Aktie Heet Vietnam Giro 777-Den Haag SAMBi BOUWEN gratis Vandaag controle van iedere auto zeld: Jaar word één ingek MENINGEN VERPLEEGKD Compromis metaal Verbetering disciplinaire straffen van gedetineerden RAAD V LAATSTE BEROEP VAN BURGER LIJKT NIETS UIT TE HALEN' Harten (mode) troef Verdachte porno zaak vrijgesproken Studenten moeten belasting betalen over beurzen Eis 15 jaar tegen Italiaanse bankrover Overvallers t Yennebos aan gehouden LAAT 'M NAKIJKEN binnenland buitenland Niet inbreken Brief VOOR GEEN ENKEL REGIME MAAR VOOR ALLE SLACHTOFFERS! Politie schoot bij achtervolging Voor twee ton uit auto gestolen Kozo Okamoto heeft spijt „Rode Hulp" verontwaardigd over eis tegen Lucien van H. Zaterdag 31 maart 1973 Zaterdag 31 maart 1973 KVP blijft weigeren (Vervolg van pagina I) Nu de grootste hinderpaal is weggenomen voor herstel van het coa-overleg in de metaal industrie, moet er nog overeen stemming worden bereikt over de volgende punten: De loonsverhoging per 1 januari j.l., de bonden wensen 1% en een vast bedrag van 25 per maand. Dit punt is de laat ste dagen tussen FME en bon den enkele keren aan de orde geweest. Uitbreiding van de wer kingssfeer van de c.a.o. De in dustriebonden willen meer (hogere) werknemers onder de cao laten vallen. Tot nu toe hebben de onderhandelaars on der leiding van prof. Goud zwaard daarover niet gespro ken. Daarnaast wensen beide par tijen, dat er studies worden ge maakt over het systeem van prijscompensatie en over het zgn. functieclassificatiesysteem (het onderbrengen van werk nemersfuncties in een belo ningssysteem). De industrie bonden willen nog vóór het eind van het jaar afronding van de studie over de prijscom pensatie om te bezien, hoe de prijscompensatie over de twee de helft van dit jaar moet ver lopen. In metaal en textiel gingen overigens gisteren de acties ge woon door: in 45 bedrijven met ruim 34.000 werknemers. Hoogst waarschijnlijk is deze 5e actieweek de laatste volle week geweest, waarin de me taal onrustig was. Er werden gisteren ultimatums overwogen bij Philips. Bovendien hebben 4 van de 5 betrokken bonden zich uitgesproken voor sta kingsacties in de zuivel. De presidia van de centrale werkgeversverbonden, het Ver bond van Nederlandse Onder nemingen en het Nederlands Christelij k W erkge vers verbond hebben gistermiddag verklaard dat zij, nu van de zijde van de vakcentrales wordt verklaard dat men nog niet tot het be ëindigen van de stakingen be reid is, „hierdoor zeer teleur gesteld zijn en voorts dat, in dien dit maandag j.l. duidelijk was geweest, zij niet aan een hervatting van het overleg zou den hebben meegewerkt". (ADVERTENTIE) (Van orrz" correspondent) HAPERT De rijkspolitie in Haipeirt heeft drie Amster dammers - mgc' -"iden in ver band met de overval in het recreatiecentrum Het Vemne- bos in Hapert op 25 november van het vaniig jiaiair. Het zajm de 48-jiarige J. van G. en diens zoons R. F. van G. (20) en R. G. van G. (16). Het drietal, gewapend met pistool, mes en hamer, was het recrea tiecentrum binnengedrongen om directeur Derksen van Sporthuis Centrum, die in het restaurant wan Het Vennebos was, een afstraffing te geven. De politie weet nog niet wat het motief wan de wraakoefe ning is geweest. De Amsterdammers heibben het restaurant nooit bereikt. Nadat zij enkele receptionis ten gedwongen hadden hen naair de hear Derksen te bren gen, ontsnapte een van de re ceptionisten onderweg naar het restaurant. J. van G. vuur de een schot op hem af, dat miste. Vlakbij het restaurant wisten ook de twee overige receptionisten te ontkomen. Vader en zoons niamen toen ook zelf maar de