„KNWU DICTEERT ALLEEN MAAR Trico Noble-ploegleider Schouten: Proloog in „WIELERCOMITéS FOUT" Sending Profplannen willen bestaan nog" Sponsors inspraak Wielercomités kloppen aan raiiin- VPRO pr van zend Beloftes moet je nakomen Tekst door Ton Koomen Maat vol Trekpoppen Kleine ploeg sport OOK KIJKCIJFER PRIET PRAAT MÊi MAANDAG 19 MAART 1973 BAANDAG 19 MAART 197 moet geklopt worden. Dan zou je nog van publiciteitswaarde kunnen spreken. En voor de renners zelf moet de aantrek kelijkheid er toch ook van af gaan. Goed, ze verdienen geld, maar dan is dan ook alles. Strijd hoeven ze er niet voor te leveren. Dat dat geen enkele waarde heeft, blijkt wel als ze in klassiekers rij den buiten de provincie. Dan komen ze de echte cracks te gen. Dan merken ze pas wat ze werkelijk kunnen. Je zou hier toe moeten naar enkele goede koersen wat meer klas siekers. Je hebt maar een paar wielercomité's die het goed doen. Naar mijn smaak dan. Dat zijn bijvoorbeeld de comité'a van Philippine (Omloop van de Braakman), Kloosterzande en Wemeldinge. Die tasten diep in de buidel om talent volle coureurs te kunnen con tracteren. Dan krijgt het pu bliek tenminste waar voor zijn geld te zien. Dat heeft effect- Zowel voor coureurs als pu- .bliek. Dat is wielersport. Al die kermiskoersen stellen niets voor". Ook de houding van de ren ners ten opzichte van de spon sor, heeft op Henny Schouten overigens ook op de ge broeders Van Turenhout niet al teveel indruk gemaakt. Henny Schouten: „Men zou gerust wel eens wat mer dankbaarheid aan de dag kun nen leggen ten opzichte van de sponsors. Het is nu vaak een kwestie van incasseren en weg wezen. Geld vangen doen ze graag, maar er iets voor terug doen, ho maar. Je hebt renners die hier dagelijks langs rijden tijdens de trai ning. Maar even binnen ko men vallen om het broodnodi ge contact te kunnen onder houden is er niet bij. Men is teveel verwend. Er zijn natuurlijk gunstige uit zonderingen. Maar die zij0 schaars. Nee, aan de houding van de coureurs ten opzichte van hun sponsor zou best eens wat mogen veranderen in po- siticve zin, om de interesse van de sponsor voor de wie- lersport te blijven behouden. Zoals veel coureurs nu handel ien werkt het niet inspire, rend". Ook voor Henny Scnouten is het duidelijk dat erin Zeeland meer moet gebeuren aan de opleiding van jonge renners. Daar steekt Trico Noble nu ai geld in. Trouwens Trico Noble steunt tevens de plaatselijke fanfare, de voetballers van de Belgische douane, de plaatse lijke voetbalvereniging en de voetbalclub Zandvoortmeeu- wen- Schouten: „Er moet ge. werkt worden aan de opbouw. Nu is er een leemte te consta. teren. Onder de amateurtop zit er vrijwel niets. Dat is weinig hoopvol voor de Zeeuwse wie lersport in de toekomst". SPINNIJDIG (Van onze r.t.v.-redactie) HILVERSUM De pre blemen rond de toneelgroe Proloog, staan vanavon centraal in het AVRO-radii programma „Regionale Z; ken". Over de positie van Proioo waarover ook in deze krant veel is geschreven spreek Sonja van Proosdij met d zakelijk leider van het gezel schap, de heer Kommer Mannetje. De uitzending word gelardeerd met fragmenten ui een opvoering van „Breken e: bouwen" en reacties van he publiek, dat deze voorstellin, bijwoonde- Het voortbestaan van Pro loog op lange termijn word'i bedreigd, doordat vooral in di gemeenteraad van Eindhoven die de groep medesubsidieer oppositie is ontstaan tegen dé programma's die Proloog brengt. Die programma's heb ben een sterk maatschappij kritisch karakter. De hoop van de groep oj verbetering van de situatie i: nog verminderd doordat een memorandum van de vijf in stanties, die Proloog tot nu toe hebben gesubsidieerd de provincie Noord-Brabant en de steden Breda, Tilburg, Eindho ven en Den Bosch naar de mening van Proloog weinig| uitzicht biedt op een zorgen vrij voortbestaan. 