PROMINENT ZEEUWS BESTUURDER Dood J. van Dongen verlies voor Zeeland Metaal onder druk IN MEMORIAM STAKINGEN VERZWAARD SCHELDE HALF PLAT Ander evenwicht op bodem van Haringvliet Taxi-ondernemers niet onder indruk I. VAN DONGEN Maar hij is daarbij èn veilig èn degelijk èn comfortabel. Daar is bet eenMercedes voor. Brits schip legt bij Domburg miljoenenkabel met 1400 gesprekken De Mercedes Diesel is opmerkelijk zuinig. Daar is het een diesel voor. C[2on^ lust lioudt kwis illand Deel van woning uitgebrand Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. 16 MAART 1973 waterstanden zowel voor normale verse consumptie en industrie als voor de doordragende rassen imerteelt met gekoeld iriaal enkele econo- aspecten behandeld, in de vorm van zo- prijs als saldobereke- 'enslotte is het boekje van een adreslijst ïsulentschappen voor bouw, kleinfruitvoor- en onderzoekinstellin- zich met de aardbei- lezig houden, adressen lar men desgewenst inlichtingen kan krij- olikatie over de aard- t kan worden besteld proefstation voor de in Wilhelminadorp. i onzer verslaggevers) 1ND De vogel vere- Zanglust" uit Rilland- oudt vrijdagavond in rpshuis „Luetor et in Rilland,-Bath haar ijkse ledenvergade- idens deze vergadering quiz worden gehouden, alle leden kunnen i. De vragen van deze Qen gaan over onder als politiek, sport, mu- uiteraard vogels. Ook kascommissie benoemd De vergadering begint uur. nd de eigengebouwde a werken aan de plan ezus' moeder sprak, le engel Gabriël haar !en: „Heer hier ben trad en daarmee een in drukwekkende bestuurlij ke loopbaan afsloot, was bij de Zeeuwen een geziene fi guur. Iedereen kende hem als Sjef van Dongen. Toch was hij zelf geen Zeeuw van geboorte. Op 30 maart 1906 werd hij in Haarlem geboren. Zijn ou ders waren rasechte Braban ders. Na in Tilburg de hbs te hebben doorlopen, kwam de heer Van Dongen in 1923 terecht op het kantoor van de Nederlandse Spitsbergen Compagnie te Spitsbergen. Tijdens zijn verblijf daar, dat tot 1928 duurde, speelde hij een belangrijke rol bij de redding van de overlevenden van de ramp met de zeppe lin van Umberto Nobile. Dit avontuur in het barre Noord poolgebied maakte Sjef van Dongen in Nederland tot een beroemd man. Hij werd als een held in Nederland ont vangen en moest talloze le zingen houden over zijn er varingen. In 1957 maakte de heer Van Dongen nog eens een tocht naar Spitsbergen. Dat gebeurde nadat het Noordpoolavontuur van de heer Van Dongen weer in de belangstelling was geko men nadat de VARA het eerste programma van „Dit 's uw leven - anders dan anderen" aan Van Dongen had gewijd, Op zijn tweede tocht naar Spitsbergen nam de heer Van Dongen zijn vrouw mee, die toen zelf ook de plekjes kon zien waar haar man in Nederland al zovele mensen over had ver teld. In 1928, toen bleek dat het winnen van steenkool op Spitsbergen niet exploitabel was, keerde de heer Van Dongen naar Nederland te rug en werd toen vertegen woordiger bij Philips. Latei- verhuisde hij naar Bergen op Zoom, waar hij vertegen woordiger van de Liga-fa briek werd. In 1935 vestigde de heer Van Dongen zich als winkelier in Oostburg. Hij ging zich in Zeeland al vrij snel voor bestuurlijke pro blemen interesseren en daar door was het niet zo verwon derlijk dat hij op 7 juni 1945 tot waarnemend burgemees ter van Aardenburg werd benoemd. Ook fungeerde hij oen poosje als waarnemend burgemeester van Oostburg. Op 1 mei 1946 volgde zijn officiële benoeming als bur gemeester van Aardenburg, een functie, die hij tot 14 juni 1962 vervulde toen hij het burgermeesterschap ver wisselde voor de functie van gedeputeerde