POLITIEKE CURSUS VOOR VROUWEN AFGELOPEN KLASSIEKE KLEREN VOOR DE MAN NIXON: ALS HET IET LUKT PROBEREN WE WEL WAT ANDERS Doodstraf terug in Amerika? Personeel redt Franse fabriek Omstreden rapport over plundering in Sinai Bezwaren in Y.S. tegen hulp Hanoi De krakkemi Bere bij di Gerard Cox NIET STOER DOEN IN DE SAUNA Enquête over eventueel vervolg Breien bij de t.v. fp» H peilingen Arbeiders werken maand voor niets GEBLOEMDE PANTY'S Toeneming van Iiersenkajiker vrouw mode 1 vrouw mode È)@QOQQ=Dl](Ba£ Willekeurig Ton per maand Ongeorganiseerd QUIZ-WEZEN TIC? PRIET- PRAAr] Dinsdag 27 maart 1973 Een saunabader moet niet stoer doen en langer dan een ander in de hete sauna blij ven. Ook wat de temperatuur betreft moet hij geen risico's nemen, zo luidt een waar schuwing in een rapport over een onderzoek in het cen traal ziekenhuis te Alkmaar. Het onderzoek met proef personen werd ingesteld door dr. A.G. Hilvers, kli nisch chemicus en biochemi cus, in samenwerking met de anesthesist C. Zegveld. De Nederlandse sunavere- niging, die een verstandig gebruik van de sauna voor staat heeft het rapport laten toelichten. Zij waarschuwt ervoor de temperatuur in de sauna niet te hoog te laiten oplopen, hoogstens tot 90 a 100 graden Celcius (de Fin nen raden 70 tot 80 graden aan). De rapporteurs hebben ge constateerd, dat in de sauna het stofwisselingsproces niet zoals vaak wordt aangevoerd versnelling ondergaat, doch dat integendeel bij een hoge temperatuur de stofwisseling op een laag pitje wordt ge zet. Hieruit volgt, zo zeggen de onderzoekers, dat een te lainig vertoeven in een te warme sauna beslist nadelig zal zijn voor het goed functi oneren van met name de hersenen, omdat er geen zuur stof wordt opgenomen. Zij raden aan gemiddeld niet langer dan twaalf minuten in de sauna te blijven en daar na een kwartier lang buiten te rusten om de lichaams functie gelegenheid te geven zich te herstellen. Eerst daarna kan men opnieuw de sauna in. Merkwaardig noemen de onderzoekers het dat de ver traagde stofwisseling toch een gevoel van welbehagen schenkt, de saunabader vielt zich (ogenschijnlijk?) fitter dan ooit tevoren. Hiervoor hebben de rapporteurs geen verklaring. Dat de weefsels geen of nauwelijks zuurstof opnemen zou onder normale omstandigheden immers be wusteloosheid veroorzaken of zelfs de dood. In de sauna gebeurt dat gelukkig niet. Het onderzoeksteam hoopt op deze vraag later nog eens het antwoord te kunnen vin den. Vrouwenverenigingen zijn niet de gezellige naaikransjes waarvoor velen ze aanzien. Ze organiseren niet alleen maar bridgemiddagen en reisjes. Ze doen ook aan de ontwikkeling van de leden. Opvallend punt op dit ge bied is de politieke scholing. Mede dank zij de cursussen hierin weet een aantal vrou wen meer van politiek dan men aanneemt. Dit blijkt zeer duidelijk als men een keer een lokaal binnen stapt waar men de vrouwen poli tiek aan het scholen is. Meest besproken politieke cursus is die van d.e Neder landse Bond van Plattelands vrouwen en Vrouwenbelan- gen. In veel plaatsen in Ne derland werd de cursus geor ganiseerd. De belangstelling was in sommige plaatsen zo groot, dat men zich genood zaakt zag een aantal vrou wen te weigeren. Omstreeks deze tijd geven alle afdelin gen de laatste van vijf les sen. In Breda- werd deze vijfde les vorige week gege ven. Voor de aanvang van iede re les ontvingen de deel neemsters een stencil waarop enkele zaken aan de orde kwamen. Voor de laatste cursusavond was bijvoor beeld gekozen voor de poli tieke partijen. Men stelde de vraag of het noodzakelijk is dat er belangen- of getuige nispartijen zijn. Verder werd de