;n)VG Milieu-bibliotheek in opbouw ZEEUWSE KOORSCHOOL WIL PROYINCIESTEUN GOOF JACOBS VAN NKV IN BREDA BEGRAVEN Fluor- uitstoot in 1972 relatief lager dan in 1971 NIEUW VAN POKON STAKINGS WOLKEN BOVEN DOW ebben lvrees UITLEEN VAN BOEKEN GRATIS ALLE NASLAGWERKEN VOOR HANDEN V.M.Z.-CENTRUM BLIJFT ield Al groot aantal aanmeldingen voor Rode Kruis mars PPR wil nieuw bestemmings plan voor Oost- Zuid-Beveland anglust iden- ergadering 'blad- glans stad streek ER ^achtei Vergadering van Middelburgse Welzij nsraad BEROEP Opleiding voor kleuterleidster in Middelburg bestaat 25 jaar BEHOEFTE Nieuw geluid in Middelburg Het Zeeuwsch Genootschap op excursie Clinge Enkele bedrijven geheel of gedeeltelijk plat Bestrijding ziekten fruitteelt Strandwandeling gemakkelijker in Vlissingen Dinsdag 20 maart 1973 n tl ent) ongeren kennen drempel, oker aan de Korte Noord- >pen. Die drempelvrees is ien de activiteiten die het ren ontplooit. Het centrum te zijn geweest, weer be en overal zit een nieuw e op. de verbouwing is er ruimte om wat te doen. jorbeeld om films te ten. Het is de bedoeling er zo een keer per maand film vertoond wordt. De dragen over het alge een informatief karakter ia afloop ontbrandt bijna i een discussie. Niet al- na de films wordt er icussieerd, ook vaak zo er tussendoor. Het cen- t draagt op die manier een t gedeelte bij aan de vor- van de werkende jonge- is ook een informatie- want vele jongeren heb- vragen waar zij niet uit en. Toen het centrum nog voor een tijdje uit de atie was, was een van de 3t voorkomende vragen: zit het nu eigenlijk met jeugdloon? Het centrum natuurlijk op die vraag antwoorden klaar, maar werd er ook gepraat over CAO's, verschillende com- ies en bijvoorbeeld de on- ïemingsraad. formatie wordt trouwens verstrekt door middel van krantje dat in een oplage 500 exemplaren over de •ij ven wordt verspreid, oorlopig is het gebouw aan Corte Noordstraat no. 38 in delburg alleen op vrijdag en 19.30 uur en 23.00 uur >end, maar als het centrum et te voldoen, zullen de lingstijden uitgebreid wor- in een onzer verslaggevers) ILLAND-BATH De v0- vereniging „Zanglust" uit and-Bath heeft in dorps- i „Luctor et Emergo" een snvergadering gehouden. belangrijk onderdeel van avond was de quiz, waar alle leden konden deelnc- Er moesten vragen be- voord worden over politiek, ziek, televisie en sport. e quiz werd geleid door •etaris D.J. Jeremiasse. De werd bijgehouden door 'commissaris J. Geense en ningmeester J. Zuijdwegt Ie de punten. De uitslag It: 1. J. Dieleman-H.G. Ne- 24 punten, 2. A. Geense de Leeuw, 22 punten, 3. en A van Hoorn-W. Lobbezoo G. van Die en J. Hille- nd, 20 punten. 'e leden van Zanglust ston- ook even stil bij d.e lektentoonstelling, die d'' georganiseerd zal worden r de afdeling Krabbendijke de Nederlandse bond van elliefhebbers. De afdeling ibbendijke twijfelt er na- ijk over of ze wildzangvo- zonder eigendomsbewijs de tentoonstelling zal toela- Men gaat er in Krabben- te van uit d.at als er wel dzangvogels zonder bewijs rden toegelaten, de eventu- boete door de vijf bij "e lektentoonstelling b betrok- i afdelingen betaald z°.u i'ten worden. Daarmee 's inglust" het niet eens. W .and-Bath vindt men dat de aniserende afdeling het n- i voor een eventuele boete et nemen. >e vergadering benoemde der een kascontrolecommis- De jaarvergadering zal ge iden worden op 6 april. Et dan ook bingo gespeeld rden. Wellicht zijn er op de rvergadering ook natuurdi- georganiseerde blinden ar iedereen is er welkom, telde ons de heer Cor van Leyke, vice-voorzitter van Nederlandse blindenbond. !r staan nogal wat evene nten op het programma r de komende tijd. Zo js o.a. de bedoeling om ',n de Koninklijke Paleistui- in Laken te bezoeken- 11 tot 18 augustus wordt in het Van Eeghenhuis m •denburg een vormings- :k gehouden