1ERLIEDEN sg's Bouw- lappij B.V. grootste VAESHARTELT naar door jan wintraecken Miss verkiezing met de TROS Meiden Onduidelijk Peperduur Publiciteit Verrast Statietrap S Zenuwen M' f INNELIJKE Puttemans is van Vossem waar in 1673 keurvorst Frede- rik-Willem en bodewijk de veertiende nog de vrede van Vossem sloten waarbij Frede- rik-Willem notabene nog Kleef terugkreeg ook. ske ligging en rij gelegen. 3 Reichswald. Vr. folder en Biezendijk 5, Ottersum. 8851 - 6590. xitanische tuin JOCHUM- gelegen aan de Maas; da- 3ipr. van 2-5 uur, mei-sept. reducties. Tel. 33020. em - Schin op Geul. Voor mtie vol vaiiiatiie. Gunstig voor uitstapjes naar Duiits- België. Keuze uit 165 he- pensions. Ook appartemer.- rampings. Vraag vaikantie- VVV Het Geuldiai, Postbus inburg (L). TéL 04406-3364 Jmb.) 6 km. Vail Valkmbup- ongelui van 16 tot 23 jaar. 70.- per week 10.- p.p. Ardennen, Eifel, Frank- U kunt ook meedoen aan VAKANTIETOCHT" met ÈNGEN BUITENLANDSE i-eek volledig pension 110.- |2 69. Vraagt folders. ntiecentrum „De Bous- serveer nu een ruime sei- |ter- en electa1. aansluiting. Vraagt folder. Tel. 0 45 - lT - RIJNREIZEN 115 d. Zwitserland met het [schip „Mr. Jan Elshout". eigen douches en toiletten, i geheel verwarmd. VTBE! us nr. 25 bij Watertrane- 54, te Rotterdam. TeL 0 H) htigen van 24 t/m 27 maart 18.00 uur. Ligplaats Maas- |ovengatbrug te Rotterdam. rSLAND EN NEDERLAND hrtal (Eifel), Lahntal (Lo- iterhoek, omg. Momtferland. dam. Tel. 0 8345 - 673. ERA, gez. klein NED. PEN- -Uassio, pracht uitz. op baai landstaand. Goede Holi en eer van het goedk. en ïaseiz. Inl. Timmer, Sande- |1. 0 2200 - 33831. VS naar de Belgische Ar- aastricht - Diimant v-v. v.a. i Nijmegen - Dinant v.v. v.a. lledige verzorging. Luxe en giersschepen met sfeervolle .ie hutten. U kunt genieten gezélligh. en comfort met VSREIS. Inl. en gratis J Rederij Boonstra, Wort- Sn, tel. 0 5202 - 2474 of 5139. iuni nog te huur enige bum nenten voor 2 tot 7 pers»- warmste meer van Italië, -jo 38050, Calceraniei al W-- Ï0 4700 - 23402. te Zeeuw, De Nieuwe lemplaren. ten, Tel. 080 - 2218 20 ie N.V. A.UJ3.E.T. te (ior haar werken: huis Terheijden en Laitretl [O te Breda: - werk Terheijden, telef"0" Ivonds heer Van MeeuW® Hus-MAVO Breda, telefo® onds de heer Helders, |boekingen Bergen op Zoom 1-33970 DE STEM ZATERDAG 17 MAART 1973 MiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiHiimiin 4. Margriet Kruijssen (22) Conja Mosk (20) Marga Scheide (19) 5; Marga Prinssen (21) rfj Aagje Gesl (23) ;I; Moriique Borgeld (22) ;I; Ingrid van der Aa (19) Allemaal hele meiden" Yildiz de Kat (Miss Holland) (19) door HANS KOENEN „Goeie avond dames en heren, mijn naam is Maaswinkel. Ik heet U namens de TROS in Uw eigen prachtige schouwburg van harte welkom. U komt vanavond allemaal in beeld, dus U hoeft niet te zwaaien. (Applaus.) Dit hier is Onno, dat is de rechterhand van regisseur Ger Roos. Als Onno dit teken geeft (klapt met handen boven het hoofd) dan moet U hard applaudiseren. Onno is een aardige jongen, maar XJ moet wel doen wat ie zegt, want anders kan ie vreselijk kwaad worden". Een mooi begin van de Miss Holland-avond in de bisschops stad Roermond, tien minuten voor de direkte uitzending op Nederland I. Maar het circus der charme had eigenlijk al de vrijdagmorgen daarvoor heel platonisch een aanvang geno men met de rethorische vraag van TROS-perschef Fred Bak ker: „Waar zijn de meiden?" De meiden druppelden toen, nog wat