Kampioenschap Van der Smissen Leman: derde maal zege Minneboo snelste in Achtmaal Clay weer verslagen MINDER SPANNING Lubbers- Gay in gevaar? sport VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 2 APRIL 1973 VI T* (Van onze sportredactie) BERGEIJK „Met de twee de plaats zou ik at tevreden zijn geweest. Daarom ook kon ik zonder zenuwen aati die laatste, belangrijke partij be ginnen, want van de tweede plaats was ik al zeker, voor dat we begonnen." De 18-ja- ïige Brabander Christ van der Smissen, die zijn debuut in de ereklasse bandstoten dank zij een beter gemiddelde dan Henk de Kleine met de lands titel liad bekroond, gaf deze verklaring voor zijn koele spel in de slotronde. Hij had daarin voor de bepaald niet gemak kelijke taak gestaan 0111 een zaterdag verkregen voorsprong in gemiddelde op De Kleine tegen Dekker te handhaven. Het gelukte, zonder dat Van der Smissen wist hoeveel beur ten hij aan de Kleine mocht verspelen: „Ik ben gaan bil jarten om de partij zo snel mogelijk uit te maken". Toen Van eter Smissen in de 22e beurt Dekker ver het na kijken haid gegeven (200-92) stond zijn eerste nationale ti tel in de hoogste klasse vast. Op dat moment was De Kleine tegen Steures bezig aan zijn zestiende beurt en kon, zelfs als hij de partij uitmaakte, geen kampioen meer worden. Van der Smissen, die een week geleden in Heronthals vooir de tweede maal in suc cessie Europees juniorenkam- pioen kader 47/2 en libre was geworden en daardoor nauwe lijks voor het bainidstoten had kunnen trainen, bad zaterdag zijn achterstand op De Kleine met medewerking van Jean jlïessems (doze versloeg De Kleine in 39 beurten) kunnen wegwerken. De achterstand had hij overigens al in de openingsronde opgelopen, toen hij door een speling van het systeem tegen De Kleine had moeten uitkomen en had ver loren. Daarna had de jonge Brabander voor niemand meer uit de weg hoeven te gaan. Hij had zijn gemiddelde in zes partijen opgevoerd tot 7.73, terwijl De Kleine door die 39 beurten tegen Bessems terug viel tot 7.25. Het was een ver schil van 9 beurten, een niet onoverkomelijke barrière. De Kleine, die wel degelijk had zitten rekenen wist dat en vocht als een leeuw om zo snel mogelijk uit te zijn, maar had de arbiters tegen. Tot tweemaal toe werd een zui vere carambole van de man uit Mierlohout afgeteld. Deson danks liep hij in deze twee kamp, die op twee tafels werd uitgevochten, aanvankelijk op Van der Smissen in. De te genstanders van de titelkan didaten, Willy Steures en Piet Dekker, vervulden in liet spel een figurantenrol. Maar Van der Smissen gaf geen krimp. Hij speelde om zo snel moge lijk aan de meet te komen en produceerde series van 37. 38 en 32 en bleef opmerkelijk kalm, toen hij geslaagd was. „Natuurlijk doet het me wat om kampioen in de ereklasse te zijn," zei hij. Het was hem niet aan te zien. Eindstand: 1. en Nederlands kampioen: Van der Smissen (St. Wille- tarord) 12 puutein, hoogste serie 47, alg. gemiddelde 7.91, 2. Henk -die Kleine 12 64 7.64, 3. Hams Vuiltiink (Groente) 8 67 9.02 (Nr), 4. Jean Bessoms (Cadier en Keer) 7 41 5.84, 5. WdlMe Steures (Nijmegen) 6 46 6.29, 6. Piet Dekker (Dede- waard) 5 49 4.96, 7. Ben Velt huis (Oldanzaial) 4 57 4.93, 8. Jaap Ligtbart (Alkmaar) 2 45 4.85. Eric Leman (links) wint de ronde van Vlaanderen. Rechts Freddy Maertens. JANUS VAN TOL OP