van Zeeland. De heer Van Dongen had niet alleen belangstelling voor gemeentelijke zaken, maar ook voor provinciale en landspolitiek. Zo werd hij in 1948 lid van Provinciale Sta ten van Zeeland en van sep tember 1956 tot september 1967 was hij lid van de Tweede Kamer voor dr KVP. De grote verdiensten van de heer Van Dongen werden in de loop der jaren door middel van hoge onderschei dingen tot uitdrukking ge- door middel van het houden van lezingen over zijn Noordpoolavontuur geld bij een te krijgen voor een goe de sportaccommodatie in Aardenburg etc. Na zijn afscheid als gede puteerde leefde de heer Van Dongen rustig in zijn woning te Aardenburg. Hij ontpopte zich als een rasechte kam peerder en een sportieve wandelaar, die graag in alle vroegte met zijn hond er op uittrok. Bijna twee weken geleden kreeg hij en hersen bloeding en werd hij met geleden kreeg hij een hersen- kenhuis in Vlissingen over gebracht. Hier overleed hij gisteren. De begrafenis zal zaterdag om haifelf vanuit de parochiekerk te Aarden burg plaatsvinden. (ADVERTENTIE) De functies, die de heer Van Dongen ten behoeve van de Zeeuwse bevolking heeft vervuld zijn liaast ontelbaar, evenals de activiteiten, die hij in al die hoedanigheden heeft ontplooid. Ais gedepu teerde b.v. heeft hij enorm veel werk verzet voor de concentratie van de water schappen in Zeeland. Een kleine greep uit zijn verdere activiteiten: hij was jarenlang voorzitter van de Katholieke Schippersbond, hij was een belangrijke fi guur in het Wit Gele Kruis in Zeeland, hij was nauw betrokken bij het op poten zetten van het katholiek middelbaar onderwijs in West - Zeeuwsch - Vlaande ren, als lid van de Zeeuwse redactieraad van De Stem gaf hij blijk over een zeer kritische instelling te be schikken. Hij werkte mee aan de totstandkoming van de stichting Zeeland, was een belangrijk man in de Zeeuwsch-Vlaamse Vlassers- bond, had enorm veel werk om In Aardenburg na de oor log weer snel de woning bouw op gang te brengen, ging er na de oorlog samen met mevrouw E.J. van de Broecke-De Man op uit om (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Enkele weken voordat hij zijn 67e verjaardag zou vieren, is «isteren omstreeks het middaguur in het St. Jo- sephziekenhuis in Vlissin gen overleden de heer J. M. V. C. van Dongen, een man die als gedeputeerde, als burgemeester van Aarden burg cn ook nog in tal van andere functies jarenlang de belangen van de Zeeuw se bevolking op onvergete lijke wijze heeft behartigd. De heer Van Dongen, die in 1970 als gedeputeerde af bracht. Belangrijk was voor hem zelf de benoeming tot ereburger van de gemeente Aardenburg. Verder werd hij benoemd tot ridder in de or de van de Nederlandse Leeuw, tot ridder in de orde van Gregorius de Grote en hij kreeg ook diverse buiten landse onderscheidingen. Wat het Haringvliet betreft wordt verder gezegd dat na de afsluiting de stroomsnelheden in de geulen belangrijk zijn verminderd. Een uitzondering daarop vormen volgens het driemaandelijks bericht het gat van de hawk en het slijk- gat, die een belangrijke rol tijdens het vullen en legen van de Haringvlietmond ver vullen. Veel nieuws bevat het tijd schrift ditmaal niet. Heel inte ressant is overigens wel een artikel over het toekomstige gebruik van de drooggevallen gronden in het Grevelingen- meer, gronden, die ten dienste van mens en dier kunnen wor de aangewend. Aandacht wordt verder be steed aan de hydraulische en grondmechanische problemen, die bij het plaatsen van cias- sons ontstaan. Ofschoon het een strikt technische materie is, is het ook voor de leek wel interessant om te weten dat. als een doorlaatcaisson op de drempel van een sluitgat wordt afgezonken, de druk op Tijdens de stakingsdagen in Zeeland maken de vakbondsleiders veelvuldig gebruik van een café. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij De Schelde in Terneuzen hebben gisteren 59 van de 102 werk nemers gedurende 24 uur het werk neergelegd. Aan de sta king hebben niet deelgenomen 22 werknemers die in Vlissin gen werkzaam zijn terwijl een zestal personeelsleden op de ziekenlijst staat. 'V: - '--v-v. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het Haringvliet, dat op 2 november 1970 werd afgesloten is wat de bodembeweging betreft een nieuwe evenwichtssituatie aan het ontstaan. Het ziet er overigens niet naar uit dat die binnen afzienbare tijd zal worden bereikt. Deze conclusie wordt vermeld in de driemaandelijkse berichten over de deltawerken. de ondergrond even snel toe neemt als wanneer er ter plaatse in vijf minuten tijd een flatgebouw van vijf ver diepingen zou worden ge bouwd. Een ander wederom „technisch" artikel handelt over de bouw van de twaalf kabeltorens, die er moeten ko men om de drie kabelbanen over de sluitgaten van de Oos- terschelde goed te laten func tioneren. Uitvoerig wordt in het laatste driemaandelijkse tijdschrift aandacht besteed aan het verloop van de water standen gedurende de storm van 12 en 13 november 1972. Uit de mededelingen over het vorderen van de projecten, waar rijkswaterstaat momen teel mee bezig is, blijkt dat in verband met de bouw van de derde sluis in het Volkerak op het Hellegatsplein naast de autosnelweg een terrein voor de opslag en produktie van voorgespannen liggers in ge reedheid wordt gebracht. Er moeten 260 liggers worden ge maakt. Op 1 maart is met de produktie begonnen. MIDDELBURG De sta kingsacties in Zeeland berei ken, voor zover het deze week betreft, een maximum. Terwijl gisteren bij de N.V. Clitex in Clinge (textiel) het werk werd hervat, wordt de druk op de werkgevers in de metaalsector in Zeeland bi langrijk verzwaard. Vandaag zullen, in volgorde die nog niet bekend is ge maakt, een of meer bedrijfsaf delingen van de N.V. Konink lijke Maatschappij de Schel de te Vlissingen in staking gaan. Gisteravond heeft het bonds-kader, werkzaam in het bedrijf te Vlissingen, daarover beraadslaagd en een plan de campagne opgemaakt. In het bedrijf te Terneuzen van de Koninklijke Maat schappij de Schelde wordt de staking, die gisteren is begon nen, voortgezet. Hetzelfde geldt voor de bedrijven van de gebroeders Boddaert en Co. in Middelburg en Koudekerke. In principe wordt in deze drie bedrijven thans voor onbe paalde tijd gestaakt. De stakingen bij „De Schel de", de grootste werkgever in Zeeland, vormen feitelijk de speerpunt van de acties die de drie industriebonden in Zee land voeren om de werkgevers te bewegen met de eisen van de bonden voor een nieuw loonbeleid, dat de bedrijven overigens niets meer kost dan op grond van hun eigen voor stellen nodig zou zijn, in te stemmen. De directie van de N.V. Cli tex heeft, aldus een woord voerder van de industriebon den blijk gegeven van een ge zindheid die de bonden wat moed geeft op een akkoord voor dit bedrijf afzonderlijk. Om die reden is de druk, die via het middel van de staking op de ondernemingsleiding wordt uitgeoefend, wat ver licht. Voor de z.g. „klein metaal' in Zeeland waren gisteravond nog geen stakingsacties in voorbereiding, alhoewel er over de mogelijkheden om het stakingsmiddel te hanteren wordt beraadslaagd door de vakbondsleden in deze, veelal kleinere bedrijven. (Van onze correspondent) BRUINISSE Van