vraag gesteld of een poli tieke partij een minimum aantal zetels moet behalen om in de Tweede Kamer te kunnen komen. Tweede on derwerp dat aan de orde kwam betrof de coalitierege ringen, toegespitst op de hui dige regeringscrisis. Vertegenwoordigers en vertegenwoordigsters van verschillende politieke par tijen, waaronder kamerleden, gaven eerst de visie van hun partij op de zaken. Daarna gingen de cursisten in kleine groepjes zitten om de toe lichtingen door te nemen en vragen te stellen. In deze discussie bleek, dat veel vrouwen wel degelijk weten wat er in politiek Nederland aan de hand is en dat ze er bovendien een eigen mening op nia te houden. Opvallend in deze discussie, is, dat veel vrouwen de politieke situatie vergelijken met de situatie in het huishouden. Vrij na tuurlijk, want per slot van rekening speelt het leven van de meeste vrouwen zich af in het huis. En de mensen waarmee zij in contact staan, zijn voornamelijk de huisge noten. De vergelijking van het huisgezin met de staat is trouwens nog niet eens zo gek, als we bedenken, dat ook in een gezin verschillen de leeftijden en overtuigin gen vertegenwoordigd zijn en dat de democratisering ook daar problemen kan op leveren. Na de discussies van de kleine groepjes vrouwen stelden de cursisten vragen aan de forumleden en zorg den ervoor dat er een discus sie ontstond. Het waren over het algemeen goede vragen, maar de vrouwen bleken daar zelf nog al eens aan te twijfelen gezien het feit dat ze zo nu en dan hun vraag aanvingen met: Het is mis schien wel een domme vraag. Een zinnetje dat er op wijst, dat veel vrouwen zich nog niet hoog aanslaan voor wat betreft de politiek. Toch blijkt, dat zinnetje, gezien de kwaliteit van de meeste vra gen, die erop volgden, meest al overbodig. Om de vrouwen zo ver te krijgen, dat ze niet direct denken dat ze weer wel iets doms zullen zeggen, is het nodig, dat cursussen zoals die van Vrouwenbelangen en de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen blijven bestaan. Dit laatste zal voor een groot deel afhangen van de vrouwen zelf. De deelneem sters hebben namelijk een enquêteformulier ontvangen waarop ze hun wensen over een herhaling of voortzetting van de cursus kenbaar kun nen maken. Deze lente en zomer zullen we veel schoenen met open te nen en hielen zien. Daarom heeft Damlon panty's in de nieuwe collectie zonder versterkt hiel- of teenstuk. De panty's, die de naam Sandalette kregen, zijn in 23 kleuren te koop. Ook de vrouwen, die genoodzaakt zijn steun- of massagekousen te dragen kunnen deze lente en zomer trouwens in gekleurde panty's rondlopen. Bij de bandjesschoenen voor dit seizoen heeft Danlon romantische, witte panty's ontworpen met ter hoogte van de enkel een bloemmotief. Anneliese Seifert kwam tot de ontdekking, dat televi sie kijken en breien zeer goed kunnen samengaan. Bij het breien kan men namelijk de ogen op de t.v. gericht houden, omdat het niet nodig is naar het werk te kijken. Men moet natuurlijk geen ingewikkelde modellen met knoopsgaten en dergelijke uitkiezen. Om de breisters op weg te helpen heeft An neliese Seifert basispatronen, tips voor kleding en een groot aantal verschillende breipatronen in een boekje bijeen gebracht. Voordat men bij de t.v. gaat zitten breien is het echter wel nodig de breipatronen te leren, want ze zijn nu ook weer niet zo eenvoudig, dat men ze direct zonder te kijken namaakt. „Breien bij de t.v." kost I 12,90 en verschijnt bij uitge verij Zomer en Keuning in Wageningen. eindredactie rieja van aart De Italiaanse modeontwer pers bieden de man dit jaar klassieke kleding. De mode lijn, die de couturiers