DE MEET GEKLOPT (Van onze speciale verslaggever) MEERBEKE Bikkelhard en niets-ontziend was de strijd geweest. En successie velijk waren de favorieten voor de 260 km lange Ronde van Vlaanderen afgevallen. Eerst Van Springel, daarna Zoetemelk, die door onop lettendheid de slag had ge mist, maar die overigens la ter goed terugkwamen. Toen Frans Verbeeck en Walter Godefroot die de beklim ming van de steile muur van Geraardsbergen met materi- aalpech moest bekopen. Ten slotte Roger de Vlaeminck, die gewoon uitgeblust was en in de slotfase zelfs zo ka pot kwam te zitten, dat hij de bezemwagen moest op zoeken. De enige uitgespro ken en eerste favoriet, die toen nog was overgebleven was Eddy Merckx, die nog niet lang geleden had uitge roepen, dat hij dit jaar voor al zijn zinnen had gezet op de Ronde van Vlaanderen. Maar ook hij zou niet zege vieren. De triomf namelijk was weggelegd voor Eric Leman, de kleine geblokte sprinter, die hiermee voor de derde maal deze konings- klassieker op zijn naam (Van onze sportredactie) DEN HAAG Leo Duyndam had zich bjj broer Aad achter op de motor gezet om hem in de laatste vijftig kilo meter van de twintigste Ronde van Zuid-Holland aanwij zingen te geven. Delbana-ploegleider Rook gaf hem pas op het laatste moment een plaats in zijn ploeg voor Zuid-Hol land om hem te prikkelen, maar Janus van Tol, de hoog blonde coureur uit Poeldijk, won niet. De zege ging naar Wil van Helvoirt, die Janus van Tol in een sprint van vijf naar de tweede plaats verwees. En favoriet Louis Westrus naar de derde. Janus van Tol, die de hint van ploegleider Rook goed begrepen had („Ik reed in de Baronie inderdaad slecht") kon bij zichzelf te rade gaan waarom hij deze Ron de van Zuid-Holland, die nu niet werd beheerst door ge sloten spoorwegovergangen alle vier de doorgangen waren vrij toen de karavan arriveerde had verloren. Van Tol: „Ja, ik weet het wel. Achteraf had ik misschien niet vlak voor de laatste bocht moeten demarreren, maar ik dacht, dat de finish dichterbij lag. Nu kon Van Helvoirt nog net over mij heenkomen". Een overigens zwak excuus voor een renner, die weken lang op het parkoers van deze ronde trainde. „Ja, Ja, het was fout, maar toen ik eenmaal was aangegaan, kon ik toch niet meer terug. Of wel? Ik moest alles of niets spelen", aldus de toch breeduit lachen de Van Tol. Wil van Helvoirt: „Van Tol lanceerde mij op een manier, die ik alleen van een ploeginakker zou verwachten. Ik moet in een spurt op mijn kracht rijden en met Van Tol als springplank ging het uit stekend." Ook Van Helvoirt was in de kopgroep van vijf het meest bevreesd geweest voor het eindsohot van Frisol coureur Louis Westrus (de andere twee waren Frits Slüper en Jan Ruckert). Westrus zelf gaf toe, dat hij zich in de laatste tien kilometer gespaard had de Amsterdammer kwam niet meer op kop om dat hy naar zijn zeggen „ge bakken zat". „Maar in feite kun je dat beter niet doen. Je haalt je zelf uit het ritme en dan kom je vast te zitten. Dat bleek vanmiddag wel. Ik kon niets in die spurt", stelde Louis Westrus, die zich wel beklaag de over het feit, dat er geen doek boven de finish hing. „Als coureur rij je daar in de eind sprint naar toe, maar nu zag je op het laatste moment pas waar de streep was". Het doek sneuvelde trouwens vlak voor de aankomst van de vijf vluch ters onder aandrang