„Ze vinden me een sukkel in ons dorp Ontmoeting politie, zakenlieden en onderwereld op Safety Fair TILMGS MOLLMSirniüT GAAT BOUWEN Spaarrente tot procent WA( Argentijnse kern centrale in aanbouw tijdlang bezet binnenland PTmSjiMTn r GEEN VRIENDIN CONTACT REACTIE Nu in Marseille Filippijnse regeringsleger heroverde stad Edward Steichen overleden Opnieuw hoge politieman in opspraak Vraagt u eens bij een vart onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NA DRIE DAGEN Bemanningslid Norse Variant opgepikt papier |/oor iw pen Verkiezings- kwartje II Verkiezings kwartje III Niet vergeten Scheel zien st.-willebrord/ette® Dinsdag 27 maart 1973 12 „Ta, ik ben geboren en J getogen in dit dorp. Ik kom uit een groot en druk gezin. Vader was land arbeider. Hij stierf enkele ja ren geleden. Alle kinderen zijn uitgevlogen. De ineesten zijn getrouwd. Ik ben nog „thuis". Moeder zorgt voor me. Ik ben 25 jaar en katholiek. Meubelmaker van beroep. Een goed vakman, al zeg ik het zelf. Heb ruim een jaar in de stad gewerkt. Maar ben weer naar m'n dorp teruggekomen. Kon daar niet wennen. Ieder een haast er zich. Niemand heeft rust of enige belangstel ling voor een ander. Boven dien moest ik er lopende- band-werk maken. Dat ligt mij niet. Ik wil nu eenmaal van elk werkstuk iets goeds maken". Hij zit op zijn werkbank als hij zijn verhaal vertelt. Rond ons hangt de geur van vers geschaafd hout, van lijm. Een rustige, slanke, nog jonge man met grijze, wat vragende ogen. Hij heeft aanvankelijk wat moeite met dit gesprek. Voelt dat zelf. „Ik praat niet makke lijk. Geef me niet gauw aan vreemden. Ben wat bang dat ze me „gek" zullen vinden. Ik ben altijd, op school al, schuw geweest in het gezelschap van meisjes. Waarom? Ach, dat weet ik eigenlijk niet. Want ik heb zusters en m'n oudere broers brachten hun meisjes mee naar huis. Maar ja, ik was en ben nu eenmaal zo. Verlegen? Misschien wel. Mo gelijk is dat toch ook wel een gevolg van het feit dat ik in ons grote gezin de jongste was. Altijd wat beschermd, al tijd gezien als de kleinste. En ook wel, omdat er steeds wat geheimzinnig is gedaan als het over meisjes en jongens ging". Hij vertelt dat hij op school zeker geen goede leerling is geweest. „Daarom ging ik naai de lagere technische school. Le rde er het meubelmakere vak. Dat bleek ik goed te kunnen. Ik werkte na die op leiding bij een baas, die nog een ouderwetse vakman was. Wat die me heeft geleerd Aan hem heb ik heel wat te danken. Hij deed me begrij pen dat hout een heel bijzon der en gevoelig materiaal is, dat m'n gereedschap erop is gemaakt op den duur precies te doen wat ik wil". Hij strijkt wat afwezig met de ruwe werkhand over een pas geschaafde plank. Bijna lief devol. Dan ineens, alsof liij tenslot te zijn schuwheid heeft over wonnen: „Weet u ik ben nu 25 jaar, helemaal normaal en heb toch nog nooit een vrien din gehad. Er zijn mensen die denken dat ik een afwijking heb. Dal zeggen ze niet in m'n gezicht. Maar ik voel het aan hun houding, hun kijken, hun gefluister achter m'n rug. M'n broers en zusters maken er grappen over. Maar ze moes- t~i eens weten dat het hele maal niet grappig is. Ik lag er nachten over wakker. Niet alleen, omdat ik als man gewoon behoefte heb aan een vrouw. Maar ook omdat ik wel graag een gezin wil heb- dat je aardig vindtEn daarbij komt nog dat de mees te van die meisjes helemaal niet met een „werkman" wil len trouwen. Ze willen, ook de kinderen uit gewone arbeiders gezinnen, een man die op kan toor zit, die een „meneer" is. Ze vinden