voor visueel andicapten. De deelnemers eten zelf in de kosten hij gen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Stich ting Zeeuwse Koorschool in Goes heeft in verband met een reeks concerten, waarvan het eerste reeds 23 maart a.s. wordt gegeven, om provinciale subsidie verzocht. Bij de be groting van de in totaal vier concerten komt de Zeeuwse Koorschool op een totaal ge raamd tekort van ongeveer 2JOO gulden. De sectie „muziek" van de Zeeuwse culturele raad zal ach op 22 maart a.s. met de subsidieaanvrage bezig hou den en daarna een advies aan het provinciaal bestuur uit brengen. De vier conce-rten, die van nationale betekenis zijn, zullen aan inkomsten door middel van entreegelden naar schat ting ruim f 2.000,- opbren gen. De eigenlijke kosten van de concerten worden daarmee echter lang niet gedekt, zoals bij alle muziek- en toneele venementen gebruikelijk is. Voor wat de Zeeuwse Koor school betreft is een merk waardig aspect in de gehele exploitatie, dat er praktisch geen inkomsten zijn als gevolg van de verkoop van grammo foonplaten, waarop andere be- kende koren, zoals de Maas- I tnchter Staar, het Urker Man nenkoor en dergelijken voor een soms niet onbelangrijk deel drijven. Naar de reden hiervan ge- vraagd zegt de directeur van de Zeeuwse Koorschool, de heer Eef Heijblok: „Met de grammofoonplaten zitten wij een beetje in een vicieuze cir kel In 1969 hebben wij onze laatste opname laten maken, afstaande uit een aantal'En-' gelse volksliedjes. De bewuste I Plaat wordt vooral in England grif verkocht. Voor een nieu we persing van de zelfde plaat zou zeker ook wel een markt aanwezig zijn, maar door sructuurwijzigingen bij de Platenmaatschappij is er van »n nieuwe persing nog niets gekomen. Voor het laten ma ken van nieuwe opnamen, waarvoor nog meer dan in het I ^""Uitzichten voor woens- en donderdag, opgesteld fann KNMI op maandag om I 'MO uur. «SiterWeSend dr°°g en iets I Weersvooruitzichten in cij- firs gemiddeld over Nederland, i Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. I k. temP-r 0 tot 5 graden wen normaal. I Max. temp.: 0 tot 4 graden I wen normaal. Kans op een droge periode I -anminstens 12 uur: 95 procent J ,ns °P een geheel droog et- I ^al: 80 procent, foor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. ®- temp.: van ongeveer I -ormaal tot 4 graden boven I wrmaal. I Max. temp.van ongeveer I ormaaI tot 3 graden boven I aormaal. I Kans op een droge periode I -an minstens 12 uur: 95 procent 1 - ,ns °P een geheel droog et- I aal: 80 procent. Oogwater Morgen, woensdag 21 I --aart °P Zoom 5.18 en IHansweert 4.26 en 16.47 I "Muzen 3.45 en 16.04 l-Ussingen 3.14 en 15.34 I l,emeldinge 5.08 en 17.28. Aonstanz 253 onv., Rheinfel- Br Straatsburg 128 - "Uttersdorf 280 - 13, Maxau 18. Plochingen 156 plus Mannheim 178 - 6, Stein- Ni 145 - 4, Mainz 218 - 8. «ngen U3-5, Kaub 138 - 3. er 262 - 5, Koblenz 154 - 9, j petl 385 onv., Ruhrort 903 - annerdense Kop 878 - 2, Jhiegen 706 - 9, IJsselkop onv., Eefde IJssel 360 v'' Deventer 244 onv., Mon- ,,5481 plus 14, Borgharen g'l plus 23, Belfeld 1106-21, %Ve kneden de sluis 508 verleden belangstelling bij het publiek gewekt zou kunnen worden, hebben we allereerst geld nodig om de noodzakelij ke voor-investeringen te kun nen doen. En zijn bovendien wel dringender wensen. Ver der zou ik er als dirigent van het koor behoorlijk wat tijd in moeten stken en tijd is een zeer schaars artikel voor me geworden", aldus de heer Heijblok. De Zeeuwse koorschool drijft, zo blijkt uit nadere in formatie voor een zeer belang rijk deel op het enthousiasme van bestuur en medewerkers niet in de laatste plaats de jonge zangers Omdat de Zeeuwse Koorschool noch voor 100 procent onder de sector „muziek", noch voor 100 pro cent in de categorie vormings werk voor de jeugd kan wor