mm rder KADE VEEL LANGER issershaven van Zeebrugge krijgt flinke uitbreiding OVATIE VOOR BARITON JAN DERKSEN Verrassingen bij zaalvoetbal blijven weer uit HEERLIJK BLIJSPEL VAN ROTTERDAMS TONEEL zeeuws IS OOK UW KOSTBAARSTE BEZIT VERZEKERD? „Op visite" Keuringsdienst van waren voor rare gevallen MATTHEUS- PASSION IN BRUGGE „Populait" concert te Vlissingen stad streék recht STEIGER Hoofdplaat Philippine met lege handen terug uit Hulst Derde vestiging Jack Visser officieel geopend TUINBRANDJE Testament Vragen Reactie door NETTY VAN ZALINGE Regenbak Schuld Situaties Dinsdag 20 maart 1973 zomerkamp in Hulst: de populairste onder* het Zonnebloem- >nze correspondent) Op de door de rn van rïjschoolhou- ouden vergadering, is de lesprijs in verband estegen kosten te ver- 1G gulden per uur. is in principe beslo- onder een naam te en, namelijk vereni- an oost-Zeeuwsch- rij schoolhouders, gaan behoren de rij- lit Hulst, St.-Jansteen, oewacht en Klooster- et deze maatregel van ganiseerde rijscholen het publiek duidelijk ïat men bij deze vere- an verschillende voor- profiteren. iart Op vrijdag 30 er een topbiljartwed- J. Werrens. Prijzen jn en poularden. Voor ers zijn er zes poular- ade Op zondag 1 drie uur gaat op it de vijfde reelame- ilcadestoet door het ntallen wagens, groe- muziekkorpsen verle- dewerking- Voor de en groepen zijn er elgische franks aan lorzien. itenbai Op zater- maart heeft in zaal ibrouck het jaarlijks nbal van de fanfare De avond begint te r. Het orkest Flash nd verzorgt de mu- ksavond Op vrij- maart om 20.00 uur in Het Centrum te een gespreksavond iver Koken onder iet als thema „Is de een zegen of een De gespreksleider is 1. van Hende. nteraad De ge- ad van Kieldrecht zijn laatste zitting be- e te treden tot de Intercommunale Te- eledistributie op de er), zodat de mwo- de kabeltelevisie keu- krijgen uit acht tv lf fm radioprogram- financiering van dit eschiedt door de fir* UW Zaterdagmiddag 13. uit Graauw, die auto over de Dorps- ;ed, plotseling uitwij- een bestuurder van rkeerde auto, die zon- jken zijn portier open oor deze manoeuvre tegen een auto die uit rgestelde richting r was alleen materiële m uit St.-Jansteen. de lar A. Thilleman uit ande en de vierde irloot. Op de tweede de eerste hoge vogel Leeraert uit Hulst en e naar C. Weemaes e De zij vogels gingen Weemaes uit Clinge, iggel uit Nieuw-Na- n en R. Thilleman uit nen. De Kallen naar: Vlierberghe, Nieuw- P. Boussen St.-Jan- Thilleman Nieuw- in A. de Bakker uit (Van een onzer verslaggevers) ZEEBRUGGE De vissershaven van Zeebrugge zal een geduchte uitbreiding ondergaan. Tegelijkertijd met de vis sershaven zal de bestaande jachthaven vergroot en voor een deel verplaatst worden. De vergroting van de vissers haven betekent dat de huidige kadelengte ten behoeve van de vissersschepen wordt uitgebreid van 1200 tot ruim 1850 meter. Er zal ten behoeve van de vissersschepen te vens een nieuwe slipway worden gebouwd met een capa citeit van 400 ton. ning is hard nodig omdat al de bovenstaande vaartuigen thans gebruikmaken van de kades in de vissershaven. Het ontwerp van deze steiger zal op korte termijn worden voor gelegd aan het Belgische mi nisterie van Openbare Werken. De uitvoering van de overi ge werken, waaronder het verbeteren van de ingang van de vissershaven, zal plaatsvin den als de werken aan de zeesluis - waaraan momenteel wordt gewerkt - gerealiseerd zijn. Naar de toekomst