JAC. HERMANS Wil GROOT DEEL CO-OP OVERNEMEN Moord op drie Britse soldaten in Belfast „Zwarte September" bestaat niet Formatie \oordvietnamese krijgsgevangenen willen niet terug Diyckho|jJj- REACTIES OP BRITS WITBOEK Egyptische regering afgetreden Koninkrijks commissie in december klaar Politieman treft marechaussee met schampschot Kardinaal in Italië veroordeeld Felle brand te Heeze Wantel Wand- coótuumó Wand de BRIL voor MIJ vari binnenland buitenland Blijetijds Gereedschap Nu Iiidianenrel in Red Springs Reacties EL FATAH-LEIDER ABOE DAOED ZEVEN DODEN BIJ BRAND „Müiichen" Nederland Man ligt met steekwonden in eigen tuin Barbezoeker neergeschoten Excommunicaties Demonstratie van 210 man op vliegveld Weer stagnatie Eamel 3/4 blazers BREDA Eindstraat 29 - tel. 3 2245 maandag gesloten Maandag 26 maart 1973 5 (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Jac Hermans levensmiddelen- bedrijven wil van het in nood verkerende CO-OP-concern 150 van de 300 winkels, het centraal magazijn, het wagen park en het grootste deel van het produktiebedrjjf over nemen. Dit heeft de heer Jac Hermans, president van de raad van bestuur, verklaard. Jac Hermans heeft met zijn 44 zaken in Nederland een jaar omzet (180 miljoen gulden) die hoger is dan alle 300 CO-OP- winkels bij elkaar. Jac Hermans verwacht de omzet van een groot aantal CO-OP-winkels sterk te kunnen vergroten wanneer re volgens zijn formule (een klein, voordelig assortiment) wor den omgebouwd. De Steenkolen Handelsvereniging (SHV), die eerder het suk kelende deGruyter-concern op het goede pad terugkreeg, heeft eveneens belangstelling voor overname van de CO-OP-activitei- ten. Ook Edah in Helmond wordt genoemd. Dit levensmiddelen- bedrijf greep er vorig jaar bij de overname van Simon de Wit N.V. net naast omdat Albert Heyn toen meer geld bood. Drs. Kraak, directeur van CO-OP, zei het afgelopen weekend te hopen dat binnen één a twee weken een oplossing voor de moei lijkheden zal worden gevonden. Bij het vinden van een oplos sing zal de werkgelegenheid vóór het handhaven van de coöpe ratie-gedachte gaan, aldus drs. Kraak. Vandaag zullen degenen, die het bij CO-OP voor het zeggen hebben, voor beraad bijeenkomen. (ADVERTENTIE) Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt, Postbus 1, IJlst. RED SPRINGS (UPI) In Red Springs in de Amerikaan se staat Noord Carolina zijn zaterdag 65 Indianen aange houden nadat ze met stenen en flessen waren gaan gooien omdat ze niet de beschikking kregen over een schoolgebouw voor een vergadering over hun klachten. De Tuscarora's eisen officiële erkenning door de autoriteiten. In het schoolgebouw hadden ze zich solidair willen verklaren met de belegerde Indianen in Wounded Knee. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) BELFAST In de nacht van vrijdag op zaterdag zjjn twee Britse miltairen doodgeschoten en twee militairen gewond van wie er een zaterdag in de loop van de dag is overleden toen twee gewapende lieden een flatwoning in Belfast overvielen, waar de vier Britse militairen een feestje bijwoonden. De overval een der gruwelijkste moorden in Belfast van de laatste vier jaar gebeurde enkele uren nadat het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) het Britse plan voor een hervorming van het bestuur in Noord-Ierland van de hand had gewezen en verkondigd had, dat het zou doorgaan met aanslagen in weerwil van een oproep van vele katholieke leiders in de Noordierse hoofdstad tot een wapenstilstand. De vier Britse militairen wa ren in de val gelokt door twee meisjes, die het viertal hadden ontmoet in een café in Lisburn. waar het hoofdkwartier van de Britse troepenmacht in Noord- Ierland is gevestigd. De