mij een sukkel met m'n eigen werkplaatsje en m'n moeder die voor me zorgt". ben, een vrouw en wat kinde ren. Ik kan die goed onder houden, want ik heb veel par ticuliere klanten. In dit een mansbedrijfje verdien ik goed m'n brood. Eens komt natuur lijk het moment dat moeder er niet meer is. Ze is nu bijna 80". In het dorp, zo vertelt hij, zijn geen meisjes of jonge vrouwen met wie hij hoe dan ook op de gebruikelij ke manier contact kan krijgen. „Iedereen kent hier iedereen. Bovendien, hoe moet je dat doen? Je kunt toch niet zo maar op een meisje afstappen Die moeder heeft enkele weken geleden een stap gezet op een weg die hij zelf nooit, maar dan ook nooit, zou zijn gegaan. Ze las in de krant over een huwelijksbureau. Toen haar Kees weg was. is zij dat bureau gaan opbellen. Met veel aarzeling. „Het is toch wel gek dat je op die manier een vrouw voor een zoon moet zoeken". Maar ze is nu blij dat ze het wel gedaan heeft. „Ik kreeg een mevrouw aan de lijn. Die luisterde naar me en zei dat het helemaal niet zo vreemd is dat onze Kees geen meisje kan vinden. Toen hoor de ik dat dit heel veel voor komt. Er zijn nu eenmaal nog al wat mensen, zo vertelde die mevrouw, die gewoon niet in staat zijn zonder hulp contact te maken met iemand van het andere geslacht. Kees moest maar eens komen praten". Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad voordat ze haar zoon zover had dat hij zich meldde voor dat gesprek. „Ik was eerst boos op moeder. Toen ik m'n eerste veront waardiging wat had laten zak ken en er een paar dagen over had lopen piekeren, besloot ik toch maar te gaan. '-ïissiehien was het een oplossing'-. Het is daar op dat bureau een vrij lang gesprek gewor den. Kees werd spoedig op z'n gemak gesteld. De consulente bleek een wat oudere, ge trouwde vrouw te zijn. Kees' verhaal was voor haar niet uitzonderlijk of vreemd. Ze wees hem erop dat het waar schijnlijk niet zo gemakkelijk zou zijn een goede partner voor hem te vinden. De mees te vrouwen die wat jonger zijn, zoeken immers een man „uit de betere stand". Zou hij ook een ongehuwde jonge moeder willen hebben? „Ik schrok daarvan. Zei dat ook. We spraken af dat ik er eens over zou denken. Ik heb dat gedaan. Heb daarna tegen m'n moeder gezegd dat ik dat eigenlijk best wilde. Die zei toen dat ik dat zelf moest weten. Kort en goed, ik belde die mevrouw op en zei ja. Ze heeft me enkele weken geleden een foto gestuurd van een knap donker meisje. Die had goed gevonden dat ik con tact met haar zou opnemen. Ik heb dat meisje opgebeld. Maakte een afspraak, bij haar thuis. Ze woonde bij haar ou ders, enkele uren hier van daan. ïk ben er geweest. Ze had een dochtertje van ander half jaar. Het meisje is 23. Keurige mensen. Ze ontvingen me wat achterdochtig. Die eerste kennismaking is wel goed uitgevallen. Gerrie en haar dochtertje zijn al hier geweest. Moeder was blij. We hebben nu afgesproken dat we een halfjaar zullen nemen om elkaar heter te leren ken nen". Hij vertelt dat de jonge vrouw aanvankelijk erg terug houdend was. „Geen wonder, want ze is bedrogen door de jongen met wie ze verloofd was. Toen ze van hem dat kindje verwachtte. Tot hij haar stikken. Ze heeft me ver teld, toen we elkaar al wat beter kenden, hoeveel wan hoop ze heeft moeten verwer ken. Hoeveel verdriet haar ou ders, ze is enig kind, daarover hebben gehad. Ze kwam we kenlang niet buiten, meed alle kennissen en vrienden. Ze vereenzaamde. Ze ging hele maal op in dat kindje toen het er eenmaal was. Op aandrang van haar ouders heeft ze zich laten