pecialiteit tbank bediende AALMOES OF SAMEN DELEN Energiecrisis overschaduwt militaire bedreigingen Vastenbrief en vastenactie: im EYDEN N.Y. Internationaal Instituut voor Strategische Studies: jruari1973 ilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen pe l ngen peil ngen peilingen pe ungen ingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen d.peilingen paling eilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen CONSUMPTIE NIET VERPLICHT Rechten Solidair Dilemma Supermachten Jap an Overgang beschikbaar f2500,- ïogere bedragen één d opzegging beschikbaarf2500,- ogere bedragen één i opzegging laanden opzegging randen opzegging f maanden opzegging aren vast ren vast ren vast en vast iren, doorlopend embaar. Opzegging laand. '0 ien folder met alle gegevens laarmogelijkheden bij de se Credietbank, (Afd. Antwoordnummer 5857, m. (Geen postzegel I) .aats:.. iAAGD: gazijnwerk OON GE WERKKRING STRAAT 2 HULST 01140 - 2513 laar de Hr. Nijenhuis. ik met veilig ikelt de wagen eratie. gheid zijn deze orstoelen. Holiday Rekord 1900S Automatic in 2-deurs uitvoering: Catalogusprijs f 14.216,- besparing 250^ Holidayprijs f 13.966,— in 4-deurs uitvoering: Catalogusprijs f 14.825,- besparing 250,- Holidayprijs f 14.575,- zijn inclusief B.T.W. en tinental. ijzigingen voorbehouden.- aad is beperkt! G N.V. rel. 01180 - 58 51 bielbedrijf 01184-7100, b.g.g. 3184 r b.v. 14 51, b.g.g. 01155 - 1245 150 - 22 58, b.g.g. 35 28 V. 100 - 6210 STFtW AAN FASCISTISCHE PICTATOUR— KOLONIALISME - .ZIONISTISCH IMPERIALISME— APARTHElp.. FEODALE OAIDERiWKK/AB- AtlUTAlRE JUNTA - NATO-L4KEIEN - MONOPOOL- KAPITAAL— "mWaHEX/VffEEWMM/ S//MAS/)£/>£i£A/ Vastenactie. Nou ja, dat tientje kan er ook nog wei af. Of laten we zeggen we zitten tenslotte (nog) met de inkomensverschil len de een zal vijf gul den geven, de ander 25 of misschien wel 50. Ja, kijk, die actie Kom over de Brug heeft er ook aardig ingehakt en, eerlijk ge zegd, ze moeten niet be zig blijven. D'r zijn gren zen. Hoevelen zijn niet geneigd «m zo te reageren op de oproep aan de vastenactie mee te doen? De organisa tors van de vastenactie zitten er duidelijk een beetje mee: het is net of er minder en thousiasme onder de mensen is dan vorige jaren. Alsof er een soort geefmoeheid is ont staan. De bisschoppen hebben over dat geven enige niet mis te verstane dingen ge zegd in hun jongste vasten brief. „Wij slaan het evange lie te laag aan, als wij de aandacht die het voor de naaste opeist, zouden ver staan in termen van liefda digheid en niet in termen van delen. Bij het geven van een aalmoes gaat men uit van de vanzelfsprekendheid van de ongelijkheid. Bij de len bevrijdt men zichzelf en treedt men in gemeenschap. Lijkt het er niet veel op dat datgene wat de totstandko ming van de echte, saamhori ge mensengemeenschap in de weg staat, de hebzucht is, individueel en collectief?" De heer A. van Bal, mede werker van de Charitasdn- stelling voor het bisdom Bre- em mede-organisator van vastenactie, is het hier hartgrondig mee eens: „We zitten nog helemaal in de sfeer van de aalmoes hoor. Ln dat komt omdat we wij hier in het westen uitgaan van ónze rechten op s. Dat zit er bij ieder van «s ingebakken. Meteen na de middeleeuwen is het ei genlijk al begonnen. Ja, an deren kunnen dat allemaal en mooier vertellen dan ik, maar het is duidelijk dat het toen dn wezen al fout :3 gegaan. In ons Westeuro- Pees cultuurgebied werd de jnens zich al in het vroeg- kapitalisme zo van zichzelf bewust dat er een heel nieuw mensbeeld uit is ont staan. Zo komt het dat wij nu in ons denken helemaal van onszelf uitgaan. In prin- °ipe denkt ieder van ons ntoht te hebben op alles. Pri- vebezit is bij ons systeem geworden". Maar iets weggieven van wat je bezit, is toch een goede zaak? Van de ene kant wel, van de andere kant is net geven eigenlijk helemaal Met moeilijk. De heer Van «al pakt de vastenbrief: "vbgevigheid die slechts hefdadi gheid is, feat onze tositie onaangetast. De ver dieping die wij nu op het "og hebben, gaat verder en 'feit vragen omtrent onze ei- Een situatie en onze eigen bevoorrechte positie", zo schrijven de bisschoppen. De heer Van Hal: „Bij liefdadigheid geef je wat van Ls' waar je eigenlijk jeu recht op hebt, meent te ebben. Delen, samen delen, °?,s heel wat anders. Dan ken je dat anderen recht ffi?