NEDERLAND HF,F,FT ER NIET VAN TERUG necht jong oor m wintraecken I Klachten Industrie Uarheid? Janboel door corn, verhoeven TT ET is, vind ik, veel pret- AA. tiger om wat ouder en volwassener te zijn, meer naar de eigen maat ge groeid en zonder al te veel lussen voor het hoofd die men dan „idealen" noemt. Het dik wijls voorkomende heimwee naar de jeugd is trouwens geen verheerlijking van die leeftijd, maar een vrij onzin nig verlangen om opnieuw te beginnen en de zaken anders aan te pakken. Het is een vorm van spijt over de domme dingen die we in onze jeugd gedaan hebben, een versluier de en beschaamde poging ons terug te plaatsen in een po sitie waarin we dat alles nog zouden kunnen uitwissen. Welnu, logisch gesproken zou de constatering dat de jeugd een domme leeftijd is, even algemeen moeten zijn als dat heimwee waarin de eigen jeugd als dom betreurd werd. Maar dat is natuurlijk een uiterst pijnlijk punt. Want jeugd is de leeftijd waarop domme dingen nog vergeven worden. Wie zich op zijn jeugd beroept, beroept zich op zijn domheid en gebruikt iets als argument wat daarvoor het allerminst geschikt is. Geluk kig zijn we maar één keer jong. /K ken gewezen meesten knechten en zelft I knechten die in emeri-! it in het zwoele gezelschap n een ranke stoeipoes een laatje in het groen bewo- n. Er wil dan nog wel een nstuur aan de muur hart- maar verder wijst mietil op dat de welvarende heer ns de waterdrager, bierjat- r, duwtjesgever, windsnijder bandenopblazer van een oot wielerkampioen was. siders zien aan de eng aart- igende oren de pinguiniaan- gang in breed loopspoor it de man een half levert ng in het smalle zadel zat, tch outsiders wijten dat aan coupe van de broek. Het niet algemeen bekend maar de wielrennerij is hel als in >t volle leven: het gros ver- ent droog brood, de knech- n van grote heren zwelgen kaviaar en dragen robünen m de vette pinken en dj •ote heren zelf hebben een ut op de Bahama's, een sloep i St. Tropez en doden de tijd iet het vangen van zowel root alsook van kleiner wili tits dat laatste parels om it ek draagt. Neem nou zo'n Willy in ha en, zoon van een dorpson- erwijzer en een thuisnaai- ter. Momenteel meester. necht van Eddy Merckx ti en een koppelbazensalaris. len jongen als een krenten- rik, die helemaal niets tekort omt en bereids enige heett en bos heeft aangekocht, -I oaarop hij over enkele jaren en Zweedse bungalow ma liljartzaal laat neerzetten. Die Willy reed in de E-3 pnjji S ran Harelbeke als een DAF o. :uper. Zijn mollige handjes op iet stuur, de bolle kuitjes ;n neer en zo nu en dan fh\. I tend het „uche uche" van Ier Abraham. Ed Merckx daarentegen, dij ling als een zak op zijn fm- ne. Hij zweette als een das et iraaide met zand in de schar-1 nieren. Willy gaf hem om dijt 10 km. een gifgroene pil en een slokje VSOP. Hij trok et iuwde hem over elke moli- hoop heen en vond toch nog tijd te zwaaien naar de deer nen uit de taveernen van Hi- relbeke, die bekend staan o» hun krachtige familiezin, hoi nauwelijks verhulde uitdager de vormen en om de Jcnapji wijze waarop ze naar eeuwer-1 oude recepten het wild (conjt met bier, groene peper et krenten weten te bereiden td een liefdesprijs die niet allee j de tong streelt. rEGEN het einde van de wedstrijd te Harelbeke schonk Ed Merckx tij» trouwe slaaf Willy in 't Ven als loon voor werken een tem- poraire vrijheid. „Ge gaat uw eigen kans en ik geef u mijn benedictie", sprak Ed Merckl met klapperend bovengebit. Willy in 't Ven groette zijn meester en nam de kuiten Wie wonGe hebt het «1 geraden. Willy in 't Ven die met het gemak van de gebo ren klimmer over de Hoppe- berg, de Kwaremont, het vos senhol, de Kluis en het Kruil heengewipt was, ziet in het zicht van de aankomst zij» vier verkrampte metgezellen als het ware ter