BIBLIOTHEEK, WIE IS UW VOORPROEVER? REYIS, EEN VERGETEN MODERNIST Amateurkoren naar festival Musici willen meepraten over orkestenbestel HARDE FILM OVER ZWARTE MAFFIA Vergeet het dagelijks boodschappen doen maar met een Ruton Combi-koelkast. kunst cultuur ota bene oek Haagse politie rolt jeugdbende op Kort geding tussen twee melkfabrieken over leveranties papier iw pen Ajax Wagtmans Onthoud wel even de naam: RuIoh y,jj<teg 23 maart 1973 15 De zwarte Godfrey Cam bridge en de blanke Raymond St.-Jaques hebben hun kwali teiten als een zich steeds ver bazend stel detectives bewe zen in de film Cotton comes to Harlem. Geen wonder, dat drie jaar later Goldwyn jr. er Het Nederlandse openbare bibliotheekwezen beschikt over een centraal inkoopapparaat dat op een gestroomlijnde wijze de bi bliotheekdirecties informeert over nieuwe uitgaven en de aan lopen inclusief de speciale bandbehandeling voor bibliotheek- jebruik verzorgt. Daar is natuurlijk weinig op tegen behalve dat de persoonlijke verhoudingen met de plaatselijke boekverko pers verloren gaan en vrij veel vóór. Ook het bibliotheek- bedrijf dient op moderne, efficiënte leest te zijn geschoeid. Toch mag men de ogen niet sluiten voor een zeker gevaar bij deze methode, namelijk dat van de geestelijke dictatuur door willekeurige, voor de buitenwacht anonieme figuren. De biblio theken ontvangen immers van de nieuwe uitgaven een korte kwalitatieve omschrijving en het ligt voor een flink stuk aan die recensie of zo'n boek wel of niet zal worden aangeschaft. Wie over een deeltje leest „Onaantrekkelijk uitgevoerd boekje over tvoninginrichting, die volledig ondergeschikt is aan hobby's en eigenaardigheden van de bewoners. Alles mag alleen maar prak tisch en goedkoop zijn" en zo voort, krijgt bepaald geen positief idee van die uitgave. Toevallig kregen wij dat boekje (Prisma- woonboek) in handen. Hadden wij er een. stukje over moeten schrijven dan was dat ongeveer gegaan van: „Eindelijk weer eens een eenvoudig uitgevoerd en dus betaalbaar boekje over tvoninginrichting voor mensen met eigentijdse inzichten over hun huiselijke omgeving. Geen opdikkend moquette of pseudo-smyr- ratapijten op de vloer, geen kloostertafels of dressodrs-met-bal- poten. De nadruk ligt op bruikbaarheid, gemakkelijk onderhoud, «irtom op kamers waarin geleefd en niet geshowd wordt" en zo voort. We bedoelen maar. Omdat de voorproefster van de centrale inkoop blijkbaar meer verknocht is aan het „gezellige" of „klas sieke" interieur, vooral als dat gewaarmerkt wordt door een binnenhuisarchitect (want ze merkt ook nog op dat de schrijver van het Prismawoonboek dat niet is), is er een kwade kans dat heel wat mensen die bij lezing van dat boekje gebaat zouden zijn, «aar nu van verstoken blijven. Gelukkig kost het slechts 3,50 de gewone boekhandel. Dat mag echter geen overweging voor openbare bibliotheken zijn om zo'n titel al dan niet aan te schaf fen. En men vraagt zich af hoe boeken over minder onschuldige Problemen door voorproevers van onbekende herkomst en kwa liteit worden be- en veroordeeld. JOOP BARTMAN brood in zag hen als zodanig weer te laten opdraven in CO- ME BACK CHARLESTON- BLUE (Ned. titel: Begrafenis met dodelijke afloop). Een cru-ironische geschiedenis over deze legendarische zwar te gangster in Harlem, die in 1932 door de beruchte Dutch Sch-ultz werd uitgeschakeld, maar wiens opvallehde scheer messen opnieuw op een schim mige wijze slachtoffers komen maken. En hoe! Centraal staat de handel ln verdovende middelen