Amerikaanse huisvrouwen faan vlees boycotten Tweede dag vorming niet geblokkeerd Eis van drie jaar lid Rode jeugd tegen Hoogenbosch wordt Engels Geen naaktscène in pastorietuin Nog geen besluit over boterexport naar Rusland Knip dit briefje uit en plak'top uw wekker VOOR WERKENDE JONGEREN VAN VIJFTIEN lis van 8 jaar tegen gifmengende apotheker Maatregelen van de overheid zijn onvoldoende onderzocht binnenland POLITIE SLEEPT WOONWAGENS WEG Uitbreiding Staatsloterij verantwoord Handtekeningen Geen melk van Melkunie in gebied van Campina Twee jaar geëist voor messteek Honderd jonge inbrekers Raad van Advies RoxyDual Filter Nicotine-arm. AANSLAGEN IN ITALIë Lavona, WfllA frijdaQ 30 maant 19,73 BUSSUM (DEN HAAG) - „Die beren van de RKPN willen al leen maair rommelen en onrust aaien. Alles wiait ze nu bewe ren is grote nonsens". Dat is de reactie viam de pastoor van de Bussumse Viituskerk die DEN HAAG (ANP) De uitbreiding van het aantal lo terijen per jaar van de staats loterij is volgens minister Ne- lissen van Financiën de enige Mogelijkheid om op verant woorde wijze aan de wensen van liet publiek inzake grotere tontinuiteit te voldoen. Dit bldjikit uit het antwoord van die bewindsman op het schriftelijk verslag van die Tweede Kamer over het rege ringsvoorstel inzake de st-aats- ktarij. Volgens dit voorstel moet het aantal jaarlijks te ten loterijen uitgebreid warden van zes tot twaalf, zo- Jat er elke maainid een gehour Icam worden DEN HAAG (ANP) VA" RA's ombudsman Marcel van Dam heeft gistermiddag een petitie aan de voorzitter van Je Tweede Kamer overhan digd waarin werktijdverkor ting in de sociale werkplaat- "in wordt bepleit. Van Dam stelde dit onder- «rp jn een aantal uitzendin gen aan de orde. De daarbij geroerde handtekeningenactie leverde ca. 170.000 handteke ningen op. tTRECHT (ANP) De of- ncier van justitie bij de recht bank in Utrecht, mr. J. C. van Jen Berg heeft gisteren na een anderhalf uur durend requisi toir acht jaar gevangenisstraf toet aftrek geëist tegen de 51- Wrtr ®°tterclamse apotheker h., wegens vier pogingen tot moord op respectievelijk ün "eet Hing Gwan Kho en %i 25-jarige nicht Ing Hong i over de be- van Klaas Beuker dat de tuin van zijn parochie is gebruikt voor opnamen van naakt-scènes voor de film „Tunks Fruit" vain Jan Wol kers. Secretaris J. A. A. Leeohiburch Auwers: „Dat doet aan de zaak niets af. Riaoms-katholie- ke geestelijkien hebben mede werking verileend aan deze ui terst zedenikwetsende film. Daartegen protesteren wij". Volgens Auwens overweegt de RKPN aain minister Enigels van CRM te vragen de subsi die voor die film in te trekken. „Het gaat hier per stat van re kening om gemeenschapsgel den". Volgens die Bussuimse pastoor is er in de tuin van de kerk inderdaad een opname ge maakt van de film. „Helemaal niet van naakt-scènes of zo, maar van een bruiloft. Ze wa- bij mij aan de opnamen bezig, hooguit zo'n vijftig meter ver- ndemand wilde aan opnamen er in een tuin, heb ik de daarvoor besc hik - Miaar nogmaals: „alleen voor de brudfoft-scene, er is geen sprake van dat er ook andere opnamen zijn ge maakt". AMSTERDAM (ANP) —De CMC Melkunie Amsterdam mag geen melk en melkpro- dukten leveren aan filialen van Albert Heijn binrnen het verzorgingsgebied van de Coö peratieve Zuivetvereniging Caimpina in Eindhoven. Dat gebied ligt rond Eindhoven en Weert. De president van de rechtbank in Amsterdam heeft dit gisteren bepaald in een vonnis na kort geding van Campina tegen Melkunie. Het protest van Campinia was ge- gaseerd op een contract tussen die beide partijen dat een con currentiebeding bevat iH gedu rende tien jaar op geen enkele manier consumptiemelk en melkprodukten in eikaars ge bied af te zetten. De overtre ding van het verbod door Mel kunie heeft de president een dwangsom van 10.000 gulden per dag gesteld. De kosten van het geding, 500 gulden, bomen