Burgemeester Breda nobel voorbeeld in Times-advertentie TIEN BOMAANSLAGEN EN 25 SCHIETPARTIJEN Nieuwe geweldgolf treft Ulster Noodtoestand in Cambodja zee met huisarts voor buitenlanders PSP gaat orde op financiële zaken stellen Geringe belangstelling voor Actiegroep Nieuwe Partij Formatie KABOUTERS EN DE INDIANEN VAN WOUNDED KNEE GLASHARD r>!WWh", ymmk NA AANVAL OP LON NOL NIEUWE VOORZITTER Ultimatum in Schijndel DERTIEN BEZOEKERS IN Til,BURG InGap aangehouden ier belangrijk van El Fatah Vooropleiding voor mammoet-kreukels Blijetijds Gereedschap Franse lucht- stellen besluit uit binnenland buitenland OOG OM OOG VREES Universiteiten: nooitgedagt Vrouw aangehouden Uitzichtloos MAANDAG 19 MAART 1973 (Van onze correspondent) WASHINGTON De no bele reactie van de burge meester van Breda op een kabouteractie wordt, in een advertentie van ruim een kwartpagina in de New York Times van zondag, ten voorbeeld gesteld aan de Amerikaanse regering in haar confrontatie met de mi litante Indianen in Wounded Knee. De advertentie, gelanceerd door de „Broederschap voor verzoening" (anno 1915) heeft als opschrift: „The Dutch at Wounded Knee" en verschaft de lezers de tele foonnummers van het Witte Huis, de ministeries van jus titie en van binnenlandse za ken en het bureau voor Indi- anenaangelegenheden, zodat zij hun bezorgdheid over de situatie in Wounded Knee kunnen duidelijk maken. De broederschap vreest namelijk een tragedie, en op zijn minst, dat „een trots en weerloos volk wederom een vernietigende overgave wordt opgelegd". Ter illustratie van de tota le afwezigheid van een ge voel voor verhoudingen in de Wounded Knee-affaire be schrijft de „Broederschap voor verzoening" de wijze waarop burgemeester Merkx van Breda enkele jaren gele den reageerde op een schrij ven van de kabouters, waar in hun aankomst in Breda werd aangekondigd en waar in werd gezegd dat het ge meentehuis zowel van Breda als van het koninkrijk zou worden losgemaakt. De bur gemeester bracht geen gewa pende macht in liet geweer om Breda tegen de inval van ie kabouters te beschermen. Integendeel: hij schreef de kabouters een hoffelijke brief waarin hij uitdrukking gaf aan zijn genoegen dat de kabouters in aantocht waren, vooral omdat historisch „ka bouters een reputatie hebben van wijsheid" en Breda „al de wijsheid nodig heeft die het kan krijgen". De burge meester gaf uitdrukking aan zijn spijt dat een afspraak in Den Haag hem het onmoge lijk maakte de kabouters persoonlijk te verwelkomen, maar hij verzekerde hen van de goodwill van de stad en zijn belangstelling voor „de wijsheid en het inzicht van de kabouters". In Wounded Knee, de han delspost in een Sioux-gebied in Zuid-Dakota, waar 83 jaar geleden de laatste massa moord op Indianen plaats vond, worden enkele honder den Indianen belegerd door zwaarbewapende militairen. De actie van de Indianen kan, ondanks de begeleiden de retoriek, nauwelijks ge zien worden als een opstand die de integriteit van de Amerikaanse staat bedreigt. De advertentie van de broe derschap suggereert dat de zin voor verhoudingen, waar aan de burgemeester van Breda uitdrukking gaf, in Washington zeer op zijn plaats zou zijn geweest. Maar Wounded Knee wordt om ringd door zwaarbewapende mannen en tanks. De verde digers van Wounded Knee worden met een grimmigheid bejegend, die men verwacht In een confrontatie met een grote militaire macht die met een invasie dreigt. De reactie op het verzet van een 'natie" van 200 mi litante Indianen in Wounded Knee van de kant van de regering in Washington is schromelijk overdreven. De advertentie doet een oproep de