KVP-fractie bepaalt houding vandaag Op 47 Wrijven 39.000 stakers Zó spaart u gunstig: amro bank Strijd tegen lawaaierige brommers bij spierpijn SAMEN BOSH Ziekenhuiskosten brengen Turks gezin in moeilijkheden HOOGTIJD Premier Biesheuvel verdedigt nieuwe ministers-salarisserv GESPREK MET BURGER WEER Ontvoerde Argentijnse vrijgelaten IRA blijft doorvechten /ERWARMING UNITAIR RM1NGS- M1EKER Openbare Bibliotheek gemene rgadering 12 APRIL 1973 Gosfburg ENST binnenland buitenland 1 .J—na „Nog 6,5 pet. achter bij algemene loonontwikkeling" Tocli nog achter Geen afwijking Centen Duidelijk kiezen Afhaken STAKINGEN VERGDEN TOT NU TOE VAN INDUSTRIEBONDEN 6,5 MILJOEN IJ) gezet onderwijs het 2e jaar and, plus 7% onregel- wonen in ons ihrijf dan even oor het maken ieyn, direktrice eel, Soes. :stigd in het uiterste Zuid waar voldoende vrije be- ïbaar zijn. Het is een ge- In kleine tot middelmatige van :orte termijn bestaan om samen met het bedrijf te leiden (en ngen). Vandaar dat voor 'S of vergelijkbare oplei- eigensehappen noodzake- evenspositie zijn voor een alle markten thuis is. lan uitsluitend dienstver- piijn niet uitgesloten, vertrouwelijk behandeld :t voorzien van pasfoto, neld de letters SV, te zen- Installateurs Groep B.V. seweg 50 - Maarsbergen. - - GOES n worden op ■an de bibliotheek, 20.00 uur. >.m. een voorstel tot wij statuten van de Stichting Soes i.o. i de gewijzigde concept- |tage in de bibliotheek. ostburg maakt ingevolge op de Ruimtelijke Orde- ;meenteraad in zijn ver- 1973 heeft besloten, dat ordt voorbereid voor het oeerterreinen. daarbij behorende teke- maart 1973 ter gemeente straat 2, bureau Ruimte- ieder ter inzage. 5. tester voornoemd, nodern bedrijf: zieningen ndsvergoeding "9 rtikeien ers), Molenstraat 2, oen 2 f te Zandeplein 24 Iraat 13 uur tot 17.00 uur. r op onze afdeling zen. Jstefdag 24 maart 1973 11 17 DEN HAAG (ANP). De salarissen van de jninisters en staatssecretarissen, die met ingang ,an 1 januari jongstleden, zoals gemeld, met 7,4 procent verhoogd zijn, blijven toch nog met 6,5 procent achter bij de algemene loonontwikke ling. Dit heeft premier Biesheuvel gisteren ge antwoord op donderdag gestelde schriftelijke vragen van de DS'70-Kamerleden Berger (frac tievoorzitter) en Drees en De Brauw (oud-be windslieden in het kabinet-Biesheuvel). Volgens de premier is met dat besluit wel degelijk rekening gehouden met de wens, terug houdendheid te betrachten bij de verhoging van hogere inkomens in het kader van een recht vaardiger inkomensverdeling. voor 1973. Van enige nabetaling over 1972 zou geen sprake zijn. Het recente besluit van het kabinet om de sa larissen van de ministers en staatssecretarissen met ingang van 1 januari jongstleden aan te pas sen aan de prijsstijging van 1972 vormt geen af- wijking van het beleid van het kabinet in 1971, y 41 prOCdlt aldus mr. Biesheuvel. In het najaar van dat jaar 1 is namelijk besloten, dat die salarissen voor het gehele jaar 1972 zouden worden „bevroren" en dat tegen het einde van 1972 zou worden bezien of, en zo ja, in hoeverre de prijsontwikkeling in het jaar een rol zou moeten spelen bij de vast stelling van de salarissen van de bewindslieden Het is volgens de minister-president geenszins in strijd met deze beslissing, dat thans is beslo ten de salarissen per 1 januari 1973 te verhogen niet overeenkomstig de ontwikkeling van het algemene loonpeil in 1972, maar slechts met het percentage van de prijsstijging van dat jaar, te weten 7,4 procent. Hierdoor blijven de salarissen van de bewindslieden die het vorig jaar in het geheel niet zijn verhoogd, anders dan de sa larissen van de ambtenaren en van functionaris sen, die eveneens de trend volgen, zoals bijvoor beeld de leden van de Tweede Kamer met ingang van het jaar 1973 toch nog duielijk achter bij de algemene loonontwikkeling