aan houden is eenvoudig en inge houden: „gentleman like". Markante details, die dik wijls belangrijk zijn voor de confectie, lijken minder belangrijk dan het totale sil houet. Vergeleken met het afgelo pen jaar zijn de kostuumcol berts iets korter en geïnspi reerd op de dertiger jaren. Ze worden dikwijls gedragen met pantalons van een ande re stof. Nieuw is het jas- ensemble (jas met pantalon en pullover). De overjassen doen erg Engels aan. De trench-eoat en zelfs de auto- coat uit de dagen van de eerste auto benadrukken dit. De over het algemeen door de Italianen weinig getoonde vrijetijdskleding is slechts op het punt van de bonnetterie origineel. Grijs overheerst en daar naast zijn er ivoorkleuren en dakpan-rood. Voor wat be treft de bovenkleding wordt het kleureffect alleen maar verkregen door de, overigens zeer belangrijke, accessoi res. Ruiten zijn favoriet. Zeer grote ruiten ontbreken. Flannel is een veel toege paste stof. Cheviot-geweven stoffen zijn gebruikt voor een ruige, sportieve stijl. (Van onze correspondent) WASHINGTON Volgens president Richard M. Nixon is de misdaad-epidemie in Amerika te wijten aan „war hoofdige rechters en reclasseringsambtenaren", die zich volgens hem minder zorg maken over de rechten van onschuldige slachtoffers dan die van veroordeelde misda digers. In een pleidooi voor de herin voering van de doodstraf en een aantal andere maatregelen die de misdaad moeten beknot ten zei hij onder meer: „De misdaad is epidemisch omdat de Amerikaan verteld is dat de misdadiger niet verant woordelijk is voor zijn wanda den tegen de maatschappij, maar dat de maatschappij ver antwoordelijk is". Met uitspraken van dit twijfel achtig kaliber probeerde bij politieke munt te slaan uit de diepe vrees voor misdaad en onveiligheid, die alom in de Verenigde Staten heerst. Zijn negentiende-eeuwse visie op misdaad en straf is gebaseerd op de misdaadtechnieken, die er tijdens zijn bewind alles be halve beter op zijn geworden en op zijn fijn ontwikkeld ge hoor voor een stemming onder het volk ten gunste van de doodstraf. Die stemming ver klaart eveneens de matte reac ties uit het congres oo Nixons voorstellen. Terwijl zich rond 600 terdood- veroordeelden in Amerikaanse dodencellen bevinden en het hooggerechtshof heeft bepaald dat de doodstraf, gezien de willekeurige en capricieuze toepassing ervan, in strijd is met de Amerikaanse grondwet, zijn er in ongeveer de helft van de Amerikaanse Staten acties op gang gekomen om met nieuwe wetgeving het edict van het hooggerechtshof te omzeilen. Het doodstrafpro ject van Nixon is ontworpen voor politieke moordienaars, vliegtuigkapers, ontvoerders, moordenaars van cipiers en andere dienaren van de wet, verraders in tijd van oorlog, saboteurs, spionnen, plegen van bomaanslagen op openbare gebouwen en iedereen, die een onder de jurisdictie van het FBI ressorterend misdrijf pleegt dat in dood resulteert. Of de specifieke omzeilings techniek het fiat van het hooggerechtshof zal krijgen is nog lang niet duidelijk. Afgezien van de morele be zwaren die men tegen de doodstraf kan aanvoeren is het verre van duidelijk of de her invoering van executies in de elektrische stoel of in de gas kamers de misdaadstatistieken aantrekkelijker zullen maken. Nixon is daar klaarblijkelijk zelf ook niet zeker van: tij dens zijn jongste persconferen tie zei hij: „Als het niet lukt proberen we wel wat anders". Deze luchthartige uitspraak en zijn verwijten aan het adres van warhoofdige rechters en reclasseringsambtenaren bepa len de toon en diepgang van zijn anti-misdaadmaatregelen. Het zit menig burger in Ame rika hoog dat een