regeringsinstanties te bombarderen met verzoeken om een mate van redelijk heid in het conflict in acht te nemen. De broederschap roept bovendien verontrusten op lid te worden van een geweldloos leger, dat naar Wounded Knee en soortgelij ke crisisgebieden in de toe komst kan oprukken om zich daar ongewapend op te stel len tussen de Indianen en het leger, dat hen bedreigt. (Van onze redactie buitenland) BELFAST Bomaanslagen en schietpartijen, zoals Ulster in maanden niet meer gekend had, hebben dit week einde een schaduw geworpen over de smeekbeden in de kerken dat het Britse witboek inzake Noord-Ierland, dat deze week verschijnt, de vrede zal brengen waar deze pro vincie naar snakt. Door het ontploffen van een auto met springstof bij een café ln een grensdorp werden zaterdagavond een man die in de auto zat gedood en 25 mensen gewond. Het Britse leger maakte melding van tien bomaansla- jen en 25 schietpartijen bin nen 24 uur. Bij Dungannon, 70 km ten zuidwesten van Hel last, ontplofte een landmijn, vaardoor een Britse soldaat werd gedood. De Britse kardinaal John Heenan zei zondag in een preek in de Westminster-ka- IWraal in Londen dat rede lijkerwijs er niet aan getwij feld kan worden dat de rege ring ernstig zoekt naar een rechtvaardige oplossing van de kwestie Ulster. „Waarom is iedereen dan zo bezorgd nu wij wachten op de jongste vredesvoorstellen? De reden is dat geen enkel voor stel iets uithaalt wanneer de goede wil en een werkelijk verlangen naar rechtvaardig heid en vrede ontbreken. Blij ven wrokken over geleden on recht door de (rooms-katholie- kejminderheid en de angst privileges te verliezen bij de (protestantse) meerderheid zal elk vredesvoorstel doen stran den. Iedereen moet ermee op houden naar het verleden te kijken", zei de kardinaal. Een woordvoerder van de Noordierse politie zei dat de provincie in de greep is van een nieuwe spiraal van wraak oefeningen met bommen en kogels. .,Het is het oude liedje weer een moordeampagne ■"et oog om oog, tand om tand". De Ierse politie in Dublin te menen dat de man die zaterdagavond in de auto om kwam op 200 meter van de land)5"1 °nze redactie buiten- GAP Een van ,je twee 4raMeren die donderdag nabij 1 franse Gap in een met hplosieven geladen auto wer- aangehouden, is een be- Jangrijk lid van de El Fatah- hnveging en heeft missies uit- l'voerd in door Israël bezette Arabische gebieden. Dit heb- f" welingelichte kringen za- '"dag meegedeeld. De man zei aanvankelijk dat lJ de 25-jarige Al Taleb was, volgens de politie is zijn i-.üjke naam Mohammed en werd hij in Gaza noren. Sachar en een man e zich de 29-jarige Omar ammed Dabid Tabad zouden tegenover de ™«e hebben bekend dat zij naar Parijs waren ten- ,.™e de ambassade op te n van een Arabisch land dl, guerrillastrijders vijan- p('ud is vermoedelijk manie. De politie zei dat I,, oólische ambassade ech- »as°.- a,s. m0Belijk doelwit Noordierse grens een protes tantse extremist uit het noor den was. De bom zou voortijdig afgegaan zijn door een manke ment aan het tijdmechanisme en hem aan stukken hebben gescheurd. In Newry, dicht bij de grens, werd in de nacht van zaterdag op zondag een Britse militair gewond door een sluipschutter. Een tweede Britse militair kreeg een kogel in de rug toen hij in Belfast patrouilleerde. Bij andere schietpartijen in Belfast zijn twee sluipschutters getrof fen. Een woordvoerder van het Britse leger zei dat de meeste bommen en beschietingen het werk waren van de IRA. „Blijkbaar heeft de IRA de activiteit opgevoerd met het oog op het komende witboek zei hij. Het rechtstreekse bestuur van Londen over Ulster zou een jaar