den ondergebracht (het is nl. beide tegelijk) valt de stich ting wat de subsidieregeling betreft, tussen de wal en het schip. „Het zou mogelijk zijn om een enorm stuk muziek-leven voor amateurs in deze provin cie aan te zwengelen, als dat probleem van het exploitatie subsidie opgelost zou kunnen worden", zegt de heer Heij blok. „Momenteel is het zo, dat ik eigenlijk voor de Koor school en andere koren kan werken, alleen doordat ik we kelijks 25 vaste lesuren mu ziek aan het St-Willibrordcol- lege in Goes geef, waardoor ik een vaste bron van inkomsten heb. Maar die 25 uren gaan natuurlijk wel verloren voor het terrein dat hier nog ge deeltelijk braak ligt: de ama teuristische vokale kunstbeoe fening." Naar wij vernemen zal de sectie muziek van de Zeeuwse culturele raad zich ook met dit aspect van de kwestie bezig houden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Goof Jacobs, in leven districtsbestuurder van het NKV in West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen, werd gisteren in Breda op de begraafplaats Overakker begraven. Donderdag is hij op 60-jarige leeftijd overleden. Na een avondmis zondaga vond, voor het NKV-Breda, opgedragen door aalmoezenier B. de Vos, werd gistermorgen de plechtige uitvaartdienst ge houden in de parochiekerk van Sint-Jan de Doper a®n de Groot Ypelaiairsdreef. De dienst werd geleid door pastoor C. van der Maaide en NKV aal moezenier J. Sterkens. De druik bezette kerkdienst werd onder andere bijgewoond door landelijk NKV-voorzitter J. Mertens, door NKV'ers uit Brabant en Zeeland, onder wie districtsbestuurdei- en lid van de Zeeuwse Provinciale Staten J. van de Voorde, door de Brabantse gedeputeerde P. Coppes, de Brabantse NKV- lmoezenier pater Fidentius ofmCap burgemeesters en wet houders uit Westbrabantse gemeenten, onder wie wethou der H. Broeders uit Breda, door dr. ir. F. Smits van Waesberghe, voorzitter van de Kamer van Koophandel Breda, drs. A.J. van der Made, vooir- ziter van de Raad van Arbeid te Breda en door drs. P. Kuy- pers, directeur van het provin ciaal opbouworgaan Noord- Brabant. Aalmoezenier Sterkens bracht in zijn toespraak tij dens de eucharistieviering de levensloop van de overledene naar voren, vanaf diens begin tijd bij de Jonge Wacht in Dongen, na de oorlog gevolgd c ->r zijn opname in het dioce saan bestuur van de toenmali ge KAB en zijn benoeming tot districtsbestuurder in Zeeuwsch-Vlaianderen, zijn ge liefde land. „Geef Jacobs was een man met een geweldige toewijding en van een grote bescheidenheid", aldus de heer Sterkens. Na de sobere begrafenis plechtigheid gingen honder den mevrouw en de kinderen Jacobs hun meeleven betuigen In de zaal van hotel Wapen van Nassau te Breda. Tijdens de eucharistievie ring werd een familielid van de overledene onwel. Dokter H. van Opstal liet hem door dé GG en GD overbrengen naar het ziekenhuis in Ooster hout, waar hij al regelmatig in behandeling is. Volgens de arts was er geen reden tot ongerustheid. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In zijn vergadering heeft de Welzijns- raad Middelburg de heer A. J. Provoost tot penningmeester benoemd. Er was ook een voorlopig verslag van de werkgroep speelvoorzieningen die een no ta over speelvoorzieningen in Middelburg voorbereidt. In de volgende vergadering van de welzijnsraad, op 9 mei a.s., zal gepraat worden over wijkver- enigingen, wijkraden etc. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een van de belangrijkste conclusies uit het gisteren verschenen meet- rapport van het Instituut voor Planlenziektekundig Onder zoek is, dat de fluorhoudende verontreiniging in het Sloe- gebied niet evenredig is geste gen met het aantal in gebruik genomen smeltovens bij Pe- chiney-Nederland in Vlissin gen. het rapport behande't de ïi etingen van het IPO over de periode 3 november 1971 tot 1 november 1972 in het Sloe en de omgeving daarvan. De meetresultaten worden behan deld aan de hand van aparte overzichten voor de winter en voor de zomerperiode. Het IPO de jongste meetre sultaten vergeleken met die van de voorafgegane zomer en winterperioden- Deze vergelij king toonde aan, dat de fluor- verontreiniging in 1971-1972 iets was toegenomen, hetgeen te verklaren viel uit 't feit dat Pechiney met zijn produktie begonnen is in maart-april 1971. In datzelfde jaar kwa men geleidelijk 128 ovens in bedrijf; gedurende de zomer periode van 1972 waren con stant 208 ovens in gebruik: ruim 1 Vz maal zoveel dus. In tegenstelling met wat verwacht werd, is echter de fluorverontreinigimg niet naar evenredigheid toegenomen. Het IPO heeft nagegaan of de windrichting hierop van in vloed zou kunnen zijn ge weest. Hoe langer en hoe har der de wind uit een bepaalde richting waait, des te hoger lopen de fluorgehalten op in de meetapparatuur die „onder de rook" van de fabrieken ligt. Gebleken is echter, dat er 1972 meer wind uit zuidweste lijke en westelijke richting was dan in 1971 en dat die uit westelijke richting ongeveer even sterk en even vaak voor kwam. De gevonden meetre sultaten, op de punten, die globaal genomen in de zone noord tot oost van Pechiney liggen, moeten dus alleen al door de windkracht en de fre quentie hoger zijn uitgevallen. Aangezien de fluorgehalten in de zomer van 1972 maar zeer weinig hoger (soms zelfs la ger) waren dan in de zomer van 1971, concludeert het IPO dat de l'/2 maal zo hoge pro duktie van Pechiney niet heelt geresulteerd in een evenredig grote stijging van de veront reiniging in het omgevende milieu. Volgens Pechiney Nederland zal een verbetering van het produktieproces hierbij een voorname rol hebben gespeeld. Juist in het IPO-meetjaar werden de elektrolyse-ovens in de alumiumfabriek van gro te deksels voorzien, die alleen geopend worden als er nieuwe aluinaarde in de ovens moet worden gestort of als het ge smolten aluminium moet wor den opgezogen. De fluorverontreiniging die door de fosforfabriek van Hoechst-Holland wordt opge wekt, was niet groter dan in het vorige meetjaar, zo rap porteert het IPO. De meetmethoden van het IPO zijn niet veranderd. Wel werden er nieuwe proefvelden van wat grotere omvang aan gelegd, waarop vier fluorge- voelige gladiolen-rassen wor den geteeld. Men heeft op de ze proefvelden echter geen waarnemingen kunnen doen, omdat de „oogst" om een on bekende reden totaal misluk te. Wat het gehalte aan fluor in het gras betreft heeft het IPO de beschikking over gegevens van de periode mei tot novem ber. Vergelijking met bet voorafgaande meetjaar leverde een ongeveer gelijk beeld op. In 1972 waren de cijfers over het algemeen zelfs iets la ger. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Technische Bibliotheek Zeeland, die gevestigd is aan de Edisonweg te Vlissingen, gaat een aparte afdeling voor milieuzaken stichten. Een en ander is het resultaat van de besprekingen die gevoerd zijn tussen de bibliothecaris van de Provinciale en Technische Biblio theek voor Zeeland en een commissie uit Gedeputeerde Staten van deze provincie. De nieuwe afdeling omvat alle naslagwerken die voor ken nis van de milieuproblematiek en de ecologie van belang zijn, De stichting Zeeuws Coördina tie-orgaan voor Natuur-, Land- schaps- en Milieubescherming die de aanzet tot de stichting van de nieuwe afdeling heeft gegeven, heeft meegedeeld, dat de „milieubibliotheek" zal woor den uitgebreid naar gelang de interesse van het publiek. De uitlening van de in de biblio theek voorhanden zijnde wer ken geschiedt gr-atis. Het pu bliek ka-n rechtstreeks bij de Technische Bibliotheek de ge wenste werken betrekken, maar ook via eien plaatselijke openbare bibliotheek of