MEER GELD VOOR VORMINGSCENTRA Sjaak Swart begeleidde prinses Graeia" apelie il uur :rhogen Nieuwe subsidieregeling UIE-ONDERZOEK I Gegevens voor basisplan Q.-Z- Vlaanderen Liïerol mt eeuVeilift I frisse adem Drs. Jan Bouwmans Slein- redaclwir viHir de Bevelanden CO BRACKE (74): „DE LEZER YAN HET JAAR" Abonnee te Sluiskil stad I Waasland W Ni Behoeften Koeler VORIG JAAR TEKORTEN Brabantse en Zeeuwse juweliers hebben minder last van inbrekers OUDE J A ARSPRIJ S VRAAG BLEEK EEN HELE KLUS Verwoed ijterdag 24 maart 1973 le: 9.30 uur ds. D. J. rs. 10.00 uur ds. W. J. van uwen. nisse: 10.30 uur da. H. B. Reeling. [plaat: 10.00 uur de heer 4. van Kranenburg. 9.00 uur da. H. B. de ling. rvliet: 11.00 uur ds. D. J. rs. urg: 11.00 uur da. H. k. ipine: 10.00 uur ds. P. J. nings. nehement: 9.30 uur ds. J. Schokking. H.D. an Gent: 11.00 uur ds. J. d. Eijk. indijke: 10.00 uur ds. P, Brinkman, una ter Muiden: 11.00 ds. C. Balk. ruis: 9.00 uur ds. A. M. Idag. 30 uur ds. C. Balk. til: 9.30 uur ds. J. L. v. ijk. uzen: Grote kerk: 10.00 ds. J. A. Poelman. Goe- Herderkerk 10.00 uur ds. C. Vijzelaar. Jeugddienst: 0 uur ds. E. J. Rietveld, tandingskerk: 9.00 uur E. J. Rietveld, rlandkerltje: 11.00 uur ds. d. Hoek. dijke: 9.30 uur dr. C. Ro- ïond. islag: 10.00 uur ds. A. T. num. :ande: 9.30 uur ds. J. v. loek. ÏF. KERK uzen: Noordstraat: 9.00 de heer J. A. de Vries; >0 uur Evangelisatie- nst met Leger des Heils Pinkstergemeente. 5F. KERK (Vrijge- akt) 10.00 en 15.00 uur ds. A. ïfkind. GEREF. KERK slag: 10.00 en 14.30 uur ïsdienst. EF. GEMEENTE 9.30 en 14.00 uur Lees- mst. suzen (Vlooswijkstraat): 14.00 en 18.00 uur ïsdienst. EF. GEMEENTE (Syno- il) 10.00 en 14.30 uur Lees- nst. suzen (Frans Halslaan) )0 en 15.00 uur Lees- nst. GEREF. GEMEENTE suzen: 9.30, 14.00 en 18.00 ds. A. de Reuver. ER DES HEILS euzen: 9.30 uur Bidstond, )0 en 19.30 uur Samen- nst. PSGEZ. GEMEENTE enburg: 10.30 uur: ds. G. 1 Herder. een onzer verslaggevers) lPELLE Als de Se" iteraad van Kapelle dins- vond akkoord gaat, zal van de gemeentewonin- in de gemeente Kapelle ingang van 1 april zes nt omhoog gaan. gemeente Kapelle be' tot de zogeheten gelibe- :erde gebieden zodat de prijs vastgesteld rnoet en door onderlinge over- omst tussen verhuurder huurder. Een huurder t bezwaar te hebben aan- :end tegen de voorgeno* verhoging. Maar B. en w- ,eren de raad hiermee akkoord te gaan ter wille de gelijkvormigheid van uren. t college stelt aam de raad het verzoek om subsidie de vereniging j psreservaat Zuid-Beveland wijzen. Het betreft hier gevraagde bijdrage in de :n van een gehouden ten- telling in november vorig Een van de motieven van i W. is dat men bij bet diëren van verenigingen het landschapsreserva it rodige voorzichtigheid W moet nemen, omdat daai" mogelijk de belangen van ren. die het land bewer- naar de achtergrond êe' 'en worden. t college van Kapelle de raad voor wel subsidie jrlenen aan de protestants kerkelijke stichting voor schappelijke dienstverle- in Zuid-en Noord-Beve- Voorgesteld wordt voor een voorschot te geven 9000,-. en W. vragen aan de raad een krediet van f 36.000 de verbouwing van het entehuis. Verder wil het ;e overgaan tot de aan- van grond ter waarde f 16.888,- om de exploita- an het plan Moolhoek nao- l te maken. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) AXEL Tijdens de eerste vergadering van de bestuurlij- I kt commissie, die in verband I met de voorbereiding van het I basisplan voor de recreatie I voor Oost-Zeeuwsch-Vlaande- I ren is samengesteld, heeft ir. 131, de Vink, directeur van de I P.PD. in Zeeland een over hield gegeven van het werk, I dat moet worden gedaan. Pret- is het dat de commissie I hierbij zal kunnen profiteren Ivan het werk, dat al in ver- I band met de samenstelling [van het concept-streekplan is verzet, en Van het werk, dat Sin de zomermaanden in het [kader