ZELDZAAM MAAR NIET UNIEK RAAD VAN GREENWICH BESLUIT ALSNOG: Jaar 1973 wordt met een dag ingekort MENINGEN OVER JAARCONTRACTIE GERESERVEERD VERPLEEGKUNDE HEEFT „GRIEZELIG WEINIG INVLOED" „Doof zijn is een maar er is mee te leven VOOR BESTWIL VAN DE TIJGERTJES RITJDORP E2L^;; van mens tot mens ode Hulp" mtwaardigd t eis tegen cien van H. binnenland buitenland Kalenders I eidszorg bevorderen". papier iw pen Beveiliging Europaprijs voor Wuerzburg itur lang heeft de rijkswacht, provin- niet provinciegenoten, om met een zeer 3te verhuiswagen en stelauto's de buit van rrekers weg te slepen villa te Gooreind- i zei. V ïie niks, spraken wij. rige eigenaar van deze >ger M. en zijn Franse Lateien N. hadden van letterlijk een volge- opslagplaats van ge- «oederen gemaakt. De ht trof er niet alleen ale collectie stijlmeu- n een grote sortering aan, maar ook beeld- :rken, kroonluchters, ra tv-toestellen verder al- elijke kostbare artike- de inbrekers voorna- uit leegstaande zomer- adder. geroofd. vee werden op heter- etrapt toen ze - ook zo'n villa - bezig wa- het uitbreken van een installatie. Waar t heen u haast zeggen dat de nodig iets in moesten En ja hoor, tijdens de ondervraging verklaar- ;er laconiek: „Ik was illa aan het inrichten, tuis in Halle-Kempen ebrand." aatste Barend Servet iet was dan ook nu(de) V week hebben NW-be- ■rs De Boort en Kok een gehad met meneer yl, kandidaat-premier, er Boon ontweek alle wat er besproken was. tpte wel: „We gaan een in elkaar zetten". >erder zwegen de he- V tje kwam zeker om zijn V Canadese monteur op aar Montreal ging met jee koffers naar de Pa- louane op het vliegveld en vroeg: „Wilt u dit even nakijken?". Dat de dan ook en in een e koffers werd, onder bbele bodem 4 kilo hasj 'en. V had de koffers van een gekregen om naar ;al mee te nemen. V u nog wat aan te ge- V het slot. MERIJN De doordraver wordt veek volgens het super te protocol: de heer nist. DHOVEN (ANP) De «n drie jaar gevamgends- door de officier van jus- in Den Bosch uitgespro ngen het lid van de Rode Lucien van H. is „bela- hoog", zo heeft de lan- hulpverlenimgsorgani- „Rode Hulp" gisteren jdeeld in een verklaring. van H. stond, zoals ge- terecht voor overtreding Ie vuurwapenwet. De po- n Eindhoven vond eind jaar in zijn huis onder voor het maken van «ommen. Deze vertoonden gelijkenis met stukken bommen die op diverse <en in ons land tijdig on lelijk zijn gemaakt. Aldus fioier van justitie. >de Hulp" zegt dat de eis lijk is ingegeven door de :fte „een in politieke ddc- ;n te doen gebruikelijk rrestvan 110 dagen" te vaardigen. In de verkla- spreekt de Rode Hulp o.m. van een „monstu- eis" en een „politiek ïproces". De eis van de er van justitie is een stap richting van de „fascis- politiestaat", aldus deze aring. „Waarnemers van Hulp, die bij het prooes ezig waren, zijn tot de atering moeten komen, bij het bepalen van_ de naat met name de politie* rertuiging van Lucien van e doorslag gaf". Dat zegt ns Rode Hulp. Coward is op zijn OP gelegen landgoed ïi" Jamaica begraven, waren onder rneer van de Brits konuik- familie en van filmster- Barbara Streisand,Joan en Merle Oberon. toel >erg in sen nen Zaterdag 31 maart 1973 11 (Van onze redacteur wetenschappen) BREDA De inkorting van het jaar met één dag, de zogenaamde eenmalige annu- ale tijdscontractie (met een populairder term jaarcontrac tie genoemd) komt zelden voor, maar ze is niet uniek. Voor zover bekend is ze tot nu toe tweemaal toegepast. De eerste keer gebeurde dat onder de Egyptische fa rao Ramses 2, in het jaar 1245 voor Christus. De Egyp- tenaren wisten veel van astro nomie en uit oude