plaatse non. Willy schoot weg, zette door, kwam op snelheid, nam foni en plaatste met de vrijheii onder de arm een formidabele eindspurt. De zege was bin nen. Hij keek in het rond, ontdekte zijn vrouwtje w kuste haar alsof ze net fit een ven was opgehaald en dus adem nodig had. Maar dat nog tot daar cn daar aan toe. Weet u wat ik intussen denk? Ik denk dat enkele knechten en vrijwel al le meesterknechten net to goed kampioenen konden zijn- Een kampioen of campionissi- mo dient zich aan, wordt go- kozen of door het lot aange wezen en rond zo'n kampi oen verzamelen zich dan et" aantal knechten. Vaak zijn enkele knechten beter dan hun eigen campionissimo, maar dat laten ze zich «<et aangaan want in die cam pionissimo is teveel geld Qe' investeerd dan dat dat over Meubeloorlog langs Duitse en Belgische grens Er moet wel een vette boterham zitten in de vaak pagina-grote, soms met kleurtjes aangedikte advertenties van Duitse en Belgische meubeltoonzalen, waarvan de kranten in het Nederlandse grensgebied elke zaterdag weer bol staan. De meubeldetailhandel zit tot aan zijn nek in een prijzenslag met de concurrenten over de grens, die met handige commerciële trucs steeds meer klanten winnen. De Nederlandse meubelzaken hebben van dit stuntwerk niet terug, ook al is er op dit moment MMZ-bedrijfsleider Tatas alleen aan detaillisten? van een grootscheepse kooptrek naar de E.E.G.-buren nog geen sprake, komen. Maar wat niet is, kan Bij verschillende toonza len in België krijgen Ne derlanders 10 pet korting. En men is er ook niet te be roerd om, als er eenmaal gekocht is, de reiskosten te vergoeden. Natuurlijk krijgt de klant zijn nieuwe spullen franco thuisbezorgd en mocht de invoer van de meubels aan de grens toch nog te duur uitpakken, dan weet de Belgische hande laar ook daar wel iets op te vinden. Dezelfde soort klanten service vindt men ook in de Duitse grensplaatsen, waar de groothandel zonder scru pules tegen inkoopprijs rechtstreeks verkoopt aan particulieren. Dat levert de klant zo'n 10 tot 15 pet voordeel op. In de Nederlandse woningin- I richtingsbranche wordt per jaar plm. 3 miljard omgezet. Op dat bedrag stelt deze grenshan- del natuurlijk weinig voor. «Vooral van onze leden in Noord-Brabant ontvangen wij vaak klachten over de verkoop methoden in België", zegt het Centraal Bureau Woninginrich- tings- en Meubileringsbedrijven (waarbij 2000 detaillisten zijn aangesloten) in Bilthoven. De Duitse grensconcurrentie noemt men niet zo ernstig. België heeft aan afwijkende winkelsluitings wet, waardoor de zaken ook op ""Klag geopend zijn. Het bureau Bilthoven vindt, dat deze pG-lacune ongedaan gemaakt jmoet worden. Bij Meubeltoonzalen „Sfeer" li? Breda (met vestigingen in endaal, Bergen op Zoom en i-Leur) zegt men: „Veel mensen vinden het aantrekke- IJiK» dat ze 's zondags in België precht kunnen. Om het prijs voordeel hoeven ze het niet te K®, want België is heus niet goedkoper. Maar je hebt wél kolossale toonzalen, belzaken rijk gezegende regio is „M.M.Z." in Herzogenrath, voortgekomen uit het plaatselijk bedrijfje Debets, dat zich in 1957 reeds oriënteerde op Neder landse klanten via advertenties en reclamespots op radio Luxem burg. In januari 1973 (dat wordt op verzoek even opgezocht ih het eigen computercentrum) werden bij Debets 481 kopers uit Nederland geregistreerd. Bij „M.M.Z." kwamen in de zelfde maand 262 Nederlanders, waarvan er 163 besloten tot een aankoop. Wat „M.M.Z." doet is overigens niet erg duidelijk. Op de deur van dit riante com plex (15.000 vierkante meter toonzaal) staat weliswaar, dat er uitsluitend aan detaillisten wordt verkocht, maar is dat wel zo? Bedrijfsleider Max Tatas houdt vol, dat gewone particu lieren bij hem niets te zoeken hebben in het assortiment, dat meer dan 220.000 