zen Onkerkelijkheid in Zeeland neemt toe C.a.o.-gesprek bij Dow nog zonder resultaat GENOOTSCHAP FYSIOTHERAPEUTEN 25 JAAR ering nng Provinciale almanak loopt achter IN TIEN JAAR BIJNA VERDUBBELD eel donors lijven thuis •of. Diepenhorst reekt Vlissingen Subsidie voor orgelconcerten Geen subsidie „Kind INBREKERS DRONGEN STADHUIS VAN HULST BINNEN voor ZEEUWSE KINDEREN NIET IN HALVE FINALE ZANG WEDSTRIJD Lentebeurs in Sas van Gent Conserven- fabrieken sluiten Lrijdag 23 maart 1973 ZAKKERTJE [ARNAVAL GOES Hansweert 6.01 en 18.22 '«neuzen 5,23 en 17.44 4.54 en 17.16 emeldinge 6.45 en 19.08. VERANDERING Praktica Pentor 1B NEELEMANS Sas van Gent V VN-ACTIE [et bestuur van de wijkver. ging zag de bezwaren niet zitten. Maar het wil alles beren om deze bezwaren in redelijk gesprek weg te nen. Overigens staat nog g niet vast dat het nieuwe kgebouw achter de Bon- d komt de staan. Want het ■tuur van de stichting :uwse Koorschool heeft de kvereniging benaderd om haar het semi-permanente iouw aan de Populieren- fiat te kopen. (Van onze correspondent) Op 31 maart wordt het restaurant van de De Bevelanden in een halfvastenbal geor- ÏOES in irthal es ïiseerd let d bal zal worden opgeluis- door prins Fonske 1 en raad van elf van de car- valsvereniging Arti. De mu- wordt verzorgd door het 67. (Van onze correspondent) ULLAND-BATH Of het aan de invloed van de tele- ie in het algemeen of aan van Bartje in het bijzon- ligt, kan de afdeling Ril- d van het Rode Kruis niet ;gen, maar een feit is, dat jaarlijkse bloedplasma- >nd j.l. dinsdag in het rpshuis zeer slecht is be- :ht. /an de 225 donors, die zich Iden opgegeven, verschenen maar 162 om daadwerkelijk halve litertje af te staan dat is ruim 20 beneden het niddelde over de afgelopen en. De mensen, die kwa- n, waren overwegend de ste bezoekers en dus reeds het bezit van de z.g. Land- ïner-medaille, die het Ne- •landse Rode Kruis ver- ekt aan hen, die vijf bloed.- ten op hun naam hebben 'an een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Hogere chnische School te Vlissin- bestaat dit jaar een kwart iw. Ter herdenking van dit t wordt de periode van 9 en met 14 april als een stweek beschouwd. )p vrijdag 13 april vindt de iciële viering van het jubi- m plaats. Het bestuur van vereniging voor Hoger Be- ipsonderwijs heeft professor I. A. Diepenhorst uitgeno- d om een voordracht te ko- n houden over ie voorgeno- :n houden over de voorgeno- roepsonderwijs met het we- schappelijk onderwijs. De :r Diepenhorst spreekt in aula van de HTS, 's mor- is om 11.00 uur. Dezelfde van 15.00 tot 17.00 uur :ft het bestuur van de vere- ;ing voor Hoger Beroepson wijs een receptie, eveneens de aula van de HTS. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De pro vinciale almanak van 1973 1974 is gisteren verschenen, jet duimdikke boekje in zak agenda formaat bevat dit maal enkele nieuwe rubrieken, jfiet alleen zijn de belangrijk ste gegevens van andere pro vincies in de Zeeuwse alma nak opgenomen, maar er Bjn nu ook gegevens in ver kerkt die ontleend zijn aan de resultaten van de volkstelling- 1971. De vorige jaargangen van de almanak moesten het toen met de gegevens uit de volkstellingen van 1960. De almanak is verder op tal van punten aan de actualiteit in Zeeland zelf aangepast, maar hierbij hebben de sa menstellers (de medewerkers voor het bureau voorlichting van de provincie) te kampen gehad met het euvel, dat in sommige openbare besturen de posities zo snel wisselen, dat een jaaralmanak feitelijk al tijd achterhaald is, zodra hij van de persen komt. De gemeente Aardenburg heeft bijvoorbeeld volgens de almanak nog