wordt ook gekeken, want de oude kaai muren van de huidige vissers haven en de monding naar de haven zullen versterkt worden cm de bodem te kunnen uit diepen van 3,50 meter naar 5 meter, dit met het oog op nieuwe en grotere visserssche pen. Ook de reparatievoorzienin gen worden verbeterd. Achter de huidige werfkaai ligt een flinke strook grond, die men cal saneren en waarop scheepswerven en herstellings- bedrijven gevestigd worden. Hierbij wordt een nieuwe wachtkade aangelegd, waar door de huidige helling kan worden verwijderd. Alleen hierdoor al ontstaat een nieu we afmeermogelijkheid van tweemaal 75 meter lengte. Voorts kan dan een aanleg steiger van 125 meter worden gemaakt, waaraan langs twee kanten afgemeerd kan wor den. Niet alleen de vissershaven, ook de jachthaven - die de laatste jaren te klein dreigt te worden - zal vergroot wor den Hier komen bovendien nieuwe vlottende meersteigers, waardoor 400 meter kade meer beschikbaar komt tegen 200 meter nu. Een nieuwe steiger komt er ook in de vissershaven haaks op de huidige betonnen kade. Deze steiger is bedoeld voor de inscheping van leerlingen van de vissersschool, voor het aanleggen van bevoorradings schepen voor vissersboten, als mede voor het in- en uitladen van excursievaartuigen tijdens het zomerseizoen. Vooral deze laatste voorzie- Jaarvergadering bejaarden- bond Op dinsdag 20 maart lal in het voormalig gemeen tehuis een algemene jaarver gadering worden gehouden voor alle leden van de bejaar den- en invalidenvereniging Hoofdplaat. Deze jaarvergade ring vangt aan om 13.00 uur, waarbij nieuwe bestuursleden kunnen gekozen worden. Schoonhoudster sociëteit tn de vacature van schoon houdster van de bejaarden- en invalidensociëteit is thans voorzien door de benoeming door het gemeentebestuur Oostburg van mevrouw O. M. de Ruijsscher-De Puijseleire te Hoofdplaat, die vóór de herindeling van gemeenten per 1 april 1970 bij Oostburg, «teeds schoonhoudster van het gemeentehuis te Hoofdplaat is geweest. (Van onze correspondent) HULST De Hulster top- h'Ijartclub De Lustige Toepers Jeeft in het café van A. Ly- heart te Hulst een vriend- schappenjke wedstrijd ge- eela tegen Philippine. De Hulstenaren wisten deze wed- jjdjd volkomen verdiend met «—7 te winnen. De persoonlijke uitslagen I ?len er als volgt uit: J. Ly- baart - A. Vermeire 11, CC. Herkelman - J. de Mul 1—1, Piessens - C. Caluwe 11, a Rombout - H. Begijn 20, ™w. Blommaert - F van ummen 2—0, A. de Bilde - P. yd. Bossche 1—1, W. Dobbe- "r - L. Baers 20, A. Ly- irt - A. van Ootegem 20, Freyser - Ploegaert 02, A jan Dorsselaer - A. Rammeloo (Van onze adverteerders) AARDENBURG Loco burgemeester G. F. Bonte van Aardenburg heeft in deze ge meente een nieuwe vestiging van Jack Visser geopend. De heer Bonte, vergezeld van ge meentesecretaris J. Paridaen, sprak zijn vreugde uit over het feit dat er weer een mooie winkel is bijgekomen, die kan bijdragen aan het streven van Aardenburg een prettige woongemeente te worden. Tijdens de opening kwamen reeds de eerste kooplustigen opdraven. Vele bloemstukken gaven een feestelijk aanzien aan deze winkel in grote en kleine elektrische huishoude lijke artikelen. De Aarden- burgse vestiging is het derde bedrijf van Jack Visser, die ook vestigingen heeft in Hulst en Oostbura. