President Sadat nu ook premier Aanvallen op bestuursbeleid Zwaar dokteren aan „delicate" fase SLANG BEET WEI DEGELIJK OVERVAL KRUIDENDOKTER GERECONSTRUEERD GROOT BRANDALARM Wetsontwerp tegen ingreep minister in omroepprogramma's Russische spionage in Londen C.S.M. HEEFT KANS GEMIST' CONGRES EURO-AMERIKAAN SE BETREKKINGEN MET ZAKENLIEDEN EN WETENSCHAPSMENSEN binnenland buitenland EGYPTE WIL NIEUWETOTALE CONFRONTATIE MET ISRAëL In Indo-China Akkoord over vrijlating Amerikaanse gevangenen Coward overleden Londen (ap> sir noei Commentaar Londense krant: Jumbo kreeg bij landing veertien lekke banden Huurverhoging opgehouden in Rotterdam Boodschappen Dim is er DeelfegeS^^ï| Meteen een stel proberen. Rockefeller Luns Frankrijk Diiwdag 27 maart 1973 ii BRUSSEL (ANP) Een 42-jarige shangenoppasser' ïi t Straatsburg, TramQois Mathiasis België op het nippertje van de dood gered. In Turnhout, waar hij dienst deed bij een tentoonstelling van levende reptielen, werd de man door een uiterst giftige pofadder in de hand gebeten. Ma thias had de ge- womte slangen uit hun hooi te nemen om bezoekers te to ten dat zijn dieren niet zo kwaadaar- dig z'jn als de meeste mensen me nen. Toen hij dat met de pofadder ook deed, werd hij onaangenaam ver rast door een beet in zijn hand. Tot ontsteltenis van de toeschou wers zakte de man enkele ogenblikken na de beet in elk aar. Hij werd on middellijk overge bracht naar een ziekenhuis. De di rectie van het Eu ropese herpetolo- gisch onderzoeks- en documentatie centrum uit Lisieux (Frankrijk) dat de tentoonstelling or ganiseert, heeft in de regel tegengif tegen slangebeten in voorraad. Dit te gengif ontbrak in dit geval. Het werd voor Mathias een ware wedloop met de dood. De beet van de pofadder is na melijk in de regel binnen vijf kwar tier dodelijk. Na een aantal telefoon tjes kreeg men ten slotte uit de Ant werpse dierentuin de formule voor het tegengif. Dat werd in Turnhout snel bereid en. even voor het kritieke mo ment kon men het de oppasser toedie nen. (Van onze redactie buitenland) CAIKO President An war Sadat van Egypte heeft meegedeeld dat hij het pre mierschap voor een bepaal de periode zal overnemen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Noord-Viet- liam heeft overeenstem ming bereikt met de Ver enigde Staten om alle 148 Amerikaanse krijgsgevan genen, die nog in handen van de communisten zijn in Indo-China, onder wie dus de negen die in Laos wor den vastgehouden, vrij te laten. Dat gebeurt tussen vanmiddag en donderdag avond. De V.S. zullen ge durende diezelfde periode alle nog in Vietnam zijnde strijdkrachten terugtrek ken. Dat zijn er op dit mo ment nog ongeveer 6.000. De vrijlatingen en de terug trekking vallen hiermee nog juist binnen de limiet van zes- dagen die in het bestands- koord is neergelegd. De impasse o-ver de vrijlating en de terugtrekking, die vier da gen heelt geduurd, werd gister avond doorbroken tijdens een bijeenkomst van de delegatie leiders van de gezamenlijke militaire commissie die toe- richt moet houden op de nale- Tmg van het bestand. Coward, de befaamde Engelse toneelschrijver en acteur, is in l overleden. Coward werd op 16 decem- kft 1899 in Teddington (een buitenwijk van Londen) gebo ren. Lijn bekendste toneelstuk- kek zijn „Blithe Spirit", „Pri- j'ate Life", „Bitter Sweet" en «Brief Encounter. Hij maakte s zoals „Een reis rond de wereld in 80 dagen" en „Onze fan in Havanna". Hy zal de plaats innemen van dr. Aziz Sicky, die veer tien maanden eerste minis ter was. De president sprak tot een gezamenlijke vergadering van het centraal comité van de Arabische socialistische unie - de enige politieke partij - en de volksraad. De president zei dat zijn beleid gebaseerd is op twee beginselen: geen duim breed Arabisch gebied prijs te geven en niet de rechten van de Palestijnse Arabieren op te geven. Hij herhaalde, dat Egypte alle gedeeltelijke of voorlopige regelingen en alle onderhandelingen met Israël verwierp. In zijn toespraak die door de radio werd uitge zonden, zei de president te hebben besloten alle verant woordelijkheden in dit stadium van confrontatie met Israël in een hand te verenigen. De confrontatie diuurt voort en er moet geen ontspanning komen. Integendeel, de confrontatie moet escaleren". Sadat zei niet, hoe lang hij het premier schap zal bekleden. Dr. Hafez Ghanem is opvol ger geworden van Sayed Ma rei als belangrijk politiek lei- der-secretaris-generaal van de Arabische socialistische unie. Verwacht wordit dat president Sadat vandaag de samenstel ling van zijn nieuwe kabinet zal bekendmaken. In politieke kringen in Jeru zalem heeft men de toespraak van Sadat een verklaring vol tegenstrijdigheiden genoemd. Men was van mening dat de rede bedoeld was voor binnen lands gebruik teneinde de aan dacht van interne moeilijkhe den af te leiden en het aan zien van het land, dat schade had geleden, op te vijzelen. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) „De overheid mag bij de omroep evenmin als ten aanzien van d.e pers niet als rechter over meningsuitingen gaan op treden". Aldus PvdA-Kamer- leden Voogd en Roethof in de memorie van antwoord op hun initiatief-ontwerp tot wijziging van de omroepwet. Die wijzi ging beoogt de uitschakeling van controle door de minister van CRM op uitzendingen. De twee Kamerleden heb ben bezwaar tegen de wel be pleitte instelling van een ere code met een daarbij behoren de regeling voor een toezicht daarop. Zij noemen de voorge stelde wijziging noodzake lijk, zeker na de berisping van minister Engels (CRM) aan de VPRO inzake de „Servet show" van 14 december 1972. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Op het terrein van de N.V. Nederlandse Che- mïehandel aan de Rotterdamse Waalhaven is gistermiddag een loods met hars, chemicaliën en ijzer in enkele uren tijds geheel uitgebrand. De brandweer, die groot alarm gaf, bestreed het vuur met groot materieel. Er ontstond een enorme rookontwikkeling, die kilometers ver in de omgeving te zien was. Directeur H. Boontjes schat de waarde van de opgeslagen goederen op zeven tot tien miljoen gulden. De chemicaliën waren volgens hem on gevaarlijk. De brand ontstond tegen twee uur door een grote steekrlam, uit eenvorkheftruck. De bestuurder wist zich in veiligheid te brengen. De meeste van de 30 andere werknemers waren op dal moment bezig met de lunchpauze. LONDEN (RTR) Naar het Londense blad „Evening News" heeft te melden, is een Cubaanse diplomaat, Gerardo Peraza, uit Engeland naar de V.S. gevlucht, nadat liij de Amerikaanse veiligheidsdienst mededelingen had gedaan over een nieuwe Russische spiona- georganisatie in Londen. De Cubaanse ambassade in die stad zou de haard zijn van spionageactiviteiten voor de Russen. Scotland Yard, verklaarde naar aanleiding van het kran- tebericht niets over deze zaak te hebben gehoord. De Cu baanse ambassade liet zich in dezelfde zin uit. Volgens de „Evening News" gebruikt de Russische inlich tingendienst Cubaanse diplo maten ter vervanging van haar agenten die in september 1971 door de Britse regering werden uitgewezen. Deze agenten bevonden zich onder de 105 Sovjet-diplomaten die toen Engeland moesten verla ten. (ADVERTENTIE) TAMPA (FLORIDA) (AP) Een Boeing 747 Jumbo Jet van de Amerikaanse Lucht vaartmaatschappij heeft bij de landing op het vliegveld