Door actief duo Segers-Wiskerke Subsidie is harde noodzaak DISTRICTS FINALE BANDSTOTEN Ceulemans komt naar Sluiskil Acütergrondinfori Gilbert de Caluwe is de sponsor VONCK EN SCHOUT IN „CROSS DES NATIONS" J leikan Uil van de ZEYAC Feestavond damclub GDC Tot de bodem Optimisme bij Lex van Rie zmmmÊÊÊmmÊÊKmm Spanning sport 1 Vergadering van distriet KNBB Apparaten Bo PRIET PRAAT DONDERDAG 15 MAART 1973 20 oMDERDAG 15 MAART 1973 t&fö j ff OMLOOP VAN DE BRAAKMAN MET STERKE TOPCOUREURS (Van onze sportredactie) PHILIPPINE De eerste klap is gevallen. De inschrij ving van de sterke Frisol-formatie voor de Omloop van de Braakman, die op 7 april wordt gehouden is binnen. Henk Seegers (voorzitter van het organiserende wieier- comité Philippine) en secretaris Paul Wiskerke vertellen het met gepaste trots. Niemand minder dan de regionale vedette Cees Priem, winnaar van de openingsklassieker de „Ster van Zwolle" (vorig jaar tweede in de Omloop van de Braakman), Nanno Bakker, Fedor den Hertog, Louis Westrus en Wim Albersen komen in de Braakman in actie. Voor Paul Wiskerke en Henk Segers, de grote stimula tors van de Omloop van de Braakman twee voorbeelden van de juiste manier van aanpakken weten om de Zeeuwse wielersport nieuw leven in te blazen een teken dat hun werk aanslaat. Nu al staat het vast dat ploegen als Frisol, Delbana, Trieo Noble, Ketting, Van Erp- Hutchinson, Kavero, Drinkwaard, Caballero, twee ploegen van de wielervereni ging Zeeuwsch-Vlaanderen, Theo Middelkamp, de wieler vereniging Roosendaal, Van Dijk verwarmingsinstallatie en Victoria Novi van de partij zullen zijn. Veertien van de zestien tot zeventien ploegen van zes man die zullen star ten, zijn binnen met hun in schrijving. De namen van de renners moeten bij de meeste ploegen nog ingevuld worden. Alleen voor de spetters van Frisol was dat niet moeilijk. Voor de enthousiaste Paul Wiskerke en Henk Segers staat het echter vast dat het weer een grandioos wieler spektakel zal worden. Een groots evenement van het jon ge wielercomité Philippine, dat pas acht jaar bestaat. Op aandringen van Segers en Wiskerke stapte men vijf jaar geleden af van het idee van de kermiskoersen. Al wordt die er nu nog steeds gehouden naast de Omloop van de Braakman. De eerste editie van de omloop was er een voor nieuwelingen. Wiskerke: „De eerste keer stonden wij (Wiskerke en Se gers, red.) garant. Ieder voor een bedrag van f 1000,-. Het eerste jaar hadden we nog de tegenslag dat we samen vielen met de Omloop van de Baro nie. We hadden maar zes ploe gen aan de start. De tweede keer reden we apart. De derde keer samen met de Konde van Friesland". Tegen die tijd had de Om loop van de Braakman echter al een reputatie veroverd. De organisators in Friesland toonden op de volgende kalen dervergadering van de KNAU niet de minste behoefte meer om gelijktijdig met de Braak man een ronde te organiseren. Het actieve wielercomité van Philippine, vooral draaiend op de inzet van het duo Wisker- ke-Segers en penningmeester J. Spuesens, zat niet stil. Het was er tijdig bij om allerlei ploegleiders te benaderen voor de omloop. Dat ging meestal op een taktische manier. Een nieuwjaarskaart, vergezeld van de beste wensen en een „tot ziens bij de Omloop van de Braakman". Dergelijke ges tes doen het wel. Ook bij de ploegleiders, die hun pupillen graag meenemen naar de Braakman. Want het is goed toeven in Philippine. Segers de man die voor niemand opzij gaat en Wis kerke kregen erkenning bij de rest van de leden van het wielercomité, de wat behouden der garde, die toch respect kreeg voor de doordouwers. Bijzonder knap was dat het duo Segers-Wiskerke er vorig jaar in slaagde de gehele Olympische selectie naar de Omloop van de Braakman te krijgen. Alles wat er maar te oontracteren viel werd er ge contracteerd. Middelink ging door de knieën, mede dank zij de medewerking van sport- commissielid Arjaan de Schip per, consul Ben IJsebaert en Wim Jeremiasse, die het wie lercomité met raad en daad terzijde staan. Het is voor het wielercomité financieel af en toe wel tot op de bodem van de gespleten kas gaan. Er is een