meis jes nodigden de Britten uit voor een feestje in de flat. In weerwil van waarschuwingen van hun kameraden gingen de Britten. Na aankomst in de flat vertelde een van de meisjes, dat ze nog twee vrienden ging halen. Ze kwam terug met twee gewapende mannen, die de militairen dwongen met. hun gezicht naar beneden op bed te gaan liggen. Vervolgens werd het viertal bestookt met een salvo uit een automatisch geweer. De meisjes en de twee mannen vluchtten, maar een van de toen nog twee overle vende militairen slaagde erin naar buiten te strompelen en alarm te geven. Het aamtal Britse militairen dat sinds 1969 in Noord-Ier land om het leven is gekomen, is daarmee gestegen tot 163. In dezelfde nacht is in Bel fast ook nog een jonge katho liek bij zijn huis vanuit een voorbijrijdende auto doodge schoten. Een broer van de man werd ernstig gewond. Zaterdag heeft ook de offi ciële IRA gereageerd op hei Britse witboek over Noord- Ierland. Dat witboek werd zon der enig voorbehoud van de hand gewezen, maar in tegen stelling tot de militante IRA, de „Provisionals, zal de offi- ciële vleugel geen militaire ac tie voeren en het staakt-het- vuren, dat officieel sinds mei 1972 in acht wordt genomen, handhaven. De officiële IRA verklaarde in een communiqué, dat de enige oplossing van de kwestie op lange termijn de vestiging is van een sociaal-democrati sche republiek van 32 graaf schappen (de 26 van Eire en de zs van Noord-Irland). Ook ds. Ian Paisley heeft ge reageerd op het witboek. Hij was de spreker op een demon stratie van 2.000 mensen in Belfast, welke meeting was ge organiseerd door de „loyalisti sche actiegroep" van orthodoxe protestanten. Ds Paisley somde in een rede de vier beginselen van de ac tiegroep op: uitroeping van het Ierse republikeinse leger, niet- deelneming van de loyalisten aan de in het witboek voorge stelde raad van Ierland, weige ring van de loyaliteiten gede gradeerd te worden tot twee derangsburgers en zeggen schap over de Noordierse poli tie van de „gekozen vertegen woordigers van Noord-Ier land". De beginselen zullen met de mocratische middelen verde digd worden, zei Paisley. Hi: riep zijn aanhangers op „me; het hoofd en niet met de vuist' te strijden. Een tweede spreker, Wil Ham Graig van de extremisti sche Vangardbeweging, zei da' het witboek „slechts voorstel len tot overgave bevatte. Incidenten hebben zich niei voorgedaan. De vettigheids- maatregelen waren streng. 9 „We u/Men niet terug naar het communisme en de commu nisten. Weg met het commu nisme. Leve de menselijke po litiek van de Zuidvietnamese regering". Dot stond op span doeken van 210 Noordvietna- mese krijgsgevangenen en le den van de Vietcong, die giste ren weigerden gerepatrieerd te worden uit Zuid-Vietnam. CAIRO (DPI) De Egypti sche regering van Aziz Sidky, die nu veertien maanden aan het bewind is, heeft haar ont slag ingediend. President Sadat zal, naar ver luidt, het aftreden vandaag be kendmaken op een gezamen lijke bijeenkomst van het par lement en het centrale comité van de Arabische Socialistische Unie. Volgens politieke kringen in Cairo is het aftreden bedoeld om de president de mogelijk heid te bieden zelf de leiding van het kabinet op zich te ne men en een nieuw program voor de binnen- en buitenland se politiek op te zetten. Men acht het niet uitgesloten dat het staatshoofd meer militai ren in de regering zal opnemen in het kader van een militair beleid ten aanzien van Israël. AMMAN (UPI/AFP) Een leider van de Palestijnse ver zetsbeweging El Fatah, die in een Jordaanse gevangenis le venslange gevangenisstraf uit zit, heeft volgens de justitie in Amman bekend, dat er geen „Zwarte-Septemberbeweging" bestaat, maar dat haar