® hebben op wat jij Dan ben je solidair. Solidariteit moet 't uitgangs punt gaan worden. Laten we nou wel wezen, al onze sociale verbeteringen zijn toch altijd onder druk ver wezenlijkt. Dat heeft toch niks met r lidariteit te ma ken. Nou ja. Christus zei het al: je moet bezitten alsof je niet bezat. Maar dat is wel mooi en makkelijk van mij gezegd, want ais je mij di recteur van een goed draai ende fabriek zou maken, dan was die binnen een jaar fail liet. De deskundigen praten je binnen de kortste keren omver, als het hierover gaat. Maar het is ook niet de taak van de kerk om dat in de maatschappij waar te maken. Dat moeten zij doen. En dan gaat het er maar om wat voor instelling je hebt". De bosschoppen zeggen in hun brief, wiaoritaij ze a.h.w. menigeen de woorden uit de mond halen: „Zeker, bij de inrichting van een menselij ker samenleving in wereld- verband is een grote deskun digheid vereist. Maar des kundigheid moet in dienst staan van een levensvisie van broederlijkheid en sa men delen". Het beeld dat de meeste mensen van de vastenactie hebben is dat van een inza meling voor de missie, voor missionarissen. „De mensen geven eigenlijk aan hun ei gen missionarissen", stelt de heer Van Hal vast. „Hou me ten goede, die missionarissen verdienen die steun wel, maar is het in feite toch geven aan je eigen men sen". Het is ons traditionele beeld van missie. Hoe ver weg het ook is, we zagen en zien het als óraze zaak. Het is eigenlijk hun zaak niet, al bedoelen we dat niet zo onaardig als het er staat. „Die vastenactie is begon nen als acute moodleniging. Goed beschouwd was dat ao'n 15 jaar geleden een hele ontdekking: dat in een heel stuk van de wereld armoe, honger en ellende werd gele den. Je wist natuurlijk wel wat van armoedige toestan den in de missie en zo, maar we hebben nog maar net ont dekt dat die armoede en el lende structureel zijn". De vastenbrief is daar ook duidelijk in: „Veel meer van onze verbeeldingskracht, wordt gevraagd om te besef fen dat ons huidig levenspeil mede mogelijk is geworden dank zij de handhaving van een grote ongelijkheid in de wereld, Onze bevoorrechte positie maakt het ons moge lijk dat wij, samen met an dere begunstigde landen, de prijzen bepalen, de tarieven die onze voorsprong bescher men, dicteren, het transport beheersen". Onze bevoorrechte positie. .„Als je het alleen vanuit de derde wereld bekijkt, dan is het helemaal duidelijk", zegt de heer Van Hal, „dan zijn we hier allemaal rijk. Maar van de andere kant, als je in je eigen land rondkijkt dan zie je toch grote groepen mensen met lage inkomens, met benadeelde posities, zon der plezier in hun werk enz. Wat moet je daar tegen zeg gen? Ik weet dat nog zo net niet. Die derde wereld lijkt wel een groot terrein, maar onze samenleving is eigenlijk veel groter in z'n gecompli ceerdheid. Omdat je er zelf middenin zit". Als vanzelf kom je dan te spreken over die andere in stelling, die inhoudt een be reidheid tot delen i.p.v. aal moezen geven. En over de manier waarop die instelling moet worden aangekweekt De Braziliaanse progressieve bisschop Helder Camara, van wie in de hal van het secre- tariaat van het Bredase bis dom een grote foto hangt, heeft eens gezegd, dat we veel beter al ons ontwikke lingsgeld zouden kunnen houden en besteden aan onze eigen omvorming. „Daar zit veel in", zegt de neer Van Hal, „maai- daar beginnen ook de problemen. Wamt niemand ds bereid geld te glevem om zichzelf te laten omturnen". De vastenactie heeft in de afgelopen jaren een ontwik keling doorgemaakt, die van zelf tot wezenlijke vragen aanleiding as gaan geven. Steeds meer missionarissen wükkelinigsilanidien komen tot de ontdekking dat het leni gen van de directe nood lang niet genoeg is en eigenlijk een druppel op een gloeiende plaat. De nood moet in de