voor rekening van Melkunie. WASHINGTON (Reuter) Boze Amerikaanse huisvrouwen Vj t.en strijde gaan trekken tegen de scherpe stijging van de eesprijzen, maar de verontwaardigde veeboeren dreigen op hun eurt met tegenmaatregelen. De consumenten hebben een boycot an vlees in voorbereiding, die volgende week moet beginnen. Procenta' ''e maant' februari stegen de vleesprijzen met 5,4 Nu al ig er sprake van verminderde afzet en het inkrimpen an de produktie. Maar de nationale boerenbond zint op tegen- aatregelen voor het geval dat de boycot werkelijk doorgaat. De neren, die juist klagen over dalende prijzen voor hun vee, heb- 11 Sedreigd geen vlees meer te zullen leveren. „Mijn organisatie s meWan plan werkeloos toe te zien en de boeren te laten ru- ,Nn"< zo zei Oren Lee Staley, voorzitter van de nationale boe- ?n?i '"^s suPermarkt-klanten geen vlees willen kopen, len we er wel iets anders mee doen", la al d in het verleden de reputatie verworven lage «^bouwprijzen te bestrijden door boeren aan te sporen hun Produkten niet te verkopen. De afgelopen jaren heeft de bond weemaal een symbolische actie gevoerd waarbij varkens wer- doorgedraaid, „om ze niet te hoeven verkopen tegen prijzen "le de boeren te laag vinden. Wat er de komende twee, drie da- Rpu gebeurt met de veeprijzen zal nog maandenlang doorwerken n ylee3v°orzienmg", aldus Staley. "e huisvrouwen willen zaterdag in de buurt van het Witte "uw een protestbijeenkomst houden als onderdeel van haar cam- DPgne om de supermarkt-prijzen binnen de perken te houden, evens willen ze president Nixon inprenten dat vlees- en andere eeoselprijzen onder regeringscontrole moeten komen. Maar de Poeren hebben voor hetzelfde weekend al vergaderingen belegd om tegenmaatregelen te bespreken. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Een 42 man sterke politiemacht heeft g teren een twaalftal woonwa gens verwijderd van het woon wagenkamp hij de Bergeykse Barrière. De woonwagens ston den er illegaal: er was maar plaats voor vier wagens. Op vier diepladers zijn de woon wagens naar Almelo gebracht. Dit zeer tegen de zin van de kampbewoners, die meedeelden morgen weer terug te zullen zijn". De sterke politiemacht van de rijkspolitie district Eindhoven had men op de been gebracht, omdat voor wanorde lijkheden werd gevreesd. De hele operatie verliep nu zonder problemen. Foto: De politie was de fensief op alles voorbereid. In de loop van gisteravond rond tien uur, is een der woon wagenbewoners, die naar Al melo zou moeten, toch weer naar Bergeyk teruggekeerd. Dat gebeurde tijdens een lunchpau ze van de begeleidende rijkspo litie in Den Bosch. DEN BOSCH (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft twee jaar gevangenis (met af trek van voorarrest) geëist te gen de 42-jarige rijschoolhou der W. van K. uit Schijndel, die op 19 november zijn vrouw Jet van Donk (31) met messte ken om het leven heeft ge bracht. De officier vond dood slag bewezen. Uitspraak op 12 april. (Van onze onderwijsredacteur DEN HAAG Minister Van Veen heeft gistermid dag gezegd dat hij de invoering van een tweede dag vorming voor 15-jarige werkende jongeren, niet blokkeert. De financiële, technische en personeelsvoorzieningen, die mr. Van Veen voor volgend jaar in gang heeft gezet, maken het, volgens hem, de nieuwe minister mogelijk, die tweede dag toch nog per 1 augustus a.s. door te voeren. Mr. Van Veen is diaiai' overi- sterk tegen. Hij ziet de bij het soci regionale ©hioorlijke te realiseren. Voor dat de betrokkenen overigens ook weinig: 85 van de 119 vormingsinstituten die wel naar de uitbreiding tot twee dagen willen, stellen als voorwaarde diat het dan overal gebeurt. 105 instituten zien al leen kans tot uitbreiding als er snel vrij gestelde stafleden kunnen wordien aangesteld. 