hierogly- phen blijkt dat ze met de apogeale afwijking van de aardrotatie volledig vertrouwd waren. Er zijn ook af beeldingen van de zonnegod Ra die de aardbol met zijn voet een zetje geeft. Onge twijfeld wordt daarmee het effect van apogeale afwij king voorgesteld. De Romeinen, die overi gens de jaarcontractie nooit hebben toegepast, stelden de apogeale afwijking voor door een mooie vrouw (venus), een hap uit een appel (de aarde) te laten nemen. De jaarcontractie is na Christus nog maar één keer toegepast en wel in 1546. Paus Paulus 3 besloot er toe tijdens het Concilie van Trente. Volgens het gedetail leerde verslag van Romanus Revius werden er toen in Rome grote kalenderverbran- dingen georganiseerd. Zij het dat alleen de welgestelden hieraan konden deelnemen. De gewone man kon zich het aanschaffen van een kalen der namelijk niet veroorlo ven. Voor het laatst zijn er pannen voor een jaarcontrac tie geweest in 1865. Ze sprongen toen af op de wei gerachtige houding van En geland. De dichter Potgieter echter had er toen al een gericht op gemaakt. De eerste strophe daarvan luidde: Ach Venus, schoner dan een dag in mei, wat doet gij met ons arme stervelingen! de vijftiende van deze maand is er niet bij, zodat ik u die dag onmoge lijk kan bezingen. De vlieger ging echter niet op. Potgieter had zijn ge dicht voor niets geschre ven. (Van een onzer verslaggevers:) LONDEN Het jaar 1973 zal inderdaad met één dag worden ingekort. De raad van Greenwich heeft dit be sluit gisteren genomen met twintig stemmen voor en vijf tegen. Zoals we al eerder meldden heeft de inkorting van het jaar tot doel het begin van de lente weer terug te brengen naar 21 maart. stemd, waren van oordeel, dat hiet voordeel van de maatregel niet opwoog tegen dit nadeel. De voorstemmers daarentegen herhaalden wat ze in de vergadering van 15 februari al hadden betoogd, namelijk dat het tijdig ver vaardigen van nieuwe kalen ders het vervelende effect Velen ondervinden de laat ste jaren het verspringen van de begmdata der jaargelden als uiterst hinderlijk Door een enkele ingrijpende maaf- regei wordt dia zaak nu ge corrigeerd. In fei"e kon t de j,aar<'on- tractie hierop n«er lat de datum van 15 mei eenvoudig uit de kalender wordt geno men Dmsrae 15 mei wordt nu dinsdag 16 o.ed. Daarmee bereikt men (een eenvoudige rekensom maakt dit duide lijk) dat in 1974 en in de daaropvolgende jaren de begindatum van de lente au tomatisch van 20 naar 21 maart verschuift. Het effect van de maatregel is te verge lijken met het effect van een schrikikeiljaair, met dien ver stande echter dat in een schrikkeljaar een daitum aan de kalender wordt toege voegd, terwijl er nu een da tum wordt uitgenomen. Dat de raad van Green wich voor 15 mei heeft geko zen, zal iedereen duidelijk zijn. De zogenaamde apogea le afwijking van de roteren de beweging van de aarde doet zich namelijk op die dag voor. De afwijking wordt veroorzaakt doordat de planeet Venus op 15 mei om 8.00 uur 's avonds precies tussen de zon en de aarde in komt te staan, vraiairdoor het graivitale evenwicht geduren de een fractie van een secon de wordt veratoord. De jaarcontractie heeft rauwelijks invloed op het le ven van alledag. Ze heeft natuurlijk wel tot gevolg dat alle bestaande ka lenders van het jaar 1973 van de ene dag op de andere waardeloos worden. Van 15 mei af immers verschuiven alle data. De leden van de raad van Greenwich die tegen de jaarcontractie hebben ge- van de contractie volledig kon liquideren. Met aindere woonden: wanneer de oude kalenders nu, onmiddellijk, door nieuwe worden vervan gen, kan iedereen zich tijdig op