wortel worden aangepakt, zeggen ze. Kennis en vor ming zijn nodig, zodat de mensen hun lot en toekomst in eigen handen kunnen ne men. Een groeiend aantal pro jecten van de vastenactie be staat dan ook uit onderwijs, vakbondswerk, vormings werk. Een en andier leidt tot maatschappelijke en politie ke bewustwording in de der de wereld. En dat is wat anders dan een ziekenhuisje hier en een waterput daar, al zijn die zaken evenzeer no dig. Het betekent ook dat de mensen daar zelf moeten kunnen uitmaken, wat ze met onze centen doen. De hieer Van Hal komt dan op het dilemma wiaar de vas- tenactieorganisatie zelf voor staat: „Ik vind ook dat er een toenemende voorkeur moet uitgaan naar projecten die vorming beogen. Maar dat heeft natuurlijk steeds meer consequenties voor de mensen hier waar de vasten actie een beroep op doet. Eigenlijk zou je dus ook veel meer geld beschikbaar moe ten stellen voor de vorming de mentaliteitsverandering van de mensen hier, wil je bereiken dat wij hier een andere instelling krijgen t.o.v. de ontwikkelingslan den. Van de andere kant moet er toch ook geld komen voor de acute nood in de derde wereld. Dit", zo concludeert de heer Van Hal, „is gewoon een stel vragen waarmee men in de vastenactie en waarmee ook nogal wat werk- en actiegroepen her en der worstelen. Het is niet vreemd, hoor, en het is ook niemand kwialdjk te nemen. Maar we zijn allemaal opge voed in wat ik maar een micro-ethaek noem, we we ten hoe we leven moeten in ons eigen kleine wereldje, maar nu worden we gecon fronteerd met grote wereld problemen". Dat geld voor de vasten actie moet er weer komen, dat staat voor de heer Van Hal buiten kijf (men mikt dit jaar op 7 miljoen), maar er moet buiten dat ;eld nog heel wat meer ge- oeuren, wil het geen aal noes blijven. JAN LANDMAN TAe grondstoffen zijn op- nieuw een belang rijke factor geworden op de internationale politieke weegschaal nu er ten slotte door iedereen wordt onderkend, dat er in stij gende mate tekorten gaan komen aan olie en andere grondstoffen. Zo heeft zich al het merkwaardige feit voor gedaan dat het bombar deren van Noord-Vietnam eind 1972 in de waag schaal heeft gestaan, om dat Amerika tekort aan olie had. We laten deze constatering voor reke ning van het Internatio nale Instituut voor Stra tegische Studies, maar een feit is, dat men in Amerika zich ernstig zor gen maakt over wat de „energiecrisis" is gaan heten. Het befaamde instituut, een onafhankelijke orga nisatie die zich wijdt aan het bestuderen van de internationale veiligheid, de defensie en het toe zicht op de bewapening, heeft de komende ener giecrisis betrokken in zijn jongste rapport. Het lijkt ons de moeite waard van de inhoud van dit rapport kennis te nemen. Straks slag om de olie. (Van onze redactie buitenland) Voor West-Europa, Noord-Amerika en Japan lijkt de opkomende macht en de gewijzigde tactiek van de olie producerende landen in het Midden-Oosten vrij wel alle militaire dreigingen te overschaduwen. Terwijl het anachronisme van de oorlog in Vietnam van het wereldtoneel verdwijnt dreigen nieuwe gevaren ernsti ger te worden, met name het gevaar van een internationaal economisch conflict over energiebronnen en van een gewa pend conflict in Zuidelijk Afrika. Dat zijn enkele van de con clusies van het jaaroverzicht over 1972 van het in Londen gevestigde Internationaal In stituut voor Strategische Stu dies. Een andere belangwekkende ontwilkitoeling is de actievere rol van China in de internatio nale politiek. In de opmerkelijk pragmaitilsche buitenlandse po litiek van Peking krijgt het binnen de perken houden van de Sovjetrussische invloeds sfeer duidelijk prioriteit, aldus het gezaghebbende Instituut. Voor de Sovjet-Unie was 1972 een jaar van tegenslagen. Nadat Moskou vijf jaar had gewerkt aan het vergroten van zijn invloed in Egypte moes ten het afgelopen jaar de Rus sische militaire adviseurs dit land verlaten. Voor dit gevoe lige verlies vond de Sovjet unie slechts geringe compen satie in Irak terwijl elders in de wereld geen vooruitgang werd gemaakt met het