LIBERAAL C. BERKHOUWER: Levens- kunst is een zaak van maat houden" Stop trek naar het platteland SSf vileda Zó spaart u gunstig: amro bank W zeem r1 495Öksmet ft» spons'- BIJNA 200 BOMEN DREIGEN VOOR DE BIJL IE GAAN WV-functionaris verliest kort geding Nieuw computer systeem boeking hotelkamer binnenland buitenland Verkrampt Gerecht Ondergeschikt Vreemde taboes Vrij zijn „De Nederlandse Gemeente''': Vereenzaming Herstructurering Dorpsbindiug Arrestatie in Haarlemmermeer Sloop ver gunnin g voor voormalige „gifhal" van Philips Duphar papier /oor uw pen Verkiezingskwartje Zout water I Dinsdag 20 maart 1973 11 (Van een onzer verslaggevers) HEILO Een gesprek over levenskunst? De 53-ja rige, in Heiloo woonachtige liberale politicus mr. dr. Cornelis Berkhouwer wil dat met graagte voeren. Haar in zijn tot riante villa verbouwde boerderij moet ilt wel even wachten tot hij terug is. Want op dit mo ment neemt hij een duik in ree en daarna gaat hij een half uur hard lopen in het bos. ,,Na een week vergaderen in rokerige Haagse lokalen vind ik het zalig de zoute zeelucht en de geur van eikenbladeren op te snuiven. Ik was helemaal alleen op het strand. Dan ga ik een poosje naar de zee zitten kijken en je moet dan al een grote zenuwhaas zijn, wil je niet tot rust komen. Zeezwem- men en boslopen behoren tot de plezierigste bezigheden die ik ken". De ex-advocaat, voor de VVD sinds 1956 lid van de Tweede Kamer, sinds 1965 lid van het Europese Parlement te Straats burg en vorige week gekozen tot voorzitter van de Europese parlementariërs, heeft zojuist zijn rood-groene racefiets tegen de muur en zijn klompen voor de deur gezet. Nog gekleed in Mauwe trainingsbroek en groe- te trui schenkt hij zich een glas koel mineraal water in. „Ik ben van jongsaf als we reldfederalist een voorvechter voor een internationale rechts orde. Daarom ben ik ook actief in de Europese politiek. Via het Europese Parlement hoop ik een steentje te kunnen bijdra- Een aan een samenleving, die meer gelijke tred gaat houden met de wereldomvattende tech nische ontwikkeling dan zij nu doet. Wij staan voor drie ex plosieve uitdagingen: de atoom bom, de geboorte-explosie en de vrije tijd. Wij zijn binnen hon derd jaar gekomen tot atoom kracht, maar in de wereldpoli tiek bewegen wij ons nog voort in de postkoets en Zijn meeluisterende, even eens vijl talen sprekende, Fran se echtgenote Michele schiet in een proestlach. ,,Van wie is dat citaat? Wie heeft dat zo ge zegd?", wil zij weten. Zij krijgt onmiddellijk ant ivoord. Zonder een spier te vertrekken, een beetje achte loos zelfs, zegt haar man: „Dat ts van ene Kees Berkhouwer". Ik wil van die politiek over stappen naair de levenskunst, want daar ben ik toch ehgein- bik voor naar Hedlloo gekomen. Maar mijn graag hockey spe- ,ende, voetballende en rozen kwekende gastheer wil eerst rog wat over de politiek Inrijgt. „Ik wil zoveel mogelijk er aan meewerken, om de drie uitda gingen die ik net noemde, de raas te worden. Dait is noodza kelijk als wij wat meer levens- pluk willen hebben. Het moet toch mogelijk zijn, dat de mensen in dit elektronisch tijdvak beter met elkaar sa menleven dan nu het geval is" stap naar het eigenlijke ge spreksthema wordt nu bijna zonder overgang gezet. Want de heer Berkhouwer vervolgt een adem: I,Maar in deze tijd wordt het Eigenlijk steeds moeilijker le- miskunstenaar te zijn. Ieder- W leeft onder grote spannin BW. De meeste mensen leven '«•krampt. ok advocaat en als politicus reo ik een paar maa'l de we- rond gereisd. Ik ken dus wat mensen, onder wie ijvoorbeedd heel grote zaken- den\, °ie kerels hebben een s«ende bankrekening, maar k een geestelijke armoede, sr je medelijden mee moet. ebben. wil21'? ,alleen dru'k met hu" "erk hebben geen enkele hob- ze ooit eens tijd vrij weten zij met zichzelf Z(m„ raad' Sommigen gingen agsochtends nog naar kan- W0"1 un verveiing