OP! dagen 38.- Publiek is toleranter dan hulp verleners juweliers luiden noodklok PDTTERSjd iinia m FRANSE SCHOLIEREN DE STRAAT OP TEGEN DIENSTPLICHTWET hiswa Anders dan andere UITING Prof. voert vergeefse strijd tegen muggen PATIËNTEN MET HUIDZIEKTEN HEBBEN VAAK: „GEEN LEVEN" i CABAILMO In brief aan ministers bezorgdheid over inbraken en berovingen r Piano akkoord bender Engeland bouwt drie veiligheidsauto's binnenland buitenland 'ebessen gorterbij 'icatesse itjebrij geleden idersüjd inhetheden Hl] kertoetje \emak "e snoetjes ólapak Sociologen in VS over „geesteszieken": Protest in Athene GEVAAR PRIKKEL EISEN Wit helpt al jaren bij hoest? In Brazilië 100 kinderen dood door uitdroging Daling grondwaterpeil 16 t/m 25 maart RAI-Amsterdam papier /oor uw pen Te rijmen? Gezellig zonder... en met rbare korting. Donderdag 22 maart 1973 terk Donegal tweed, ygrijs. verborgen in de band, d naar beneden, ie dagen bij Kreymborg (Van een onzer verslaggevers) BONN Miljarden mannetjes muggen op de fraaie Rijnoe vers van de Palts en het Ba- dische land hebben er zich nlet hand en tand tegen ver weerd zich onvruchtbaar te laten maken. Hun potentie de monstreerden zij tegenover de hoogleraar in de erfelijkheids leer, prof. Laven uit Mainz. Wat hem in het verre Birma en het buurland Frankrijk ge lukt was, dat bleek in zijn ei gen „Heimat" onmogelijk te zijn. In een dorp bij Rangoon had hij een tergende muggenplaag binnen drie maanden tijd uit geroeid door 270 manneijke muggen te kweken, die welis waar zeer potent waren geble ven maar door bestraling be roofd werden van het vermo gen zich voort te planten. Het liefdesleven van deze gesterili seerde mannetjes met de wijf jes bleef inderdaad zonder ge volgen. Ergo: bij gebrek aan nazaten werd het dorp spoor slags van de muggen bevrijd. Prof. Lavens roem breidde zich zo snel uit, dat hem in 1971 werd verzocht de muggen van het Zuidfranse Montpellier er met dezelfde truc in te la ten lopen en nog geen jaar la ter kon hij ook hier succes melden. Wat lag meer voor de hand dan de hoogleraar tenslotte te vragen ook voor zijn eigen huisdeur eens een grootscheep se zuivering te houden? Het gebied tussen Koblenz en Karlsruhe wordt al sinds men senheugenis geplaagd door on telbare muggen, die zo kwaad aardig' zijn, dat zij 's zomers vaak een wandeling onmoge lijk maken. In dit gebied re gelmatig manoeuvrerende sol daten begieten zich met liters walgelijk riekende vloeistof, maar zij vinden dat altijd nog aangenamer dan de steken van de muggen. Prof. Laven werd dus aan het werk gezet, maar hij wees er meteen al op, dat de Rijnmug gen hardnekkiger waren dan die van Birma en Montpellier. Ondanks die sombere vooruit zichten ging de hoogleraar aan de slag. In kooien bracht hij een honderdduizendtal vol wassen mannetjes bijeen, maar hij zag zich niet in staat ook maar één van de Duitse mug gen onvruchtbaar te maken. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Jan Publiek tolereert heel veel afwijkingen van anderen. Het publiek stoot die afwijking pas uit, wanneer de deskundigen hem als gees tesziek hebben bestempeld. Dat is de voornaamste con clusie van twee Amerikaanse sociologen na een aantal on derzoeken naar de beeldvor ming van de Psychiatrische patiënt. De voorlichting vanuit de geestelijke gezondheidszorg is schuldig aan het isolement, waarin psychiatrische patiën ten komen te verkeren. Dat staat in de binnenkort te publiceren tweede kwartaalaf levering van het Handboek Hulpverlenen en Veranderen van het Nationaal Centrum voor Geestelijke Volksgezond heid in Utrecht. De Amerikaanse sociologen - Sarbin en Mancuso - stellen de deskundigen voor, de ter minologie geestesziek af te schaffen en het oor bij Jan Publiek te luisteren te leggen om samen met dat publiek nieuwe regels op te stellen voor de nieuwe omgang met afwijkenden. Die term geestesziek