frank La fori wekt jeugd op voor Amnesty International Freddy Ras verdient veel aan Clilex- stakers KABO IS SOL'DAK MET BONDEN PZEM trekt conclusie uit enquête onder personeel Beheerder van dorpscentrum teleurgesteld Kaderleden boos over uitleg van aeties Expo bij Morres Hengstenparade laat nieuwe aanwinsten zien Plan voor zaalvoetbal-competitie stad streek INDRUK DROEVIG Bazaar voor speeltuin Kapellebrug Sluiskil INITIATIEFNEMERS IN HULST MANEGE IN ABSDALE SCHIETING IN ZUIDZANDE SCHIETING IN HULST Kaart- en pier- wedstrijd NKV in Hidst Donderdag 22 maart 1973 (Van een onzer verslaggevers) AXEL Frank Lafort uit Axel probeert bij de Zeeuwsch- Vlaamse jongeren momenteel belangstelling aan te kweken voor de activiteiten en idealen van „Amnesty International". Op plaat selijk niveau tracht hij dat te doen met een tentoonstelling, die op dit moment in de Axelse leeszaal wordt gehouden. Als Frank op deze manier voldoende jongeren kan inte resseren is de volgende stap de oprichting van een Axelse afdeling. Vanuit deze positie zullen vervolgens pogingen ondernomen worden om de ac tiviteiten uit te breiden over heel Zeeuwseh-Vlaanderen. al dus Frank. „Amnesty Interna tional" is een internationale organisatie, die het lot van politieke gevangenen probeert te verbeteren. Men doet dat op verschillende manieren, maar altijd geweldloos. Er wordt ook alleen voor politieke ge vangenen geijverd en niet voor mensen, die wegens een misdrijf zijn veroordeeld. De achtergrond van dit stre ven is het in veel landen met voeten getreden recht op vrije meningsuiting. Hoewel Frank Lafort op dit moment op geen (Vau een onzer verslaggevers) CLINGE Volgens horeca- exploitant Freddy Kas in Clin ge hebben de stakende werk nemers van Clitex zich tot op heden geen minuut hoeven te vervelen. „Integendeel", ver telt hij, „ze krijgen het steeds beter naar hun zin. Ze willen de zaak tot het uiterste door drijven". Frecldy Ras kan het precies weten hoe de stemming is: zijn caié „de Troubadour" is door de industriebonden ge bombardeerd tot actiecentrum en dat betekent, dat de meeste stakers er zijn verzameld zo lang de acties duren. Er wor den wat platen gedraaid, de toestand wordt besproken en er wordt vergaderd. Dagelijks beraden de stakers zich over de situatie. In de uren dat er niets te bespreken valt drin ken ze hun pint. Soms zijn dat zelfs stevige pinten, aldus Freddy Ras, die niet wil verhullen, dat de kas sa van zijn goed lopende zaak ook deze dagen vrolijk rin kelt. „Er is geen sprake van dat de stakers in geldnood zit ten. Ze geven soms een aardi ge cent uit en met hun sta kingsvergoeding zijn ze dik tevreden. Ik heb er nog geen een horen mopperen", aldus deze cafébaas, die dagelijks oog in oog staat met de Cli- tex-stakers. Degenen, die mochten denken, "dat de echt genoten van de stakende Cli- tex-werknemers het wel erg naar hun zin zullen hebben, nu de mannen dagelijks vrij zijn, hebben het wel mis. Dat er gestaakt wordt mer ken de meeste huisvrouwen alleen aan hun portemonnee. De meeste mannen gaan op de normale uren weg en komen op de normale uren terug. Tussentijds hebben ze het druk met hun collega's. Moet gezegd worden: Freddy Ras is or alles aan gelegen zijn sta kende klanten het goed naar de zin te maken. Hij organiseert voor ze com plete kaartingen met fraaie Prijzen als inzet. „Je moet toch wat doen voor die men sen", zo vertelt hij, terwijl hij voor vandaag (donderdag) een mmi-competitie op het top-bil- Jart aankondigt. Freddy Ras' inspanningen zijn blijkbaar niet onopgemerkt gebleven. Een mevrouw uit Heikant, die de belangen van enkele Turk se Clitex-arbeiders behartigt: ■■Ik denk, dat „de Troubadour" deze dagen beter draait, dan wet de kermis". De heer