altijd een burge meestersvacature. De bezet ting van de zetels in Provinci ale Staten stemt ook al niet meer met de huidige situatie overeen. Wijzigingen in ge meentebesturen (Goes bijv) konden evenmin in de uitga ven 19731974 verwerkt wor den. Men zou met enige reden kunnen pleiten voor de invoe ring van een almanak met een losbladig systeem, zodat wijzi gingen, waarvan er in de loop van het kalenderjaar heel wat meer voorkomen dat menigeen denkt, eenvoudig en gemakke lijk kunnen worden aange bracht. De nieuwe almanak is, op het moment van zijn verschij ning, dan ook slechts ten dele actueel een euvel dat men op de koop toe moet nemen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG —De sectie .muziek" van de Zeeuwse Culturele Raad staat positief tegenover een verzoek om sub- sidie voor een reeks orgelcon certen, die gedurende de zo- nier in Hulst zal worden gege ven. Met het gunstig advies van de sectie muziek, waarover de Zeeuwse Culturele Raad nog nader moet beslissen, wordt wel een precedent geschapen. Alom in de provincie worden nl. orgelconcerten gegeven, waarvoor de provincie Zeeland echter geen subsidie toe kent. Om wat dit betreft tot een evenwichtig beleid te komen, heeft de sectie „muziek", die gisteren vergaderde, het idee geopperd om de stichting cul tuur-spreiding Zeeland te vra gen, tot een programmacoördi natie voor orgelconcerten te komen. De sectie „muziek" heeft eveneens positief gereageerd op het verzoek van de stich ting Zeeuwse koorschool te Goes voor subsidies,ten behoe ve van een reeks concerten welke door, of onder auspiciën van de koorschool worden ge geven. HET VERBOND van Britse vakverenigingen, TUC, heeft zijn leden opgeroepen op 1 mei, de dag van de arbeid, te betogen tegen de loonbeheer- singspolitiek van de rege ring. tot negentig procent uit olieren bestaat. Daarom is van continuïteit in de be ting weinig sprake. En dat lammer. Want er is wat Je :mt werk aan de winkel, lpverlening aan actiegroe- informatieverlening aan lange reeks van particu- 'e instellingen en organisa- scholieren helpen die met scriptie in hun maag zit- onderwijzers informeren >r hun lesje actuele geschie- ïis. )e wereldwinkel dient ais middel voor een grote men- teitsombuiging. Soms blijf' iets hangen zoals in het ral van de levensschool die lens de vred.esweek uit ei- beweging een stand in" ntte en uit puur enthousias- in het lesgebouw een ten* nstelling en film-voorstel- »en op poten zetten. De op- ngst van de laatste brade- met een bruto-omzet van m duizend gulden mag er zijn. I Vooruitzichten voor zaterdag I en zondag, opgesteld door het I KNMI op donderdag om 18.00 I uur: I Eerst droog en zonnig, later I tans op een bui, vrij zacht. I Weersvooruitzichten in cijfers I gemiddeld over Nederland. I Voor zaterdag: aantal uren |zon: l tot 9: min. temp: om- Istreeks normaal; max. temp: 2 [tot 7 graden boven normaal: I kans op een droge periode van I minstens 12 uur: 95 procent; |kans op een geheel droog et- Imaal: 90 procent. [Voor zondag: aantal uren zon: 'ut 6: min. temp: omstreeks Inormaal; max. temp: 0 tot 6 [Wen boven normaal; kans een droge periode van min- ■stens 12 uur: 90 procent; kans |0p een geheel droog etmaal: I™ procent. Konstanz 252 onv., Rheinfel- '93 plus 5, Straatsburg UZ onv.. Plittersdorf 292 - 15, lm u onv-' Plochingen ou - 19. Man »'ieim 180 plus I'. Steinbach 152 - 1, Mainz liu Plus 3, Kaub 134 plus 3, Iftler 259 - 3, Koblenz 156 ■™s3 Keulen 108 - 5, Ruhr- lort 273 - 5, Lobith 896 4 irannerdense kop 870 - 3 I,,'Wegen 697 - 5, IJsselkop I"5 plus 3, Eefde IJssel 358 Deventer 237 - 3, Monsin lp*,; "18, Borgharen 3899 - 24 l- *1 "25 plus 7. Grave be- I "eden de sluis 503 - 2. Morgen, zaterdag 24 Jraaart. 