Streng bewaakte koningin Elizabeth opent „Londense brug" Compromis bezweert breuk in de SER Europa stelt zich tegenover VS harder op Zó spaart u amro bank FORMATIE Spaarrente bij Yan Lanschot aanzienlijk hoger. tot SAMEN BOUWEN HOOGTIJD HOGER PERSONEEL MAG RAAD GEVEN commentaar Bikkelhard gevecht Onvergeeflijke fout STAKINGEN BREIDEN ZICH UIT Italië staakt door binnenland buitenland ARRESTATIES GELDROOF V. D. »onsumptietent ire stands svereniging inge en omg» (bij dezelfde gunstige voorwaarden) F.van Lanschot ZATERDAG 17 MAART 1973 Deze week is duidelijk geworden, dat de grote werkgevers organisaties in Nederland aansturen op een keiharde kracht meting met de vakbeweging. Wat begonnen is als een CAO-conflicf in de metaal en textiel is nu geworden een bikkelhard gevecht tot het bittere einde naar het zich laat aanzien rond de vraag hoe het sociaal beleid in Nederland bepaald zal worden: langs democratische weg dat wil zeggen in goed overleg tussen parlement, regering en werkgevers- en werknemersorganisaties dan wel langs bui tenparlementaire weg: „Door het dictaat van de vakbeweging". Dit laatste dreigt volgens de werkgevers te gebeuren. Tot nu toe zijn de werkgevers opmerkelijk eensgezind. Was kortgeleden nog een prikactie voldoende om hen of een aantal hunner tot consessies te bewegen, nu heeft het er alle schijn van dat de werkgevers zelfs bij zeer langdurige stakingen niet door de knieën zullen gaan. Toegeven, zo is hun redenering, heeft geen enkele zin meer; als wij vandaag tegemoetkomen aan ver langens van de vakbeweging komt die morgen weer met nieu- we eisen. Deze felle opstelling is de onvermijdelijke reactie op de harde lijn van Groenevelt, het gevolg van de grote vertrouwenskloof tussen werkgevers- en werknemersorganisaties die is ontstaan doordat vakbondsbestuurders (als ter Heide) die geloofden in goed overleg, voor een deel plaats hebben moeten maken voor vakbondsleiders die doelbewust het conflict hanteren als middel tot sociale vooruitgang. Dat wantrouwen aan werkgeverszijde is extra versterkt door het feit dat Groenevelt c.s. uitgerekend bij de Hoogovens met hun stakingsacties zijn begonnen, bij de Hoogovens waar een voorbeeldig sociaal beleid wordt gevoerd. Als dat dan de waardering is van de vakbeweging dan hoeft het niet meer van ons, zeggen de werkgevers. Het is duidelijk: Groenevelt moet hangen. Terecht? Toen de JA harde lijn van de vakbeweging zich begon af te tekenen heeft deze krant bij herhaling gewaarschuwd voor de gevolgen ervan. Te zelfder tijd echter hebben wij geconstateerd, dat die harde lijn wel moest komen: door het ontbreken van wezenlijke belangstelling van de kant van de werkgevers voor meer rechtvaardige inkomensverhoudingen, voor het vacuüm, dat een door partijpolitieke twisten verscheurd parlement deed ontstaan, door de sociale zig-zag koers van het kabinet. Parlementaire pas siviteit leidt tot buitenparlementaire activiteit. De tijd was rijp, rijp gemaakt voor een Groenevelt. In het huidige conflict is geen van de partijen vrij van schuld. Dat houdt in dat al diegenen, zowel aan werkgeverskant als bij de vakbeweging, die de strijd tot het bittere einde willen voort zetten, naar onze mening ongelijk hebben. Niet alleen ongelijk. Zij begaan een onvergeeflijke fout door een conflict te willen, dat onze zwakke economie zeer ernstige schade zal toebrengen en het sociale klimaat in Nederland voor lange tijd grondig zal bederven. Wij pleiten hier niet voor een of ander vis-noch-vlees-com- promis. Wij pleiten voor redelijkheid, aan beide kanten. Met wat goede wil kan in Nederland een goed sociaal beleid worden gevoerd. Om dat te bereiken is het noodzakelijk dat van de on derhandelingstafel zowel diegenen worden verwijderd, die me nen, dat er in Nederland eigenlijk niets meer fëVensen valt als lieden die beweren dat ons land op een achternamiddag in een sociaal paradijs veranderd kan worden. Dan is er weer plaats voor redelijkheid, verdraagzaamheid en onderling vertrouwen. DEN HAAG (ANP) De Haagse recherche heeft in sa menwerking met de pas opge richte