inschrijven bij dat bu reau. Omdat ze eigenlijk wel voelde dat ze zo natuurlijk niet door kon gaan. Ik heb nog wel wat zorgen over het feit dat zij een dochter is van burger-mensen, haar vader is gemeente-ambtenaar. Ik ben meubelmaker, geen hoogvlie ger die studeert naar een grote eigen zaak. Ze zegt dat ze er vrede mee heeft. Dat ze ver langt naar een rustig leven, zonder al te veel geldelijke zorgen, samen met een man die fatsoenlijk is en die voor haar en de kinderen wil zor gen zoals zij voor zo'n gezin netje wil zorgen". Hij glimlacht stil voor zich uit. „Enkele familieleden heb ben laten doorschemeren dat ik me maar twee keer -moet bedenken, voordat ik ga trou wen met een meisje dat een kind heeft. Waarom eigenlijk? Is dat zo vreselijk? Ik hoop dat die kennismakingstijd goed verloopt. We zijn nu al een gewoon stel jonge mensen dat met elkaar gaat. Zo hoort het toch ook....! JACQUES LEVEIJ Een inleidend artikel op deze serie stond in de krant van 24 maart. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In de U- trechtse Margriethal heeft vorige week een curieuze mengeling van mensen ge paradeerd. Politiemensen, onderwereldfiguren en za kenlieden ontmoetten er elkaar op hun aller vak beurs: de Internationale Beveiligings- en politieten- toonstelling Safety Fair. Dat klinkt sensationeler dan het was. Het ging echt niet van „Ha, die inspec teur waarop deze: „Goeiemiddag Rooie, wat hoor ik, heb je de bende van de Scharrelaar afge troefd Nee, zo ging het niet. In feite was in de ver ste verte niet vast te stellen wie politieman was of wie er tot de onder wereld behoorde. De eerste indruk van de tentoonstelling was afge zien van het voortdurend gil len van sirenes ook alles behalve sensationeel. Elektro nische mysteries voerden er de boventoon. De misdaad is waarlijk professioneel ge worden als je ziet wat er allemaal moet worden uitge vonden om haar te bestrij den. De brandkast heeft defini tief afgedaan. De kluis na tuurlijk nog niet, maar de betekenis daarvan is terug gebracht tot een beveiligde bewaarplaats voor goederen die qua waarde in een zoda nige verhouding staan tot de sterkte van de kluis, dat het niet de moeite loont deze open te breken. De sterkste kluis is tè kraken, zo bewees de onderwereld reeds toen zij de thermische lans introdu ceerde. De nadruk valt op de be veiligings- en alarmsyste- Door kogels besterde loket glazen bewijzen het: bank overval is niet lonend meer. men. Maar, zo is van de kant van de politie naar aanlei ding van deze beurs al ge steld, zo'n systeem op zich zelf hoeft nog lang niet alles te betekenen. Als op een alarmsysteem dat in werking treedt, niet onmiddellijk aan gepast wordt gereageerd, dan heb je er nog niets aan. Toch hebben de weten schappelijk uitgedokterde beveiligingssystemen al wel zoden aan de dijk gezet. Maar zoals altijd heeft de misdaad er wat op gevonden. In feite is het de misdaad die „het spel maakt". Zij is altijd een stap vooruit. De perfectionering van beveili gingssystemen veroorzaakte de opkomst van de overval. Postagentschappen bankkan toren en geldtransporten werden het doelwit van de professionele misdadigers. De misdaadbestrijding zit ook op dit terrein de vijand al weer dichter op de hielen. Door kogels bestelde loket glazen bewijzen het op de beurs: het is nog maar een kwestie van tijd of de bank overval kost zoveel moeite dat het niet meer lonend is. Toch is er op dit terrein nog heel veel werk te doen. De beveiligingsspecialisten hebben hier de hulp nodig van architecten en interieur