duren en op 30 maart worden beëindigd. De regering legt nu de laatste hand aan het witboek, dat op een dag na 20 maart zal worden gepu bliceerd. De datum is geheim gehouden uit vrees voor nieu we onlusten. Regeringsfunctionarissen ge ven toe dat, welke voorstellen er ook in staan, het witboek bij geen der partijen in de smaak zal vallen. Zij vrezen dat rooms-katholieken e,n pro testanten elkaar opnieuw te lijf zuilen gaan. De Britse regering heeft al maanden lang aan een oplos sing voor Noord-Ierland ge werkt. De 54-jarige William Whitelaw, een Schot die door premier Heath met het be stuur over de provincie is be last, heeft bijna voortdurend besprekingen gevoerd met Noordierse politici. Britse functionarissen achten het zeker dat het directe be stuur over Noord-Ierland voor lopig zal worden gehandhaafd. Door het voortduren van de geweldplegingen zit er niets anders op. De genoemd. "tonnen P°litie meent dat beide "elf niet van plan waren aan de operatie deel te Demen, maar dat zij de 17 kg kiSn ,even die zij bij zich ""en, in de Franse hoofd- i»„ï. "''tien overdragen aan "tonephehtigen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Alle univer siteiten met uitzondering van de katholieke hogeschool in Tilburg vinden dat zij studen ten met „mammoetkreukels" dienen op te vangen. De mammoetwet bracht de mogelijkheid van keuzevakken in het eindexamenpakket. Dat brengt met zich mee, dat een aantal studenten bij nader in zien niet de goede vakken heeft gekozen die voor be paalde studies worden vereist. Minister Van Veen vindt dat een dan noodzakelijke aanvul lende vooropleiding geen taak voor het wetenschappelijk on derwijs is. Die mening wordt alleen door Tilburg gedeeld. De andere universiteiten en hogescholen menen, dat er steeds meer van zulke mam moet-kreukels zullen voorko men en dat zij verantwoorde lijk zijn voor jonge mensen, die met een niet helemaal ge schikt examenpakket hun sti- die moeten beginnen. (Van onze redactie buitenland; PHNOM PENH President Lon Nol van Cambodja heeft zaterdag de noodtoestand uit geroepen na de luchtaanval op het presidentiële paleis waar bij 20 doden en 35 gewonden vielen. Een T-28-gevechtsvliegtulg van de Cambodjaanse lucht macht had zaterdag 113 kilo bommen laten vallen op het presidentiële paleis in Phnom Penh. President Lon Nol die op het moment van de aanslag in het paleis aanwezig was werd niet gewond. 20 perso nen, voornamelijk militairen, vrouwen van militairen en hun kinderen kwamen om het leven en 35 liepen ernstige verwondingen op. Kort na het gebeuren sprak Lon Nol, via die radio tot het Cambadjiaianse volk. Hij zei dat de aanslag het werk was van kapitein So Potra, een oud-piloot van de Cambod jaanse luchtmacht en schoon zoon van de verbannen Cam bodjaanse leider prins Noro dom S-ihano-ek, die in Peking verblijft. De aanslag vond plaats op de derde verjaardag van de omverwerping door Lon Noi van het regime-Sihanoek. De ziekelijke 59-jarige president vertelde dat Potra de militaire basis bij het vliegveld van Phnom Penh was binnengeslo pen, gekleed in het uniform van een piloot, en dat hij een T-28-gevechtsvliegtuig van Amerikaanse makelij had ge kaapt. Potra liet twee bommen vallen in de tuin van het presidentiële paleis waar bij een van de militaire ba rakken naast de presidentiële residentie vol werd getrof fen. Zuid-Vietnam heeft zaterdag avond in Saigon op een spe ciale bijeenkomst van de ge mengde militaire bestandscom missie geprotesteerd tegen ge concentreerde aanvallen van de Viietcong binnen een af stand van 100 km ten noord en van de hoofdstad. Er had den zich volgens de