van Tampa in Florida veertien lekke banden gekregen. De Jumbo heeft in totaal achttien banden. Twee landingsbanen raakten geblokkeerd. De 220 passagiers en beman ningsleden bleven allen onge deerd en het toestel is rechtop blijven staan. De banden sprongen alle toen het toestel de grond raak te. Onze voorjaarscollectie is compleet (ook grote maten) Onze collecties zijn té uitgebreid om alles op te"noemen, maar voor onze mantels vragen wij Uw speciale aandacht. Het is beslist de moeite waard om een kijkje te komen nemen. Komt U ook eens gauw kijken 9 Breda - Tilburg - Roosendaal - Middelburg 177 CSM heeft de kans gemist om na Unilever en Heineken de derde grote maatschappij in de voedings- en genotmiddelenin dustrie te worden", aldus een aandeelhouder in de jaarverga dering te Amsterdam van N.V. Centrale Suiker Maatschappij. Deze uitspraak vormde een on derdeel van een lang, kritisch betoog tegen het bestuursbeleid van de afgelopen jaren. De aandeelhouder (een ver tegenwoordiger van de Vereni ging Effectenbescherming) vond dat de CSM „het vermo gen niet op de juiste wijze heeft beheerd". Hij had berekend, dat in de afgelopen vijf jaar ruim f 100 min aan afschrijvingen en ROTTERDAM (ANP) Het college van B. en W. van Rotterdam heeft opdracht gegeven de huurders van enkele duizenden gemeentelijke woningen te berichten, dat de aankondiging van de huurverhoging per 1 april is geschied zonder machtiging van b. en w. Het college betreurt het, dat van gemeente wege de huurders een huurverhoging is aange zegd nog voordat b. en w. met die stap hadden ingestemd. Directe aan leiding tot dit besluit van b. en wl was het feit, dat wethouder H. van der Pols enkele dagen geleden in een buurtvergadering van de actiegroep „Het ou de westen moest verkla ren dat het college over de huurverhoging nog geen besluit had geno men. Verscheidene be zoekers van de vergade ring bleken echter de aankondiging al in hun zak te -hebben. AMSTERDAM (ANP) Prins Bernhard heeft gisterochtend in Amsterdam een congres geopend, waar ongeveer 350 Westeuropese en Amerikaanse politici, zakenlieden en wetenschapsmensen geduren de drie dagen zullen trachten een antwoord te vinden op de vraag, hoe de betrekkingen tussen West-Europa en Noord-Amerika kunnen worden verbeterd. De prins meende dat de zorgwekkende verslechte ring van de betrekkingen niet aan één partij kan wor den geweten. Deze betrek kingen maken thans een „delicate" fase door in die zin, dat het van de oplossing van de belangrijkste proble men zal afhangen „of wij in in een samenhangend weste lijk stelsel zullen leven, of in een in delen uiteengeval len wereld van onderling concurrerende Atlantische staten". „Spoedige en constructieve maatregelen zijn geboden, niet slechts in het belang van het Atlantisch gebied, maar ook voor de vrede in de wereld. Geen werkelijk probleem kan worden opgelost zonder de nauwst mogelijke samenwer king tussen de landen aan bei de zijden van de Atlantische oceaan en in veel gevallen met Japan", aldus prins Bern hard. Economisch en technisch zijn de Westeuropese landen in staat tot een onafhankelijke defensie, maar zij zijn niet bereid hierop die inspanning te richten die zij zich thans voor niet-mili'taire doeleinden getroosten. Afhankelijkheid van liet Amerikaanse atoomwapen leidt enerzijds tot bezorgdheid over de veiligheid omdat de betrouwbaarheid van de Ame rikaanse toezeggingen in twij fel wordt getrokken en men een Amerikaans-Russisch on deronsje vreest, anderzijds wil men in de NAVO een rol spe len die overeenkomt met de groeiende economische macht. Tot de velen die boodschap pen tot het congres hebben gezonden behoren