de vrij wel geheel nieuwe woning van de fam. J. M. G. uit Bruinisse is donderdagmorgen de gehele bovenverdieping door brand verwoest. Over de oorzaak van de brand kon men ons nog niets meedelen, daar de technische recherche van de rijkspolitie d: zaak in onderzoek rheeft. De brandweeer van Bruinisse, die het vuur te lijf ging. kon voor komen, dat de brand zich ver der uitbreidde. (Van een onzer verslaggevers) HULST-BREDA De me ning van de taxi-bedrijven in Zuid-West-Nederland over de door de Tweede Kamer aan vaarde populaire-taxiplannen zijn nogal verdeeld- Dit bleek uit een steekproef die we gis teren namen. Van de tien on dervraagde taxibedrijven wa ren vijf het niet eens met de nieuwe plannen. Vooral de woordvoerder van de Red-tax uit Breda vond dat er aan de nieuwe plannen nogal wat „maren" zaten. ..De verhuur per zitplaats zie ik al niet zitten. Mensen die per taxi willen reizen, wil len dat alleen doen. anders nemen ze het openbaar ver voer wel". „De centrale moet ik helemaal van de hand wij zen. het is veel te duur en werkt bovendien zelfs kosten verhogend". Hij wist te vertel len dat een Haagse taxicentra le per iaar 730.000 gulden moet uittrekken voor haar centrale. „Dat is dan zestig gulden per wagen". Een heel ander geluid was te horen in het antwoord van iemand van de Atax in Etten-Leur. ..Ik wil bij wijze van spreken tiendui zend gulden geven voor een centrale". „Je bent van alle rompslomp op administratief gebied af en je kunt eventuele beunhazen snel opsporen. Nu werkt immers iedereen met de mobilofoon naast en door el kaar". Als voorbeeld noemde hij de moord in Sliedrecht. „Als er een centrale geweest zou zijn, dan zou men weten vanwaar de verdachte man een taxi belde. Nu heeft ie mand hem verwezen naar een collega omdat hij geen taxi vrij had. Maar de dader heeft de betreffende collega nooit gebeld. Taxi-Reintjes uit Oos terhout wilde het allemaal nog even afwachten en dan rustig bekijken. „De centrale zie ik nu al niet zo zitten voor een kleine plaats", vertelde hij- Ook in het taxi-bedrijf treedt branche-vervaging op. Enkele ondervraagde taxi-onderne mingen zijn met de huidige toestand best tevreden. Een bedrijf in Bergen op Zoom „Mijn café is het hoofdmiddel van bestaan". Andere taxi-be drijven hebben slechts indirect te maken met het openbare taxiwezen. Zij vervoeren pa tiënten naar revalidatiecentra of verzorgen als hoofdbestand deel bruiloften en begrafenis sen. Opmerkelijk was dat vrij veel Zeeuwse taxibedrijven nog niet op de hoogte bleken te zijn met de voor hen toch zo belangrijke uitspraak van de Tweede Kamer. Een Mercedes Diesel heeft een 2000 of 2200 cc motor. Brandstofverbruik: nauwelijks meer dan 3,5 cent per km. Maar een Mercedes biedt meer dan zuinigheid alléén. Een rotsvaste wegligging met een hoge mate van veiligheid en rijplezier. Krachtige schijfremmen. Een veiligheidskooi. Perfecte stoelen. Een fluisterdiesel, trillingvri} opgehangen in een rammelvrije carrosserie. Juist die eigenschappen geven de Mercedes Diesel zo'n hoge inruilwaarde en dus een zeer lage afschrijving per kilometer. Ook na vele jaren trouwe dienst. Dat doet geen enkele diesel hem na. Wanneer mogen wij u noteren voor een proefrit? ci xk. Een kleine berekening leert dat een Mercedes Diesel bij 35.000 km' per jaar al voordeliger is dan een benzinewagen van 12.000,- of meer. GARAGE 'T WESTEN B.V., Oostburg, Breedestraat 23, tel. 01170-2255. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Binnen afzienbare tijd zal het Britse kabelschip „Alert" weer voor de Walcherse kust verschij nen. Dit vaartuig, dat speciaal is gebouwd en ingericht voor het leggen van onderzeeka bels, zal een nieuwe verbin ding tot stand brengen tussen het PTT-landstation te Dom burg en de plaats Broadstairs in het Britse graafschap Kent. De nieuwe kabel wordt 89 zeemijlen lang. Voor het tot stand brengen van de zgn. kustverbindingen bij deze kabel wordt het Ne derlandse kabelschip „Direc teur Generaal Bast" ingezet. Het leeuwedeel van het karwei wordt door de „Alert" ge klaard. De onderzeese kabel is uitgerust met 13 ingebouwde versterkers. De kosten van het project, enkele miljoenen, worden gedragen door de En gelse, Duitse en Nederlandse PTT. Vorig jaar heeft de „A- lert" ook al tussen Walcheren en de Britse kust, geopereerd in het kader van het Britse streven om zoveel mogelijk communicatielijnen naar het continentale deel van de ver- grot» Euromarkt gebied te leg gen. Het miljoenenproject, dat voorziet in directe kabelver bindingen van Engeland met West-Duitsland, België, Neder land en Denemarken, is nog niet geheel voltooid. Li de 1-oop van dit jaar wordt de kabel tussen Engeland en De nemarken in dienst gesteld, waarmee er tussen Engeland en het vasteland van Europa 10.000 telefooncircuits tot stand zullen zijn gebracht. De Britse PTT acht dit ech ter onvoldoende, omdat ver wacht wordt dat het aantal telefoongesprekken tussen En geland en het continent zich in enkele jaren tijd zal vervier voudigen. In 1971 werden er tussen Engeland en het Vaste land een kleine 20 miljoen ge sprekken gevoerd. In 1975 zul len het er meer dan 80 mil joen worden. De nieuwe zeekabel tussen Domburg en Broadstairs heeft een capaciteit van 1.380 tele foongesprekken tegelijk. De kabel komt 1975 in bedrijf. (Van een onzer verslaggevers) Jij gelegenheid van het overlijden van de heer J. M. A. C. i Dongen schreef de commissaris der koningin in Zee- I land, mr. J. van Aartsen, het volgende in memoriam „Jlet de heer J. M. A. C. van Dongen is een man heenge in, die de provincie Zeeland op vele plaatsen en posten lïeeft gediend. Het bericht van zijn zo plotseling overlijden [keft het provinciaal bestuur sterk aangegrepen. Wie had [tem nog niet een veel langere periode gegund van rust na ie arbeid, na een leven van dienst aan de gemeenschap, als burgemeester, als lid van de Tweede Kamer, als lid van [Gedeputeerde Staten van Zeeland en in nog zo veel meer [functies en hoedanigheden [Eet beeft niet zo mogen zijn en ons rest thans niets meer [isn een herinnering aan een rechtschapen mens. Als lid van [Gedeputeerde Staten, tot wiens portefeuille de zaken van Waterstaat behoorden, heeft hij zich op dit terrein bijzon- lier verdienstelijk gemaakt; in dit verband denk ik ook aan [ietbelangrijke aandeel dat hij heeft gehad aan de concen tratie van de waterschappen in onze provincie. 3p 2 juni 1970 nam hij na een G.S.-lidmaatschap van S r - afscheid. Hij vond dat hij diende terug te treden, Idat de tijd voor een jongere was gekomen. Hij verheugde [nth op een nieuwe levensperiode, waarin er meer tijd zou [ajnvoor liefhebberijen, waarvan reizen niet op de laatste [•iaats kwam. [lij zullen aan de heer Van Dongen blijven denken als aan |fflmens met een gaaf karakter, een integere persoonlij k- d die openstond voor de mening van de ander, die met te overtuigingskracht maar met niet minder humor de Jim toevertrouwde zakenbelangen wist te verdedigen, die [ftblijk van gaf zijn onderwerpen tot in de kleinste bij- |ionderbeden te kennen. :t was een voorrecht met hem te mogen samenwerken. [Voor de vele vrienden die hij had, betekent zijn heengaan [ten zeer zwaar verlies. [Hoge C-od degenen, die hem het