van een Haagse stadbus, die vlug van het parkoers gevoerd moest worden. Met Wil van Helvoirt als eerste man zette de ronde van Zuid-Holland wel de trend van de „kleine" winnaars voort, die schijnt ingezet in de Om loop van de Baronie waar de zege naar Evert Diepeveen ging. Maar toep is de „twin tigste ronde van de Randstad" een uiterst zwaar karwei ge weest. Zeker in de eerste hon derd kilometer, toen het be kende beeld van de Nederland se amateurklassieker zich weer voor deed. Elke waaier was een groep en lek rijden betekende gezien zijn. Dat on dervonden Fedor den Hertog, Herman Perfors, Fons van Katwijk, Ton Zuiker, en vele anderen. Er waaiden ook ve le renners naar achteren, waaronder de voltallige Duit se ploeg met de wereldkam pioen cyclo-cross Peter Tha ler. Toen 11a honderd kilqmeters de zaak uitgedund was. waren er nog 34 kanshebbeers, waar onder Jan Aling, Piet Kette- nis (kwam niet op kop), Pe ter van der Kruys, John Cor- nelisse, Janus van Tol, Louis Westrus, Lon Strobbe, Harry van Groezen, Wil van Hel voirt, Roy Schuiten, Frits Slüper, Ad Dekkers, Ted Blom, Anne Koster, Ben Groen en Rudi Liebrechts. En Jan Ruc kert, de Nederlandse kam pioen bij de nieuwelingen van het vorig jaar, ingelijfd door Herman Krott van Amstel. Een coureur, die volgens het „ijskast-systeem" wordt be handeld dit seizoen, hetgeen betekent, dat Krott nog niet constant het zware werk zal laten doen. Maar diezelfde Jan Ruckert, die zijn eerste klas sieker reed, forceerde in Delft de beslissing. Op een stijl brug getje over een gracht ging hij er vandoor. Ruckert: „Op dat bruggetje viel het van voren even stil en ik dacht: hier kan ik gelanceerd springen". Ruckert) liet zich als een steen naar beneden vallen,- nam risi co in de volgende scherpe bocht naar links en was weg. Louis Westrus reageerde on middellijk. Net als Janus van Tol („Ik dacht: ach, je weet nooit, terughalen kunnen ze je altijd")'. Wil van Helvoirt en Frits Slüper zagen ook wel mogelijkheden en zij reden naar het drietal toe. Vijf lei ders, die het zwaarste gedeel te van de koers nog voor zich hadden: het Westland met zijn Maasdijk, een kolos, die hoog boven de kassen uittorent en waar de zeewind vrij spel heeft. Het vijftal, met de wind vaak pal op kop, trok zich er niets van aan en in enkele ki lometers had het een voor sprong van een minuut bijeen gefietst. Achter het vijftal probeerde Roy Schuiten het prestige van Ketting te redden, maar hij kwam niet weg. Johnny Verbeke van Trico Noble trachtte ook aanslui ting te krijgen, maar hij bleef hangen. De vijf moesten het uitvechten en Van Helvoirt bleek de sterkste. ROB VAN DEÜRSEN De uitslag: 1 Wil van Hel voirt (Tilburg) 148 km in 3.18.16, 2 Janus van Tol (Poel dijk), 3 Louis Westrus (Am sterdam), 4 Jan Ruckert (Am sterdam), 5 Frits Slüper (Kerkrade), 6 op 46 sec. Ad Dekkers (Udenhout), 7 Ton Smit (Halfweg), 8 Anne Kos ter (Leeuwarden), 9 Ben Groen (Steemwijk), 10 Harry van Groezen (Made), 11 Roy Schuiten (Zandvoort), 12 Jan Aling (Bladel), 13 Rien Cornelisse (Rotterdam), 14 Jan Klomp (Groot Ammers), 15 Peter van der Kruys (Hel mond), 16 Ko Gilling (Hulk), 17 Peter Legierse (Den Haag), 18 Jan Zuijdweg (Rotterdam), 19 Rob Smit (Rotterdam), 20 Kees van der Knaap (De Kwa- bel). Ploegenlilassement: 1 Am- stel 28 pnt., 2/3 Delbana en Frisol 29 pnt. 9 Wil van Helvoirt (rechts) gaat als Winnaar van de ronde van Zuid-Holland over de streep. Links Janus van Tol. ASTEN (ANP) De twee de series KNMV-wegraces van het seizoen, gehouden rond het strandbad Oostappen (bij As ten), hebben minder spaiming geboden dan was verwacht. Slechts een race was het aan kijken ten volle waard, die in de klasse 500-cc internationaal. Favoriet Wil Hartog (Abbe- kerk) moest een langdurig ge vecht leveren met Piet van der Wal (Kawasaki). Hartog dankte het aan de pure snel heid van zijn Riermersma-Ya- maha dat hij tenslotte toch nog als eerste door de finish ging. De eerste ronden waren duidelijk voor Van der Wal geweest, die dank zij een goe de start een voorsprong op bouwde. Op de rechte stukken was zijn Kawasaki echter niet snel genoeg. Daarvoor had Wil Hartog gemakkelijk getriomfeerd in de 350-cc klasse. Zijn voor naamste rivalen Jan Huberts en Wietse Veenstra, moesten wegens pech al na twee ron den uitvallen. De Amsterdam mer Rob Bron kon zelfs niet aan de start komen. Tijdens de training had Bron om onbe grijpelijke redenen te hard af geremd en was ten val geno men. Hij liep een gebroken sleutelbeen op, waardoor hij tenminste voor zes weken is uitgeschakeld. De uitslagen: 250cc-intema- tional 8 x 6500 meter: 1. Nico van der Zande (Oosterhout) - Yamaha 23.27.9 tnin (gem. 123.085 km-u), 2. F- Geysen- dorpher (Den Haag) - Yama ha, 3 K. Schermer (Castri- cum) - Yamaha. Snelste ron de: M. Ankone (Ymsel) 6500 m in 2.51.6 (126.241 km-u gem.) 350 cc int 8 x 6500 m: 1. Wil Hartog Abbekerk - Rie- mersma-Yamaha 23.00.0 (125.380 km-u gem), 2 J. van Disseldorp (Breda) - Yamaha, 3 H. Loder (H. I. Ambacht) Yamaha, snelste ronde; Hartog 6500 on in 2.48-7 (128.411 km-u) 500 cc int 8 x 6500 m: 1. Wil Hartog-Riemersma-Yama ha 22.13.2 min (130.030 km-u) 2 P. van der Wal (Oirschot) Kawasaki, 3 F. Coopman (Norg) - Kawasaki, snelste ronde: Hartog 6500 m in 2.39.9 (135.047 kni-u). (Van onze wielermedewer- ker). ACHTMAAL Voor Gaby Minneboo scheen de zon. Voor vrij weinig publiek en onder erbarmelijke weersom standigheden kwam de beves tiging van zijn kwaliteiten, die niet alleen het rijden achter grote motoren omvatten. In de Omloop van de Baronie had hij al getoond een aardig stukje te kunnen vlammen en in de ronde van Achtmaal zorgde hij weer voor vuurwerk- Zes kilo meter voor het wedstrijdeinde ontsnapte hij uit de kopgroep van zes renners. In de spruit wist hij zich kansloos tegen snelle Marcel Rehorst. Daarom ging hij. Vele keren tevoren had hij het ook geprobeerd, maar steeds werd hij toen te rug gepakt. Op zes kilometer van het einde gaven de vijf medevluchters zich gewonnen. Aan de finish bedroeg de voorsprong van Gaby Minne boo 26 seconden. Achter de zes vluchters re den Lau Verweij en Ad van Overveld een furieuze achter volging. Zij kwamen tot op vijftig meter, maar sneuvelden toen, omdat het tempo in de kopgroep toen weer werd op geschroefd. Het heeft weinig gescheeld of Peter Valentijn zou zijn eerste nieuwelingen triomf geboekt hebben. De Amsterdammer Nooij ging echter nog net aan de kop groep vooraf. Bij de adspiran- ten won Christ Hollemans. De grootste bewondering was ech ter voor Gaby Minneboo, die bewees nog niet afgedaan te hebben. De uitslagen zijn: Amateurs: 1. Gaby Minne- SAN D1EGO (ANP) - De behandelende geneesheren van het ziekenhuis in San Diego hebben