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE Op 16 april wordt in de Sint-Walburga- kerk te Brugge een uitvoering gegeven van de Mattheus-Pas- sion van J.S. Bach. Solisten zijn Sylvain Deruwe, Fer- nand Itoenig, Ghislaine Del- courte, Ria Bollen, en Herman Bekaert. Medewerking verle nen het Sint-Andreas meisjes koor, de Gentse oratoriumver eniging en het West-Vlaamse Orkest. Het geheel staat onder leiding van Dirk Varen- donck. In het stedelijk concertge bouw van Brugge zal op 2 april concerteren het koor van de universiteit van Stellen- bosch (Zuid-Afrika). Onder leiding van dirigent Philip McLachlan zullen klassieke koormuziek, Zuidafrikaanse composities en volksliederen ten gehore gebracht worden. VLISS1NGEN Voor een groot en geestdriftig publiek gaf het nu 20 jaar bestaande Amsterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van zijn vaste dirigent Anton Kersjes een „popu lair" concert in de Jacobskerk te Vlissingen. Het populaire karakter kwam in het bijzonder na de pauze tot klinken, o.a. met het optreden van de elders in Eu ropa en vooral in Duitsland reeds lang bekende en gelief de Nederlandse bariton Jan Derksen. Derksen is een ope razanger van uitzonderlijke klasse, maakte, nog niet zo lang geleden een succesvolle toernee langs een drietal grote theaters in Rusland. Op dit concert zong hij een grote aria uit „Un ballo in maschera" van Verdi en de overbekende cavatine van Fi garo „Largo al factotum della citta" uit de „Barbier van Se- villa" van Rossini. Wij kunnen nu begrijpen, dat het publiek bij een der Russische uitvoe ringen deze zanger met zijn stem als klinkend metaal en expressief zingend met grote souplesse, virtuositeit en inle vingsvermogen na een der ari- was zeven minuten lang beju belde. Ook in Vlissingen kreeg hij een langdurige, zij het wat kortere ovatie voor zijn uit zonderlijke zangkunst, maar tot een, gehoopte, bisering kon men Derksen niet verleiden. Intussen gold dat applaus me de de fenomenale prestaties van het orkest, dat zich onder leiding van Anton Kersjes als een ideaal begeleidingsensem ble liet beluisteren. Overigens bleek ook in de uitvoering van het verdere programma weer eens duide lijk, dat Kersjes over uitzon derlijke orkestleiderskwalitei ten beschikt, waarmede hij zijn mensen bij voortduring tot eensgezind, genuanceerd en in volmaakte klanfebalans ge houden musiceren weet te in spireren. Het viel al direct te beluis teren in de uitvoering van Franz Schuberts blijmoedige vijfde symfonie in B, waarin we bij de vertolking van het langzame tweede deel werden getroffen door de homogene warmgetinte strijkersklank, in het bijzonder van de violen. Solotrompettist Diek Jonker oogstte terecht uitbundige bij val voor zijn stralende vertol king van het trompetconcert in Es van Joseph Hapdn. En dan tot besluit de over bekende balletmuziek uit de opera Faust van Charles Gou nod. Meeslepend, effectvol en virtuoos gespeeld, waarin het gehele orkest zich nog een maal in zijn volle glorie mocht laten horen. Inderdaad een „populair', concert in de beste zin van het woord, dat nog bijzondere glans kreeg door de voor deze muziek ideale akoestische om standigheden van deze kerk ruimte. dR BRESKENS In de tuinen van de Promenade hebben met vuur spelende kinderen een tuinbrandje veroorzaakt. Een juist passerende wande laar D. V. wist de brand te blussen zodat de ijlings gea larmeerde en gearriveerde brandweer van Breskens niet meer behoefde in te grijpen. (Van onze correspondent) OOSTBURG De jongste competitie-avond in het Oost- burgse