overvalcentrade van de Amsterdamse politie, drie men sen gearresteerd in verband met de roof van 320.000 gulden uit een bestelbusje van V. en D. Van het geld is een ton te ruggevonden. Het busje waarmee de roof werd gespeeld was in Amster dam gestolen door de verdach ten, die het eerder hadden ge huurd en toen de sleutels had den laten namaken. Het on derzoek concentreerde zich toen op Amsterdam. Na uitge breid onderzoek werd besloten een inval te doen in de woning yan de 21-jarige student J.C.S. Amsterdam. Deze werd thuis aangetroffen en gearres teerd. In een kast werd een Plastic zak gevonden met 100.000 gulden erin. (ADVERTENTIE) VASTENAKTIE Giro 5650, Utrecht Centr. Ralffelsen-BoerenleenbanJc, Eindhoven DRIEBERGEN (ANP) Het aantal bedrijven waar gestaakt wordt is gisteren op 22 geko men. In totaal werken in deze 22 bedrijven ongeveer 19 500 mensen. Ruim twee maal zo veel als er donderdag bij sta kingen waren betrokken. Het stakingsparool is onder meer gegeven bij de NDSM (3000 werknemers) en de ADM (1500) in Amsterdam, Klip Duyvendijk in Lekkerkerk (130) en voor verschillende af delingen van de Schelde (3600) in Vlissingen. De staking bij de Schelde in Terneuzen (100) is beëindigd, evenals die by Danlon in Emmen (1000) en Kores (110) in Amsterdam. Andere bedrijven waar de industriebonden hun leden het fiat voor een staking hebben gegeven zijn Meijerink Textiel (230) in Winterswijk. De Ka- belf abrieken in Delft (2000) en DAF in Born (3200). ROME (DPA-RTR) De ontwrichting van het Italiaan se weg- en railtransport naar en van het buitenland door de maandag begonnen staking van de douane-ambtenaren wordt met de dag groter. De uitvoer van Italië naar Frank rijk, Zwitserland, Oostenrijk en Zuidslavië ligt geheel stil, De staking treft ook het lucht en scheepvaartransport LONDEN (UPI) Koningin Elizabeth heeft gisteren, onder buitengewoon strenge veilig heidsmaatregelen, de nieuwe London Bridge geopend. De Engelse vorstin kwam per boot de Theems af, onder escorte van een helikopter en verschei dene patrouilleboten van de ri vierpolitie. Op de daken van de gebouwen op de oever stonden scherpschutters en vele honder den politiemannen in uniform en in burger hielden de dui zenden belangstellenden in het oog. De autoriteiten hadden la ten weten dat geparkeerde auto's die er verdacht uitzagen, zouden worden opengebroken, Deze zeer strenge veilig heidsmaatregelen waren ge troffen naar aanleiding van de bomaanslagen waardoor de Britse hoofdstad een week te voren was opgeschrikt. De plechtigheid werd opge luisterd door militairen die wa ren uitgedost als middeleeuwse piekeniers en musketiers. De „lord mayor" van de city het centrum van Londen was met zijn naaste medewerkers naar de nieuwe brug gekomen om de koningin het met parels bezette zwaard aan te bieden dat haar een vrijgeleide waar borgt dn zijn kleine ambtsge bied. De nieuwe London Bridge die vijf miljoen pond (ongeveer 35 miljoen gulden) heeft gekost, is in de plaats gekomen van een brug uit 1831 die verkocht is aan een Californische olie maatschappij. Deze oude brug overspant nu een zijarm van de Colorado bij het meer van Ha- vasu in de staat Arizona. De nieuwe overspanning van de Theems is de derde iin ver loop van 800 jaar. Daarvoor wa ren er houten bruggen. Een daarvan was in 1014 een sleu- telpunt in de strijd tussen ko ning Ethelred en de Denen. FOTO BOVEN: 0 Koningin Elizabeth onder houdt zich met een groepje en thousiaste kinderen na de offi ciële opening van London Bridge". