Oostburg centraal In radioprogramma Kantonrechter Oostburg onderzoekt aanrijding zeeuws „Problemen in Zuid-Afrika zijn erg gecompliceerd" „Op visite" TROS MAAKT OPNAMEN Van Hijfte wint windmakersrit Golden tulip weekend MEVROUW VAN DEN BOOGERT: liet voor nplan stad streek 1-zzmzmwmmmssigM ïïl school ecielen w-Namen Fors verlies leraren KWL Bejaarden willen gesprek met pedicures over prijzen Oostburg Breskens Groede St.-Jansteen Clubhuis Groede heeft bestuur MOEILIJK TE BEGRIJPEN STRIJD TUSSEN DRIE GROEPEN BLANKE? VOOR GEEN GOUD door NETTY VAN ZALINGE NAUWLETTEND TOEZIEN KLAPPEREN MET DE OREN Vergissing Dinsdag 27 maart 1973 i onzer verslaggevers)' T B. en w- van llen 18.000 gulden vo- >or het treften van rzieningen in de Dul- er en plan Hooghuis. rstel daartoe komt in vergadering van vrij- le orde. last bestaat het plain omen te planten op de i het bestemmingsplan Hulst en de gazons Glacisweg en de Ca- tweg. Tevens is langs enhamdstraat, de Tru- en de Poorterslaan nbeplanting geprojec- e totale kosten worden op 4500 gulden, komende raadsverga- poeten verder een be- [splan landelijke be- concentraties en een lingsplan buitengebied vastgesteld. Tegen de- nen zijn verschillende schriften ingediend. :n onzer verslaggevers) T Het r.-k. school- Sint-Willibrordus in wil een zelfstandig bouw stichten voor de imbecielen van de ïool aan de Kool schoolbestuur heeft een eerder verzoek ■eiding van de Maria- net een lokaal inge- onder voorwaarde dat we verzoek wordt in- l. De afdeling imbecie- de Mariaschool omvat iel 39 leerlingen, 3 lokalen nodig zijn. parte gedeelte van de looI zijn slechts 2 lo- mwezig, zodat een lo- het hoofdgebouw als ikaal wordit gebruikt. afdeling imbecielen n 48 leerlingen omvat wettelijk verplicht de- i apart gebouw onder en. In verband met de van de Sterre in rardt verwacht dat het mbeeielen nog zal toe- B. en w* stellen op .aarvan de gemeente- >r aan dit plan mede- te verlenen. Het komt orde in de gemeente- ■gadering van aan- vrijdag. ■k B. en w. van uilen binnenkort met iwoordigers van de ge- ke verenigingen van -Tarnen gaan praten petitie, die onlangs gemeentebestuur is den. e petitie werden een kritische noten, ge- die overigens door b. iet de nodige vraagte- rorden omgeven. „We er in constructieve zin rer gaan praten. Mo- lijkt het op een nie- es spelletje", aldus •ester Molthoff. concerten Als de :eraad daarmee ak- ;aat zal de commissie 'gelconcerten in Hulst cmeentelijke garantie- krijgen, gelijk aan rag, dat de organisators provincie kunnen ver- hebben 32 personen >men. De hoge vogel pt afgeschoten. De eer- >gel ging naar A. Men- uit Noordstraat. De zijvogel was voor J. uit Walsoorden. Het aantal vogels werd igd door J. Vermeulen lenhout met een totaal ien stuks. Tritsen: 1 J. •dale uit Heikant, 2 J. en uit Aerdenhout, 3 ijck uit V alsoorden, 4 Geersdale uit Noord-1 lORPE In café de /erd een schieting ge- op de liggende wip. Er schutters. Em. Cro- (Zuiddorpe) schoot vogel en de tweede af. De eerste zijvogel L. Taalboom en de kleine vogels (3 stuks) voor W- Boey, beiden dorpe. Volgende schie- mdag 1 april, 15.00 al" DORPE In café werd een schieting met een deelname schutters. De uitslag jogvogel Em. Cronen- uiddorpe. Eerste zijvo- Jesoires, Koewacht, zijvogel (na loting) •onenburg, Zuiddorpe. kleine vogels met 5 van Damme te Koe- Volgende schieting op t. aanvang 15.00 uur. (Van onze correspondent) OOSTBURG De aanrijding die de veehandelaar E.G. uit Sas van Gent op 24 augustus aan de Nieuwendijk te IJzendijke zou hebben veroorzaakt, moest voor onbepaalde tijd worden uit gesteld, omdat de kantonrechter, mr. C. van