artikelen om vat. Als groothandel doet hij alleen zaken met winkeliers, zegt hij. Nederland telt 4500 meubeldetaillisten en als het waar is wat Tatas beweert, zou in die ene maand maar liefst 5°/o van de totale Nederlandse meubelhandel bij „M.M.Z." over de vloer zijn gekomen. Is dat werkelijk vol te houden? Bij het Centraal Bureau te Bilthoven blijkt het bedrijf in Herzogenrath bekend te zijn: „Wat daar gebeurt is niet hele maal bonafide. Op papier wordt er inderdaad uitsluitend aan detailhandelaren verkocht, maar in hun uitleg van dat begrip zijn ze niet flauw. Ze sturen ook persoonlijke uitnodigingen naar de bloemist, de kapper of het dienstmeisje van de melk boer. En iedereen, die daarop ingaat, kan er inderdaad finan cieel voordeel bij hebben". Groothandelsprijzen liggen al gauw 15-20% beneden de nor male winkelprijs, dus dat is di rect meegenomen. Bovendien treft men bij „M.M.Z." een as sortiment, waar zelfs de groot ste toonzaal in Nederland niet van terug heeft. Het „M.M.Z."- concern, een produktie- en in- koopcombinatie van plm. 70 Duitse bedrijven, heeft ook con tracten afgesloten met Neder landse meubelindustrieën, die een exclusief M.M.Z.-program ma fabriceren. Een derde punt is, (zoals bedrijfsleider Tatas in Groothandel in Herzogenrath met de rijksgrens voor de deur. Als die grens in EEG-verband straks wegvalt, kunnen de Limburgse meubelzaken in de buurt wel inpakken. nauwelijks begrijpelijk vak- Duits tracht uit te leggen) dat „M.M.Z." via een slimme in- en uitvoerpolitiek ten gunste van Nederlandse kopers nogal wat kan „ritselen", hetgeen ander maal enkele procenten voordeel oplevert. Zulke grootwinkelbedrijven in het grensgebied zitten in een gunstige positie, speciaal van wege hun achterland. Zij zijn p-ir-nl"1- '1o om-ït-ïry 'rHp dirpet profiteren van de meubelindu strieën op eigen bodem met een massaproduktie, stijlvariatie en kwaliteit, waarbij de Neder landse meubelindustrie moet achterblijven. Een zwak aanbod uit eigen land plaatst de detail handel voor de noodzaak, zijn winkelvoorraad op de buiten landse markt bijeen te zoeken, maar deze invoer kost geld. Im port moet dan doorberekend worden in de winkelprijzen. De klant, die in de gelegenheid is om zelf over de grens te gaan koren, omzeilt deze klip. Daar van trekken de toonzalen op Belgisch en Duits grondgebied, gesteund door massale adver tentiecampagnes, profijt. Bij de Centrale Bond van Meubelfabrikanten (plm. 400 le den) te Haarlem verklaart men, dat momenteel 40% van de Ne derlandse meubelmarkt door het buitenland wordt bediend, voor al vanuit West-Duitsland. Men is daarover nogal verontrust, want het demonstreert de zwak te in deze bedrijfstak. Tussen 1960 en 1971 liep (aldus het CBS) de omzet in de Nederlandse de balk gesmeten kan worden. Jius het assortiment Is groter. Het is net als met zangers en zangeresjes. Een platenfir ma pikt er eentje uit en dat wordt ook en vooral als hij i be roemdheid waaraan Se wordt verdiend. Daar helpt geen moedertje lief aan. advertentiecampagne vanuit is nu ongeveer 'n jaar O is het ook met fiets- kampioenen. Het is de knechten zonder uit zonderlijk verlof verboden harder te fietsen dan de kam pioen die dus almaar wint en almaar meer roemt verwerft. Als Ed Merckx morgen aan de dag een pizzeria begint en het wiel aan de wilg hangt neemt Willy in 't Ven het ge woon van hem over. Die wint dan de Giro en de Tour, daar na de ronde van Vlaanderen en pak weg ook nog de Waal se Pijl. Die pikt dan in Mexi co het uurrecord en geeft vol gend jaar te Harelbeke zijn meesterknecht de vrijheid ook eens te winnen. li nu. uugcvcci ii jaai Ft Wij kunnen het voelen". Woninginrichting Piet Klerx •lastricht: „Hier valt het best nee. Wij geloven, dat de Lim- IJorgse smaak niet past bij wat !të aan te