art W inkelier s ver eniging stimuleert bezoek Belgen aan Oostburg Modeshow v. d. Plas in Oostburg zeeuws Wie mag er op de stoel? VOLOP TE DOEN SUBSIDIE OP BUSVERVOER Gouverneur verbiedt reünie Oostfront strijders 3SENHUÏS meerd SASSISTENTE ËNTE ÏSONISTE/ NISTE Nieuwe directeur werkvoorziening Z.-Vlaanderen stad streek STACARAVANS 5995,- 7350,- IRAHAMS ord &RDEN- ORGSTERS r@s a! B.V. ERVLECHTERS I Besakuettemim is er een •o»eien^ ver2ot te bespeuren fnnP activiteiten van dit wii **e nagedachtenis I altiiaSjnSr,lan® niet OPZET FOLDERS Partij Reserve Waarom Weekenddienst Stemredactie 8 Zaterdag 31 maart 1973 "an ons ziekenhuis kun- i (met de opleiding samen met het keuken. :en en de interne perso- te verzorgen, neem dan Hoofd Personeelszaken, ■a T' )CHTE CARAVAN gezin een passende in- 5 meter ravans. inruil voorradig. HOOGERHEIDE Edingang van ons zieken- t een vakature voor al voornamelijk bestaan ïgen en het te woord nten en bezoekers en de de telefooncentrale. lling gaat uit naar een 20 jaar met een en enkele jaren erva- irtgelijke funïctie. eken om inlichtingen te Personeelszaken. terking van ons team een aantrekkelijk werk- een mooie omgeving, inding met Den Haag. svesting is mogelijk, volgens de landelijke an de direktie van Huize 1, Wassenaar. ;eph n.a.v.o. vraagt per 1 au- 3- keur41 b, 71 b, Frans, lardrijkskunde. ;vens mededingen naar jnctie van adjunct-direc- 300 leerlingen), e referenties te richten Markt 17. ie Schrijver, tel. school vé 01140-2259. verkzaamheden in Belgie Ï30 - 23567 of 010 - 248677.^ :et s helpen u, ït in te brenaen OOSTBURG Vanaf volgende week woensdag zullen Belgen vanuit diverse plaatsen, voornamelijk in West- Vlaanderen, tegen gereduceerde prijzen een bustocht kun nen maken naar Oostburg. Die gereduceerde prijzen zijn mogelijk dankzij een subsidie van de winkeliersvereniging, waartoe sinds kort ook de leden van de horeca-afdeling behoren. De proefperiode duurt drie maan den, waarna bezien wordt of het experiment is geslaagd. Een commissie, samenge steld uit leden van de winke liersvereniging, heeft zich in de afgelopen tijd intensief be ziggehouden met de voorberei ding. Een Brugse busonderne ming had zich tot de Oost- burgse winkeliers gewend met de vraag of er iets in zou zitten wekelijks op woensdag bussen vanuit diverse plaatsen in België naar Oostburg te la ten rijden. Woensdag is de wekelijkse marktdag, en dit is (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De gouverneur van de Belgische provincie Brabant heeft de reünie van Oostfrontstrijders, die dit week end in Schepdael bij Brussel gehouden zou worden, onder druk van de publieke opinie verboden. De bijeenkomst zou georganiseerd worden door het Sint-Maartenfonds. Dat is dezelfde instelling, die in Stekene het geruchtma kende ere-park voor Oostfront strijders heeft laten aanleggen. Zoals bekend zijn daar de laatste maanden verschillende karen vernielingen aange bracht door tegenstanders van dit monument voor Oostfront strijders. Tegen de voorgeno men reünie bij Brussel is ook in politieke kringen scherp verzet gerezen uilt vrees voor 't feit dat de reünie ook bezocht zou worden door oud-ss-ers en andere buiten landers, die in de tweede we reldoorlog mogelijk een du- toaize rot gespeeld hebben. Burgemeester J. Valckeniers van Schepdael is het overigens niet eens met de beslissing van de gouverneur. Hij heeft die beslissing omschreven als zijnde „ongemotiveerd". Het organiserende Sint-Maarten fonds heeft laten weten zich bij het verbod te zullen neer- loggen, en af te zien van de bijeenkomst. Overwogen wordt om tegen de beslissing in beroep te gaan. De organi satie beroept zich op de grondwettelijke vrijheid van Volgens burgemeester Valc keniers van Schepdael is de reünie van het Sint-Maarten fonds in de afgelopen jaren al I viermaal gehouden, zonder dat dit aanleiding heef gege- rijkswacht