de situatie na 15 mei voorbereiden. Vooral bij het maken en noteren van zake lijke afspraken en dergelijke is dit uiteraard van belang. De Staatsdrukkerij is, on middellijk na het bekend maken van de maatregel, on der hoogspanning gaan wer ken, gisteravond waren er al vijf miljoen nieuwe kalen ders gedrukt. Ze werden on middellijk naar alle gemeen tehuizen verzonid/en, waar ze morgen, tussen 12.00 en 14.00 uur voor elke meerderjarige Nederlander gratis ter be schikking worden gesteld. Men toeft slechts een pas poort of ander legitimatiebe wijs te tonen om voior een nieuwe kalender in aanmer king te komen. Het Ministerie van Binnen landse Zaken wilde aanvan kelijk met de uitreiking van de kalenders tot maandag wachten. Economische Zaken echter pleitte met succes voor moi-gen, zondag, tenein de te voorkomen dat een groot aantal landgenoten zich geforceerd vrij zou moeten maken voor de gang naar het gemeentehuis. In de meeste plaatsen hebben ambtenaren van de burgerlijifce stand zich vrijwillig voor de kalender- uitreiking gemeld. Van maandag af zijn de kalenders niet meer gratis verkrijgbaar. Men kan ze dan, voor een overigens re delijke prijs (f 1,50) in de kantoorboekhandel kopen. Ook nieuwe kantoor- en zak agenda's komen dan gelei delijk in de handel. Men O Vijf miljoen nieuwe kalen ders gereed. De directeur van de Staatsdrukkerij, Jhr. Van Stoete tot Wezemael, kon ont spannen het weekend tege moet gaan. Zijn vrouw lijkt nog ietwat onder de indruk. verwacht echter wel dat de meeste Nederlanders zich morgen al zullen meiden. Om de jeugd metterdaad bij de jiaoircontractie te be trekken, worden er morgen in veel plaatsen ook kalen derverbrandingen georgani seerd. Ze zijn vergelijkbaar met de kerstboomverbran dingen. Op dezelfde pleinen waar rond Oudejaar de kerstbomen in brand werden gestoken, worden niu, en wel om 9 uur 's avonds de oude, niet meer bruikbare kalen ders aan het vuur toever trouwd. Degenen die op 15 mei ja rig zijn, staan wellicht voor een probleem nu die datum dit jaiar uit de kalender wordt genomen. Ten onrech te overigens. Immers: wie in een schrikkeljaar op 29 fe bruari werd geboren, viert in normale jaren zijn verjaar dag op 28 februari of 1 maart. Hetzelfde dit jaar geldt, mutatis mutandis, voor alle Nederlanders die op 15 mei jarig zijn. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De menin gen over de voorgenomen jaarcontractie op 15 mei zijn nogal gereserveerd. Dit blijkt uit de commentaren van een aantal vooraanstaande Neder landers. Hans Wiegel: „Van astro nomie weet ik niet veel, ■naar men moet wel beden ken dat het uitvallen vian 15 mei de nationale produktie aanzienlijk schaadt. Dat gaat Ms miljarden kosten. Arie Groeneveldt voorzit ter Industriebond NVV): ■•Het zal wel nodig zijn, maar in geen geval mag het ten koste gaan van de werk nemers. De vijftiende mei zal gewoon moeten worden doorbetaald". Frans Andriessen (Fractie voorzitter KVP): „Het is nu eenmaal niet anders. De aar de draait en wdj blijven meedraaien". Prof. Kooij: „Uiterst ge vaarlijk. Ais men de jaarcon tractie niet zorgvuldig ver disconteert in de distractieve space-related calculaties van de hyperbolische maantrajec- ten, kan de apogeale afwij king van de aardrotatie een soortgelijke flagale afwijking van de gravitale relatie tus sen ruimteschepen en het pe riferische solarire evenwicht veroorzaken. Harry Mulisch (auteur), gevraagd naar zijn mening over de uitlating van prof. Kooij: „Daar heb ik geen woord aian toe te voegen". Het Kamerlid Spinks (PvdA) wil de volgende vra gen aan de minister stel len: a Is de minister van oor deel