N PLEIN LEIN ONZE STREEKGENOOT Griekse interesse voor uitdagende stellingen NOEL COWARD: Een Britse meester van de lichte toets Wiesenthal op het spoor van de Spaanse jodenvervolging Vaticaan onderzoekt beweging pater Kotte hoe heet uwbaby? F pafisch verkeer Peliiwe-Amerika CODECOMMISSIE: Folder begrafenis ondernemer was inderdaad misleidend kunst cultuur mtnntttttnt -» jen ■jen timmerman spuiters id autospuiter |WIT OF ZWART i administratie^ kster I Chic Want ze zal ook in I Ottawa en San Fran- WAARHEID VON DANIKEN ARGUMENTEN VERTALINGEN Spoorzoeken Tijdsbeeld ZELFSPOT BEKENDST Buspassagiers moeten er even uit VYDM wil experiment met proef bataljon LAATSTE 40 MAN WEG Sigarenfabriek van Cadena in Hapert sluit Verkiezings kwart je V Douanestaking in Italië zorgt voor chaos bij grenzen fijdag 30 maart 1973 15 ODYSSEUS Op 17 februari hebben wij in onze Zeeuwse idities al aandacht gevraagd voor het boek van jmr. Gideon Ernst Kruseman, die een aantal stel ingen opraapte uit Homerus' Odysseus en ze op- jnieuw tot leven bracht in een Zeeuwse samen- ,ang. Onder het pseudoniem Ernst Gideon draagt iij onder de titel „Homerus, zanger der Kelten" met als ondertitel „Odysseus op Schouwen-Duive- Jland" een aantal argumenten aan die erop duiden ÈL H i. ft ft P odvsseus ziin zwerftochten niet maakte via de Middellandse Zee, maar via de Atlantische 'öceaan (en de Noordzee). Volgens Gideon moet Odysseus dan ook de ii gast zijn geweest van de godin Circe (Zierikzee) opSchouwen-Duiveland; moet Troje Cambridge i| in Engeland zijn geweest en moet Odysseus' thuis haven Ithaka gevonden worden bij Gibraltar. 4-+ andtheater - Terneuzen UIT DON QÜISHOCKING programma je badpak" en 35 ARET net in 34 uwburg - Middelburg MSC elgroep Theater speelt DER COURAGE ertolt Brecht. o.a. Henry. Orri, Nettie# een, Guy Lavreysen en Boni. Theo Kling. 32 andtheater - Terneuzen J'UIT rvoorstelling DE DOMME BOEF ïn a f 1,50 één uur voor» ng aan de zaal. A.b.: 33 B.S.C. 20.00 uur Prins van UL VAN VLIET met zijn j stuitleen ook te huur! SKB Zeeland een VOOR BEELDENDE KUNST Noord- en Zuid-Beveland, 100) 8883. delen van Iburg JM, ZVU 1 en 28 april, 20.30 uur rneuzen UIT 13, zondag 22 en 29 april, e vier voorstellingen totaal.» per voorstelling, voorzover ƒ1,lidmaatschap, lelburg: lamme (01180) 3097. agelijks tussen 2 en 4 uur.# [Stelling rijden er extra bus-» oes en Vlissingen. ,50, ƒ8,50, CJP 3,50 tele-» n 2-4 uur. 2715 8610 op de dag zelf van de voor-» 5555- en op de dag zelf van de» f-+-»-+4-P+-H-++ ïltuurspreiding Zeeland Middelburg, tel. (01180)2715 rrosserievak MEK C. W. HERTOGBS Roosendaal „Wij verklaren ons onbe voegd en sjouwen braaf |ichter de vakgeleerden aan. s hebben de fut niet meer om een oordeel te hebben |over ons eigen leven. Dat liordt wel voor ons gedaan". Dat zegt mr. Gideon Ernst ïruseman, de schrijver van let onlangs bij Ankh-Her- pes verschenen boek „Ho- tierus, zanger der Kelten". Hij deed dat onder het pseu doniem Ernst Gideon, een omdraaiing van zjjn beide ■voornamen. iGideon is de derde mail na Jean ■Charles de Grave (1806) en iTneophiiLe Caiileux (1878) die leen eeuwenoud „dogma van de Ijeleerden" in twijfel trekt. En Pij heeft het geweten ook. Hij |kreeg zijn boek gekwalificeerd |ils belachelijk, idioot. Hij zegt: „Kijk, wat ik zo graag zou willen is, dat ze met Érgumenten komen. Maar ze schrijven alleen: idioot en voe- :Sen daar niets aan toe. Of ze |»ijgen helemaal. D-at is trou- ns begrijpelijk. Homerus niet met twee tomgen spre- r en evenmin kunnen dat de |fetorische feiten, waarop ik ii beroep doe. is wit of zwart. Als het mogelijk is, zoals in mijn boek Isebeurt. om meer dan twintig volwaardige argumenten aan |%ssee en Ilias te ontlenen l'w gunste van wit dan is het I uitgesloten dat er ook maar een argument uitgehaald kan «orden ten gunste van zwart". ZWIJGEN roei van ons bedrijf zoeken Franse taal is een pluspunk es aan )ECK NEDERLAND B.V. St.