In district Zeeuwsch-Vlaanderen: GEBREK AAN ZAAK MET TWEE BILJARTS Jan van de Sande in turnploeg „Nog veel te veel „wilde" biljarters" „JEUGD INTERESSEREN VOOR WIELERSPORT.... „Kader leden nodig EEN BILJARTSTER IN HET DISTRICT Vosserijders Trainer Penne: „Ik heb wel licentie" Nieuwe Waarom uw draag! óók 'n moeten zij dit top-api nu nog ma 525.- kost. Toppers weinig kansen sport Vrijdag 30 maart 1973 Vrijdag 30 maart 1973 (Van onze sportredactie) AXEL „Grootste probleem waar we mee sukkelen in Zeeuwsch-Vlaanderen is dat er geen enkele lokaalhouder (vry vertaald kastelein; red.) over meer dan één biljart beschikt. Daardoor is het onmogelijk in dit district een kampioenschap met de betere spelers te organiseren. Daar heb je twee biljarts voor nodig, zodat een titelstrijd in een redelijk aantal dagen afgewerkt kan worden", zegt Jan Koek, de sympathieke Axelaar, die sinds 1966 voorzitter is.van het district Zeeuwsch-Vlaanderen van de Konink lijke Nederlandse Biljartbond. Theo Platjouw, die als enige al zijn wedstrijden op de grote matchtafel moet spelen. Koek: „Hij staat op eenzame hoogte. Het zou voor hem mooi zijn als er een grote tafel, te vinden was in Zeeland. Dan kon hij naar hartelust trainen. Hij heeft nu onvoldoende mo gelijkheden. Dat is jammer. Maar punt één op ons priori teitenlijstje blijft toch een tweede biljart in een van de lokaliteiten." Voor Platjouw is het jam mer dat er voor hem geen werkelijk waardige tegenstan der te vinden is in Zeeland. Hij is te sterk. Hij is de enige biljarter hier van dat kali ber. Het districtsbestuur en met name voorzitter Koek en se cretaris Josiassen toen zich bijzonder actief als het er om gaat de opgaande lijn die er in het district te bespeuren is, voort te zetten. Koek: „Zo hebben we onlangs nog een bijeenkomst gehad met clubs om weer te komen tot team wedstrijden in KNBB-ver- band. Drie seizoenen geleden zijn we daarmee begonnen. Aarzelend, maar heit mislukte, door voornamelijk de slechte aanpak tijdens de gewestelijke dag. Dat is nu veranderd. De belangstelling is er en volgend seizoen zal dat zeker weer van start ga-an. Op dit moment speelt men vaak vriendschap pelijke wedstrijden onderling. Het gaat er maar om de clubs te overtuigen van het nut deel te nemen aan teamwedstrijden in KNBB-verband. Ik denk wel dat we daarin geslaagd zijn. TON KOOMEN De biljartsport in Zeeuwsch- Vlaanderen bloeit. De belang stelling voor deze mooie tak van sport neemt de laatste ja ren steeds meer toe, maar het is jammer te moeten constate ren dat er voor echte toppers in Zeeland vrijwel geen plaats is. Dit door de accommodaties. Biljartclubs zijn er genoeg, maar de verenigingen moeten zich allen behelpen met één biljart, dit in schrille tegen stelling tot andere provincies, waar de biljarts voor het oprapen liggen. Een echte matchtafel is er in geheel Zee land niet te vinden. Jan Koek: „Dat is een van de problemen die het dis trictsbestuur bezig houdt. Maar je verandert er zo wei nig aan. We zijn als districts bestuur niet zo kapitaalkrach tig dat je maar rustig een paar biljarts iin eein geschikte loka liteit weg kunt zetten. Je bent afhankelijk van de caféhouders. Wat denken die ervan. Die zien het zakelijk vaak niet zitten. En daar kun nen we begrip voor opbren gen. Het is in Zeeuwsch- Vlaanderen in de lokaliteiten, die