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een compromis van de kroonleden heeft precies op tijd een dreigende breuk binnen de Sociaal-Economische Raad kunnen voorkomen. De raad had slechts een uurtje nodig om dat voorstel van kroonlid Bosman unaniem te aanvaarden. Wat wel betekent, dat de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel (NCHP) voorlopig géén volwaardige zetel in dit sociaal-economische adviescollege krijgt, maar wel via SER-commissies en zelfs in de plenaire raads vergadering haar stem mag laten horen. Zowel werkgevers als vakcentrales willen het aan voorzit ter drs. J. de Pous overlaten wanneer de centrale op zijn raadgevende stoel mag gaan zitten. Een maand geleden dreigden de drie vakcentrales uit de SER weg te lopen, als de meerderheid akkoord zou gaan met het voorstel van kroonlid Bosman het aantal leden van de SER met drie uit te brei den tot 48 en de Centrale voor Hoger Personeel daarvan een zetel te geven. Dat zou dan een zetel moeten zijn die gezien de uitbreiding van de raad anders aan een verte genwoordiger van de drie vak centrales zou zijn toegevallen. Bosman stelde ook voor de andere twee zetels te verdelen tussen de kroonleden en de industriële werkgevers. De landbouworganisaties zouden dan hun derde zetel niet aan de werkgevers behoeven af te staan Omdat toekomstig NVV- voorzitter Wim Kok onwel werd, schorste drs. De Pous nbouwtcntoonstelling li 1973 Kamperland Ie verpachting van alleen- le-artikelen, ijs, fruit, vis rerkrijgbaar bij het secre- [ntoonstelling, Landbouw- }0-5010). oekend: dat terugbetaald 5 die is ingehouden van ende de jaren 1950 t.rn. ndt plaats aan de hand der telers, waarop de deze terugbetaling kan mei 1973 ten kantore (Van onze sociaal- economische medewerker) Tilburg west-Europa Mat een hardere lijn volgen 'en aanzien van de Verenigde Staten in de tumulteuze valu taspeculaties. De recente Maatregelen om een aantal va lutakoersen van EG-landen te taten zweven moeten de Vere- Mple Staten dwingen tot een Mtensivering van haar optre- n tegenover dollarspeculan- Europese politici laten pen moment voorbij gaan met •e beweren dat de „optimale .Mussing" is nagestreefd. Het s langzaam duidelijk gewor- en dat de machtsverhoudin- jen op financieel-economisch errein in de kapitalistische ereld verschuiven ten gunste «Mi het EG-blok en Japan. de Amerikanen hierop uilen antwoorden zal spoedig jU'uelijl; worden. In elk geval hben zij weinig mogelijkhe- r," "m een harde actie tegen °Pa te ondernemen. Het is wel begrijpelijk dat ,?n aantal Europese naties „t-Duitsland, Frankrijk, Remarken en de Benelux- niet langer bereid Jn grote verliezen te lijden °r steeds maar dollars uit t ..marLt te nemen tegen be- '"«van de eigen harde va- va j 'n circulatie brengen n deze eigen valuta brengt vele nieuwe inflatiegevaren met zich mee die de stabiiise- ringspolitiek van menige Eu ropese regering kunnen aan tasten. De Westduitsers hebben naar hun opvatting het uiter ste gedaan wat van hun in deze omstandigheden verwacht kon worden. Door de devalua tie van de dollar was de West- duitse industrie reeds in een ongunstiger positie komen te verkeren, terwijl de revaluatie van drie procent nog eens een extra offer is. AI met al ver wachten de Westduitse con junctuurinstituten, dat de ge nomen maatregel om de mark met andere valuta ten opzichte van dollar te laten zweven de enige mogelijkheid is om de geïmporteerde inflatie buiten de deur te houden. Dit heeft de Westduitse regering evenals elke andere Westeuro- pese regering nodig om ten opzichte van de vakbonden een gematigd loonbeleid te kunnen afdwingen. Immers el ke nieuwe inflatie-impuls, die het gevolgd is van nieuwe li quiditeitencreatie, welke ont staat als dollars tegen eigen valuta worden ingewisseld, kan leiden tot nieuwe loonei sen. Uiteindelijk kan een sta biel» economische ontwikke ling hierdoor in gevaar wor den gebracht. De recente maatregelen zwevende koersen van zes van de negen EG-landen heb ben een aantal belangrijke ge volgen. In de eerste plaats wordt de totstandkoming van een monetaire Europese een heid opnieuw op de proef ge steld. Het feit dat de valuta van Groot-Brittannië, Ierland en Italië blijven zweven niet alleen tegenover de dollar maar ook tegenover de valuta van de andere zes EG-partners getuigt van weinig solidari teit. Vervolgens wordt het voor de Europese landbouwpo litiek een moeilijke zaak om nog te komen tot reëele com pensaties. Het gemeenschappe lijk prijspeil is in de Europese landbouwpolitiek een hachelij ke zaak geworden. Men kan bij de monetaire compensaties immers niet langer meer van de dollar uitgaan. Een