0 Henny Schouten: „Wielercomités moeten meer samenwerken." (Van onze sportredactie) AARDENBUKG Ploeglei der van de succesvolle Trico Noble-formatie is sinds augus tus twee jaar, de Amsterdam mer Henny Schouten, de man die zijn sporen in de wieler sport dubbel en dwars ver diend heeft, en evenals zijn opdrachtgevers afkomstig is uit de hoofdstad van ons land je. Het bevalt Schouten uitste kend in het rustieke Aarden burg, ai was het voor zijn echtgenote eerst wel even wennen in het Zeeuwsch- Vlaamse land. Schouten: „Het is hier heerlijk rustig. Je kon hier je auto nog eens onafge sloten voor de deur laten staan. Dat moest je in Amster dam niet proberen- Al komt ook daar verandering in hier". Toch is Henny Schouten niet meer de pure idealist van en kele jaren gelden. Geen wiele- renthousiast meer door dik en dun. Door zijn vertrouwens functie bij Trico Noble, door dat hij weet hoeveel zijn werkgever m de wielersport steekt en wat er met dat geld gebeurt, heeft Schouten een heel wat nuchterder kijk op de gang van zaken in de wiel rennerij gekregen. Ook Henny Schouten ziet het af en toe niet meer zo erg zitten. Schouten: „Er zijn nogal wat zaken waarop ik kritiek heb. Met name op de gang van zaken hier in Zeeland. Kritiek vooral op de wielercomité's en op de renners. Neem nou al die wielercomité's. Wat doen ze nou eigenlijk. Er worden tientallen kermiskoersen geor- gaiseerd. Steeds met dezelfde renners. De uitslag staat van tevoren vrijwel vast. Er is geen verrassingselement. Trico Noble heeft de sterkste ploeg- Vrijwel steeds wint er een Trico Noble-renner. En bijna steeds dezelfde. Waarde voor een sponsor heeft zo'n koers totaal niet. Of de favoriet VAN TURENHOUT IS Bal, die nu bij een Franse profploeg is ondergebracht, maar anders zeker nog voor Trico Noble zou hebben gere den. #De sponsoring in Nederland gaat zo absoluut naar de knop pen. Als de KNWU niet snel overgaat op het Belgische sys teem van clubsponsoring, dan is het in Nederland een aflo pende zaak met de sponsoring van wielerploegen. Frans van Turenhout:„Neem nou Joop Middelink. Vorig jaar zaten er drie renners van Trico Noble in de Nederlandse wegselectie. Dat er niemand van Trico Noble gekozen werd voor uitzending naar de Olym pische Spelen was voor ons nog wel te verteren. Daar had den we begrip voor. Maar toen De grote wens van Van Tu renhout is meer inspraak. Komt die er niet dan ziet de man die zelf jarenlang actief basketballer was en die vijf jaar deeluitmaakte van de Ne derlandse basketbal ploeg, het niet meer zo zitten. Het sys teem moet omgegooid worden. En zo snel mogelijk, voordat het te laat is. de vorming van een profploeg, met daarnaast eventueel een amateurformatie, liep ook dit gesprek op een teleurstelling uit. Van Turenhout: „In Maas tricht heb ik ruim twee uur met Ketting gepraat. We zou den er ieder f 50.000 in stop pen. Dat was akkoord. Ik heb daarna niets meer van hem gehoord. Zo gaat dat hier met afspraken. Nee, ik heb wel begrepen dat als ik een prof ploeg begin, dat op eigen houtje ga doen, zonder een Nederlandse partner. Het lijkt wel of daar niet mee te praten valt. Wellicht met een Franse fabrikant, die geïnteresseerd is om hier wat reclame te maken. Dat zou beter gaan". De