beschikbaar zijn, vaak een hele onderneming om over te gaan tot de aanschaf van een tweede biljart. Als er maar eens een was.." Inderdaad, als er maar één man was die het aandurfde twee biljarts neer te zetten. Voor het district Zeeuwsch- Vlaanderen zou dat een uit komst betekenen. Koek: „De clubs zouden gro ter worden. Het aantal gewes telijke en wellicht nationale kampioenschappen dat we dan zouden kunnen organiseren neemt toe, en daarmee auto matisch de populariteit van de biljartsport.". Toch mag het district Zeeuwsch-Vlaanderen niet klagen. Het is een gezond district. Het seizoen zit er net op. Er werden veertien dis- triotskampioenschappen afge werkt en de animo was groot. Terwijl het 40-jarige district in 1964 slechts vijf aange sloten clubs had met in totaal 65 leden, is het aantal nu ge groeid tot 17 aangesloten vere nigingen met 191 leden. Groot ste toeloop is er uiteraard in de lagere klassen. Maar ook meer naar de top toe begint het district Zeeuwsch-Vlaan deren aardig mee te tellen. In de hoofdklasse libre spelen tien Zeeuwsch-Vlaamse biljar ters mee, in de extra libre- klassen vijf en twee in de overgangsklasse libre. Dit zijn de oudste deelnemer van het district de Terneuzenaar Vrey- sen die enkele dagen gele den de titel in de hoofdklasse bandsteden voor zich opeiste en de Axelaar Rein Diele- man. Voorts is er natuurlijk de absolute Zeeuwse topper (Van onze sportredactie) VLISSINGEN De Vlis- singse jeugdturner Jan van de Sande (VTV, Vlissingen) is opgenomen in de voorlopige Nederlandse turnploeg die op 7 en 8 april in Kopenhagen uitkomt tegen Denemarken en Noorwegen. Aan de hand van een on langs gehouden selectiewed strijd zijn voorts in deze ploeg opgenomen: Cor Smulders (PSV, Eindhoven), Hans Gitn- neman (PSV, Eindhoven), Cees Pot (St.-Mauritius, Vo- lendam); Gerrit Butter (St.- Mauritius, Volendam), Peter Karregat (St.-Mauritius. Vo lendam) en Paul Timmermans (PSV, Eindhoven). De defini tieve samenstelling zal worden bekendgemaakt na de finale van het Nederlands kampioen schap van het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond op 1 april in Lochem. 0 Links op de foto Jan Koek, voorzitter van het district Zeeuwsch-Vlaanderen van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond en naast hem de Hulsterse secretaris Josiassen. (Van onze sportredactie) AXEL Het bestuur van het district Zeeuwsch-Vlaan deren van de Koninklijke Ne derlandse Biljartbond betreurt het dat er in Zeeuwsch-Vlaan deren nog zoveel biljarters zijn die zich niet wensen aan te sluiten bij de KNBB. Voor zitter Koek: „In Terneuzen kent men bijvoorbeeld de Ter- neuzense Biljartbond. Daar zijn een vijftal clubs lid van. Die bond staat buiten de KNBB, maar speelt eigen kampioenschappen. Vooral in West-Zeeuwsch-Vlaanderen speelt dit probleem. Er zijn zeker 250 actieve biljarters bij betrokken. Als die zich bij de KNBB zouden aansluiten, zou dlit een gewel dige groei van het district be tekenen. Ik weet bijvoorbeeld dat er „wilde" verenigingen zijn in St.