moge lijkheid zou zijn een of andere koers de spilkoers te vinden om zo te komen tot vaste compensaties tussen de zes landen wier onderlinge va luta niet zweven doch waar van de koers maximaal een marge van 2,25 procent naar boven en beneden kan verto nen. Deze koersmarge brengt voor de landbouwhandel grote risico's met zich mee. Men kan zich afvragen waar nu de dollarkoers moet liggen om tot stabiele verhoudingen op monetair terrein te komen. Het zal dié koers moeten zijn althans in de Amerikaanse opvatting die er toe kan leiden de betalingsbalans tekorten van de V.S. weg te werken. Daarbij kan van de EG-landen niet verwacht wor den dat zij de koersen van hun valuta te veel laten oplo pen. Immers hierdoor wordt hun concurrentiepositie ten opzichte van die van de V.S. op de wereldmarkt aanzienlijk verslechterd. Men zou van de Verenigde Staten kunnen ei sen dat zij hun eigen dollar- stroom indammen en de circu lerende dollarvoorraden in Eu ropa terugkopen. Dit is een moeilijke zaak omdat de Ame rikanen geen voldoende voor raden van Europese en Japan se valuta hebben. Bovendien is de goudvoorraad van de Verenigde Staten te klein (on geveer 10-12 miljard dollar) om de circulerende dollars te rug te nemen. Wellicht zouden de Europese regeringen een negatieve rente op buitenlandse deposito's kunnen instellen om zodoende de speculanten af te schrik ken. Deze rente zou dan zeer hoog moeten zijn om het korte termijn-speculatievoordeel te niet te doen. De komende da gen zal blijken hoe men de nieuwe economische machts verhoudingen tussen Amerika, Japan en de Europese Ge meenschap gaat taxeren. DRS. A. A. WENTÏNK. toen de vergadering en kon een breuk op dat moment worden voorkomen. De afgelo pen maand heeft het overleg orgaan van NVT, NKV en CNV echter bij herhaling la ten weten, dat de vakcentrales de SER de rug zouden toeke ren, als de NCHP als volwaar dig werknemerslid zou worden toegelaten Bosman kwam gisteren met een compromis-voorstel op ta fel, dat voor iedereen aan vaardbaar was: de NCHP mag meespreken in de meeste SER-commissies (wat nu ei genlijk ook al gebeurt) terwijl voorzitter De Pous zal bepa len, wanneer een vertegen woordiger van de NCHP op de plenaire zitting zijn mondje mag roeren. Het gaat hier en dat stel de werknemersvertegenwoor diger Spit (NKV) toch wel erg nadrukkelijk om een zuiver raadgevende stem in bepaalde gevallen. Er zal vol gens Pit spaarzaam gebruik van gemaakt moeten worden. Werkgeversvoorzitter mr. Van Boven verzette zich daartegen: „Niet spaarzaam, ook niet te weelderig, maar doelmatig en redelijk". De NCHP zelf verklaarde na de vergadering in alle juichto nen dat de centrale nu einde lijk is erkend als „vierde vak centrale" in Nederland. „Wij zijn nu de enige repre sentatieve organisatie van het hoger personeel en we kunnen nu net zoals de drie andere vakcentrales gaan opereren. We hadden natuurlijk liever een zetel gehad, maar we zijn nu toch ook wel blij met de erkenning: we kunnen nu vol ledig meespelen", aldus een vertegenwoordiger van de cen trale. De centrale denkt zelf in alle commissies van de SER te gaan deelnemen en ook bij elke plenaire vergadering haar standpunt in te brengen. Dat is overigens niet in overeen stemming met wat de SER precies besloten heeft, name lijk dat de NCHP alleen een raadgevende stem in de ple naire vergadering heeft, als daar rechtstreekse belangen van het hoger personeel ter sprake komen. Tenslotte liet de NCHP weten zich te zullen keren tegen elke polarisatie: de centrale hoopt het contact met de andere organisaties van midden- en hoger perso neel (waaronder de NKV bond Unie-BLHP) te verbete ren, maar zij is er niet op uit die organisaties te dwingen zich bij de centrale aan te sluiten. (ADVERTENTIE) Bij de Amro Bank hebt u de keus uit tien verschillende spaarvormen. Van een spaarboekje met 4% rente tot een spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar,die nu zelfs een gegarandeerde rente biedt van maar liefst Laat u bij de Amro Bank vrij blijvend adviseren over de voor u meest geschikte spaarvorm. BONN