en wel met 6,5 procent, zo heeft minister Biesheuvel geant woord. Een woordvoerder van het ministerie van Bin nenlandse Zaken verklaarde, dat in voorbereiding is een verhoging van de salarissen van de Twee de-Kamerleden over 1972 in overeenstemming met de verhoging van de ambtenarensalarissen. Deze verhoging zal neerkomen op 9,41 procent. y Is hef kabinet-Biesheuvel met een demonstratief gebaar zijn volledige instemming had willen betuigen met de huidige stakingen, had het dit niet beter kunnen doen dan met de aan gekondigde verhoging van de ministerssalarissen. Want over procenten en centen gesproken! Zeven procent van honderdduizend gulden is nog altijd 7000 gulden, terwijl zeven procent van vijftienduizend gulden niet meer kan op leveren dan 1050 gulden per jaar. Dat is een verschil van 5050 gulden. Men kan ook zeggen dat de ministeriële salarisverho ging neerkomt op 50 procent van de bovengenoemde vijftien mille. En nu weten we wel dat de ministers vorig jaar geen ver hoging hebben gehad, dat de belasting erin hakt, dat een mi nister zoveel verplichtingen heeft, dat hij niet in het ziekenfonds loopt en dat hij goed in de kleren moet zitten, maar 5050 gul den is een fors sommetje en om niet de indruk van partijdigheid te wekken, hebben we van een ton gesproken, terwijl het mi nisteriële salaris in feite nog een stuk hoger ligt. Maar al zou de salarisverhoging materieel te verdedigen zijn, dan nog! Het kabinet zelf heeft indertijd op matiging aan gedrongen. Als de voorzitter van de vereniging van geheel onthouders tijdens een fervente redevoering tegen de alcohol plotseling aan de vierkante fles zou gaan, kon men zich niet pijnlijker verbazen. Dat anderen er ook zo over denken is in middels uit de reacties wel gebleken. TAat de CHU-fractie in de Tweede Kamer niet langer wil mee doen aan de formatie van het kabinet-Den Uyl valt eigen lijk niet te verbazen. De CHU is altijd de meest rechtse club uit de christen-democratische (schijn)eenheid geweest en heeft haar voorkeur voor een kabinet met de VVD van Hans Wiegel ook nooit onder stoelen of banken gestoken. In progressieve kring zal men dan ook niet treuren om het CHU-besluit. Men heeft de CHU er eigenlijk nooit graag b willen hebben (Burger zette deze fractie aanvankelijk zelf bui ten spel), maar onder aandrang van KVP en ARP mocht Tilanus toch weer meedoen. Het moet een klap in het gezicht geweest zijn voor met name KVP-chef Andriessen, dat Tilanus het daar na zelf liet afweten. Immers, Andriessen had zich er in het ge sprek met Den Uyl deze week zo voor beijverd Tilanus weer in het formatiespel te betrekken. De stap van de CHU, nogmaals, kunnen we ons wel voor stellen. Het is echter niet denkbaar, dat KVP en ARP dit voor beeld zullen volgen. De KVP heeft altijd gepleit voor een „ge matigd progressief" beleid en ook in AR-kring won, na het vertrek van Biesheuvel als fractieleider, de sympathie voor een kabinet-Den Uyl veld. Het zou vreemd zijn, als men deze „lijn' nu weer zou loslaten terwille van wat met zoveel tam-tam de christen-democratische eenwording wordt genoemd, maar tot nu toe niet meer is geweest dan een inhoudloze leuze. De CHU heeft nu duidelijk gekozen, de KVP en ARP zullen dat nu °ok moeten doen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het feit, dat de CHU-fractie niet langer wenst mee te doen aan de formatie van een kabinet-Den Uyl, heeft de beide andere christen-de mocratische fracties voor grote problemen geplaatst. Althans dat moest gisteren worden afgeleid uit het feit, dat de KVP-fractie er niet uit kon komen en haar beraad heeft verdaagd naar vanochtend tien uur. Als gevolg daarvan is het gesprek, dat de Christen-demo cratische fractievoorzitters aanvankelijk gedrieën met Bur ger zouden hebben (en dat nu dus zonder Tilanus zal moe ten plaatsvinden) voor