-Jansteen, Vogel waarde en Rapenburg. Het is (Van onze sportredactie) IJZENDIJKE ,,We zijn er in feite te Iaat mee begon nen. Er is een achterstand te overbruggen, maar zoals bet nu loopt gaat het lekker. Vooral het feit dat er tijdens de clubkampioenschappen vier nieuwe jeugdleden bijkwamen, heeft me goed gedaan", zegt Willem Verplanke, de 34- jarige voorzitter van de jeugdcommissie van de wieler vereniging Zeeuwsch-Vlaanderen. Momenteel zijn er zes tien jeugdrennertjes in leeftijd variërend van 8 tot en met 13 jaar lid van „Zeeuwsch-Vlaanderen". De aanzet is ge maakt. Een aanzet om te komen tot een normale gezonde opbouw in de Zeeuwse wielersport. Willem Verplanke, die nu één jiaar meedraait in de wie lervereniging Zeeuwsch- Vlaanderen, heeft er duidelijk lol in. Samen met Ton van Oosten (Hoek) en Mare Grols- mam (IJzendiijke) laatstge noemde was zelf als enige van het drietal actief in de wieler sport, als amateur, maar hij stopte er mee door zijn werk als onderwijzer in Terneuzen runnen de jeugdafdeling. Willem Verplanke: „Er is een groeiende belangstelling te constateren in jeuigdfcringen. Ik denk dat in de nabije toe komst nog meer zal aanwak keren. Immers, straks gaat de jeugd ook voorwedstrijden rij den bij plaatselijke wielerron den. Dat werkt stimulerend. Als die jongens onder elkaar strijd kunnen leveren in klei ne wedstrijden, dan werkt dat de belangstelling voor de wie lersport in de hand. Ik ben blij dat al verschillende wie- Iercomité hiervoor toestem ming hebben gegeven. Het is prachtig die knaapjes te zien vechten voor de winst. Je hebt het kunnen zien bij de club kampioenschappen. Het pu bliek was enthousiast". 0 Districtsvoorzitter Koek: „Als er maar een lokaliteit was met twee biljarts. Dan konden we tenminste ook eens een kampioen schap in de hogere klassen organiseren." Voor Willem Verplanke, wiens zoontje Ab eveneens lid van de jeugdafdeling Zeeuwsch-Vlaanderen, is het nogal bezwaarlijk dat de meeste leden geconcentreerd zijn in slechts enkele plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ver planke: „Er zijn maar liefst zes wielrennertjes uit IJzen- dijke bij. Dat komt ook omdat men in IJzendijke helemaal bezeten is van de wieler sport". Het is een wielergemeente bij uitstek. Er zijn aparte sup- porterdluibs voor ToAne van de Bunder en Johnny Verbeke (beide renners zijn lid vam Theo Middelkamp, red.), We houden de centrale training ie De Braakman, Iedere zater dagmorgen van 9.20 uur tot 12.00 uur. Kijk, dat is voor sommige jongens natuurlijk nogal bezwaarlijk. Een amateur of nieuweling kun je rustig een kilometer of zestig laten rijden naar de training toe, maar voor een jeugdlid van pak weg acht of negen jaar wordt dat te gek. En voel voor decentraligatie. We zouden trainingen moeten houden op enkele plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanideren. Dan heb je kans op een grotere spreiding van het aantal jeugdleden. En dat is tenslotte de bedoeling. Nauw hiermee samen hangt het probleem van het gebreik aan voldoende ka derleden. Mannen die de jeugd kunnen opvangen. Momenteel zijn we maar met drie man voor de jeugd. We hebben dringend meer mensen nodig die zich hiervoor willen inzet ten. Wielersportemikiousiasfen die zioh hiervoor willen inzet- 1 5? ten zijn bij Zeeuwsch-Vlaan deren van harte welkom. Nu komen er twee bestuursleden uit IJzendijke. Wat dat betreft zouden er meer uit anidene plaatsen moeten komen. Mijn gedachten gaan bijvoorbeeld uit naar trainingen voor de jieugd in Oostburg, De Braak man en Axel. Dan heb je een goede spreiding. We moeten immers aan de toekomst den ken. Vanaf 1975 