benen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Tenzij KVP-fractieleider mr. Frans Andriessen dit weekeinde nog van gedachten zou veranderen, blijft kabinetsformateur mr. Jaap Bur ger niets anders over dan een puur links minderheids kabinet in 't zadel te helpen, eventueel aangevuld met 2 AR-ministers (Boersma en De Gaay Fortman sr.) Dat volgt logischerwijs uit wat zich gisteren aan het formatiefront heeft voorgedaan: een laatste beroep van de formateur op KVP-fractiechef Andriessen om toch ministers te leveren', gevolgd door een harde verklaring van Andriessen, die geen aanleiding heeft gevonden om op het standpunt van de meerderheid in de KVP-fractie terug te komen. En even verder: „De kans dat een kabinet-Den Uyl reke ning zal houden met de pro grammatische wensen van de KVP zou worden vergroot als een aantal christen-demo Ci-ati sche bewindslieden aan het kabinet zou deelnemen. De stabiliteit die Nederland nodig heeft, zou er door bevorderd worden". Dit belang is naar Burgers mening zo groot, diat hij eventuele misverstanden wil uitsluiten. Burger ziet niet waarom de KVP niet genoeg heeft aan de zekerheid dat het kialbinet-Den Uyl „uiterst gereserveerd" zal optreden. De formateur vindt ook. diat de motgeliljke KVP ministerSkandidaifcen de vmije keus moeten hebben om al dan niet toe te treden tot het beoogde kabinet. Dit stand punt wordt in de KVP-fractie aangehangen door Piet van Zeil en sinds gisteren ook dooi- de au/d-staatssecretairig Tjerk Westerterp uit Ulven- hout. Burger legt er de nadi-uk op, dat de KVP echt niet alles wat de progressieve drile wil len „automatisch en met huid en haar hoeft te dlikken. Het kabinet zal zijn eigen weg mioeten zoeken en daarbij in de aanwezigheid van geestver wanten van de KVP van groot belang". Andriessen weigerde overi gens opnieuw te zeggen wat het nu preoies betekent, diat de meerderheid in zijn fractie een kabinet-Den Uyl „zake lijk" zal beoordelen. Het kan betekenen, clat het kabinet- Den Uyl al de eerste dag van zijn optreden een motie van wantrouwen (geniicht tegen het beleidsvoornemen, niet tegen het kabinet alls zodanig) aan de broek krijgt, het kam ook betekenen dat daarmee ge wacht wordt tot het moment dat het kabinet een van zijn baleidisvoorniemens in een aon- treet wetsontwerp omzet en de Kamer er over moet beslis sen. Andriessen: „Als Den Uyl mij niet exact wil vertellen op welke controversiële kwesties hij die „kabinetskwestie" stelt, kan men van mij niet ver wachten dat ik nu al zeg hoe onze fractie precies zal hande len". Het laatste beroep van de formateur op de KVP is ver vat in een brief van drie kant jes. waarin Burger onomwon den laat merken dat hij vast van plan is een kabinet Den Uyl te vormen, ook zonder de KVP. Hij schrijft: „U doet mij weten dat een kabinet-Den- Uyl door de overgrote meer derheid van uw fractie zake lijk zal worden beoordeeld. Daarmee is in beginsel de mo gelijkheid tot de vorming van dit kabinet gegeven. Ik zeg n daarvoor dank". De Nationale Aktie Heel Vietnam heeft een bestemming ge geven aan de eerste 2 miljoen die sedert de start van de aktie op 19 januari j.l. op giro 777 in Den Haag zijn binnengekomen. Via de acht organisaties die in de aktie samenwerken, worden tal van projekten gefinancierd in alle.landen die door de Viet namese oorlog zijn geteisterd. De gedetailleerde lijst van uitkeringen door de Nationale Aktie Heel Vietnam ziet er als volgt uit. 1. Voor vluchtelingenhulp in Zuid-Vietnam (via Rode Kruis) 250.000, 2. Voor geprefabriceerde woningen bestemd voor Noord-Vietnam (via Rode Kruis) 265.000,— 3. Bijdrage aan de bouw van een ziekenhuis in het gebied van