zijn de deskundigen eens gaan gebrui ken om afwijkenden voor de brandstapel te behoeden. Die kunstgreep is een eigen leven gaan leiden. De deskundigen zij steeds meer afwijkend ge drag met de term ziek gaan verklaren, met alle gevolgen vandien. De twee Amerikaanse soci ologen menen, dat het publiek best bereid is, nieuwe regels voor het omgaan met afwij kenden te steunen. In Utrecht wijst men in dat verband naar een voorbeeld uit de Neder landse praktijk: het verzet, dat ontstond tegen de visie van de E.O. die homofielen als ziek bestempelt. ATHENE (AFP) Het be stuur van de buitenlandse persvereniging in Griekenland heeft woensdag besloten in oen brief aan de Griekse rege ring de aandacht te vestigen °P ,.de vijüjdiige houding van de Atheense' politie tegenover buitenlandse journalisten tij dens de incidenten van dins dagavond bij de uitruiming van de rechtsfaculteit in Athe ne". DEN HAAG (ANP) De federatie goud en zil ver (de overkoepelende organisatie van alle ver enigingen in de goud- en zilvernijverheid en handel) te Den Haag heeft in een brief aan vier ministers ernstige bezorgdheid ken baar gemaakt over de grote onveiligheid in de juwe liersbranche. „Ieder jaar wordt het aantal inbraken en bero vingen groter, waarbij ook 't schadebedrag toeneemt. Het steeds agressiever wor den van de misdaad in Nederland leidt er toe, dat de juwelierszaak steeds meer op een vesting begint te lijken. In onze branche is een toenemend gevoel van onveiligheid, onvrede, zelfs van angst en frustra tie merkbaar." De onvrede wordt nog ver strekt doordat er een ver schuiving is van inbraak en ruitinslag naar bedreiging en overval. De risico's van in braak, ruitinslag en diefstal bij juweliers in Nederland zijn inmiddels zo groot ge worden, dat de Nederlandse verzekeraars niet meer zijn geïnteresseerd in het verze keren daarvan. Vaak moeten verzekeringen dan ook in het buitenland worden onderge bracht. Er zijn zelfs bedrijven op punten in steden gevestigd, waarvoor geen verzekering meer is te verkrijgen doordat het aantal ruitinslag- en in- braakgevallen hier te groot is geworden, aldus de brief. Deze is gezonden aan de mi nisters van Justitie, van Fi nanciën, van Binnenlandse Zaken en van Economische Zaken. Ook met alle aangebrachte installaties bij juweliers blijkt er nog geen voldoende beveiliging te zijn verkregen. Maar, zo vervolgt de brief, de federatie is er zich van bewust dat de toegenomen verkeersmogelijkheden- d.e internationalisering van de criminaliteit en de verflauw de grenscontrole het steeds moeilijker maken een poli tieapparaat en met succes te laten opereren in de strijd tegen de misdaad. „Wij vrezen, dat de kracht van de zijde van de misdadi gers steeds groter zal worden en dat de veiligheid van de burger en speciaal van dege ne, die in de nabijheid van geldswaarden verkeert, steeds meer aan gevaar zal blootstaan", zo stelt de fe deratie in haar brief. Alge meen leeft het gevoel in de juweliersbranche, dat de bin nensteden speciaal in de nachtelijke uren onvol doende worden beveiligd, daarnaast signaleren zij on voldoende coördinatie tussen politie-instanties van de di verse gemeente. De federatie maakt in haar brief een achttal wensen kenbaar. In de eerste plaats wordt gevraagd of er een meer efficiënte bestrijding van de misdaad mogelijk is. In dit verband wordt aange drongen op een versnelling van de op coördinatie gerich te samenwerking tussen de verschillende politiekorpsen en op versterking van het politie-apparaat, zowel op personeelsgebied als op tech nisch gebied. Voorts stelt de federatie dat de rechter nogal eens vergeet rekening te houden met de wenselijkheid om een recidive te voorkomen. „Een snelle rechtspraak geeft be tere mogelijkheden voor re classering". De federatie wijst ook op de kostbare beveiligingsinstal laties. De mogelijkheid om deze apparatuur