MM! I fijzen: Geen discriminatie van progressieve officieren Spaarrente tot NI procent hartpatiënten KAMER AKKOORD MET RIJKSBIJDRAGE VOOR TAXI-CENTRALES MOORD lekker thuis zelfgebakken patat friet etenv I Water voor de wijn Laurent d. bekent veel misdrijven friet da's pas patat li MINISTER DE KOSTER: 'jt1 1IM NAAMSVERWISSELING VRIJ IDE RREDASE „KOEPEL" Chinezen met buit overval gegrepen wh binnenland buitenland 13.-/23.' Hoger beroep der Industriebonden op 25 april Drie doelen bij brand in Spa Acht maanden voor oor vijg Doden bij aanslag in Vietnam '^inadal CONTACT Y.S.-CHINA Giftige stof in grondwater in Belgisch dorp Drs. H. Ier Heide adviseur bank Tegen de zin van Udink SCHUMANN TREEDT AF Peron voor samenwerking met Europa BELGEN EXTRA ATTENT OP „ZWARTE SEPTEMBER" Bus Handtas rJi ill I VRIJDAG 16 MAART 1973 EITSVERF gaat I maten 116-170 Corduroy jongensbroeki fijne rib. twee op- gestiktezakken.juknaa lussen voor brede riem, uitlopende P'JPen* Kortom, alles anno 1973. Ook de kleuren: zand, bruin, raf, navy- ^(STERDAM (ANP) Ap woensdag 25 april zullen por het gerechtshof in Am sterdam de pleidooien worden «houden in het hoger beroep L de industriebonden NVV ej NKV hebben aangetekend teren het vonnis van de Haar de rechtbankpresident. In ,iin uitspraak in kort geding van 5 maart gelastte de Haar de rechter dc bonden de stakingsacties bij Hoogovens te beëindigen. SPA (ANP) Twee kinde ren, een meisje van zes jaar en 'een jongen van twaalf en hun moeder, zijn in het Belgi sche Spa omgekomen nadat er brand was uitgebroken in het pension waar ze woonden. De jongen sprong in paniek uit een raam en viel dood op straat. Het meisje en haar moeder kwamen in de vlam men om. (Copyright De Stem. Het Parool) (ADVERTENTIE) De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 7%.% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van orize kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK (Van een onzer verslaggevers) BREDA Na drie weken onder eikaars naam in de Bredase gevangenis De Koepel te hebben doorgebracht zijn Gerrie S. en Henk v. I). deze week op vrije voeten gesteld, hoewel een van hen n«ï straf had uit te dienen. Op 22 februari werden zij van de Haarlemse strafgevangenis overgebracht naar Breda. Maandag werd S., onder de naam Van B. in vrijheid gesteld, terwijl hij in feite nog een flink restant »>n een straf van drie maanden tegoed had. Eenmaal in Amster dam gearriveerd bracht hij de gevangenisdirectie telefonisch op ilt hoogte van haar vergissing. De directie kon niet meer doen ile „echte" Van D., later op de dag eveneens vrij te laten. De persoonsverwisseling had plaats vóór aankomst in de Bredase gevangenis. Gerrie S. en Henk van D. hadden tevoren afgespro ten eikaars naam op te geven. Het pian werkte omdat geen van feide delinquenten legitimaties met foto bij zich had. Het bete kende wel dat zij zich zeer consequent aan de gemaakte afspraak moesten houden. Volgens de Bredase gevangenisdirectie vroegen 'ij om die reden zelfs niet eens bezoek aan. De gevangenisdi- ijctie wees er op dat het hier niet om een gevaarlijke man gaat. -Die zitten er niet meer in Breda, evenmin als lang gestraften. Hel maximum voor Breda is vier maanden", aldus de directie. (Vervolg van pagina 1) Fievet legde de kamercom missie vier kernpunten voor: Waarom is er aan de acade mische ziekenhuizen nog steeds een personeelsstop? Daardoor kunnen de hart- eentra niet hun minimum Mn open hartoperaties ha len, wat wel noodzakelijk is vo°r de „vingervlugheid" 'an de chirurgen. I is de komende vijf jaar mjua 70 miljoen gulden no dig. I Waarom heeft minister ®'uyt nog steeds niets ge daan aan de conflictsituaties Utrecht, Eindhoven en uburg, terwijl hij wel had toegezegd dat er nieuwe •earns zouden worden ge. 'ormd? Er z'jn prachtige rapporten ''gebracht, maar daar houdt "et dan ook mee op. knelpunt zit hem, vol I ,j. 