bedremmeld, het Roer- mondse schouwburgcomplex binnen, want er moest gerepe teerd worden. Op hetzelfde mo ment begonnen allerlei tech nische jongens aan het relief van de tv-uitzending te timme ren en daarbij was „de pers na tuurlijk van harte welkom". Daarom kon een groepje be voorrechten „de meiden", char mant, maar toch nog duidelijk in het wild, binnen zien ko men. De dames waren zich on verwijld van de waarde van de publiciteit bewust, hetgeen zij manifesteerden in een opge wekte mededeelzaamheid, die nauwelijks iets onbesproken liet, ook niet tijdens de in de foyer uitgeserveerde Limburg se koffietafel. Miss-kandidate Charlotte Jauze, zich nog van geen vijfde plaats in de kampioens competitie van het mooi-we- zen-bewust verzamelde daar onverwijld een brol Limburgse sympathie toen zij dwars tegen haar 86-66-94 (officieel) in, een blond glas bier bestelde. Een aantal vragende gezichten bracht ze snel weer in het ga reel met: „Ik drink bier omdat ik het lekker vind", een op merking waarin zich zeer velen zullen kunnen terugvinden. Charlotte had dus de aandacht. En ze was rijp voor de vraag of het waar was dat zij zich reeds wettelijk aan een man had verplicht. „Ja, maar dat heeft er helemaal niks mee te maken". Het zij zo. „We hebben", zo had pers chef Fred Bakker even tevo ren verduidelijkt, „de hele zaak uit dat oude zwoele sfeertje gehaald." En daarom kwamen de maten van de dames maar schoorvoetend vrij: „We vin den dat allemaal niet zo be langrijk, we gaan er van uit dat ze allemaal de ideale maten hebben". Niettemin, tijdens het tv-optreden de volgende avond waren ze toch weer interessant genoeg voor de buis. Hoe de voorselektie in zijn werk is gegaan, en welke maat staven daar zijn gehanteerd is onduidelijk. Bakker: „Wij had den via de tv een oproep ge- Nederlands miss-kampioene Yildiz de Kat wordt in haar hoofdprijs gefeliciteerd door Rocco Granata. daan. Meisjes, die mee wilden dingen naar de titel Miss Hol land, konden zich schriftelijk bij ons opgeven." Met foto en mathematische bijzonderheden. De TROS kreeg tegen de 3000 brieven. Tussen die 3000 brie ven is danig gegraaid. En toen waren er nog maar twaalf. Hoe ging dat? ,Och" zei Bakker „je hebt de foto's, de maten en andere gegevens en daar kun je al heel wat mee doen. Ik ben even bij de selektie binnen gelopen, maar ik stond gauw weer buiten. Jonge, jonge, wat een karwei". „De stemming onder de mei den is bijzonder goed, veel beter dan wij hadden verwacht, al dus producer Gé Maaswinkel. En die stemming kon uitste kend gepeild worden tijdens 'n korte trip, enkele weken terug naar de Canarische Eilanden. Bakker: „Hier hadden we niet de ambiance om de meisjes in Charlotte Jautze (24) Patricia Noordermeer (21) Marie-Louise Vltee (19) Ank Groot (21) badpak te laten verschijnen. Ook voor direkte uitzending vanuit de zaal in Roermond leek ons zo'n show minder ge schikt. Ook al weer om de hele affaire uit dat broeierige sfeer tje te halen. Daarom hebben we de bikini's op de Canari sche Eilanden op film vastge legd". Die film was ook aardig voor de juryleden die zich daarna al voor de uitzendipg, op hun taak konden voorbereiden ten einde niet geheel verrast in beeld te komen. Met hun peper dure jurystoelen, ingebouwde oortelefoons en monitor, had den ze het al moeilijk genoeg. Op het allerlaatste moment moest jury-voorzitter Theo Boosten vervangen worden. Volgens Bakker mocht hij niet van de onverbiddelijke KNVB omdat hij