de tweede keer uitgesteld. liezen als zij wel achter een progressief kabinet gaat staan. Kabinetsformateur mr. J.A.W. Burger heeft fractielei der Tilanus van de CHU giste ren schriftelijk bedankt „voor de duidelijke bniief". Burger schreef het te betreuren dat Tilanus tot de conclusie moest komen het beoogde kabinet- Den Uyl niet te kunnen gedo gen, „al heb ik begrip voor uw standpunt". Burger besluit: „Mochten de KVP- en-of ARP-fractie(s) die zich zozeer hebben beij verd u bij de formatie betrok ken te houden, nog hanteerba re Ideeën hebben, dan zal ik daar stellig voor open staan". „Als er een kabinet-Den Uyl zal komen, zal de WD vrij wel zeker bij de eerste de beste gelegenheid met een mo tie van afkeuring komen. Dit heeft de liberale fractievoor zitter in de Tweede Kamer, Wiegel, gisteren gezegd in het KRO-radio-programma „Spreekuur". Gisteren liet Burger de heren Andriessen en Aantjes weten, dat hij begrip had voor de om standigheden en dat hij daarom bereid was het gesprek uit te stellen tot vandaag. Gisteren tegen het eind van de middag, heeft KVP-fractiechef Andries sen opnieuw om uitstel ge vraagd. In principe zal het ge sprek nu maandagochtend tien uur gehouden worden. In de kringen van de drie grote progressieve partijen heerste gisteren opnieuw spanning. Het gevoel dat de twee overgebleven confessio nele fracties eigenlijk met goed fatsoen niet meer kunnen afhaken overheerste echter. Men gaf Den Uyl nog steeds een goede kans als premier. Daarentegen werd in confes sionele kring wel degelijk ge speeld met de mogelijkheid, dat men het voorbeeld van de CHU zal volgen en de kabi netsformateur dit weekeinde zal berichten, dat het gesprek toch maar beter niet kan door gaan. Steun verlenen aan een kabinet-Den Uyl betekent na melijk een streep door de re kening van de christen-demo cratische eenheid, die op 19 mei haar beslag zou moeten krijgen. Speciaal in kringen van de AR-fractie, zo was gis teren te vernemen, zou dit punt ineens een zwaar accent krijgen. De AR is bevreesd aanhang van de CHU te ver- De heer Wiegel kon weinig waardering opbrengen over de garag van zaken rond de kabi netsformatie. De politiek heeft daardoor klap op klap gekre gen meende hij en dat is zeer slecht voor de democratie. Hij zei er geen idee vani te hebben hoe lang het nog zou duren en wat het resultaat van de for matie zou zijn. (Van onze redactie binnenl.) DRIEBERGEN De staking en prikacties hebben de drie industriebonden tot en met gis teren ongeveer zes en een half miljoen gulden gekost. Daarbij zijn de stakingsuitkeringen aan het personeel van Hoogovens meegeteld. Voor hun acties hebben de drie bonden op dit moment ruim 30 miljoen be schikbaar. BUENOS AIRES (RTR) De vrouw van een rijke Ar gentijnse industrieel die op 19 maart werd ontvoerd, is giste ren vrijgelaten tegen betaling van een losgeld van circa 70000 gulden. Zij mankeert niets. Haar 35-jarige man heeft een bedrijf dat onderde len levert aan de in Argenti nië gevestigde dochtermaat schappij van de Italiaanse Fiat fabrieken. De industriebonden zijn de laatste dag van hun vierde actieweek begonnen met het uitroepen en voortzetten van stakingen bij 47 bedrijven in de metaal- en textielindustrie. Dit is een recordaantal. Deze bedrijven tellen rond 39.000 werknemers. Nieuwe stakings objecten waren gisteren onder meer Stork Diesel in Amster dam (1000 werknemers) en Wilton Feijenoord Rotterdam (4000 werknemers). Volgens de districtsbestuur der van de Industriebond NW in Rotterdam krijgen de sta kers bij de scheepswerven steeds meer steun van de be ambten. Volgens de vakbonds man was gisteren bij de werven waar acties werden gevoerd duidelijk te merken dat het aantal werkwilligen onder de beambten aanzienlijk kleiner was dan aan het begin van de actieperiode. Intussen lijkt het dreigende conflict