president Nixon en de Engelse premier Edward Heath. Nixon zegt o.a., dat de belangrijke proble men, op veiligheids-, economi sche en politiek gebied slechts kunnen worden opgelost door het voortdurende overleg en de samenwerking „waarbij de landen van Europa en Noord- Amerika zo veel baat hebben gevonden". De conferentie wordt op het juiste tijdstip gehouden: de uitdagingen en mogelijkheden voor oplossin gen in de geest van samen werking verdienen de grootste aandacht. Premier Heath ver. klaarde, dat Europa een „con structieve dialoog" met de Verenigde Staten, Canada en Japan moet voeren. De gouverneur van de staat New York, Nelson A. Rocke feller, herinnerde in zijn ope ningstoespraak aan de binnen landse druk op de Amerikaan se regering om de Amerikaan se troepen uit West-Europa te rug te trekken zonder dat hier een Russische troepenvermin- dering tégenover staat. De toenemende welvaart in de westelijke wereld en de verbetering van de' Oost-West betrekkingen zullen niet on vermijdelijk en noodzakelij' kerwijs leiden tot groter stabl liteit en veiligheid in Europa. Ons deferwef vermogen blijft van even groot belang als het thans is", aldus de secretaris generaal van de NAVO, oud miniter Luns, gisteren op dit congres. Hij waarschuwde, dat de welvaart, die in West-Europa voortdurend toeneemt, geen substituut voor veiligheid is, of de veiligheid doet toene men- Een van de opmerkelijkste aspecten vr»n dit congres is de zeer „lichte" en kleine delega tie waarmee Frankrijk, in ver gelijking met de V.S. en Enge land, is vertegenwoordigd. Frankrijk, zo werd in Fran se kringen opgemerkt, acht het niet verstandig reeds thans een congres te houden waar, nog voordat de Amerikaans- Europese handelsbesprekingen zijn begonnen, begrip wordt gevraagd voor de Amerikaanse moeilijkheden, omdat dit de Europese onderhandelingsposi tie slechts kan verzwakken. ingehouden winsten binnen het bedrijf was gehouden zonder dat hiertegenover investeringen stonden. Hij achtte het een reële eis van aandeelhouders dat het bestuur aan diversifi catie de hoogste prioriteit toe kent. „Op directieniveau moet hiervoor een specialist worden aangetrokken. De CSM moet de bakens nu ernstig gaan verzet ten voor diet te laat is". Hij wees er op dat de CSM met de huidige lage beurskoers geen enkele onderneming kan over nemen en zei dat het aandeel CSM 1000 waard is (nu circa 540,—). Ook enkele andere aandeel houders staken hun kritiek niet onder stoelen of banken. Men miste agressiviteit van be stuurszijde en vond de image van de CSM te conservatief. Ook werd aangedrongen op uit kering van een agiobonus of een keuzedividend. President-commissaris mr. J. de Wilde zei hierover dat het bestuur „het thans nog niet op portuun. acht tot een uitkering in aandelen over te gaan". Op de beleidskritiek ging het be stuur uitvoeriger in. Meege deeld werd dat CSM haar po sitie op het gebied van gedistil leerd aanzienlijk heeft versterkt door overneming van enkele distilleerderijen. „Met twee an dere bedrijven oriënteren wij ons op het ogenblik op een stuk vrijetijdsbesteding". „Dan moet u Meneba overnemen", was de reactie uit de zaal. Mr. de Wil de zei verder dat de CSM-lei- ding druk bezig is met een stu die over diversificatie en dat de huidige directie dit best aan kan. Wat betreft de sluiting van de fabriek in Oud-Beijerland werd meegedeeld dat de kosten van afvloeiing naar schatting tussen f 1 min en f 2 min zul len liggen. De opbrengst van het onroerend goed zal naar ra ming enkele miljoenen zijn. Er is hier wel rens geschre ven en gedrukt dat de kalen de toekomst hebben. Ik kan me daar volledig bij aanslui ten. Vandaar deze