in de negerwijk Harlem. Die is in handen van de withiuidige maffia. Op de meest vreemde en navrante manieren worden deze binnengesmokkeld en voor goed geld van de hand gedaan. De geest van Blue Charleston steekt er. letterlijk het mes in, maar het is vooral de neger Joe (Peter De Anda) en zijn liefje Carol (Jonelle Allen) die de blanken uitscha kelen en de handel zelf in handen nemen. Hoewel ze dan eigenlijk niet meer zijn dan een zwarte maffia, hebben ze zo hun eigen filosofietjes daar omtrent. Het wonderlijke spel vain het detectivespaar, die het beste voor hebben met hun wijk maar in de ogen van de bevolking toch aan de kant van de blanken staan, levert een aantal van dik-hout-zaagt- men-planken-avonturen op, die spanning en mededogen oproepen. Ze delven het on derspit, maar hun geest blijft rondwaren in Harlem om daar toch de rol te spelen, die ze zich wensten. In deze film speelt Goldwyn (o.a. The Young Lovers) met een sociaal probleem op het scherp van de snede. De beide detectives-agenten, die steeds verkeerde dingen doen voor goede zaken en soms goede dingen om verkeerde redenen, hebben in hun ironie voldoen de geloofwaardigheid om dit element te onderstrepen en de film niet tot een pure „avon- turen-roman" te maken. Het beeld houdt je gespannen be zig en bezorgt je op den duur toch een week gevoel in de maag om de benauwde reali teit, die achter het schot- en vliegwerk van de Blue Char leston verborgen zit; niet meer en niet minder dan een intens recht overeind gaan staan. De drama, waarvan de maatschap- film komt binnenkort in roula- pelijke vraagtekens, zowel in tie. hun oorzaak als bestrijding, HENK EGBERS Deze week werd het over lijden bekend van de schrij ver M. Revis. Geen naam die veel jongeren nog wat zegt, maar dat is meer een kwes tie van literatuuronderwijs. Want Revis, pseudoniem van de Amsterdamse jour nalist W. Visser die jaar en dag aan het Algemeen Han delsblad werkte, ontbrak in geen enkel vooroorlogs overzicht van de moderne Nederlandse letterkunde. Meestal werd hij dan in één adem genoemd met de overigens veel oudere F. Bordewij k. Revis deed een poging de nieuwe zakelijkheid, zoals die bekend is geworden door de boeken van lij a Ehrenburg en de films van Eisenstein, ook in de Nederlandse litteratuur te verwerkelijken. Zijn compacte roman „8.100.000 m3 zand" (1932 bij De Gemeenschap) bestaat uit een onnoemelijk aantal feitelijke gegevens ont leend aan het bedrijf van de (uiteraard fictieve) Neder- landsche Landexploitatie- maatschappij. Revis stapelt al dat cijfer- en feitenmateriaal op elkaar, volzin na volzin. Anton van Duinkerken schreef destijds al dat het boekje eer der gemonteerd dan geschre ven was, waardoor een effect werd bereikt dat het ritme der filmdynamiek benaderde. Toch ook weer geen effect om het effect. Achter de zand- en grindtroep en het bijna hoor bare geratel der baggermachi nes verrijst immers de figuur van Kees van Dool, de direc teur van de onderneming. In hem worden we geconfron teerd met de ij delheid van het menselijk bedrijf. Die ijdelheid heeft zich he laas ook gemanifesteerd in het lot der vergetelheid dat Revis als schrijver beschoren schijnt te zijn. Jammer, want zijn boekjes hij schreef ook nog een Ford-roman „Gelakte her senen", een verhaal over het afgebrande Paleis voor Volks vlijt genaamd „Glazen paleis" en het op de Vam-Meegeren-af- faire geïnspireerde „Valse meesters" zijn door hun be knoptheid uitermate geschikt voor eindexamenlijsten. Nu is de bescheiden schep per. van