zaalvoetbal leverde geen verrassingen op. MC. Fiehuiqua blijft meestal met ruim verschil al zijn tegenstanders de baas en ook ditmaal moesten de Oost- burgse biljarters (OBV) met een forse nederlaag de sport halvloer verlaten (92). Van 't Westen liet er tegen Gemeente Oostburg geen twij fel over bestaan wie de sterk ste was en won met 61. WIK (Sluis) klom een paar plaatsen op de ranglijst dank zij een 73 overwinning op hekkesluiter Blijf Fit. De stand: M.C. Fiehuiqua 917 punten; Verduyn, Bres kens, 1016; Van 't Wcsten 10—15, ABN 9—14, Groede 9—13, Leraren KWL 9—12, Administratief Personeel 10 10, OBV 10—8, Van Hal en Kareis, Sluis, 97, Gemeente Oostburg 106, WIK, Sluis 106, Winkeliers 95, Alheo 10—4, Blijf Fit 10—1. Pro gramma voor 22 maart: Lera ren KWL - Verduyn Winke liers - ABN en Groede - Alho- *Det „Op blote voeten in het Mt" bracht Het Rotterdams toneel een toneelstuk waar in het succes verzekerd was. ™P blote voeten in het park" ei°ort tot dat soort toneel weinig eisen stelt aan de Schouwers, geen al te grote Woblemen behandelt en bij ""rbaat de lachers op zijn heeft. De schouwburg dan ook uitverkocht. Waar het in dit blijspel om °aa', komt in het kort hierop ,t?f: een jong getrouwd stel tje betrekt als huurhuis een ■'Wat bouwvallige flat op de esde verdieping. De weg er ,?.lr toe is een inspannende JJunpartij (een lift is er niet), a' door de spelers dan ook flink wordt geaccentueerd. De man blijkt een jong advocaat te zijn die pas met zijn prak tijk begint en wel enig gevoel voor realiteit bezit, de vrouw daarentegen is het type van het romantische vrouwtje, waarvan het leven één grote droom is en alles rozegeur en maneschijn. Een rol die bij zonder knap door Trudi Labij werd vertolkt en waarvan men kan zeggen dat deze haar op het lijf was geschreven. Verder spelen de moeder van deze jonge vrouw en een ze kere heer Velasco een belang rijke rol in dit blijspel. De moeder blijkt het type van de bemoeial te zijn, die altijd al alles geregeld heeft en het jonge stel weinig rust gunt. De heer Velasco die blijkt in hetzelfde gebouw te wonen, komt echter wel eens via de dakgoot naar binnen en wordt op die manier in het gebeuren geïntroduceerd. Een etentje in één van de buitenlandse res taurantjes, door de heer Velas co gearrangeerd, is de aanlei ding tot een verhouding met de moeder van de jonge vrouw, die niet helemaal dui delijk wordt, maar wel nodig is als achtergrond voor het prille geluk van het jonge stelletje, waarin al na 6 dagen huwelijksleven de klad dreigt te komen. Al met al voldoende gege vens voor een heerlijk ont spannen blijspel. Maar het ge vaar van dergelijke blijspelen is dat de spelers zich door de lachers in de zaal zo laten meeslepen dat ze er nog een schepje bovenop willen doen. Aan dit gevaar wisten de ac teurs niet altijd te ontsnappen, maar dan bleek ook plotseling dat de spanning gebroken was en moesten de spelers weer even op adem komen. Naast Trudi Labij moeten nog Geor gette Hagedoorn, Hein Boele, Steye van Brandenberg en Jan Teulings, die ook de regie had, genoemd worden, die al met al voor een gezellige avond zorg den. B. We zijn tegenwoordig voor bijna alles verzekerd. Tegen brand, tegen beschadiging van de auto, voor schade toegebracht aan derden. De kinderen zijn vaak verzekerd van en op weg naar school. Maar heeft u er wel eens aan gedacht, wat er met ze moet gebeuren als de ouders iets overkomt? Bij