Honderden brachten J. v. Dongen naar laatste rustplaats Gehandicapten vergaderden Fel protest tegen opheffing Zwinhoeve ar zoekt contact met CH en KYP RADICALEN KIEZEN BESTUUR De Stem/De Vrije Zeeuw leden zeelan Kie ZEEU\ Muziekuitvoering in Heikant Vlissinger A. Buijs werd 100 jaar I ^.^vooruitzichten in cd gemiddeld over Nederland: I maal- an* 6611 Seheel droop I iaai. 80 procent. stad streek MODESHOWS IN OOSTBURG Terneuzen Terhole Brief Contact Bekende inwoner van Stoppeldijk overleden I Droog I Hïerwe?end droog en ter uren iets boven normaal, I voor dinsdag: MAANDAG 19 MAART 1973 BAANDAG 19 MAAF (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Van hein de en verre waren zij geko men, jongstleden zaterdag, om de laatste eer te bewijzen aan de vorige week donderdag ge storven oud-burgemeester van Aardenburg, oud-gedeputeerde van Zeeland en oud-Tweede- Kamerlid J. M. A. C. van Don gen. De parochiekerk in Aarden- burg was geheel gevuld met verwanten, vrienden, relaties en bekenden van deze populai re Zeeuwsch-Vlaming. De h. mis van requiem waar bij het kerkkoor van de paro chie de vaste gezangen in het Latijn zong, werd besloten met het zingen van het zevende couplet van het Wilhelmus, staande door de aanwezigen aangehoord. De requiemmis werd gecele breerd door de pastoor van Aardenburg, Dom M. Martens, met assistentie. De uitvaart plechtigheden werden onder meer bijgewoond door het vol tallige college van G.S. van Zeeland, onder wie de commis saris der koningin, mr. J. van Aartsen, alsmede een enkele oud-gedeputeerde. Ook ver schillende burgemeesters uit Zeeuwsch-Vlaanderen, als ook de directeur en de hoofdredac teur van De Stem/De Vrije Zeeuw, woonden de plechtig heden in de kerk en op de be graafplaats, waar pastoor Mar tens de absoute verrichtte, bij. Talrijk waren de vrienden, sommige van tientallen jaren geleden, van de heer Van Don gen, van wie er velen voor het eerst van hun leven in Aarden burg kwamen. De baar, voor afgegaan door een kleine stoet die uit niets dan bloemen leek te bestaan, werd na de uit vaartmis naar de begraafplaats aan de Westmolenstraat gedra gen, waar iedereen gelegenheid kreeg tot een korte afscheids groet bij de groeve. De laatste tocht die Aarden- burgs oud-burgemeester door „zijn" dorp maakte, was feite lijk begonnen voor het ge meentehuis, waar het college van b. en w., de leden van de gemeenteraad en het gemeen- tepersoneel op eenvoudige wij ze hulde brachten aan „Sjef" van Dongen. 0 Een korte pauze tijdens de begrafenis van de heer J. M. A. C. van Dongen: college, raad en gemeentebestuur brengen een laatste hulde aan de oud-burgemeester van Aardenburg. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Op dinsdar 20 en donderdag 29 maart wor den in Oostburg modeshows ge geven. 20 maart toont mode huis De Zon zijn nieuwe collec tie in hotel „Chez René" op de Mairkt, aanvang 20.00 uur. Van der Plas Modes N.V. ver' toont zijn nieuwe collectie 's avonds eveneens om 20.00 uur in café-restaurant „De Een hoorn". Q Deze opname geeft een indruk van de belangstelling bij de teraardebestelling van oud-burge meester, oud-gedeputeerde van Zeeland en voormalig Kamerlid J. Af. A. C. van Dongen. (Van onze correspondent) ST. JANSTEEN De organisatie van gehandicapten afd. Zee land hield in het vereniginggebouw te St. Jansteen een verga dering, waarvoor 50 belangstellenden waren opgekomen. Na een openingswoord door de voorzitter, de heer G. van