dat de jiaaroontractie het sociale evenwicht in ons land inderdaad niet zal versto ren. b Als deze vraag bevesti gend wordt beantwoord, kan hij mededelen waarom de Kamer desondanks niet eer der van de besprekingen in de Raad van Green wicht op die hoogte is gesteld. c Is hij bereid de toezeg ging te doen dat elke Neder lander die op enigerlei wijze wan de jaarcontractie finan cieel nadeel ondervindt, door het Rijk schadeloos zal wor den gesteld. ils ford UTRECHT (ANP) De I ïefpleegkunde heeft „griezelig I ueinig invloed" op de gang van I !aken in de volksgezondheid De heer M. C. de Haan, direc teur-geneesheer van het Diaco- I Hessenhuis in Eindhoven maak- je deze opmerking gisteren in I 'recht op een bijeenkomst I lan 500 verpleegkundigen. De vergadering, over „de I on uivan de verpleegkundige P 5e eidsniveau", was belegd I r rte „federatie van vereni- I L/Sn die de verpleging en IA®® onderdelen van de ge- I wAj *ng tot bet congres I ho.»' een aantal ziekenhuis- I «sturen de laatste tijd heeft °'en, in de ziekenhuisdirec ties geen verpleegkundige di recteuren te handhaven of op te nemen. In verschillende ge vallen gebeurde dat op advies van een organisatiebureau. De ze ontwikkeling heeft bij de verpleegkundigen vele protes ten uitgelokt omdat ze een de gradatie van hun beroep vre zen tot „verlengstuk" van de medici. Dokter De Haan was het met hen eens. Als er in de zieken huistop geen plaats meer is voor verpleegkundigen, zal dat volgens hem een negatieve in vloed hebben op het zoeken naar mogelijkheden voor een optimale behandeling en ver pleging steeds aangepast aan allerlei nieuwe ontwikkelingen van de patiënten, hetgeen toch het hoofddoel van een zie kenhuis moet zijn. Het „kli maat" beïnvloedt de genezing, zei hij, „efficiency mag geen doel op zichzelf worden". Met het oog op het grote be lang van de verpleegkunde suggereerde hij de instelling van een bijzondere leerstoel in dit vak. Ook een „inspecteur verpleegkunde" zou zijns in ziens in de volksgezondheid geen overbodige luxe zijn. Een heel andere visie ver tolkte drs. A. H. M. Struik, hoofd van het adviesbureau voor organisatie en informatica van het gemeenschappelijk in stituut voor toegepaste psycho logie in Nijmegen. Hij stelde, dat een ziekenhuisdirectie niet moet worden opgedeeld naar „vakken" (een medisch, een verpleegkundig en een econo misch directeur) maar naar „aandachtsgebieden": de pa tiënten, de instandhouding van het apparaat en de ontwikke ling van de instelling. De „patiënten-directeur" mag best een verpleegkundige zijn, aldus de heer Struik, die daar evenwel direct ook argumen ten tegen aanvoerde. Een alge meen ziekenhuis is eerder een centrum van medische behan deling dan van verpleging en verzorging (men streeft naar verkorting van de opname duur). In die omstandigheden is de verpleging een verleng stuk van de medische behande ling en verdient het volgens de heer Struik de voorkeur, een medicus patiëntendirecteur te maken. Hij vreest bovendien, dat de groep specialisten in het zie kenhuis een verpleegkundige niet als directeur „boven zich" zal accepteren. Daar zou ver andering in kunnen komen door de verdergaande profes sionalisering van het beroep en de steeds betere opleiding. Mevrouw C. A. M. Verbeek, directrice van het seminarium Utrecht, eiste voor de verpleeg kunde een volwaardige plaats op in de ziekenhuisdirecties. Zij motiveerde dat onder meer met het belang van het creëren van een „therapeutisch klimaat". Daarbij spelen de verpleegkun digen volgens haar de belang rijkste rol omdat ze het meest direct en bovendien dag en nacht met de patiënt te maken