Hees, de situatie ter plaatse eerst in ogenschouw wilde nemen. Ook de verdediger van G., mr. Tichelman sr., vond dit de beste oplossing. Verdachte betoogde dat hij bij de uitrit van de Nieuwen dijk, een z.g. coupure, had stilgestaan, omdat het uitzicht daar bijzonder slecht is. Men moet zelfs, aldus verdachte, een meter over de kruising staan, om uitzicht te hebben. Toen was R. ten H. uit Oost burg er met zijn stationcar aangekomen, waardoor de aan rijding ontstond. Volgens waarnemingen zou deze een remspoor van 29 meter hebben achtergelaten. Ten H., die als getuige werd gehoord, betoog' de dat verdachte niet stilstond op het ogenblik van de bot sing. Rij (getuige) had zijn stuur nog omgegooid en was naar limts uugewexen, maar ctat had allemaal mets genoipen. De otticier van justitie, mr. C. iVLeinssen, eiste tegen lVi. van A. uit Hoofdplaat een boete van honaerd gulden voor het veroorzaken van een ongeluk, al vielen er dan geen slaentof- iers bij, en vijitig gulden, om dat van A. op dat moment niet' in het bezit was van een gel dig kentekenbewijs. De kan tom-echter maante er 1 '15,- en f 5U,- van. Op 10 oktober van het vorige jaar was verdachte nabij Hoofdplaat met zijn auto tegen een boom gereden, ver volgens aan de andere kant van de weg tegen een boom en tenslotte tegen een afraste ring terecht genomen. Ten ge volge van de laatste beschadi ging waren de koeien op de openbare weg gaan wandelen en had de boer een schade van f 100,-. Verdachte zei dat een te genligger nem verblindde en hij moest remmen om een juist passerende bromfiets te ontwijKen. De officier vond dit een geheei meuw gezichts punt, aaar hierover in het proces-verbaal niets vermeld hond. Hij geloofde er dan ook met veel van. Hij was eerder geneigd te veronderstellen dat er toch wel enig drankgebruik in het spel was. De jacht op ratten kostte verdachte J. van P. te Groede de verbeurdverklaring van zijn windbuks, ter waarde van I 270,- zoals hij zelf zei. Hij is melkslijter, woont in de nabij heid van een visfabriek en heeft zodoende veel last van ratten, die hij met een wind buks (zonder geldige vergun ning) te lijf gaat. Hij had al eens eerder een waarschuwing gekregen, maar er geen gevolg aangegeven. „Een gewaar schuwd man telt voor twee, naar u niet", was de conclusie van mr. Van Hees. De officier (Van onze correspondent) OOSTBURG Een ver- jwakt team leraren van het Koningin Wilhelmma lyceum hoeft het in de zaalvoetbal- wedstrijd tegen Verduyn (Breskens) niet kunnen bol werken en leed een 311 ne derlaag- De Bressiaanders kwamen door deze overwin ds. voorlopig aan de leiding van de rangschikking. Het publiek dat deze avond naar de sporthal „De Veer- hoek" was getogen, zag ook in e beide andere wedstrijden eel wat doelpunten. Groede ?n met 92 van Alheo ter- ABN tegen winkeliers °or dezelfde score zorgde. De stand: Verduyn H-18 PWiten, M.C. Fiehuqua 9-17, ABN 10-16, Groede 10-15, Van 10 ,,esten 10-15, Leraren KWL heel in Administratief Perso- neel lo-io, OBV 10-8, Van Hal ^Kareis (Sluis) 9-7, Ge- (sS Oostburg 10-6, WIK li, 1"-6, Winkeliers 10-5, p!