Zuidviet- namezen „flagrante" bestands schendingen voorgedaan bij An Loc en Ben Cat, welke plaats nog ge en45 km van Saigon ligt. Volgens de Viet cong waren Zuidvietnamese troepen begonnen. Militaire kringen in Saigon zeiden dat er zware artilleriebeschietin gen en infanterieacties zijn voorgekomen. De leider van de Noord- vietnaimese bestandsco-m-missie, kolonel Ha Van Lau, heeft de beschuldigingen van Ameri kaanse en Zuidvietnamese zij de over de infiltratie van ooi" liegsm-aterieei in bet zuiden a-ls „laster" bestempeld en gezegd' „Niemand kan ons dreigen". Intussen bleef zaterdag de Amerikaanse troepensterkte in Zuid-Vietnam bevroren op het peil van ruim 6.300 man in afwachting van de vermelding door Hanoi en de Vietcong van de namen en bijzonderhe den over de vrijlating van de laatste groep van 146 Ameri kaanse krijgsgevangenen. 0 In de Margriethal in de Utrechtse jaarbeurs wordt mo menteel de derde internationa le veiligheidsbeurs gehouden. Een van de blikvangers op de tentoonstelling is een balie van een bank, beveiligd met kogel vrij glas, waarop een groot aantal wapens is afgevuurd: sterren en barsten genoeg, maar de mensen achter het glas zijn veilig. (ADVERTENTIE) fc»tr* '^.S -v VraagdeDHZ-brochure aaTbll Nooitgedagt, Postbus 1, Ijlst. SOEST (ANP) Wegens po ging tot moord op haar echtge noot is in Soest de 27-jarige mevr. K. E. A.-H. uit deze plaats aangehouden. De vrouw, moeder van vijf kinderen, heeft tegenover de politie toegegeven de laatste drie weken zeven tot acht keer vergif in de pap van haar man te hebben gedaan. PARIJS (Reuter) De sta kende luchtverkeersgeleiders in het noorden van Frankrijk hebben zondag hun besluit, of zij dinsdag al of niet aan het- werk zullen gaan, 24 uur uit gesteld. Een definitief besluit zal nu maandagavond worden geno men, aldus een communiqué dat zondagmiddag werd uitge geven. Ook al zou de staking worden voortgezet, dan zullen de militairen dinsdag het werk weer overdragen aan het niet stakende personeel, dat driekwart van het totaal uit maakt. Naar schatting kunnen die echter slechts tussen de 30 en 40 procent van het normale luchtverkeer behandelen. Mi nister Gaily, die aanvankelijk had geweigerd over de sta- kingseisen te onderhandelen, heeft nu beloofd dat wel te zullen doen wanneer de sta kers weer aan het werk gaan. De stakers eisen wettelijk stakingsrecht en loonsverho ging. UTRECHT De zieken fondsraad moet donderdag 22 maart besluiten over subsidie aan een eenperimentele huis artsenpraktijk voor buiten landse werknemers in Utrecht. De commissie ver strekkingen van de zieken fondsraad heeft een positief advies over dit experiment aan de raad uitgebracht. Voorgesteld wordt exploita tietekorten in de eerste drie jaar van dit Utrechtse pro ject te dekken tot een totaal bedrag van f 135.000. De commissie verstrekkingen legt er in het voorstel aan de raad de nadruk op dat het hier gaat om financiële steun voor één experiment. Het be tekent niet dat nu ook steun kan worden verleend aan soortgelijke experimenten el ders in het land. „De commissie acht het van groot belang dat een goede medische verzorging van de in Nederland verblij vende buitenlandse werkne mers wordt gewaarborgd. Het is gewenst door middel van een experiment te on derzoeken of en zo ja op welke wijze huisartsenhulp met behulp van tolken een oplossing voor de problema tiek van de buitenlandse werknemers kan zijn. Het door de Utrechtse werkgroep voorgestelde experiment kan hiertoe dienen", staat in het voorstel. Daarin staat verder dat de subsidie alleen wordt ver strekt als aan een aantal voor waarden is voldaan. Deze