activi teiten worden uitgevoerd door een stoottroep van El Fatah. Radio Amman riep zaterdag de tekst om van „bekentenis sen", die de El Fatah-leider Aboe Daoed, in ondervragin gen door de Jordaanse justitie in februari, heeft afgelegd De werkelijke naam van Aboe Daoed is Mohammed Daoed Oden. Daoed en vijftien van zijn commando's waren aanvanke lijk voor hun activiteit in Jor danië ter dood veroordeeld, maar koning Hoessein schonk gratie. De aanslag op premier Wasfi Tel van Jordanië op 28 novem ber 1971 was volgens Daoed bedoeld om de eenheid in de Arabische wereld te verstoren en onderhandelingen over een verzoening tussen Jordanië en ORANJESTAD (ARUBA) (ANP) Het ziet er naar uit dat de koninkrijkscommissie die aan de regeringen van Ne derland, de Nederlandse An tillen en Suriname adviezen uit moet brengen over nieuwe verhoudingen tussen de drie rijksdelen voor het einde van dit jaar het werk kan af slui ten. Na twee weken vergade ren op Curasao en Aruba werd de derde voltallige bijeen komst in Oranjestad afgeslo ten. In de tweede helft van april of begin mei zullen de commis sies weer bij elkaar komen en wel in Den Haag. DACCA (AP) Zeven men sen, onder wie vier kinderen, zijn in Jessere, Ban gladesj, om gekomen bij een brand. Zeven tien anderen zijn gewond ge raakt. De brand ontstond toen een lamp in een blik kerosine viel. Daarop vlogen bamboe hutten en een winkel in brand. de Palestijnen in de Saoedi- Arabische hoofdstad Djedda, te doen mislukken. Hij zei dat een andere El Fatah-leider, Aboe Ayad, ver antwoordelijk was geweest voor de aanslag van „Zwarte September" op het olympisch dorp In München in de zomer van vorig jaar, de moord op een agent van de Israëlische inlichtingendienst in Madrid en de mislukte poging van Aboe Daoed om in Amman ministe ries te bezetten en ministers te ontvoeren. De aanval op het olympisch dorp in München was voorbe reid in Sofia door Aboe Ayad, de tweede man van El Fatah. Aboe Daoed bekende zelf, ook in de Bulgaarse hoofdstad te zijn geweest om wapens voor de Palestijnse organisaties aan te kopen. De zes commando's, die de aanval hadden uitgevoerd wa ren via Rome en Belgrado uit Libië gekomen. Aboe Daoed ontkende dat Duitsers of in de Bondsrepubliek woonachtige Arabieren bij de actie in Mün chen betrokken waren ge weest. Weer een andere El Fatah- leider, Ali Hassan Salamech, werd door Daoed verantwoor delijk gesteld voor het opbla zen van olietanks in Triest en aardgasinstallaties in Neder land, moord op vijf Jordaniërs in Hamburg en het opblazen van een Israëlisch schip in Amerika. Voorts is Salamech volgens Daoed verantwoorde lijk geweest voor de poging tot moord op Zaid Rifai, de Jor daanse oud-ambassadeur In Londen, en een poging tot moord op Russische joden in Wenen, van de Sovjet-Unie op weg naar Israël. Aboe Yoessoef, nog een El Fatah-lieder, was verantwoor delijk voor het kapen van een lijnvliegtulg van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena naar de luchthaven van Lod bij Tel Avlv. AMSTERDAM (ANP) Met steekwonden en verwon dingen aan het hoofd is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 44-jarige Amsterdammer in een tuin achter zijn woning aangetroffen. In zijn rechterschouder stak een schaar en ook had de man een steekwond in de linkerzij. Voorts miste hij een stukje van zijn neus. De man, die alleen een onderbroek droeg, werd ontdekt doordat bid luid keels riep. Volgens zijn verklaring was hij overvallen door een man, die hij kende onder de naam ..Haagse Henikie". AMSTERDAM (ANP) Bij een schietpartij in een bar in Amsterdam is zondagoch tend vroeg een 18-jarige auto monteur uit de hoofdstad ern stig gewond. Hij werd dooi' drie kogels uit