zeeuws Helmie van Melle's drang naar oorspronkelijk leven WO Breskens geeft weer uitvoering Gemeente Aardenburg ontvangt zaterdag nieuwe eerste burger Gemeentehuis komt heter tot zijn recht Dr poppen. „KENNIS MAKEN MET ALLE WOONKERNEN" Vismijn Breskens BOMEN GEROOID IN AARDENBURG Films in Zeeland d i g e r OPENING NIEUWE SCHOOL IN IJZENDIJKE REIZEN LIFTEN STRALING UNIFORM VZOS-jeugd geeft uitvoering Verdachte bekent diefstallen Mortiergranaat gevonden in Wemeldinge Het is een gastvrij huisje, het huisje van Helmie van Melle (23) in de Walenstraat te Groede. De deur staat altijd open als zij en haar man, de Ca nadees Ted, of zij óf haar man aanwezig zijn en ten overvloede is er op het raam nog een bordje met „Vrij Entreebevestigd. In de kleine kamer met de lage zitbanken is een open haardvuur waar aan het goed praten is met de jonge gastvrouw, wier werk, voornamelijk tekeningen in zwart-wit of met kleur aangezet, aan de wanden hangt. „Een kopje koffie?" vraagt ze en de eerlijke bruine ogen in het langwerpige met blond sluik haar onlijste ge zichtje kijken je zo ernstig aan dat je daar maar niet zo zo op kunt reageren, maar met een duidelijk en voluit- gesproken: „ja graag". Dat doe ik dan ook en de belo ning is een mokje heerlijke mokka met kennelijke toe wijding bereid. „Wat wonen jullie hier leuk" zeg ik. „Ja, dat vinden we zelf eigenlijk ook", zegt ze, „maar de eigenaar wil het huis verkopen en daarom moeten we eruit, we zijn er op voorbereid en waarschijn lijk blijven we toch niet hier". „Niet hier in Groede?" „Nee, waarschijnlijk niet in Nederland. We zouden ei genlijk graag naar Australië willen, naar een land waar nog een landelijk leven mo gelijk is, Ted houdt ervan de aarde te bewerken en ik hou ook van een ongerepte na tuur waar nog wat groeit en bloeit en waar ruimte is". „Gezien de naam hoef ik het eigenlijk niet te vragen, maar ben je een Zeeuwsch- Vlaamse?" „Ja, ik ben in Breskens geboren waar mijn vader een fruitkwekerij heeft". „En ondanks de liefde voor natuur en planten ben je de richting van de beeldende kunst ingeslagen?" „Ja, dat heb ik altijd ge wild en na de lagere school en de mavo heb ik drie jaar de Academie voor beeldende kunsten in Brugge bezocht, afdeling sierkunst. Ik heb er verschillende dingen geleerd, verschillende technieken ook, ets, lino, houtsnede, zelfs een beetje fotografie en publici- teitsgrafiek. Het was om zo te zeggen de drie jaa/r voor bereiding tot de hele acade mische opleiding, een van- alles-wat". „Tot hoe lang duurde dat?" „Tot 1969". „En toen?" Helmie's gezicht straalt als ze eraan denkt. „Toen ben ik gaan reizen", zegt ze, „daar had ik zo'n geweldige zin in. Altijd liftend. Eerst naar Ita lië, Florence, vandaar naar Rome; in totaal heb ik er een paar maanden doorgebracht. In Italië ontmoette ik een jongen die naar Marokko wilde, dat wilde ik ook en zo hebben we de reis samen eindredactie bas augustijn ondernomen. In Spanje heb ik Ted ontmoet, mijn man, die toen net uit India terug kwam. Zo waren we samen zes maanden in Marokko; we woonden in een wit stenen huisje met een zandvloer bij na tegen de woestijn aan. De mensen waren er zo ontzet tend gastvrij en hartelijk, dat hebben we goed gemerkt op de terugreis helemaal vanuit het diepe zuiden, we moesten vaak ook hele ein den lopen omdat we geen lift kregen en de mensen nodig den ons dan gewoon uit om met hen mee te eten. Toen we terug waren hebben we een week in Breskens geze ten en in de kwekerij van mijn vader gewerkt en toen zijn we naar Engeland ge trokken, daar hebben we al lerlei baantjes aangenomen en genoeg geld verdiend om naar Canada te gaan, want dat was ons doel. Natuurlijk wou Ted er graag weer eens heen. Het is een groots en geweldig landschap maar ik voelde me in Winnipeg, een nieuwe stad zonder historie, wel erg eenzaam verloren. En het klimaat is er zo guur en koud en we houden alle bei zo van zon!" Helmie rekt de armen achter het hoofd alsof ze daarmee zonneschijn en warmte zou kunnen be zweren, die ook hier maar al te vaak