Schaik, werd door de heer O. Jacobs, directeur van de gemeentelijke sociale dienst te Terneuzen, een uiteenzetting gegeven over de sociale wetgeving in Nederland. Door het veelvoud van wet ten op het gebied van de so ciale zekerheid, werden door de heer Jacobs enkele hiervan spe ciaal toegelicht n.l., de algeme ne bijstandswet, de wet op de sociale volksverzekering, de wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering en een groepsregeleing de tijdelijke rijksgroepsregeling minderva- liden. Na een korte uiteenzet ting van elke wet werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld om hieromtrent inlich tingen te vragen. Hiervan werd herhaaldelijk gebruik gemaakt. Zo werd gevraagd of de mo gelijkheid ook aanwezig was om de uitkeringen ingevolge de t.r.m. door de gemeentebe sturen bij vooruitbetaling te doen plaatsvinden, in plaats van op het eind van elke maand over de betreffende maand. Volgens spreker ge beurt dit in de gemeente Ter- neuzen wel bij vooruitbetaling. In de gemeente Hulst echter niet. Een ambtenaar van de ge meente Hulst zei in deze ver gadering toe, hieromtrent con tact met het college van b. en w. te Hulst op te nemen. Ook over de omstandigheden die een rol speelden bij de be oordeling of men wegens inva liditeit al dan niet in aanmer king komt voor vrijstelling van motorrijtuigenbelasting, waren verschillende aanwezigen het oneens. Er blijken echter pu- blikaties te zijn dat staatsse cretaris Scholten van Financiën aan de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Ka mer heeft medegedeeld dat hij de toepassing van de vrijstel ling zal wijzigen. Bij de beant woording van de vraag of de aanspraak op vrijstelling be staat zal n.l., anders dan tot dusver het geval is, buiten be schouwing worden gelaten: de omstandigheid dat men voo het ontstaan van de invaliditeit reeds een auto bezat en de om standigheden dat men invalide zijnde, een beroep of bedrijf uitoefent dat naar zijn aard het gebruik van een auto mee brengt. Verder is 't bedrag van de aanschaffingskosten voor de auto verhoogd tot f 12.000,-, waarbij de kosten van aanpas sing niet zijn inbegrepen. De verschillende vragen wer den door de heer Jacobs tot duidelijkheid van ieder beant woord. Wildeman In de nacht van zaterdag op zondag meldde een eaféhoudster uit de Terneuzen- se Dijkstraat dat de Terneuze- naar Th. O. in het café met een mes stond te zwaaien, een deurruit had vernield en met 'n barkruk een lamp aan digge len had geslagen. De politie stelde een onderzoek in. Brand Zaterdagmiddag om kwart voor zes werd brand gemeld in een van de vroegere woningen aan het Zevenaardok (voormalige staalfabriek). De brandweer bluste het vuur; er was geen schade. Film Dinsdagavond zal de heer Hendriks in het dorpshuis te Terhole voor de leden van de vrouwenafd. van het NKV een film vertonen over het ma ken van de krant. Het verhaal zal gaan over het dagblad De Stem. (Van een onzer verslaggevers) RETRANCHEMENT Tijdens een drukbezochte vergadering, zondagmorgen in alle vroegte in hotel De Zon in Retranchement, hebben 80 bewoners van de camping de Zwinhoeve krachtig geprotesteerd te gen een eventuele opheffing van deze camping. Het terrein, waarop de camping is gelegen, is door het water schap het Vrije van Sluis verkocht aan de exploitatiemaatschap pij Het Zeeuwse Land, die in deze omgeving 450 zomerwoningen wil neerzetten. De camping is vermoedelijk ten dode opgeschre- Staande de vergadering