wordt iedere vereniging door de KNWU verplicht gesteld over gediplo meerde jeugdwiolerleideTs te beschikken". Verplanke denkt aan een mogelijke goede samenwer king met de wielervereniging Theo Middelkamp. Verplanke: „Niets liever dan dat. Op dit moment bestaan er ai goede contacten. Op 12 mei is er een jeugdwedstrijd in Middelburg tussen de twee Zeeuwse wie lerverenigingen. Ik ben er een groot voorstander van dat der gelijke wedstrijden meer wor den gereden. Dat is in het belang van beide verenigingen en van de gehele Zeeuwse wielersport". „En wat dat kader betreft", zegt Verplanke „dat is even eens nodig om het contact met de ouders te onderhouden. Dat dioen we nu zeer intensief. Dat is een noodzaak want wil je de jeugd winnen dan moet je tevens de achterban enthousi ast kunnen maken. Tonen waar je mee bezig bent". Pro bleem zouden de kosten kun nen zijn. Voor licentie, trai ningen enz. is een bedrag van jaarlijks f 45,- verschuldigd. Verplanke: „Het materiaal hoelt natuurlijk niet zo per fect te zijn. Hoewel men el kaar daarmee ook al snel be gint te overtreffen. Maar dat hoeft voor miij niet. Gelukkig ziet iedereen in Zeeland, die interesse heeft voor de wieler sport het belang in van de opvang van de jeugd. Zo steekt Trico Noble jaarlijks een aardig bedrag in de oplei ding van de jeugd. Dat geldt zowel voor Zeeuwsch-Vlaan deren als voor Theo Middel kamp. Ik hoop dat we op deze manier binnen afzienbare tijd de achterstand die is ontstaan in de opbouw kunnen over bruggen". TON KOOMEN 0 Willem Verplanke: „We hebben een gebrek aan kaderleden. Mensen die in staat en bereid zijn de jeugd te helpen opvangen, bij training en wedstrijden." (Van onze sportredactie) AXEL Het district Zeeuwsch-Vlaanderen van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond heeft slechts één dames lid. Mej. Adrie van Tatenho- ven van de biljartvereniging DOS uit Hoek. De 28-jarige biljartster speelde mee in de voorwedstrijden vijfde klas li bre van het district. De meeste verenigingen die aangesloten zijn bij het dis trict zijn te vinden in het gebied tussen Hulst, Axel en Sas van Gent. Het districtsbe stuur hoopt dat im de toekomst een grotere spreiding een feit wordt. Behalve Theo Platjouw, die al lange tijd op het groot bil jart speelt, zijn nog twee Zeeuwsch-Vlaamse biljarters gepromoveerd naar de match tafel. Nachtegaal en Leeraert komen hierop uit in het drie banden. Elk jaar organiseert het dis trict ZeeuwschrVLaandaren het gewestelijk kampioenschap vijfde Idas iilbre. Voorzitter Jan Koek: „Dat is vaste prik De clubs willen dat allemaal graag voor hun rekening ne men. Het is het gezelligste kampioenschap. We hebben al le medewerking van de orga niserende verenigingen. Voor slechts twintig gulden per dag weten we de deelnemers on der dak te brengen. Daarbij zijn alle kosten van overnach tingen en maaltijden inbegre pen. De Hulsterse biljartclub HBC bestaat volgend jaar 40 jaar. Deze vereniging zou dan graag een nationaal kampioen schap organiseren. (Van onze sportmedewerker) HULST De rallyvereni ging „RC De Vosserijders" uit Hulst houdt zondag 1 april een oriëntatierit voor automobilis ten. Deze rally, die voor een groot gedeelte door de ge meente Groot-Hulst loopt is ongeveer 36 kilometer lang. Om ook de onervaren rally rijders aan hun trekken te la ten komen, kunnen