plannen van Van Turen hout om in de toekomst te komen tot een profploeg zijn beslist niet van de baan. De Aardenburgse sponsor, die door alle tegenwerking van dc KNWU-Van Turenhout: „Neem nou de leden van de sportcommissie. Dat zijn maar trekpoppen van het Uniebe- stuur. Die hebben geen straal te vertellen" soms de nei ging zou hebben er het finan ciële bijltje bij neer te gooien, komt wellicht volgend jaar wel met een jonge profploeg op de proppen. Eerste kandidaten daarvoor zouden dan Jan Raas uit Hein- kenszand en Wim de Waal uit Axel, de paradepaardjes van de Trico-Noble-stal zijn. Frans van Turenhout: „Je kijkt in de toekomst en dan zit er voor de wielersport in Zeeland niet zoveel brood in. Goede nieu welingen en aspiranten komen er nu niet naar voren. Er is een leegte. Als je enkele jaren vooruit kijkt lijkt het moeilijk om over een paar jaar nog een knappe Zeeuwse formatie op de been te brengen. Dat is een van de factoren die een rol meespeelt om volgend seizoen eventueel over te schakelen op een profploeg". Het hoe en wat is nog niet duidelijk. Wellicht wordt het een kleine profformatie wel daarnaast een amateurploef. Om op die manier toch ook talentvolle amateurs aan 'e kunnen trekken die reikhal zend uitzien naar een profcon tract in de nabije toekomst. Op die manier kan er brood in zitten. Op de achtergrond speelt natuurlijk de kwestie dat Van Turenhout niet graag zou zien dat hij zijn talenten De Waal en Raas volgend jaar op de zelfde manier zou kwijt raken aan concurrerende merken zo als hij Cees Bal kwijt geraakt I is. Daarom zijn er al afspra- I ken gemaakt met De Waal en I Raas. Zij zullen niet zonder overleg met Frans van Turen hout over stappen naar de rij en van de profs. Duidelijk is d.at Van Turenhout dan graag de eerste wil zijn die klaar staat met een contract. Veel I zal echter afhangen van de I ontwikkelingen in het komen- 1 de wielerseizoen. (Van onze sportredactie) AARDENBURG Frans van Tuurenhout is boos. Of zeg maar gerust spinnijdig. Razend op de Koninklijke Neder landse Wieier Unie. Op het KNWU-bestuur wel te ver staan. De Aardenburgse fabrikant in gebreide stoffen, die met zijn broer Gerard in acht jaar tijd in Aardenburg een florerend bedrijf uit de grond stampte en de laatste vijf jaar de Zeeuwse wielersport nieuwe impulsen geeft, zit het tot hier. Met dat hier legt hij theatraal uit, bedoelt hij dat het hem de oren uitkomt. Het hangt hem als sponsor, die jaarlijks ettelijke duizenden guldens in de wielersport steekt meterslang de keel uit dat de KNWU maar dicteert en dicteert, zonder het minste overleg met de sponsors, die toch uiteindelijk de wielersport in leven houden. Frans van Turenhout: „Men stapelt blunder op blunder in het Uniebestuur. Wij zijn de melkkoeien die nog niet eens mogen loeien. De KNWU zal wel vertellen wat wij moeten neertellen om een amateur te mogen contracteren. Overleg is er niet bij. Protesteren mag je niet. Of via de pers, zoals nu. Neem nu de voorstelling van de wielerploeg van Trico No ble. Op zijn minst zou je toch verwachten dat de KNWU daar door een of meer hoofd bestuursleden vertegenwoor digd zou zijn. Al was het al leen maar als blijk van waar dering. Wij als sponsors hou den immers de wielersport ge zond. Maar nee hoor, in Aar denburg bij de presentatie van mijn ploeg zag je geen afge vaardigde van het KNWU-be stuur. Men vond het blijkbaar niet de moeite waard". brengt de tweede Neder landse amateurploeg in macht op de weg. Een ploeg met in hoofdzaak Zeeuwse renners „Omdat", zegt Van