Commissie voor basisplan recreatie AXELSE RAAD BUIGT ZICH OVER HORECA- VERORDENING ILL Zuster kritiseert streekplancommissie „Van VVV wordt te weini emaakt" PROVINCIE BETAALT MEE AAN VOORSTUDIE Eerste jeugd- elftal dicht hij titel HULDIGING THEO VERSCHUEREN Spaarde S-jes" op de flesjes van Keiler bier Kritiek op kritiek INBREKERS DRONGEN STADHUIS VAN HULST BINNEN „Voor het zorgenkind*' in Westdorpe 12 JEUGDVOET- BALTOERNOOIEN SINT JANSTEEN OM BEPAALDE ACTIVITEITEN TE PROPAGEREN commentaar stad streek UITREIKING MEDAILLES BIJ „SP0RT1VA" Nodig Draaibrug Wolphaartsdijk Café-restaurant WINST VOOR BOSSENAREN De Klinge kan niet meer ontkomen aan degradatie vraag uw slijter om de folder en spaarkaart Uitslag schieting voor bojaarden in Koewacht Vrijdag 23 maart 1973 Zuster A. van Crimpen, namens de Zeeuwse vrouwenraad lid van de streekplancommissie, heeft in Hulst felle kritiek ge leverd op het functioneren van deze commissie. Haar bezwaren richten zich tegen het feit, dat de commissie zich teveel met de technische en te weinig met de sociale aspecten van de streek- ontwikkeling rekening houdt. Bovendien, aldus zuster Van Crimpen, is het praktisch onmogelijk gebleken om alle infor matie door te werken, die er over deze zaken bestaat. Om die redenen heeft ze de laatste bijeenkomsten van de commissie niet meer bijgewoond. Deze kritiek wordt door ver schillende andere commissieleden onderschreven. Niet hele maal duidelijk evenwel is de rol van zuster Van Crimpen als vertegenwoordigster van de Zeeuwse vrouwenraad. Het is dui delijk, dat er eerst over technische aspecten gesproken moet worden alvorens de sociale gevolgen daarvan bekend zijn. Wel belangstelling hebben voor het sociale facet en niet voor het technische is even onjuist als het omgekeerde. Als een lid van de streekplancommissie van mening is, dat bepaalde men selijke aspecten worden verwaarloosd, dan biedt het bepaald geen oplossing om zich uit een dergelijk overleg terug te trek ken. Zeker niet als een grote groep mensen zijn vertrouwen op zo'n persoon heeft gesteld. Om die reden is enige kritiek op de houding van zr. Van Crimpen in deze kwestie toch ook wel op zijn plaats. (Van een onzer verslaggevers) AXEL B. en w. van Axel willen de mogelijkheid krij gen om het tappen van sterke drank voor clubhuizen, cafeta ria's, kantines van sportvereni gingen en scholen en wachtlo kalen te beperken. Die moge lijkheid komt er als de ge meenteraad op de vergadering van 27 maart de nieuwe drank- en horecaverordening aanneemt. Die verordening bindt ook het dienst doen van vrouwe lijk personeel "tijdens de ope ningsuren van een hordca-be- drijf aan de toestemming van b. en w. Verder bindt de ver ordening het verstrekken van alcoholvrije drank aan een vergunning. De nieuwe veror dening stelt voorts ook eisen aan de inrichting van horeca bedrijven. In de raadsvergade ring komt ook een voorstel aan de orde om te beslissen op een verzoek om schadevergoe- (Van onze correspondent) NIEUW-NAMEN De gymnastiekvereniging Sportiva uit Kicldrecht heeft het sport jaar 1972 besloten met de uit reiking van 10 bronzen en 3 gouden medailles. De opricht ster van de vereniging me vrouw L. Schoonvliet-Penne- man en baar helpers A. van Broeck en E. Heyninck wer den in het gemeentehuis door burgemeester van Mieghem ontvangen, te zamen met der tien jubilarissen. De gouden medailles waren £oor: D. Knapelinck, G. de Pryzker en P. Werrens. Brons was voor D. Knapelinckx, M. van Hoeylandt, A. Nonneman, K. Kuyken, E. de Smidt, M. Vlegels, R. Engels, E. Blom- waert, J. Penneman en L. van Hoeylandt. ding van de heer W.J. Robijn, in Axel. De heer Robijn heeft een schadeclaim ingediend op grond van de wet op de ruim telijke ordening wegens gele den of te lijden omzetverlies. B. en W. hebben de raad* voor gesteld afwijzend op zijn ver zoek te beschikken, omdat de door de heer Robijn geconsta teerde schade volgens B. en W. geen verband houdt met een concreet bestemmingsplan. Gesproken moet er voorts worden over het beschikbaar stellen van een krediet voor de uitbreiding van de openba re lagere school met een leslo kaal. een onderwijzerskamer en een keukentje. Het derde noodlokaal is