meegedeeld, dat Cas- sius Clay vier maanden niet mag boksen. De voormalige wereldkampioen heeft een rustige nacht gehad. Bij de operatie van zijn kaak, die negentig minuten heeft ge duurd, hebben zich geen com plicaties voorgedaan- Als de medici hun oordeel niet herzien is het gevecht Clay - Lubbers, dat op 14 juli in Djakarta zou worden ge houden, van de baan. boo Geervliet 100 kilometer in 2.25.41, 2 op 26 seconden Mar cel Rehorst Den Haag, 3 Piet Franken Oosterhout, 4 Frits Pirard Breda, 5 Bert Broere Oudenbosch, 6 Henk Prinsen Hank 7 op 1 minuut Lau Ver weij Pijnacker, 8 Ad van Overveld Zegge, 9 op 1.30 min W. Gomez Amsterdam, 10 John Konings Sprundel, 11 Frans van de Enden Monster, 12 G Ha-bets Den Haag, 13 Jac van Dijk Ulvenhout, 14 Jac van Merrienboer Klundert, 15 op 2 min Fred Nieumeijer Hengelo, 16 Ton Terharmsel Lage Zwaluwe, 17 H Lammers Rotterdam, 18 Jacob Schelling 's-Gravendeel, 19 Tiny van Hasselt Roosendaal, 20 Riny Jongenelen Oudenbosch. Nieuwelingen: 1- P. Nooij Amsterdam 60 kilometer in 1.29.3, 2 Peter Valentijn Sprundel 3 Andre Verstijlen St. Willebrord, 4 Bart van Est Dinteteord, 5 Ad van Peer Sprundel, 6 Wim Lugtenburg Rockanje, 7 P. van de Leij Rotterdam, 8 Jan Jonkers Oud-Gastel, 9 W. Tiggelaax Zaandam, 19 Ad van Bragt Lage Zwaluwe, 11 J. van Her wegen Voorburg, 12 T. Griep Spijkeniisse, 13 J. de Rooij Sprundel, 14. A. Sehuurs Am sterdam, 15. P Kouwijzer Goes. Adspiranten: 1. Christ Hol- lem-ans Bergen op Zoom 30 kilometer in 46.10, 2 Ad Ver stijlen St. Willebrord, 3 Jos Thijs Etten-Leur, 4 Leon Veetoe Bosschemhoofd, 5 Corne Koktoe St. Willebrord, 6 C, Schrijvers Nieuwendijk, 7 Jos Valentijn Etten-Leur, 8 Peter Heeren Sprundel, 9 Gerard Vergouwen Sprundel, 10 Jo han van Meer Wouwse Planta ge. schreef. Maar juist deze Le man, winnaar ook in 1970 en in 1972 was van tevoren niet tot de kanshebbers gere kend. Het was met name dit ge- brak aan erkenning, dat Le man, zo verklaarde hij latei-, „behoorlijk hold dwarsgeze ten". „Ik ben echt een beetje ge prikkeld gestart. Zo met in het achterhoofd de gedachte om vandaag iets te laten zien, dat ze er naast zaten om met Leman geen rekening te hou den". Eric Leman slaagde vol ledig in zijn opzet. Niet alleen, omdiat hij er o-pnieuw dn slaag de zijn voorwiel als eerste over dje toalklün te drukken, maar vooral, omdat diat ge beurde na bijna 200 km zware strijd, waardoor deze Ronde van Vlaanderen uitgroeide tot een aid-embeneimend evene ment. Voornaamste ingrediënten van dlit smakelijke wilalerge- recht waren de felle wind en vooral in de tweede helft Vtan de koers de kasseien weggetjes, die steeds maar weer opdoken. „De wegen wa ren soms bar", aldus Joop Zoetemelk, die uiteindelijk met zijn vijfde plaats bijzon der ingenomen bleek. Boven dien waren er dan nog de traditionele klimmen als de Kwairremont en de nieuwe Kruisberg en dan als slotstuk de muur van Gertaardsbergen. Bepalend voor het interessante verloop van de strijd was tenslotte het feiit dlait ai na 70 'km de beslissende stag viel. Ben groep van 29 renners, waaronder Merckx, De Vlae minck, Sercu, Godefroot, Le- mian, Verbeeck en Guimard en de Nederlanders Cees Bal, Jan van Katwijk en Leo Duyndam wist in het vrij bochtige tra ject, dat door het dorp Tor hout voorde, te ontsnappen. Eendrachtig samenwerkend had de kopgroep binnen 30 km een voorsprong