dit alles dood. Onwil lekeurig denk ik aan het slot van „Zand": „Hier rust veel. Maar niet alles. Er zijn dingen die je op deze grafzerken niet vindt. Wijze dingen: vreugde en wede met het leven. Deze vrede sterft niet, zij is eeu wig". JOOP BARTMAN 'Van onze kunstredactie) iaaS ^VAG Het twee ter i internationaal koor- «Shval wordt van 5 tot en C™„ jun' 'n ket Nederlands S?g6bSuw ln Den Haag sep.v) et WOI'dt georgani- ïerWi °?r de federatie van mol ;andse Zangersbonden, steun van het ministerie, hiifrfn8jnte Den Haag en het ij ^geschreven heb- ach reeds 25 Nederlandse buitenlandse koren. De 'ika komen uit Ame- anrt' pe gl,e' Bulgarije, Duits- »£and .Finland, Grie- rjs t HonSari]e, Joegosla af rjtauen, ^Noorwegen, Po- tiiè Tsjechos'lowa- vordt den' Onderhandeld 'Wen uft deelneming van ,aP*n en ln Canada, ï,n e« Spanje. «wen nemen deel aan het concours, dal 's morgens eri 's middags wordt gehouden. Op vier avonden worden con certen gegeven. De organisato ren bereiden voor 7 juni grote manifestaties voor op verschil lende plaatsen ln het land. De jury voor het concours wordt gevormd door Felix de Nobel, de Hongaar Reszo Lantos en de Engelsman Sir Charles Groves. Alle koren worden ge vormd door amateur-zangers en zangeressen. De federatie van Nederland se Zangersbonden prganiseert met de Nederlandse omroepen voorts een „week voor de koor zang" van 27 mei tot en met 3 juni. Dit evenement omvat ve le radio-uitzendingen, waarin extra aandacht aan de koor zang wordt besteed en waarin tal van Nederlandse koren zijn te beluisteren in zeer gevarieer de programma's. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG De Anouk (Algemeen Nederlandse Orga nisatie van Uitvoerende Kun stenaars) wil meepraten in het zogenaamde subsidiëntenover- leg voor het orkestenbestel. In een brief aan minister Engels van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk wordt daarom verzocht. Minister Engels wordt voor gehouden, dat door een drie partij enoverleg wordt voorko men, dat de orkestleden het gevoel krijgen buiten gesloten te worden op het moment, dat er daadwerkelijk en concreet wordt gesproken over het functioneren van de orkesten. Het was de ANOUK gebleken, dat er voor het subsidienteno- verleg een discussienota or kestenbestel was opgesteld. De discussienota over het orkestenbestel werd voor het subsidiëntenoverleg opgesteld door een kleine werkgroep van het ministerie. De uit gangspunten van de memorie van toelichting op de begro ting van CRM werden er in uitgewerkt. Hoekstenen voor het veranderen van de huidige onbevredigde situatie zijn taakverbreding, dienstensys teem en samenwerking. De voorstellen in de nota hebben de bedoeling een gro tere vrijheid te scheppen ivoor het functioneren van de or kestmusicus en het personeels beleid. Ze geven tevens de mogelijkheid het totaal van het muzikale aanbod te be heersen, de gewenste ontwik kelingen te stimuleren en de beschikbare middelen beter te besteden. De toekomstige samenwer king van de orkesten is een essentiële voorwaarde voor de oplossing van het orkesten- vraagstuk. De nota stelt op grond van concertpraktijk zes regio's voor met nagenoeg eenzelfde niveau van concert voorziening: 1 Noord (Gronin gen, Friesland en Drenthe), 2 Oost (Overijssel en een stuk van Gelderland) 3 west 1 Zuid-Holland en Zeeland, 4 west 2 (Noord Holland). 