in een jaar fiscaal af te schrijven zou een aanmoediging zijn om de beveiliging van de bedrijven technisch te verbeteren. Te vens zou de overheid, aldus de federatie, beveiligings apparatuur moeten keuren. Tenslotte is men van mening, dat de berichtgeving door de verschillende media over misdaden en het toepassen van geweld te overvloedig is en vooral voor tv-kijkers waarneembare misdaadgeval- len een „prikkel tot navol ging" inhouden. Volgens dr. mr. J. A. M. van Staay, secretaris van de federatie goud en zilver, zijn de eisen, d.ie de verzeke ringsmaatschappijen aan de verzekerde stellen, de laatste jaren veel strenger gewor den. „Niet alleen de premies zijn flink gestegen, maar ook moeten tal van veiligheids voorschriften in acht worden genomen en dient men in een aantal gevallen over be paalde alarminstallaties te beschikken". Dit alles bete kent, zo zei de heer Van Staay, dat de juwelier zich veelal grote investeringen moet getroosten en het is dan ook in zekere zin begrij pelijk dat sommigen niet meer verzekerd zijn, ener zijds omdat het te duur is en anderzijds doordat de verze keringsmaatschappij geen ri sico meer wil lopen. De fedaratie heeft ook de indruk, dat de politie te wei nig besef heeft van de psy chische en financiële gevol gen van inbraak. Vaak wordt verondersteld, dat de voor raad in een juweliersbedrijf (ons land telt circa 1500 za ken) onbelast eigendom is van de ondernemer, maar een recent onderzoek van het economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf heeft nog eens aangetoond, dat de voorraad soms voor viervijfde deel is gefinan cierd. „Dat betekent dat de be trokkene, indien hij niet is verzekerd, in de meeste ge vallen door een inbraak wordt geruïneerd", aldus de federatie. (ADVERTENTIE) „Een piano? Daar ko men wij niet aan toe". Mag Bender-K&D voor zichtig veronderstellen dat mensen die zoiets zeggen, de prijs van een piano mis schien een tikje verkeerd taxeren? Voor nog geen 3100 gulden namelijk hebt u al 1 een piano van een kwaliteit I waar Bender- K&D volledig 1 achter kan staan. En dan j niet van een merk want keus hebt u bij ons in over- vloed (wij voeren minstens I 11 merken], Het moet dus wel vreemd lopen, wilt una een custig en bijzonder infor- I matief gesprek niet tot een I akkoord komen. I kettnerSCduwaer deskundig in klank Breda. I Breda: Van Coothplein 12 UTRECHT (ANP) „Een zaamheid en zelf-isolement van patiënten met een huid ziekte worden onderschat, niet alleen door de omgeving van de patiënt, maar zeker door de arts". Dit zegt de medicus dr P.H. van Keep in' een artikel in het blad Metamedica. Vol gens hem is er in de literatuur nog maar weinig aandacht be steed aan de invloed van huid ziekten op de psyche van de patiënt. „Vrijwel niets is ge publiceerd over de gevolgen van een huidziekte op de soci ale relaties van de patiënt". Volgens dr. Van Keep is een dergelijke invloed uiterst waarschijnlijk en nuag worden aangenomen dat het hebben van een huidziekte in allerlei opzicht de relaties met de om geving zal beïnvloeden. De verklaring ervan ligt, 20 meent hij, voornamelijk in de patiënt zelf, omdat deze op al dan niet vermeende weerstan den uit zijn omgeving vooruit loopt en zich terugtrekt in zelf isolement. De huidziekte, vooral als de ze chronisch is, er weinig kans op genezing bestaat, en de ziekte zich op zichtbare delen van het lichaam als hoofd en handen voordoet en het isole ment dat de patiënt zichzelf oplegt, vormen volgens dr Van Keep een zware belasting voor de geestelijke spankracht van de patiënt. Dit geldt in ver sterkte mate als de ziekte met jeuk gepaard gaat, omdat men er dan ieder moment aan wordt herinnerd. In het contact tussen arts en patiënit is het probleem gele gen in de verwachting dat hij iets van de arts krijgt: gene zing en steun. „Als de gene zing uitblijft wordt de behoef te