te ver- anr in' kunnen geen boek Hoe kun je dat leren „Je moet je in de eerste plaats kunnen ontspannen, je op tijd kunnen bevrijden van je dage lijkse besltamimeringen. Le venskunst is een kwestie van miaite, niet van mateloosheid, ook niet wat je werik aangaat. Overigens kun je onmatig zijn naar twee kanten: je kunt ma teloos eten, drinken en roken, maar je ook alles ontzeggen. Beide typen zijn onuitstaan baar. Een gierigaard is net zo'n klier als een kerel die het geld over die balk gooit an dersom gezegd zou trouwens Deter ziiijn geweest-" aWaken, geen vijf kilometer la»? een grammofoon- °Pzetten. Kortoma: ze °an nooit leren leven". Michèle heeft inmiddels vak kundig de open haard aange stoken en een glas rechtstreeks uit Spanje komende sherry in geschonken. In de vroegere, nu tot keuken verbouwde koeie- stal (waar je over de mestgoot moet stappen om bij die tafel te komen) bereidt zij een osse- tong in maideiiraBaus een van de lievelingsgerechten van haar man. Overigens mag de in Haiaigse kringen vaak met „Kleine Kees" aangeduide zoon van een Alkmaarse groentehande laar ook graag zelf in de keu ken wat rondknutselen. Bij collega's van eigen en andere politieke richtingen zijn zijn gebakken tong en zijn kalfsle ver met spek. rozijnen en uien erg beroemd. Hij mag ook graag een goed glas wijn inschenken. Daar voor diuiikt hiij dan onder een van de bedsteden, waar de wijnkelder goed is gevuld met Elzasser Rieslinger. champag ne, armagnac en verschillende soorten sherry Is het hebben van geld een voorwaarde voor levenskunst „Beslist niet. Geld speelt een ondergeschikte rol. Het is na tuurltjk fijn als je zomaar eens een paar flessen cognac kunt kopen. Maar je kunt da-ar nau welijks van genieten als je niet de kl-eiiine diingen hebt leren waarderen: een pilsje drinken in een kleine kroeg, een strandwandeling, een gedicht, een goede hap hutspot, een dag helpen bij de hooibouw. Er zijn toch zoveel prettige din gen te doen die niets kosten. Een strandloop vind ik iets goddelijks. Een uur op je race fiets door de omgeving is een waar genot. Ik ga vaak zwemmen in het Noordhol lands kana-ail. Dan ploemp ik zo het water in. Kost niks, maar het is verrekte plezierig. Veel mensen die een zoge naamde hoge positie bekleden, durven niet van die kleine dingen te genieten, omdat ze vrezen d-at dat hun maat schappelijke positie schaadt. Ze vinden, dat een pilsje drin ken in een Amsterdamse brui ne kroeg niet bij hun status past. Ze laten zich liever in een dure tent voor een glas whiskey afzetten, omdat ze denken, dat ze daar hun posi tie mee verstevigen. Een directeur van een groot bedrijf kan niet op klompen het dorp m om boodschappen te ga-an doen. En dan vraag ik: waarom niet Dat zijn van di-e vreemde taboes die erg veel levensgeluk in de kiem smo ren. Veel mensen durven niet zichzelf te zijn en dat is voor levensgeluk een groot gevaar". Maar hoe voelt het nu om rijk te zijn „Dat gevoel ken ik niet, als je met rijk bedoelt: een grote bankrekening hebben. Die heb ik niet. Ik hang ook niet aan geld". Waaraan heeft hij de groot ste hekel „Aan d-e wielrennersmentali teit in het maatschappelijk verkeer: trappen na-ar beneden en likken naar boven. Dat is de kromme houding. Ik heb veel meer ontzag voor een ke rel, die een minister een gro-te bek geeft dan vaor een rijke proleet die te keer gaat tegen zijn chauffeur" De heer Berkhouwer, die on- Berkhouwer, trimmend. der Jan Blankers nog atletiek tra-inde voor de Olympische Spelen van 1940 (die niet doorgingen) moet nu veel tijd besteden aan zijn nieuwe taak in Straatsburg. Waar gaat h-ij •met vakantie heen „Naar de binnenlanden van Noord-Holland. Ik ga mensen opzoeken in Lutj ew-inkel, Nieuwe-Ndfedorp, Venhuize, Heerhugo waard. Ik knoei wat op mijn klompjes in de tuin, ga een beetje klungelen op de boerderij hier vlakbij, een kaartje leggen met m'n buur