de voorlopige revolutionaire regering in Zuid-Vietnam (via Rode Kruis) 4. Voor vluchtelingenhulp in Laos en Cambodja (via Rode Kruis) 5. Bijdrage aan het hulpprojekt ten behoeve van door bombardementen doof geworden kinderen, Bach Mai Ziekenhuis Hanoi (via Novib) 6. Voor een landbouwschool in Noord-Vietnam (via Caritas en Stichting Oec. Hulp) 7. Voor bouwmateriaal, kleding en medicamenten t.b.v. Noord-Vietnam (via Caritas Internationalis) I 8. Bijdrage aan de wederopbouw van kinderziekenhuizen in Hanoi en Haiphong (via Caritas Internationalis) 100.000,— 9. Voor vluchtelingenhulp in Laos en Cambodja (via Caritas Internationalis) 62.500, 10. Voor vluchtelingenhulp in Zuid-Vietnam, speciaal gericht op gehandi capten en wezen (via Caritas Internationalis) 11. Voor volwassenenonderwijs in Laos (via UNESCO, Verenigde Naties) 12.. Voor projekten t.b.v. moeder- en kinderzorg in heel Vietnam (via UNICEF, Kinderfonds Verenigde Naties) 13. Vijfhonderd fietsen met bagagedrager t.b.v. verpleegsters/vroedvrouwen in heel Vietnam (via UNICEF, Kinderfonds Verenigde Naties) 14. Bijdrage aan het Fonds van de Wereldraad van Kerken voor wederopbouw in Indochina, bestemd voor hulp aan boeren, rehabilitatie van oorlogs slachtoffers, dorpsopbouw, repatriëring van burgers, medische hulp, voedselhulp ter overbrugging naar de nieuwe oogst (via Stichting Oec. Hulp, Alg. Diakonaal Bureau der Gereformeerde Kerken, Internationale Hulpverlening Nederlands Hervormde Kerk) ƒ100.000,— 125.000,— ƒ100.000,— 100.000,— ƒ100.000,— ƒ150.000,— 50.000,— 125.000,— 60.000,— ƒ412.500,— Totaal: 2 MILJOEN De Nationale Aktie Heel Vietnam blijft doorgaan met haar appèl op de Nederlandse bevolking. Verdere hulp blijft nodig! Op een vergadering deze maand in Genève, waar de belangrijkste internationale hulp organisaties vertegenwoordigd waren, heeft de heer O. Stroh hoofd van de Indochina- werkgroep van het Internationale Rode Kruis verslag uitgebracht van het Rode Kruis werk in geheel Vietnam en van zijn besprekingen in o.m. Hanoi met vertegenwoordigers van de regering van Noord-Vietnam en de voorlopige revolutionaire regering in Zuid-Viet nam. Ook vertegenwoordigers van de Wereldraad van Kerken, van Caritas Internationalis en van VN-organisaties hebben met vertegenwoordigers van genoemde regeringen en die van Saigon gesprekken gevoerd. Uit alle besprekingen is gebleken dat de behoefte aan steun onvoorstelbaar groot is en dat hulp welkom is. De verantwoordelijke instanties in Indochina zullen binnenkort nadere gegevens over ver dere hulpverleningsbehoeften op tafel leggen. De nationale aktie hoopt ook verder te kunnen bijdragen aan herstel en wederopbouw in heel Vietnam, Laos en Cambodja. En vraagt alle Nederlanders daaraan nog meer dan in de afge lopen maanden steun te geven. De plain via bij dis niiet van ia achterdeur in te die KVP. Als An- ief zal reageren op die brief (en gisteren ver klaarde Mij diat te zullen doen) dan zal Burger een linies min- derheidsfaatbinet-esc, althans een kabinet zondier KVP (de positie van de AR-kandidiaten is niet zeker) formeren. Andriessen verklaarde gister avond ook die indruk te heb ben. De vraag of Burger dian nog binnen zijn forrnatie-op- diraoht handelt, moet die for mateur voor zich zelf beant woorden, vond Andriessen. Andiriessen zei wel de in druk te hebben, diat Burger, als diie zijn plannen doorzet, met een kabinet-Den Uyl op de proppen komt dat niet di rect de eerste diaig al de con- troversële zaken etaleert. Den Uyl heeft diat trouwens ook zelf laten doorschemeren. 