° H-4, Blijf Fit 10-1. ^O'gramma voor 29 maart: rek S5X' Van Hal en Ka" Perc MCFiehuiqu® «n Adm. rs-Van 't Westen. dacht dat het meer ging om de schietlol en wilde, behalve de verbeurdverklaring, verder geen boete eisen. (Van onze correspondent) BRESKENS De bejaar- denraad West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft in het dien stencentrum Goedertijd te Breskens haar tweede bijeen komst gehouden. Duidelijk werd tijdens deze bijeenkomst gesteld dat deze raad geen band heeft met de bonden of kerk, maar zich wil inzetten voor de bejaarden in het alge meen. Deze vergadering stond on der presidium van de heer G. Verduijn, project-leider van het open bejaardenwerk in ff est-Zeeuwseh-Vlaanderen. Op de volgende bijeenkomst, 27 april in Hoofdplaat zullen onder andere aan de orde ko men de gezamenlijke pro gramma's en de culturele acti viteiten voor het komende sei zoen. Het ligt bij de bejaarden in de bedoeling om de raad op 1 mei officieel te doen instal leren door burgemeester en wethouders van Oostburg. Verder werd uitvoerig ge sproken over de te dure pedi cures in de regio- Er is nogal wat verschil in prijs voor een behandeling en wel van f 5,- tot f 8,75. Dit vinden de be jaarden te veel. Men wil daar om komen tot een gesprek mei de pedicures of voetver zorgers en wanneer geen op lossing kan worden gevonden voor een uniforme tariefstel ling dan wil men zelfs over wegen tot boycottóng van de pedicures. Receptie. Door het bestuur van het Sint-Antonius-zieken- huis wordt in verband met het 25-jarig priesterfeest va-n rec tor dom. F. Kil vandaag een receptie gehouden in de ver pleegstersflat aan de Pastoor van Genklaan. Deze receptie begint te 10.30 uur. Vergadering. De Konink lijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen en reddingsbrigade West- Zeeuwsch-Vlaanderen houdt op donderdag 5 april de jaar lijkse algemene ledenvergade ring in het clubgebouw van de Nederlandse Padvinders te Oostburg. De aanvang is half 8. De agenda vermeldt de ge wone huishoudelijke zaken, alsmede de vakantie regeling 1973 en het houden van pres tatietochten. Opening Vrijdag 6 april om 3 uur zal burgemeester A. Schipper van Oostburg de her bouwde Bank van Amro-bank aan Dorpstraat te Breskens of ficieel openen. De bank heeft het voormalige gemeentehuis van Breskens indertijd aange kocht en geheel herbouwd. Voor de bevolking is er gele genheid deze bank op de dag van opening te bezichtigen van 4 tot 6 uur. Diefstal Aan een zomer huisje te Groede staande aan de Hoenderweg hebben onbe kenden een koperen scheeps- bel afgezaagd. Het zomerhuis je is eigendom van de heer K uit Ossendrecht. De bel die was opgehangen aan de toe gangspoort heeft een waarde van f 200,-. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. OOSTBURG De omroepvereniging TROS komt op maandag 9 april in Oostburg opnames makan voor het wekelijkse zater dagmorgenprogramma „Route". De opnamen vinden voorname lijk plaats in het Ledeltheater, waar 's avonds om 20.00 uur een amusmentsprogramma begint. Medewerking aan dit programma verlenen de gemeente Oostburg en de provinciale V.V.V. De TROS zelf omschrijft het programma ais amusements- toerisme door Nederland". Voorop staat de informatie, die van een bepaalde streek waar in het programma wordt opge nomen, van belang kan zijn voor onze luisteraars. Daar naast wordt ook de plaatselij ke problematiek niet uit de weg gegaan". aldus een woordvoerder van deze om roepvereniging. Het programma, dat op za terdag 14 april over Oostburg wordt uitgezonden van 10.33 tot 11.55 uur op Hilversum 2, valt globaal in drie stukken uiteen. Er is een amusements gedeelte, dat wordt verzorgd door plaatselijke „talenten", zoals harmonie, fanfare, koren etc. Er is een klankbeeld over de streek, dat al op maandag middag wordt opgenomen, maar dat in de uitzending on geveer halverwege wordt in gelast en de zogenaamde „schaduwraadquiz". Hierbij worden twee teams gefor meerd onder leiding van een „schaduwburgemeester". De twee teams in Oostburg zullen bestaan uit een inwoner van iedere woonkern van Oostburg, die onder leiding van „schaduwburgemeesters" J. Barendregt en G. A. Claeijs elkaar zullen bekampen op het gebied van de streekkennis, zoals historie, kunst en actua liteiten. Leuk hoogtepunt van dit wekelijkse TROS-programma is het lange-adem-record, dat uiteindelijk prijsbepalend is voor de quiz. Vaste presentators van dit programma zijn Jan Kok en Tiny van Maaren. Het klank beeld wordt op de band vast gelegd door Dorit Witte. In dit klankbeeld komen mensen aan het woord die allerlei wetens waardigheden over de regio weten te vertellen. 