Ras ontkent dat niet. „Ik wil niet overdrijven", zegt hij, „maar ]k geloof toch wel dat er hier gemiddeld zo'n honderd zitten de gehele dag door. Ik merk er niks van dat ze het staken beu zijn. Het omgekeerde is het geval: Ze zijn bang dat het gedaan zou zijn". Daar ziet stukken na weet of het hem zal lukken een Axelse afde ling op te richten, is hij wel ingenomen, met de belangstel ling voor de expositie in de bibliotheek. De tentoonstelling duurt nog tot 30 maart en geeft een bescheiden indruk van het werk van Amnesty Internationla. De directe aanleiding tot dit initiatief in Axel zijn de jong ste berichten over politieke gevangenen in Griekenland, Turkije en Rusland. Ze wor den vaak bijzonder slecht be handeld en in veel gevallen zelfs ook mishandeld. Frank Lafort: „Amnesty is volstrekt neutraal. Mensen van alle po litieke groeperingen kunnen er aan mee doen". Vooral in Zeéuwsch-Vlaanderen geniet Amnesty een geringe bekend heid, ondanks het feit, dat de organisatie de laatste maanden regelmatig in het brandpunt van het nieuws heeft ge staan. Frank: „Als je hier aan ver schillende mensen vraagt wat Amnesty nu eigenlijk is, dan merk je, dat velen nog nooit van de organisatie hebben ge hoord. Ik hoop de mensen nu eens wakker te kunnen schud den". Of Axel een afdeling krijgt hangt af van de vraag of er zich voldoende actieve leden zullen aanmelden. Volgens Frank Lafort is het over het algemeen droevig gesteld met de politieke interesse van de Zeeuwsch-Vlaamse jeugd. Er worden ook veel te weinig ini tiatieven genomen, zo vindt hij. Frank Lafort wil er in ieder geval iets aan doen. Bin nenkort wordt er in het Zel- denrust-college in Terneuzen tegen deze achtergrond nog een politiek forum gehouden, waar alle „grote partijen ver tegenwoordigd zijn. Voor D'66 neemt Hans Gruyters er aan deel, voor de PSP Dona. voor d.e PPR Van Hul ten of Van Waterschoot, voor de CPN het Eerste Ka merlid Den Hartog, voor de VVD Kej-a, voor DS'70 Glas, voor de PvdA Roels, voor de ARP Van Dam en de CHU Eversdijk De KVP wordt ver tegenwoordigd door mevrouw Gardeniers-Berense. Het fo rum wordt geleid door de Zeeuwsch-Vlaamse journalist Bob Lagaaij. (Van een onzer verslaggevers) LEWEDOKP Op vrijdag 23 en zaterdag 24 maart orga niseert het oranjecomité Le- wedorp een bazar in het vere nigingsgebouw ten bate van de op te richten speeltuin. Het comité is reeds bezig met de vervaardiging van schommels en wippen. Maar men heeft dringend mensen nodig die daarbij willen hel pen. Onder meer zit men ver legen om mensen die kunnen lassen. Het comité verspreidt momenteel formulieren waar mee men zich kan opgeven. Een dezer dagen worden die formulieren aan huis opge haald. Verder heeft men drin gend behoefte aan stai't-kapi- taal. De gemeente geeft vijftig procent subsidie over de jaar lijkse bijdrage van de bevol king zelf. (Van een onzer verslaggevers) HULST De kringen Zee land, kanaalzone en Oóst- Zeeuwsch-Vlaanderen van de katholieke bond van overheids personeel hebben het hoofd bestuur gevraagd om zich na mens de K.A.B.O. Zeeland in een telegram solidair te ver klaren met de acties van de drie industriebonden. In de concept-tekst van het telegram wijzen de kringbe- sturen erop, dat van een bete re verdeling van de inkomens straks ook de ambtenaren voordeel kunnen hebben. „Van u zal veel afhangen. Laat u niet weerhouden en ga door op de ingeslagen weg", aldus het telegram, zoals dat aan de industriebonden gezonden zal worden. De inkomensnivelle ring komt ais hoge prioriteir ook voor op het actiepro gramma van de K.A.B.O. Het overheidspersoneel mag alleen zijn wensen niet ondersteunen met stakingsacties. K.A.B.O.