0 DEN HAAG De Haagse modeontwerper Gerard Brussé geeft vandaag een show, waarvan de baten bestemd zijn voor de Nederlandse Hartstichting. Om in stijl te blijven zijn enkele mo dellen van Brussé voorzien van hart-motieven, zoals deze avond japonnen. AMSTERDAM :ANP) Na een achtervolging, waarbij twee waarschuwingsschoten werden gelost, hebben twee politiemaninien in burger in Amsterdam twee verdachten van zakkenrollerij kunnen aanhouden. Een derde man wist te ontsnappne. De politiemannen betrapte het drietal erop dat zij op de Nieuwendijk een 27-jarige vrouw haar portemonnee ont futselden. Toen de mannen volgens de politie Surinamers zich ontdekt wisten, namen zij de benen- De portemonnee met bijna 'honderd gulden is niet teruggevonden. ARNHEM (ANP) Het gerechtshof in Arnhem heeft de vier verdachten in de porno- zaak uit Amsterdam vrijge sproken. De 36-jarige winke lier R. E. K., de 34-jairxige schilderes-fotomodel D. van L„ het 24-iarige fotomodel R. C. G. en de 27-jarige journa list H. H. M. E„ waren nauw betrokken bij de opvoeringen van het seksuele spel „erotisch panorama" in het Micro-thea ter in Amsterdam. Zij waren in eerste instantie veroordeeld tot 50 gulden boe te voor schending van de openbare eerbaarheid. Het gerechtshof deelde de mening van de procureur-ge neraal bij het hof, dat de nor men irn drie jaar tijd erg zijn veranderd. Het vindt, diat der gelijke opvoeringen nu met andere ogen wordt bezien. (ADVERTENTIE) VASTENAKTIE Gfco 5850, Utrecht Centr. Raiffaisen-Boerenteenbcnk, Eindhoven DELFT (ANP) Studenten, die vorig stu diejaar een honderd pro cent beurs hebben ont vangen, hebben dit jaar een aanslag van de be lastingen ontvangen. Zij moeten nu over hun beurs van 5000 gulden een belasting betalen van 900 gulden. De ver eniging voor studie en studentenbelangen te heffing geprotesteerd. Delft heeft dit berekend. Het Landelijk Overleg Grondraden (LOG) heeft met klem tegen de De belastingaanslag is een gevolg van het be leid van de staatssecre taris van Financiën dat in oktober 1972 met goedkeuring van de vas te kamercommissie voor wetenschappen is be paald. De fiscus is volgend jaar volgens het LOG nog actiever. Volgens de inspecteur der directe belastingen te Den Haag zal een beurs van 3200 gulden en meer een aan slag voor de inkomsten belasting tot gevolg heb- o en. Bovendien zullen alle studenten met een beurs van 2000 gulden en meer sociale premies moeten betalen. De ver eniging voor studie- en studentenbelangen in Delft vindt de heffing „een onaanvaardbare en schandelijke wijze om de schatkist te spek ken". AMSTERDAM (ANP) Uit de auto van een Amsterdamse juwelier is voor f 200-000 aan gouden en zilveren sieraden gestolen. De politie vermoedt, dat de inbreker(s) zich in de garage waar de auto gepar keerd stand, heeft laten inslui ten. De sieraden, zoals armban den, ringen, en kettinkjes, be vonden zich iin acht koffers. Deze zijn leeg achtergelaten. De juweliers heeft inmiddels een beloning van 10 procent van de waarde van het gesto- leoe uitgeloofd voor degenen, die aanwijzingen kunnen ge ven die tot de opsporing lei den. DEN HAAG (ANP) Mi nister Van Agt en staatsse cretaris Grosheide van Justi tie hebben gisteren een wets ontwerp ingediend, waarin het stelsel van disciplinaire straffen wordt herzien. De bewindslieden stellen voor van de huidige straffen al leen die van plaatsing in een strafcel te handhaven. AMSTERDAM (ANP) Tegen de 29-jarige Franco de C. die volgens de Amsterdam se officier van justitie mr. H. G. van Everdingen, de leider is van een bende Italiaanse bankrovers, die vorig jaar drie gewapende bankovervallen pleegde, is gisteren vijftien jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest geëist. De