het lezen van dit soort vragen schieten je de koude rillingen over de rug. „Waanzin", zegt u mis schien, „om zo ver vooruit te kijken". Toch zou het geen kwaad kunnen eens bij jezelf te raden te gaan. Gaan u en uw man nooit alleen boodschappen en zon der de kinderen? Hebt u er wel eens over gedacht om samen, als man en vrouw, een paar dagen weg te we zen? De kinderen naar oma, naar een vriendin, de buren? Dit jaar zullen er volgens het bureau statistiek 3200 doden vallen in het verkeer in Ne derland. Het zal u niet over komen. U rijdt voorzichtig. Zouden we dat niet allemaal vn onszelf zeggen? De meeste keren komen bij dit soort ongevallen niet beide ouders om het leven. Miaar het gebeurt de laatste tijd steeds vaker, dat echtpa ren er samen op uittrekken Als de kinderen tussen de tien en de zestien jaar zijn, willen ze nog wel eens zeg gen: „Gaan jullie maar gerust weg, ik vermaak me wel". En daar heb je dan zo'n situatie. Kleine kinderen laat je meestal niet alleen thuis. Die neem je mee of besteedt je uit bij oma of familie. Oma kan heel goed een dag, rpisschien een week en zelfs twee we ken op een of meerdere kin deren passen. Maar kan ze dat ook voor een veel lange re tijd, misschien zelfs voor jaren? We hebben vaak zelf al genoeg moeite om onze kindertjes naar behoren op te vangen en te begeleiden. Mag je die last leggen op schouders, die daar eigenlijk niet op berekend zijn? vangen. Dit is natuurlijk een goede oplossing als het over de opvang bij faimilie gaat. Er zijn genoeg mensen, die niet zo gelukkig zijn. Familie dan misschien? De gezinnen worden steeds klei ner. Een gezin met twee kinderen is een heel normale zaak. Kan die broer of zus van u de verantwoording aan, ook voor uw kinderen? Wil hij of zij dat? Het is makkelijk om in een opwel ling, vlak na een ongeluk te denken: natuurlijk neem ik die zorg Op me voor die stumpers. Wordt de eens ge nomen beslissing later mis schien toch betreurd? Waar woont die familie en welke levensomstandigheden ken ner ze? Kunnen de kinderen bij elkaar blijven? Het zijn allemaal vragen, waar je zo van het een op het andere moment voor geplaatst kunt worden. En dat alleen, omdat wij eigenlijk allemaal het liefst onze kop in het zand willen steken. Zo van: ach wat, wie dan weer leeft, wi dan weer zorgt. Het is wel makkelijk natuurlijk, maar reëel is het niet. De kinderen zijn je kostbaarste bezit. Je mag al je geld en je goed verliezen. Daar kom je heel goed over heen, maar als er een kind van je dood gaat, dan sterf je zelf ook een beetje. Daar om moeten we in het belang van die kinderen vooruit kij ken. Het komt de laatste tijd steeds meer voor, dat ouders, voordat zij afreizen naar een verre bestemming, een codi cil bij hun papieren leggen, waarin staat beschreven, bij welke broer of zus of bij welk familielid het kind na hun dood moet worden opge- Er bestaat echter een mo gelijkheid om bij testament een voogd over de kinderen te laten benoemen. Artikel 386 van het burgerlijk wet boek zegt hierover: „Voor zoverre een ouder het gezag over zijn kinderen uitoefent, kan hij bij testament of bij uitsluitend hiertoe verleden notariële akte bepalen, wie na zijn dood de voogdij over deze kinderen zal uitoefenen. Sterven beide ouders op de zelfde dag, zonder dat men weten kan wie het eerst is overleden, dan zal de door de vader gemaakte beschik king gevolg hebben". Iedereen heeft in zijn om geving wel