-Jansteen I®? 73-jarige oud-advocaat: J "Pe moderne mens gaat ervan |®t, dat hij ten aanzien van "n terrein waarop titeldragers ®ten onbevoegd is, zodat hij - 5 keuze tussen twee tegenge- l'telde opvattingen aan de vak- 'eerden overlaat, die vakgeleerden zwijgen Ito in alle talen. Ondanks mijn OTTERLOO Van 15 april l»t en met n juni is er in het I ""Jftsmuseum Krölier Müller I"1 Dtterloo een tentoonstelling I J~ een collectie tekeningen I 't net museum of Modern Art New Vork. I feu6' êWetsbe ge(jeelte van de I, «ungen ts ontstaan tussen I en 1940. Er znjjn werken °-a- Marc Chagall. Picasso, uguste Rodin enz. Ifriti ,expositie omvat zowel I °™-. Pastel-, houtskool- en i als gouaches. luit-7" r." «"tder gebeurt op I^^Mgsbasis, zodat het lliiv ï0I"kse museum een ge- iK^Se collectie van de ge Veluwe ontvangt. Deze meling maakt trouwens I Wereld111,1160 ^t>or de Nieuwe 0 Ernst Gideon. - zien zijn. uitdaging. Ik vind namelijk, dat het hebben van kennis nog niet betekent dat je ook kunt dienkan. Bn ik vind ook dait mensen zonder allerlei titels evengoed mogen denken als de academi ci en dat wordt al te vaak vergeten. Ik voor mezelf héb de Odyssee heel goed gelezen. En als je er dan van uitgaat, dat alle ge leerden ervan overtuigd zijn, dat Odysseus zijn reizen waar heidsgetrouw geschreven heeft, dan stoot je op al die dingen, die het tenminste zeer onwaarschijnlijk maken dat deze zwerftochten hebben plaatsgevonden daar waar tot nu toe niet aan getwijfeld werd". Gideons boek verscheen bij dezelfde uitgeverij diie ook de boeken van Von Danifcen op de markt bracht, boeken die een grote oplage haalden, maar wiaaraan vele luchtjes zaten. Deze boeken „Waren de goden kosmonauten" en „Te rug naar de sterren" doen ver moeden, dat Gideons visie in dezelfde orde ligt. En men moge alles tegen Ernst Gideon hebben, maar dat is niet waar. Van Daniken is een fantast, die ideeën van anderen ont stellend uitwerkte, Gideon doorleeft een boek en staaft met bewijzen dat volgens hem de zwerftochten van Odysseus elders gesitueerd moeten wor den. Of hij gelijk heeft blijft een vraag. In ieder geval brengt hij aan het twijfelen. En die twijfels blijven, zo lang „de mensen die het (beter) weten kunnen" niet met tegenargu menten kamen. Blijven zij zwijgen dan bevestigen zij (stilzwijgend) de argumentatie van Gideon. Gideon: „Ik daag iedereen uit met mij van gedachten te wis selen. Mijn argumenten te weerspreken. Ik sta voor 120 procent achter dit boek. Maar laten de geleerden het niet af doen met: idioterie. Dat Is zwak en pleit alleen tegen hen." Op het ogenblik is een Engelse vertaling in voorbereiding. Het boek is verdier aangevraagd door uitgeverijen in Duitsland, Frankrijk, Spanje en Grieken land. Was Homerus een Kelt, met andere woorden: was hij een westerling, beho rend tot een cultuur die in west-Europa lag? Werd het boek oorspronkelijk in het Keltisch of het Grieks ge schreven? Een twijfelachti ge zaak. Niet voor Gideon. Maar laten wij dan zo eerlijk zijn om tegenargumenten aan te