van een provinciaal re- I ereatie-onderzoek zal worden gedaan. Vooral bij het inventariseren van de bestaande beleidsuit- aen, die v or de recreatie- Ive ontwikkeling van het ge- Ibied van belang zijn, is vol- 1ir. De Vink heel wat I bruikbaar. Uit de reeds verza- melde gegevens hierover lkiijkt volgens ir. D. Vink dal [voor Oost-Zeeuwsch-Vlaande- Ira het accent op het ontwik kelen van de dagrecreatie, de [recreatiemogelijkheden voor [de eigen bevolking, zal moeten [worden gelegd. Verder zal in het kader van de voorstudie bij verschillende [bestuursorganen in de streek [«roeten worden gepeild wat de pensen ten aanzien van de [recreatieve ontwikkeling zijn. (ADVERTENTIE) after dinner geurtjes Lekker gegeten? 'Chinees'? Knoflook? Uien? Vis (denk eens san haring)? Maarrr.hoe 'tikt dat voor een ander? Nou dan. ukerol bij u: veilig en fris. In leuk doosje-handig in damestas en vestzak.Lakerol in de smaken: Forte en Special. ÉS e®n pittige frisse smaak Die bestuursorganen zullen daar zelf gegevens over moe ten verstrekken. Tevens moet men rekening houden met re creatieve ontwikkelingen net buiten het eigen gebied. Voor wat Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren betreft dient men reke ning te houden met de groot scheepse recreatieplannen in het Waasland. Behoefte is ook aan een in ventarisatie van de in het ge bied bestaande recreatieve voorzieningen en landschappe lijke gegevens. Daarnaast moet er een globale raming komen van de behoefte aan recreatieve voorzieningen op dit moment en in de toekomst. Vooral hierbij zullen de gege vens, die het provinciaal re creatie-onderzoek tijdens de komende zomermaanden gaat opleveren, van belang zijn. De resultaten van dit onderzoek ziullen per regio worden uitge- splistst. Na het verzamelen van de gegevens en het afwe gen van de behoeften kan oir een globaal beleidsprogramma met indicaties over de kosten worden geformuleerd. Het ma ken van de voorstudie zal waarschijnlijk aan de Heide- mij worden opgedragen. Nadat de Heidemij een offerte heeft ingediend zal daarover een be sluit worden genomen. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur: Plaatselijk regen, later zonnige perioden en overdag lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 6; min. temp: 1 tot 6 graden boven normaal; max. temp 0 tot 5 graden boven nor maal; kans op een droge peri ode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 1 tot 9; min. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max. temp: 0 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. hoogwater Morgen, zondag 25 mrt. Bergen op Zoom 7.28 en 19.53 Hansweert 6.39 en 19.02 Terneuzen 6.04 en 18.27 Vlissingen 5.36 en 18.00 Wemeldinge 7.18 en 19.43 Maandag 26 mrt Bergen op Zoom 8.06 en 20.35 Hansweert 7.27 en 19.54 Terneuzen 6.55 en 19.21 Vlissingen 6.27 en 18.55 Wemeldinge 7.56 en 20.25 waterstanden Konstanz 252 onv, Rheinfel- den 188 pJ. 5, Straatsburg 148 pl. 16, Plittersdioif 304 pl. 12, Maxau 361 pl. 11, Pl-oehingen 194 pl. 14, Mannheim 177 -3, Steinbach 146 -6, Mainz 217 pl. 4, Bingen 110 pl. 1. Kaub 134 onv. Trier 255 -4, Koblenz 150 -6, Keulen 109 pl. 1, Ruhr- ort 271 -2, Lobith 890 -6, Pannerdense Kop 864 -6, Nij megen 694 -3, IJsselkop 827 pl. 2, Eefde IJssel 358 onv., Deventer 237 onv, Monsin 5466 pl. 6, Borgharen 3934 pl. 35, Betfeld 1114 -11, Grave beneden de sluis 504 pl. 1. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De drie Zeeuwse vormingscentra Van Eeghenhuis (Aardenburg), Hedenesse (Cadzand) en Het Zilveren Schor (Arnemuiden) krijgen een nieuwe provin ciale subsidieregeling, indien Provinciale Staten een des betreffend voorstel van G.S. overnemen. De nieuwe regeling is losgekoppeld van de rijkssubsidie, een maatregel waarop in het verleden diverse Statenleden met kiem hebben aangedrongen. De nieuwe subsidiëring zal 8 procent van de subsidiabelelasten bedragen. Door de vormingscentra was 10 procent gevraagd. De nieuwe regeling zal de provincie 79.000 gulden meer kosten, waarvan 48 mille al leen al is bestemd voor Het Zilveren Schor, dat tot nu toe niet werd gesubsidieerd door de provincie. Met name voor het Van Eeghenhuis betekent de nieu we subsidieregeling een be hoorlijke financiële injectie. Voor Hedenesse houdt het een verhoging van 1 procent van de provinciale subsidie in, immers tot en met vorig jaar betaalde de provincie Zeeland 10 procent van de rijkssubsi die, die 70 procent bedroeg, derhalve 7 procent. Voor het Van Eeghenhuis, dat een lage re rijkssubsidie genoot bete kent de nieuwe regeling een grotere stijging, omdat tot nu toe ongeveer 5,5 procent van de provincie werd ontvan gen. Behalve de nieuwe subsidie regeling wordt de S'taten ook voorgesteld Het Zilveren Schor over 1972 alsnog een subsidie toe te kennen, zoals die vorig jaar aan beide ande re Zeeuwse vormingscentra werd toegekend. In het voorstel wijst het col lege van G.S. erop dat sinds vorig jaar sprake is van een feitelijke bevriezing van het rijkssubsidiebedrag, een be vriezing die doorwerkt in het provinciaal subsidie, waardoor toenemende tekorten bij de vormingscentrums optraden. In verband met deze dreigende teruggang hadden de vor mingscentra bij de provincie een subsidie gevraagd van 10 procent van de subsidiabele lasten, in het voorstel is dit verzoek teruggebracht tot 8 procent. Directeur R. Wasterval van het vormingscentrum Hede nesse toonde zich zeer ver heugd over het feit dat in het onderhavige voorstel de pro vinciale subsidieregeling is losgekoppeld van het rijkssub sidie, en wordt gerelateerd aan de subsidiabele lasten. „Vooral voor het Van Eeghen huis zal dit een welkome re geling zijn", zo zei hl]. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Uit het oogpunt van veiligheid is de positie van de juweliers in Brabant en Zeeland vrij gun stig te noemen. In vergelijking met andere provincies is het aantal inbraken gering. Dit geldt ook voor liet schadebe drag per inbraak. Zeeland blijkt de veiligste provincie. Volgens de heer Post, woord voerder van een grote verze keringsmaatschappij in Rotter dam, waarbij ongeveer de helft van de juweliersbedrij- ven verzekerd is, is dit vooral het gevolg van het geringe aantal juweliers in Brabant en Zeeland, in vergelijking met 4e andere provincies. In Zeeland is Middelburg de plaats waar de meeste inbra ken worden gepleegd. Voor Brabant zou dit vooral Breda zijn en in mindere mate Eind hoven. Het afgelopen jaar zijn bij deze maatschappij vier tot vijf inbraken in Breda ge meld, waarbij het totale scha debedrag vijftienduizend gul den bedroeg. In 1972 werd een inbraak in Middelburg gemeld met een schadebedrag van 62.000 guldens. „Men zou tot meer exacte gegevens kunnen komen als er in ons land een meldingsplicht voor juweliers zou komen", al dus de heer Post. „Dit plan is in overweging genomen, maar het is zeer de vraag, of de meldingsplicht er binnenkort ook werkelijk zal komen- (Van een onzer verslaggevers) GOES Met ingang van heden is drs. Jan Bouwmans (28 jaar) benoemd tot rayon redacteur van De Stem voor de Bevelamden. De heer Bouw mans, heeft als standplaats Goes en is via het Stem-kan- toor in Goes (tel. 01100-8030) bereikbaar. Drs. J-an Bouwmans werd op 31 maart 1944 in het Brabant se Dinther geboren. Aanvan kelijk leek voor hem het priesterschap te zijn wegge legd. Na het klein-seminarie te Boxtel te hebben doorlopen werd tijdens de studie aan het groot-seminarie (eerst in Steenbergen en laiter in Ber- geyk) de toekomstgedachte minder door het priesterschap en meer door een academische vorming in de geestesweten schappen in beslag genomen. Vandaar ook dat de heer Bouwmans niiiet tot priester werd gewijd maar n-a studies aan het theologisch instituut in