bieden heeft, maar zware eiken goed is erg in „™- Dat zij op zondag niet PWen te sluiten, is voor de Ne- Mandse winkeliers een groot Meel". Klerx had de indruk, !t in Limburg de zuigkracht ®uit Duitsland veel groter is. 91 onderzoek in het grensge- bij Aken bevestigt dat. n firma als „Möbel Goeb- B*j' te Alsdorf is met 3 tot 4 H»erlandse klanten per week Jj deel bescheiden. Niettemin P® men regelmatig op Neder- H® in een straal van 80 kilo- l Waarom de Hollanders Eheen komen? Voor het oud- ie en het hypermoderne, dat (aldus de chef) hier we) J. f goedkoper kan krijgen dan Ps- Dan maakt 16% BTW aan ^Nederlandse grens niet veel r uit. Topfirma in deze meu- meubelindustrie op van 362 miljoen naar 1139 miljoen, hetgeen bevredigend is. Ook de export ontwikkelde zich niet slecht: in 1971 98 miljoen in houten meubels, 106 miljoen in stalen meubelen. Maar men vreest op langere termijn een buitenlandse overspoeling van de Nederlandse markt, waar vorig jaar voor 420 miljoen aan houten meubels en keukens werd ingevoerd. De grensschermutselingen, waarvan de Brabantse en Lim burgse detailhandel te lijden heeft, staan dus niet op zich zelf. De buitenlandse handel duikt in de gaten, die de eigen meubelindustrie niet kan dich ten. In Haarlem zegt men: „De modegevoeligheid van het ar tikel stelt hoge eisen aan flexi biliteit bij de fabrikant. Maar de winsten in deze bedrijfstak zijn matig, terwijl de kapitaal markt voor de meubelindustre niet openstaat. Veel bedrijven kunnen niet mee, omdat ze te klein zijn. Het is inderdaad de primerend, dat je overal in Ne derland Duitse meubelwagens ziet rijden". Ongeveer 70% van de Neder landse detailhandel is georgani seerd in inkoopcombinaties, die grote opdrachten bij voorkeur in het buitenland plaatsen. Ook de meubelhandelaar, die deels op eigen initiatief de markt af- graast, komt gauw in het bui tenland terecht. Meubeltoonza len „Sfeer" te Breda verklaart, dat men daar jaarlijks voor meer dan f 400.000 direct uit België importeert: grote bank stellen, eiken kasten, bergmeu belen. Woninginrichting „Inte rieur" te Horst (L.) importeert 95% van de slaapkamers uit West-Duitsland en België. De groothandel speelt op meubel- gebied geen rol van betekenis, aldus het Centraal Bureau te Bilthoven. Hetgeen nogmaals onderstreept, dat b.v. „M.M.Z." in Herzogenrath de boel lijkt te belazeren. Duitse meubelzaken gaan vaak tot kortingen van 40%. Nederlanders die voor deze meubels aan de grens 16% BTW mnpten Hj talen, houden er nog altgd 24% voordeel aan ovtr. moeien oe- Van een overzichtelijke en doorzichtige markt is in de meu belhandel geen sprake. Menige winkelier spreekt van een jan boel, die nog wordt bevorderd door de vrije prijsstelling en het gemarchandeer met binnen- en buite' iidse exclusiviteiten. Het- kan voorkomen, dat een detail handelaar met veel moeite de alleenverkoop van bepaalde meubelmerken of -artikelen weet te verwerven, maar kort daarop ontgoocheld moet con stateren, dat zijn collega-con current drie straten verder exact dezelfde spullen in de toonkamer heeft staan. De eer ste winkelier kreeg het exclu sieve verkooprecht direct van de fabriek, maar die fabriek heeft ook vertegenwoordigers op de baan, die zich van zulke af spraken niets aantrekken. In het algemeen kunnen de Nederlandse woninginrichters zich redelijk boven water hou den (1972: 10% omzetstijging), maar in 't onmiddellijke grens gebied voelen zij de toenemen de zuigkracht van de Belgische en Duitse handel, die weinig middelen schuwt om een voor lopig nog beperkte klanten- markt op te slokken. Het pu bliek bevordert deze spannings situatie nog, omdat men tegen woordig geen meubeltjes meer koopt voor het leven. Na 5 of 6 jaar is men op een bankstel wel uitgekeken, en dus wordt het vervangen. Dan moet de