mensen, waarvan de leefomstandigheden, de opvatting over huwelijk en opvoeding overeenkomen met de zijne. Het hoeven niet eens dikke vrienden te zijn. Maar het moeten wel mensen zijn, waar je redelijker wijze van kunt aannemen dat ze goed zijn voor jouw kinderen en dat ze er van opaan moe ten kunnen, dat jij naar beste weten zult proberen een goe de vader en moeder voor hun kinderen te zijn. En niet alleen in lief, maar vooral ook in leed. Bij ziekte of uit de band springen. Als je al deze dingen als ouders goed hebt overwogen dan kun je overgaan tot ver dere stappen. Een testament op laten maken kost onge veer tachtig tot negentig gul den. Het is een document waarbij man en vrouw el kaar de bezittingen verma ken. In dat testament laat je tegelijk een voogd benoemen voor de kinderen, indien va der en moeder tegelijk ko men te overlijden. komst van de kinderen van tevoren geregeld wordt en dat er van tevoren ook ge sproken wordt over de finan ciën, vooral als de kinderen niet helemaal onvermogend zijn. Dan kun je die kinde ren een hoop ellende bespa ren," vindt de heer Zwarten dijk. Ook de huisarts, die wij in deze kwestie om advies vroegen, reageerde positief. „Het wordt nog veel te wei nig gedaan", meende hij. „Ik vind alleen, dat de bepaling in het testament ook uitge breid moet worden met de zin: „Ook indien de ouiders bij dit ongeluk hun geestelij ke vermogens hebben verlo ren". Want dat komt ook nogal eens voor bij hersen letsel". We hopen allemaal, dat het probleem, dat hier werd aangesneden nooit op onszelf van toepassing zal zijn. Er zullen ook pes simisten onder U zijn die zeggen: „Ja, maar met die pleegouders kan ook wel wat gebeuren". Natuurlijk is dat ook wel zo. Maar je kunt je nu eenmaal niet voor alles dekken. Maar je kunt wel proberen zo groot mogelijke garanties te scheppen om het geluk van je kinderen te garanderen. Voor de meesten van ons zal deze beslissing vastge legd bij de notaris niet ten uitvoer moeten worden ge bracht. Maar dat ene geval dat kan bij U zijn of by mij Tl/Telk, die voor tien tot dertig procent met water was 1»A vermengd, was zo'n veertig a vijftig jaar geleden bepaald geen uitzondering. Een record op dit punt werd in L927 bereikt, toen een veehouder zijn melk aanvulde met tachtig procent water. Hij kreeg een proces-verbaal, maar dat haalde niet veel uit, want enkele weken later bleek er 70 procent water te zitten in de melk die hij afleverde. Bent u na het lezen van dit verhaal van plan stappen te gaan ondernemen bij een notaris, laat ik u dan waar schuwen. De eerste notaris die wij om informatie bel den, reageerde heel eigenaar dig. „Nee, u kunt dat niet regelen en met die moderne fratsen houd ik me niet ou. Als u dood bent dan zien ze wel weer verder", kreeg ik ten antwoord. De directeur van de Raad voor de Kinderbescherming in Middelburg, de heer J. Zwartendijk, kon ons veel verder op weg helpen. Hij sleepte het burgerlijk wet boek erbij en reageerde ver der heel positief. „Als de voogdij bij notariële akte ge regeld is, dan komt de raad van de kinderbescherming er niet meer aan te pas. Ge beurt het niet, dan laten wij na de dood van de ouders de wens van de familie zwaar wegen. Pas als de familie gaat kijven dan komt de Raad voor de Kinderbescher ming en later zelfs de rech ter er aan te pas. Het is een zeer reële zaak dat de toe- Deze praktijken, die voor ons nu hoogst onwaarschijn lijk zijn, maar