ontbreken. „Nou", hervat ze, „van Ca nada zijn we terug naar hier gegaan. Maar Ted wou me graag India laten zien. Daar zijn we in oktober 1971 heengetrokken. Liftend tot Istanbul en daarna door Per- zië en Afghanistan met het waanzinnig goedkope open bare vervoer bussen verder. Maar we hadden pech, we kwamen om zes uur 's morgens in Lahore aan en om 4 uur 's middags viel West-Pakistan India aan. Vijf dagen zaten we toen in Lahore midden in de oorlog en de verwarring, de hele nacht sirenes en verduiste ring en mensen in paniek. Wij wilden natuurlijk terug naar Afghanistan maar dat wilden veel vluchtelingen ook en zo was het moeilijk in een van de honderden bussen een plaats te vinden. Dat is ons toch gelukt en zo bereikten we Kaboul en zijn later door de Hindukusj naar het noorden getrokken naar een klein plaatsje waar je weinig toeristen en vreemde lingen zag. Zo zijn we nog een paar maanden in Afgha nistan gebleven". Helmie neemt de kaart met de reisroute erbij en wijst mij de plaatsen aan waar ze langere tijd verble ven. „Ik vertel er zo graag over", zegt ze en dat doet ze erg indringend dat het eigen Vrijdag 23 maart 1973 „Ik hou van het eenvoudige, organische leven, daarom wil ik ook zo graag een boerderij met land om de dingen te kun nen zien groeien", zegt Helmie van Melle. zwerversbloed weer krachtig door de aderen gestuwd wordt. In de tijd, dat Helmie nog een kopje koffie zet, bekijk ik haar tekeningen. Wortels en takken die zich verstren gelen, vruchtbeginsels en za den die openbloeien, een aardbol door een slang om strengeld of exploderend en zoveel meer dat van een rij ke fantasie en voorstellings wereld getuigt, gedaan met een heldere zwart-witverde- ling en een ragfijne tech niek. Er gaat van Helmie van Melle's tekeningen een esote rische straling uit omdat geest de materie tracht te doorstralen. Vaak zijn haar composities nog te overladen, wil zij teveel zeggen, wordt ze door haar verbeelding overweldigd, maar dat be hoort bij haar leeftijd. Zij is op zoek naar een eigen taal, die ze vindt als ze de tevele en overbodige woorden schrapt. Als ze met een tweede kopje koffie terugkomt uit de keuken vraag ik: „Zou je kunnen formuleren wat je inspiratiebron is, uit welke gevoelens en gedach ten je werk ontstaat?" „O, wat moeilijk!" ver zucht ze, „om dat onder woorden te brengen". Maar tenslotte probeert ze het toch: „Misschien het gevoel gevangen te zijn, alle men sen zijn in alle mogelijke dingen gevangen en we zou den ons moeten bevrijden. Dan raakt de mens in deze maatschappij hoe langer hoe meer van de natuur af. Ik wil weer terug naar de oor spronkelijke dingen waarvan we door onze hele opvoeding zo ver verwijderd raken. Ik hou van het eenvoudige, or ganische leven, daarom wil ik ook zo graag een boerderij met land om de dingen te kunnen zien groeien". „Heeft de Indische filoso fie, waaraan je genipt hebt, daar ook iets mee te ma ken?" Ja, dat wel, door de ooster se filosofie krijg je meer aandacht voor het spirituele en immateriële. Maar dat wil niet zeggen dat ik me uit de wereld zou willen terugtrek ken en op een berg medite ren, helemaal niet, ik wil leven in deze wereld, op de ze aarde. Uit haar mond klinken die woorden overtui gend, even overtuigend als haar werk en de beloften die het inhoudt zich aan ons voordoen. WILLEM ENZINCK TERNEUZEN LUXORTHEATER: „Bij de Beesten af". Veertig kilome ter film, opgenomen onder leiding van Bert Haanstra (goede wijn behoeft geen krans) resulteren in een prachtig kijkspel. In de film neemt Haanstra het gedrag der dieren op de korrel, waarbij tevens enigszins wordt ingegaan in hoeverre het menselijke gedrag en zijn functies overeenstem ming hebben met die der dieren. OOSTBURG LEDELTHEATER: „De Peetvader. Na slechts een week gedraaid te hebben in Terneuzen kunnen nu ook de West-Zeeuwsch-Vlaamse filmliefhebbers, Marlon Brando zien schitteren in zijn rol als het hoofd van een maffiafamilie. Op niets ontziende wijze tracht deze familie zich te handhaven, ten koste van veel bloed. De film is beslist niet