aan steun groter. Therapeu tisch succes voor de arts de beste beloning blijft uit en dat irriteert de arts. Zijn rela tie met de patiënt zal hieron der lijden. Hier komt wellicht nog bij dat de arts, in het algemeen, weinig geneigd is cosmetische problemen een deel van de problematiek van de huidziekte, zwaar op te ne men, misschien ook wel omdat zulke problemen zelden of nooit het leven bedreigen. Toch heeft de patiënt met een huidziekte vaak geen leven", aldus dr Van Keep. Uit een onderzoeksgroep van 275 personen bleven er ten slotte 35 over die met intervie wers wilden praten over hun chronische huidziekte, ver meldt dr Van Keep. Hij wijst op de pogingen die deze zie ken doen om in contact te komen met mensen van wie zij genezing verwachten. Er vinden snelle wisselingen van arts naar arts plaats en ook gebedsgenezers, kruidendok- wordt een beroep gedaan op ters, schoonheidspecialistes, apotheken en drogisten. (ADVERTENTIE) menthol pellet SAO PAULO (AFP) Sinds begin maart zijn er Sao Paulo in Brazilië en wel voorname lijk in de krottenwijken van de stad 108 kinderen gestor ven als gevolg van uitdroging, verkeerde voeding en de slechte hygiënische omstandig heden. In Sao Paulo en omgeving heerst al enige tijd een hitte golf. In 1972 bezweken er 1.158 kinderen aan uitdroging in Sao Paulo. De stad die 11 miljoen inwoners heeft, kampt elk jaar met een gebrekkige watervoorziening. (Van onze correspondent) PARIJS Een protest staking van de Franse middel bare scholieren, die alle mid delbare onderwijsinstellingen in Parijs en een groot deel in de provincie lamgelegd heeft, leidde deze week tot betogin gen die vandaag kunnen uit monden in een soort herden kingsmanifestatie van de roem ruchte beweging van 22 maart 1968. De middelbare scholieren sta ken om te protesteren tegen een nieuwe wet, die het uitstel van militaire dienst voor de allermeeste studenten afschaft. De wet verandert de militaire dienst in de zogenaamde nati" onale dienst. DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid Terlouw (D'66) wil aan de weet ko men, of de daling van het grondwaterpeil, zoals deze in verscheidene delen van Neder land, en in West-Europa wordt waargenomen, geheel moet worden toegeschreven aan de geringe regenval van de laat ste jaren of aan andere oorza ken, bijvoorbeeld de onttrek king van drinkwater aan de bodem. Hij heeft gevraagd om een diepgaand onderzoek in te stellen. KYOTO (ANP) Harold Taylor, hoofd van het Britse rijkslaboratorium voor trans port- en wegenonderzoek (TRRL), heeft op de vierde internationale technische con ferentie over veilige auto's in Kyoto (Japan) meegedeeld, dat Groot-Brittannië in de ko mende jaren drie veiligheids auto's van verschillende ge wichtsklassen zal gaan hou wen. Men hoopt in juni volgend jaar op de vijfde veiligheids conferentie in Groot-Brittannië nader rapport te kunnen uit brengen over deze bouw. Bin nenkort zal worden bekend gemaakt, welke Britse firma's de wagens zullen gaan bou wen. De bouw van deze voertui gen is de tweede fase van het Britse veiligheidsprogramma. Het is een vervolg op de ont wikkeling van een auto met diverse veiligheidsvoorzienin gen en van afzonderlijke be veiligingsonderdelen. EEN felle uitslaande brand heeft café „Rust Wat" in Lent in de Gelderse gemeente Eist volledig verwoest. De schade loopt volgens voorlopige ra mingen in de tweehonderddui zend gulden. Deze nationale dienst van een jaar moet verricht worden tus sen 18 en 21-jarige leeftijd naar keuze van de betrokkene. Er wordt als regel geen studie uitstel meer verleend. Een uitzondering wordt ge maakt voor studenten in de medicijnen. Tot dusver kregen ieder jaar enkele honderddui zenden uitstel voor militaire dienst, hetgeen tot een soort klasse-systeem leidde: de jon geren uit arbeidersmilieus ver richten hun militaire dienst rond 20 jaar en anderen uit