bende, bestaande uit vijf Italianen, onder wie een meis je en een Griek, pleegden twee overvallen in Amsterdam en een in Utrecht. Bij de spec taculaire overval op een filiaal van de Amro-bank in A'dam op 6 sept. vorig jaar kwam het tot een vuurgevecht tussen de overvallers en de politie. De officier achtte ten aainzien van Franco ook bewezen dat hij op 18 juli een wissel-loper in Rotterdam had beroofd en op 12 augustus itn Aimsterdiaim een juwedSerazaiak. Zij stellen ook voor gedeti neerden het recht te geven om zich tegenover een commissie te beklagen over beslissingen van gevangenisdirecteuren. De huidige wet op het gevangenis wezen kent een groot aantal disciplinaire straffen, die kun nen worden opgelegd, als ge detineerden feiten begaan in strijd met de goede orde en tucht van de inrichting: op sluiting in een strafcel, sluiting in de boeien, verstrekking van alleen water en brood, verla ging in klasse, onthouding van bezoek en lectuur, van ge bruik van kantine of andere voorrechten. De minister en zijn staatssecretaris stellen nu voor alleen plaatsing in de strafcel aan te houden. Boven dien willen zij de maximale duur van die straf terugbren gen van vier tot twee weken. De bewindslieden stellen wel drie nieuwe straffen voor: tijdelijke verwijdering uit de inrichtingsgemeensehap in een gewonen cel, geldboeten, tot een maximum van twee we ken zakgeld en berispingen. Gedetineerden krijgen m het wetsvoorstel het recht om zich schriftelijk te beklagen bij een commissie over bepaalde beslissingen van de gevange nisdirectie. Ook over beslissin gen over het opleggen van dis ciplinaire straffen. Minister Van Agt en zijn staatssecreta ris denken aan een commissie van drie man, waarvan die voorzitter een lid van de rech terlijke macht is, maar liever niiet een lid van de strafkamer van de rechtbank. Het wetsontwerp is geba seerd op het rapport van de oommissie G.E. Mulder over de rechtspositie van de gedeti neerden. Het rapport dateert van 1967. (Van een onzer verslaggevers* AMSTERDAM Op 31 maart worden, zoals door ons eerder gemeld, automo bilisten in de gelegenheid ge steld hun auto op een aantal essentiële punten gratis te laten controleren. Dat kan gebeuren in ruim 800 garage bedrijven en wie van deze service gebruik wil maken zal er goed aan doen tijdig een afspraak met een garage te maken. Deze aotiie die gevoerd wordt onder het motto „Laat 'm na kijken" wordt georganiseerd door Veilig Verkeer Nederland in samenwerking met de BO- VAG en met garagebedrijven due periodieke veiligheidsin spectie van de WN uitvoeren. De bedoeling van de actie is autorijdend Nederland nog eens duidelijk met de neus op het slechte onderhoud van auto's en vooral op de gevolgen daar van te drukken. In dat ver band wordt herinnerd aan de droevige resultaten van de landelijke politiecontrole van vorig jaar op de technische staat van voertuigen. In tien dagen tijds werden toen vele tienduizenden auto's aan een intensieve controle onderwor pen. Het resultaat was dat in 6500 gevallen min of meer ern stige gebreken werden ont dekt. Tot de voornaamste te kortkomingen behoorden glad de banden, defecte stuurinrich tingen, onvoldoende remver- mogen enz. Bij veel auto's was de toestand zelfs zo ernstig dat besloten moest worden ze ter plaatse uit het verkeer te nemen. Niets wijst er op dat er sinds vorig jaar een verbetering is ingetreden. Het tegendeel is zelfs het geval. In tal van ga ragebedrijven kan men verne men dat veel automobilisten het met het onderhoud van hun wagen niet zo nauw meer nemen. Reparatie-ad-viezen worden iin veel gevallen niet meer opgevolgd. Dat blijkt ook duidelijk