no dig in verband met het geste gen aantal leerlingen. Voor de geplande uitbreiding is een krediet van 140.000 gulden no dig. De agenda voor de ko mende raadsvergadering staat voorts bol van de voorstellen tot verkoop van bouwgrond. B. en W. willen bouwgrond ver kopen aan de Elzassstraat, de Van Middelhovenstraat, Eisen- howerlaan, Bijlokestraat en Mozartstraat. De gemeenteraad wordt ver der gevraagd een besluit te ner men, dat er een bestemmings plan in voorbereiding is voor het gebied aan de Westsingel in de kern Axel. Tot slot moet er ook nog voorzien worden in de vacature in het bestuur van de stichting protestantse zie kenzorg Zeeuwsch-Vlaanderen. De vacature is ontstaan door het bedanken voor deze func tie door de heer C. Koster. (Van onze correspondent) HONTENISSE Hontenissc Al voetbal junioren van 15 tot 19) kan morgen kampioen y®n zijn afdeling worden, als net een overwinning behaalt op het bezoekende AZVV A Dit laatste team staat op de tweede plaats. Aan een gelijk spel zal het Hontenisser team niet voldoende hebben. Honte nisse staat op kop met dertig "it zestien en AZVV volgt daarop met tweeëntwintig uit vijftien. In Axel speelden bei- oe elftallen tegen elkaar ge- ti]k. De wedstrijd begint om kwart voor drie. Biljarten In café „Tram- zicht" speelden de plaatselijke biljarters een wedstrijd tegen spelers uit Hoofdplaat. De wedstrijd werd door Hoofd plaat gewonnen met 16-6. De uitslagen waren als volgt. B. van Vooren-H. Verbuijt 2-0, P. van Vooren-A. v.d. Weide 0-2 J. Martens-F. Schout 2-0, H. de Ruijsscher- A. Vermeire 2-0, J. de Koster- L. van Vooren 2-0, P. Tanghe- G. Bakker 2-0, P. v.d. Amee- le-W. Ekkebus 0-2, J. Mar tens-F. Wage 2-0, P. Cornelis- E. de Wispelaere 2-0, P. Cor- nelis-F. Eenenaam 2-0, J. v.d, Ameele-N. Kolmeijer 0-2. Jaarvergadering De afd. Wolphaartsdijk van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield haar jaarvergadering, onder leiding van de vice-pre- sidente mevr. C. M. Koeman- Blok. In de plaats van mevr. J. J. Smallegange-Groenen- berg, die nier herkiesbaar was, werd mevr. I. L. Meijer- Velthuizen tot bestuurslid ge kozen. Mevr. Smallegange, die 3 jaar secretaresse is geweest, kreeg een cadeaubon aangebo den. Na de pauze hield mej. A. v.d. Leeden een boeiende en leerzame lezing, waarbij ze dia's vertoonde over de Griek se eilanden Rhodos en Kre ta. (ADVERTENTIE) Bierkaaistraat 8 Hulst Tel. 3444. DE zaak voor 'n gezellig dinertje - bijeenkomslen - vergaderingen. Menu's vanaf 10,— Keuken open tot 22 uur. Dinsdags gesloten. (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN Dc supportersclub van Theo Ver- schueren, gevestigd in café van Ed Ottjes, zal alsnog een huldigingsavond op touw zet ten voor de wereldkampioen achter zware motoren Theo Verschueren en nog enkele andere renners. De supportersclub heeft ten bate van de wereldkampioen een loterj op touw gezet, waarbij de hoofdprijs bestaat uit een draagbaar televisie toestel. De loten kosten vijftig cent en de trekking zal ge schieden op de huldigingsa vond. Deze datum wordt nog nader bekendgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) HULST Onbekenden heb ben zich woensdagnacht toe gang verschaft tot het stads kantoor van de gemeente Hulst. Er wordt volgens de politie niets vermist. Aan de kluis was onder meer te zien, dat getracht is deze met slecht gereedschap te openen. Daaruit leidt de Hul ster politie af, dat men te maken heeft met amateurs. Verder is er schade aangericht aan het bureau in de kamer van de ontvanger. De zaak wordt door de Hul ster groep onderzocht in sa menwerking met de techni sche recherche uit Den Haag, Het is niet de eerste keer, dat de gemeente Hulst bezoek krijgt van inbrekers. (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN De topbiljartclub De Steense Toe pers speelde in Boschkapelle in café P. Vonck een wed strijd tegen de Bosse Toepers. Na tien partijen wonnen de Bossenaren deze wedstrijd met 146. (Van een onzer verslaggevers) HULST. De streekplancommissie voor Oost-Zeeuwscli- Vlaanderen heeft op het menselijke vlak duidelijk gefaald. Er is veel te weinig aandacht besteed" aan de sociale aspecten van de toekomstige industriële ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot deze conclusie is zuster A. van Crimpen gistermiddag in Hulst gekomen, tijdens een studiedag van de Zeeuwse vrouwenraad. Namens deze organisatie maakt ze deel uit van de streekplan-commissie, waarin ze zoals donderdag bleek nogal teleurgesteld is. In haar betoog leverde ze felle kritiek op het functioneren van de commissie. Die kritiek werd met een ovationaal applaus door de ongeveer tweehonderd aanwezige dames onderschre ven. De lezing van zr. Van Crimpen mondde uit in een motie, waarin algemeen werd besloten om er bij gedeputeer de staten op aan te dringen in toekomstige commissies meer vrouwen te laten meespre ken. De kritiek van zuster Van Crimpen richtte zich gisteren niet alleen op de sociale aspec ten. De streekplancommissie is volgens haar mening te om vangrijk. Door het grote aantal mensen, dat er deel van uit maakt (meer dan 23) en de openbaarheid van de vergade ring is het volgens haar betoog moeilijk om tot een goede on derlinge relatie te komen. Bo vendien heeft ook het ontbre ken aan voldoende informatie bij verschillende leden fnui kend gewerkt. Naar de mening van zuster Van Crimpen was het nauwe lijks mogelijk zich goed over de achtergronden te informe ren, omdat daarmee veel te veeel tijd gemoeid was. „De burgemeesters", zo betoogde ze, hadden afgesproken zich niet in de discussie te mengen. Ze hadden dus evengoed tussen het publiek kunnen zitten, zo dat de commissie kleiner van omvang en daardoor handzamer was geweest". Ze wees er donderdagmiddag op, dat de streekplancommissie snel verstrikt raakte in techni sche debatten. „De menselijke aspecten kwamen niet aan de orde", aldus zuster Van Crimpen, die van mening was, dat ook zij onvoldoende weerklank had gevonden. ,,Ik was geen partij. We waren door een persoon slecht vertegenwoordigd. Ik was ook nog een slecht pleit bezorgster", zo merkte ze op. Zuster Van Crimpen bleek de mening toegedaan, dat ze te weinig aan bod was gekomen. Kritiek had ze ook op het feit, dat^ de commissie is terugge- korrien op het plan om de streek door middel van hea rings inspraak te geven. Het argument daarvoor is de opvatting, dat de streekplan commissie al als klankbord voor de streek gefungeerd zou hebben en dat hearings daar door weinig zinvol zouden zijn. Bij die argumentatie werd door zuster Van Crimpen de nodige vraagtekens ge plaatst. Een deel van haar kritiek werd onderschreven door di recteur C. van Leuven van de Hulster stichting gemeen- schapswerk. Ook hij maakt deel uit van de commissie,. Niet op ale punten bleek hij het met het betoog van zuster Van Crimpen eens. (Van onze correspondent) CLINGE Het eerste elftal van de voetbalvereniging De Klinge, uitkomend in de derde provinciale van de Belgische voetbalbond, is ondanks het feit dat de competitie nog niet teneinde is, reeds zeker van degradatie naar de vierde pro vinciale reeks. In deze reeks staan de voet balclubs Meerdonck en S.K. Gremtoerghen met 39 punten aan de leiding. Deze clubs ont moeten elkaar aanstaande woensdag en dan zal waar schijnlijk bekend zijn wie De Klinge zal opvolgen in de 3e provinciale. In Meerdonck spe len de voormalige Steen-spe lers Miel Saman en Rudi Woi- tal. (Van een onzer verslaggevers) TERHOLE De oudervere niging Voor Het Zorgenkind houdt zaterdag 24 maart de jaarvergadering in vereni gingsgebouw Concordia aan de Graaf Jansdijk in Westdorpe. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Op de bijeenkomst houdt de geneesheer-directeur vtap het internaat De Sterre dr. Jac. van Engelen, een lezing over het aandeel van de medicus in de begeleiding van het geeste lijk gehandicapte kind. Op de agenda van de vergadering staat verder het uitbrengen van verslag door de penning meester. Verder zullen de le den op de hoogte gebracht worden van de stand van za ken rond het gezinsvervangen de tehuis in St.