Turen hout, „je dan nog wat greep hebt op de jongens. Als je renners uit het gehele land contracteert, weet je niet waar je geld blijft. „Dat kan ploeg leider Henny Schouten, de rechterhand van Gerard van Turenhout die het techni sche gedeelte bij Trico Noble voor zijn rekening neemt alleen maar beamen. Henny Schouten: „Dan zie je de jon gens alleen maar bij de koer sen. Zo is het beter". De kri tiek die Frans van Turenhout, het zakelijk brein achter de Trico-Noble-formatie op de KNWU en ook op de renners en collega-sponsors heeft be helst in het kort de volgende punten; De KNWU ziet de sponsors blijkbaar niet voor vol aan. Er worden allerlei beslissingen genomen over de rug van de sponsors heen. Wegcoach Joop Middelink van de KNWU is vorig seizoen zijn beloftes aan Trico Noble beslist niet nagekomen. Dat kostte Trico Noble onder meer zijn belangrijkste troef Cees Van Turenhout kan zich daar over opwinden. En te recht. Vorig jaar stopte hij de aantrekkelijke som van f 84.000 in de wielersport. Een heel kapitaal. Wat ook op aan genamere wijze besteedt kan worden. Goed, hij had er het reclameeffect door. „Hoewel", zegt Frans van Turenhout, „dat is moeilijk meetbaar. Dat is bij mij nog niet eens de belangrijkste factor. Ik ben echt geïnteresseerd in de wie lersport. Daar ben ik zo'n zes jaar geleden door gegrepen. Min of meer toevallig. Er werkte hier een wielrenner in mijn bedrijf. Guido Paridaen. Zo is het begonnen. Het groei de uit". De laatste jaren pakte Van Turenhout de zaken grootser aan. Hij contracteerde de beste Zeeuwse amateurs, en bracht na Ketting die de beste formatie op de been (Van onze sportredactie) AARDENBURG. Veel wielercomités kloppen voor het orga niseren van hun ronde aan bij Trico Noble. Bij Frans van Turen hout om financiële steun. Vrijwel altijd staat Van Turenhout klaar. Het kostte hem vorig seizoen ettelijke duizenden guldens. In de toekomst zou dat wel eens over kunnen zijn. Tenminste als Van Turenhout besluit volgend seizoen met een profploeg in zee te gaan. Frans van Turenhout: „Je hebt natuurlijk een be paald budget. Dat kun je maar een keer uitgeven. Een profploeg is een perperdure aangelegenheid. Dan moet je prioriteiten stel len. Dan moet je andere activiteiten beëindigen. Daar hoort ook de steun van de plaatselijke wielercomités bij. Daar zal men dan begrip voor moeten kunnen opbrengen." Frans van Turenhout: „KNWU moet zo snel mogelijk omschakelen op clubsponsoring." de Kleine Toer kwam en er weer niemand van Trico No ble bij zat, was de maat vol. Cees Bal is duidelijk be loofd dat hij in aanmerking kwam hiervoor. Bal moest van Middelink zijn seizoen erop afstemmen. Bal reed zich naar een overwinning in de zware Omloop van de Baronie. Werd twee in de Ronde van Noord- Holland. Ging zich niet te bui ten aan krachtverspilling in kermiskoersen. Op advies van Middelink. Hij vloog in het voorseizoen. Hij zat in militai re dienst, en kreeg halverwege het seizoen een inzinking. Ge bruikelijk voor Bal. Dat heeft hij ieder jaar. Niets bijzon ders. In het naseizoen vliegt hij weer. Altijd al zo geweest. Dat is Bal. Dat wist Midde link. En dan ineens laat Mid delink Bal vallen. Vraagt hem ijskoud of hij eigenlijk niet meer voor de baanploeg voel de dan voor de wegploeg. Dat kwam voor Cees Bal als een ijsoude douche. Die voelde zich belazerd. Bovendien kon Frans Mahn hem toen niet meer hebben in de baanselec- tie, die toen al lange tijd trainde. Dat is de belangrijkste re den geweest waardoor we Bal zijn kwijt geraakt aan dat Franse