dragen en hem niet nietszeggend de grond in te horen. FRITS STOMMELS Simon Wiesenthal was deze week in ons land. Hij introdu ceerde er zijn jongste boek: „Zeilen der hoop". Voor velen zal dit suggestief geschreven verhaal wel een heel nieuwe benadering van de ontdekking van Amerika zijn. Want de „Zeilen der hoop" dat zijn de zeilen van de drie scheepjes waarmee Christoffel Columbus naar onbekende bestemming uit Spanje weg voer. Om pre cies te rijn: op 3 augustus 1492. En het was de eerste dag dat het decreet van het Spaan se koningspaar Ferdinand en Isabella in volle omvang van kracht werd: er mochten geen joden meer op Spaanse grond verblijven. Aan dat uditwijziingsbevel was een lange periode vooraf gegaan van openlijke en ver holen pesterijen van de Spaanse joden en zelfs van degenen die zich meer onder druk dan door overtuiging had den laten dopen. Na wat een nog levende generatie in dat opzicht zelf heeft kunnen waarnemen de Duitsers voegden alleen de moderne technologie toe aan een overi gens bekend procédé be hoeven we daarover niet uit te weiden. Het is duidelijk dat ook de Spaanse joden van die dagen gesnakt en gespeurd hebben naar emigratiemoge lijkheden. Gebrekkige com municatie maakte, dat de ge- ruchtenmolen op voile toeren draaide. Waarheid en ver dichtsel liepen sterk door elk aar in de relazen en verhalen, over de tien in de' deportaties opgeloste stammen van Israël. Jo den vond men, toen zo go ed als niu, overal ter wereld tot in het Verre Oosten toe. De ge treiterde en voortdurend aan de moordlust der Spanjaarden bloot staiande joden en af stammelingen van joden hoop ten ergens in de wereld een gbied te treffen waar ze als vewanten zouden worden ont vangen en waar ze veilig zou den zijn. Wiesenthal wie het spoor zoeken in het bloed zit om het even of het hedendaagse jo denvervolgers of hun middel eeuwse voorgangers betreft vermeldt dat de tocht van Co lumbus naar „Indië" voorna melijk door joden werd gefi nancierd. De tolk die hij mee nam was een jood, die He breeuws sprak. De „Indianen" zijn het eerst in het He breeuws begroet. De herkomst van Columbus zelf is altijd mistig geweest en blijft dat ook in het boek van Wiesen thal. Maar de auteur voert ge noeg argumenten aan die de these, dat de ontdekker van Amerika zelf een (gedoopte) jood zou zijn geweest niet bij voorbaat onaannemelijk ma ken. Het is inderdaad merk waardig hoe er in de brieven van Columbus typisch oud-tes- tamentische uitdrukkingen en toespelingen worden gemaakt en hoe hij in zijn intieme correspondentie en teken ge bruikt dat tot een Hebreeuws symbool kan worden her leid. Wij kunnen de geschiedkun dige waarde van het boek van Wiesenthal niet beoordelen. Wel kunnen we zeggen dat hij een boeiend, intrigerend tijds beeld heeft geschetst waarin de meeste lezers wel geheel nieuwe aspecten zullen leen kennen van dat merkwaardige jodendom dat als geen ander geloofsgemeenschap de redelo ze haat van andersdenkenden opriep en helaas blijk baar nog wel oproept. „Zeilen der hoop" maakt eigenlijk vooral de interesse wakker voor de geschiedenis van een volk, dat na onnoemelijke om zwervingen en onvoorstelbaar leed vijfentwintig jaar geleden datgene terugkreeg waarnaar het geslachten lang had ge hunkerd: een eigen land dat het kan beschermen, zowel binnen als buiten de grenzen van de Joodse staat. JOOP BARTMAN. HET MARKIEZENHOF Bergen op Zoom is vanaf 31 maart tot en met 29 april de cor voor de tentoonstelling Beelden Buiten. Het