5 zuid (Brabant en Limburg) en 6 midden (Utrecht en een deel van Gelderland). Alleen in de regio midden-Nederland wer den tien procent van de con certen gegeven, in „Noord", „oost", en „zuid" 16 pet., in „west 1", 18 pet. en in „west 2" 16 pet. plus nog 8 pet. door het Concertgebouworkest. De NOS-orkesten zijn hierbij bui ten beschouwing gelaten. De ANOUK heeft aangete kend, dat zij er de nadruk op legt, dat de instellingen zelf de nieuwe taakstelling kunnen bepalen. Onverbrekelijk wordt er aan verbonden, dat de de mocratisering van de orkestin stellingen op zo kort mogelij ke termijn wordt doorgevoerd. Bijzonder vreemd vindt de ANOUK het, dat taakverbre ding van de orkesten gepaard zou moeten gaan met vermin dering van het aantal te subsi diëren musici. De ANOUK brengt de minister ook de maatschappelijke positie van de orkestmusicus onder het oog als een aspect van het orkes tenbestel. Voorts dient tevens de vraag te worden gesteld of er geen landelijke coördinatie moet plaats hebben door een te creëeren stichting Neder landse muziekpraktijk. zo meent de ANOUK. ROEMEENS Tot 8 april is in het Nederlands Congres gebouw in Den Haag een ten toonstelling te zien van Roe meense volkskunst an het Roemeense boek. ZWART Van 30 maart tot en met 8 juli wordt in het Haags Gemeentemuseum een overzichtstentoonstelling ge houden van werk van Piet Zwart. ACTUEEL In het stede lijk museum in Amsterdam zal van 24 maart tot en met 6 mei, als onderdeel van de ac tuele reeks waarin aandacht wordt geschonken aan nieuwe ontwikkelingen in de heden daagse kunst, de Engelse kun stenaar Hamish Fulton enkele werken tentoonstellen. HAAGS Kunsthandel Borzo in Den Bosch houdt van 24 maart tot en met 13 april zijn voorjaarstentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen van de Haagse school, Nederlandse, Belgische en Franse impressionisten. FRI HEIL In het Arn hems museum wordt van 17 maart tot 24 april de eerste overzichtstentoonstelling ge houden van de beeldhouwwer ken van Fri Heil. Tot 7 mei is er verder „Drie weken schil derkunst" van het Haagse col lectief Pat Andrea, Peter Blokhuis en Walter Nobbe te zien KUNST IN DE ARK Zaterdag 7 april wordt in Boxtel de tot galerie omge bouwde voormalige schouw burg De Ark geopend met een tentoonstelling van moderne kunst van Nederlandse, Belgi sche, Duitse en Franse kunste naars, onder de titel Tussen expressionisme en realisme. ISRAëLISCHE DIRIGENT De Israëlische musicus Ya- ov Talmi (30) is benoemd tot dirigent van het Gelders Or kest. Hij is de opvolger van Leo Driehuys, die zich wegens drukke radiowerkzaamheden niet langer meer volledig voor het orkest kan inzetten. GESCHEIDEN De Russi sche romanschrijver Alexan der Solzjenitsyn, die de No belprijs voor letterkunde heeft gehad, heeft na een juridische strijd van zestien maanden scheiding van zijn eerste vrouw gekregen. Solzjenitsyn, die over zijn privé-leven erg gesloten is, leeft al drie jaar samen met Natalja Svetlova die hem twee zoons heeft ge schonken. DUUR Een landschap van de zeventiende-eeuwse Neder landse schilder Jacob van Ruisdael heeft woensdag op een veiling bij Sotheby in Londen 87.000 pond sterling (circa 680.000 gulden) opge bracht, een internationaal re cord voor werken van deze meester. CABARET Gerard Cox en Frans Halsema hebben op nieuw een eigen programma in voorbereiding met als titel „Wat je zegt dat ben je zelf". Eind september 1973 openen zij met een grote serie voor stellingen het nieuwe cabaret seizoen in theater Klein Belle- vue op de Leidsekade te Am sterdam. Verschillende tekst schrijvers (waaronder Michel van der Plas, Gerard Cox en Frans Halsema zelf) en com ponisten leveren hun bijdrage