditmibuirg altijd be stempeld als „Het donkere zuiden". Bat begrip is ont staan, omdat men wel weet dat Wij met allerlei; problemen hebben af te rekenen. Het beste is als je soepel, maar toch streng bent. Vooral, als consul. Je moet niet tè goed met mensen omgaan in het metier dan anders dreigen ze een loopje met je te ne men." Voorbeeld van „Het donkere zuiden" in de ogen van Ben IJsebaert, eigenaar van een bloeiende zaak in sportartike len in 't hartje van Terneuzen, is het aantal juryleden dat bij kermiskoersen wordt ingezet. IJsebaert: „Officieel moeten er bijvoorbeeld altijd negen jury leden zijn. Volgens de regle menten. Maar dan komen de proble men. Een jurylid moet door het organiserend comité vijf tien gulden I worden betaald. Er zijn kleine comités bij, die een koers organiseren, waarbij slechts een dertigtal renners aan de start komen. Dan wordt zo'n uitgave te groot voor het comité. Dan krimpen we het aantal juryleden in. Het zou bij zo'n koers onnodi ge geldverspilling zijn als er negen juryleden aanwezig wa ren." Ndiet dat Ben IJsebaert er van overtuigd is dat de jury leden overmatig betaald wor den. IJsebaert: „Helemaal niet. Wat is nou in feite vijf tien gulden. De juryleden moeten er vaaik een wije dag voor nemen. De reiskosten die ze moeten maken. En dat alle maal voor vijftien gulden. Je bent al blij diat je nog idealis ten kunt vinden, die zich op deze wijze voor de wielersport willen inzetten. Dat het echt geen vergoeding is waar je u tegen zegt, daar zijn nu ook vrijwel alle wielercomités van overtuigd." Ben IJsebaert, die zelf jarenlang jurylid was voordat hij tot consul werd benoemd „De wielersport fascineert me. Het is een sport voor jongens met karakter. Heel iets anders dan Hockey, voetbal of tennis, waar iik ook actief in ben geweest" leeft op vruieradschappedijke voet met de wielercomités in Zeeuwisoh-Vlaanderen. IJse baert: „De verstandhouding is prima. Maar ik sta ook altijd voor de mensen klaar. Ze kun nen me altijd bereiken, ik ben nooit te beroerd om voor ze in de bres te springen, ze van aidviies te dienen. Er is bij voorbeeld een flinke aversie geweest tegen de verhoging van het wedstrijdgeld door de KNWU van f 50,- tot f 300.- Ik had daar aanvankelijk wel begrip voor. De KNWU had er wellicht verstandiger aan gedaan die verhoging meer geleidelijk in' te voeren. Niet ineens zo'n grote sprong. De prijsstijgin gen hadden wat regelmatiger opgevangen moeten worden. Daar moet je niet te lang mee wachten. Anders komt het on sympathiek over en kun je het moeilijk verkopen tegenover de comités. Maar aan de an dere kant staat het KNWU- verzoek om een subsidiebij- drage van driehonderdduizend gulden. Als je zo'n verzoek indient moet je wel een goede exploi tatierekening en begroting overleggen. De wielercomités hebben nu alle begrip voor de zaak. Het aantal wielerronden neemt toe. Dat is een verheu gende zaak. Een teken dat de wielersport bloeit. Er wordt de laatste tijd ook veel aan de jeugd gedaan. Er is even een periode geweest, dat die Zaak wat werd verontachtzaamd. Nu leeft het weer. Gelukkig" Ben IJsebaert, die ais motto heeft: „Hoe strenger je bent, hoe gemakkelijker je werkt" ziet de toekomst van de Zeeuwse wielersport dan ook optimistisch tegemoet. Aan Ben IJsebaert zal het niet liggen. IJsebaert is beze ten van de wielersport. IJse baert: „Ik heb twee dochters, maar als ik een zoon gehad had, zou ik zeker graag gehad hebben dat hij do wiplersport koos. Dit sport kweekt karak ters. Daar wordt men hard in". Ik hoop er nog vele jaren actief in te kunnen zijn. Die mooie tak van sport stiMule- ren. Dat schept voldoening." (Van onze sportredactie) TEKNEUZEN „Dat de wielersport bloeit in Zeeland", zegt consul Ben IJsebaert, „blijkt wei uit het feit dat Clinge en Nieuw Namen ook weer belangstelling hebben getoond in de toekomst plaat selijke wielerronde te organi seren. Ik heb bezoek gehad van delegaties van