en Praag bereiden langs diplomatieke weg hervatting van hun overleg over een ver drag voor. De dialoog werd af gebroken omdat met het niet eens kon worden over de po sitie van het verdrag van Mün- chen uit 1938. (vervolg van pagina 1> Waarnemend fractievoorzit ter Tjerk Westerterp zei giste ren, dat voor de fractie nog "steeds geldt, dat een kabinet dat buiten medewerking van Andriessëri om tot stand komt niet „gedoogd" zal worden. Hij weigerde echter deze „banvloek" ook uit te spreken over een kabinet-Den Uyl met NKV'ers (geen fractieleden zijnde). „Die zaak is thans niet aan de orde", meende hij. In kringen van de formateur werd gisteren ten stelligste ontkend dat deze zou overwe gen opnieuw het „inbrekers- pak" aan te trekken, zoals hij dat enige weken terug bij de ARP deed door Boersma en De Gaay Fortman sr buiten medeweten van Biesheuvel te polsen. Er werd aan herinnerd, dat de koningin dinsdag haar vakantie in Lech zal onderbre ken (wat overigens niet veel zegt, want deze week is het staatshoofd ook naar Neder land gekomen om „alleen maar" een tussentijdse stand van zaken te vernemen.) Door echter zoveel nadruk te leggen op de terugkeer van de vorstin werd wel gesugge reerd dat Burger zou overwe gen het bijltje er bij neer te leggen. Dit kan echter ook een opzettelijk verspreid gerucht zijn om de confessionelen als nog op de knieën te dwin gen. ARP-fractiechef Aantjes zei gisteren in een toelichting op de brief aan burger, dat hij „niet optimistischer" was ge worden. maar dat het nog geen zin heeft aan alternatie ven te gaan werken zolang de formateur bezig is. Er zit vogelgekweel in de lucht. Ze zeggen dat je er jong van wordt, als je maar lang genoeg blijft luisteren. Volgens mij word je daar juist oud van. Het studentenprotest is ook niet meer wat het geweest is. Hadden ze hun pa's ook maar mee moeten brengen. Die moeten tenslotte betalen. Koepelgevangenen: in a name? What's Minister De Koster: Er is geen sprake van discriminatie in het leger. Tenminste, niet van progressieve officieren. Tenminste, niet van officie ren. Hartpatiënten: ruziemakende artsen hun Fie-vet geven. Confessionelen: confessie is iets anders dan concessie. En intussen is dan het enige echte eerste kievitsei van dit jaar gevonden. De gelukkige vinder was de 69-jarige O. van der Duim uit het Friese, en inderdaad: zeer frisse, Sttens. Samen met zijn vriend M. Faber, die liefst 72 is, was hij deze week aan het eieren zoeken geslagen. Het ei is ditmaal heelhuids aangeboden aan de commissa ris der koningin. Hendrikje, wiens ei, zoals bekend, gebro ken was bij het „nemen" van een sloot, heeft z'n laatste tra nen inmiddels ingeslikt, samen met z'n laatste flik. (Voor wie deze kolom slechts te hooi en te gras leest, om dit frisse, Friese weide beeld te gebruiken, Hendrikje had van de commissaris der koningin een doos flikken ge kregen als troostprijs), Doordraver van de week lijkt ons allemaal mr. jonk heer De. Bra uw, die het deze week in de kamercommissie welke met de heer Fievet praatte over de problemen in de hartchirurgie, wel zeer van de bonte maakte. Terwijl Fie vet en zijn hartpatiëntenvere niging al, naar hij zei, 30 brie ven en 30 telegrammen had gestuurd naar het ministerie waarvan De Brauw tot de zo mer van vorig jaar bewinds man was, vroeg dezelfde ex- bewindsman: Waarom hebt u nooit met het ministerie ge sproken? Er was nooit antwoord geko men op die 30 brieven en telegrammen. Maar ja, de minister had toen ook weinig tijd, hij was net bezig aan dat ingenieuze stuk wetgeving dat onder de naam 1000 gulden-wet al maanden lang de hele univer sitaire wereld hartkloppingen bezorgt. Laat Burger er dan maar wat langer over doen, als hij dan ook maar met echte mi nisters op de proppen komt. Ik wens u een prettig week einde en extra veel dank aan m'n Etten-Leurse vriendin voor haar bemoedigende woor den. Veel liefs. MERIJN (ADVERTENTIE) bankiers -Hertogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven, Roosendaal, Tilburg, Vught. Spaaragentschappen over heel Nederland.

de Stem | 1973 | | pagina 11