tussen de vakbonden en de Nevesuco, de werkge versorganisatie in de suiker werk- en chocolade verwerken de industrie (8.000 werkne mers), bezworen. De werkgevers zijn, volgens de katholieke bond van perso, neel in agrarische, voedings- en genotmiddelenbedrijven AVG bij het laatste onderhandelings- gesprek over een nieuwe c.a.o. voor een zeer belangrijk deel tegemoet gekomen aan de eisen van de bonden. (Van een onzer verslaggevers) Q AMSTERDAM. Slecht nieuws voor lawaaierige brom mers: vanaf 1 april zal, zoals eerier gemeld, de politie be schikken over geluidmeters, waarmee het uitlaatgeluid van bromfietsen op eenvoudige wij ze kan worden gemeten. Het apparaat wordt 20 cm van de grond af gehouden op een af stand van 50 cm van de brom mer de plaats waar het kruisje staat op de foto). Eerst wordt in een kring van vijf meter (zie cirkel) gemeten om de sterkte van de bijgeluiden te bepalen, die later van de totale meting wordt afgetrokken. Op de foto: demonstratie van de Amsterdamse politie, die over een week over twaalf ge luidsmeters beschikt. En inderdaad, sprak de wijze Zeeuw, een zwaluw maakt nog geen lente. Maar twee wel! En een Prinsenbeekse meneer uit de gelijknamige plaats meld de mij dat hij de le groene kik ker heeft gesignaleerd. Hij zei eigenlijk: Merijn heeft het al tijd over de lente, nu heb ik enz., zie hierboven. Nou, meneer, ik bloos. Dat is toch wel teveel eer. Ik heb het echt niet altijd over de lente. Maar ik begrijp wat u bedoelt. U bedoelt dat ik het eigenlijk wel altijd over de lente zou willen hebben. Inderdaad. Sterker nog, ik zou willen dat het altijd lente werd en was en bleef. Met de hele wereld vol terrasjes vol zonnende lie den. Maar met mij daar wel tussen, graag. Hoho, héhé, jaja, nou hadden ze Tilanus en de zijnen er net weer bij gesleept, zegt-ie: nou nee hoor, het hoeft van ons niet meer En Burger schrijft dan nog met een schijnheilig gezicht dat hij die stap betreurt. Edoch, wat nu? De christe lijke drie raken nu toch de ch kwijt. Wat blijft er over? Juist, iets ristelijks. Geen nood, hoor, even twee lettertjes omkeren en er valt weer heel wat te ritselen. (ADVERTENTIE) DUBLIN (Rtr./UPI) De militante voorlopige vleugel van het verboden Ierse repu blikeinse leger (IRA) heeft het Britse vredesplan verworpen en bekendgemaakt dat het de strijd zal voortzetten. In zijn eerste officiële verkla ring over het dinsdag bekend gemaakte Britse witboek zegt de IRA dat het voortduren van de aanwezigheid van Britse troepen in Noord-ïerland geen andere keus openlaat dan de strijd voort te zetten. De IRA twijfelt aan de oprechte bedoe lingen van Engeland nu bekend is geworden dat het zijn mili tairen niet uit Noord-Ierland zal terugtrekken. (ADVERTENTIE) VASTENAKTIE Giro 5850, Utrecht «W. Raiffelsen-Boerenleenbank, Eindhoven HET Turkse gezin Akdoe- gan in Oosterhout vader, moeder en een kind is in grote financiële moeilijkhe den geraakt, nadat de heer Akdoegan zijn broer naar Nederland heeft laten over komen. Die overkomst werd door een orthopedist van het Ignatiusziekenhuis in Breda dringend gewenst geacht, omdat de broer zo spoedig mogelijk moest worden be handeld aan een stijf en krom gegroeid been, dat hij heeft overgehouden van de jongste aardbeving in Tur kije. Door bemiddeling van de heer Akdoegan zijn röntgenfoto's van het geope reerde been naar Nederland gestuurd en in het Bredase ziekenhuis bekeken. Uit de foto's is gebleken, dat de beenoperatie in Turkije niet juist is verricht. De heer Ak in Oosterhout gearriveerd, in gezelschap van zijn vrouw, die in verwachting is van haar tweede kina. De ge boorte werd niet eerder dan door allerlei omstandigheden op zich wachten. Het Ooster- houtse gezin heeft al 1200 gulden voorschot moeten be talen voor het liggen van de doegan heeft na de uitslag geld naar Turkije gestuurd