de zondag daarop 'n belangrijke wedstrijd had te fluiten. Volgens de nieuwe ju ry-voorzitter Frans Derks was Theo Boosten gewoon ziek. De organisatoren stonden er op dat er een Limburger voor in de plaats zou komen, Want Lim burg was tussen de miss-kan- didaten ook al niet terug te vinden. En wat bleek: Derks is in Vaals geboren. En Derks heeft helemaal geen hekel aan publiciteit, wat wil je dan nog meer. De TROS maakte er bij her haling geen geheim van, dat er zo veel Limburgs in de uitzen ding zat. Presentatrice Willy Dobbe woont immers in Heer len, regie-assistente Yvonne Habets komt uit Maastricht, zanger Bruno Majcherek komt uit Heerlen, en zo was het vol gens de TROS, die ,xonevenre- dig weinig leden in Limburg heeft" (Bakker) toch weer bij na lekker Limburgers onder el kaar. De lunch met de kandidaat missen op vrijdag. Ook Willy Dobbe. met het geruststellende gezicht van iemand, die het al lemaal al een paar keer heeft meegemaakt, verorbert een krentebol. Collega Rocco Gra nata kan het grijnzen maar niet laten: „Ik ben gelukkig". Aan tafel ook Marie Louise Ultée (19) uit Utrecht, gere gistreerd onder de gegevens 92 -70-92. Willekeurig voorbeeld uit de rij van de twaalf Hol land-apostelessen. „Ik doe mee voor de publiciteit, meneer, daar ben ik heel eerlijk in. Ik wil hoger op. Ik ga ook avond school doen. Ik wil Mns wat meer bereiken, bekendheid krij gen als mannequin en foto model. Nu ben ik verkoopster in een Utrechtse slagerij. Mijn manager had me, toen hij voor mij als fotomodel geen werk meer had, gewoon weggestuurd. Via mijn moeder, die toevallig van een kennis hoorde dat er in die vleeswinkel een plaatsje vrij was, ben ik verkoopster ge worden. Als je dat zo vertelt - kijken de mensen vaak op je neer. Op feestjes merk je dat al gauw. Ben jij verkoopster, och ja? Maar dan ben je al heel snel alleen. Ze laten je dan vaak zo maar zitten. On zin vind ik dat. We zitten hier toch ook vlees te eten? Vlees is toch gewoon nodig, of niet soms. Nou dan, en als vlees no dig is, moeten er ook mensen zijn, die het verkopen. Daarom kom ik er recht voor uit dat ik in een vleeswinkel sta. Schaam ik me niks voor. Stel je nou voor dat ik hogerop kom. Dan nog houd ik mijn oude vrienden. Ik zal niet op ze neer kijken. Want als je hoog zit, kun je diep vallen, zeg ik maar. En als je dan je oude vrienden niet gewoon hebt aan gehou den, kun je wel in pakken. Dan hoef je niet bij ze aan te komen. Dan zien ze me ook niet meer staan. Een speciale vriend? Heb ik gehad. Begin ik voorlopig niet meer aan. Ik wil vrij zijn. Ik wil wat bereiken, ik wil wat van de wereld zien. Neen, ik ben helemaal niet ze nuwachtig. Ik weet ook niet waarom niet". Zaterdagavond dan de uit zending. Een wirwar van men sen en missen. Scheidsrechter Frans Derks krijgt aan de in gang van de zaal een king van een donkere functio naris omdat hij zijn foyer-pils- je meeneemt. Jurylid Martin Brozius drinkt zijn laatste spuitwater. Andres (van San dra) duwt zijn brede borst door de andere foyergebruikers. En dan. Live de lucht in, slechts de aan- en afkondigingen en de missen zijn echt. De rest heet in het draaiboek „full play back". Rocco Granata blijft veel te lang aan het woord. Vanuit de regie komen paniekgebaren: Earth and Fire staan al zo lang te wachten. Het herhaalde „absoluut verboden te roken" wordt door de juryleden Bro zius en Derks hardnekkig ge negeerd. Tijdens de uitzending verschuilen ze zich achter