de wieler- comite's van Nieuw Namen en Clinge. Twee jaar heeft de zaak daar dood gelegen. Er was geen interesse. De wieler comités werden teveel bezet door leden van de ondere gar- Er is nu jong leven inge blazen. Men is nu weer en thousiast men vroeg om in lichtingen en het Staat wei- vast dat Zeeland er twee koersen bij krijgt. Voor Ben IJsebaert is er In Zeeland zeker plaiaits voor twee wielerverenigingen. IJse baert: „Aanvankelijk stond ik er wat sceptisch tegenover, maar nu ben ik overtuigd van de levensvatbaarheid van zo wel „Theo Middelkamp" als Zeeuwsch-Vlaanderen. Kijk, dat mentaMteitsverschil blijf je houden, tussen de eilanden en Zeeuwsch-Vlaanderen. Er bestaat een rivaliteit tussen twee kerngezonde verenigin gen. Dat kun je alleen moer toejuichen". Op 14 april zal in Hulst een vergadering worden gehouden van wieleroonüté's over de problematiek van de volks- koersen en de licentiehouders. Ben IJsebaert kreeg op de laatste vergadering die werd gehouden, en waarop hij niet aanwezig was, nogal wat kri tiek te horen. Nu op 14 april zal hij de vergadering zeker bezoeken om een en ander recht te zetten. (Van onze r Op zaterdag 22 juli f van Buitenlandse feestelijke ceremonie in handtekening onder het en de EEG. Hiermee werd het geva voor Portugal, dat het handelsgebied in Europa een isolement terecht zou men, afgewend. De overe^ komst tussen Portugal en EEG heeft de vorm van „Vrijhandelsakkoord" dat 1 januari 1973 in werking! getreden. Het doel hiervan het vestigen van een „vr[ handelszone" tussen Portuj en de EEG, dat wil zeggi dat de onderlinge handels!) iemmeringen (invoertarievq etc.) geleidelijk worden gebroken. Het eindresulta is dan dat de -oederen een overgangsperiode (dj rende tot 1 juli 1977) vq kunnen circuleren tussen betrokken gebieden. Over de tussen Portugal de EEG gevoerde onderhall delingen (waarbij de Nede lander Edmond Wellenstei directeur-generaal in het d partement van de Europe: Commissie) is niet veel t< de publieke opinie doorgj drongen, de tekst van overeenkomst is nog steed niet gepubliceei-d. Er komt veel technische detailpunte bij te pas, de deskundige spreken in een bijna onvei staanbaar jargon en de mei Ben IJsebaert: „We weten allemaal dat de amateurs betaald worden, maar je kunt er zo wei nig aan doen. Als je de reglementen streng zou toepassen, hield je alleen officials over en geen enkele renner meer". (Van onze redactie buitenland) Politieke veranderin gien in de Portuges' koloniën Angola, Mo zambique en Guine-Bissai zijn volgens velen alleei maar te bereiken door: Economische en politieki isolatie van het Portugese be wind. Geen handelsverdragei met het regime te sluiten, in vesteringen na te laten ei Portugal uit de Navo te ver wijderen. Het geven van maximal! steun aan bevrijdingsbewegin gen in de koloniën en de op positie in Portugal. Deze stern moet ook na de onafhankelijk heid van de koloniën wordei voortgezet om de schade vai eeuwenlang kolonialisme op t vangen. De filosofie achter deze ar gumenten is de volgende Door economische isolerin; van Portugal zal de opbrengs! van de uitbuiting verminde ren; door versterking van di Portugese oppositie en van d< bevrijdingsbewegingen zullei de kosten van de onderdruk king stijgen, en de buitenland se investeringen zullen afne men door het gestegen risico Alleen op deze manier, zq meent ook drs. Guinee, kan zc snel mogelijk het punt bereik' worden waar het voor hei Portugese regime niet meet loont de onderdrukking en uit buiting voort te zetten, en het voor buitenlandse investeer ders te riskant wordt om noj langer als „handlangers" bi; deze uitbuiting op te treden. Tegenover deze mening, die o.a. vertolkt wordt door anti apartheidsbewegingen en be wegingen die strijden voor d< onafhankelijkheid van de Por tugese koloniën, staat hel standpunt van de niet-isolatie de niet-boycot. Het wordt nie zelden onderschreven door dc Nederlandse werkgevers (bij