waarmee zijn broer de over tocht naar Nederland op een toeristenkaart die drie maanden geldig is kon maken. De Turk is 16 januari j.l. in mei verwacht en de ope ratie zou zeker niet langer dan drie maanden vergen. Alles leek dus voorspoedig te verlopen. Maar de operatie van Ak- doegans broer, die kort na zijn aankomst is opgenomen in het ziekenhuis, laat nog patiënt. De Bredase orthope dist, die hem behandelt, heeft nog geen rekening in gediend en zal dat waar schijnlijk helemaal niet doen. Ondanks dat stapelen de financiële problemen zich op Begin deze maand namelijk is de vrouw van Akdoegant broer bevallen van een vol dragen meisje, dat na onder zoek een zogeheten „Rhesus kindje" blijkt te zijn. Opna me in het ziekenhuis was gewenst, maar geld om de kosten van onderzoek en op- name in het ziekenhuis te kunnen dekken, is er niet De Oosterhoutse vroedvrouw die de bevalling heeft ge daan, heeft de familie Ak doegan laten weten, haar geen rekening te zullen pre senteren. De laboratorium- kosten voor het Turkse kind je' heeft de verloskundige ook voor haar rekening geno men, maar het liggen van het meisje in het ziekenhuis kan zij niet meer betalen. De vroedvrouw heeft voor het Turkse gezin reeds een beroep gedaan op de Bij standswet. Wat van haar po gingen het resultaat zal zijn, s nog niet bekend. Zij heeft rok aangeklopt bij de Stich- :ing Bijstand Buitenlandse Werknemers in Breda. „Wij zijn er alleen voor de geeste lijke nood van de gastarbei- Iers, niet voor de financië- e", kreeg de verloskundige laar ten antwoord. Bij het ministerie van Binnenlandse Zaken was het resultaat van haar bemiddelingspoging nog minder. Daar kwam zij niet verder dan de portier, die de Oosterhoutse verloskundige vertelde, dat Nederland geen verdrag met Turkije onder houdt en dat er daarom niets gedaan kan worden voor de Turkse familte. Akdoegan werkt samen met zijn vrouw bij een oe- drijf in Oosterhout. In de avonduren geeft de Turk au torijlessen om er een ex traatje bij te verdienen, ten einde de zo zachtjes aan flink opgelopen ziektekosten van zijn familieleden te kun nen betalen. Met de dag groeien echter de financiële lasten voor het Oosterhouise gezin en het is de vraag hoe lang ze het klaar speelt zon der eventuele hulp van de Bijstandswet de eindjes aan elkaar te knopen. REDACTIE VAN MENS TOT MENS Het mag dan mooi weer zijn en de wereld mag er op het eerste zonovergoten gezicht lief uitzien, toch schrik ik, als ik kennis neem van enige salaris- en honorariaverhogingen: mi nisters bijna 7,5 procent, spe cialisten 10,5 procent, tandart sen bijna 12 procent. Ach, waar moet dat heen, hoe zal dat gaan, waar komt die on rust toch vandaan? Waarzeggers hebben voor speld dat er dit jaar een groot staatsman zal sterven. Geluk kig kan dat niet in Nederland zijn. Dit helaas maar m.i. wel wa re woord is gesproken door W. Kan. Ik vind het helemaal niet zo vreemd dat kleuren-televisie- toestellen veel eerder defect zijn dan zwart-wit-toestellen. Dat gedoe met die kleurstoffen tegenwoordig heb ik nooit ver trouwd. Na ons hele demissionaire kabinet hopelijk voor de al lerlaatste maal tot collectie ve doordraver van de week te hebben gekozen, om reden dat in, dit college de linkerhand niet schijnt te weten wat de rechterhand inpikt, groet ik u allerhartelijkst, wens u prettig en zonnig weekeinde, geen on geluk op de vast en zeker druk ke wegen morgen en het beste. En sta 's morgens zachtjes op, voor de vogeltjes. MERIJN. (ADVERTENTIE) Bij de Amro Bank hebt u de keus uit tien verschillende spaarvormen. Van een spaarboekje met 4% rente tot een spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar,die nu zelfs een gegarandeerde rente biedt van maar liefst Laat u bij de Amro Bank vrij blijvend adviseren over de voor u meest geschikte spaarvorm.

de Stem | 1973 | | pagina 3