Eindhoven, en de theologische faculteit in Tilburg eind 1971 doctoraal examen theologie aan de universiteit van Nijme gen deed. Journalistiek is voor de heer Bouwmans een boei end vak. Via het communica tiemedium film kreeg hij steeds meer belangstelling voor het onderwerp massa communicatie. Tijdens zijn studie bleek dit duidelijk. De scriptie, die hij voor het doc toraal examen maakte, gaat namelijk over de kerk en de massamedia en met name over de wijze waarop de kerk zich opstelt tegenover de sociale communicatie. Volgens prof. Schillebeekx was deze scriptie een van de eerste algemene verhandelingen over dit on derwerp. Drs. Jan Bouwmans is van mening dat zijn theologische opleiding (evenals trouwens elke andere opleiding in de geesteswetenschappen) een goede basis is om journalistiek te gaan bedrijven. „Naar mijn mening kan door middel van geesteswetenschappen als bij voorbeeld theologie en filoso fie, een eigen inbreng worden geleverd in de verdere ont plooiing en ontwikkeling van de sociale communicatie. Voor mijzelf vormt de combinatie van theologische opleiding en journalistieke arbeid geen pro bleem. Die twee zaken passen heel goed bij elkaar", aldus drs. Bouwmans. Als rayonredacteur vindt hij het prettig praktijkervaring in de journalistiek te kunnen op doen. Op lange-rer termijn is er dan mogelijk gelegenheid voor verdere specialisatie, Drs. Bouwmans voelt zich op de Bevelanden inmiddels al best thuis. „Het is een gebied, waar nogal wat aan de gang is. Er is nogal wat activiteit hier. Het bruist hier van le ven", is zijn oordeel. Qonze oudejaarsprijsvraag 1972 was blijkbaar verre van gemakkelijk. Honderden lezers hebben er aan meege daan. maar niemand had alle vijftien antwoorden goed. Sommigen lieten prinses Gracia begeleiden door Sjaak Swart, anderen zagen Arie Groenevelt voor Drees jr. aan (Arie is er nog onderste boven van) en weer anderen dachten bij de foto van Atje Keulen-Deelstra dat ze met (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL AXEL KLOOSTERZANDE De oudejaarsprijsvraag van De Stem is ditmaal niet ge makkelijk geweest. Niet al leen de Zeeuwse „lezer van het jaar", de 74-jarige heer C. Bracke uit Sluiskil vond dat, maar ook de heer P. Picavet, winnaar van de tweede prijs en Vera de Kort uit Kloosterzande, die de derde prijs won, waren deze mening toegedaan. De heer Bracke was enorm verrast toen hij als win naar van de prijsvraag en daarmee ook van de ti tel: „Lezer van het jaar" het fraaie bronzen beeldje van de krantelezer mocht ontvangen. „Dat had ik nooit gedacht", was zijn commentaar. „Ik ben namelijk geen echte puzzelaar. Ik heb ei- weieens w-at a-an gedaan, maar dat was de moeite niet", De heer Bracke heeft ongeveer drie avonden nodig gehad om het wedstrdjdformulier in te vul len. „Die vraag over popmu ziek bijvoorbeeld vond ik heel moeilijk. Op een gege ven moment keken we naar de t.v. en zage-n toen de groep, die we moesten heb ben. Het oplossen van de puzzel heeft me veel aflei ding bezorgd", merkt de heer Bracke op. Hij en zijn vrouw lezen De Stem al tientallen jaren. Hoe lang hij al abonnee is weet de heer Bracke niet precies. „We lazen de krant al toen die nog geen Stem heette", weet de heer Bracke zich te herinneren. Ondanks zijn leeftijd is de heer Bracke een man, die de krant kri tisch leest en beoordeelt. Als het over schrijven gaat weet hij waarover hij praat. De heer Bracke heeft in zijn leven zelf niet alleen tiental len artikelen geschreven over tal van onderwerpen en vooral over de historie van de streek, maar hij heeft ook weieens een romannetje van zijn hand zien verschijnen. Schrijven is voor d'e heer Bracke altijd een liefhebbe rij geweest, net als postze gels verzamelen, hetgeen ook een belangijke hobby van hem is. De heer Bracke, die nu rustig van zijn pensioen geniet, heeft 43 jaar lang ge werkt op de