die in de twintiger jaren aan de orde van de dag waren, zijn mede dank zij het werk van de Keuringsdienst van Waren in Goes uit de wereld gehol pen. Met welke wantoestanden de keuringsdienst in het be gin van haar bestaan (vanaf 1921) moest afrekenen is te lezen in het boekje, dat ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw van de Keuringsdienst van Wa ren in Goes, is uitgegeven. De samensteller van het boekje, de heer H. Uil van het Goese gemeentearchief, heeft voor die gelegenheid de jaarverslagen van de di recteuren van de keurings dienst opgezocht en er naast de feitelijke geschiedenis van de keuringsdienst een aantal aardige anecdotes uit gehaald. sigarenkistjes bleek te be staan. Ook met de hygiëne was het vaak droevig gesteld. In Zeeuwsch-Vlaanderen bleek iemand zelf chocoladeletters te maken. Hij legde ze te drogen op zijn toilet. Con sumptieijs werd veelal ge maakt in volksbuurten, waar men met ieder begrip van hygiëne spotte. In een be dompt woon-slaapkamertje, waar de was aan de zolder hing, stond het materiaal waarmee men ijs maakte tussen een kattebak en een nachtspiegel. '9 Zo bleek dat in de meeste gevallen de boeren schuldig waren aan het vermengen van de meik met water en niet de melkverkopers. Over igens was het vaak moeilijk de vervalste melk op te spo ren. De keurmeesters reden in die dagen namelijk op moto ren. Zodra men zo'n motor hoorde naderen werd, de wa termelk vaak weggegooid. Wanneer men naar Schou- wen-Duiveland moest, werd gebruik gemaakt van de veerdienst Katseveer - Zie- rikzee. De boot legde in de haven van Zierikzee aan, waar de passagiers vaak door enige oude mensen werden gadegeslagen. Zaten er keur meesters op de boot, dan werden snel de melkverko pers gewaarschuwd, zodat ze hun maatregelen konden ne men. In die tijd werd ook nog al eens geconstateerd dat melk naar bieten smaakte en rook. Oorzaak hiervan was dat de boeren hun koeien te veel bietenkoppen voerden. Niet alleen bij de melk kwam men voor vreemde si tuaties te staan. In 1922 werd tijdens een controle thee aangetroffen die uitslui tend uit stelen bleek te be staan. In een ander geval vonden de keurmeesters ka neel, die uit gemalen hout van In het jaarverslag van de toenmalige directeur dr. P. Post over 1934 stond: „Een eigenaardig staaltje van be drog werd geleverd door een fabrikant van bronwater. On der een klinkende naam werd het water uit zijn „Brunnen" in de handel ge bracht. Het etiket bevatte een af beelding van een schitterend berglandschap, waarin op de voorgrond de bron ontsprong. Verder bevatte het etiket de aanduiding „eisenhaltig, frisch und gesund. Kohlsau- eres Wasser heilt Rheumatis- mus und Nierenkrankheit. Prima Tischwasser". Bi] een onderzoek van de keuringsdienst bleek de bron zich te bevinden in de regen bak van de fabrikant". Een in 1924 genomen monster meel bestond uit gekookte, gedroogde en daarna gepoe derde aardappelen. Al vrij spoedig nadat de keuringsdienst van waren met haar werkzaamheden begonnen was, kwam ex verbetering in de algeme ne toestand. Deze verbete ring kan enerzijds op naam van de keuringsdienst ge schreven worden en moet anderzijds gezocht worden in een mentaliteitsverande ring bij de winkeliers. De tijd dat een bakker zijn brood bewaarde in een schuur, waar ook een var kenshok en een toilet wa ren ondergebracht, is ge lukkig voorbij. eindredactie bas augustijn

de Stem | 1973 | | pagina 7