geschikt voor mensen met zwakke ze nuwen, want de realistische scènes in de film liegen er niet om. Nog altijd draait verder in Oostburg „Blue Movie, zij het alleen dins dagavond om 20.00 uur. HULST KONING VAN ENGE LAND: „De Peetvader". De belevenissen van de Ameri kaanse maffiafamilie gaan voor de tweede week in Hulst in reprise. Voor de jeugd draait zondagmiddag een avonturenfilm „Het rode kaperschip". VLISSINGEN: ALHAMBRA: „Turks Fruit". Het laatste succes van de Nederlandse filmbo dem, naar een boek van Jan Wolkers krijgt in Alihambra zijn prolongatie. GOES: GRAND: „Turks Fruit". Ook Goes kan deze week nog van „Turks Fruit" genie ten. MIDDELBURG CITY: „Turks Fruit". Als derde en laatste bioscoop in Midden-Zeeland heeft ook het Middelburgse City Moni que van de Ven en Rutger Hauer nog een week op het witte doek in hun vertolking als hoofdpersonen uit het ge lijknamige boek van Jan Wolkers. rry-groothandel lts voor een iktie zijn: ■an de belangen el e verkoop van in groothandel en wij een goe- lorwaarden en die strikt ver- ingewacht bij: 'Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Vanavond 'vrijdag) om half acht begint n het Casino in Breskens de jaarlijkse uitvoering van de turnvereniging D.I.O. De ruim hl-jarige vereniging doet dit voor de derde maai, waarvan de tweede maal in successie. Vorige jaren kreeg de uitvoe ring van D.I.O. altijd een rui me belangstelling. Op de uitvoeringen komen alle afdelingen van de turn vereniging aan hun trekken. Er wordt gewerkt aan diverse gymnastiektoestellen. terwijl ook aandacht aan de vrije oe fening zal worden besteed. De toegang tot de uitvoering is gratis. Om de kosten te dekken en eventueel de kas iets te spekken wordt in de ingelaste pauze een verloting gehouden. De leden van D.I.O. worden getraind door de dames mejuf frouw R. Kra-aijmes, mevrouw J. Simpelaar en mevrouw J. Fenijn en de heer Delagruelle. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG De gemeente Aardenburg bereidt zich thans voor op de officiële ontvangst van de nieuwe eerste burger, drs. W. L. A. Lockefeer uit Hulst, die met ingang van 16 maart 1973 werd benoemd tot burgemeester van Aardenburg. Hiermee volgt hij de heer M. G. M. van Berckel op, die medio juli 1973 naar Mill en Sint-Hubert vertrok. Sinds die tijd werd het burgemeestersambt in Aardenburg waargenomen ooor loco-burgemeester G. F. Bonte. Hf S De nieuwe burgervader j., a 1 wordt zaterdagmorgen tegen 10.00 uur te Aardenburg ver- j. 7 j wacht, waar hij met zijn fami- lte zal worden verwelkomd bij ÉjÉ|SP* ^^IWlllll de Kaaipoort, een der toegan- H gen tot de oude stad Aarden- burg. Bij deze ontvangst zal tl een speciale ceremonie plaats- 'WB vh,den> ®e tot zaterdagmorgen een verrassing zal blijven. If 1 retten, drumband, koninklijke EpwWlf 4 schooljeugd en een aantal P'J plaatselijke verenigingen, L p laronder - gezien de voor- j liefde van de burgemeester oor paarden - ook de Burcht- Oostburg, zal men naar de II'jf Markt rijden, waar vóór het -i gemeentehuis een défilé zal Om 10.30 uur volgt een bui tengewone raadsvergadering, tijdens welke de nieuwe bur gemeester zal worden geïnstal leerd. Om 17.00 uur begint in de raadzaal van het stadhuis een receptie voor genodigden, waarvan van 17.30 tot 18.00 uur de bevolking van Aarden burg in de gelegenheid wordt gesteld kennis te maken met de nieuwe burgemeester en zijn gezin, nu in de hal van het stadhuis. Omdat de heer Lockefeer de wens te kennen heeft gegeven op de dag van zijn installatie kennis tc maken met alle woonkernen van de gemeente Aardenburg- volgen in de loop van de namiddag bezoeken aan Eede (om 14.00 uur gele genheid kennis te maken in café Cambrinus aan het Dorps plein), Sint-Kruis (1500 uur ontmoeting in café 's Lands Welvaren) en Draaibrug (16.00 uur in café Tram- zicht). De organisatie van de op tocht en het défilé is in han den van het evenementenco mité Aardenburg, onder voor zitterschap van de heer E. de Cuelenaere. De deelnemers aan optocht en défilé worden om uiterlijk 9.30 uur verwacht op het