32 instituten zijn om verschillen de reden-en niet bereid, dit jaar al met de tweede dag vorming te starten. Dit alles blijkt uit een gisteren gepubliceerde en- auêt» Mr. Mosman van de PvdA diende gisteren niettemin een motie in, waarin gevraagd wordt om maatregelen te tref fen, die voor een integrale in voering van die tweede dag noodzakelijk zijn. Waar het echt niet kan, dient men dan ROTTERDAM (ANP) Met het oprollen van de zevende jeugdbende is de Rotterdamse recherche er in geslaagd in twee maanden tijd meer clan honderd jonge inbrekers in de kraag te vatten. De jongens, die in leeftijd variëren vara tien jaar tot begin twintig,,, hebben in totaal 518 inbraken, op hun naam staan. Afgezien van de vele duizenden guldens schade, die zij tijdens hun acti viteiten aanrichtten, werd voor een bedrag van f201.000 buit gemaakt. BRUSSEL (ANP) De EEG heeft nog steeds geen besluit genomen over de export naar Rusland van 200.000 ton boter. DEN HAAG (ANP) De Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening vindt het jammer te moeten consta teren, dat de beleidsmaatrege len van de regering, zoals neergelegd in de nota Noorden des lands 1972, nota Herstruc turering Zuid-Limburg 1972, de ontwikkeling van de Haag se agglomeratie en de afrem ming van de groei van de kantorenseetor en het ontwerp van wet selectieve investe ringsregeling, onvoldoende op resultaten van onderzoek zijn gebaseerd. Het voorgestelde instrumen tarium is geënt op de doelstel lingen van de tweede nota Ruimtelijke Ordening, zondei dat een herbezinning op deze doelstellingen heeft plaatsge had. Naar de mening van de raad zou hier vooruitlopend op de derde nota aanleiding toe zijn geweest. Dit staat te lezen in een ontwerp-advies, dat de raad gisteren in Den Haag heeft aanvaard en dat nu in de vorm van een advies aan de regering zal worden gezon den, daarbij aangepast met verschillende tijdens de be raadslagingen nog gemaakte opmerkingen. Ongeveer de helft van de Eu ropese „boterberg". Het be heerscomité vooir de zuivel zou daar gisteren over praten, maar het is nog niet bekend waimeer er een besluit zal vallen. De Sovjet-Unie, waar men met een botertekort te maken heeft, heeft aamgeboden de bo ter af te nemen tegen onge veer 25 cent per pakje. Dat zou de EEG op ruim een mil jard gulden komen te staan. Een EEG-woordvoerder zei gisteren dat het beheerscomité niet alleen zijn gedachten moet laten gaan over de prijs, maar ook over andere zaken, zoals de verpakking en de kwaliteit en de uiteindelijke bestemming vain de boter. Vol gens insiders zou de boter voor het Russische leeer be stemd zijn. Het leveren vain de boter aan Rusland tegen 25 cent per pakje zou betekenen dat de EEG een subsidie geeft van 548 gulden per 100 kg. Dat is namelijk liet verschil met de thans geldende inter ventieprijs. In EEG-kringem noemde men dat overigens niet zo'n dwaze zaak. De nor male subsidie op boter die uit de gemeenschap geëxporteerd wordt, ligt namelijk rond 430 gulden per 100 kg. De subsidie die gegeven wordt op boter die verkocht wordt om de bo- tervoorraden weg te werken (leveringen aan bejaarden, ziekenhuizen en aan het le ger, ligt op ongeveer 340 gul den per 100 kg. en als de gemeenschap voedselhulp in de vorm van boter verschaft, wordt daarop (inclusief het vervoer) 790 gulden per 100 kg. subsidie gegeven. Het wegwerken van de Eu ropese overtollige botervoorra- den heeft de gemeenschap in de loop der jaren overigens al een lieve som gekost- In 1969 lag dat bedrag op 1245 miljoen gulden, in 1970 op 1756 mil joen gulden, in 1971 op 788 miljoen gulden, terwijl het krediet voor 1972 477 miljoen gulden bedroeg. maar ontheffing te krijgen. De minister noemde die motie „het intrappen van een onen deur en zei „We moeten voor alles voorkomen, dat het vor mingswerk ontwricht wordt, het gaat immers om een gigantisch onclerwi-ise beriment. Op deze manier kom,en er aanzienlijke aantallen oner varen vorminigsleiders bin nen