zij zich laten inschrijven in een speci ale B-klasse. De ervaren rij ders gaan van start in de A- klasse. De gemiddelde snel heid waarmee gereden zal moeten worden bedraagt 30 kilometer per uur. De rit is uitgezet door de heren L.M. Brood en E. J. Samun uit Hulst. De eerste deelnemer gaat om precies 14.01 uw van start in de Zandstraat in Hulst, waar het vertrekpunt is vastgesteld. De inschrijving is in café „De Ster" in Hulst, waar direct na afloop even eens de prijsuitreiking plaats vindt. Het bestuur van het district Zeeuwsch-Vlaanderen van de KNBB is als volgt samenge steld: J. Koek (voorzitter), J. Josi assen (secretaris), A. van den Boogaard (penningmeester), A. Meeuwse (wedstrijdleider persoonlijke kampioenschap pen), C. Plasman (wedstrijd leider teams) M. Verlinde en H. van Waesberge. Een van de meest talentvolle spelers van het district Zeeuwsch-Vlaanderen is Peter Sneldens van 't Groene Laken uit Sas van Gent, die als hij zo doorgaat met de training in het voetspoor van Theo Plat jouw zou kunnen treden. kort de beNlOATE Zeeland lijkt toch binnen kort de beschikking te krijgen over een eerste groot biljart. Louis Dallinga uit Sluiskil zelf een van Zeelands topspelers, heeft aangekondigd een matchtafel te zullen aanschaf fen in zijn café in Sluiskil. De volgende verenigingen zijn aangesloten hij het dis trict Zeeuwsch-Vlaanderen van de KNBB: ABC (Axel), Krijt op Tijd (Axel), POP (Axel), DOS (Hoek), HBC (Hulst), Grensvrienden (Koe wacht), Krijt op Tijd (Sas van Gent), KOT (Terneuzen), De Kroon (Hulst), SBC (Sluis kil), Concordia (Terneuzen), Ons Vermaak (Lamswaarde), Het Groene Laken (Sas van Gent), ZBC (Zaaimslag), Ed Horemans (Axel), WBC (Wals- oorde), GBC (Groenedijk). jammer dat deze toestand et I nog is., maar je hebt het maat I te accepteren. Bij die niet. aangesloten clubs zijn er ter toch spelers die lid zijn I van de KNBB. Omdat ze meet I wedstrijden kunnen spelen I Zowel in het district, gev lijk als nationaal. De KNBBl biedt veel meer mogelij khe. den. En om de financiën bè,| hoeft men het niet te Als men in een gewestelijk kampioenschap uitkomt de KNBB vergoedingen even-1 als voor nationale kampioen. schappen. Dat is goed geld. Mocht er in de toekomst belangstelling komen in Zeeuwsch-Vlaanderen om zicj I bij de KNBB aan te sluiten, I dan zullen we echter wel moe-1 ten overwegen een apart db I trict in het leven te roepen. In I Zeeuwsch-Vlaanderen dan im I twee districten. Oost en westl Dan zouden wij het werk u. I melijk niet meer aan kunnen Net als met de splitsing d tijds tussen de eilanden Zeeuwsch-Vlaanderen. D; viel toen ook niet aan te obi. komen. Rein Dieleman daar toen veel goed werk voor I verzet. Dat functioneert »l prima. Maiair zover is het noj I niet. Eerst moeten we de niet- aangesloten clubs warm probe-1 ren te maken voor de KNBÊI Hen overtuigen van de vele I voordelen. Pas dan gaat het probleem „Oost-West" spelen." (Van onze sportredactie) TERNEUZEN De trainer van Philippine - uitkomend in de eerste klas van de zondagcom petitie KNVB Afdeling Zeeland de 25-jarige Terneuzenaar P. C. Pen ne is woedend. Woedend omdat hij aan de „schandpaal" is gezet in de „Oefenmeester" het landelijk orgaan van de WON, de vereniging van voetbaloefenmees- ters in Nederland. „De schandpaal" is een ru briek waarin voetbal trainers