Kaaiplein. Het wordt op prijs gesteld wanneer zo veel mogelijk in uniform of sportkleding wordt opgeko men, en dat verenigingsattri buten worden meegevoerd. De Aardenburgse kleuter scholen stellen zich tegen 10 uur op tegenover het stadhuis. De kleuterschool van Eede zal hier niet bij zijn. Zij komt 's middags met d.e leerlingen naar Cambrinus in Eede. Q Drs. W. Lockefeer. (Van onze sportmedewerker) YEESEKE De gymnas tiekvereniging V.Z.O.S. uit Yerseke geeft zaterdag in de gemeentelijke turnzaal een jeugduitvoering die om drie uur begint. Op het programma staan: brugoefeningen, knotsoefenin gen en vrije oefeningen kleutergymnastiek en een- zangspel. (Van onze correspondent) BRESKENS Op 27 febru ari 1973 werd de 14-jarige woonwagenbewoner H.C.V. te Breskens aangehouden door de politie, nadat hij een geslas de greep had gedaan in de kassa van een kantoor van de Provinciale Stoombootdienst. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat hij zich verder had schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit een jas in de garderobe van een hotel te Breskens en voorts dat hij al daar een radiio en een accula der had ontvreemd. Te Vrou wenpolder werden op 19 janu ari 1973 in de namiddag uit een woning voor circa f 10.000 aan Walcherse sieraden ont vreemd. De technische recher che vond na de inbraak vinger afdrukken, die na vergelij king identiek bleken te zijn met die van H.C.V. Deze dief stal ontkende hij aanvankelijk hardnekkig, vermoedelijk om dat anderen hiervan op de hoogte waren. Nadat door de waren aangehouden de vader van betrokkene H.V. en de woonwagenbewoner J. Ch. v. P. kwam vast te staan, dat het drietal die dag in de provincie had geleurd met pleisters en gepoogd had oude metalen op te kopen. Uiteindelijk bekende H-C.V. de diefstal te Vrouwen polder^ terwijl tevens bleek, dat hij zich schuldig had ge maakt aan diefstal van een horloge te Kamperland dief stal van sieraden te Goes en aan een inbraak te Yerseke. Alle voorwerpen werden door het trio verkocht aan onbeken den o.a. in een café te Am sterdam. H.C.V. is inmiddels m een rijksinrichting ge plaatst. (Van onze correspondent) WEMELDINGE Bij bag- gerwerkzaamheden in het Ka naal door Zuid-Beveland door de baggermolen Kris-A is bij een mosselloods te Wemeldin ge een mortiergranaat 12 cm., een mitrailleur en een stuk van een geweer naar hoven gehaald. De mortiergranaat lag aan dek van de baggermolen en zou gisteren door de explosie- ven-opruimingsdienst onscha delijk worden gemaakt. Het is reeds herhaalde malen voorge komen, dat allerlei oorlogsma teriaal' aldaar voor de loods werd opgehaald. De loods is tijdens de oorlog gebruikt door de Duitsers als munitie opslagplaats. 9 De Kaaipoort in Aardenburg. (Van onze correspondent) AARDENBURG De den nen bij de vijver op de Markt zijn gerooid. Vroeger werden IJZENDIJKE Op donder dag 5 april wordt de nieuwe openbare lagere school in IJzen- dijke officieel geopend. Dit zal geschieden door burgemeester A. Schipper van Oostburg. De bijeenkomst begint 's middags om 15.00 uur. deze bomen jaarlijks ingekort, iets wat de laatste jaren ach terwege is gebleven. Ze wer den daardoor zo hoog dat men het gemeentehuis nauwelijks meer zag. Wanneer tijdens de zomer maanden het stadhuis in de spotlights werd gezet zag men slechts het bovenste gedeelte. Er zal nu een nieuwe beplan ting worden aangelegd, die evenals dat vroeger het geval was, niet de kans zal krijgen om te hoog te worden. Het „Huis der Gemeente" moet immers te zien zijn. Een van de laatste werken van Helmie van Melle. BRESKENS Aan de vis mijn in Breskens werden de volgende hoeveelheden vis aangevoerd: 5136 kg exportgarnalen 4.19- 5.83, 700 kg pellerij garnalen 4.21-4.60, 1085 kg bot 40, 161 kg schar 1.24-1.90, 4423 kg schol 52-1.41, 2635 kg tong 6.66-12.33, 172 kg tarbot 4.53- 10.48, 154 kg griet 3.76-5.48, 13.523 kg kabeljauw 76-2.41, 1369 kg wijting 52-1.66, 2 kg rog 2.27, 5 kg poon 2.30- 3 kg zalm 9.54, 7 kg tongschar 3.70, 6 kg krabben 87, 37 kg steen- balk 40.

de Stem | 1973 | | pagina 9