naast stonden Zijn troost [schenken. De commissaris der koningin in de provincie Zeeland, Mr. J. VAN AARTSEN. He redactie heeft Sjef van Dongen in vele functies van ibij meegemaakt, als burgemeester, als vooraanstaand IKVP'er, lid van de Tweede Kamer, als lid van G.S. en ptstunrder van vele verenigingen, als lid ook van de Zeeuw- redactie-adviesraad van deze krant. In al die functies [ontmoette je steeds dezelfde Van Dongen; een bijzonder [beminnelijk mens, hartelijk en open in de omgang. Een i werker, die zich niet op de voorgrond drong. Een aam bestuurder, die midden tussen de mensen stond, Iwman die zijn hart aan Zeeland had verloren. redactie zijn wij de heer Van Dongen in het bijzonder 'dank verschuldigd voor de wijze waarop hij, als lid ■nu de Zeeuwse redactie-adviesraad, het beleid van de Irant kritisch volgde, stimulerend en corrigerend, met T'-ledig begrip ook voor wat wij wilden maar niet altijd |Ween konden realiseren. van Dongen was een fijne, blijde mens, die warmte JBzich heen verspreidde. Onze gedachten gaan uit naar |p gezin voor wie zijn heengaan een heel groot verlies ■betekent. Hij had nog zoveel te geven. Moge de zijnen Iwin en vertroosting vinden in hun onvergetelijke herin- lïtingen, in de overtuiging dat voor hem de dood het begin Ij van een nieuw leven bij de Heer. Ook wij zullen in I"ikbaarheid de herinnering aan hem als een groot goed *ren. L. LEIJENDEKKER zaterdag rV'oomitzichten voor zaterdag |(\..„-"<hs, opgesteld door het ■lit donderdag om 18 droog, af en toe L en meest normale tempe- i, An- Weersvooruitzichten Inland sem'ddehl over Ne- Uj zaterdag: »ntal uren zon: 2 tot 8. Min- |J]( omstreeks normaal, 'aai v6mp,; omstreeks nor- j Kans op een droge peri- Pu Van minstens 12 uur: 95 k„„nt; Kans op een geheel V„ maal: 90 procent. C' n zon: 0 tot 6- Min- 11 4 Van ongeveer normaal (jj. Sraden boven normaal, 'lal r?P" van ongeveer nor mal K ^raden onder nor- j Kans op een droog peri- <C JT 12 uur: 90 WeL ,S °P een ëeheel s etmaal: 70 procent. Morgen, maart: Belgen op Zoom 2.43 en 5 10; Hanswfeert 1.54 en 14.29; Terneuzen 1.18 en 13-48; Vlissingen 0.51 en 13.18; Wem'ldinge 2.33 en 15.00. Konstanz 258 (onv). Rhein- felden 181 (plus 2). Straats burg 144 (pLus 8). Plittersdorf 302 (plus 5). Maxau 364 (plus 8). Plochingen 153 (min 5). Mannheim 180 (-16). Stein- bach 155 (- 7). Mainz 230 (-8). Bingen 127 (-7). Kaub 153 (-6). Trier 275 (- 14). Koblenz 171 (-11). Keu len 152 (-11). Ruhrort 331 (- 19). Lobith 956 (-22). Panner- dense kop 927 (-21). Nijmegen 759 (-23). IJsselkop 847 (-18). Eefde IJssel 399 (-16). Deven ter 276 (-19). Monsin 5460 (onv). Borgharen 3949 (plus 2). Belfeld 1146 (plus 4). Gra ve beneden de sluis 510 (onv). De staking had een bijzon der rustig verloop. Gistera vond werd verwacht dat het werk vanochtend geheel zou worden hervat. Het is voor het eerst in de geschiedenis van De Schelde in Terneuzen dat personeel van dit bedrijf in staking ging. Gistermorgen werden na mens het stakingscomité aan de poort van het bedrijf pamflet ten uitgedeeld waarin opge roepen werd het werk voor 24 uur neer te leggen. Volgens het pamflet heeft de directie niet op aanvaardbare wijze gereageerd op de eisen van de vakbonden. „Wij moeten eisen afdwin gen met actie", aldus het vlug schrift, waarin de bekende ei sen van de werknemersorgani saties waren opgenomen. Ver der wordt verwezen naar de stakingsactie bij De Schelde in Vlissingen. Opgeroepen werd zich solidair te tonen met de collega's in Vlissingen. Aan de stakingsoproep werd zonder meer door de werkne mers gehoor gegeven.

de Stem | 1973 | | pagina 3