de jurystoelen om aan een siga ret te trekken. Zelfs meneer Maaswinkel van de TROS, die met donderende stem het rook verbod de zaal in had geslin gerd, zegt er niks van. Dan de miss-verkiezing: een aangelegenheid van modellen bureaus. Gekozen wordt Yildiz de Kat uit Bosch en Duin (88- 63-88), onder kontrakt bij Cor- rine Rotschaefer, en derhalve niet genegen enige verbintenis aan te gaan met de Stichting Miss Holland Comité, die met Ria van Meeuwen zorgvuldig in de jury is vertegenwoor digd. Andere juryleden als de mode-ontwerper Frans Mole naar en mode-fotograaf Hans Dukkers (Derks tijdens de uit zending: „Hij heet Hans, maar zijn achternaam ben ik verge ten"), hebben alle belang bij de winnares, wnat Molenaar kleedt ze aan, en Drukkers maakt er foto's van. Niettemin Yildiz deed blij verrast. Yildiz de Kat draagt een jaar lang de rood- wit-blauwe titel van Miss Hol land. Even na deze uitverkie zing zitten alle missen koeltjes in een zijzaaltje op publiciteit te wachten. Yildiz: „Ik kon ge woon geen kontrakt tekenen met het comité en nu is ge bleken dat het ook niet hoeft" Waarmee veel is vergeven en wellicht wat minder is verge ten. Wat gaat Yildiz doen: „Ik weet het niet, gewoon doorgaan, or komt wat bij. Of ik en waar ik Nederland op andere miss verkiezingen moet vertegen woordigen, weet ik niet. Ik wacht af". En dat doet ze met een schijnbaar onaangedaan gezicht. Vrijdag en zaterdag de repe tities. Uit de talloze luidspre kers een daverende regiestem: „Mag ik de dames verzoeken?" Het mocht. Op verzoek van de stem uit de spelonken mocht het allemaal. Keer op keer kwa men de dames-kandidaten de statietrap af. Tot het eindelijk goed ging. De stem: „Jullie moeten zachter lopen, niet springen op de trap, anders gaan jullie er door". En dan, ter afwisseling, een damesstem van onbekende herkomst: „Ie- deze keer als je je voet neerzet moet je denken: „neen, ik ben geen kamerolifant". Dat ging lekker door zo. Onder het motto „het zich presenteren voor camera 1". Toen het er eindelijk een beetje inzat zei de stem heel opwekkend: „Is het nu duidelijk? Alles wat je nou geoefend hebt komt niet in de uitzending. Tenzij de film van de Canarische Eilanden niet start. Dan komt er dit voor in de plaats". En dat doet 'tleuk na zo'n middagje Uap-aflopen. Utrechtse verkoopster Marie Louise Ultee: „Die zenuwen ben je echt niet direkt kwijt." Brandpunt-presentator Aad van de Heuvel loopt zwijgend rond. Hij is er allemaal uit drukkelijk bij. Maar ook niet meer. Familieleden van al dan niet uitverkpzen missen lopen met prijzen te slepen. Op de grond slingert een lege envelop van Phonogram met het vilt stiftopschrift: „Mort Schuman 664,—." Aardig voor Schu man die Karl Gott tijdens de miss-uitzending moest vervan gen. Het laatste woord is weer voor meneer Maaswinkel die anderhalf uur eerder iedereen namens de Tros zo fijn had welkom geheten. „Het is voor bij. Jongens, jullie waren alle maal hele fijne meiden. Dat meen ik." En. met de ogen af dwalend in de richting van de pers: „Allemaal bedankt." Graag gedaan, meneer Maas winkel. TT1 DDIE Merckx is de j grootste wielrenner, Raymond Ceulemans de grootste biljarter en Miel Puttemans de grootste loper aller tijden. En de gelovigen doen er maar beter aan deze waarheden voetstoots aan te nemen want anders lig je zo in de ban. Aan Merckx kan niet getwijfeld worden want zijn onovertroffenheid in ver leden, heden en toekomst is tot dogma verheven. Aan