11^1 R60 ^00m 8 55 en (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het aan tal inwoners van Zeeland dat zichzelf beschouwt als niet te behoren tot enig kerkgenootschap, is sinds 1960 bijna verdubbeld. Uit vergelijkende cijfers uit de volkstellingen van 1960 en van 1971 blijkt, dat het per centage „onkerkelijken" in Zeeland op 13 moet worden gesteld. In 1960 bedroeg het 8. De Nederlandse Hervormde kerk heeft in de periode van 1960 1971 het grootste percentage ingeschreven kerkleden verlo ren. Gaf in 1960 nog 43 pro eent van de Zeeuwse bevol king als kerkelijke gezindte „Nederlands Hervormd" op, in 1971 was het nog slechts 2714 procent. Bij de katholieken in Zee land is het percentage licht gedaald. In 1960 ontstond 27 procent van de Zeeuwse be volking als rooms-katholiek genoteerd, in 1971 was het 26,5 procent. Bij de Gerefor meerde Gemeenten is sprake van een geringe toename, nl. van 10 tot 11 procent. Voor de categorie „overige kerken (Doopsgezinde-Bi'oa-v derschap, Evangelisch Luther se Kerk etc) blijft het percen tage gelijk: 12 procent. Een voorzichtige analyse van de percentages leert, dat de groep van mensen die niet tot enig kerkgenootschap gerekend wenst te worden, vooral is ge leverd door de Nederlands Hervormde Kerk in Zeeland. Was de Nederlands Hervorm de kerk in 1960. wat het aan tal leden betreft, onbetwist de belangrijkste groepering in Zeeland, nu is er sprake van een procentueel evenwicht tussen de Nederlands Her vormde en de Rooms-Katholie- ke kerk (resp. 27,5 en 26,5 procent van de bevolking). Bij de interpretatie van de bovenstaande en nu volgende percentages moet rekening worden gehouden met de groei van de Zeeuwse bevolking over de laatste 12 jaar, terwijl •>n ook enige invloed op de uit komsten, die door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn geleverd, is uitgegaan van de samenvoeging van kleine Zeeuwse gemeenten tot grote re eenheden in de periode 1960-1971. Het belangwekkendste als beeld van de Zeeuwse samen leving zijn de percentages aan „onkerkelijken". Over heel Zeeland steeg het percentage onkerkelijken, zoals gezegd van 8 naar 13. Per regio gezien komt het volgende beeld te voorschijn: Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van 2,5 naar 7,5 procent; Tho- len (van ouds zeer kerkgebon- den): van 1,5 naar 4 procent; Walcheren: van 18,5 naar 23,5 procent; West-Zeeuwsch- Vlaanderen van 5,5 naar 10 procent; Zuid-Beveland: van 4,5 naar 9 procent. Enkele Zeeuwse gemeenten die, wat de stijging van het percentage onkerkelijken be treft in het oog springen zijn de volgende: Aardenburg: van 1 naar 5 procent: Axel: van 2 naar 6 procent; Borsele van 1 naar 3,5 procent; Goes: van 8 naar 13 procent; Hulst en Hontenisse: van 0 naar ca. 1,25 procent: Middelburg van 19,5 naar 23.5 procent; Oostburg: van 6,5 naar 11 procent; Sas Van Gent!' van1 3 naar- 7"pro cent: Sluis: van 3,5 naar 8,5 procent: 'Terneuzen: van 5 naar 13 procent; Vlisslngen: van 25 naar 31 procent. De nieuwste gegevens om trent kerkelijke gezindten van de Zeeuwse bevolking zijn o.a. verwerkt in de uitgave 1973- 1974 van de Provinciale Alma nak voor Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) HULST Onbekenden heb ben zich woensdagnacht toe gang verschaft tot het stads kantoor van de gemeente Hulst. Er wordt volgens de politie niets vermist. Aain de kluis was onder meer te zien, dat getracht is deze met slecht gereedschap te openen. Daaruit leidt de Hul ster politie af, dat men te makep beeft met amateurs. Verder is er