werd een bestuur gekozen, dat als actiecomité gaat optreden. Overigens zijn reeds enige tijd geleden door de campingbewo ners, van wie sommige al meer dan tien jaar op de Zwinhoeve verblijven, stappen onderno men. Zo is onder meer een brief geschreven aan het gemeente bestuur van Sluis, Gedeputeer de Staten van Zeeland, zijn Tweede-Kamerleden benaderd en heeft men zich reeds in ver binding gesteld met het om- budsteam van de Va-ra. In de brief aan de gemeente Sluis wordt erop gewezen dat bij het doorgaan van deze plan nen het voor veel mensen („werkende mensen uit Neder land", zoals gisteren werd ge steld) onmogelijk te recreëren op een uniek plekje Nederland. Het landelijk karakter van de omgeving zal door die 450 wo ningen worden aangetast, aldus het comité en, een camping voorziet in een grote behoefte. Volgens het actiecomité be staan er verbanden tussen de plannenmakers en Duitse ge ïnteresseerden, die graag het kapitaal voor de plannen four neren. „Minder draagkrachügen moeten wijken voor het groot kapitaal", zo is geschreven aan het Tweede-Kamerlid H. liart- meijer uit Breda. Het comité heeft al contact gehad met schepen Leopold Lippens uit Knokke, een fel tegenstander van het plan om 450 zomerwoningen te creëren. De heer Lippens is nauw ge lieerd aan de exploitatiemaat schappij Het Zoute, die onder meer het vogelpark in het Zwin exploiteert. „De heer Lippens stond achter ons comi té", werd gisterochtend gezegd. „Hij krijgt op zeer korte ter mijn de notulen van deze ver gadering, die wij bovendien zullen sturen naar een lid van de internationale Zwincommis sie". Het negatieve advies van de subcommissie voor gemeente lijke bestemmingsplannen, dat onlangs werd uitgebracht, aan het gemeentebestuur van Sluis, stak de protesterende camping bewoners een riem onder het hart. „Maar door verkoop van de grond aan het Zeeuwse Land is de kans erg groot dat de camping zal moeten ver dwijnen", zo werd gesteld. De campingbewoners zijn be reid om met eigen kracht de cam-p-ing te voorzien va-n rio- (Van onze correspondent) HEIKANT De door de muziekvereniging Heikant op zaterdag gehouden muziek avond in het verenigingsge bouw, waaraan naast de orga nisator ook werd deelgenomen door de Koninklijke Stedelij ke Harmonie uit Hulst en de fanfare Weldoen door Vermaak uit Clinge, is een succes ge worden, al viel de belangstel ling hiervoor wel iets tegen. Voorzitter van de muziek vereniging Heikant, de heer R. Martinet, sprak een kort wel komstwoord, waarna de drie muziekverenigingen om de beurt elk twee muzieknum mers en twee marsen ten ge hore brachten. Voor de muziek kenners was er te genieten want de op volle sterkte opge komen verenigingen gaven het bes-te van zichzelf en de resul taten, welke de laatste jaren werden behaald, waren uit de geleverde prestaties wel dui delijk af te leiden. De voorzitter van Weldoen door Vermaak, de heer Fr. Blommaert richtte, na afloop een kort dankwoord aan allen die aa-n het succes van deze avond medewerkten en hij noemde deze manier van mu ziekbeoefening nog steeds een vain de mooiste vormen van vrije-tijdsbesteding. lering en verlichting, om deze zodoende voor een officiële vergunning' in aanmerking te laten komen. Op korte termijn zal een de putatie van de bewoners con tact opnemen met het gemeen tebestuur van Sluis en de di rectie van Zeeuws Land. „Ons zonder meer laten verdrijven doen we nooit", aldus een der comitéleden. „Want dan zal de ene actie