man, koffiedrinken op een ter rasje in Alkmaar, 's a-vonds een stukje Plato l-ezen of met Vanachter zijn werktafel kijkt hij me opeens over zijn half (Piet-de-Jong) brilletje heen doordringend aan en draagt op dikteersnelheid deze zin voor: „Ik probeer elke dag mijn li berale politieke opvatting te demonstreren: zo vrij mogelijk zijn al-s individu in deze we reld van masisafioaitie en col lectivisme". Wanneer zul je er niet in slagen een ware levenskunste naar te worden „Als je jezelf te serieus neemt". TIEL De suburbanisatie de trek van stede lingen naar „het platteland" is hoogst nadelig zowel voor de stad als voor het dorp. Doordat steeds meer „welgestelden" wegtrekken, verpaupert de oude binnenstad zienderogen en zijn de problemen van de stad in feite al veel ernstiger dan die in de erkende probleemgebieden. O C. Berkhouwer: „Ik heb meer ontzag voor een kerel die een minister een grote bek geeft dan voor een rijkaard die tekeer gaat tegen zijn chauffeur". Michèle naar grammofoonpla ten luisteren. We gaan nauwelijks uit. In fei te zijn we altijd buiten de deur. We zijn blij als we thuis kunnen blijven. Maar rond de Kerst zakken wie altijd af naar een tropisch oord. Soms kun nen we diait combineren met een of -andere conferentie of congres. We zouden eens drie weken naar de CanainiSehe Ei' landen gaan. Maar het werden er twee. Want onze begroting was verkeerd opgemaakt." Michèle, die al-s tollk de helft van het j-aar voor allerlei con gressen naar velerlei landen reist en die nu net terug is van zes da-gen Nice, heeft in de '-euken de ossetong tafel- klaar. Voor we naar de keuken ga-an. lopen we even het huiiis rond. In die woonkamer van nu werd vroeger het hooi opgesl-agen en werden de boerenkarren ge stald. De paard-estal is slaapka mer geworden. Op de vliering is een comfortabele logeerka mer ingericht. Tegen het schuine d-ak boven het bed hangt het vriendelijke ANWB- verzoek: Laat niet als dank voor het aangenaam verpo zen Na de koffie met Grand Mar nier verschanst de heer Berk- houwer zich achter zijn bu reau in de bibliotheek. Hem wachten nog drukke da-gen in Straatsburg. Tevoren moeten nog heel wat rapporten wor den bestudeerd. Anderzijds geeft de komst van veel „nieuwkomers" in de dorpssamenleving vaak aanlei ding tot grote en nog nauwe lijks onderkende spanningen, waarop deze samenleving stuk loopt. De suburbanisatie dient dan ook zo snel mogelijk te worden stopgezet. Dit is het thema van enkele interessante artikelen in het nieuwste nummer van „De Ne derlandse Gemeente" (no. 10 van 9 maia-rt), waarin o.a. vraaggesprekken zijn gepubli ceerd met dr. ir. J. P. de Groot, socioloog aan de Land bouwhogeschool te Waigenin- gen en prof. dr. J. G. Lambooy, hoogleraar in Amsterdam. Prof. Lambo-oy betoo-gt, d-at de suburbanisatie ontzettend veel geld kost geld d-at zo ver schrikkelijk h-and nodig is voor de vernieuwing van de oude stedelijke gebieden. Hij wil dan ook de trék naar buiten onmiddellijk stopzetten, de mensen concentreren in de ste den en de groei van de kernen -in de stadsgewesten be-lemma- ren. N-a de oorzaken van het proces ontleed te heb-ben, stelt prof. Lambooy, dat er bij suburbani satie sprake is van een selec tieve migratie: „de intellectue len en welvarenden trekken weg, wat achterblijft in de ou de binnensteden en nieuw bouwwijken zijn minimumlo ners en gefrustreerde relatief- -airmen. Het is nog steeds zo, dat lagere inkomensklassen de hogere verdrijven." Er treedt in d-e steden een sociaal erosie effect op. Het aantal inwoners in de grote steden loopt terug en voor de wegtrekkers komen vaak slechts „mensen waaraan wat mankeert" buitenland se werknemers, studenten, be paalde jeugdgroepen, drugge bruikers voor terug. Vo-oral in de oudere buurten nemen de frustraties en vereenzaming snel toe. Amsterdam b.v. zilt al met ongeveer 115.000 bejaar den en het sterfteoijfer