de Provinciale Bibliotheek te Mid del-burg. Tot dusverre bevond zich ai- leen een geconcentreerde „mi lieubibliotheek" bij de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ), die gevestigd is in Mid delburg. Hier bezat en bezit men nog steeds een documenta tieeentrum. waai-voor ruime be langstelling bestaat. Vooral in de beginperiode waarin in Zee land het milieubewustzijn op leefde, werd er zeer veelvuldig een beroep op het documenta tiecentrum gedaan. „Dit centrum", aldus vertelt de heer L. van der Pol, die het centrum lange tijd heeft be heerd, „heeft te maken gekre gen met een geleidelijke ver andering in de vraag naar in formatie. In de beginperiode was het zo, dat de vraag naar informatie, b.v ten behoeve van wetenschappelijk werk, zo als scripties overwegend van buiten Zeeland kwam. De laat ste tijd is daar verandering in gekomen. Momenteel is de (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op 5 mei wordt het 25-jarig jubileum van de rijksopleidingschool voor kleuterleidsters in Mid delburg gevierd. Op die dag moeten in de schouwburg alle huidige- en exstudentes aan wezig zijn om het heuglijke feit te vieren. Het uitnodigen van al die mensen zal de feestcommissie echter nog de nodige hoofdbrekens kosten, want naar goed gebruik bij reünies weet men van een groot aantal afgestudeerden niet waar zij gebleven zijn. De speurtocht is echter in volle gang. De viering neemt bijna een gehele dag in beslag, 's Mor gens om half tien worden de gasten in de school ontvangen en wordt een tentoonstelling die daar is ingericht bezich tigd. Ondertussen krijgt ieder een 'n kop koffie aangeboden. De ochtendviering duurt tot half twaalf, waarna iedereen de gelegenheid heeft om naar de schouwburg te trekken, waar om twaalf uur een an derhalf uur durend lopend buffet begint. Nadat iedereen zijn honger heeft gestild krij gen sprekers, in totaal een half uur dé tijd om hun zegje te doen, waarna het echte feestprogramma losbarst. vraag naar documentatie van binnen en buiten Zeeland onge veer gelijk, terwijl het totale aantal verzoeken om documen tatie en dergelijke is gedaald" De verklaring voor dit ver schijnsel wordt gezocht in de omstandigheid dat men tegen woordig in vele provincies en gemeenten in ons land organi saties kent, die vergelijkbaar zijn met de Vereniging Milieu hygiëne Zeeland, een vroege vogel op dit gebied. Bovendien speelt een rol, dat in onderwijs en vormingswerk het onder werp „milieu" veel diepgaan der dan vroeger wordt behan deld, zodat de behoefte aan aanvullende informatie gerin ger wordt. Het documentatiecentrum van de VMZ blijft gehandhaafd, Het wordt bij de VMZ toege juicht, dat een officiële en door de overheid gesubsidieerde in stelling zich niu specifiek met het vergaren en concentreren van milieu-wetenschappen gaat bezighouden. (ADVERTENTIE) Geeft een prachtige natuurlijke glans aan de bladeren van uw planten. Pokon-kwaliteitl Verkrijgbaar bij uw bloemist en zaadhandel. BENDIEN - NAARDEN - HOLLAND (Van onze correspon dent) MIDDELBURG Met ingang van het tweede kwartaal van dit jaar, zullen de melodieën, die de Lange Jan in Middel burg ten gehore brengt, vanavond veranderd. Op de hele uren zullen de Middelburgers in het vervolg naar „Estrelita" van Ponce kunnen luis teren en op de halve uren gaat het carillon ,,De paden, op de lanen in", ten gehoren bren gen. Daartussen zullen tijdens de kwartieren thema's uit de „Trumpet tune" van Clark over Middelburg schallen. MIDDELBURG Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen schenkt in de maand april vooral aandacht aan de Schelde-Rijnverbin ding. Zaterdag 14 april wor den de werkzaamheden ter plaatse bekeken. Dinsdag 3 april houdt in de Abdij te Middelburg mr. dr. C. Smit, advocaat en rechtshis toricus in Den Haag, een inlei ding over de