uit de vrijwillige pe riodieke veiligheidsinspectie van Veilig Verkeer Nederland. Van de half miljoen in 1972 geïnspecteerde auto's moesten er ndiet minder dan 55.544 wor den afgekeurd. VVN hoopt dat veel automobi listen op 31 maart hun wagen zullen laten nakijken al was het alleen maar om teleurstel lingen te voorkomen wanneer de politie in. de weldra weer te houden controle-acties moet vaststellen dat er aan de wa gen ernstige gebreken kleven. TEL AVIV (RTR) De Japanner Kozo Okamoto, die in Tel Aviv een levenslange gevangenisstraf ondergaat we gens zijn aandeel in het bloed bad dat hij en een aantal landgenoten vorig jaar op het Israëlische vliegveld van Lyd- da aanrichtte, heeft spijt van zijn daad. Dit zegt professor Ikuro Tasjima, leider van de Japanse christelijke Kokuya- secte, die Okamoto in de ge vangenis heeft opgezocht. Okamoto, aldus professor Tasjima, heeft me verteld dat hij, als hij eens vrij zou ko men, de wereld zou rondgaan om het joodse en het Porton- caanse volk zijn verontschul digingen aan te bieden voor het leed dat hij over hen heeft gebracht. De meesten van de 26 dode en meer dan zeventig gewon den van de aanval op weerloze waren Porgtorieaanse pgei vliegtuigpassagiers in Lydda waren Portoricaanse cel- grims. Tijdens het proces was de houding van Okamoto anders. Hij zei toen dat het hem slechts speet dat hij niet met zijn kameraden bij de aanslag was omgekomen. Twaalf uur lang heeft de Belgische rijkswacht, provin cie- en niet provinciegenoten, gewerkt om met een zeer levensgrote verhuiswagen en. twee bestelauto's de buit van twee inbrekers weg te slepen uit een villa te Goareind- Wuustwezel. V Da's nie niks, spraken wij. De 33-jarige eigenaar van deze villa, Roger M. en zijn Franse vriend Lucien N. hadden van het huis letterlijk een volge stouwde opslagplaats van ge stolen goederen gemaakt. De rijkswacht trof er niet alleen een royale collectie stijlmeu belen en een grote sortering antiek aan, maar ook beeld houwwerken, kroonluchters, ra dio- en tv-toestellen verder al le mogelijke kostbare artike len die de inbrekers voorna melijk uit leegstaande zomer- villa's hadder. geroofd. V De twee werden op heter- idaad betrapt toen ze - ook weer in zo'n villa - bezig wa ren met het uitbreken van een sanitaire installatie. Waar moet dat heen? V Je zou haast zeggen dat de heren nodig iets in moesten richten. En ja hoor, tijdens de eerste ondervraging verklaar de Roger laconiek: „Ik was mijn villa aan het inrichten. Mijn huis in Halle-Kempen was afgebrand." if- De laatste Barend Servet show, het was dan ook nu(de) of nooit. V Deze week hebben NW-be- stuurders De Boon en Kok een gesprek gehad met meneer Den Uyl, kandidaat-premier, De heer Boon ontweek alle vragen wat er besproken was. Hij grapte wel: „We gaan een kabinet in elkaar zetten". En verder zwegen de he ren. V Boontje kwam zeker om zijn loontje! -£ Een Canadese monteur op weg naar Montreal ging met zijn twee koffers naar de Pa- rijse douane op het vliegveld Orly en vroeg: „Wilt u dit zaakje even nakijken?". Dat gebeurde dan ook en in een van de koffers werd, onder een dubbele bodem 4 kilo hasj gevonden. V Hij had de koffers van een vriend gekregen om naar Montreal mee te nemen. Had u nog wat aan te ven Ik wel: het slot. MERIJN P.S. De doordraver wordt deze week volgens het super geheime protocol: de heer Bakkenist. EINDHOVEN (ANP) De eds van drie jaar gevangenis straf door de officier van jus titie iin Den Bosch uitgespro ken tegien het lid van die Rode Jeugd Lucien van H. is „bela chelijk hoog", zo heeft de lan delijke hulpverleningsorgani satie „Rode Hulp" gisteren meegedeeld