specialisten. Gebouwen moe ten in hun bouwstructuur zfelf al een stuk beveiliging bevatten. Maquettes van bankkantoren lieten zien hoe je de loketten groepeert ten opzichte van de kassier en het overige personeel, om er voor te zorgen dat niemand bedreigd kan worden, ook niet de loketbediende die achter kogelvrij glas staat. Maar hoe zit het dan met eventuele klanten, die tege lijk met de overvallers voor de loketten staan? De gijze laar als wapen in misdadi- gershanden heeft zijn intrede al gedaan. Zonder veel succes tot nu toe, maar dat hoeft niet zo te blijven. In feite is de gijzelaar de nieuwste en tot nu toe moeilijkste uitda ging voor politie en beveili gingsdeskundigen. Intussen was ook het „kleiner spul" op de beurs niet te versmaden. Sherlock Holmes zou zich de vingers hebben afgelikt bij het zien van dactyloscopische uitrus tingen zoals die tentoonge steld lagen. Kien ingerichte koffers vol vernuftige instru mentjes, poedertjes en wa tertjes (op sommige etiketjes stond overigens „cognac"). Wat te denken van „vinger strekkers" en „huidlijsther- steller" voor het onderzoek van lijken? Opvallend waren ook de „beveiligingsdiensten", een kennelijk snel groeiend ge zelschap van particuliere po- litielegertjes, goed geünifor meerd met zilver- en goud galon op de mouwen, zich bedienend van soms wat agressief beschilderde, met mobilofoons, uitgeruste au to's. Het klapstuk in deze hoek was ongetwijfeld een opvallende Porsche met een vervaarlijke Duitse herder op de achterbank. Die hond keek wat duf. Maar dat kon niet anders. Hij moest daar maar liggen ter wijl de ene zware jongen na de andere probeerde te schatten hoe snel die auto wel wezen zou. WIM KOCK BUENOS AIRES (RTR) Linkse opstandelingen hebbeu zondag gedurende korte tijd een deel van een in aanbouw zijnde kernenergiecentrale op IOC kilometer van de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires bezet en het personeel van zijn vuurwapens beroofd, zo hebben politiewoordvoerders gisteren meegedeeld. De vijftien opstandelingen zeiden, dat ze behoorden tot het „revolutionaire volksle ger". Ze bleven een half uur binnen, kladden leuzen op mu ren en vervingen de Argen tijnse vlag door hun eigen dundoek MANILLA (UPI-AFP) Filippijnse regeringstroepen hebben vrijdag in een slag, die zes uur duurde, tweehon derd opstandelingen gedood, zo heeft het opperbevel in Ma nilla gisteren bekendge maakt. De regeringstroepen zouden twee man aan doden en zeven aan gewonden verloren heb ben. Ramos, commandant van de rijkswacht, zei dat de stad La- bangan in handen van de re bellen was gevallen en daar na werd heroverd. De sterkte van de rebellen strijdmacht werd door Ramos geschat op acht- a negendui zend man „en een handvol vreemde huurlingen". WEST REDDING (UPI) In zijn woonplaats West Red ding, in de Amerikaanse staat Connecticut, is twee dagen voor zijn 94ste verjaardag, overleden Edward J. Steichen. Hij wordt de grootste foto graaf ter wereld genoemd. Steichen was een der eer sten die de kunstzinnige mo gelijkheid van de fotografie onderkenden. Ook als schilder heeft hii naam gemaakt. MARSEILLE (AFP) Na Lyon en Rijssel heeft nu ook Marseille zijn geval van een hoge politiefunctionaris, die zich in zijn vrije tijd aan kop pelarij zou hebben schuldigge maakt. De politiefunctionaris in opspraak is de 51-jarige hoofdcommissaris Germain Bezert, voormalig hoofd van de zedenbrigade. Bezerts naam is genoemd door het echtpaar Barthelemy en Mireille Mesas, die in de cember van het vorig jaar werden gearresteerd wegens het geven van gelegenheid tot prostitutie in een gesloten huis in het hart van Marseille. Barthelemy, een ex-voetbal- speler van 41 jaar, heeft verklaard dat zijn bordeel „hoge politiebescherming" ge noot. 