zijn begeleiding en bestude ring van het project door het artseninstituut van de rijks universiteit in Utrecht, en voortdurende informatie over de gang van zaken aan de medische adviseur van de ziekenfondsraad. Het initiatief voor de huis artsenpraktijk voor buiten landse werknemers in Utrecht is afkomstig van een werkgroep, waarin onder meer zitting heeft prof. dr. J. C. van Es, hoogleraar in de huisartsengeneeskunde aan de Utrechtse universiteit. De werkgroep heeft al vele voorbereidende besprekingen gevoerd voor de totstandko ming van de specifieke prak tijk voor buitenlandse werk nemers. Van het gemeente bestuur kan een pand wor den gehuurd, dat als praktijk ruimte kan worden inge richt. De werkgroep wil de praktijk juridisch vorm ge ven door oprichting van de „stichting gezondheidscen trum voor buitenlanders". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/HAARLEM De buitengewone algemene verga dering van de PSP heeft za terdag in Haarlem besloten dat een financiële beheers- en con trolecommissie de financiële zaken van de partij op orde moet gaan stellen. Deze com missie zal op zo kort mogelijke termijn met voorstellen moeten komen, omdat de PSP zo goed als bankroet is door een finan cieel wanbeheer de laatste ja ren. Hoewel de vergadering geen besluiten nam over het af stoten van het wetenschappe lijk bureau van de partij en de uitgeverij Lynx, stelde de alge mene vergadering wel duide lijk, dat het bestuur geen nieu we, geldvergende projecten op touw mag zetten. De PSP-afdeling Zaanstreek kwam met het origineel voor stel de contributie te verho gen volgens het principe pro centen, geen centen. Leden met hogere inkomens zouden dan meer in de partijkas moeten storten. De algemene verga dering kon er wel mee akkoord gaan, hoewel het niet werd aangemerkt als een voorstel, waardoor alle financiële pro- UTRECHT (ANP) De in dustriebonden hebben van hun leden, werkzaam bij Stork Werkspoor Diesel Amsterdam, een onderdeel van het VMF- concern, machtiging gekregen de directie van dit bedrijf een ultimatum te stellen over de cao. Vandaag zal bij de directie een ultimatum worden over handigd, waarin waarschijnlijk een termijn van driemaal 24 uur zal worden gesteld. Even tuele stakingsacties zouden dan donderdag bij dit bedrijf moe ten beginnen. In een vergadering van de industriebond van het NKV in Schijndel is zaterdag met 189 stemmen voor van de 196 aan wezigen, besloten om tot acties over te gaan op de textielfa brieken n.v. Jansen de Wit in Schijndel als niet voor volgen de week zaterdag antwoord wordt ontvangen op een ulti matum, dat aan de directie wordt gestuurd. blemen uit de wereld zouden worden geholpen. Op het partijbestuur kwam nogal veel kritiek, met name op de door oud-Kamerlid Lank- horst gesignaleerde ernstige te genstellingen binnen het par tijbestuur. Men verweet het be stuur tijdens de laatste verkie zingen een „stuntelig" beleid te hebben gevoerd. Het beleid van het bestuur onder leiding van de aftreden de voorzitter P. Burggraaf kreeg slechts steun van een zeer geringe meerderheid van het congres. Als nieuwe voor zitter werd gekozen de heer P. Hoogerwerf. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Er moet dui delijkheid komen in de Neder landse politiek. Ook het ge harrewar rond de kabinetsfor matie bewijst dit weer. De Actiegroep Nieuwe Partij vertegenwoordigers van de drii samenwerkende christe lijke partijen en leden van de PPR, D'66 en de PvdA wil ais pressiegroep optreden. Op die manier hoopt die groep de drie christelijke partijen er snel toe te brengen een nieu we Nederlandse partij te stichten: De Christen Demcora- tische Unie. Op 19 mei zo vindt die groep, zal de partijraad van de KVP moeten beslissen, of die CDU (Christen Democratische Unie) er komt en of ze met de stichting ervan nog langer wil wachten op de CHU (Christelijke Historische Unie) en met name de aarzelende Anti Revolutionaire Partij. De groep gaat 5 mei daar over een congres houden. Zij heeft zaterdag in Tilburg een bijeenkomst georganiseerd voor sympathisanten uit Bra bant. Er kwamen er 13! Inlei ders spraken er over verschil lende actuele onderwerpen. De heer Claessen, voorzit ter van de jongerenorganisatie van de KVP stelde o.a. dat mr. Burger terecht de CHU als mogelijke partner in een kabi net Den Uyl heeft afgewezen. De CHU heeft voortdurend ge pleit voor herstel van de oude coalitie. Het tragische daarbij ls dat de heer Tilanus wei voelt voor samenwerking met de Partij van de Arbeid, maar door zijn fractie wordt ge dwongen zich afwijzend op te stellen. „De Christen Demo cratische Partij zou gebaat zijn bij een afvallen van de zeer conservatieve CHU Die CHU staat namelijk voortdu rend op de rem en vormt een behoudend blok", aldus de neer Claessen. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door Dr. P. Zelis- sen (oud-Tweede-Kamerlid KVP), H. Schelleken® (vice- voorzitter kring Brabant KVP), Mevrouw ir. N. de Ruyter (oud-Tweede Kamerlid CHU) en 's middags de heer P. van Zeijl (Kamerlid KVP). De heer T. Aerts, statenlid voor de KVP zat de vergadering voor. (Vervolg van pag. 1). Zelfs het communiqué van de CHU, waarin Tilanus zich bereid verklaart tot overleg over het program, heeft Bur gers mening niet kunnen wij zigen, omdat er in feite niet over het onaantastbare pro- gram van de progressieve drie onderhandeld kan worden. Is de CHU evenwel bereid te praten over het gedogen van he-t kabinet (dat is namelijk het enige mogelijke onder werp waarover gepraat kan worden) dan wil Burger dat best. Hij vraagt Tilanus daar om zo snel mogelijk te ant woorden, opdat hij weet of hij een gesprek met de drie kan arrangeren. Burger wijst er nog op, dat hij er niet op uit is een scheu ring in de samenwerking van KVP, ARP en CHU te veroor zaken. Wat daarvan tot nu toe is gezegd noemt hij „insinua ties" Li de brief aan Andriessen en Aantjes een antwoord op hun brief van vrijdag, zegt Burger hun mening te delen dat de gedachtenwisseling „uitzichtloos" is. Hij stelt vast dat dit komt door enerzijds de christen-democratische samen werking en anderzijds de on aantastbaarheid van het linkse program. Voor iedere groep zijn dit vanuit de eigen ge zichtshoek respectabele stand punten, aldus de formateur. Dat de confessionelen niette min alsnog een gesprek willen kan zijns inziens slechts leiden tot het vastlopen van de for matie op een klein detail. Hij wil ook niet riskeren dat hem het mislukken van de formatie wordt toegeschreven, aldus de brief, waarin Burger zich ook afvraagt waarom de heren An driessen en Aantjes datgene dat ze te zeggen hebben slechts kunnen zeggen in het bijzijn van Tilanus. Diens aan wezigheid zon slechts zin heb ben als ook voor zijn fractie het gedogen van het kabinet- Den Uyl een punt van ernstige overweging is. Mocht de heer Tilanus dat alsnog namens zijn fractie kunnen verklaren, dan zou ik dat nieuwe feit niet mogen veronachtzamen", aldus Burger tot Andriessen en Aan tjes, wie hij een afschrift van tl' brief aan Tilanus heeft ge zonden. Hij besluit zijn brief met de beide fractieleiders mee te delen, dat hij hen zal uitnodigen voor de door hen verlangde bespreking als Tila nus' an(woord daar aanleiding toe geeft.

de Stem | 1973 | | pagina 7