in deze omgeving van tot moeilijkheden. De neeft dit bevestigd. Het Sint- Maartenfonds op haar beurt beeft de beweringen tegenge sproken als zouden er op de balavond ook buitenlandse gasten genodigd zijn. De muzi kale omlijsting zou verzorgd worden door een Duits orkest ttt Krefeld, maar dat is vol lens de organisators een nor male zaak. t Overigens is het Sint-Maar- tenfonds duidelijk te verstaan gegeven, dat er dit weekend rond Brussel ook geen beto gen geduld zullen worden. Pe organisators op hun beurt nebben meegedeeld, dat juist ™epdael als plaats van ont moeting is gekozen om de rust m de Belgische hoofdstad te -waarborgen". Ook bij de westie rond het ere-park in «ekene heeft het Sint-Maar- "fonds er herhaaldelijk blijk on •fe®ev™, er bepaald niet Va J te bepaalde groepen schokke elgische bevolking te stri) ,6ren vaa alle Oostfront- ^Iders, _die aan de kant van (W„-nazls ^iri gesneuveld. rtiJ Belgische „hoogwaar- Z61*beMeders" die bet I Vaah«foni.met het Str6Ven de reden dat ook de markt kooplieden hebben bijgedra gen aan het welslagen van de opzet. „De hele opzet is natuurlijk meer kooplustige Belgen naar Oostburg te krijgen", aldus de heer J. Bogaert, voorzitter van de Oostbuirgse wintoeliersvere- niginig. „Blijkt over drie maanden dat de proef is ge slaagd, dan zal bezien worden of het busvervoer ook uitge breid kan worden tot die zater dag, maar dan zal er voor gezorgd dienen te worden dat op die daig in Oostburg dan ook ists te doen as". De heer J. Hommers, filiaal- chef van een grootwinkelbe drijf in Oostburg, is lid ge weest van de voorbereidings commissie. „Met dit busver voer, vajnuit de Belgische plaatsen Gent, Maldegem, Eeklo, Brugge, Ostende en Blankenberghe, mikken wij vooral op de wat oudere men sen en mensen zonder eigen vervoer, die ook weieens naar Z-eeuwsch-Vlaanideren willen. De bussen arriveren rond 14.00 uur in Oostburg en ver trekken weer om 17.00 uur" aldus de heer Hommers. In de beginperiode, wamineer deze vervoersmogelij kheid mis schien nog niet zo bekend is in België, zullen bussen van het Brugse bedrijf ergens ver zamelen, om zodoende met een volle bus in Oostburg te kun nen arriveren. Overigens heeft nog een andere Belgische ver voersonderneming belangstel ling getoond voor deze moge lijkheid. De winkeliersvereniging heeft enkele tienduizenden folders besteld, die dioor de busonderneming zullen wor den verspreid. In de folder is een dienstregeling opgenomen, evenals een fiks aantal adver tenties, die het mogelijk heb ben gemaakt dat de promotion van deze nieuwe reisgelegen heid geheel uit deze middelen betaald kon worden. Met enige trots vertelt de heer Hommers dit. „Wij zijn bovendien erg blij met de medewerking van de marktkooplieden. De sa menwerking is goed.". Van de folders zal nog niet alles wor den verspreid, „want als de proef slaagt en wij willen uit breiden met busdiensten op zaterdag, dan kunnen wij dat in de nog niet afgeroepen fol ders laten bijdrukken. We zul len eerst echter afwachten hoe het experiment op woensdag verloopt. Daarna kunnen wij verder zien". OOSTBURG-TERNEUZEN Het sociaal werkvoorzie- ningsschap Zeeuwsch-VIaande ren zal in zijn algemene be stuursvergadering op 5 april in het Terneuzense stadhuis een algemeen directeur (hoofd werkverband) benoemen. Als kandidaat is door het dagelijks bestuur voorgesteld de heer C.G. Bos uit Meppel. Aanvankelijk had men het oog laten vallen op een andere ge gadigde, die te elfder ure af zag van zijn op handen zijnde benoeming. Op de vergadering zal de heer Bos voor een ken nismaking aanwezig zijn. De vergadering wordt ook een krediet gevraagd voor het uitbreiden van de energievoor ziening bij de werkplaats van het schap in Hulst. Na het wegvallen van werkzaamhe den voor Remington is men erin geslaagd werk van Torna do aan te trekken, waarvoor echter andere machines, zoals