'Van onze onderwijsred ac teur) TILBURG Het Moller In stituut de dagopleiding le raren nieuwe stijl van de Ka tholieke Leergangen gaat voor het begin van het volgen de studiejaar bouwen. Dat is nodig, omdat de Beta-opleidin- gen, scheikunde, wiskunde, en natuurwetenschappen, voor 1 september dit jaar van Eind hoven naar Tilburg worden overgeplaatst. Br wordt zeer binnenkort begonnen met de bouw van een semi-permanente behuizing voor het instituut. Daarmee is een bedrag van ongeveer 4 miljoen gulden gemoeid. Het gebouwencomplex, inclusief de praktica-ruimte, verrijst tussen de Hogeschoollaian en de prof. Verbernelaan in Til burg. Er is daar in Tiiburg- West een terrein van 2*& ha beschikbaar. Op den duur worden alle opleidingen van de Katholieke leergangen on dergebracht op een groot ter rein in Tilburg Zuidwest bij de Baironiebaan, De beslissing van het curatorium om de Beta-opleidingen van het Moller-instituut over te plaatsen van de Tech nische Hogeschool Eindhoven naar Tilburg heeft onder de ongeveer 150 studenten nog al wat onrust veroorzaakt. Er is zelfs enige tijd in Eindhoven geen les gegeven, omdat stu die-studenten de colleges boy cotten. Het curatorium heeft zijn opvattingen over en de motie ven voor de overplaatsing van de beta-opleidingen met een delegatie van de studenten be spraken. Daan-bij is ook uit voerig van gedachten gewis seld over de financiële en huisvestingsprobleem voor de studenten ten gevolge van de overplaatsing. Voorzienin gen die daartoe moeten wor den getroffen zijn daarbij op het tapijt gekomen. Ootk d,e interne structuur aan de beta- afdeling van het Moller-insti tuut werd onder de loupe ge nomen. Over de aard en de omvang van die voorzieningen is, in goede sfeer, overeen stemming bereikt. Er komt een commissie die de maatre gelen waartoe besloten is zal begeleiden. In da oommissie zitten studenten, en een verte genwoordiger v-an het curato rium en de directie. De Eindhovense studenten zijn inmiddels weer aan de studie gegaan. Ze hebben van de resultaten van het overleg met instemming kennis geno men. (ADVERTENTIE) De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 7V^.°/o voor onze NMS-Spaarbrieven. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Van de der tig bemanningsleden van het vergane Noorse schip „Norse Variant" is tot nu toe één man opgepikt, die drie dagen in het water heeft gelegen en zich in de Atlantische Oceaan al die tijd aan een luikhoes heeft vastgeklampt. Het is de 23-jarige Noorse zeeman Stein Gabrielsen, wiens gezondheidstoestand goed wordt genoemd. Hij is op 250 mijl ten zuidoosten van Kaap May voor de kust van de staat New Jersey uit zee opgevist door twee Rode Kruis-parachutisten van de kustwacht en aan boord geno men door de Amerikaanse tan ker Mobil Lube, die hem heeft overgebracht naar het Ameri kaanse vliegdekschip Indepen dence. Twee helicopters zijn onderweg naar de plaats waar zondagmiddag een tweede overlevende van het donder dag gezonken Noorse schip zou zijn waargenomen. De 23-jarige Noorse zeeman Stein Gabrielsen, die na drie dagen uit zee werd opgepikt. De j'oto Werd enige tijd geleden aan boord van het nu gezonken schip genomen. Brieven voor deze rubriek moeien met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het In alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Mijn