gaat klei ne en middelgrote beelden van Agnes Berck, Pieter Biesiot, Ineke van Dijk, Marian Gobi- us, Pim van Moorsel, Henk Oostenbrink en Erna Postuma exposeren. De expositie op het binnen plein vain het Markiezenhof is dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur open, BERNARD Hiaitink, dirigent va>n het Concertgebouworkest is uitgenodigd voor een serie concerten met Amerika's beste gezelschappen: het Cleveland Orchestra en het Boston Symphony Orchestra. Vandaag geeft hij het eerste conoert. IN het kader van het 25-jorig bestaan van het Engels-Neder lands Culturele Verdrag wordt dit jaar een serie culturele evenementen georganiseerd. In het rijksmuseum in Amster dam is inmiddels een tentoon stelling van Engels Delfts aar dewerk geopend. Verder komt de Royal Shakespeare Compa ny spelen, komt het Schots nationaal orkest spelen en worden verschillende tentoon stellingen gehouden. VANAVOND wordt in Tilburg een tentoonstelling geopend onder de titel Geheime ma noeuvres en verdere gedachten van Manuel Menan. De ten toonstelling duurt tot 26 april in zaal Kokon aan de Nieuw- landstraait. WERKEN die meedingen naar een Koninklijk Subsidie van 2500 gulden (voor kunst schilders en -schilderessen be neden de 35 jaar) worden geëxposeerd in de Konings- wei, cultureel centrum in Til burg. Dat gebeurt tussen 15 mei en 18 juni. Bij de opening zal koningin Juliana de prij zen bekendmaken. DE VERENIGING voor huis muziek organiseert al vele ja ren muziekwerken voor kinde ren, jongeren en volwassenen. Ook dit jaar zullen weer een twintigtal van dergelijke cur sussen plaatsvinden. Op deze muziekweken, welke in de schoolvakanties worden gehou den, wordt gezongen, instru mentaal gemusiceerd en ge danst ondier deskundige lei ding. Vooral de weken voor kinderen in de leeftijdsgroep van 10 t.m. 12 jaair verheugen zich in een bij zander grote belangstelling. Daar het juist voor jonge kinderen van groot belang is, dat de reisafstand naar het vakantieverblijf waar de cursus wordt gehouden, niet al te groot is, is er speci aal voor de zuidelijke provin cies een muziekweek voor 10- 12-jarigen geprojecteerd in „Zonnewende" te St.-Michiels gestel (bij Eindhoven). Deze cursus, die wordt gehouden van 14-20 april a.s„ staat open voor alle kinderen die een muziekinstrument be spelen en die een week lang met muziek en beweging be zig willen zijn. De stukken worden zo gekozen, dat ze aansluiten bij hetgeen de kin deren muzikaal en speeltech- nisch aankunnen. Nadere in lichtingen verstrekt het bu reau van de vereniging voor huismuziek, Begijnehof 7, Utrecht, tel. 030-310679. (Van onze correspondent) LONDEN De vruchtbare Engelse toneelschrijver en com ponist sir Noël Coward, tevens als acteur en zanger gedurende een halve eeuw bijna ononder broken populair, is op Jamaica tengevolge van een hartaanval gestorven. Hij is 73 jaar geworden en stond als jongen van 10 in een matrozenpakje voor het eerst op de planken. Zijn vroegste succes als schepper van blij spelen had hij i-n 1924 met Vortex" dat dag na dag een groot publiek bleef trekken, terwijl in dezelfde tijd in vier andere schouwburgen van het Londense Westenid eveneens stukken van Coward het dage- Lijks programma vormden. Deze eerste verbluffende reeks van gelijktijdige successen was de aanloop tot een carrière als schrijver en componist die hem vooral in de Engels-sprekende landen een ongeëvenaarde roem en grote rijkdom ople verden. Noël Coward temperde uj. arrogantie