puntlasapparaten en een ex- oenterpers, noodzakelijk zijn. De voedingskabel van de PZEM zal hieraan moeten worden aangepast, waarvoor een bedrag van f 4.500,- beno digd zal zijn. De vergadering van het al gemeen bestuur begint 5 april om 17.00 uur. OOSTBURG Al vijftien jaar houdt de firma v. d. Plas in Oostburg modeshows. In ca fé-restaurant „De Eenhoorn" werd het een extra feestelijke vertoning. Bloembinderij Gui- ran bestaat al vijftig jaar en vond de modeshow een goede gelegenheid om dat jubileum te vieren door in de zaal prachtige bloemversieringen aan te brengen, die later onder de bezoeksters werden ver loot. Modehuis v. d. Plas denkt, erg sportief, ook aan de grote re maten. Het hardgroene mouwloze doorkmoopjurkje, met plooien in de rok en rood- wit-blauwe diagonale streep in het bovenstuk, maakte een fleurige indruk en kleedde slank af. Een geraffineerde japon voor de grotere maten, hori zontale zwart-wit-strepen met lakceintuur, viel op en kreeg een applaus. Camel ds nog niet weg in Oostburg. De camelkleurige wikkelmantel met bindoemtuur en lange split middenachter, gaf daar blijk van. Er werd een mooie hoed bij gedragen in een lichtere tint. Opgetogen raakte de zaal toen ze het knalrode ensemble zagen (maat 42), dat bestond uit een japon waarvan de rok van sierbanden was voorzien en als enige garnering een gesp middenvoor had. Het bij passende korte jasje maakt het geheel ook voor kille da gen geschikt. Terwijl vader Jonkman zachtjes het orgel bespeelde, toonde dochter Mia een salo- pette met aan het automobilis me ontleende versieringen. Ze droeg daarbij een okergele blouse van tricot-satijn met iets opstaande kraag en lange puntige revers. Modehuis v. d. Plas introduceerde in Oost burg de „spijkerjurk". Afge zien van de verwerkte „spij kers" was ook de lange rits sluiting in 't voorpand van het bliousonjasje een versierend element. Extra mogelijkheden bood de safari-suède-jas, die wan neer hij binnenstebuiten werd gekeerd, een nappa leren jias bleek te zijn. RIA DE BOER Ook voor een commissaris der koningin komt het mo ment waarop hij van zijn pensioen mag gaan genieten. Pas als dat moment in zicht komt, ga je jezelf realiseren, dat zo'n belangrijk persoon als een commissaris der ko ningin en de provincie waarover hij is aangesteld, met al hun vezels bij elkaar horen. Vroeger, toen de commis sarissen der koningin nog de titel „gouverneur" voerden en zij eens in de paar maan den een brief uit Den Haag, kregen, was die band tussen de provincie en de eerste burger ervan, nog sterker. Maar ook nu is hij nog aan wezig. Ik kan u zeggen, dat het een vreemde ervaring voor Scopus zal z(jn als hij in plaats van mr. J. van Aart- sen, 'n andere hoofdbewoner van het Abdijcomplex (waar de ambtswoning van de com missaris staat) zal ontwa ren. Waarom reeds nu zo wee moedig gedaan over mr. Van Aartsen? Welnu, vrienden volgend jaar zal de commissaris der koningin in Zeeland met pensioen gaan. De preciese diatum is: 1 oktober 1974. Het vertrek van een com missaris der koningin is een grote gebeurtenis. Zoals het spreekwoord zegt: zulke ge beurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Dat is ook bij het nade rend afscheid van mr. Van Aartsen het geval. U denkt in uw onschuld natuurlijk, dat allerlei mensen, die nauw met de oommissaris te maken hebben, zich nu al vast aan het beraden zijn over de wijze waarop men afscheid zal moeten nemen. U denkt dan (net als ik aan vankelijk), dat de fractie voorzitters in d'e provinciale staten thans al bezig zijn met het schrijven van ver zen, die op de afscheidsre ceptie kunnen worden voor gedragen, terwijl hier en daar al schoorvoetend wordt begonnen met de inzameling van gelden voor een passend afscheidsgeschenk. Helaas, vrienden, de wer kelijkheid is anders. De schaduwen, die op de ge beurtenissen vooruitlopen, hebben betrekking op de