lieve mevrouw Aarts, u bent 'n echte schat en u hebt enige ideeën, maar u bent lang niet zakelijk genoeg. Een kwartje, wat koop je in 1973 voor 'n kwartje. Neen, ik stel f 1000,- voor (dat moeten die langharige linkse studenten immers ook allemaal hetalen) en daarbij een intelligentie quotiënt van laten we zeggen minimaal 153. Want het is toch te dwaas wat er in 1917 gebeurd is. Iedereen. ook Jan met de pet op stem recht. Met uw opmerking: „Als het het zakenleven goed gaat, gaat het de werknemer ook goed" stem ik van harte in. Dat ge meier nu weer over die centen in plaats van procenten. En dan nog te staken op de koop toe wat 'n stelletje ontevreden sujetten. De opmerking van u over de KVP en de bisschoppen is ook helemaal in de roos. Nu heb ben de bisschoppen nog de brutaliteit allerlei opruiende gedachten in een vastenbrief neer te leggen. Daar dufft dan onze bloedeigen KRO nog 60 cent (dat is altijd nog 35 cent meer dam een kwartje) voor te vragen. Wat een tijd! BERGEN OP ZOOM JAN ENGBERS Gaarne zou ik op dat stukje van mevr. Aarts willen ant woorden. Zij zegt dat PvdA het niet aandurft en dat ze nu maar aan WD en DS'70 moe ten overlaten als God het goedvindt. Mevrouw, zou u uit zo'n puinhoop die de laatste rege ring heeft achtergelaten orde op al de zaken kunnen stel len? Als ik de waarheid mag spreken hebben al de heren die nu alsnog zo staan te springen om met Den Uyl in zee te gaan hun eigen belang op het oog en niet het lands belang. Zij willen met God of zonder God er zelf beter van worden en dan hebt u het over zaken: als u een grote zaak hebt dan gaat het altijd goed maar u moet eens naar de kleine zaakjes kijken. Ze kunnen amper een hoofd bo ven water houden en dan hebt u het over staken. Dat is bitte re noodzaak want als het zo doorgaat mevrouw, dan heb ben de werkende mensen, ik heb het niet over de „grote salissen" maar die er net tus sen in hangen, geen broek meer aan. Ik ben nog iemand uit die tijd dat er voor de zondag 10 paar pluimpjes geschuurd in de gang stonden en we daar mee naar de kerk gingen om schoenen te vragen aan God. Maar die tijd komt niet meer terug dat vader om 6 uur de deur uitging en om 8 uur thuis kwam voor zeven en een halve gulden. BREDA M.J. ROS In uw blad van 17 maart jl, gelezen de beschrijving van het wantrouwen van het Zuid- Aziatisch volk voor de ont wikkelingshulp van Japan. Verwonderlijk is het niet! En de Tweede Wereldoorlog is nog niet vergeten. Begrijpe lijk. Hoe hadden de Japanners zich in die periode als over winnaars tegen alle Zuid-Azi atische volkeren gedragen. Ais barbaren!!! Het meest beest achtige tegen de Europeanen, mannen, vrouwen en kinderen, die in die tijd in Azië hadden geleefd, in hoofdzaak in het voormalige Nederlands-In- dië. Leest de boeken „Setengah Mati" (Half dood) ondervon den en geschreven door Eliza Thomson en het boek van Je Manders getiteld: „Samoerai, zwaard des doods". Men krijgt dan een beter begrip hoe die Japanse beulen zich hadden gedragen met hun schijnheilige facies barba- ristisch. Ja, de Tweede We reldoorlog is nog lang niet ver geten en nimmer ook. Dit van één der duizenden nog leven- de slachtoffers. GEERTR.UIDENBERG J.N. PFAFF Het hoeft geen betoog, dat het agressieve gedoe van de polarisatie wel uiterst bevor derlijk moet worden geacht voor de langverbeide mentali teitsverbetering. Op deze ma nier zal het niet lang meer duren, of wij Nederlanders zien allemaal scheel van het loeren naar de kaas op ander mans brood. Eerst dan zal het Marxistisch paradijs voor ons opengaan. Er wordt aan ge werkt. BREDA L. PISON Dinsdag 27 maart 1973 A v 'ji" Piet Lambregts en Rini een goed seizoen. suri (Van een onitjl verpakt in beschermend I hoes): de erekransen uit d|l van 1971 en veel van al dl Rini Wagtmans bij elkaar I prijzenkast zijn pas afgestil zonnetje. Na overleg met I Jan Heeren van De Kroon I het café waar de supportA allemaal zo moet blijven. Jl ernstig op. Maar we probei 't Is toch al erg genoeg". 