aan dit programma, dat bege leid zal worden door een eigen combo. ONDERSCHEIDEN Plaat opnamen die tot stand kwamen onder leiding van Colin Davis (Philips) en Sir Georg Solti (Decca) zijn bekroond met de hoogste enderscheidingen die de Verenigde Staten kennen, de „Grammy awards". Een Grammy ging naar de Philips- produktie van de opera „Ben- venuto Cellini" van Hector Berlioz (wereld-plaatpremiè re) die door de jury als de beste operaopname werd ge kenmerkt. Zoals bericht ver scheen deze opera onlangs in het raam van de Berlioz-cy- clus van Philips. De dirigent is Colin Davis. Niet minder dan drie Grammies werden toegekend aan de opname van Mahlers Achtste Symfonie on der leiding van Solti, met de Wiener Philharmoniker. Deze uitvoering werd respectieve lijk uitgeroepen tot „plaat van het jaar", tot „beste kooruit voering" en tot de „best opge nomen uitvoering". En nog een Decca-opname met Solti, na melijk de uitvoering van de Zevende Symfonie van Mah ler, met het Chicago Sympho ny Orchestra kreeg een Gram my, zijnde de „beste orkestra le uitvoering". LAND te koop, is de titel van een oabaret, dat de ko mende maand in ons land ge bracht zal worden door een 9 man sterke cabaret-groep uit Suriname; o.a. in Mickery. DEN HAAG (ANP) Haagse rechercheurs zijn erin geslaagd een jeugdbende op te rollen, die bestond uit twaalf personen. Er zijn thans tien leden aangehouden. De bende leden hebben bekend tussen november 1972 en maart 1973 in totaal 35 diefstallen en in braken te hebben gepleegd. De buit had een totale waarde van meer dan f 20.000,-. De zaak kwam aan het rol len toen drie Hagenaars in de nacht van 25 op 26 februari op het Haagse Buitenom op heter daad werden betrapt toen ze een diefstal wilden plegen. Aangehouden werden een 18- jarige teerspuiter, een 19-jari- ge schilder en een 16-jarige verwarmingsmonteur. Tijdens de verhoren kwam de politie ook achter de namen en adres sen van de overige bendele den. In de weken daarna kon den zodoende nog zeven ande re leden van de jeugdbende worden gearresteerd. Een 14- jarige scholier en een 16-jari- ge timmerman konden nog niet worden aangehouden. Alle leden woonden in de Haagse Schilderswijk. De politie heeft het onder zoek nog niet afgesloten. Men zoekt ook nog enkele helers. Een groot deel van de buit kon worden achterhaald. AMSTERDAM (ANP). Voor de president van de Amster damse rechtbank heeft donder dag een kort geding gediend van de coöperatieve zuivelver- eniging Campina uit Eindhoven tegen de CMC Melkunie in Amsterdam over de levering van melk en melkprodukten door de Melkunie aan filialen van Albert Heijn in het verzor gingsgebied van Campina (rond Eindhoven en Weert). Sedert 1966 bestaat er een contract tussen beide partijen dat een concurrentiebeding bevat om gedurende tien jaar op generlei wijze consumptiemelk en melk produkten in eikaars gebied af te zetten. Campina vraagt de president de Melkunie te bevelen zich te onthouden van leveranties in haar afzetgebied, op straffe van een dwangsom van 25.000, De raadsman van de Melk unie, mr. R. A. A. Duk, stelde dat de eigenlijke aanleiding tot het kort geding is de verplaat sing van de kanalen waar de melk wordt verkocht, die ook met name geschiedt via de grootwinkelbedrijven. Niet al leen de Melkunie maar ook Campina beweegt zich volgens de advocaat op dit vlak. Via een verkoopmaatschappij waar van Campina deel uitmaakt wordt De Gruyter geleverd, ook in het Westen. Beide partijen proberen een soortgelijk contract te krijgen meit Centrawinkels. In het af zetgebied van Campina heeft de Melkunie 1 procent van de melkomzet per week, zo had mr. Duk uitgerekend. 