0 G. A. Claeys. Tot Pasen kan men in Zee land nog het „Golden tulip weekend" doorbrengen. Tot de golden tulip hotels in Zeeland behoort ook het grand hotel Britannia in Vlissingen, waar men dan na aankomst op de vrijdagavond een heel weekendprogramma krijgt voorgeschoteld dat men dan naar keuze wel of niet geheel kan afwerken. Zo kan men bijvoorbeeld 's za terdagsmorgens van acht tot negen uur onder leiding van de directeur trimmen of een partijtje voetballen op het strand. Daarna is er gelegenheid om de sauna te gebruiken en vervolgens kan men een tocht door Zeeland maken. Voor de extra-sportieve gas ten is een fietsroute tussen Vlissingen en Middelburg uitgestippeld. In 't weekend- arrangement is ook een be zoek aan Zeeuwsch-Vlaande- ren en Kno-kke opgenomen. Men vaart dan vanuit Vlis singen met de veerboot naar Breskens. Daarna gaat de tocht via de Braakman naar Philippine, waar in het be faamde mosselrestaurant Wiskerke de mossels al staan te dampen. Na het di ner, dat al bij de prijs v-an het weekend-arrangement zit inbegrepen, ligt er voor de gasten een entree-bewijs voor het casino in Knokke klaar. Ook dit is in de prijs inbegrepen. De mensen, die naar het ca sino willen krijgen wel het advies hun stropdas om te doen. Anders wordt men niet binnengelaten. Volgens de directie van Britannia maken veel mensen gebruik van dit weekendarrangement, waar voor ze dan f 85.- moeten neertellen. Rectificatie In de krant van 21 maadt werd abusieve lijk vermeld onder het kopje „dansen" dat de laatste dansa vond van de amusementsclub in St.-Jainsteen zal plaatsvin den op zaterdag 27 april. Dit moet evenwei sijn zaterdag 7 apriiL (Van onze correspondent) OOSTBURG De West- Zeeuwsch-Vlaamse Autoclub (W.Z.A.) hield zondag de „Windmakersrit", een onënta- tierit over een lengte van cir ca 70 km met als start en finishpiaats Oostburg. De rit was uitgezet door de heren J. Kolijn eu J. Beerens te Oostburg die de deelnemers een vrij pittige rit hadden voorgescnoteld. De deelname wias zeer goed en in de A-klasse startten 40 en in de B-klasse 41 equipes. Het was de tweede rit die meetelde voor het dubkaimpi- oensch-ap 1973 van de WZA en werd evenais de eerste keer gewonnen door de heer J. van Hijfte te IJzen dijke. die de rit op zijn naam bracht aamen met zijn 12-jari- ge dochter. Na afloop werden door de WZA-voorzitter. de heer H. van Heffen, in café De Vier Emmers de prijzen uitgereikt. De uitslagen: A-klasse: 1 J. van Hijfte, IJ zendijke, 447 straf punten, 2 P. de Jonge, Sehoondijke, 578, 3 H. Deveneijns, Sas van Gent, 585, 4 C. Donze, Sas van Gent, 589, 5 H. Haselager, Koewacht, 614, 6 J. Schuitema, Vlissin gen. 676, 7 A. van Tiggelen, Biervliet, 684, 8 J. Aers, Oost burg, 700, 9 A. Westveer, Kruiningen, 705, 10 J. Moe- laert, Sehoondijke, 707, 11 I. Verploeg, Aardenburg, 737, 12 Th. Rodrigo, Terneuzen, 74b. 13 A. Wouters. Souburg, 751, 14 D. van Hoorn, Hoen, 752, 15 K. Donze, Terneuzen. 760. B-klasse: 1 H. van Geffen, Sehoondijke, 868 stnafpunten, 2 J. van de Broecke, Oostburg, 871, 3 A. Meertens, Hoek, 880, 4 A. Bukkens, Sluis, 880, 5 C. Verlinde. Zaïamslag, 881, 6 C. van Hermon, Aardenburg, 926, 7 A. van Engelenburg, Groede, 937, 8 K. de Koe-ij er, Aarden burg, 937, 9 A. Catseman, Biervliet, 973, 10 H. Bilder- beek, Axel, 999, 11 p. van 't Westeinde, Oostburg, 1010. 