vraag: Wie wordt de opvol ger van mr. Van Aartsen? Dat is nogal cru. Het doet een beetje denken aan het vechten om een erfenis als de toekomstige erflater nog in de bloei van zijn leven is. Nu is het niet zo, dat er in Middelburg al wordt gedacht aan een persoon, die volgend jaar oktober de commissaris der koningin in Zeeland zou moeten opvolgen, al worden Mr. J. VAN AARTSEN over zijn opvolging maakt men zich nu al druk er wel allerlei namen van zogenaamde „geschikte kan didaten" genoemd. Waar men zich momen teel druk over maakt, dat is de vraag van welke politieke gezindheid de nieuwe com missaris dient te zijn. Mr. Van Aartsen is anti-revoluti onair, zoals u wellicht weet. Het gewest Zeeland van de PvdA is van mening, dat de opvolger van mr. Van Aart sen een specialist moet zijn, omdat de PvdA bij de ver kiezingen het grootste aantal stemmen in de provincie Zeeland behaalde en in pro vinciale staten het grootste aantal zetels heeft gekregen. Op het eerste gezicht is men geneigd om te zeggen dat de PvdA gelijk heeft, met te eisen dat Zeeland een socia listische commissaris van de koningin moet hebben. Bij wat nadere beschou wing valt het echter op, dat de politieke gezindheid van een oommissaris der konin gin een bestuurder, die door de koningin wordt be noemd en niet (zoals een lid van Gedeputeerde Staten of een wethouder) gekozen er eigenlijk opvallend weinig toe doet. Van belang bij een be noemde functionaris is juist, dat hij of zij zich boven politieke partijbelangen weet te verheffen. Hij is ook geen verantwoording aan politieke groeperingen schuldig, maar uitsluitend aan de konin gin. Het gaat bij de opvolging van een oommissaris der ko ningin dam ook niet zozeer om de vraag welke politieke richting of welke godsdienst hij is toegedaan, maar véél meer, hoe het staat met zijn (of haar) vermogen tot on partijdig oordelen, tot objec tiviteit, tot het verenigen van uitersten, ook in de poli tiek. De koningin, geadviseerd door de raad der wijzen, die in ons land in volkomen af zondering van het werelds gewoel leven, wijst een com missaris der koningin aan, waarbij zij de beschikking heeft over een soort reserve aan beschikbare figuren voor het hoge ambt. In die reserve komen op vallend veel oud-ministers voor. U kunt er bijvoorbeeld van op aan, dat een kandi daat voor de functie van commissaris der koningin in Zeeland, de oud-minister van Verkeer en Waterstaat, De Bakker, is. Biesheuvel ook? Dat weet je nooit, want zoals ge zegd het gaat hierom een benoemde functionaris en daarmee om een brokje „ge heim van Soestdijk". Er nu rekening mee hou dend, dat mensen met minis teriële ervaring het eerst in aanmerking komen voor het ambt van commissaris der koning, is het wel merk waardig dat juist de PvdA nu al begonnen is met het „clal men" van de Zeeuwse com- missarissenzetel. Ze hebben nog geen ministers, maar blijkbaar zien ze de oud-mi nisters van de PvdA al dui delijk in het verschiet. Is dat pessimisme of realisme? Maar dan nog! Als onpar tijdigheid een vereiste voor een commissaris der konin gin is, waarom claimt een politieke partij dan van tevo ren toch dat hoge ambt voor één van haar eigen mak kers? Waarom begint de schets van het profiel waaraan een oommissaris der koningin moet voldoen nu juist met het aangeven van 's mans politieke gezindheid en niet met een opsomming van zijn menselijke en bestuurlijke hoedanigheden? Aan die laatste gegevens hééft de koningin tenminste iets, als er volgend jaar een commissaris voor Zeeland benoemd moet worden. Aan de medeling dat Zeeland op grond van de verkiezings uitslagen een socialist of voor mijn part een VDD-er op de hoogste stoel wil heb ben, heeft de koningin geen zier. In alle gemoedelijkheid: het bhjft Scopus om het even welke politieke partij een benoemde functionaris was toegedaan in de tijd dat hij een pohtieke partij nodig