voorbeeld recentelijk nog ir De 21-j/arige Axelaar, die in het nog prille wielerseizo-en al vijf keer als eerste over de meet ging in het Belgische Haarelbeke, Munkswalm, Om loop van het Volk, Gooik, en tijdens de cluibkampioenschap- pen van de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen voelt zich in dat opzicht niet ge trouwd met Trico Noble. De Waal: „Mij maakt het niets uit. Het gaat mij om de kassa, die moet rinkelen. Of dat nu bij Trico Noble gebeurt of bij een ander, dat doet er niet toe. Het is maar net wie het mees te geld wenst neer te tellen. De Waal vindt het prachtig wat Trico Noble allemaal voor de wielersport heeft gedaan. Maar is toch niet kapot van de bedragen die door Frans van Turenhout onlangs in een in terview met De Stem noemde. Van Turenhout vertelde daarin dat hij vorig seizoen f 84.000,- in de wielersport had gesto ken. De Waal: „Dat zal best zo zijn, maar ik weet wel dat het meeste geld in ieder geval niet naar de renners gaat. Ik weet nu wat ik verdien bij Trico Noble, de prijs noem ik niet, maar als ik dat bedrag met het aantal renners verme nigvuldig, kom ik echt niet al te hoog uit. Meer wil eik daar niet over zeggen". De Waal heeft echter nog wel het een en ander op zijn lever." Bepaalde zaken zoals die zijn voorgesteld bij de presentatie van de Zeeuwse wielerformatie tenminste voo-r het grootste deel bestaan de uit Zeeuwse renners zijn wat hem betreft flink ver keerd overgekomen. Niet hele maal volgens de harde werke lijkheid. De Waal: „Kijk, tij dens de presentatie in Aarden- burg heeft Frans van Turen hout het zo voorgeschoteld als of Wim de Waal en Jan Raas de grote vedetten waren van Trico Noble. Wij waren de mannen die het laatste jaar als amateur redien, wij war-en de mannen die het dit seizoen moesten maken voor Trico No ble. Wij wiaren ook de mannen die met Van Turenhout zou den moeten komen praten als er sprake was van een eventu ele overgang naar de profs. Maar de praktijk is dat niet Wim de Waal en ook niet Jan Raas tot kopman werd be noemd van de Trico Noble- formatie. Dat w-erd Comelisse. Cornelisse werd in de Ronde van Noord-Holland tot kopman gebombardeerd. Dat was een rake klap in het gezicht voor me. Denkt Van Turenhout soms dat een Zeeuwse renner geen kopman kan zijn? Moet dat juist een man van buiten de provincie zijn? Laat hij dat dan ook vertellen tijdens de presentatie. Ik had verwacht dat ik als kopman zou funge ren". zEr zijn meer zaken die Wim de Waal zwaar op de maag liggen. De Axelaar is het bij voorbeeld helemaal niet eens met de manier waarop de ren ners worden opgevangen voor een klassieker of daarna. De Waal: „Neem non de Ronde van Noord-Holland. Ik werd tweede. Toch een knappe prestatie dacht ik. Maar nee hoor als je twee de wiordt dan tel je niet mee. Je moet per se als eerste over de streep gaan. Als je tweede wordit zien ze je niet staan. Dan bun je je broodzakje openhalen en de boterhammen die je zelf van huis meegeno men hebt oppeuzelen. Dan is er geen diner voor je. Dat staat alleen klaar voor iemand die eerste wondt. Dat valt me zwaar tegen". En wat denkt De Waal, vo rig j aar goed voor achttien overwinningen, over het deel nemen aan teveel kermiskoer sen. Sponsor Frans vain Turen hout verklaarde hier tegen te zijn. Van Turenhout zou liever zien dat zijn renners zich mee,r spaarden voor het grote re werk. Meer prestaties le verden in zware klassiekers. De Waal hierover: „Kijk dat is natuurlijk allemaal mooi ge zegd, maar diie vlieger gaat maar gedeeltelijk op. Natuur lijk moet je als je straks een goed profcontraot op zak wil steken naam maken in de klassiekere. Dat is normaal. Dat verhoogt de marktwaarde. Maar in de klassiekers is vrij wel niets te verdienen, In die keirindskoersen wel. En de poen is toch aantrekkelijk, niet waar? Op die manier fiets ik tenminste een aardig be drag bij elkaar. Maar ik ben het wal met de heer Van Tu renhout eens dat je je