een revolver in de onder buik en aan een been Betrof fen. De dader is nog ombekend. DEN HAAG (ANP) Bij een vechtpartij tus sen politie en drie jonge mannen, in de Noordpol derstraat in Den Haag, heeft een agent twee ge richte schoten gelost op de benen van twee man nen die een marechaus see aan het aftuigen wa ren. Een van de kogels moet hebben geschampt en is vervolgens in het been van een tweede ma rechaussee die te hulp was gekomen, terecht ge komen. De drie mannen, 18, 21 en 28 jaar zijn aangehouden. Twee van de daders zijn eerder voor geweldmis drijven met de justitie in aanraking geweest, de derde is wegens inbra ken een bekende van de politie. ROME (ANP) De 62-ja- rige Italiaanse curiekardinaal Silvio Oddi, voor zijn kardi naalsbenoeming in 1969 Vati caans diplomaat met dienstja ren in onder andere Cairo, is zaterdag in Bettola in Noord- Italië wegens overtreding van de bouwvoorschriften veroor deeld tot vijf dagen voorwaar delijke gevangenisstraf en een boete van 200.000 lire. Kardinaal Oddi had zonder daarvoor vergunning te heb ben een muur rondom zijn vil la in het nabijgelegen Morfassr. laten bouwen. Zijn advocaat zal beroep aantekenen. DE grote kerk in Velp is geslo ten. De houten dakbalken van deze kerk zijn zo verrot, dat het niet langer verantwoord is er diensten to houden. UIT de Italiaanse kerk bij Ber gamo zijn zes waardevolle schil- derystukken van de Venetiaan- se meester Lorenzo Lotto ge stolen. Op nog drie andere plaatsen in Italië werden kunst diefstallen gepleegd. speculatie met grond uitban nen). Het lykt niet onaannemelijk dat Burger de beide fractielei ders ervan zal weten te over tuigen, dat deze en andere kwesties eigenlijk niet zo strak geregeld hoeven te worden, omdat uiteindelijk de Tweede Kamer beslist. Daarbij houden de KVP- en de ARP-fractie alle vrijheid te amenderen en zelfs tegen te stemmen, want de kandidaat-premier heeft al ge zegd dat hij niet te pas en te onpas met portefeuilles zal rammelen. OpmerkeUjk is dat de KVP- fractie toch gekozen heeft voor deelneming aan het kabinet. Na het uitstappen uit de „for- matietrein" van de CHU werd overwogen orn zo'n kabinet alleen passief te steunen (te „gedogen") om niet al te ver van de CHU af te komen staan, maar de meerderheid van de fractie vindt toch dat er KVP- en AR-ministers in het kabinet moeten plaats nemen. Zoals bekend heeft de for mateur in AR-kring al „be slag" weten te leggen op mi nister Boersma en senator De Gaay Fortman (vader van PPR-leider Bas). Hij heeft al gesproken met KVP-minister Van Agt, doch deze wil pas ja zeggen als An- driessen het goed vindt. In to taal zou de KVP vier minis terszetels krijgen toebedeeld. EINDHOVEN (ANP) Door nog onbekende oorzaak is za terdagmiddag brand uitgebro ken in de timmerfabriek C. Verbeek en zn. te Heeze bij Eindhoven. De fabriek is ver loren gegaan. De schade aan de fabriek, waar 22 man werken, is vier ton. De vlammen zijn overgeslagen naar de boerderij van de heer N. van Son en vervolgens naar die van de heer Snoerijen. Ook deze boerderijen met inventa ris en vee gingen in vlammen op. De schade hier was in to taal 3,5 ton. VATICAANSTAD (AFP) Niet alleen de auteurs en de uitgever, maar ook de weder verkopers van „Sex in de biechtstoel" worden in de ker kelijke ban gedaan, zo blijkt uit een publikatie van de Va ticaanse Congregatie voor de Geloofsleer. Het gewraakte boek is samengesteld door twee journalisten, die hun ver zonnen „seksuele zonden" m vele biechtstoelen hebben be leden en de gesprekken met de biechthorende priester op een bandje hebben opgenomen. De uitgever liet weten dat hij ondanks de excommunica ties zal doorgaan met het boek. De eerste druk van driedui