met zelfspot, zijn sentimentaliteit met cynisme, zijn geblaseerdheid met de lichte humor die altijd zijn reddin-g'slijn was. Ondervraagd over zijn onvoorstelbare pro- duktie en professionele veel zijdigheid beweerde hij „Werk is lolliger dan lol". Hij schreef „Private lives" dat thans weer zeven keer per week voor onbepaalde tijd in het West End is te zien, met in de vrouwelijke hoofdrol Maggie Smith, bekroond als de beste Londense actrice van het jaar. In een van de verdere drie dozijn theaters in het cen trum van de hoofdstad wordt achtmaal per week de musical „Cowardy Custard" opgevoerd, gebaseerd op composities van Coward. Een van zijn bekendste stuk ken is „Blithe Spirit" waarvan een der meest succesvolle na oorlogse Britse films werd ge maakt. Andere titels die miljoenen Britten zich herinneren „Bit ter Sweet", „Quadrille", „In which we serve," (nog uit de jaren '20), „The queen was in her parlour". Tot zijn be roemdste liederen behoren „Mad dogs and Englishmen go out in the midlday sun" en „The party is over now". In de jaren '50 leek bet dat 0 Noel Coward. zijn aanzien als toneelschrij ver te lijden had door de „An gry young men" van wie John Osborne de bekendste werd. Coward heeft nooit realistisch geschreven. Al zijn werk heeft een lichte toets. Hij was bijzonder wel kom op Buckingham Palace waar hij werd geridderd. Voor zijn zeventigste verjaardag gaf de koningin-moeder een groot feest. Sinds jaen woonde Coward in zij-n villa op Jamaica in Westrlndie. LEEUWARDEN (ANP) Passagiers, die van Leeuwarden met de bus naar het dorpje Wanswerd ten noorden van de Friese hoofdstad willen reizen, zijn aan één voorwaarde gebon den. Zij moeten de bus verlaten vlak voor de brug over de Dokkumer Ee in het vlakbijgeiegen Birdaard. H-et lege voertuig rijdt dan, uiteraard met chauffeur, over de brug, daarna kuinnen de passa giers weer instappen en hun reis in de bus voort zetten. De brug over de Ee verkeert in een dusdanig slechte staat, dat nog slechts voetgangers, fiet sen en personenauto's er van gebruik mogen ma ken. De brug kan niet meer dan een gewicht van vier ton verdragen. H-et gewicht van de vooras van de bussen van de „Fram", de maat schappij die de lijn Leeuwarden - Wanswerd onderhoudt, is net iets meer dan vier ton. De verkeersinspectiie heeft echter aan de bus maatschappij toestem ming verleend om de brug toch te mogen pas seren, aangezien Wans werd zonder bus ver stoken is van openbaar vervoer. UTRECHT (ANP) De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) wil dat Defensie zo snel mogelijk gaat experimenteren met een zoge naamd proefbataljon, een experimentele eenheid waar binnen men voor een bepaalde tijd gaat werken met nieuwe structuren en verhoudingen- In een zojuist verschenen nota over „zinvol bezig zijn in de krijgsmacht" constateert de VVDM, dat het gemiddeld op leidingspeil van de dienst plichtigen de afgelopen jaren snel omhoog is gegaan, het geen tot gevolg heeft dat veel dienstplichtigen in dienst een functie vervullen di-e ver be neden hun opleidingsniveau ligt. Bovendien is er in de maat schappij sprake vain een toe nemende democratisering, waardoor men ook meer reke ning gaat houden met de moti vatie en capaciteiten van de mensen. De structuren van de krijgsmacht hebben zich tot nu toe echter onvoldoende aan deze ontwikkeling aangepast, constateert de VVDM. UTRECHT (ANP) De Cadena-sigarenfabriek, een on derdeel van het EMS-concern, sluit haar produktiebedrijf