de instituten en dat be- kwa-liteits verlies e Uit een enquête is geble ken dat er vrijwel nog geen visie is o<p de vormgeving van die tweede dag. Van de 193 door het ministerie be naderde vormingsinstituten hebben slechts 10 gevolg gegeven aan het verzoek de beschikbare programma- voorbeelden oiver te leasen Vooral van de zijde van de proigressieven was er zware kritiek op Van Veen. D'66-er Beekm-ans stelde dat de schei dende minister een grote poli tieke beslissing zou nemen, als er voor 1 april geen toezeggin gen komen. Van Veen ant woordde dat hij niets zal blok keren. Van de zijde van d-e PPR kwam de suggestie oim voor al le werkende jongeren 'n werk week van maximaal 21 uur in te voeren (drie dagen van 7 uuir). Dat zou de onderlinge concurrentie en de ontduiking uitbannen. De heer Heimans zette na mende drte grote christelijke pa-rtfjen veel vraagtekens bij het programma v,an een tweede diag vorming. Hij zei ook met het probleem te zit ten, hoe het nu moet met de overgang van een loon- naar een stagesituatie. Ex-minister De Brtauw sprak over de wiebelkoers van deze regering. Hij begreep niet waarom de belofte om dit jaar toch te beginnen bij het Soci aal Akkoord gegeven was. Hij zei niets te voelen voor „poli tiek stuntwerk en pedagogi sche roofbouw op de meest kwetsbare groep in de samen leving". Mevrouw Smit van de VVD waarschuwde dat men niet met mensen mag gaan experi menteren. Minister Van Veen hoopt op zeer korte termijn verder met de Tweede Kamer over de problematiek van de werkende jongeren te kunnen praten. De motie van mr. Masmiain komt o-p zijn vroegst dinsdag aan de orde. (ADVERTENTIE) De ochtend is altijd een mooi moment om over een aantal dingen na te denken. Paar overwegingen: RoxyDua! Filter heeft een uiterst laag teer- en nicotinegehalte. Is misschien netzo lekker als uw eigen merk. Misschien lekkerder. Alleen: u moet er even aan wennen. Dat kost pakweg een week. Eén luttel weekje en u rookt werkelijk nicotine-arm. Is dat iets om héél even over na te denken of niet? Nu ook in Menthol. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH In een op wens van de verdachte plei- dooiloze zitting van de meer voudige strafkamer van de rechtbank in Den Bosch heeft Officier van Justitie mr. J. Peij- nenburg gisteren drie jaar met aftrek van voorarrest geëist te gen het 22-jarige lid van de Eindhovense Rode Jeugd, Im- cien van H. De Eindhovenaar stond terecht voor het „voor handen hebben van enkele on derdelen van een of meer zoge naamde staaf- of pijpbommen of dergelijke voor ontploffing; voor het maken van brand of het verspreiden van gas sen bestemde wapens, zijnde een vuurwapen als bedoeld in de Vuurwapenwet 1919". President van de meervoudige strafkamer was mr. Th. Geen- AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van Hoogenbosch Beheer N.V. (ruim 110 schoe nenwinkels, ca. 700 perso neelsleden) is overtuigd, dat opneming van het bedrijf in het Britse Sears-concern, waarvan British Shoe Corp. Ltd- (ca. 1900 filialen in Enge land) een der belangrijkste di visies is, goede vooruitzichten biedt voor een oplossing van de huidige problemen. Sears Holdings Ltd. biedt, zoals gemeld, 315 pet. in con tanten (f 1575) per aandeel Hoogenbosch van f 500, incl. het eventuele dividend over 1972-73. De aandelen kunnen, zo blijkt uit het prospectus, tot en met 27 april worden aangemeld. De bedrijfsresulta ten van Hoogenbosch waren de laatste jaren laag in verhou ding tot het geïnvesteerde vermogen. Bovendien maakte de sluiting van vele Neder landse schoenfabrieken de on derneming steeds meer afhan kelijk van het buitenland. Door de veranderende markt structuur en de uitbreiding van de EEG deed de behoefte aam schaalvergroting, waarin begrepen eventuele integratie van distributie en fabricage, zich ook steeds sterker voe len. De werkgelegenheid zal door die ovesBemimg