-bestuurder Piet Blommaert van Oost- Zeeuwsch-Vlaandenren: ..Wij vinden dan ook, dat de sterk ste schouders ook de zwaarste lasten moeten dragen. We rea liseren ons, dat er een offer gebracht moet worden". Ook de Nederlandse bond vah overheidspersoneel heeft be lang bij een goede afloop van de acties, omdat de cao van de ambtenaren wordt afgestemd op het gemiddelde van het be drijfsleven. „Het komt er in feite op neer, dat de mensen in het vrije bedrijfsleven voor ons de kastanjes uit het vuur halen en dat verdient onze sympathie", aldus de heer Blommaert. Met de solidariteitsverkla ring volgen de Zeeuwse dis tricten het voorbeeld van de afdeling Breda, die eerder haar sympathie al heeft be tuigd aan de genomen initia tieven. Minder enthousiast is voorzitter Blommmaert van de Oost-Zeeuwsch-Vlaamse afde ling over de houding van de beambten van het Clitex-per- soneel in Clinge. Zoals bekend wordt op dit bedrijf al gerui me tijd actie gevoerd, maar het administratieve personeel is daarbij nog steeds buiten schot gebleven. Voorzitter Blommaert: „Er wordt momenteel alleen ge vraagd om voor de mindere man ook eens iets over te hebben. Dat is gewoon iets menselijks. Het komt er op neer, dat op d.e beter betaal den een beroep wordt gedaan om met iets minder genoegen te nemen. Dan komt het on prettig over, dat de beambten op een bedrijf zoals Clitex niet solidair zijn. Dat past ei genlijk niet meer in deze tijd. Die beambten zijn eigenlijk ook nooit te organiseren ge weest, maar nu het voor hen fout dreigt te lopen, stormen ze ineens op hun bond af", In het telegram, zoals dat naar de industriebonden wordt verzonden, staat niet alleen dat KABO-Zeeland, achter de strijd van de vakbonden staat, maar dat men bovendien op steun kan rekenen. Op welke wijze wordt niet meegedeeld. De brief aan het hoofdbestuur van de KABO, waarin wordt voorgesteld om het solidari- teitstelegram te verzenden, is ondertekend door de heren A. Zarnan, E. van Goethem en P. Heeren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De enquête onder het voltallige personeel van de N.V. P.Z.E.M. naar de gevolgen van de z.g. functie-clas sificatie, wordt thans als afgesloten beschouwd. Van de ruim 1.000 ondervraagde personeelsleden hebben er 450 niet gerea geerd, hetgeen kan worden uitgelegd als een teken van instem ming met de classificatie en met de puntenwaardering voor de diverse functies, waarop de classificatie gebaseerd is. In de meubelshowroom van Morres worden momenteel de voorbereidingen getroffen voor een tentoonstelling met schilderwerken van do overle den Belgische kunstenaar Rei- mond Kimpe. Kimpe overleed in 1970 en woonde sinds de tweede wereldoorlog in Mid delburg. Zoals we gisteren al schreven wordt de tentoonstel ling vrijdag 23 maart om 20.00 uur door kunstcriticus Willem Enzinck geopend. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE. „Aanvankelijk hoorde je de mensen hier kankeren, dat er nooit iets te doen was. Nu we verschillende din gen hebben georganiseerd blijken ze niet te komen." Bestuurs lid en algemeen beheerder O. Vosveld van het dorpscentrum uit Vogelwaarde, kijkt enigszins teleurgesteld terug op de afgelopen maanden. Verschillende keren in die voorbije periode zijn er in het 16 maanden oude dorpscen trum van Vogelwaarde pro gramma's gepresenteerd met grote artiesten. Aanvankelijk liep het wel aardig met de belangstelling. Later kon slechts met pijn en moeite een aantal rijen met stoelen in de zaal bezet worden en het duurde niet lang of er moest geld bij. „Toch zijn die finan ciën niet de voornaamste re den, dat het bestuur besloten heeft om er een punt achter te zetten", aldus de heer Vos veld. ,.Uit die geringe belangstel ling hebben we wel afgeleid dat er gewoon geen behoefte is aan dit soort dingen. En