nog niet af zijn of een andere is al weer begonnen. Dan gaan wij er bikkelhard tegenaan". (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK Te Stop peldijk is op 73-j-arige leeftijd overleden de heer Alouis van Hove. De thans ontslapene was destijds in de Stoppel- dijkse gemeenschap een be kende en geziene figuur. Hij was lid van de gemeenteraad van Vogelwaarde, had zitting in het parochieel armbestuur en onderscheidde zich in het bijzonder door zijn zorg voor de bejaarden. Ook was hij voorzitter van de plaatselijke wielerclub. (Van een onzer verslaggevers) GOES De drie confessio nele partijen in Zeeland, de Anti-Revolutionaire Partij, de KVP en de CHU moeten stre ven naar een Christelijk Par tij-Verbond. Dit is de conclu sie die de leden van de AR zaterdag gezamenlijk hebben getrokken tijdens de provinci ale Zeeuwse AR-vergadering in Goes. Eerder op de morgen had den AR-voorzitter A. Veerman en het Tweede-Kamerlid mr, J. Scholten gesteld dat de AR geen vrij blijvende middenpar tij wil zijn maar een partij met een eigen gezicht. Naar aanleiding van de moeilijkhe den in de AR-top merkte de heer Veerman op: „De heer Burger heeft tot twee keer toe geprobeerd enerzij-ds een wig te drijven tussen de leden van de AR-top en anderzijds tus sen de drie confessionele par tijen. Vooral dit laatste is zijn grootste fout geweest". Na een breedvoerige discus sie werd besloten een brief op te stellen bestemd voor het AR-hoofdbestuur waarin de Zeeuwse afdeling van de ARP duidelijk liet uitkomen dat ze de intentie en de doelstelling van de nota konden onder schrijven. In de brief spreekt zij wel de wens uit dat het uitgangspunt van de samen werking zodanig zal worden geformuleerd, dat het christe lijk karakter daarvan duide lijk naar voren kont. De heer Veerman zelf bleef tijdens zijn antwoord op vra gen uit de zaal hoe de uitla tingen van de heer Biesheuvel uitgelegd moesten worden en waarin hij stelde met de poli tiek te zullen stoppen nogal vaag. Er bestaan goede contac ten tussen de heer Biesheuvel en de partij. We moeten pro beren elkaar in deze moeilijke tijd vast te houden. We moe ten zeker de eenheid binnen de fractie behouden, aldus de heer Veerman zaterdag in Goes. O o O. BERGEN OP ZOOM Roxy: 18.45 en 21.15 uur; Turks fruit 18 j. Etcetera, Molenstraat 10a. expositie schilderijen van Martha van Meurs-De Jonge (t.m- 29 maart). Van 14.00- 17.00 uur, vrijd. ook van 19.00-21.00 uur, zat. en zon. van 14.00-18.00 uur. Hal Stad huis, kunstwerk van de maand van Cees Kayser (t.m. 31 faart), open ma. t.m. vrijd. van 08.30-12.30 uur en van 13-30-17.30 uur. GOES Grand: 20.00 uur: Turks fruit 18 j. HULST Bioscoopgebouw: 20.00 uur: De peetvader 14 j. KORTGENE Les deux chapeaux: expo sitie werken van de Veer se schilderes Mies Callen- fels-Karsten (t.m 27 april) Di. t.m. zat. van 09.00-12.00 en 14.00-17.30 uur, zon. van 10.00- 16.00 uur. Galerie Opus 2: ex positie werken van de Veer. se schilderes Mies Callen- fels-Karsten. (t.m. 27 april) Ma. t.m. vrijd. van 09.30-12.00 en van 14.00-17.00 uur, zat, van 14.00-16.30 uur. MIDDELBURG City: 20.00 uur: Turks fruit 18 j SAS VAN GENT Galerie Uilenspiegel, West kade 71, expositie Miems van Ctters, beeldhouwwerken schilderijen (t.m. 31 maart). 