16t/m 25 maart RAI-Amsterdam Geopend: Kinderen 10-17 en 19-22 uur; tot 14 jaar f 2,- zondags10-17uur.- TT biljetten Toegang f 4,- aan NS stations Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publïkatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brPe- ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Een bekend iemand uit Am sterdam, Die razend uit de vergaderzaal kwam. Hij kon het niet langer ho ren, Dat ze Ajax de grond in bo ren. Daarom riep die man: hou op met dat gezwam. Jan Huibregts is steeds aan het oreren, Iets waartegen J. v. Praag moet protesteren: Hoe komen ze op zo'n idee! Daarom vlug weg ermee. Laat andere clubs het met twee keepers proberen MADE W. BUYNSTERS De vraag welke bij mij on middellijk de aandacht eist is of Rini Wagtmans wel goed heeft overwogen of het niet gevaarlijk is als hij zich van een berg naar beneden stort? Rini laat zich door deskundige medische personen onderzoeken en wil in zuivere gezondheid verkeren, maar moet hij van een berg af, dan tolereert hij niets meer en stort zich als een steen omlaag. Is dit mis schien niet gevaarlijker dan wanneer en zich niet zo fit voelt? Rini zegt dat de gemiddelde Nederlander het geen prestatie van de eerste orde vind, ik vraag me evenwel af mag men bij dergelijke werkzaamheden wel spreken over prestatie, is prestatie niet iets wat men bereikt met training, vorm en lichamelijke topconditie? Is het een prestatie te noemen wanneer de mogelijkheid niet uitgesloten is dat het eigen leven in gevaar komt? Men spreekt over bewondering bij de buitenlandse wielerlief- hebbers over dit soort werk, maar wat zouden die mensen zeggen als het eens verkeerd afliep? Ik volg de wielersport op de voet en wat ziet men bij voor al profwedstrijden? Renners stappen af als een kopgroep is ontstaan welke een ruime voorsprong heeft opgebouwd. Renners stappen af als er en kele regendroppels vallen. Renners maken geen strijd meer want hij wint vandaag, of is Rini enkele jaren geleden niet winnaar geworden van een wedstrijd achter motoren te St.-Willebrord door toedoen van een andere renner??? Mijn conclusie over het ver haal in uw krant op 19 maart jl. is dat Rini Wagtmans er geen vrede mee kan vinden dat zijn tijd als vedette voorbij is, wordt het voor Rini ook geen tijd om zich meer zorgen te gaan maken over zijn toe komst na de wielersport? Mocht Rini er anders over denken dan kan ik hem als advies het volgende zeggen: de vedettes Merckx, Janssen, Poulidor, Zoetemelk etc. halen de kranten niet met het ma ken van gekkigheidsjes en de boel op te vrolijken maar al leen met koersen. Misschien kan Rini de vedettetrein nog halen maar hij zal dan moeten koersen en zo koersen dat hij geen tijd meer heeft voor geintjes onder de koers. Ik wens Rini veel succes en ik hoop dat hij binnenkort het thuisfront op zal vrolijken. STEENBERGEN D.M.G.M. JOOSTEN HET provinciaal bestuur van Limburg heeft als één van de eerste provincies van Neder land subsidie verleend aan een experimenteel project van het bureau „schrijvers op school". Doe rustig boodschappen voor een hele week tegelijk. Zet alles in de grote Ruton voorraad-combi-koelkast'. Bederven krijgt geen kans in de Ruton vriesruimte. En in de Ruton koelruimte blijft alles langer vers dankzij een automatische regeling van de vochtig- ïeidsgraad. Dus geen uitgedroogde groenten meer! I

de Stem | 1973 | | pagina 15