'evet, ook in de heersen- I >.:r'entaliteit onder de cardio- lïim «en cardio-chirurgen. Er li™, Iouten gemaakt. En het ISeen zin „oude koeien' I sloot te halen, maar dan van a- we v°lgens Fievet wel IVni fouten willen leren, week zal de kamer- "tttmissie zich in Rotterdam 'soke faculteit) technisch I hart i?-e moeilijkheden rond de I ohirurgie laten voorlichten. dan later moeten worden uit gebouwd binnen de achtste me dische faculteit. Volgens de vereniging zou dat het enige hartcentrum zijn in heel Zuid-Nederland. De hui dige situatie, namelijk dat Lim burg, Noord-Brabant en Zee land niet over een dergelijk centrum beschikken is voor de vereniging „onaanvaardbaar". ATHENE (DPA) Een temperamentvolle 21-jarige Griekse zange res heeft een wat onge bruikelijke getuigenver klaring met acht maan den gevangenisstraf moe ten bekopen. Toen ze als getuige in een proces werd gehoord beant woordde ze een vraag van de advocaat met een oor- vijg. Ze werd terstond tot acht maanden veroor deeld wegens belediging en verstoring van de pro ces-gang. SAIGON (RTR-AFP) In Zuid-Vietnam zijn gisteren tien mensen gedood en bijna ne gentig gewond toen guerrilla strijders granaten wierpen in een boeddhistische pagode vol mensen- Het incident gebeurde in het dorp Saoi Xien in de Mekong Delta. öe Neder I it I ten Ver 'landse Hartpatiën- ereniging heeft de kamer- I rp„'j"ss'e gevraagd er bij de I esn v op aan te dringen snel I he( centrum te openen I Maaz'ekenhuis Annadal in stricht. Dit centrum zou (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Nixon heeft meegedeeld, dat ongeveer 1 mei het Ameri kaanse verbindingsbureau in Peking zal worden geopend en tegelijkertijd de Noordvietna- mese regering gewaarschuwd dat Washington niet met lede ogen zal blijven toekijken als Hanoi onbeperkt wapens en militair materieel naar Zuid- Vietnam blijft infiltreren. Op een persconferentie in Washington deelde de Ameri kaanse president mee. dat de ervaren 75-jarige diplomaat David Bruce aan het hoofd komt te staan van het twintig man omvattende verbindings bureau, dat algemeen be schouwd wordt als in alles een ambassade, behalve in naam. Bruce leidde onder meer de Amerikaanse delegatie bij het vredesoverleg in Parijs en was respectievelijk ambassadeur in Londen, Bonn en Parijs. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Na nu pas bekend wordt is het dorpje Oelegem, onder de rook van Antwerpen, twee weken gele den aan een ramp ontsnapt. Door een defecte kraan in een installatie van de firma Oleofina is tweeduizend liter acrylonitril weggevloeid en waarschijnlijk in het grondwa ter terechtgekomen. Het be stuur van Oelegem werd dade lijk door de directie van het gebeurde op de hoogte gesteld, waarna de bevolking zonder opgaaf van redenen verboden werd grondwater te drinken Bij het drinken van door deze substantie besmet grondwater gaat men zich moe en luste loos voelen, zodat men het het best met een slaapmiddel kan vergelijken. Acrylonitril wordt verkre gen door waterafsplitsing uit ethyleen-cyaanhidrine. Het is volgens het Antwerp se CLW (Centrum tegen Lucht en Waterbezoedeling) een ui terst giftige stof. Wanneer het gif zich verbindt met grond water kunnen door het drin ken van een uiterst geringe hoeveelheid braken, hoofdpijn, ademhalingsstoornissen en ir ritatie van huid en ogen optre den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het met veel tam tam aan gekondigde debat in de Tweede Kamer over de stryd binnen dc top van de Koninklijke Land macht is als een nacht kaars uitgegaan. Op vra gen van de socialist Ste- merdink ontkende minis ter De Koster iedere vorm van discriminatie binnen de landmacht van pro gressieve officieren Vervanging van topfunc ties is volgens minister De Koster op dit ogenblik niet aan de orde en evenmin in de naaste toekomst. Volgens de heer Stemerdink zou het namelijk gaan om de top functies van chef generale staf, van