hebben, zodat ze een zeer be langrijke invloed kunnen heb ben op de coördinatie, de sa menwerking en de harmonie in de organisatie van het zie kenhuis. \nlangs publiceerden wij een artikel, waarin een pro fessor beweerde, dat doofheid erger is dan blindheid. Een twintigjarig meisje, dat zelf doof is, schreef ons, dat ze het niet eens is met wat deze profes sor zegt. Bovendien ergert ze er zich aan, dat er alleen negatieve dingen over hen worden verteldzodat dove mensen volgens haar te laag worden aangeslagen. Om wat verandering te brengen in de mening, die bij de mensen op deze manier groeit, vroeg ze ons de positieve dingen te publiceren, die zij ons over mensen, die doof zijn, schreef. Een verzoek waar aan wij graag gevolg ge ven. „Niemand kan zeggen, dat doofheid erger is dan blind heid, want invalide of debwl zijn is net zo erg", schrijft ze. Er worden te veel voor oordelen gezegd. Ikzelf ben een 20-jarig doof meisje. Op mijn vierde jaar werd ik doof door hersenvliesontste king. Toen ben ik naar het instituut voor doven in St.- Michiels gestel gegaan. Daar heb ik heel erg goed geleerd om in de maatschappij te kunnen leven. Ik zat een half jaar op de kleuterschool en een week in de le klas, toen mocht ik al naar de tweede klas. De lagere school heb ik af kunnen ma ken. Daarna ging ik naar V.B.O (een soort ulo A met wiskunde). Drie jaar geleden ben ik van school gegaan en momenteel zit ik op de school voor laboratoriumpersoneel. Ik volg M.B. O.-opleiding voor chemisch laborante en zit nu in de laatste klas. In juni hoop ik mijn diploma in handen te hebben. Daarna hoop ik H.B.O. te kunnen halen. Veel lotgenoten hebben meer dan lagere school ge haald. Want op het internaat zijn er huishoudschool, N.B.O., Mavo en technische school. Er zijn ook jongens en meisjes, die analist of la borant zijn geworden. Je kunt zo veel opnoemen. Ik kan het niet hebben, dat zo'n geleerde professor zegt, dat de meesten alleen naar lagere school hebben kunnen halen. Ga toch eens naar St.-Mi- chielsgestel en u zult er wel van opkijken. De professor vertelde ook, dat de blinden vaak gehol pen worden met de straat oversteken en zo. Verwacht hij dan, dat de mensen klaar zullen staan om ons te hel pen? Wij willen zelf niet, dat de mensen medelijden met ons hebben, daarom hebben we ervoor gezorgd, dat we niet zo erg afhankelijk wor den van de mensen. Dat doen we pas, als we weten dat wij hen nodig hebben, b.v. in een gesprek of bij de televisie. Als we iets niet begrijpen vragen we het gewoon aan hen. Wij en de mensen moeten ons aanpas sen in deze wereld, vaak ge noeg worden we achtergela ten, omdat de mensen jam mer genoeg gauw opgeven. Ikzelf heb heel veel contact met de mensen, want veel vrienden en vriendinnen begrijpen goed, hoe de situ atie is en het ligt ook veel dansles gehadwant we heb ben ook ritmisch gevoel. Het os logisch, dat ik in het begin moeilijkheden had, want voor mij was het een grote stap om in een horende maatschappij te komen, maar ik heb er wel veel van ge leerd, want ik besefte nu dat de wereld erg hard is, maar er zijn ook mensen, die me heel erg veel geholpen heb ben, b.v. mijn ouders, broer en zusjes, mijn vrienden en vriendinnen en klasgenoten. Je moet zelf zo veel moge lijk meedoen en dan schop je het ver in de wereld. Ikzelf zou niet graag met een blin de willen ruilen, want het is erg om niets te kunnen zien en de blinde zal dan zeggen: „Ik zal niet graag met een dove willen ruilen, want zij kunnen niet horen." Daarom vond ik dat artikel erg waar deloos. aan mij, omdat ik veel lef heb en erg weetgierig e.n eerzuchtig ben. Ik heb