goede hint van mevrouw Betty Roney, di rectrice van een haarinplan- tingskliniek in Londen. Mevr. Roney zegt en be weert (wat sterker is) dat kaalwordende mannen de fris se lucht in moeten. Mannen die in bedompte kantoren of winkels werken, verliezen hun haar eerder dan de man op het platteland die de wind om zijn hoofd kan laten waaien. Persoonlijk blijf ik zo'n op merking buitengewoon ver dacht vinden. Zo'n mevrouw heeft met een dergelijk advies slechts te verliezen. Ga maar na: alle kalende mannen (en dat zijn er heel wattrekken in colonnes op naar het platte land alwaar de wind om hun hoofden kan spelen. Gevolg: forse haardossen van gezond, veerkrachtig en soepel haar. Valt er voor die mevrouw toch mooi niks meer in te planten, voor welk doel zelfs een aparte kliniek is gebouwd. Treurnis en verdriet alom, wanneer diezelfde kliniek als gevolg van mevrouws opmer king gesloten moet worden, bij gebrek aan kale mannen. Begrijpt u nu mijn reserve. Ik denk dat het juist omge keerd is: de om de hoofden spelende windvlaagjes rukken de haren uit de aanwezige hoofden. Waardoor de aldus kaal geworden mannen in co lonnes oprukken naar de kli niek van mevroww Roney. Zo, dat is weer een complot minaer. Co-op? - Co-af. Nu sterk meer sterk heb ik hier toch een verhaal, dat is niets of minder dan een té verhaal. De 26-jarige Paul Cornish heeft in dertien dagen tijd gefietst van de west- naar de oostkust van de Verenigde Staten, een afstand van 4.800 km Hij begon in Santa Ana, aan de kust van de Stille Oceaan en eindigde in New York. Onderweg liep de dappere fietser verwondingen op door orJeaantuiri den (die had hij wel in de rug dan, gezien zijn waarlijk fantastisch gemiddel de van bijna 370 km per dag) en flessen, die door automobi listen de auto uitgeworpen werden. Volgens het KNMI heeft het vannacht gevroren. Ik doe u aldus de beste wensen toeko men voor u en uw gewas sen. MERIJN Tijdens de reconstructie: op de voorgrond de kruidendokter, omringd door talrijke rechercheurs. (Van onze correspondent) CASTEREN Gisteren heeft in en rond het huis van kruidendokter Willem van de Moosdijk in Casteren de re constructie plaats gehad van de overval, die de kruidendok ter en zijn broer Frans op 10 november van het vorig jaar hebben gepleegd op, kassier A. de Lange van Grenswisselkan toren N.V. te Eindhoven. De reconstructie stond onder lei ding van officier van justitie mr. Hulleman. De overvaller werd eerst enkele keren met behulp van figuranten in scène gezet. Uit gangspunten daarbij waren de verklaringen, die door de kas sier en zijn schoonvader A. Horvers enerzijds en de ge broeders Van de Moosdijk an derzijds waren afgelegd. Daar na werd de overval verschil lende malen met de hoofdper sonen zelf over gedaan. Alle reconstructies werden op video band vastgelegd. Journalisten en fotografen werden op 200 meter afstand van het huis van de kruidendokter gehou den. Zij konden daarom nau welijks iets volgen van de zich steeds maar weer herha lende overval: de aankomst van de kassier en zijn schoon vader, het theedrinken van de kassier bij de Van de Moos- dijks, de onderhandelingen op het kantoortje, de aanslag op de kassier en de vlucht van de gebroeders Van de Moosdijk. Hamvraag voor de vele poli- tiesautoriteiten was en bleef: wie heeft de kassier met een rubber hamer neergeslagen? Willem en Frans van de Moos dijk geven elkaar de schuld. De reconstructie van giste ren volgde op een nauwgezet te huiszoeking die vorige Week plaats had. Tevergeefs werd toen gezocht naar het deel van de buit dat nog steeds niet is teruggevonden: een bedrag van ruim een mil joen gulden.

de Stem | 1973 | | pagina 11