geschiedenis van de internationale regelingen, getroffen voor de Westerschel- de. Zaterdag 14 april wordt de excursie gemaakt naar de werkzaamheden, die in het kader van de aanleg van de Schelde-Rijnverbinding wor den uitgevoerd. Onder meer staat een bezoek aan de sluis- put op het programma. Ir. C Rietveld, hoofd van het bouw bureau voor de Schelde-Rijn verbinding te Bergen op Zoom zal voor de nodige uitleg zor gen. Dinsdagavond 17 april ver tellen dr. P. Stuart en prof.dr. J. Bogers interessante details van de Nehalennia-altaren, die in februari 1971 zijn opge haald. Ook over de monumen ten, die in 1970 zijn gevonden, worden door beide heren nog belangwekkende gegevens verstrekt. Prijskaarting In café 't Voske werd voor de laatste maal in dit winterseizoen een prijskaarting gehouden. Er waren zesendertig personen die aan deze kaarting meede den. De uitslag was: 1. R. van der Kelen-J. Vonck, 2. P. de Vos-R. Verschueren, 3. Th. de Witte-A. Vlaeminck, 1. V. Vlaeminck-Th. Bolssens, 5. K. Keyzer-G. Mariman. Er was ook een verliezers- ronde. Hiervan was de uitslag: 1. R. de Kindt-H. Leys, 2, F. de Vos-Th. Bours. 3. R. van den Bra-nden-L. Fi-arens. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In een stampvolle sporthal te Vlissingen hebben de georganiseerde werknemers van de N.V. Konink lijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen gisteren una niem besloten tot een staking van onbepaalde tijd bij de K.M.S.-bedrijven in Vlissingen, met uitzondering van de reparatiewerf Scheldepoort. Het aantal geregistreerde sta kers in Vlissingen ligt in de orde van 1200 a 1300 man. Bij de N.V. Clitex in Clinge waar vrijdag enige onzekerheic ontstond over de vraag of er wellicht een akkoord voor dit bedrijf afzonderlijk kon wor den bereikt, is gisteren het pro duktiepersoneel eveneens voor onbepaalde tijd in staking ge gaan. Bij de bedrijven van de Gebr. Boddaert en Co. te Mid delburg en Koudekerke gel den de stakingen, die vorige week zijn aangelopen, nu ook als acties voor onbepaalde tijd, (Van onze correspondent) MIDDELBURG Zelfs uit Duitsland en België hebben zich belangstellenden aange meld voor de derde Rode Kruismars, die de afdeling Middelburg volgende week za terdag organiseert. In totaal hebben zich tot n u toe een 700 deelnemers aange meld, en van die 700 willen er ongeveer !00 aan de 40 km loop deelnemen. De overigen lopen 5, 10, 15 OF 20 km. Uit België heeft het Ambiori Mar ching Team zich aangemeld, terwijl tevens een groep Rode Kruis mensen uit datzelfde land van plan is om mee te doen. De bondsrepubliek wordt vertegenwoordigd door een groep van het Headquar- tersairforce. Naast de buiten landse bezoekers doen ook di verse groepentvan buiten Zee land mee. Vooral Brabant en Limburg tonen veel belang stelling. De verpleeginrichting Vijvervreugd uit Middelburg neemt evenals de complete vijfde klas van de Prinsenho- veschool deel aan het sportie ve evenement. Om de wandel tocht speciaal voor de bezoe kers van buiten Walcheren zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken, heeft men de routes zo gekozen dat de deelnemers de mooiste plekjes van Walcheren te zien zullen krijgen. De deelnemers starten zaterdag 24 maart vanuit de Ballonsporthal aan het Voorborchcomplex. (Van onze correspondent) KRUININ GEN De af de ling Reimerswaal van de PPR wil een nieuw bestemmings plan maken voor oostelijk Zuid-Beveland. Daartoe zullen eerst alle bestaande bestem mingsplannen, ook van voor de herindeling, uit de gemeen telijke ijskast worden gehaald en tegen elkaar afgewogen. Uit deze stapel wil de PPR een nieuw plan destilleren, dat voorlopig keihard uitgaat van een open Oostcrschelde. In het stadium waarin de beide werkgroepen „Ooster schelde" en ..Ruinteliike orde ning" (waar ook de groep „Reimerswa-alplan" in