-Jansteen. De dagverblijven in St-Jansteen, Terneuzen en Oostburg, de vorming van een ouderraad aan internaat De Sterre, de werktijden van de sociale werkplaatsen en nog verschil lende andere zaken. Tot slot is er gelegenheid tot discussie. In de toelichting op de stukken zegt het bestuur, dat er afge lopen jaar tal van studies over belangrijke problmemeti zijn gemaakt. „We dienen steeds waakzaam te zijn, vooral niu in de tijd van bezuinigingen bij de overheid, dat het pakket van voorzieningen voor onze kinderen niet minder wordt", aldus voorzitter J.J. Vermeu len. De bijeenkomst is zowel voor Oost als West-Zeeuwsch- Vlaanderen bedoeld. De ouder vereniging is in Westdorpe uitgenodigd door de jongeren- club Poly Pam, die voor de muzikale omlijsting van de vergadering zal zorgen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) AXEL. In het gemeentehuis te Axel is gistermiddag de be stuurlijke commissie geformeerd, die zich gaat belasten met het samenstellen van het basisplan voor de recreatie voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Tijdens deze bijeenkomst wees gedepu teerde A. van Geesbergen, die ambtshalve voorzitter van deze commissie is, dat wat het werk aan het basisplan betreft Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen in Zeeland niet achterop ligt. Ook in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en op de Bevelanden moet nog aan het maken van een voorstudie worden begonnen. Op Beveland is men al zover dat hiertoe een opdracht aan de Grontmij kon wor den verstrekt, in West-Zeeuwsch-Vlaanderen is het wachten op een subsidie voor het maken van de voorstudie van C.R.M. Slechts op Walcheren en Schouwen-Duiveland is men wat verder doordat de P.P.D. voor deze gebieden de voor studies ook voor de andere vele werk, waarmee de P.P.D. in Zeeland is belast, is het onmogelijk gebleken de voor studies omk voor de andere gebieden te vervaardigen. Voor het maken hiervan scha kelen de regionale bestuurlij ke commissies zelfs adviesbu reaus in. In West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft men gekozen voor de samenwerking met een stedebouwkundig bureau, op de Bevelanden is men in zee gegaan met de Grontmij en de bestuurlijke commissie van Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren besloot gistermiddag zich door de Heidemij terzijde te laten staan. De Heidemij heeft name lijk toch al bemoeienis met diverse recreatie-projecten in dit gebied. Op korte termijn wordt nu een offerte van de Heidemij verwacht voor het maken van de voorstudie. De kosten van het maken van de ze voorstudie bedragen globaal ƒ50.000—ƒ75.000. Aan C.R.M. zal worden gevraagd in deze kosten een maximale subsidie van 75 procent te verlenen. Gedeputeerde Van Geesbergen deelde gistermiddag mee dat Gedeputeerde Staten de Zeeuwse statenleden zullen voorstellen 10 procent van deze kosten te betalen, zodat er dan voor de gemeenten zelf 15 procent overblijft. Dit bete kent voor het gebied Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen dan on geveer vijftien cent per inwo ner. In de bestuurlijke commissie hebben vertegenwoordigers van het provinciaal bestuur en van de gemeentebesturen van Hulst, Hontenisse, Terneuzen Axel en Sas van Gent zitting. Deze vertegenwoordigers zijn dan de heren: A. van Geesber. gen (als gedeputeerde fun geert hij tevens als voorzit ter), wethouder J. Blommaert van Hulst, wethouder W. Lam bert van Hontenisse, wethou der drs. R. Barbé van Terneu zen, M. K. van. Dijke, burge meester van Axel en drs. W. Dusarduijn, burgemeester van Sas van Gent. Secretaris van de commissie is de heer C. de Vos, provincie-ambtenaar, die ook als secretaris van de tech nische commissie fungeert. De vergaderingen van de bestuur lijke commissie, die in de toe komst waarschijnlijk openbaar zijn, zullen ook door deskun digen van het E.T.I., P.P.D., provinciale waterstaat en door de provinciale consulent van C.R.M. worden bijgewoond. Deze deskundigen zullen dan de opvattingen van de techni sche commissie aan de be stuurlijke commissie meede len. Tot voorzitter van de technische commissie werd burgemeester M. K. van Dijke van Axel gekozen omdat het gebruik is dat een lid van de bestuurlijke commissie voor deze functie wordt aangewe zen. In de technische commis sie zullen zijn vertegenwoor digd: de P.P.D., het E.T.I., provinciale waterstaat, rijks waterstaat, de waterschappen, de consulent van C.R.M., Staatsbosbeheer, de streek V.V.V., de cultuurtechnische