12 D. van der Hooft, Sehoondijke, 1057, 13. P. Huigh, Sehoondij ke, 1066, 14 M. Meiijers, Oost burg; 1079, 15 W. Pioavet, Sas van Gent, 1097. (Van onze correspondent) GROEDE Door het club huis te Groede is in de Franse kerk een algemene vergade ring gehouden, die vooral was bedoeld om verantwoording van de aanloopperiode te ge ven en een definitievf bestuur samen te stellen. De heer M. de Regt, voorzit ter van het initiatiefcomité gaf een overzicht van de totstand koming en zei dat verschillen de groeperingen zijn gevormd. Hij dankte de inwoners van Groede voor hun financiële en daadwerkelijke steun tijdens de oprichting. Een definitief bestuur werd gekozen en als volgt samenge steld: voorzitter werd de heer T. Soeting. De andere be stuursleden zijn R. van Beene, F. Pieters en J. Krocké. Toe gevoegd aan het bestuur werd de heer J- Sonnevijlle, die zich bijzonder beijvert voor de te stichten kinderboerderij. Op deze avond was ook aan wezig de heer G. Verduijn, bejaardenconsulent in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Bergwerff deelde nog mee dat men een terrein op het oog heeft voor de te stichten kinderboerderij. Hij vertoonde ook nog een film over samenleven dichtbij huis. In deze film werd het club huiswerk in Amsterdam be licht Per jaar trekken duizenden Nederlanders naar Zuid- Afrika om hun familieleden op te zoeken. Meestal wor den ze door de familieleden zelf opgevangen op het vliegveld of aan de haven. Voor de meesten begint dan de droomvakantie van hun leven. De Zuidafrikaners zijn allemaal stuk voor stuk trots op hun land en het bezoek moet zich dan ook voorbereiden, niet alleen op een fijne, maar ook op een ongelooflijk vermoeiende vakantie. Ze worden in auto's geladen en van het ene natuurwonder naar het andere gesleept. Mevrouw An neke ten Bruggecate uit Vlissingen kan daar over mee praten. Ze stapte met twee jonge kinderen op het vliegtuig (haar man kwam een paar dagen later na) om haar zus en zwager op te zoeken. Ze kwam met iaaiend enthousi aste verhalen thuis. Over leuke en aardige mensen over natuurschoon en noem maar op, maar datgene, wat ik zo graag had willen horen, n.l. de zo besproken rassen discriminatie, daar kon ze niets van vertellen, want daar was ze volgens haar zeggen niet mee in aanraking geweest. Deze week keerde me vrouw R. A. v. d. Boogert- Selhorst uit Middelburg voormalig presidente van de Nederlandse Nationale Vrou wenraad, terug van een werkbezoek aan Zuid-Afrika. Ze is n.l. kandidaat voor een internationale functie bij de internationale vrouwenraad. Ze zal waarschijnlijk nog dit jaar benoemd worden tot penningmeesteresse van deze organisatie. „Ik wilde nu wel eens met eigen ogen gaan zien, hoe het er in werkelijkheid toeging," vertrouwde ze me toe.. Nadat ik het relaas van mevrouw Van den Boogert aangehoord had, kon ik me heel goed voorstellen, dat de argeloze vakantieganger niets of in ieder geval bijna niets van de rassenmoeilijkheden merkt. Sinds enkele jaren wonen alle kleurlingen, die vroeger in de steden zelf woonden, in aparte steden buiten de eigenlijke grote steden. „De rassenscheiding in Zuid-Afrika, is zo'n gecom pliceerde zaak", vertelt me vrouw Van den Boogert, „dat het moeilijk is om te begrij pen zelfs als je er zelf mee geconfronteerd wordt. Het lijkt wel of iedereen ieder een discrimineert". „Ik heb nu gemerkt, dat wij hier in Nederland met onze politieke stellingname ten opzichte van