opge gaan is) nu verkeren, is wel te zien dat de PPR geen bete re gemeente had kunnen kie zen voor wat „radicaal evan gelisatiewerk". Een rotzooitje is het in Reimerswaal", zo concludeerde de PPR. En daarom wil de PPR door middel van circulaires haar ei gen plan, vergezeld van enke le alternatieven, aan de plaat selijke bevolking presenteren, zodat die middels een weten schappelijk opgezette enquête kan reageren en eventueel aanvullingen kan leveren. De PPR wil het plan vervolgens aanbieden aan de gemeente, aan het gemeentebestuur, de leden van Gedeputeerde Sta ten en aan de Kamerfracties, waarna de Reimerswaalse af deling er zelf via de pers en letterlijk door straatacties mee aan de weg wil gaan timme ren. Een en ander volgt uit de strategie van de drie industrie bonden op de bedrijven die in Zeeland als „speerpunten" zijn uitgekozen, de politiek van „hard tegen hard" te voeren. Aan de horizon van de arbeids markt doemen intussen nieuwe onweerswolken op. Donderdag begint het overleg inzake een nieuwe CAO voor het perso neel bij Dow Chemical te Ter- neuzen. Indien dit overleg geen uitzicht opent op een akkoord zoals de industriebonden dit wensen, dan zal de bondsleden bij Dow Chemical, evenals bij aindere bedr-ven in Zeeland is gebeurd, worden voorgesteld tot actie over te gaan. Op een wat langere termijn beginnen de CAO-onderhande- lingen bij een andere grote werkgever in Zeel. Hoechst- Holland N.V., waarbij even eens de consequentie van een staking als dreiging op de ach tergrond staat. De aluminium- fabriek van Pechiney in het Sloegebied blijft voorlopig nog even buiten schot, omdat hier het stadium van CAO-onder- handeling nog niet is aange broken. Een woordvoerder van de drie industriebonden in Zee land noemt de wijze waarop met name de KMS in Vlissin gen op 't stakingsparrool wordt gereageerd: „enorm enthou siast!" „Veel mensen, die vorige week afzijdig bleven, nemen nu vol geestdrift aan de staking deel", aldus de bondswoordvoerder. „De Schelde Vlissingen ligt voor 100 pet. plat, evenals Cli tex Clinge". Voor Boddaert en Co. (staal- gieterij en constructiebedrij ven) geldt, dat de duur van de staking mede afhankelijk is van wat er op het gebied van CAO-overleg bij Thomassen in De Steeg gebeurt. Boddaert is toeleveringsbedrijf voor Tho massen en bij het laatstge noemde bedrijf wordt ook ge staakt. De actie bij Boddaert heeft ten dele ook het karakter vain een solidariteitsactie met de werknemers van Thomassen. (Van onze correspondent) GOES De bestrijding van ziekten en plagen in de fruit teelt gaat weldra beginnen. Op korte termijn kar. er al een begin gemaakt moeten worden met de schurftbestrijding bij de peren. De waarschuwingsdienst voor de ziektebestrijding in de fruitteelt in Zeeland, die uit gaat van de NFO-kring Zee land en het Consulentsehap voor de Tuinbouw te Goes, heeft bekendgemaakt dat met ingang van maandag 19 maart de telefonische waarschu wingsdienst voor deze ziekte bestrijding in werking treedt. Via het telefoonnummer 01100-5335 worden de teler* dan geïnformeerd over de ge wasbescherming die od dat moment nodig is. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Dank zij de inspanningen van de stich ting Recreatie, Ontmoeting en Ontmanning i.o. te Vlissingen, worden strandwandelaars voortaan niet meer gehinderd door aangespoeld vuil en op gewaaid zand bij de duinovex- gangen. Om de wandelgelegenheid te bevorderen werden vorige week de wandelpaden en duinglooiingen vanaf het Nol- lestrand tot aan de tweede duinovergang vrij gemaakt van opgestoven zand en aan gespoeld of achtergelaten vuil, wrakhout e.d. De werkzaam heden werden verricht door een ploeg medewerkers van de stichting Werkplaatsen Walcheren, diie daarmee nieu we inhoud gaf aan het begrip „strandjutten".

de Stem | 1973 | | pagina 3