schade aangericht aan hèt bureau in de kamer van de ontvanger. De zaak wordt door de Hul ster groep onderzocht in sa menwerking met de techni sche recherche uit Den Haag. Het is niet de eerste keer, dat de gemeente Hulst bezoek krijgt van inbrekers. IflSlW t -'kï (ADVERTENTIE) SPIEGEL-REFLEX-CAMERA MET INGEBOUWDE BELICHTINGSMETER 249,— incl. tas 1 jaar garantie. PENTOR DIAFILM 13,95 36 opnamen, incl. ontwik kelen en inramen. FOTO-STUDIO Hulst - Tel. 01140-3084 Viswedstrijd De perso neelsvereniging van de GSM organiseerde voor haar leden een viswedstrijd aan de Wes- terschelde. Er waren 28 deel nemers. Het weer werkte goed mee en er heerste langs het water een gezellige sfeer. Er werd behoorlijk gevangen, al hadden enkelen pech, o.a. ge broken lijnen en geen vis. Na afloop was de prijsuitreiking in de kantine van de Centrale Suikermaatschappij. De heer Marcel Clayes was veruit met 1150 punten winnaar. Er wa ren twee extra prijzen voor de eerste jeugdige deelnemer M. Stofferis en voor de eerste da me mevr. Oosterhout. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De mani festatie „kind", die in de paas vakantie in Middelburg zou worden gehouden, krijgt geen provinciaal subsidie en is daarmee waarschijnlijk van de baan. Het provinciaal bestuur vindt nl. dat de organisators (twee jeugdwerkers, die de sympathie van een aantal ou ders in Middelburg genieten) over een te geringe georgani seerde achterban beschikken, om voor nog al forse provinci ale subsidies in aanmerking te kunnen komen. Omdat GS dit standpunt hebben ingenomen, nog voor de Zeeuwse Culturele Raad zich over de subsidie-aanvraag heeft kunnen buigen, is er nog al wat wrevel gewekt bij de ZCR-sectie „wooncultuur", die woensdag vergaderde. Overi gens is het ion het geheel niet zeker, dat de sectie wel tot subsidiëring zou hebben gead viseerd. De Zeeuwse Culturele Raad, die zich ook al met de manifestatie heeft bezig ge houden, toonde enkele weken geleden al het nodige voorbe houd. Opgewekt vertrokken de scholieren uit Hulst naar Rot terdam. (Van onze correspondent) HULST Een ploeg van de Willibrordusschool uit Hulst is gisteravond enigszins teleurge steld teruggekeerd uit Rotter dam, waar zij in „de Doelen" niet in geslaagd is de Halve finales te bereiken van het „KRO-zangfestival" voor lage re scholen. Werd de Willibrordusschool vorig jaar winnaar van dit zangvestival, waaraan men te vens een televisie-optreden te danken had, ditmaal hebben de jonge Hulsterse zangertjes de kwartfinale niet overleefd. Ondanks de uitschakeling was men over de geleverde presta tie toch zeer tevreden. Samen met de Maria-school uit Aardenburg, was de school uit Hulst de enige deelnemer uit Zeeland, die in de kwart finale uitkwamen tegen con currenten uit Holland. Iedere school moest een ver plicht nummer zingen dat eind vorig jaar was opgestuurd, met daarnaast een zelfgekozen lied. De Willibrordusschool had als verplicht nummer „de Fluit van het keteltje" en als zelfgekozen lied „de Smid zijn knecht" wat was geschreven door dirigent broeder Leander. Tijdens deze kwart-finale moest zonder muziek gezongen worden. Na vele slopende uren wa ren het tenslotte de St. Jan- school uit Leimuiden met 141 punten en de Stefanusschool uit Rotterdam met 132 punten, die als eerste en tweede ein digden en naar de halve finale overgaan. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Van 30 maart tot en met 8 april wordt in de Vlaanderen te Sas van Genit een „lentebeurs" gehou den. die door deelname van Belgische bedrijven een inter nationaal tintje krijgt. De beurs omvat gebruiksgoederen zoals kampeerartikelen, tuin meubelen en tuingereedschap, ienten, vouwcaravans, klokken on antiek. De directie van de Vlaanderen stelt tijdens de duur van de lentebeurs bewo ners van bejaardencentra in Zeeuwsch-Vlaanderen in de gelegenheid kosteloos de beurs te Dezoeken. Daartoe zullen de bejaarden met speciale auto bussen gehaald en weer thuis gebracht worden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/TERNEUZEN De onderhandelingen tussen de drie industriebonden en de direktie van Dow- Chemical over een bedrijfs-cao voor de Dow-vestigingen in Terneuzen en Botlek hebben gisteren nog niet tot enig re sultaat geleid. In hotel Rotterdam te Ter- neuzen vergaderde gisteren een delegatie van de drie in dustriebonden in Zeeland met de directie van DOW-Terneu- zen. Volgens onze informaties van gisteravond, is men bij deze onderhandelingen geen stap verder gekomen. Aansluitend aan de vergade ring in hotel Rotterdam vond dan ook een bijeenkomst plaats tussen de districtsbe stuurders van de drie indus triebonden met de bonds-ka- derledem, die bij DOW-Chemi- cal werkzaam zijn. In deze bijeenkomst zou bepaalt wor den hoever de bonden in het overleg met de directie kun nen gaan. Over de afloop van de bijeenkomst kon gistera vond nog geen informatie wor den verstrekt. Het volgende gesprek heeft plaats op 3 april. Op de drie bedrijven in Zeeland waar nu al de gehele week of langer wordt ge staakt, was het beeld gisteren gelijk aan dat van alle vooraf, gaande dagen. Zowel bij de n.v. Clitex te Ciinge als bij de n.v. Koninklijke Maat schappij De Schelde te Vlis- singen en in de bedrijven van gebroeders Boddaert te Mid delburg en Koudekerke lag de produktie vrijwel geheel stil. De administratieve afdelin gen op deze bedrijven die over het algemeen niet staken, raken thans door hun werk heen. Op de personeelsafde ling van een der grote bedrij ven waar het werk is stilge legd, beperkt men zich thans tot het noteren van stakings dagen voor elke werknemer afzonderlijk, op de loonlijs ten. De chefs van sommige afde lingen, bijvoorbeeld bij de KMS in Vlissingen zagen zich in de loop van deze week opeens voor de ongewone op dracht geplaatst om zelf hun briefjes te typen of zelf koffie te halen aangezien een aantal leden van liet lagere, admini- De stemming onder de sta kende werknemers is nog stratieve personeel eveneens het werk heeft neergelegd, steeds bijzonder opgewerkt „Het vroege voorjaarsweer draagt tot de niet-arbeids- vreugde het nodige bij", zei een van de stakers in Vlissin gen ons. (Van onze correspondent). YERSEKE Vrijdag 23 maart zullen de mosselconser- venfabrieken het seizoen gaan beëindigen. Aangezien de kwaliteit van de mosselen zeer goed is geweest, valt de slui ting dit jaar tamelijk laat. De verzending van verse mosselen gaat nog gewoon door hoewel de vraag aan het verminderen is. De mosselen zijn niet aan de periode van het zogenaamde ■.omleggen" gekomen. Hier door zijn ze voor de conser- venfabrieken niet meer zo ge schikt. Wanneer men te lang zou doorgaan, zou dit een slechte invloed hebben op de kwaliteit van het produkt. De mosselen gaan dan na enige tijd een vocht afscheiden het geen een troebele inhoud van de conserven tot gevolg heeft. (Van onze correspondent) HANSWEERT-KRUININ - GEN Door de afdeling Kruiningen-Hansweert van Veilig Verkeer Nederland wordt een voorliehtingsactie gehouden op 23 maart; vanaf 19.00 u. bestaat er voor de houders van motorvoertuigen gelegenheid kosteloos de lich ten te laten controleren in ga rage Leendertse. TERNEUZEN Dit jaar be staat de kring Zeeland van het Genootschap van Fysiothera peuten 25 jaar. Een jubileum