niet on gunstig worden beïnvloed. Sears heeft toegezegd dat als gevolg van de overneming geen ontslagen zullen volgen. se, die bijgestaan werd door de raadsheren mr. J. v.d. Los en mr. F. Hengst. De wetenschappelijk medewer ker in het strafrecht aan het criminologisch instituut in U- trecht, mr. H. P. Bakker Schut, fungeerde als verdedi ger. Over 14 dagen doet de rechtbank uitspraak. De justitie in Den Bosch had gisteren uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen om te voorkomen, dat Rode Jeugd-leden of mensen van verwante groeperingen acties zouden voeren in het Bossche Paleis van Justitie. Persmen sen moesten zich legitimeren en bezoekers van de publieke tribune dienden zich zelfs te laten fouilleren. Onder de vele aanwezigen bevond zich een 10-tal leden van de Eindho vense Rode Jeugd, waaronder ook de 23-jarige Theo v. E. en de 31-jarige Yvonne de J., bij wie de politie in december vo rig jaar eveneens invallen heeft gedaan. ENGELAND zal twee squa drons jager-bommenwerpers van het type „Lighting" ver kopen aan Koeweit, dat het aan Egypte zal geven als on derdeel van een plan voor een algemeen Arabische confron tatie met Israël. Er zijn, als ik het goed heb begrepen, woensdag heel wat boompjes geplant. Goed zo. Naar verluidt was Van Ha- negem uitstekend op zijn piaats in het frater-stadion. Zegt het jongetje (4) 's morgens vroeg bij het aan schouwen van een sjoelbak: „Mama, wie heeft hier sjoel gebakken?" De meeste Amerikanen zijn nu dan toch eindelijk uit Viet nam vertrokken. Zo hoort het ook. D'r loopt er hier een rond en die is werkelijk buitenge woon slim. Vervelend. Vandaag vieren we het feest van de langste kabinetsforma tie van na de oorlog. Geen felicitaties. Dit waren korte notities vanachter een schrijfmachi ne. Daarom overgewipt naar Brasilia, de nieuwe hoofdstad van Brazilië, waar timmerman Raimundo de Carvalho (heet ene Pele ook niet zo?) er prat op gaat het grootste gezin van het land bij elkaar te hebben geformeerd: hij heeft niet minder dan 93 kinderen (52 jongens en 41 meisjes), van wie 32 wettig. Raimundo is nu 62 jaar, weegt 95 kilo en gaat schuil achter een enorme snor. Zijn lichaam zit vol met lidtekens van messteken en ko"elwon- den, een overblijfsel uit de rumoerige jonge jaren. Zijn derde echtgenote Mag- dalena heeft alleen al 17 kin deren van hem en heeft ver der tien andere kinderen van Carvalho opgevoed. Het enige probleem van de timmerman is, zegt hij, hoe hij deze hele schare hij moet nog voor 30 kinderen zorgen moet voeden. Want die kudde verorbert dagelijks 60 broden, 10 liter melk en 3 kilo rijst. Een driltig baasje. Ahum, ik ga dit gebouw verlaten. Maar dat zal u een zorg zijn. Hoewel. MERIJN ROME (AFP) De boeken- opslagplaats van de uitgeverij „Nieuwlinks" in Rome is gis ternacht ira vlammen opgegaan. Het verlies aan boeken wordt geschat op 1,2 miljoen gulden. De brand is door onbekenden gesticht. Zij sprenkelden ben zine op de vloer die zij daama in brand staken. De directeur van de uitgeverij had een boek uitgegeven over de bomaan slag in december 1969 in Mi laan, waarbij 14 mensen om kwamen. In maart van het vo rig jaar werd zijn woning tij dens zijn afwezigheid geplun derd. Later werd een bom ge gooid naar de winkel van zijn broer. (ADVERTENTIE) Wat mooi is heeft kleur. Kleur verandert u, maakt u mooier. Wel eens een andere nake-up geprobeerd? Nieuwe kleur aan uw gezicht gegeven Gebruik dan ook een .avona haarkleurspoeling. Het effekt is antastisch. Alle 25 tinten Lavona haarkleurspoelingen worden op basis van een verzorgende nrème gemaakt. Deze zorgt voor het herstel van de natuur lijke glans van uw haar en geeft tevens een egale dekking. Uw Lavona-adviseur kan u precies vertellen welke kleuren bij uitstek voor uw haartype geschikt zijn. Tube voor 2 behandelingen f 3,- een belofte voor mooier haar

de Stem | 1973 | | pagina 13