dan is het naar onze smaak ook niet reëel om ermee door te gaan. We moeten uiteindelijk onze jaarstukken ook overleg gen aan de gemeente. Overi gens is het tekort op de ex ploitatie zo groot, dat het ver lies op deze evenementen in verhouding nauwelijks een rol speelt. Maar dat doet niets ter zake". Het bestuur heeft voldffende tijd gehad om uit te proberen of het gebrek aan belangstel ling wellicht aan de planning lag.' „Op zaterdagavond kwa men de mensen niet, omdat dan juist de BB-kwis op de tv te zien was. Als er zondaga vond iets werd georganiseerd kwamen ze met het smoesje van: „Wie doet er nou zoiets stoms, want maandag moet toch iedereen gaan werken", Ook vrijdags bleven de men sen weg. „Kortom", aldus de heer Vosveld, „het was nooit goed". Deze teleurstelling be tekent niet, zo vertelt hij, dat het kostbare dorpscentrum er beter niet had kunnen ko- Op het gebied van de vere nigingsactiviteiten voorziet het wel duidelijk in een behoefte. Nagenoeg alle avonden zijn volgeboekt met vaste huur ders, met uitzondering van de- woensdagavond. Maar ook die vrije woensdagavond wordt regelmatig benut. Bovendien is het bestuur niet voornemens het hoofd helemaal in de schoot te leggen. Er wordt nog wel gedacht aan de organisatie van evenementen voor jonge ren, zoals in de winter als er niet gevoetbald kan worden. Gedacht wordt aan poppen kast-voorstellingen en voor stellingen van Jeugdcircus- sen. Schieting Aan de schie ting op de liggende wip bij de wed. M. de Backer-Schyve- naers is door 75 schutters deel genomen. De uitslag is als volgt: hoge vogel: G. Dullaert Kemzeke (België), eerste zij - vogel: M. van Gijsel te De Klinge; tweede zijvogel: J. de Vetter te KapeÜebrug. Het grootste aantal kleine vogels werd afgeschoten door A. de Laet te Borgerhout, namelijk 5 stuks. Aan de schieting op de liggende wip in de zaal bij E. Otjens is door 48 schuttere de,eigenomen. Hier was de uitslag: hoge vogel: A. Onge- nae, Kapelleburg, eerste zijvo gel: A. Isterda-el, Heikant; tweede zijvogel: A. Valke uit Kemsekepaal. Het grootste aantal kleine vogels (5 stuks) werd afgeschoten door F. Freyser uit Hulst. Kaarting De uitslag van de kaarting ten bate van het Wit Gele Kruis te Sluiskil luidt 1. De Blaay, 2. B. de Kok, 3. A. van Gassen, 4. Fr. Saerens, 5. Nieuwelink. Kaarting Vrijdag 23 maart houdt de NSM een kaarting in het Casino voor haar personeelsleden en huis goden. Kaarten De industriebon den organiseerden een kaart- wedstrijd voor de stakers bij Clitex in Clinge. Er waren 66 deelnemers. De prijzen waren beschikbaar gesteld door de gezamenlijke bonden en café de Troubadour. Uitslag: 1. W. de Koek, 2. E. Merckx, 3. J. Govaerts. Kaarten Zaterdag 24 maart wordt in café Atlanta in Sluiskil eeh kaarting gehou den. Aanvang 20 uur. In het zelfde café wordt ook een dis co-avond voor de jeugd gehou den. Bonte avond De bonte avond club in Sluiskil heeft op drie avonden een uitvoering gegeven voor haar donateurs. Voor volle zalen werd een programma van zang, muziek en voordrachtles gebracht. Rolschaatsen De stichting sociaal kultureel werk in Sluiskil organiseert zaterdag het kampioenschap rolschaat sen voor de jeugd van 6—14 jaar. De wedstrijden beginnen om 9 uur 's morgens. (Van een onzer verslaggevers) ABSDALE In manege St.