dat niet zonder meer zal voor bijgaan, want de ruim 70 wer kende leden van de Zeeuwse kring zullen naast een officiële herdenking op 7 april in de loop van de maand juni dit feit ook feestelijk herdenken. In „De Caisson" in Kapelle- Biezelinge geeft de Zeeuwse kring, die op 20 maart 1948 werd opgericht, een officiële receptie van 15-17 uur, waarna de werkende leden en adspi- rant leden een diner en een ge zellig samenzijn wordt aange boden. De fysiotherapie heeft ook in Zeeland een grote vlucht ge nomen. Zij is geëvolueerd van de heilgymnast, zoals in 1948 de beoefenaar van deze tak van de medische wetenschap nog heette. Voorzitter R. J. M. Smet, die zelf een particuliere praktijk uitoefent in Terneu zen, wees er tijdens een pers bijeenkomst gistermorgen op, dat evenals dat in de rest van Nederland het geval is, ook in Zeeland een tekort is aan fy- sio-therapeuten. In Zeeland wordt getracht dit tekort op te vangen door het inrichten vain een eigen opleiding in huize Albertine in Koudekerke. „Momenteel zijn in Zeeland fysiotherapeuten werkzaam in bejaarden-, verpleeg- en zie kenhuizen. Daarnaast zijn er 17 fysiotherapeuten die een par ticuliere praktijk in de provin cie uitoefenen. Opmerkelijk feit is dat in deze praktijken, niet alleen bij de particulieren veel Belgen werkzaam zijn. Dat illustreert, aldus de heer Smet het tekort dat zich op dit ge bied met name in Zeeuwsch- Vlaanderen openbaart. Het toepassen vain de fisiothe- rapie is in de laatste 10 jaar minstens verdubbeld aldus de heer Smet. „Er is een grotere behoefte aan gekomen en thans berust de geneeswijze op een wetenschappelijke basis". Ook medici onderkennen steeds meer de mogelijkheden van fy- siotherapeutische behandeling van patiënten. Volgens de heer Smet een van de voornaamste redenen waarom de fysiothera pie de laatste jaren zo'n grote vlucht heeft genomen. De fysiotherapie is tegenwoor- alleen maar op de heilgym nastiek en massage. Er wordt bovendien gewerkt met elek tronische apparatuur (voor be stralingen), warmtetherapieën, gebaseerd op zogenaamde ul trageluiden en hydrotherapieën waaronder parafinebaden een voorname plaats innemen. De fysiothrapie is tegenwoor dig dikwijls belast met de na zorg bij operaties, heeft veel met kinderen te maken, die te kampen hebben met aangebo ren gebreken of slechte hou ding en patiënten met moto rische storingen. De opleiding voor fysiothera pie in Koudekerke is in leven geroepen om met name de Zeeuwse vraag op dit gebied te kunnen bevredigen. „Stagiaires van deze opleiding, die vier jaar duurt, en waarvoor een vooropleiding van havo of hbs noodzakelijk is, worden in hun praktijkjaar ingeschakeld in verpleegtehuizen en dergelijke, waar zij met de praktijk ver trouwd worden gemaakt", al dus de heer Smet. De Zeeuwse kring hecht veel waarde aan een goed contact met' deze leerlingen, die als as- pirantlid zijn opgenomen in de Zeeuwse kring. Dit wordt ge ïllustreerd door het program ma dat men in juni wil uitvoe ren met deze aspirantleden. „Wij zijn voornemens ons ju bileum in die maand te vieren met een wetenschappelijk en een sportief evenement", aldus de heer Smet, die zei dat een wetenschappelijk congres ter gelegenheid van dit jubileum niet mogelijk was, omdat de voorbereidingstijd hiervoor, volgens het Genootschap voor Fysiotherapie, te kort was. „Dan hadden wij hieraan drie jaar geleden al moeten begin nen". Niettemin zal het 25-jarig ju bileum van de Zeeuwse Kring met ongemerkt voorbijgaan „en wij hopen dat hiervan een pro- pagandische waarde voor ons werk kan uitgaan", zo besloot de heer Smet.

de Stem | 1973 | | pagina 3