is daiaT al bijna zo groot als het ge boortecijfer. De problemen van de oude ste den zijn na-ar de mening van prof. Lambooy ernstiger dan die van de klassieke probleem gebieden. De werkloosheid in de steden is vaak net zo hoog en in de probleemgebieden heeft men vaak meer ruimte, meer scholen, meer woningen en meer recreatiemogelijkhe den dan in de steden. Er wordt gesteld, dat het gemiddeld in komen in de steden hoger is. (ADVERTENTIES) Bij de Amro Bank hebt u de keus uit tien verschillende spaarvormen. Van een spaarboekje met 4% rente tot een spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar,die nu zelfs een gegarandeerde rente biedt van maar liefst 9 Berkhouwer, thuis met zijn vrouw. Laat u bij de Amro Bank vrij blijvend adviseren over de voor u meest geschikte spaarvorm. doch dat is een betrekkelijke zaak. In de stad verdient 20 a 30%'van de bevolking hogere salarissen, doch de rest moet het doen met een gelijk -inko men (of no-g miinder) als de plattelandsbewoner, terwijl de laag-gesalarieerde stedeling te maken heeft met hogere hu ren, hogere transportkosten en in. het algemeen hogere kosten van levensonderhoud. Prof. Lambooy wil 't surbani- satie-proces afremmen door niet meer te denken in termen van „gro-ei-planolosie". doch in termen van „herstructurerings planologie" en de mensen alle motieven te ontnemen, die hen op een gegeven ogenblik naar buiten drijven. Bouw- en grondprijzen van stad en sub urbane gemeenten moeten ge lijk getrokken worden; deze prijzen moeten niet per ge meente, maar per gewest wor den berekend via gewestelijke grondbedrijven. De -ontwikkeling van -die laatste jaren Jb, diat men de flats in de nieuwbouwwijken als door gangshuizen beschouwt en steeds meer voorzieningen vraagt in d-e snel groeiende dorpen, terwijl de voorzienin gen in de achterblijvende sa menleving steeds minder ga-an renderen. Die ontwikkeling moet worden afgeremd door een prettig leefmilieu te cre- eren in de steden ook voor de laagstbetaalden. Er zal in elk geval gepoogd moeten worden de zich thans voltrek kende geld- en grondverslin- dend-e vicieuze cirkel te door breken. Dr. ir. de Groot bena-dert het probleem van de andere kant. Die signaleert, d-at er nog slechts enkele gemeenten zijn, die uit vrije wil suburbanisatie afremmen en niet meer dan „natuurlijke groei" wensen. Dooa- deze bestuurders warden „ontwikkelingsmaatschappijen en bouwondernemingen, die wel bro-od zien in het huis - m-et - een - tuintje - in - de - rustige - plattedandsdiorpjes bui-ten de deur gehouden. Een dergelijke beleidsombuiging wordt ingegeven door nieuw komers, die de rust en het na tuurschoon waarvoor zij geko men zijn, bedreigd zien en door autochtonen, diie er niet meer „import" bij willen heb ben. Lokale bindingen en emotione le betrokkenheid bij die dorps samenleving blijkt sterker te zi-jn d-an m-en in het algemeen denkt en de heer Groot heeft de indruk, dat de behoefte aan goed functionerende voorzie ningen wordt overschat en de behoefte aan prettige mense lijke contacten sterk onder schat. De dorpssamenleving kan overzichtelijker zijn; en- wonen nog net niiet teveel mensen samen, d-at men ze niet allemaal meer kan kennen en d-e activiteiten, die men er s-amen bedrijft, geven no-g net niet zoveel overlast, d-a-t men zich eraan ergert. Als zich in een dergelijke homo-gene sa menleving geleidel-ijk wat nieuwkomers vesti-gen zullen die kunnen worden opgevan gen, doch da-ar waar men te veel mensen binnenhaalt ont staan allerlei sociale spannin gen. In een ander artikel in het zelfde weekblad la-at de redac tie een raadslid betogen, dat ge enenkel dorp sneller zou mo-gen groeien dan het land-s- gemiddelde omdat „uit een lam geen koe kan ontstaan, ook niet als je het beest veel voer geeft." HAARLEMMERMEER (ANP) De gemeentepolitie van Haarlemmermeer heeft- maandag de 32-jarige arbeider A. D* uit