zend exemplaren was in twee dagen uitverkocht en een tweede uitgave is in voorberei ding. (ADVERTENTIE) (Vervolg van pagina 1) 9 Tweeduizend demonstranten namen in Beljast deel aan een meeting, die was georganiseerd door de loyalistische actiegroep van orthodoxe protestanten". Ze luisterden o.m. naar ds. Paisley. Prof. Van Huüst constateerde dat al zes jaar over die sa menwerking wordt gepraat, maar dat ook zes jaar lang „de boot is afgehouden". Nu wordt volgens prof. Van Hulst de rekening gepresen teerd voor de traagheid. „On telbaar is het aantal vergader uren, dat aan de samenwer king gewijd was. Maar zie eens hoe weinig we organisa torisch gevorderd zijn". Wat de formatie betreft, in het gesprek van vandaag komen dezelfde tien program matische kwesties aan de orde, die Andriessen woensdag jl. ook besprak toen hij met de kandidaat-premier, drs. Den Uyl, bij Burger zat. Hiertoe behoren defensie (de progressieven willen 132 mil joen gulden bezuinigen), abor tus en euthanasie, staatkundi ge vernieuwingen, woning bouw en het nogal moeilijk liggende punt van de grondpo- litiek (de progressieven willen (Van onze redactie buitenland) BIEN HOA Gisteren hebben 210 Noordvietname- se en Vietcongkrijgsgevan- genen te kennen gegeven dat zÜ niet naar Noord-Vietnam terug willen. De krijgsgevangenen zaten 'e wachten op het vliegveld van Bien Hoa om naar Quang Tri gebracht te worden waar zij zouden worden vrijgelaten- Een paar minuten voordat zij aan boord wan de vliegtuigen zouden gaan, sprongen zij op, begonnen met primitief ge maakte spandoeken te zwaaien en schreeuwden dat zij in Zuid-Vietnam wilden blij ven. Hun bewakers deden in het begin vrijwel niets om hen tot bedaren te brengen. De gevan genen zagen er goed uit en droegen nieuwe gevangenis kleding. Tenslotte kregen zij opdracht zich rustig te houden en te wachten op leden van de internationale commissie die toezicht moet houden op de naleving van het bestand. Nadat vertegenwoordigers van de internationale commis sie naar het vhegveld waren gekomen, werden de 210 ge vangenen in vrachtwagens weggevoerd. Luitenant-kolonel Bui Tin, de woordvoerder van de Noordvietnamese afvaardiging naar de gemengde militaire commissi®, deed het incident af als een „propagandastunt" van de Zuidvietnamese rede ring. Intussen zit er nog steeds geen schot in het gesprek tus sen de V.S. en Noord-Vietnam over de voorwaarden voor de vrijlating van de laatste Ame rikaanse krijgsgevangenen. De Noordvietnamezen hebben de Amerikanen laten weten dat er morgen een aanvang kan worden gemaakt met de vrij lating van de nog resterende 107 man. De V.S. hebben de terug trekking van de laatste 5.200 militairen die zij nog in Zuid- Vietnam hebben, op bevel van Nixon stopgezet, omdat zij niet alleen eerst de vrijlating willen van deze 107 man, maar ook van de negen Ame rikanen die door de Pathet Lao in Laos worden vastge houden. De Noordvietnamezen en de Vietcong gaan niët akkoord met het streven van Washing ton om de terugtrekking van de Amerikaanse troepen te koppelen aan de vrijlating van deze negen man. Volgens Nixons perschef, Ronals Zieg- ler. voorziet het bestand daar wel in. De Vietcong houdt er voorts aan vast dat de 159 Ameri kaanse mariniers die Washing ton in Zuid-Vietnam wil laten om de Amerikaanse diploma tieke missies te beschermen, samen met de andere Ameri kaanse troepen vóór woensdag, de dag waarop de eerste peri ode van 60 dagen van het bestand afloopt, teruggetrok ken worden. (ADVERTENTIE) Uit onze voorjaarskollekties tot maat 56 JOBIS Elegante Damesconfeetie Ginnekenstraat 153 hoek Van Coothplein Breda - Tel. 01600 - 34965 s Maandags de gehele dag gesloten

de Stem | 1973 | | pagina 25