in Hapert (Brabant). De handel maatschappij, die onder meer een aantal winkels beheert, zal in een andere vorm wor den voortgezet. De sluiting van het bedrijf in Hapert betekent volgens de katholieke bond van personeel in agrarische, voedings- en ge- notmiddelenbedrijven AVG, ontslag voor de laatste 40 pro- duktiewerknemers die nu, na verschillende saneringspogin gen, nog in dienst zijn. De directie heeft de sluiting ge motiveerd met de grote verlie zen van de afgelopen jaren en een gebrek aan gunstige toe komstperspectieven. DEN HAAG (ANP) De codecommissie van de Neder landse Code voor het Reclame wezen heeft beslist dat de stichting Konsumenten Kon- takt terecht bezwaren heeft geuit tegen een folder van een Venlose begrafenisondernemer. „De folder was misleidend en in strijd met de gedragsregels van de Nederlandse code", al dus de commissie. papier jw pen Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bi| hoge uit zondering zal van deze rege' worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van bri'e- ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Ik heb goed gelezen wat er over het verkiezingskwartje is geschreven. Fn dat we als werklieden zullen moeten blij ven vechten voor de boterham. Maar dat is al geweest zolang die wereld bestaat. Maar dat is niet de schuld van God. Dat is de schuld van de overheid die zulke wantoestanden toeilaat. Het zal moeilijk blijven als er niet meer rechtvaardigheid komt. En de welvaart niet ge lijk wordt verdeeld. Maar God is rechtvaardig. Eens zullen de mensen van het kapitaal re kenschap moeten afleggen voor hun gedrag. PRINSENBEEK MEVR. MAAS UTRECHT. Het Vaticaan heeft een begin gemaakt met een onderzoek naar de persoon en de beweging van pater drs. Winand Kotte, de voorzitter van de St. Willibrordusstich- tinig in Utrecht. Het onderzoek zal verscheidene maanden vergen. Het Vaticaanse depar tement voor de geloofsleer, het voormalige Heilig Officie maakt zich ernstig zorgen over het feit dat de activitei ten van pater Kotte zich ge heel buiten de bisschoppen om voltrekken en tegen het beleid van de Nederlandse bisschop pen indruisen. Het heeft in lichtingen gevraagd aan het bestuur van het aartsbisdom Utrecht binnen welk gebied de St- Willibrordusstichting van pater Kotte is gevestigd. Oo-k de pauselijke pronuntia tuur, waar men de beweging van pater Kotte als sectarisch beschouwt, is in het onderzoek betrokken- Pater Kotte zelf was tot mondeling commen taar niet bereid. ROME (AFP) De woens dag begonnen staking van twaalf dagen van de Itali aanse douaneambtenaren heeft in de grensgebieden tot een enorme verkeerschaos geleid. Zeker vierduizend vrachtwa gens staan te wachten om Ita lië binnen te rijden of het land te verlaten. Aan de Italiaans - Zwitserse grens bij Chiasso staan aan de Zwitserse zijde 2000 vracht wagens en op Italiaans grond gebied nog eens 800. Bij de Breimerpas, in het grensge bied met Oostenrijk, en bij de tunnel onder de Mont Blanc staan ongeveer 1200 vrachtwa gens. (ADVERTENTIE) Spaar met Ardita voor baddoeken met ingeweven de naam van uw baby (broertje of zusje mag ook). Let op het pak met de kuikentjes. Ardita - kuikenzacht. Ardita Extra - nog dikker. De betere luier bij uw kruidenier. U koopt Ardita o.a. bij: de André van Hilst zaken in Breda, Geertruidenberg, Oosterhout, Dongen, Sluis en Sas van Gent; de zaken van Kroon en Sperwer, en Profimarkt in Breda. unicura bv, amsterdam postbus 1384

de Stem | 1973 | | pagina 15