-George in Absdale wordt vanavond om 20.00 uur de tra ditionele hengstenparade ge houden. De paarden die er te zien zullen zijn, komen name lijk uit de stoeterij van Loc- kefeer. Aan de parade doen o.m. de volbloedhengst Game Park mee en als nieuwste aanwinst de kleinste Engelse volbloed- hengst mr. Cute. Verder wordt Goldbey getoond, de zo lang zamerhand legendarisch ge worden Arabische volbloed- hengst, de Dartmoor pony- hengst Dear en de Hackney- bloedvoerende veelzijdigheids tuigpaardhengst „Koetsier". Deze hengst is pas deze week in Zeeland aangekomen. De paarden worden eerst aan de hand getoond en daarna onder het zadel op muziek gereden, Tenslotte worden de hengsten vrijgelaten. Dit alles wordt zo wel voor de leken als de ken ners op dit gebied omlijst met een duidelijke toelichting. (Van onze correspondent) ZUIDDORPE In café De Block werd een schieting ge houden met een deelname van 20 schutters. De uitslag: hoog vogel Alf. de Meij. Eerste zij- vogel K. de Koek. Tweede zij - vogel R. Migom. Meeste kleine vogels 4 stuks Alf. van Dam me, allen te Zuiddorpe. Vol gende schieting op 24 maart aanvang 14.30 uur. het uit. overigens nog niet naar (Van een onzer verslaggevers) HULST Als daarvoor vol doende belangstelling blijkt te bestaan, zullen er in Huist meer mogelijkheden komen voor het beoefenen van zaal voetbal. Er bestaat zelfs een plan om voor het volgend sei zoen tot een competitie te ko men. Initiatiefnemers daartoe zijn de heren A. van Cadsand, T. Hillaert en J. van Taggart. In een stencil hebben ze de ver tegenwoordigers van een groot aantal verenigingen uitgeno digd voor een informatieve vergadering, die maandag 26 maart om 20.00 uur in de foy er van sporthal Den Dullaert in Hulst wordt gehouden. Totale leken op zaalvoetbal- gebied kunnen na afloop hun licht opsteken tijdens een de monstratief onderling partijtje zaalvoetbal door de Hulsterse zaalvoetbalvereniging 't Harde Schot (TS). De belangstelling voor zaalvoetbal is in Hulst en omgeving nog steeds groeien de, aldus de drie initiatiefne mers, die er op wijzen dat de mogelijkheden om deze sport in wedstrijdverband te beoefe nen tot op heden tamelijk ge ring zijn. Dat is trouwens ook de reden dat men nu met zo veel mogelijk mensen aan ta fel wil gaan zitten. Men hoopt die mogelijkheden op deze ma nier te kunnen vergroten. Het hangt overigens van de be langstelling af of men bij dit streven zal slagen. Als er in derdaad voldoende animo be staat zullen de initiatiefnemers in september van dit jaar al met een competitie starten. De daaraan voorafgaande weken kunnen dan gebruikt worden om ervaring op te doen met het spelen van zaalvoetbal. De leden van 't Harde Schot zul len daarbij als leermeesters goede diensten kunnen bewij zen, omdat deze club zijn spo ren op zaalvoetbalgebied in middels al wel heeft verdiend, inlichtingen over dit Hulster initiatief bij: J. Taggart, Ab dijstraat 21, Hulst, tel. 01140- 2002. (Van onze correspondent) HULST In café Seraph. Blommaert te Hulst werd een prijsschieting gehouden op de liggende wip. Hieraan namen 46 schutters deel. Er werd ge schoten op één wip. De uitslag luidt ais volgt: de hoogvogel werd geschoten door A. Claas- sen te Graauw, de eerste zij vogel was voor V. de Vos te Hulst, de tweede zijvogel ging naar E. Boussen te Kapelle- brug. De meeste kleine vogels werden geschoten door Th. van Goethem te Lamswaarde met 4 stuk- en J. Elias uit Hulst met 3 stuks. De volgen de schieting wordt gehouden op zondag 1 april a.s. om drie uur 's middags. (Van een onzer verslaggevers) GOES Volgens enkele ka derleden van de industriebon den CNV, NKV en NVV, die werkzaam zijn bij de AKF te Goes, en het bestuur van de industriebond NVV afdeling Goes worden de acties van de bonden de laatste tijd te veel vertroebeld. In een schrijven komen zij daartegen in ver weer. Een van de grieven is, dat tegenstanders van de acties zwijgen over het punt dat de bonden de vrijwillige ziekten- kostenverzekering via de cao willen regelen. Bovendien wordt gedaan alsof de bonden een mengvorm van centen en procenten onder geen voor waarde willen accepteren, het geen beslist niet het geval is. .Iedereen