bijvoor beeld in een Olymipia's Toer goed moet presenteren. Ook voor de wereldkampioenschap pen wil ik me goed voorberei den. Ik train daar keihard voor. Elke dag zo'n 120 kilo meter op de fiets. Ik heb ge lukkig alle medewerking van mijn werkgever, het pijpen- constructiebedrijf van de fir ma Van Goor in Axel. Ik krijg alle vrije tijd die ik nodig heb om in topvorm te kunnen ge raken. Ook veel vrije tijd voor training en wedstrijden te rij den. En dat zonder financiële consequenties. De velddiensten bij mijn baas gaan gewoon door. Je zou hem ook een sponsor van mij kunnen noe men". De Waal, die in Axel fel gesteund wordt door een fana tiek supporterslegioen een supportersclub van ongeveer 170 leden staat achter hem voelt zich sterk. De Waal: „Als de heer Van Turenhout bijvoorbeeld zegt dat de ren ners ondankbaar zijn, dat ze alleen maar graag geld in de zak steken, maar slechts zel den of nooit bij hem langs komen, om wat belangstelling te tonen, dan zeg ik nou en wat dan nog. Ik zeg maar zo, ik fiets vour hem, fiets zo hard mogelijk boek prestaties, en daar wordt ilr voor betaald door hem. Hij zal De Waal echt geen geld geven omdat I)e Waal zulke mooie witte haren heeft, maar eenvoudig omdat De Waal zo hard fietst, zoveel overwinnin gen boekt en op die manier reclame voor hem maakt. Hij tevreden, ik tevreden. Als hij ontevreden zou zijn over mijn prestaties zou ik naar mijn mening echt niet aan de bak komen bij Trioo Noble, Of zie ik diat soms verkeerd"? Wim de Waal. die zich in zakelijke kwesties bij eventuele contracten laat adviseren door de Axelaar Son Wondelgem wil het dit sei zoen graag „maken" in de wielersport. De Waal: „Dit jaar wjl ik prestaties boeken, die mij een goed profcontracl moeten opleveren. En of dal nu al of niet bij Trico Noble gebeurt doet er niet toe. Het gaat er om wie het meeste biedt. Dat lijkt mij een gezonid standpunt". TON KOQMEN (Van onze sportredactie) AXEL Behalve dat Wim de Waal, de topcoureur van Trico Noble van zijn sponsor een x-bedrag op jaarbasis Trijst uitbetaald, steunt Trico Noble hem ook nog met zijn tenue, waarop duidelijk en terecht uitkomt voor wat voor firma de coureur nu eigenlijk actief is. Eén ding bevalt De Waal echter niet erg. De Waal: „Voor een heel seizoen krijgen we slechts één broek van Trico Noble. Beslist niet teveel. Je hebt er veel meer nodig. Maar de rest moet je, evenals het materiaal, zelf betalen. Een broekje kost toch altijd zo'n veertig gulden. Ik had ver wacht dat we er meer zouden krijgen van Trico Noble. Dat bedrijf zit toch zelf in die handel. Als je nagaat dat als er een koers is in bijvoorbeeld Joegoslavië Trico Noble een wagen vol van die dingen weggeeft. Voor niets. Ik begrijp het wel, om een afzetmarkt te vinden natuurlijk. Maar zou het dan zo gek zijn als hij zijn eigen coureurs ook van de nodige attributen voorziet?". 0 Wim de Waal: „Aan een broek in een seizoen heb je natuurlijk niet genoeg. Ik meen dat een sponsor voor meer moet zorgen". WIM DE WAAL„PROF BIJ HOOGSTE BIEDER" (Van onze sportredactie) AXEL „Als er een fir ma of sportief merk komt die belangstelling voor mij heeft, die mij een goed profcontract kan bieden, dan teken ik. Absoluut. Na tuurlijk, wie het meeste biedt is winnaar", zegt Wim de Waal, een van de para- depaardjes van Trico No ble, de Axelse coureur met het felle eindschot, die dit als zijn laatste seizoen bij de amateurs ziet. Frans van Turenhout, met zijn broer Gerard de sponsor van de Trico Noble-ploeg mocht dan tijdens de voorstelling van deze amateurformatie in Aardenburg min of meer laten doorschemeren dat als hij zou beginnen met een profploeg volgend jaar, hij graag zijn Zeeuwse top pers De Waal en Raas zou claimen; De Waal denkt daar heel anders over. Wim de Waal: „Als ik een goed profcontract krijg aangeboden, teken ik meteen. Of dat nou bij Trico Noble is of bij een ander, dat interesseert me niets".

de Stem | 1973 | | pagina 12