in een verklaring- Lucien van H. stond, zoals ge meld, terecht voor overtreding van de vuurwapenwet. De po litie in Eindhoven vond eind vorig jaar in zijn huis onder delen voor het maken van staafbommen. Deze vertoonden grote gelijkenis met stukken van bommen die op diverse plaatsen in ons land tijdig on schadelijk zijn gemaakt. Aldus de officier van justitie. „Rode Hulp" zegt dat de eis duidelijk is ingegeven door de behoefte „een in politieke dic taturen te doen gebruikelijk voorarrest van 110 dagen" te rechtvaardigen. In de verkla ring spreekt de Rode Hulp verder o.m. van een „monstu- euse eis" en een „politiek schijnproces". De eis van de officier van justitie is een stap in de richting van de „fascis toïde politiestaat", aldus deze verklaring. „Waarnemers van Rode Hulp, die bij het prooes aanwezig waren, zijn tot de constatering moeten komen, dat bij het bepalen van de strafmaat met name die politie ke overtuiging van Lucien van II. de doorslag gaf". Dat zegt althans Rode Hulp. SIR Noel Coward is op zijn op een berg gelegen landgoed Fi refly in Jamaica begraven. Kransen waren onder m®®r gekomen van de Brits konink lijke familie en van filmster ren als Barbara Streisand,Joan Crawford en Merle Oberon. (Van onze redacteur wetenschappen BREDA De inkortin; van het jaar met één dag, di zogenaamde eenmalige annu- ale tijdscontractie (met eei populairder term jaarcontrac tie genoemd) komt zeidei voor, maar ze is niet uniek Voor zover bekend is ze to nu toe tweemaal toegepast. De eerste keer gebeurd* dat onder de Egyptische fa- (Van een onze LONDEN Het jaar 197 worden ingekort. De raad sluit gisteren genomen met tegen. Zoals we al eerder mt het jaar tot doel het begin brengen naar 21 maart. Velen ondervinden de laat ste jaren het verspringen van de begmdata der jaar,get"den als uiterst hinderlijk Door een enkele ingrijpende maa1"- regel wordt die zaak nu ge corrigeerd. In feite kont dq jaarron- tnaciie hierop n«*er dat de datum van 15 mei eenvoudig uit de kalender wordt geno men Dm stee 15 mei wordt nu dinsdag 16 o.ei. Daarmee bereikt men (een eenvoudige rekensom maiakt dit duide lijk) dat in 1974 en in de daaropvolgende jaren de begindatum van de lente au tomatisch van 20 naar 21 maart verschuift. Het effect van de maatregel is te verge lijken met het effect van een schrtkkjelj.aar, met dien ver staode echter dat in een schrikkeljaar een daitum aan de kalender wordt toege voegd, terwijl er nu een da tum wordt uitgenomen. Dat de raad van Green wich voor 15 mei heeft gekio- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De menin gen over de voorgenomen jaarcontractie op 15 mei zijn nogal gereserveerd. Dit blijkt uit de commentaren van een aantal vooraanstaande Neder landers. Hans Wiegel: „Van astro nomie weet ik niet veel, maar men moet wel beden ken diat bet uitvallen van 15 mei de nationale produktie aanzienlijk schaadt. Dat gaat. ons miljarden kosten. Arie Groeneveldt voorzit ter Industriebond NVV): >Het zal wel nodig zijn, maar in geen geval mag het utrecht (anp> de verpleegkunde heeft „griezelig weinig invloed" op de gang van 'aken in de volksgezondheid e heer M. C. de Haan, direc teur-geneesheer van het Diaco- tessenhuis in Eindhoven maak te deze opmerking gisteren in Ltrecht op een bijeenkomst van 500 verpleegkundigen. ver§adering, over „de Vs,van de verpleegkundige riL ieidsniveau". waa belegd de „federatie van vereni- anrfien dle de verPleging en zorrfKe-jnderde''en van de ëe_ dheidszorg bevorderen". Wasai!lding tot het congres best',1^ efn aantal ziekenhuis- bSw n de laa.tste tijd heeft ton, in de ziekenhuisdirec-

de Stem | 1973 | | pagina 10