Abbenes gearres teerd. De poliie werd door de echtgenote van de man te hulp geroepen, omdat zij mishan deld was. Toen de politie ter plaatse kwam ontdekte zij een grammofooninstallatie die ir lisse gestolen bleek te zijn. De man bleek op 17 maart ook een vrouw in Haarlemmer meer te hebben aangereden, waarna hij doorreed. DE IN DENEMARKEN gebo ren operazanger Lauritz Mel- chior, die eens de wereld van de klassieke muziek schokte door in films op te treden, is overleden. Hij zou vandaag 83 jaar geworden zijn. UTRECHT (ANP) Maar liefst 196 fraaie, 35 jaar oude essen, die nu nog langs de rijksweg Utrecht-Den Haag staan, dreigen tot hakhout te worden verwerkt tenzij er ge meenten en particulieren be reid worden gevonden ze via overplanting te „adopteren". De essen plus circa 200 soortgenoten die in zo slechte staat verkeren dat ze over planting waarschijnlijk niet zouden overleven en daarom in ieder geval voor de bijl gaan moeten wijken voor de plannen van Rijkswater staat. Die wil bij wijze van proef het aantal rijstroken van de rijksweg bij Harmeien over een lengte van ruim twee ki lometer uitbreiden van twee tot drie. Volgens mej. A. Tilanus van de Grontmij was het niet mo gelijk de proefstrook elders langs de rijksweg aan te leg gen. Dat zou trouwens weinig uitmaken omdat er volgens haar vrijwel overal langs de weg essen of andere bomen zijn aangeplant. De bomen moeten uiterlijk half mei ver dwenen zijn. Rijkswaterstaat heeft de Grontmij aangezocht eventuele overplantingen technisch te begeleiden. Hoewel gegadig den voor de bomen zelf niets hoeven te betalen heeft tot nu toe alleen de gemeente Har- melen positief gereageerd met een „order" van vier stuks. De bomen zijn maandag op het kerkplein in deze Utrechtse gemeente geplant. Meer gegadigden zijn er echter tot nu toe niet op ko men dagen zodat de Grontmij nu nog met 196 stuks zit opge- soheept. De Grontmij heeft no-g een aantal andere ge meenten in de omgeving bena derd maar men ziet volgens mej. Tilanus nogal op tegen de vrij hoge transportkosten die al naar gelang de afstand die moet worden overbrugd f 600 tot f 1400 per boom bedragen. Mej. Tilanus; „De meeste ge meenten zijn blijkbaar niet in staat een dergelijke extra uit gave op korte termijn in hun begroting in te passen." Het rijk staat volgens haar evenmin te dringen om voor de transportkosten op te draai en. „Maar wellicht zijn ook particulieren erin geïnteres seerd". hoopt mej. Tilanus. De bomen die ongeveer 12 meter hoog zijn kunnen uitstekend in andere grond aarden. Ze hebben overigens wel de ruimte nodig zodat een door snee tuintje er niet voor in aanmerking komt. GRONINGEN (ANP) De uitgeverijen Groen en Groen n.v. en Acca Drukkerijen n.v. uit Heerhugowaard, die in het gehele land ondermeer toeris tische drukwerken op de markt brengen, hebben het kort geding gewonnen, dat ze hadden aangespannen tegen de heer A. Wallage, functionaris bij de provinciale Groninger VVV. De heer Wallage had in een interview de beide uitgeverij en verweten dat zij bij de advertentie-acquisitie ten on rechte suggereerden dat zij sa menwerkten met de VVV's en de uitgaven van genoemde uit geverijen o.a. betiteld als „flutboekjes". De president van de Gronin ger rechtbank, mr. G. F. de Sitter, vond dat de heer Wal lace zijn uitspraken onzorgvul dig heeft geformuleerd en be titelde ze als onrechtmatig Hierdoor zouden de twee uit geverijen volgens de president in een verkeerd en onjuist daglicht zijn komen te staan AMSTERDAM (ANP) B. en W. van Amsterdam zullen het arrondissement Noordzee kanaal van Rijkswaterstaat, „zeer binnenkort" vergunning verlenen voor het slopen van de voormalige bedrijfshal van Philips-Duphar aan de Hem dijk in Amsterdam. Het gebouw, dat moet ver dwijnen ten behoeve van de verbreding van het Noordzee kanaal, werd in 1963 als ge volg van een explosie besmet met een giftige stof. Volgens een mededeling van de ge meente zal het besmette puin worden afgevoerd in gesloten schepen, die in de Atlantische oceaan op 200 zeemijl uit de kust en op een diepte van tenminste 4000 meter zullen worden afgezonken. Een en ander zal gebeuren in overleg tussen de directie Noordzee van Rijkswaterstaat en een op grond van het verdrag van Oslo gevormde Internationale contactgroep. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Wat mr. Burger nu doet is toch niet rechtvaardig. De PvdA heeft de meeste zetels. Ze mocht dus een kabinet vor men. Drs. Den Uyl heeft dit niet aangedurfd en terecht Hij kan niet genoeg stemmen krijgen in de Kamer omdat zijn partij ook altijd tegen ie der en iedereen is. Nu geven ze de KVP de schuld dat Nederland onre geerbaar is. Mr. Burger is nu verplicht een kabinet te formeren waar in alle partijen zover mogelijk vertegenwoordigd moeten zijn procentsgewijs. De PvdA heeft dus wel recht op enkele ministers meer, maar het recht om het programma samen te stellen hebben ze al verspeeld door zelf geen kabinet samen te stellen- Wat mr. Burger nu aan het CSen is, is de impoten te partij voortrekken. Dit moet op een mislukking uitlo pen. Vooral nu met die stakingen stemmen natuurliuk de dom me mensen op de onbetrouw bare beloften gevende PvdA. Ik stel toch nieuwe verkiezin gen voor en laat iedere kiezer een kwartje betalen dan stem men alleen de verstandige mensen. Ik hoop, dat de chris telijke partijen zover het niet tegen Gods geboden is, zullen samenwerken met de andere partijen zoals D'70 en de VVD. Als het zakenleven goed gaat, gaat het de werknemer ook goed. We zouden eigenlijk drie grote partijen moeten hebben. De linkse dat is com munisten en socialisten, de rechtse dat is de democraten en daar tussen in de liberalen om de socialisten en de democra ten wat af te remmen als ze te ver gaan in hun idealisme, dus voor evenwicht. De KVP is toch niet katholiek meer en zal dat ook niet meer worden, het beleid van onze bisschop pen is er ook niet naar, die ziin zelf het spoor bijster. BREDA MEVR. AARTS De Oosterschelde zout en de Grevelingen zout. Wat bete kent dat bijv. voor de land bouwers? In september 1970 zei dijkgraaf Geluk; „Het wa ter in de Grevelingen zal nog zout blijven tot de Ooster schelde is afgesloten. Uitdro ging heeft in de Westhoek ernstige schade aan de polders toegebracht". Niet alleen in de Westhoek is reeds droogteschade gecon stateerd, doordat de grondwa terstand door het wegvallen van eb en vloed is gedaald. Als straks de Oosterschelde (bij onverhoopte afsluiting) en de Grevelingen op een con stant laag zout-peil blijven staan. Wat dan? Toch maar stinkend Rijnwater aanvoe ren? Nog deze week meldde de radio, dat de Rijn nog steeds vuiler wordt, en behalve de reeds bekende giftige stoffen nog vol stoffen zit, waarvan men niet weet welke gevolgen zij hebben op de gezondheid van mens en dier. Zouden de landbouwers dan toch beter af blijken te zijn met een open Oosterschelde? Zal het verder knoeien uitein delijk ook op het hoofd van de landbouwers terechtkomen, on danks alle geruststellende be weringen? YERSEKE J. VAN DAMME (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTELVEEN —Een bui tenlander kan voortaan via een KLM-computersysteem in Amstelveen een kamer in een Nederlands hotel reserveren. In het systeem zijn 33 Neder landse hotels in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Leiden en Utrecht opgenomen. De bedoeling is de reserve ring tot in Amstelveen geregi streerde hotels uit te brei den. Landen, die aangesloten zijn op het boekingssysteem van de KLM, zijn de Verenigde Staten, Canada en landen van West-Europa. Voor een Nederlander blijft de mogelijkheid bestaan via dit service-systeem een hotel kamer te reserveren in die landen waar KLM-kantoren gevestigd zijn. Dat zijn er zo'n 200.

de Stem | 1973 | | pagina 11