Zuid-Afrika er beslist niet zijn. Het is misschien makkelijk voor je gemoedsrust, maar in wezen help je daarmee geen proble men oplossen. Je kunt uit eindelijk ook je geweten sussen, door een goede, vro me Kerstmis te vieren en voor de rest een bandeloos teven te leiden, maar zo moet je niet willen leven". „Toen ik nog nooit met Zuid-Afrika in aanraking was geweest, dacht ik er heel anders over. Nu ik met allerlei mensen gesproken heb, is het een stuk moeilij ker geworden. Zuid-Afrika is een betrekkelijk jong land. Johannesburg bijvoorbeeld is 85 jaar oud. De boeren, die naar Zuid-Afrika kwamen, hebben lang nodig gehad om zichzelf te ontplooien en hun land op het huidige eco nomische peil te brengen". „Vooral in de laatste jaren begint men ook aan de ont wikkeling van de zwarte be volking. Je hebt in dat land drie bevolkingsgroepen, die in feite elkaar discrimineren en dus gediscrimineerd wor den. Je hebt de strijd tussen blank en zwart, er is verschil tussen blank en kleurling, met deze groep worden de Aziaten bedoeld, maar dan is er nog een derde vorm van discriminatie tussen de En gels en Afrikaans sprekende blanken". „Als het op deze manier verteld wordt, dan ervaar je dit als volslagen belachelijk. Je moet echter altijd besef fen, dat het land historisch bepaald is geworden, na of door de Boerenoorlog. Je moet niet vergeten", vertelt mevrouw Van den Boogert, „dat er nog heel wat oude mensen wonen, die de op bouw van de staat van het begin af aan hebben meege maakt of van horen hebben meebeleefd. Zij kunnen hun kinderen nog vertellen hoe en waarom ze gevochten hebben voor dit land. En ge loof maar, dat zo iets diep zit," meent mevrouw Van den Boogert. Het woord Bantoes moet je eigenlijk zien als een verza melnaam voor alle zwarte bewoners van Zuid-Afrika. Uit die gesprekken kwam duidelijk naar voren, dat de Bantoes ook weer discrimi nerend optreden tegen de blanken. „Ik zou voor geen goud onder de blanken wil len wonen", vertelde een hooggeplaatste Bantoe tegen mevrouw Van den Boogert. „Ze zijn heel anders als wij. Ik zou daar nooit gelukkig kunnen zijn". Deze man was lid van de Bantoeraad van Soweto, de zwarte zusterstad van Johan nesburg. Deze stad heeft een eigen gemeenteraad. Het geld dat nodig is om deze gemeenschap in stand te houden, is afkomstig van de stad Johannesburg, dus van de blanken. De Bantoes zelf kunnen het geld voor deze eigen gemeente nog niet op brengen. Volgens mevrouw Van den Boogert wordt er ontzettend veel gedaan voor de zwarte bevolking van Zuid-Afrika. Soweto telt b.v. 154 kerken en 70.000 wonin gen. De stad heeft drie sport stadions en 39 kleuter-speel- recreatiecentra voor kinde ren. Johannesburg had in 1971 482.589 blanke inwo ners, 82.551 kleurlingen, die in de buitenstad Lenazië sa- vrouw. Een Bantoe mag nog zo ontwikkeld zijn, hij zal zijn vrouw nooit vertellen wat hij verdierut. Ze krijgt een schijntje huishoudgeld en is meestal verplicht om een baantje te gaan zoeken om wat bij te verdienen. Een Bantoe trouwt pas met een vrouw als hij drie of vier kinderen bij haar heeft ver wekt. Over geboortenbeper- king wenst geen van de Ban toes te praten. Dat druist te gen hun instelling in. Je hebt ook onder de Bantoes ver schillende soorten mensen. De huizen waarin ze wonen lijken allemaal op elkaar. Het zijn een soort goedkope semi-bungalows die hier niet zouden misstaan", zegt me- men met de 40.000 Indiërs wonen en 803.511 Bantoes, dus tweemaal zoveel zwarte als blanke inwoners. „Je moet Zuid-Afrika zien als een fel gekleurde, gehaakte beddesprei. Er zijn allemaal afzonderlijke rondjes, die met elkaar een