opperofficier per soneel, van kwartiermees ter-generaal en van com mandant van het eerste legerkorps. Minister De Koster ver klaarde dat het bij de huidige benoemingen niet gaat om de allerhoogste beleidsfuncties, maar om functies waaraan op- perofficiersrangen zijn verbon den. De benoemingen die hier uit zullen voortvloeien leggen niet vast wie te zijner tijd de genoemde topfuncties gaan be zetten. Minister De Koster wees erop, dat het merendeel van de officieren, die zijn aan bevolen voor plaatsing in een functie op beleidsniveau in Den Haag de laatste twee of drie jaren een functie vervul de bij het legerkorps. En alle officieren in topfuncties in Den Haag zijn op een na - de kwartiermeester-generaal werkzaam geweest bij het eer ste legerkorps. De socialist Stemerdink toonde zich tevre den met het antwoord van de minister. In de PvdA-fractie werd verondersteld dat het aanvan kelijke advies van de raad van opperofficieren wei dege lijk de progressieve officieren achterstelde, maar dat als ge volg van de ontstane rel een en ander inmiddels is rechtge trokken. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Drs. H. ter Heide, oud-voorzitter van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen (NVV), is be noemd tot adviseur van de Am- ro-bank. In de raad van advies van de bank hebben tien deskundigen, die verschillende terreinen van de maatschappij kunnen over zien, zitting. Zoals bekend kan binnenkort bovendien de benoeming van drs. Ter Heide tot hoogleraar aan de economische hogeschool te Rotterdam worden verwacht. HLLN3I,H3 AdV Voor goede draagbare DAMES- CONFECTIE tot maat 58 Elegante Damesconfectie Ginnekenstraat 153 hoek Van Coothplein Breda - Tel. 01600 - 34965 's Maandags de gehele dag gesloten. Onmiskenbaar zit er zoiets als het voorjaar in de lucht, ontluikende vrienden en vriendinnen. Maar beneden op de grond kan het nog frisjes wezen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks de afwfjzing van minister Udink (plaatsvervangend minister voor Verkeer en Waterstaat) aanvaardde de Tweede Kamer gisteren met grote meerderheid een motie van de socialist Van Thijn om bij het populairder ma ken van het vervoer per taxi (taxicentrales) een rijks bijdrage te verstrekken. Minister Udink ontraadde de motie omdat hij als demissio- PARIJS (RTR-AFP) —De Franse minister van buiten landse zaken, Maurice Schu mann, treedt morgen af. Bij de pas gehouden verkiezingen voor de nationale vergadering leed hij, zoals door ons ge meld, een nederlaag. De mi nister van justitie, René Ple ven, die hetzelfde is overko men zal vandaag eveneens zijn ontslag indienen bij president Pompidou. De twee bewinds^ lieden die beiden sinds 1945 steeds herkozen waren in het parlement, moesten zondag jl. hun meerdere erkennen in hun socialistische tegenkandidaat. Pleven werd met slechts 45 stemmen verschil verslagen, terwijl Schumann 358 stem men te kort kwam. De onder minister van buitenlandse za ken, André Bettencourt, zal tijdelijk de portefeuille van Schumann overnemen. DEN HAAG (ANP) Lau rent D., de 21-jarige koopman, broer van een van de bezet ters van Deil, die zich zondag middag aangaf bij de politie in Den Haag, heeft een groot aantal misdrijven bekend, waaronder twee roofovervallen en een groot aantal inbraken en diefstallen. De totale buit van de bekende overtredingen bedraagt ruim 150.000 gul den. Laurent werd gezocht voor een roofoverval (buit: 7000 gulden) op een winkelier aan de Hoefkade. Nadat men hem een dag later in een auto had zien rijden, werd een groot scheepse klopjacht op hem ge opend, maar hij kon ontsnap pen, nadat hij eerst nog op een rechercheur geschoten had. Zondag kwam hij, na te lefonische aankondiging zij nerzijds het politiebureau aan de Jan Hendrikstraat binnen lopen. Na uitgebreide verhoren be kende hij de volgende zaken: de roofoverval waarvoor hij gezocht werd (de overvallen winkelier