het burgerlijk gezin, die hoge re studies deden konden tot 25 of 28 jaar wachten alvorens het uniform aan te trekken. De linkse Unef-stodentemvere nigiog kwalificeerde destijds dit systeem al als een uitvin ding van de bourgeiosie. De campagne tegen de ni„uwe wet wordt nu gevoerd tegen de middelbare scholieren, door de studenten, hun leraren en hun ouders. De openbare betogingen zijn georganiseerd door de commu nistische partij en door de op volgers van de leiders van de zogenaamde beweging van 22 maart 1968. De stakende scholieren en stu denten hebben twee hoofdbe zwaren tegen de wet: de leef tijd voor de nationale dienst verlagen betekent een indoe trinering van de jeugd, want hoe jonger men is hoe be'in vloedbaarder en verder schept de nieuwe wet een kloof tus sen de jongeren uit de econo misch zwakkere gezinnen en die uit burgerlijke milieus, want de studie nia een jaar on derbreking weer opvatten is alleen mogelijk voor degenen die materiële waarborgen heb ben. Anderen zullen meteen hun bost moeten gaan verdie nen als zij uit het leger ko men. Het wordt niet onmogelijk ge acht dat de ministers van de fensie en onderwijs voorstellen zullen doen om het systeem al thans in afwachting van een kamerdebat in april te versoe pelen om de zogenaamde „ex treem linkse agitatoren" de wind uit de zeilen te nemen. (ADVERTENTIES) Geopend: Kinderen 10-17en 19-22 uur; tot 14 jaar f 2,- zondags 10-17uur.- TT biljetten Toegang f 4,- aan NS stations Brieven voor deze rubriek moeter» met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brfó- ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevalien eens is met inhoud, c.q. strekking. In uw redactioneel commen- taa. van zaterdag 17 maart komt de heer Groenevelt van de Industriebond NVV er niet zo best af. U wijst op vak bondsbestuurders die geloven in goed overleg. Als voorbeeld hiervan noemt u de naam van de oud-voorzitter van het NVV, Ter Heide. Zoals ieder een weet is deze laatste nu in dienst van de AMRO-bank als adviseur. Het krantebericht over deze functiewijziging heeft zeer vele mensen ge schokt. Hoe is het vanuit ie mands motivatie in het leven te rijmen dat hij van de vak beweging uit overstapt naar een adviseurschap van een bankconcern. Juist de mensen die u tegenover elkaar stelt zal velen mijns inziens de ver zuchting ontlokken „Veel lie ver idealistische mensen als Groenevelt"- ETTEN-LEUR H. J. LACOR Maandagmiddag deelde het ANP mede, dat de heer Aan- tjes (fractievoorzitter van de ARP) voorgesteld had, dat de 3 confessionele en 3 progres sieve partijen weer samen aan tafel moesten gaan zitten „om eruit te komen". Hij vergat daarbij ogenblikkelijk het we ken durende informatiewerk van zijn partijgenoot Ruppert, die die onmogelijkheid al veel eerder had aangetoond. Maar ja, samen aan tafel, dat klinkt zo lekker „gelijkwaardig" en bovendien moet de heer Aan- tjes iets goed maken. Zijn partij viel het eerst uit de confessionele boot. De vraag is of Burger nu onderhand niet af moet gaan ronden. Het is nu toch 'n ver peste zaak! De enige, die de zaak juist geanalyseerd had vóór de verkiezingen, dat mag nog wel eens gereleveerd wor den, was Bas de G. F. Of 'n extra-parlementair kabinet, maar dan per se niet onder lei ding van Den Uyl en vac Mierlo of (toen de PvdA niet wou) het deelkabinet-Den Uyl. Het wordt nu vlees noch vis, maar het stinkt wel! Laat Boersma en De Gaay Fortman sr. nu lid worden van de PvdA, desnoods van de PPR of partijloos. Dan kan Burger alsnog het deelkabinet-Den Uyl presenteren, aangevuld met b.v. Mertens en Lanser, als volwaardig kabinet. Laat Den Uyl door dat „niet gedo gen" niet afgeschrikt worden, de gespletenheid in het con fessionele kamp is voor ieder een duidelijk genoeg aange toond. BERGEN OP ZOOM JAN ENGBERS j 0> i.cr j: O) U CIGARETTES Ed. Laurens Continental

de Stem | 1973 | | pagina 15