die een beetje kan rekenen", zeggen de schrij vers, „kan ook begrijpen hoe men aan 250 gul-den per pro cent komt. Er is verder geen sprake van een vermindering van koopkracht voor degenen, die 25000 gulden of meer per jaar verdienen". De schrijvers noemen het praten over de macht van de industriebonden een sprookje. Hierdoor wil men alleen de aandacht van d.e Werkelijkheid afleiden. Volgens de AKF-kaderleden en de industriebond NVV af deling Goes zijn de bonden in het harnas gejaagd door het advies van de FME aan zijn leden om het FME-compromis gewoon uit te betalen. Over dit compromis viel dan nog alleen te praten met de afzon derlijke werkgevers. Volgens de schrijvers werd daarbij door het FME over de voor stellen van de werknemers ge zegd: „Als je dit aanvaardt, komen ze volgend jaar vragen of de treinen niet van kleur kunnen veranderen". Het schrijven besluit met te stel len dat de industriebonden nog steeds bereid zijn te over leggen. Er wordt daaraan toe gevoegd dat iedereen wel praat over verandering van in komensverhoudingen, maar dat men, als het erop aankomt, net zolang schuif- dat er zeker niets gebeurd. Van degenen die wel het enquête-formulier terugzonden (550 personen) ging 22% zon der meer akkoord, of betuigde zelfs lof met de voorgestelde maatregelen. In 56% van de gevallen waren er op- of aan merkingen van algemene aard en 22% van de reagerende on dervraagden beschouwden zichzelf bij de puntentoede- 1-ing, waarop het systeem be rust, benadeeld. Deze geval len zullen, aldus deelde giste ren de adjunct-directeur per soneelszaken aan de N.V. P.Z.E.M. de heer de Witte, ons mee, nu het eerst worden be oordeeld door een commissie uit het georganiseerd overleg op de N.V. P.Z.E.M. Deze commissie wordt geassisteerd door een deskundige van het organisatiebureau Lebon, dat ook bij de opzet en uitwerking van het systeem van functie- classificatie betrokken is ge weest. Het was overigens een bedrijfscommissie, die de functies en functiegroepen in punten heeft gewaardeerd. Gisteren heeft de heer Hell- bach, verbonden aan het bu reau Lebon, in een speciale voorlichtingsbijeenkomst voor onder andere de com missie puntenelassificatie en een aantal leden van het ge organiseerd overleg de „in and outs" van de functie classifica tie uiteengezet. De bijeen komst is, gezien het urgente karakter vaüt het onderwerp, in de plaatj gekomen van een eerder geplande GO-vergade- ring, waarop gesproken zou worden over de zgn „emolu menten" die P.Z.E.M.-werkne- mers genieten, o.a. in de vorm van een reductie op hun stroomtarief en van relatief goedkope diensten en leveran ties via het bedrijf. Volgens de adjunct-directeur personeelszaken kan uit de re sultaten van de bovengenoem de enquête niet worden afge leid, dat het personeel in over wegende mate tegen de pun tenwaardering bij het systeem van functieclassificatie is. Als men degenen die hun klachten formulier niet hebben inge vuld aanmerkt als „j a-stem - mers". dan gaat 50% van het personeel zonder meer ak koord, heeft 31% bezwaren van algemene aard en be schouwt 11% zich persoonlijk bij de puntentoekenning te kort gedaan", aldus de ad junct-directeur. Zoals al eerder gemeld, heeft de functieclassificatie niet tot gevolg, dat de werk nemers minder dan voorhen zouden gaan verdienen. Inte gendeel, de op basis van de functieclassificatie ontworpen ..salarislijn" verzekert het per soneel van een geleidelijke verhoging van het salarisni veau naar diensttijd. (Van onze correspondent) HULST Het NKV in Hulst houdt zaterdag 24 maart a.s. de jaarlijkse kaart- en pierwedstrijd in de stadsher berg Schuttershof. De kaarting begint om 7 uur en er wordt gekaart en ge pierd om coteletten.

de Stem | 1973 | | pagina 7