detailhandel klaar staan met de nieuwste modellen, waardoor 't aanbod in enkele jaren is op gelopen naar een bedrijfsecono misch nauwelijks verantwoorde hoogte. En omdat de binnen landse produktie op deze gril ligheid niet is ingesteld, zien andere EEG-partners hun kans schoon. Hoe heilig het buitenland in de uiteindelijke verovering van onze meubelmarkt gelooft, blijkt opnieuw bij de „M.M.Z.", het pseudo-groothandelsbedrijf in Herzogenrath. Langs de achter zijde van het enorme pand loopt de befaamde weg, waarvan de middenberm de grens vormt tussen Nederland en West- Duitsland. Westelijk van de middenberm ligt Kerkrade. Aan deze kant heeft de „M.M.Z." be halve stralende etalages ook al een brede winkeldeur laten aan brengen, om de Nederlandse klandizie rechtstreeks te kun- I nen ontvangen zodra de EEG j zo goed wil zijn om ook de j laatste grensbelemmeringen op I te heffen. Dan kunnen de win- j keliertjes aan de Zuidlimburgse kant wel inpakken. Op het I ogenblik zit hier en daar al de j houtworm in de meubelbranche, j he EEG zorgt straks voor de '"finitieve vermolming. 'ekst: JANDERIX Foto's: JACQ PEETERS A LS ze begrip willen vra- gen voor hun situatie en tegelijk mij op de kast willen jagen, zeggen mijn leerlingen wel eens: „U bent zelf toch ook jong geweest?" Dat ergert mij altijd en ik kan nooit nalaten uit te leggen waarom dat zo is. Want ze denken natuurlijk dat ik boos word omdat mijn jeugd tot voltooid verleden verklaard wordt, maar dat is, zoals wel dra zal blijken, volstrekt niet het geval. Maar ik vind het wel irriterend dat mensen hun jeugd gebruiken als argument om hun onbenulligheid te ver dedigen. Want daar komt het meestal op neer. En dat gebeurt dan met een air alsof de jeugd de mooie, normgevende leeftijd is die snel voorbij gaat en waarnaar men vervolgens levenslang heimwee blijft koesteren. Het argument is een beroep op een verlangen om toch vooral jong en bij andere jongeren getapt te zijn en het is precies dat verlangen waardoor veel volwassenen een zo verkrampt bestaan leiden. Toch iemand zeggen: „Je bent toch ook jong geweest" is dreigen met de constatering dat hij oud is en dat betekent: afgeschreven. Dit quasi-charmante dreige ment is van een oubolligheid waar ik helemaal niet tegen kan. OOK een heel goede is deze: „Je bent maar één keer jong". Ook van deze weinig opzienbaren de constatering wordt op al lerlei manieren misbruik ge maakt. Gewoonlijk wordt het door ouderen gezegd om met een soort van zakkerige ver lekkerdheid het jonge volkje aan te sporen om toch vooral van het leven te genieten. Alsof dat volkje ooit iets an ders van plan geweest zou zijn en pas door deze aansporing op een lumineus idee zou ko men en alsof het ooit de kans zou krijgen van de jeugd te genieten. Je bent inderdaad maar één keer jong en dat is maar goed ook. Twee keer zou teveel van het goede zijn. Want jongeren worden per manent bepreekt, apart gezet gemanipuleerd, idealistisch be naderd, onder verwachtingen bedolven, verheerlijkt, ten voorbeeld gesteld en gewurgd in goede bedoelingen. We zijn goddank maar één keer jong. Was er niet voortdurend het uitzicht op volwassenheid, dan zou het vreselijk zijn als jon gere door het leven te moeten. Eeuwige jeugd, het ideaal van de kosmetische industrie, is een geraffineerde hellestraf. Want zij zou betekenen: opge sloten worden in een belofte die nooit wordt ingelost. Wat klink dat weer onaar dig en wat is het belachelijk, dat ik het gevoel heb me te moeten excuseren: het lijkt wel of het over dames gaat, van wie je ook nooit iets min der complimenteus mag zeg gen. En ongeveer zo liggen de zaken ook wel, want ik ge- 7oo/ dat de jeugd aardig bezig s een heilige koe te worden. Aü 31 MAART 1973 DE STEM ZATERDAG 31 MAART 1973

de Stem | 1973 | | pagina 17