van onge veer drie minuten opgebouwd. Terwijl Leaf Miortersen kop pig, maar tevergeefs, in zdljn eentje probeerde dit gat te overbruggen, begon de kop groep gaten te vertonen. Jan van Katwijk moest bet als eerste af laten weten, tenge volge v-an een lekke band. Bij de beklimming van de nieuwe Kruisberg kwaimen meerdere koplopers danig in moeilijkhe den. Onder h-en Leo Duyndiam, die al gauw het contact ver loor en daiarna afstapte. Cees Bal hiiéld het wat langer vol, maar moest uiteindelijk ook de vlag strijken. Dat gold eveneens voor Cyrdlle Gui- rnand, maar die wilst later toch weer bij te komen. Bij de beklimming van de Edelaere en de Valkenberg, die op 180 km volgden, zou de kopgroep echter verder uit dunnen. Dertien man bleef over toen dit karwei geklaard was: de Belgen Merckx, De Witte, Lievens Maertens, Van de Vijver, Leman, Godefroot. Verbeeck, Sercu, Roger de Vlaeminck, In 't Ven en De Geest en eén Fransman: Cyril- le Guimard. Een beter bewiJs van de superioriteit van de Belgen valt nauwelijks te le veren. Terwijl fedle wind en de hondssledhte wegen de koplo pers constant tot enorme in spanningen dwongen, viel op 40 km van de finish het doek weer voor een aantal van hen. Oorspronkelijk leken die mees te van de 13 ooureurs de klim vain de muur van Geraardsber gen goed oveleefd te hebben, maar toen er orde op zaken werd gesteld, bleek dat anders uit te vallen. Frans Verbeeck, de man die het eerst boven kwaim, had op de scherpe kei en een band verspeeld. Omdat de politoe zijn ploegleider Wil ly Jossart even ophield, duur de het een halve minuut voor dat Verbeeck op zoek kon gaan naar de kopgroep van vijf, diiie tijdens zijn afwezig heid was gevormd, bestaande uit de als een paard werkende Merckx, Roger de Vlaeminck, Leman, Miaertens en Die Geest. Hij kon dat gaan doen in ge zelschap van o.a. Godefroot, die op de miuur zijn versnel- lingsaip'paraat aan diilggels haid gereden. Zo leek vrij onver wacht de finale van deze Ron de van Vlaanderen een aange legenheid te worden tussen Eddy Merckx en Roger de Vlaeminck. Maar het zou hieel anders uitvallen. Nadat hij nog als tweede op de top van de muur was aan gekomen, nog vóór Merckx dus, bleek Roger de Vlae minck zo'n 25 kilometer voor het einde plotseling compleet uitgeblust. Hij, pas nog glo rieus winnaar van Milaan^ - San Remo, moest zijn vier Vluchtmaikkers laten gaan. Er ger nog, kortte tijd later kon hij niet eens meer .aanhaken bij de achtervolgende grtoep Godefroot - Verbeeck, welke trouwens inmiddels was uitge breid met Herman van Sprun- gel en Joop Zoetemelk, die samen op imponerende wijze dte sprong van het peloton naar voren hadden gemaakt en later zelfs noig een vooraan staande rol zouden spelen om de plaatsen achter de vier kop lopers. In de strijd om de bezetting van die eerste plaat sen konden de achtervolgers zich niet meer mengen, al wist Zoetemelk zijn uiteindelijke achterstand, die in hiet begin drie miinuten had bedragen, terug te brengen tot 45 secon den. Het duel om de eerste plaat sen speelde zidh voornamelijk af in de omloop van 12 kilo meter. die de renners nog moesten maken toen zij voor het eerst bij de eindstreep in Meerbetoe aankwamen. Ook al, omdat hij toch weer veruit het grootste deel van het werk had verricht en dus weer zijn oude vorm leek te naderen, leek het waarschijnlijk, dat Eddy Merckx in die laatste omloop zou proberen alleen weg te springen, natuurlijk ook om het gevreesde eind- schot van Eriic Leman te ontlo pen. Maar niemand kwam weg, zodat het spel uit eindelijk precies verliep zoals Eric Leman dat wenste. 