merk. Bal zou zijn ge bleven bij Trico Noble anders, dat weet ik zeker. Nee, die ervaring met Middelink werk te zeer verhelderend, maar dan wel in negatieve zin". De sponsoring zoals die nu geschiedt heeft geen lang le ven voor de boeg meent Frans van Turenhout. Van Turen hout: „We moeten toe naar het Belgische systeem. Clubspon soring. Dat is veel aantrekke lijker. Dat functioneert in Bel gië uitstekend. Als de KNWU op deze wijze doorgaat met autoritair regeren gooit ieder een vroeg of laat het sponsor- bijltje er bij neer". (Van onze sportredactie) AARDENBURG Frans van Turenhout, met zijn broer Gerard de directie uitmakend van het flore rende textielbedrijf Trico Noble in Aardenburg, heeft zich enkele weken geleden tijdens de presentatie van de Trico Noble-wielerploeg in Aardenburg, nogal scep tisch uitgelaten over Frisol, de combinatie met wie hij onderhandelingen voerde over het starten met een profploeg in het komende seizoen. Van Turenhout stel de in Aardenburg, dat hij afgezien had van het plan om met Frisol in zee te gaan omdat hij niet wenste te be ginnen met „tweedehands profs" om het maar eens po pulair uit te drukken. Hij wilde een profploeg van ni veau, en aan dat niveau be antwoordde Frisol niet. Van Turenhout: „De hele manier waarop de zaak werd aangepakt door Frisol was „professioneel amateuristisch" Je verwacht goed overleg als je ieder evenveel in de zaak steekt. Dat zou ook gebeuren, maar als je dan merkt dat Frisol al drie profs heeft ge contracteerd zonder dat je er gens iets vanaf weet, dan ebt het vertrouwen in zo'n com pagnon wel weg. Ik wil wel graag weten wat er met mijn geld gebeurt. Dat lijkt me geen overdreven wens". Voor Van Turenhout, die in Maastricht eveneens met Ket ting heeft gesproken over een samengaan om te komen tot 0 Wim de Waal, de Axelse topcoureur, die eventueel op d4 no minatie staat voor een profcontract bij Trico Noble. Jan Raas, de tweede coureur, die bij Trico Noble als een toe komstige prof wordt gezien. (Van onze r.t.v.-redactie)) HILVERSUM De Tros-pro- ben in het laatste kwartaal van 1972 de grootste kijkdichtheid gekregen, maar de VPRO heeft ervan geprofiteerd, dat ze in 't nieuwe schema geen concurren tie meer van deze omroep on dervindt, die handig inspeelt op de blijkbare behoefte aan probleemloos amusement van het grote publiek. Bureau Intomart meldt over het I onderzoek naar het tv-kijken in de laatste maanden van vorig jaar, dat op de zaterdagavon den gemiddeld 6 miljoen men sen naar hun toestel gekeken hebben. Bijna viermaal zoveel hebben daarbij op die avonden aan dacht gehad voor Ne derland 1, als voor Neder land 2. De meest bekeken pro gramma's zijn geweest: „Een van de acht" en de „Berend Boudewijnkwis". Wat de gemiddelde kijkdicht heid als geheel betrof, kreeg de Tros 32 procent, de Avro als 'goede tweede kwam op 31 pro cent. Naar de Vara keek gemid deld 25 procent van de Neder landers boven 12 jaar, naar de NCRV 23 procent, naar de KRO 21, naar de VPRO 20 procent. Alleen de Evangelische Omroep bleef ver achter in de gunst van de kijkers met een kijkdicht heid van 8 procent. De EO-pro- gramma's kregen trouwens ook de laagste waardering. Terwijl op zaterdagavond de grootste menigte tv zat te kij ken, op 58 procent berekend, haalde de vrijdagavond met op de ene zender de Tros, op de an dere een wisselende A-omroep, 53 procent. Op maandagavond met KRO en /IRMOL-D.aE WIL' UIT6EBREID C KEIZEN, MTEg De zangeres Henny May, die t ma „Herkent u deze melodie", d /390

de Stem | 1973 | | pagina 14