afdeling in- en verkoop van de cokesfabriek ln Sluiskil. De belangstelling v-oor hetgeen niet alleen in Zeeland, maar in d-e hele we reld gebeurt is bij de heer Bracke levendig. Waardering heeft hij voor de wijze waar op het Zeeuwse nieuws in De Stem verschijnt. Hij leest graag het Zeeuws Dagboek b.v. waarin de brieven van Monica Vnoom voor hem fa voriet schijnen te zijn. Met de wijze waarop het wereld gebeuren in de krant wordt gepresenteerd is de heer Bracke het niet altijd eens. „Soms een beetje te links", is zijn oordeel Als zodanig kan hij de opmerkingen van Mer-iin ook niet altijd onder schrijven. De heer P. Picavet in Axel kreeg d-e tweede prijs, die bij had gewonnen uitgereikt terwijl hij met de verbou wing van zijn huis in de buitenweg bezig was. „Als we klaar zijn met het werk krijgt het beeldje een ereplaats in mijn huis," zei de verheugde heer Picavet, van beroep magazijnbediende bij de firma Vermeulen in Axel. In tegenstelling tot d-e heer Bracke is de heer Pica vet wel een verwoed puzze laar. Hij heeft al veel aan Stemprijsvragen meegedaan en daarbij haast elke keer ee-n prijs gewonnen. De heer Picavet is van huis uit een trouwe Stemle- zer. „Ik kom zelf uit Graauw. Bij mij thuis heb ben ze altijd de Stem gele zen en toen ik trouwde heb ik hem zelf ook genomen. De Stem voldoet aan mijn wen sen als lezer. Het Zeeuwse Dagboek lees ik altijd, de serie over de watersnood vond ik buitengewoon inte ressant. Ik voelde me er zeer bij betrokken, want tij dens die ramp zijn vier of vijf familieleden van me om gekomen". „Ze is aan die plaatjes da gen bezig geweest", zegt va der De Kort in zijn woning aan de Tasdijk in Klooster- een dochter van Joop den Uyl te doen hadden. Maar goed: de lezer van het jaar is er toch uitgeko men. De uitslag was: A. Bracke, Albertpolder- straat 22, Sluiskil, (12 juiste antwoorden) P. Picavet, Buitenweg 5, Axel (12 juiste antwoor den). Vera de Kort, Tasijk 22, Kloosterzande, (11 juiste antwoorden). En dit was de juiste oplos sing: 1-b, 2-c, 3-c, 4-b, 5-a, - 6-b, 7-b, 8a, 9-b, 10-a, 11c, 12b, 13b, 14-a, 15-a. Niet alleen de beste quiz resultaten waren bepalend voor de uitslag. De inzenders namelijk moesten ook hun oordeel geven over de krant. Bij een gelijk aantal goede quizantwaarden gaf de bon digheid waarmee dit gebeur de de doorslag. De eerste prijswinnaar heeft het bron zen beeldje van de krantele zer, waarvoor het ontwerp werd gemaakt door mevrouw Truus de Ligt - Zöiiner, in middels ontvangen. De ande re twee prijswinnaars ont vingen een soortgelijk beeld je in terra-cotta. Het afgieten van het bronzen beeldje vergde veel tijd. Dit verklaart waarom we ook van het geduld van de inzen ders wel wat veel hebben gevergd. De heer en mevrouw Bracke in Sluiskil in hun schik met het fraaie beeldje en de titel an het jaar", die de heer Bracke ten deel is gevallen. „Als de verbouwing voorbij is krijgt het beeldje een ereplaats in mijn woning," zei de heer Picavet in Axel, de winnaar van de tweede prijs. Trots loont Vera de Kort uit Kloosterzande, winnares van de derde prijs, het beeldje aan zus en vriendinnen. zande als vijftienjarige doch ter Vera ais derde prijs ook een beeldje krijgt overhan digd. Vera zelf is weg van de prijs. Het beeld krijgt een mooi plaatsje op haar bu reau", zegt ze. Ver,a de Kort, leerlinge van de derde klas van de mavo in Hulst, zegt graag te puzzelen. Bovendien leest ze graag de krant. „El ke dag lees ik wel een half uur in De Stem. Wat ik lees? Nou, vooral over schietpartij - tuurlijk ook het nieuws van en en moorden. En dan na- Kloosterzande en omgeving", zegt Vera. Ondanks het feit dat ze graag puzzels oplost, heeft ze nog nooit eerder een prijs gewonnen. „Daarom had ik ook in deze wedstrijd nooit een prijs verwacht", zegt ze, terwijl ze het beelje aan haar vriendinnen Iaat zien.

de Stem | 1973 | | pagina 3