zei in de gemasker de man Laurent herkend te hebben); een overval od 19 januari op een postagentschap in Voorburg (buit tien mille en een groot aantal postzegels van onbekende waarde). Voor deze overval was hij door de politie van Voorburg gearres teerd, maar een dag later al weer op vrije voeten gesteld wegens gebrek aan bewijs. Laurent gaf ook drie inbraken toe en twee diefstallen in Den Haag, buit onbekend. Hij zei in de buurt van Amsterdam 60 bontjassen te hebben gestolen ASSEN (ANP) Vier zgn. Singaporechinezen zijn giste ren aan de Duitse grens aan gehouden kort nadat zij in As sen de eigenaar van een Chi nees restaurant aan de Gro ningerstraat van f 30.000 had den beroofd. De vier Chinezen drongen in alle vroegte de woning van de Chinees T.Y. Woo binnen. Zij lieten de kin deren van de man aanwijzen Waar hij sliep, waarna zij hem onder bedreiging' van messen en pistolen dwongen hun ge'd te geven. Zij knevelden hem daarna en gingen er met de dertig mille vandoor in de richting van de grens. De dou aneambtenaren roken onraad toen zij in de auto van het viertal een losse patroon zagen liggen. Een nader onderzoek leverde het geld en de wapens waarmee gedreigd was op. De vier Chinezen hadden ook sie raden meegenomen met een waarde van f 6000. Ook deze werden in de auto teruggevon den. Een van de vier mannen blijkt betrokken geweest te zijn bij de roofoverval die on langs werd gepleegd op een Chinese zaak aan de Binnen- bantammerstraat in Amster dam. met een waarde van 75.000 gulden, waarvoor hij bij helers echter maar 25.000 gulden zou hebben teruggekregen. Laurent was in al zijn verklaringen uiterst vaag en wilde boven dien zijn helers niet noemen. In Kethel (Schiedam) pleegde hij eind februari een inbraak in een kledingzaak, waarbij voor 18 mille aan suède jassen werd buitgemaakt. Hij had er maar 6 mille voor teruggekre gen, zei hij. In Wijk bij Duur stede werden bij een inbraak 60 suède jassen buitgemaakt: waarde 30 mille, voor terug gehad 10 niillo. MADRID (DPA) De Ar gentijnse ex-dictator Juan Pe ron, wiens beweging met haar presidentskandidaat Hector Campora een overwinning in de Argentijnse verkiezingen heeft behaald, heeft zich giste ren op de Spaanse televisie uitgesproken voor samenwer king met Europa. Peron zei dat Argentinië en Europa elkaar zeer na liggen. „Naar oorsprong en cultuur zijn wie zeer Europees. Inter nationaal gezien liggen wij in een derde wereld, waarvan de kap het al geïntegreerde Euro pa is", aldus Peron. De ex-dictator noemde een integratie van Spaans spre kende landen in Latijns-Ame- rika „absoluut noodzake lijk". „Wanneer wij in het jaar 2000 niet verenigd zijn, dan worden we waarschijnlijk door anderen gedomineerd." ver klaarde hii. BRUSSEL (ANP) De Belgische veiligheidsdiensten zijn sinds enkele dagen extra attent, nadat men in België de beschikking gekregen heeft over berichten dat „Zwarte September" de Palestijnse verzetsorganisatie, haar aan dacht speciaal op België zou gaan richten. Volgens overi gens niet officieel bevestigde berichten zou een comman dogroep van deze organisatie, die momenteel in Spanje zou verblijven, zich gereed maken voor terreurdaden in België. Onze zuiderburen die een con centratie kennen van interna tionale organisaties (NAVO, EEG) overwegen sinds enige tijd om Israël toestemming te verlenen nabij Luik, in Bier set, een vliegtuig- en wapen fabriek te bouwen. nair minister geen beslissing kon nemen over een dergelij ke ingrijpende financiering. Met uitzondering van de KVP- fractie dacht de Tweede Ka mer er echter anders over. De eindstemming over de wijzi ging van de wet autovervoer personen werd echter aange houden tot de volgende week, omdat bij nader inzien enkele wijzigingsvoorstellen van de Tweede Kamer nog overleg noodzakelijk maakten. Het ging daarbij met name om het amendement van de socialist Van Thijn om nog strenger od te treden tegen