't Leek zo'n mooie zomer t| worden. Rini Wagtmans ha® zich, daar waren al z'n sup| porters van overtuigd, bete| voorbereid dan ooit tevorer| En hij was kopman. Vooral i| de voorjaarsklassiekers, h® kampioenschap van Nederlan® de Tour de France en Bor| deaux-Barijs, zou hij meega a® in de slag. De supporters zou| den 's avonds bijeen zijn i® De Kroon, Het ruime café va® Jan Heeren zou, net als ten tij® de van de tour van 1971, t® klein zijn en de supporters ui| het dorp zouden tot in d® Dorpsstraat staan om via d® televisie van het café hun fa® voriet te volgen. Juist nu hier het goede wie® lerweertje is doorgebrokei® komt er het bericht dat Rinil Wagtmans niet meer magl wielrennen, 't Is veel erg'® zegt Jan Heeren. 1 Ook Wdlilebrorder Jan Bale-1 mans zal er erg aan moeten I wennen, dat het koersen vanl Rini Wagtmans voorbij is, Janl Balemans is blind. Maar hij I ging - vaak als enige - altijd graaig met Wagtmans mee. De sfeer van de koersen vindt hij geweldig. En de koersen van Wagtmans waren altijd toch wel goed te volgen. Zweeg de i microfoon over de Willebrord- I se coureur dan riep deze zelf I wel „Hier ben ik", of „Hé Jan". En terug in de auto hoorde Balemans altijd hoe het alle maal precies gegaan was. Jan Balemans had goede I koop op een goed seizoen. 1 „Misschien niet aan de top. Maar kleine ronden winnen en goede uitslagen maken in de grote". Veel erger dan niet meer wielrennen vindt hij voor zijn vriend en favoriet, behalve de gezondheidsproblemen, b.v. het zoeken van een nieuwe plaats m de maatschappij. „Het le ven staat of valt tenslotte niet met hard fietsen". Met dat laatste probeert ook Fne Tijs, de Etten-Leurse voorzitter van de supporters vereniging, de coureur wat op te beuren. „Ik ben gisteren nog bij hem geweest. Hij zit" erg in de put. Maar ik heb gezegd: Het leven bestaat niet uit fietsen alleen. Er zijn zo veel andere dingen waar je nooit tijd voor hebt gehad". Frie Tijs en de supporters club, ze hadden een gioot sei- zoen verwacht. Natuurlijk is er nu een downstemming, zegt lijs, maar er is zondag meteen vergaderd hoe het nu verdsr moet. Resultaat van het verga- is dal de supporteis- blijft, maar dan in een nieuwe vorm: de stichting Ri- 111 Wagtmans ter bevordering van sport, spel, show en amu- ement. „Als Rini beter is kan 3 er zelf ook zitting in ne men Behalve met het organi- van feesten gaat dc stichting, zo is de bedoeling, zich bezig houden met het unen van WiUebrords sport- a lent. En natuurlijk kan ook ni Wagtmans rekenen op steun van rijn stichting. P;1? „^tten-Leur maakt ook Lambregts sombere da- h door- Hij is de man die in mil Tf?lopen winter dagelijks a Wagtmans heeft gewerkt tSvLrl voorbereidingen. Elke cmVS1 sjouwde hij met de fiets'wv. 's middags op de dnni, om v°or 70 km) door het dat nne t biesbos. Later werd fieti 200 P*'- Werri u a£j1,ter de brommer. Ér ,t!™, h?fd aan getrokken: af- kregts-ri^dfr', tijd riiden- Lam" bel" 3 ree^ formida- helft "nr ronde van Andalusië va„ V- gtimans naav mening 1Jn wintertrainer wel be un dat hij er was. Laten

de Stem | 1973 | | pagina 12