beklaagde veelal het recht heeft onder borgtocht te worden vrijgela ten en dat hij pas kan worden opgesloten wanneer hij is schuldig bevonden en veroor deeld. Nixon stelt onmiddel lijke opsluiting van deze ver dachten voor „wanneer de re gering meent dat zij schuldig zijn". Verder vraagt hij mini mum-vonnissen en een krappe definiëring van het begrip on toerekenbaar. „Wet en orde", liet Nixon we ten, „zijn geen codewoorden voor repressie en vooroordeel, maar voor het goede en nobele in Amerika". „Als het niet lukt, proberen we wel wat anders", zei Nixon. Voor het moment wen ste hjj zich klaarblijkelijk niet bezig te houden met het feit dat de rechtbanken zo overbe last zijn, dat negen van de tien misdadigers de geboden kans aangrijpen om schuld te be kennen in ruil voor een aan trekkelijk vonnis, waardoor geen langdurig juryproces be hoeft te worden gevoerd. Nixon ging verder voorbij aan het onloochenbare feit dat de reclasseringsambtenaren aan merkelijk beter werk leverden dan de gevangenissen: de sta tistieken duiden er op dat ex- gevangenen veel vaker reci diveren dan deliquenten on der de hoede van de reclasse ring. Succes in de strijd tegen de misdaad in Amerika kan niet worden verwacht zonder enorme investeringen in de strafrechtspraak en het totaal- vermolmde gevangeniswezen. Maar Nixon weet dat zijn kie zers dat liever niet horen en met een opvallende mate van instemming de terugkeer van de elektrische stoel en de gas kamer begroeten. BERT VAN VELZEN GENEVE (AFP) "Meer dan 12.000 Europeanen sterven jaarlijks aan hersenkanker of aan kanker van het zenuwstel sel, een ziekte, die overal toe neemt, althans volgens de laatstgepubliceerde statistie ken van de Wereldgezondheid sorganisatie te Genève. In alle landen zijn mannen meer het slachtoffer van de ziekte dan vrouwen en kande ren minder dan volwassenen. De zeventigplussers daarente gen schijnen minder vatbaar voor de ziekte te zijn. Volgens de tot dusver verza melde gegevens eist harsen- kanker in Europa 20 50 mensenlevens op de een mil joen bewoners. In de VS en Canada ongeveer 35, in Israël ongeveer 30 en in Japan onge veer 3 e 4. (Van onze correspondent) PARIJS Het gehele per soneel (120 man) van een tex tielfabriek in midden-Frank rijk heeft de directeur aange boden 1 maand gratis te wer ken om te proberen het bedrijf van een faillissement te red den. Het betreft de fabriek Girau- det nabij Le Puy, dat in 1937 als familiebedrijf gesticht werd en zich specialiseerde in de fabricage van textielpro- dukten, met name lint en sier- kant voor damesondergoed. Als gevolg van de evolutie van de mode is de afzet in de laatste jaren bijzonder moei lijk geworden en in het depar tement Haute-Loire heeft een aantal fabriekjes die dit soort produkten vervaardigen al moeten sluiten. Als gevolg daarvan werd de al moeilijk geworden markt met de voorraden uit deze gesloten bedrijven overspoeld zodat de prijzen duizelingwekkend kel derden. Giraudet leed dientengevolge een verlies van 100.000,per maand en de directie moest besluiten het personeel, meren deels vrouwen, te ontslaan en het bedrijf op te heffen. Het personeel in generlei vakbond georganiseerd ver zocht daarop om een onder houd met de directie om de si tuatie onder ogen te zien. Als gevolg daarvan werd een werknemerscomité gevormd d.at met de gewestelijke autori teiten stappen ondernam om hulp voor het noodlijdende be drijf te krijgen. Dit bleek evenwel niet mogelijk en daar om heeft het gezamenlijke personeel de directie een maand salaris aangeboden om te proberen het bedrijf te sa neren. De directie heeft dit aanbod eerst aanvaard nadat een diep gaand financieel economisch onderzoek uitgewezen had dat de fabriek als gevolg van 't een maand gratis werken van de arbeiders gecombineerd met een nieuwe produktiepolitiek te redden zal zijn. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV De Knesset, het Israëlische parlement, heeft zijn goedkeuring gehecht aan de publikatie van het grootste deel van een vertrou welijk rapport waaruit blijkt dat op het schiereiland Sinai dat in 1967 door Israël werd bezet, voor miljoenen dollars Egyptisch fabrieksmaterieel en Egyptische eigendommen zijn verdwenen, zo onthulde een lid van de financiële commis sie van de Knesset. De commissie heeft besloten twee bladzijden uit het der tien bladzijden tellende rap port voor het ministerie van buitenlandse zaken geheim te houden, daar hiun onthulling schadelijk voor Israëls betrek kingen met het buitenland zou kunnen zijn. Het rapport zal door de al gemene rekenkamer, samen met de verslagen over ver schillende overheidsbedrijven, medio-april worden gepubli ceerd, aldus bovengenoemde bron. In het rapport worden voor beelden van plundering op grote schaal in Aboe Zenima, de vroegere Egyptische haven aan de golf van Suez en fa- briekscentruin, en in de man- gaanmijnen in Aboe Boegma, 24 kilometer landinwaarts, op gesomd. In deze twee plaatsen alleen reeds verdween materiaal ter waarde van zeventien miljoen dollar, aldus het commissie lid. Het Israëlische ministerie van defensie, sinds de bezet ting verantwoordelijk voor al le niet-inilitaire ondernemin gen op het schiereiland, heeft de diefstallen geweten aan Is raëlische reservisten en perso neel van particuliere aanne mingsbedrijven die een con tract met het leger hebben. In 1972 werden klachten over omvangrijke diefstallen op de olievelden van Beliyarm aan de Golf van Suez na een officieel onderzoek afgewezen, maar wel werd de directie van de staatsoliemaatschappij die het veld or.tgon, "ervangen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Amerika heeft zo'n 135 miljard dollar besteed aan het aanrichten van verwoestingen in Noord- Vietnam. Als de Amerikaanse bevol king in verhouding zou heb ben geleden onder het oorlogs geweld zouden er vijf miljoen Amerikanen zijn gedood en rond 20 miljoen gewond. D» vooralsnog vage voorstellen voor een Amerikaanse bijdra ge aan de reconstructie van Noord-Vietnam vinden hier niettemin een allesbehalve po sitieve weerklank en onder degenen in het congres die bezwaren tegen Amerikaanse hulp aan Noord-Vietnam heb ben geuit bevinden zich pro gressieve geesten als senator J. William Fulbright en Geor ge McGovern. Een jaar geleden werd ge suggereerd dat de Amerikaan se regering 7,5 miljard dollar over een periode van vijf jaar aan de reconstructie van Indo china wilde besteden. Daar van zou 2,5 miljard in Noord- Vietnam worden geïnvesteerd. Die cijfers worden nu door het Witte Huis getypeerd als „voorbeelden". Vrij vertaald komen de argumenten voor hulp aan Noord-Vietnam hier op neer: met een half miljard dollar per jaar kan Amerika van Noord-Vietnam een belof te van goed gedrag kopen. Mi nister van buitenlandse zaken William P. Rogers noemde het „een investering in vrede". Doel van de hulpverlening, al dus Rogers, is Noord-Vietnam ervan te overtuigen dat er meer winst zit in het aanvaar den van Amerikaanse hulp en het ontwikkelen van de natio nale economie dan in het con tinueren van de „oorlogsmen taliteit". Het is zeer de vraag of het congres voor de argumenten van het Witte Huis zal zwich ten. Volgens een opiniepeiling van George Gallup is een aan zienlijke meerderheid in Ame rika tegen het verschaffen van hulp aan Noord-Vietnam. De