18.00 uur. Vrijd. van 09.00-12.00 en 13.30-21.00 uur, zon. van 14.00-18.00 uur. Ma. gesloten. TERNEUZEN Luxor: 20.00 uur: De peet vader 14 j. VLISSINGEN Alhambra: 20.00 uur: Turks fruit 18 j. ANTWERPEN Kon- Ned. Schouwburg; 20.00 uur: „De vrek" van Mo lière. Kon. Museum voor Scho- ne Kunsten, kunt uit Neder lands Limburg, schilderijen, objecten enz. (t.m. 1 april), Dag. van 10.00-16.00 uur, ma, gesloten. ASSENEDE (B) Galerie Marg. de Boevé, ex positie Philippe Denis, België en John Verschuren, Neder land (t.m. 19 maart). BRUGGE Kon. Stadsschouwburg: 20.00 uur: „Les pêcheurs de perles" van Georges Bizet, in Franse versie door de Kon- Opera Gent. (Van onze correspondent) HEINKENSZAND De PPR Zeeland heeft sinds het provin ciaal congres van zaterdag een eigen, vaste bestuursstructuur, met daarin ingepast een voltallig dagelijks bestuur, zij het voor alsnog met een voorlopig karakter. Te zijner tijd zal dit vier koppige bestuur (waarin zitting hebben een voorzitter, een cam pagneleider, een politiek secretaris en een administratief secre taris en een administratief secretaris annex penningmeester) worden uitgebreid met bestuursleden/vertegenwoordigers uit de zeven regio's. Het PPR-congres vond plaats in de sporthal de Stenge te Heinkenszand. De taakstelling van het inte- rimbestuur, dat tot medio sep tember van dit jaar de lopen de zaken zal behartigen en waarin zaterdag volgens bo venstaande opsomming in functie gekozen zijn: Henk Blom, Th. J. Theune, Willem van der Heide en Ferrie Dob belaar, is vanwege de tijdelij ke zittingsperiode maar be perkt gehouden en omvat enerzijds het opstellen van een (voorlopig) provinciaal programma en anderzijds de voorbereiding van een nieuwe, meer definitieve bestuursvor ming. De taken van dat nieuwe bestuur zijn zaterdag ook in eens maar vastgelegd: voor het dagelijks bestuur zijn dat o.m. de voorbereiding van pro vinciale bestuursvergaderingen en de coördinatie van de be stuurlijke activiteiten; voor het provinciaal bestuur in zijn totaliteit zijn genoemd de vor ming van een provinciaal ac tiecentrum en het opstellen van een provinciaal program ma. Tevens zal het nieuwe bestuur zich verantwoordelijk stellen voor de uitgaven van een twee maandelijks contact orgaan voor alle PPR-leden in Zeeland. Het PPR-Tweede Kamerlid, dr. Michel van Hul- Uitgave: Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Editie Zeeland: RAYONKANTOREN: TERNEUZEN: Nieuwstraat 9, tel 01150-7920 (4 lijnen); HULST: Steenstraat 14 tel. 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat 1 tel. 01100-8030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag t.m. vrijdag 8 15—12 30 en 13 30—17 00 uur. HULPBIJKANTOOR OOSTBURG: Voor aanname advertenties en abonnementen: Boekhandel Pie ters Brouwerijstraat 4, tel 01170-2791. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Breda maandag t.m. vrijdag 19 00—21 00 uur. tei. 01600-22341; zaterdag 9 00—12 00 uur, tel. 01600-49900; zondag 20 00—22.00 uur, tel. 01600-22341. BEZORGKLACHTEN Zeeuwsch-Vlaanderen: tel. 01140-3751 of 01150-6297; Midden- Zeelanq 01100-4944. HUISAANSLUITINGEN: REDACTIE: Chel Zeeuwse redactie: S C. Augustijn Kantoor Nieuwstraat 8 Terneuzen, tel 01150-7920, privé tel 01150-5745: algemeen redac. teux Zeeland A F Koupman kantoor Kromme Weele 4 Middel burg, tei 01180-7764, privé tel. 01180 7438 redacteur Midden- Zeelalnd B Jansen, kantoor Klokstraat I Goes, tel 01100-8030, privé tel. 01100-7007: redacteur te Terneuzen en Kanaalzone: G van Berkel, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen tel OU5O-7920, privé tel. 01150-4866; redacteur O Z Vlaanderen: A. Verlind, kantoor Steenstraat 14, Hulst, tei 01140-3751 nrivé teL 01140- 3103; redacteur W.Z-Vlaanderen: R van dei Helm, kantoor Nieuwstraat 9 Terneuzen. tel 01150-7920 privé tel 01150-4865; sportredactie Zeeland: T. Koomen, tel. 01155-2594. FOTOJOURNALIST ZEELAND: C. J de Boer Trumanlaan 10 Axel. teL 01155-2237. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: P Konings, tel. 01150-6297. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: C. Menu, tel. 01100-4316. ten. zei in een politiek praatje zaterdagmiddag over de actue le situatie bij de nieuwe kabinetsformatie bang te zijn voor de vader-zoon ver houding, zoals die in strip vorm in het Parool staat afge beeld: aan de ene kant Pa de Gaay-Fortman Sr. met zijn confessionele aanhang en aan de andere kant Bas de Gaay- Fortman Jr. met zijn zeven mans fractie, die wel staat te blaffen maar in feite niets te blaffen heeft. Hij benadrukte dat de hui dige gang van zaken de vor ming van een extra-parlemen tair kabinet, juist datgene wat de PPR-lijsttrekker weken lang voor de laatste verkiezin gen als enige al had voor speld. Een viertal moties van het Borselse PPR-raadslid Johan de Koster over de inkomensni vellering. de democratisering van de wet op het havenschap, en de instelling van een nieu we delta-commissie voor een onafhankelijk en objectief on derzoek naar de afsluiting van de Oosterschelde, alsmede een motie tegen het gebruik van met radio-activiteit besmette Hoechst-slakken voor wegver harding. werden unaniem aan genomen. (Van een onzer verslag GOES De meer vail het gewest Zeelat de P.v.d.A. heeft tijd< zaterdag in Goes ge jaarvergadering gezeg Burger zijn pogingen voortzetten om eventue ten de confessionele fra ders om een progressie gering Den Uijl te for In een motie, die met 6' men voor en 41 stemn: gen werd aangenomen, verder nog gezegd dat formeren van de progr regering rekening moei I den gehouden met de ken, gemaakt tijdens Ke 1972, zodat dan volge Zeeuwsche P.v.d.A. in de vertegenwoordiging kan ken waar de grens tusse I gressieven en conserv: loopt. Uit de uitslag vain de I ming alleen blijkt al er verdeeldheid binnen (Van een onzer verslagg VLISSINGEN Het b, dencentrum Ter Reed Vlissingen heeft zondag schudden op zijn grondv Daar werd de heer Buijs honderd jaar oud. rasechte Vlissinger die honderd jaar van zijn enorm veel kennissen vrienden heeft opgedaan. Zijn famdlliie heeft hij - leefd. Maar diankzij ai het toch een den. Zondagm kwamen de burgemeeste: Vlissingen, drs. Th. W hout en zijn echtgenoh koffievisite. 's Middags I volgd door een serenade het muziekkorps Ons G gen. De hiele daig was he komen en gaan van h kers. I ,Vanda'ag doet de heer i I die nog in een uitstel conditie verkeert, d'ie loopt en aiet en hoont a- I beste, het nog eens dum I over in de bejaarde I Lachten Kornme, waar I oen feest door zijn soosv den wordt aangeboden. Morgen dinsdag 20 maar) I 17^5r^Ën °P ^oom A4S Hansweert 3.54 en 16.15 Terneuzen 3.13 en 15.32. Vlissingen 2.43 en 15.01. Wemeldinge 4.35 en 16.55 Vooruitzichten voor en woensdag opgesteld uur op zond,al£ om I Aantal uren zon: 1 tot 7. j®n- temp.: 0 tot 4 gr I ^ven normaal. m-aXi ^mp.: Vlan ongeveer Waal 3 graden boven vm?8 op een dro,ge pei cent Iïmnstens 12 uur: 95 Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. temp.: 0 tot 4 en normaal. ^ern'P-: van ongeveer maQj 4 graden boven Van^ een droge per cem manstens 12 uur: 95 maal- sn 6611 §ehe?1 droog acU- o0 procent.

de Stem | 1973 | | pagina 2