uitbrei den van de Russische invloed, aldus het jaaroverzicht. In 1972, aldus het overzchi zijn voor veel landen plotse ling de sterk vereenvoudigde vooronderstellingen weggeval len. die sands de tweede we reldoorlog aan hun beleid ten grondslag hebben gelegen Veel aandacht besteedt het In stituut aan de eerste Ameri kaans-Russische akkoorden over beperking van de strate gische wapens. Daaruit blijkt in welke mate de supermach ten erin slagen bilaterale sa menwerking te combineren met het voortduren van hun rivaliteit. De plotselinge ontspannin; van het Chinees-Amerikaanse conflict heeft in Azië gezorgc voor nieuwe politieke mobiüi teit en een onzekere situatie. Terwijl Japan enerzijd.- streeft naar handhaving van het bondgenootschap met de Verenigde Staten zoekt het te gelijkertijd naar wegen om a- politieke contacten te vestigen met China en de Sovjet-Unie aldus het overzicht. Mogelijk komt Japan In de verleiding een kernmacht te ontwikkelen. Maar zelfs als de politieke obstakels hiervoor uit de weg geruimd worden is Japan misschien technisch en zelfs economisch niet in staat om daar snel in te slagen, in tegenstefflihg tot wat algemeen wordt aangenomen. Uit het voorbeeld van Japan blijkt dat het aantal landen dat technisch en economisch ver genoeg gevorderd is om een kernmacht van enige bete kenis op te bauwen, zeker niet onbeperkt is, zo meent het In stituut, ook al is er voor de aankoop van de wapens zelf niet meer dtan 250 miljoen dol lar nodig. 9 Straks geen benzine meer om bommen te gooien Over Europa zegt het Insti tuut dat de bekroning van de Westduitee „Ost-Politik" en het beginnen van een reeks multilaterale Oost-West-onder- handelingen de overgang mar keren van „een formele rege ling van de koude oorlog naar het onderzoeken van een mo gelijk nieuw systeem." De Sovjet-Unie streeft naar ont spanning in Europa om zich te kunnen concentreren op bin nenlandse problemen, die vol gens het Instituut een dringen der beweegreden zijn dan de angst voor China. De functie van de wereUdlbe- heersing door de supermach ten wordt minder duidelijk wanneer wordt gekeken naar het verband tussen economi sche factoren en conflicten, zo meent het Instituut, In een groot deel van Latijns-Amerika bijvoorbeeld bevindt de mid denklasse zich in een econo misch hachelijke positie, een patroon dat in uiteenlopende landen voor conflicten zorgt. De middenklasse is gedwon gen haar relatieve welvaart te verdedigen tegen de indirecte gevolgen van haar eigen ge drag. Wat betreft Vietnam heeft het Instituut berekend dat de Verenigde Staten hier meer dan 108 miljard dollar aan de oorlog hebben uitgegeven. De militaire hulp van de Sovjet- Unie aan Noord-Vietnam be droeg niet meer dan 1,66 mil- WERELDPRODUKTIE VAN RUWE PETROLEUM IN 1S72 ^U/ÊDCI hBDnmil/TicS.'cnrt i jard en die van China 670 miljoen dollar. De Amerikaan- se uitgaven, waar in de econo mische hulp niet ds meegeteld, zijn berekend over de periode 1965-1972. De beschikbare cij fers over de Russische en Chi nese hulp betreffen de periode 1965-1971. Het instituut voorspelt dat de olielanden van het Midden- Oosten tegen 1985 uit olie-ex port naar de Verenigde Staten, West-Europa en Japan een jaarlijks inkomen van rond 40 miljard zullen ontvangen. Daardoor zullen deze landen belangrijke partners in het in ternationale monetaire systeem worden. Maar voor wie het kan betalen zal waarschijnlijk voldoende olie beschikbaar blij ven, zo verwacht het over zicht. Zuid-Afrika, dat op het ogenblik nog van wapenleve-» ranties uit het buitenland af hankelijk is, zal spoedig zelf voorzienend zijn wat betreft wapens voor binnenlands ge bruik, aldus het instituut. Het Internationaal Instituut voor Strategische Studies is in 1958 opgericht als centrum voor in formatie en onderzoek van de problemen van de internatio nale veiligheid en wapenbe-i heersing in het atoomtijdperk. In het Instituut dat donderdag zijn zevende jaaroverzicht pu bliceerde, particulieren meer dan 50 landen. Het Instituut werkt onafhankelijk van rege ringen.

de Stem | 1973 | | pagina 15