gemiddelde Amerikaan denkt al niet bijzonder positief over buitenlandse hulp in het alge meen. In het gunstigste econo mische klimaat dat Amerika na de oorlog heeft gekend was slechts de helft van de Ameri kaanse bevolking voor buiten landse hulp, waarvoor dan meestal als argument werd ge geven dat die hulp noodzake lijk was om te voorkomen dat de hulp ontvangende landen in de communistische invloeds sfeer terecht zouden komen. De meeste Amerikanen die zich verzetten tegen het idee van hulp aan Noord-Vietnam zien niet in waarom Amerika een bonus zou moeten geven aan een land dat naar hun mening „verantwoordelijk is voor de Vietnamtragedie". An deren zien niet in waarom Amerika miljarden aan Noord- Vietnam zou moeten besteden, terwijl tal van binnenlandse Amerikaanse projecten, met name in de sociale sector, uit de begroting zijn gesnoeid. Dinsdag 27 maart 1973 (Van onze RTV-redactie) AMSTERDAM „Wie he woord hebzuchtig gebruikt ii verband met mijn quiz, doet ii feite een autobiografische me* dedeling. Zo zie ik dat tenminl ste. Een tijdje terug zei Ageetli j Scherphuis nog tegen me :J „Moet dat nou, zo'n stofzuiger weggeven?" Toen zei ik, jal scliatje. voor jou is dat natuur lijk nooit een probleem om er eentje te kopen De bezwaren tegen het materi-J alistische van de quiz komen dan ook van een klein deell van de kijkers. „Bewogen! mensen hoor, maar meestall wel zelf in het bezit van del nieuwste ijskast". Berend Boudewijn is nog steeds geprikkeld als men met I aantijgingen tegen zijn BB- quiz komt aanzetten. Het is dan ook niet om wat „hogers" te gaan doen, dat hij voor het komend wintersei zoen het adviseurschap dra-1 maiturgische zaken bij de KRO heeft aangenomen. Hij praat namelijk niet graag van hoger en lager niveau in de kunst. Zelfs niet binnen het quiz-we zen- De VARA-quiz „Per se conde wijzer, die hem in de zestiger jaren beroemd maak te, acht hij niet verheven bo ven de nieuwe BB-quiz. „Wat is intelligentie nou helemaal? Het is toch verouderd om en cyclopedische kennis zo hoog te schatten? Een man als Cruyff is net zo intelligent, an ders kun je toch niet zo voet ballen". Zijn ideaalbeeld is een quiz waarin zoals de heer Wiegel als de door deze politicus zo collegiaal ingevoerde straten maker inderdaad gelijke kan sen zouden hebben. En dat dan puur doordat de persoon lijkheid de winstkans zou uit maken. Zo'n quiz is er nog niet. Dat geeft hij toe, rnaar het is deze geinteresseerdneid in mensen die hem voor elk te levisiewerk, van welk soort dan ook, „in"-maakt. Hij heeft net zo lief de produktie onder handen van „Wie is er bang voor Virginia Woolf" a's de presentatie van de B-B-quiz. Hij wil graag dicht bij de mensen en hun problemen van alledag staan. „Er zijn tegen woordig zoveel modieuze soci alisten die geen enkele bekom- (Van onze R.T.V.-redactie) HILVERSUM Gerard Cox z'ngt vanavond liedjes die hij mooi vindt. De VARA vond ze kennelijk ook mooi, want deze omroep heeft veertig minuten zendtijd uitgetrokken om de mjkers ook te laten meegenie- Gerard Cox vrijblijvend" 6e titel. Niet alleen van dit showtje, ook van de langspeel plaat waarvan het repertoire a'komstig was. Deze lp werd riot een Edison bekroond, zo- k's kijkers naar de speciale oison-Vuist begin deze Sen™eneiffen °*Wl bebbe" Hp deze lp staan, het moet ge- ®Sd, voortreffelijke vertalin- n, Elton John, Roger Whitta- tve' „Cat Stevens en Gilbert j.„„ lvan- De meeste vertalin gen maakte Gerard Cox zelf "Lie (O'Sullivan „Alonë naturally") liet hij over icn1, n 6(> Bie en Kees van -V oten, hetgeen het veelge- Bi AZUOLD ZIT NU KWARTIPl? OP HIJ HEEFT HO

de Stem | 1973 | | pagina 16