een grote wilskracht om te leven, daarom hou ik er niet van om een aalmoes van hen te krijgen. Wijzelf moeten ver der in de maatschappij ko men. Na veel wikken en we gen lukt het ons zeker. Al leen de mensen moeten leren geduldig te zijn en niet half te luisteren. Ze moeten dur ven zeggen, dat ze ons niet goed verstaan. Dat maak ik wel eens mee, als i/c eens onduidelijk praat en men zit zo maar te knikken. Aan hun gezicht kan ik al zien, dat zij me niet begrepen hebben. Want wij hebben een bijzon der zintuig, we kunnen nl. op het gezicht van de men sen goed zien, in welke stemming ze zijn en hoe ze denken en zo. Het is natuurlijk niet leuk, dat we niet kunnen horen, maar daar leren we mee te leven, bovendien dragen we een boorapparaat, zodat we wel wat geluid kunnen waarnemen. Van muziek hou ik heel erg en ik ben gek op gitaar. Daar luister ik graag naar. Zelf heb ik balletles en Ook vertelde professor, dat de doven best in een lawaai erige fabriek kunnen wer ken. Eerlijk gezegd, we kun nen het lawaai ook niet al tijd verdragen, want we heb ben een scherp gevoel. Ikzelf kan er niet tegen als er ie mand op de tafel zit te tim meren met z'n vingers. Dat is zo'n rot gevoel. Ik heb ook een goede vriend, die me erg geholpen heeft, af en toe was ik erg pij het niet gemakkelijk voor down, omdat de maatschap mij gemaakt heeft, want een keer moest ik stage lopen bij een bedrijf (de naam wil ik geheim houden) en ze wei gerden me, omdat ze niet durfden, want ik kan niet rekenen, zeiden ze. Zo dom verwachtten ze mij en dat was een pijnlijke ervaring. Gelukkig zijn er nog andere bedrijven, die me accepteer den. Als er menstn zijn die met mij in contact willen komen, dan ben ik altijd te bereiken. (Haar adres is bij de redac tie Van Mens tot Mens be- IC/STld) REDACTIE VAN MENS TOT MENS Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bi| hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adre« zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Naar aanleiding van het ar tikel in „De Stem" van dins dag 27 maart j.l. betreffende het ontslag van kraanmachi nist Kees van Steen bij de Bredase Constructie Werk plaats zou ik gaarne het vol gende willen opmerken. Directeur v. Breejen ver klaart: „De kraan is op alle mogelijke manieren elektro nisch beveiligd." Verder merkt hij op: „Vier maanden geleden en de vorige week, resp. de le en de 2e keer zette de kraanmachinist het z.g. „blok" op de grond waardoor de hijsdraad van de schijf kan loskomen en daardoor kan schade en gevaar ontstaan." Welnu hij spreekt zichzelf tegen. Als deze kraan zo goed beveiligd is, zou le als het „blok" ergens op komt te staan een beveiliging moeten werken, 2e ais de bijsdraad slap komt te staan zou ook een beveiliging moeten wer ken. Hier ontbreken twee be langrijke beveiligingen, 3e el ke machine dient zodanig be veiligd te zijn, dat een foutie ve handeling van het bedie nend personeel leidt tot het uitschakelen van deze machi ne. ETTEiN-LEiUiR C.J. KONIJN ROTTERDAM Grote dag voor de drie enkele weken oude Siberische tijgertjes in Diergaarde Blijdorp: gisteren werden zij door dr. Visee ingeënt tegen de katteziekte: een be handeling, die zij met het nodige gepiep en gegrom ondergingen, niet beseffend dat het voor hun bestwil was WENEN (AFP) De Euro paprijs voor 1973 is gisteren toegekend aan de Westduitse stad Wuerzburg. De raad van Europa stelde deze prijs in 1955 in als beloning voor activiteit op Europees gebied. De onder scheiding houdt een trofee in, een diploma en een bedrag aan geld dat bestemd is voor het uitwisselen van jongeren.

de Stem | 1973 | | pagina 11