die bij clubs trainen een vereiste li centie te beschikken en dus ongerechtigd zijn het predikaat „oefen- meester" te voeren, me' name worden ge noemd. Een regionaal Zeeuws dagblad noemde even eens de naam van Penne in een artikel, ails zou deze Terneuzsnse oncta- wijzer niet gerechtigd zijn als trainer van Phi lippine op te treden. Penne: „Ik hen in het bezit van een D-diploma. Ik mag dus Philippine trainen en eventueel zelfs een vierde klas KNVB-club. Hier, kijk maar, hiler is mijn licen tie van de KNVB. Ik heb de WON in Zeist een brief gestuurd. Een fel protest. Daar heb ik al antwoord op gekre gen. Men biedt mij hier in exouises aan voor de fout die gemaakt is. Men kon nota bene mijn naam nog niet eens goed schrijven. Er stond da delijk Peune van Philip pine, terwijl ik voor zo ver ik weet nog steeds Penne heet. Die fout is nu gelukkig hersteld Men zal een rectificatie plaatsen in „De Oefen- meester". Maar inmid dels ben ik er hier in de omgeving wel op aange keken. Voor je naamvals trainer zijn dergelijke publicaties niet al i® propagandistisch. Ik zou dus graag willen weten wie mij er zogenaamd heeft bijgelapt. De man die graag een heksen jacht wil ontketenen moet dat zelf weten, maar laat hij dan wel de juiste mensen pakken en niet lukraak, zonder ver dere informaties in 'e winnen de verkeerde. Op die manier krijg Je een slechte naam zonder dait je er iets tegen kunt doen", zegt Penne, die voordat hij in het traiinersvak ging enkele jaren met veel succes speelde in 't eerste team van de tweede klas amateurclub Axel. MUS „BLI DEZ (Van onze s SCHIPHOL/BREDA Eir NAC's nieuwe aanwinst Ye kwam de dertigjarige Pool o een duidelijk opgeluchte Ben het NAC-bestuur werd begrc eind december werd Musiale periode stapelde de ene onzi op de andere, verleenden de toch zün uitreisvisum. Musialek zelf was er zicht baar gelukkig mee. Na onge duldig de douaneformaliteiten te hebben vervuld, stormde hij naar de Bredase delegatie. In perfect Duits, Musialek heeft Duits sprekende ouders, legde hij zijn toehoorders uit hoe zeer het hem heeft gespeten dat het zo lang heeft geduurd eer zijn uitreisvisum afkwam. Maar nu hij er helemaal was, wilde Musialek zo snel moge lijk naar Breda. Hij was niet gekomen om te praten, maar om te voetballen. „Daarom", zo vertelde hij, „wil met henr trainer naar het NAC-terredin. Ik moet de achterstand inha len die ik heb opgelopen door dat ik een paar maanden heb stilgelegen. Ik heb in Polen wel drie keer per week ge traind, maar ik besef volledig dat dat niiet voldoende is om in het sterke Nederlandse clubvoetbal mee te kunnen draaien". Met deze woorden bevestig de Musialek de uitspraak van Ben Peeters dat hij een jon gen is, die uiterst serieus voor zijn sport leeft. Musialek knikt instemmend met deze woorden en zegt ernstig: „Dat moet ik ook zijn. Ik heb riog een paar jaar kans om in Nederland geld met mijn sport te verdienen. Sinds een paar jaar heb ik met de gedachte gespeeld om naar Nederland te gaan. De successen van Pogrzeba, Fran- cewiez en Kowalik sterkten (ADVER Toe aan uw tweede TV? caravan? Om iedereen thuis het misschien om de lieve vrede Philips maakt een perfekte een stootje kan (geheel bovendien hedendaags uitziet, palissander motief als in witte Een sterke meenemer van •Nieuwe prijs 535.-.

de Stem | 1973 | | pagina 16