de zgn. „snor ders en beunhazen". Zoals gemeld zullen na aan vaarding van de wet de taxi's niet meer gebonden zijn aan vaste standplaatsen en wordt de mogelijkheid van verhuur per zitplaats geboden. Boven dien zullen grotere gemeenten aan de taxi een voorkeursbe handeling moeten geven bij het opstellen van verkeerscir culatieplannen. Daartegenover worden aan de ondernemers en de chauffeurs strengere ei sen van vakbekwaamheid etc. gesteld. (Vervolg van pagina 1.) Dat de politie het aanvan kelijk zeer raadselachtige mis drijf toch nog zo snel heeft weten op te lossen, is te dan ken aan het uitgebreide buurt onderzoek in Sliedrecht, dat de Rotterdamse reeherehe-expert inspecteur Blaauw opzette. Bijna dertig rechercheurs van de Sliedrechtse politie en het recherche - bijstandteam Zuidwest begonnen aan het buurtonderzoek met als belang rijkste vraag aan de bewoners: „Kent u iemand, die zondag avond na half elf is thuis ge komen?" Zo verzamelde de politie een lijstje van mensen, die op de avond van de moord inderdaad na half elf waren thuis geko men. Op die lijst stond ook een ongeveer twintigjarige jonge man, die om tien voor elf in die buurt uit de bus van Rotterdam was gestapt en in de richting van de Deltalaan was gelopen. Die jongeman was, zo is nu gebleken, de bijrijder A. de B„ die na een bezoek aan Rotter dam naar huis ging. Hij had een mes in zijn zak dat hij zaterdag in de Maasstad had gekocht. Mr. Niessen: „We wil len niet zeggen waarom hij dat mes kocht." Uit het overigens nog sum miere feitenrelaas van de jon geman over de gebeurtenissen heeft de politie niet kunnen afleiden dat roof of onbeant woorde seksuele wensen het motief waren voor de fatale steekpartij. Voor A. de B. naar huis ging begroef hij eerst de handtas, gooide verder de portefeuille van de vrouw in de berm van de rijksweg en wierp het mes in een sloot. Op aanwijzing van de bijrijder vond de politie gistermorgen de tas en het mes. Hieruit valt m.i. voor een belangrijk deel de ambivalen tie in de mens omstreeks deze tijd van het jaar te verklaren: hij loopt me zijn hoofd in de (lente) wolken en staat met beide benen op de koude grond. Daar moet een mens wel verkouden van worden. it Of schizofreen. Maar laat de moed niet in de kille schoenen zinken. Daar is nooit genoeg reden voor. dat zien we bij NAC. Feyenoord, PSV, FC Twente en FC Den Haag, allemaal uit geschakeld voor de KNVB-be- ker. Daar gaat ons goeie geld. A Een „kapitale" uitschake ling, als u het mij vraagt. •it Of zijn al die dure jongens in die clubs gewoon een kapi tale vergissing? Is het van het zeker? dan toch de schuld kapitaal? Nee toch Tja, 't is wat te zeggen, als je niks te zeggen hebt. Dat de kas van de PSP leeg is. zat er eigenlijk altijd wel een beetje in. Die naam heelt me al vaker doen denken aan een leeglopende fietsband: PSSSSSP. Moeten ze maar gaan lopen. •it Of.... per taxi. Want die wordt nou populair gemaakt, zoals dat heet. Een „volksver voermiddel", vrij vertaald. Je zou wonderwat gaan den ken. ais je dat woord ziet. Wat ik nu weer verneem over die hoorzitting van de kamercommissie voor volksge zondheid over de hartchirur- gie. zou je in een vrij land toch niet voor mogelijk hou den. In dat gezondheidswe reldje schijnen mensen niet te mogen zeggen wat ze den ken. it Leve de volksgezondheid. Schaar-t u in de rijen der vrije volkeren. Lucht uw hart. De zon schijnt mij naar bui ten te willen schijnen. En het lukt nog ook. Ik ben effe weg. MERIJN OP Corsica fourageren vier hefschroefvliegtuigen ongeveer veertig dorpen die sedert het weekeinde door enorme sneeuwmassa's zijn geïso leerd. (ADVERTENTIE) Zélf thuis patat friet bakken naar eigen smaak: haal zo'n zak voorgebakken Dam-Friet in huis even frituren enhet hele gezin kan smullen! Dam-Friet is een diepvries- produktvan Dam-Chips en verpakt in't zakje met de rode ruit. m ir li i

de Stem | 1973 | | pagina 13