Ceu lemans kan niet getwijfeld worden, want dat zou in strijd zijn met de rede die de moe der is van het spel met de drie ballen. Slechts bij Puttemans liggen er nog gelijkheden en zijn er openin gen te vinden voor kwaadwil lenden en vooruitstrevenden, voor potentiële scheurmakers en afvalligen, hetgeen alle maal een pot nat is. Eddie Merckx werd tegen 't einde van de tweede wereld oorlog geboren te Meensel- Kiezingem in het Hageland. De toendertijdse bevolking van hooguit 500 koppen, was verdeeld in witten en zwarten en de zwarten lagen met de Duitsers onder een deken .Na de oorlog, tijdens de zoge naamde repressie werden bij na 1000 Kiezingemmers te rechtgesteld dan wel zonder al te veel omhaal omgebracht. Toen Eddie in die bewogen jaren in 1945 een jaar oud was, poetsten zijn ouders dan ook de plaat en trokken naar Brussel, waar ze 'n heel klein winkeltje in grutterswaren begonnen. Eddie is schuchter en soms bang. Het Meensel- Kiezingemse verleden is de donkere wolk aan zijn heldere hemel. Vandaar ook dat hij zijn privé-leven beschermt als een tijgerin haar jongen. Met zijn snelle fietsen heeft dat niet alles te maken, maar de mens fietst niet met zijn benen alleen. AYMOND Ceulemans is 34 en had tot voor kort zijn hele leven in het in groene bossen gevatte Kempense Grobbendonk ge woond. Daar baatte hij een flink café uit, een kroeg met wat biljart erin. Hij bereisde de hele wereld, veroverde alle kampioenschappen talloze malen, brak alle records, maar werd daar geestelijk en mate rieel niet rijker van .Ceule mans is een volle man met afgeremde lach en een over zichtelijke spirituele bagage. Maar hij is een biljart-genie. Biljarten levert niet al te veel geld op en brengt span ningen mee. In Grobbendonk heeft de morgen wel goud in de mond, maar de avond geen zilver in de lade. Raymond verhuisde naar een grote zaak in Mechelen. Dat bracht trammelant mee en toen. ook nog zijn dochterje Ingrid on der een auto kwam knakte er iets in de nooit geëvenaarde en altijd onverstoorbare drie bandstoter. Ceulemans die ja renlang onder ondragelijke hoogspanning, toch de rust van de halfgod had uitge straald, klapte in elkaar. Hij meed het biljart en staar de in de verte. Hij is nu weer terug. Iets ouder maar veel wijzer. Ook biljarten vraagt de hele mens. Daar werd Willeke Puttemans geboren als kind van eenvou dige arme ouders. Hij was 'n matige leerling op de matige dorpsschool maar werkte zich toch op tot gediplomeerd tui nier. Als zodanig verkreeg hij bj; de Leuvense waterleiding maatschappij zelfs een vaste betrekking die hem bedaard in leven zou houden, maar niet rijk zou maken. Er is intussen wel iets veranderd - maar een dik jaar geleden kon Willeke zijn geliefde loopsport nog slechts uitoefenen dank zij z(jn vrouw die ook werkt en dus een bijdrage leverde voor de aankoop van een hal ve kilo biefstuk elke dag. „Dat komt met de vitaminen mee op 400 franc per dag en dat is geen kattedrek"zei Mie! Puttemans wordt in tussen de voorloper van een nieuw atletiektijdperk ge noemd. Men zegt dat hij de Bob Beamon van de lopers is. Men heeft hem van top tot teen opgemeten en de beste loopmachine aller tijden ge noemd. Hij ujordt nu geleid en beschermd en gecoached door experts als van Eynde en Mouton. Miel snoeit nog altijd bomen en kweekt nog planten maar koemest sprei den hoeft hij al niet meer. Hij is boven Jan en bouwt zelf mee aan zijn nieuwe land huisje.

de Stem | 1973 | | pagina 23