geheel vor men, zonder die samenhang is de deken waardeloos. Als je de verbanden uit elkaar haalt, dan wordt de situatie voor iedereen minder fraai. Zuid-Afrika is n.l. econo misch gezien een bijzonder sterk land. De kleurlingen hebben voor het merendeel de middenstand in handen. Trek je nu zo'n schakel weg en dat is al in meerdere ontwikkelingslanden ge beurd, dan leun je daar on middellijk de resultaten van zien. De economie zakt als een plumpudding in elkaar. Ik vraag me in allen gemoede af", zegt mevrouw Van den Boogert, „of iemand met een dergelijke gang van zaken gediend is". „Natuurlijk moet de we reld nauwlettend op de situ atie in Zuid-Afrika blijven toezien en moeten we blijven aandringen op verdere ont wikkeling van de zwarte be volking, maar zoals het nu is, kim je datgene wat opge bouwd is nog niet in handen geven van een zwarte bevol king, waarvan het merendeel zijn hand nog gebruikt als w.c.-papiertje". Je kunt en mag je mede mensen niet aan hun lot overlaten, of ze maar zoveel geld in hun handen geven, als ze zelf maar willen. Je moet ze leren, wat er met het geld gedaan kan worden. De Bantoes zelf b.v. hechten totaal geeh waarde aan de vrouw Van den Boogert. „Maar als je nu ziet, hoe de een van zijn huis een paleis je heeft gemaakt en de ander het heeft laten vervallen tot een krot, dan kun je daar voor niet de samenleving de schuld geven, maar alleen de mensen zelf". Er bestaat in Zuid-Afrika vrijheid van drukpers. „Je staat soms te klapperen met je oren, als je ziet wat daar allemaal in staat. Niemand neemt daar een blad voor de mond. Er wordt ook in het land zelf veel gedaan om de mensen bewust te maken voor de problemen, die er in Zuid-Afrika leven". „Er is nog geen televisie, maar die zal toch niet lang meer uit kunnen blijven. Dat is nu weer een van die pun ten, waar de regering heeft gezegd: We hebben een be paald prioriteitenschema, daarvan vormt t.v. een van de minder belangrijke pun ten. Volgens mij zijn vele Zuidafrikaners zelf zeker niet blind voor de apart- heidsproblematiek. Men is er zelfs intensief mee bezig. Maar de problemen daar zijn onvoorstelbaar gecompli ceerd. Daarom is het niet goed om Zuid-Afrika zonder meer te boycotten", meent mevrouw Van den Boogert. „We moeten juist met ze praten en ze vertellen, hoe wij er over denken". Maar als er iets is wat ik in Zuid- Afrika veroordeel, dan zijn het de kerken vooral de prachtige kerken voor blan- zijn n.l. in Johannesburg Dutch Reformed Church. Er zijn nl. in Johannesburg prachtige kerken van blan ken, terwijl de zwarten in een soort donkere garages ernaast tot God mogen bid den. Ik dacht, dat toch vooral de kerken geen verschil mochten maken, want ik dacht dat we voor God toch allemaal gelijk waren", zegt mevrouw Van den Boogert. „Ik heb veel geleerd in Zuid-Afrika, maar ik heb ook begrepen, dat wij in Ne derland de mensen daar be oordelen naar de maatstaven, waarin wij leven, maar de wereld heeft recht op beoor deling naar maatstaven, die voor die delen van de wereld geiden. En het zou ook geen kwaad kunnen, als we ook eens onze hand in eigen boe zem staken," aldus mevrouw Van den Boogert. In ons verslag van de jaar markt in Sint-Jansteen heb ben we volgens een in woner van St.-Jansteen een vergissing gemaakt. In een brief merkt deze lezer op dat bij de meest in waarde zijn de koelbloedmerries van drie jaar en ouder het paard van de beer J. Inghels uit Heikant de eerste prijs in plaats van de tweede had verdiend en dat nummer één de tweede prijs had gekre gen. Voor deze vergissing onze excuses. eindredactie bas augustijn

de Stem | 1973 | | pagina 7