had om vooruit te komen. Pas in het stadium waarin hij die partij voor zijn carrière niet meer no dig heeft, is het moment aangebroken waarop hij of zij een groot en goed be stuurder kan worden, staande boven de partijen en dienende het algemeen belang van gemeente, pro vincie of rijk. Een doorden kertje. Voor redactionele aangele genheden kan men zich van daag en morgen wenden tot de heren A. Koopman, tel. 01180-7438 (voor Midden- Zeeland) en R. van der Helm, tel. 01150-4865 of 01152-432 (voor Zeeuwsch- Vlaanderen). IA eindredactie bas augustijn Vorige week schrijven wij, dat de lente haar intree heeft gedaan, een reden voor vele organisators van evene menten etc. om aan het werk te gaan. Immers, wan neer de zomer nadert is men sneller bereid om deel te ne men aan manifestaties, wed strijden etc. of schouwspelen te gaan bekijken. Het eerste resultaat is dit weekend reeds merkbaar. Zowel op zater dag als zondag zijn er auto rally's uitgezet, waaraan een ieder mag deelnemen. Bo vendien wordt er in Zeeuwsch-Vlaanderen ook nog een wandeltocht gehou den. Reden, om er op uit te trekken, en deze keer in min of meer collectief verband. In het nu groen wordende bos van die Braakman wordt er op zaterdagmiddag een uurloop georganiseerd. Een uurloop is een wandeling voor indidivuelen of in groepsverband (gezellig voor gezinnen), volgens een tevo ren uitgezette route. Na pre cies één uur lopen wordt door middel van toeters etc. te kennen gegeven dat de toegestane tijd voorbij is en moeten de deelnemers zich afmelden bij de start. Zij, diie het verst gelopen hebben, worden uitgeroepen tot winnaar. Het blijft echter een gezellige wandeltocht, waarbij het meer gaat om het genieten van de natuur dan om de prestatie. De start is aan het einde van de Spanjaardstraat in het bos van de Braakman. Aanvang 15.00 uur. Inschrijving moge lijk tot 15 minuten vóór de aanvang. Inleggeld plm. f 2,- per persoon. Iedere deelne mer ontvangt na afloop een herinnering aan deze uurloop, die wordt georganiseerd door de atletiekvereniging Delta Sport. Ook voor automobilisten zijn er dit weekend evene menten georganiseerd. Mis schien iets minder inspan nend dan een uurloop, maar toch zeker ook spannend zijn de kaartleesritten, georgani seerd op zaterdag door MAC De Zeeuwen vanuit Borssele en 's-Heerenhoek. Voor de nog niet zo ervaren kaartle zer is er de rit vanuit 's-Heerenhoek, start bij de Jeugdhoeve aan de Molen dijk te 16.30 uur. Inschrijving kan plaatsvin den tot ca. één uur voor de aanvang. De aan de hand van kaarten uit te zetten route heeft een lengte van ruim 60 km en moet binnen een vast gestelde tijd zonder fouten zijn afgelegd. Het eindpunt ligt bij café restaurant Hu- vers in Koudekerke. De meer ervaren kaartlezers ra den wij aan naar Borssele te gaam waar om 14.00 uur za terdagmiddag een kaartlees- rit start met een totale leng te van ruim 140 km. In schrijving hiervoor kan plaatsvinden aan de start bij het verenigingsgebouw op het Dorpsplein te Borssele tot ca. een halfuur voor de aanvang van de wedstrijd. Voor beide wedstrijden be draagt het inleggeld f 10,-. Wilt u én aan de uurloop én aan een autotocht mee doen, dan kan dat ook, want op zondagmiddag organiseert de rallyclub De Vossenrij- ders een sterrit of z.g. puz- zeloriëntatierit. Ook hier zijn weer twee verschillende Wie aan de ritten vanuit Borssele of 's-Heerenhoek deel neemt zal ruimschoots kunnen genieten van het fraaie land schap van Zuid-Beveland. klassen, de B-klasse voor be ginners, en de A-klasse voor hen die vaker aan dit soort ritten hebben meegedaan. De sterrit gaat door heel Groot- Hulst en heeft een lengte van ca. 36 km. De startplaats en inschrijvingsadres is bij café De Ster, Overdamstraat in Hulst. Het inleggeld be draagt f 8,- (leden van auto clubs f 6,-). Het startsein wordt gegeven om 14.00 uur.

de Stem | 1973 | | pagina 9