150 Meter voor de streep, nadat het groepje bijna even had stilgestaan, ging Merckx de sprint aan. Leman reageerde direct en al kon Maertens dan ook nog een beetje in zijn buurt komen, echt bedreigen kon niemand hem meer. Le man: „Hier had ik niet van durven dromen. Drie maal de ronde gewonnen. Dat zal zelfs Eddy Merckx niet kunnen". JACQUES VAN LEEUWEN AUTOSPORT In Pres burg West-Duitslamd is de 22- jarige autocoureur Manfred Grau uit Marburg met zijn Lola-BMW 1600 om het leven gekomen. Tijdens de tweede wedstrijd om het Westduitse bergkampioensehap raakte Grau van de weg, botste tegen een boom en was op slag dood. GOLF Op het terrein van de Kennerner Golfclub heeft de heer G. van Reede (Am sterdam) zondagmiddag de eerste van een serie van drie aanmoedigingswedstrjden ge wonnen. Va Reede had 156 slagen (8076 nodig) voor 36 holes. J.J. van Neck (Eindho ven) en C.A. Braun (Kenne rner) deelden de tweede plaats met 158 slagen (beiden 80— 78). SAN DIEGO (ANP) De internationale bokswercld lieeft zaterdagavond in San Diego zijn tweede sensatie in het nog jonge jaar 1973 gehad. Na de nederlaag door knock out van Jo Frazier in Kingston tegen George Foreman, de Olympische kampioen van Mexico Stad, werd nu voor Cassius Clay, alias Mohammed Ali de zwartste bladzijde in zijn 13-jarige loopbaan als profbokser geschreven. Twaalfduizend toeschouwers in het Forum van San Diego (California) vierden dc over winning op punten van stad genoot Ken Norton met groot enthousiasme. Clay stond spra keloos in de ring en kon ook later in de kleedkamer geen woord uitbrengen. Een keihar de linkse van Norton had reeds in de eerste ronde zijn kaak gebroken. Toch waren de juryleden niet eenstemmig ln hun uitspraak: „Norton win naar op punten". De juryleden Frank Rustlch en Hal Rickards scoorden resp. 75 en 54 voor Nor ton, terwijl Fred Hayes die schril werd uitgefloten de partij met 65 aan Clay gaf. Norton, een 28-jarige fraai ge bouwde ex-marinier behaalde zijn eenendertigste overwin ning In tweeëndertig gevech ten als prof. Daarvan won hij er 24 door knock out of opge ven. De overw'uning van Nor ton was ver:" jnd. Onder de toeschouwers bevond zich o.a. ook wereldkampioen George Foreman. „Ik was niet ver baasd dat Norton de partij won. Clay wordt oud De vraag werpt zich op of Clay door de verschrikkelijke pijn, die hij ongetwijfeld moet hebben geleden door vanaf de eerste ronde met een gebroken kaak te boksen, tn staat is geweest om dat te laten zien wat hem tot de beste bokser aller tijden heeft gemaakt. De ex-wereldkampioen was langzaam en bewoog zich nau welijks. Hij bokste zonder zijn anders zo snelle reflexen en liet zich door zijn agressieve en zeker niet bange tegenstan der voortdurend tegen de ringtouwen zetten. In de tou wen gedrongen moest Clay talloze stoten op het lichaam nemen. Hij deed soms niet eens de moeite om weg te slippen. Alleen in de derde en elfde ronde bokste Clay beter. Daar tegenover stond dat ln de tiende en de twaalfde ron de het gevaar van een knock out voor de ex-wereldkampi oen niet denkbeeldig was.

de Stem | 1973 | | pagina 11