dienst, de recreatieschappen De Braakman en De Vogel en voorts fungeert ook de secre taris van de bestuurlijke com missie als secretaris van deze commissie. Gedeputeerde Van Geesber gen zei het gisteren mogelijk te achten dat de voorstudie voor het basisplan eind dit jaar gereed zal zijn. Drs. W. Dusard.uijn vond dit wel wat optimistisch gedacht. voor vele prachtige artikelen ver beneden de winkelwaarde: o.a. fondueset, ovengrill, pannenset etc. 30 cl. per fles halve liter 62c. in handig meeneem- ner j|es kratje (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN Omda4 de gemeentelijke voetbalvel den, evenals vorig jaar een paar maanden niet bespeeld mogen worden, organiseert de v.v. Steen reeds in de maan den april en mei drie jeugd- toern ooien. Op 23 april wordt een jeugdtoernooi voor B-junioren, op 29 april voor A-junioren en op 13 mei voor C-juniOren ge houden. Om deze toernooien interessant te maken worden ook Belgische juniorenclubs uitgenodigd. (Van onze correspondent) KOEWACHT Aan de be- jaardenschieting bij J. de Guchteneire hebben 45 schut ters deelgenomen. De hoge vo gel werd geschoten door R. de Guchteneire. De eerste zijvogel was voor C. de Schepper, beiden uit Koewacht. De tweede ging naar Jos Louwers uit Terhole. De meeste kleine vogels wa ren voor A. Kouijzer en J. Jonckheim, beiden uit Kloos- terzande. Volgende bejaarden- schieting bij J. de Guchteneire op dinsdag 3 april om 13.30 uur. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Er bestaat in Axel nog steeds een dringende be hoefte aan meer logies- en pensionaccommodatie. Dit blijkt uit het deze week ver schenen jaarverslag van de plaatselijke afdeling van de Vereniging voor Vreemdelin gen Verkeer. Voor het derde achtereenvolgende jaar doet de VVV in het jaarverslag een beroep op alle particulieren om kamers beschikbaar te stellen. Het bestuur van de afdeling wil samen met die particulie ren en de ondernemers komen tot een georganiseerde kamer- verhuur- en pensionbemidde ling. Het jaar 1972 wordt in het jaarverslag van de Axelse VVV omschreven als „betrek kelijk rustig". „Spectaculaire gebeurtenissen hebben zich niet voorgedaan", aldus het overzicht. Het informatiecen trum in het stadhuis blijkt ie der jaar weer in een behoefte te voorzien. Zowel de inwo ners van de eigen gemeente, als de toeristen die hun va kantie in Axel en omgeving door-brengen, kunnen er te recht. Er werden, zo blijkt, ditmaal 479 telefonische en schriftelijke inlichtingen ver strekt. Verder werden 5134 folders over Axel, 950 hotel- lijsten en 21.283 Oost- Zeeuwsch-Vlaamse folders in verschillende talen verspreid. Dankzij de uitwisseling van gegevens met andere VVV's, waaronder Belgische en ver schillende in Luxemburg, kon de Axelse afdeling in 1972 ook informatie geven over tal van andere. plaatsen. Aandacht wordt in het jaarverslag ook besteed aan de resultaten van verschillende plaatselijke ac commodaties. Het aantal over nachtingen op het kampeerter rein „De Boshoek" bedroeg in 1972 4700 tegenover 4595 in het jaar daarvoor. Het aantal overnachtingen in de jeugd herberg „Bleye Haghe" liep in vergelijking met 1971 weer te rug van 5563 tot 3336. Voor zover mogelijk zullen er stap pen worden ondernomen om de jeugdherberg weer aan de nodige belangstelling te hel pen, aldus het jaarverslag. De contacten met de landelijke ANVV, de provinciale, en naburige VVV's worden „goed" genoemd. Als bijzondere activiteiten worden voorts in het verslag genoemd de medewerking van de VW aan de voorbereidin gen voor de viering van het 800-jarig bestaan van de weekmarkt en het jubileum van de jaarmarkt. Het bestuur merkt in het overzicht op, dat nog veel te weinig organisaties gebruik maken van de moge lijkheden om via de VVV be paalde activiteiten te propage ren. Aangekondigd wordt- dat men de verenigingen de ko mende maanden nog eens op deze zaken zal wijzen. De Axelse VVV geeft aan ver schillende plaatselijke activi teiten onder meer bekendheid door ze te publiceren in de provinciale en landelijke evenementenlijst. De algemene vergadering van de Axelse VVV wordt donderdag 29 maart om 20.00 uur gehouden in „De Halle" in Axel.

de Stem | 1973 | | pagina 7