aparte kas van de Omloop van de Braak man en de kermiskoers, maar men slaagt er toch in met behulp van sponsors steeds in de zaken financieel rond te krijgen. Ai vinden de organisators dat de gemeente Sas van Gent best eens over de brug kan komen. Henk Segers: „Het ge meentebestuur vindt het prachtig dat de Braakman door de omloop goede publici teit krijgt. Dat is belangrijk voor de promotion van Zee land en met name van de gemeente Sas van Gent. Maar subsidie is er niet bij. We krijgen nu voor het eerst een subsidie van f 75,-. Een fooi. En dat nog alleen omdat de Omloop van Zeeuwsch-Vlaan deren ook subsidie krijgt. Van f 95,-. Dat zijn toch zeker geen bedragen. Daar kun je je grootmoeder nog niet voor la ten fietsen. Men zou ons eens wat soepeler moeten behande len". Het omloop-comité laat zich echter niet ontmoedigen. De steun van de sponsors is er weer. De maandenlange voor bereiding is niet voor niets geweest. Klinkende namen staan al overal op het pro gramma. Dat de omloop een succes wordt is nu reeds ze ker. (Van onze sportredactie) AXEL Het district Zeeuwsch-Vlaanderen van de KNBB heeft het biljartseizoen er bijna opzitten. Er moet nog één districtskampioenschap worden afgewerkt en dat zal de komende dagen gebeuren. Op 17, 18. 23, 24 en 25 maart wordt er in café-restaurant De Gentse Vaart van Wim Lensen de finale gespeeld van de hoofdklasse bandstoten van het district Zeeuwsch-Vlaan deren. Een belangrijk kampioen schap, deze laatste titelstrijd, want alle Zeeuwsch-Vlaamse toppers zijn hier van de partij. Met uitzondering van Theo Platjouw, lid van de organise rende vereniging Ed Hore mans, die om persoonlijke re denen heeft afgezien van de voorwedstrijden voor dit kam pioenschap. Lensen heeft zijn biljart helemaal laten opknap pen laten voorzien van een nieuw laken zodat de Zeeuwse vedetten met hoge moyennes moeten kunnen ein digen. De organisatie is bij Ed Horemans in goede handen, want deze vereniging organi seerde eerder dit seizoen de districtsfinale vierde klas libre tot ieders tevredenheid. Van Leemput (Ons Ver maak) uit Lamswaarde zal in Axel zijn titel verdedigen. Via de voorwedstrijden hebben de volgende zeven spelers zich geplaatst voor de finale: L. Dallinga (SBC) Sluiskil, 3.05; F. de Rijk (HBC) Hulst, 3.00; E. Nachtegaal (De Kroon) St.- Jansteen, 2.80; Th. Fas (ABC) Sluiskil, 2,95; P. Freyser (Concordia) Terneuzen, 3.04; R. Dieleman (ABC) Axel, 3.12; R. Clayssens (KOT) Sas van Gent, 2.64. Reserves zijn: J. Leenaart (Pop) Hulst, 2.43; A. van Eenenaam (ABC) Ter- neuizen, 2.42; C. Vermeulen (Concordia) Terneuzen, 2.32. De eerste partijen beginnen zaterdag 17 maart om 18.00 uur. Zondag worden de finale wedstrijden om 19.00 uur voortgezet. - i M-, Henk Segers en Paul Wiskerke, de mannen van de Omloop van de Braakman. (Van onze sportredactie) SLUISKIL De Belgische sterbiljarter Raymond Ceule mans veelvoudig Belgisch, Europees en wereldkampioen in verschillende spelsoorten komt vrijdag 30 maart demon stratiewedstrijden spelen in Sluiskil. In café Dallinga in Sluiskil treedt A. Dallinga, de plaatse lijke vedette als sparring--part ner van Ceuelemans op in de volgende spelsoorten: libre lo ver 300 caramboles), bandsto ten (75 caramboles), kader 38- 2 (200 caramboles) en drie banden (60 caramboles). Voorts zal Ceulemans nog een demonstratie in het fantasie classique geven. Voor de en tree-prijs van f 2,50 kunnen de Zeeuwse biljartliefhebbers Ceulemans in Sluiskil aan het werk zien. De wedstrijden be ginnen om 20.00 uur. De orga nisatie is in handen van de biljartvereniging SBC uit Sluiskil. (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM De derde Severing van de VPRO Na ns serie, over „De hond en i achterban", gaat vanavond r het verloop van de sta le zoals die plaatsvond in f Staaf- en Draadfabnek van 'olaTbij'probeert^men na te mva kinl bin be\ een boiï den l| bril gan ond of het bedrijvenwerk deli Cees van Dongen, witmaar van het vorig jaar. (Van onze sportredactie) PHILIPPINE De grote sponsor van de Omloop van de Braakman is ongetwijfeld de 35-jarige Gilbert de Caluwe, een vrijgezel, die bezeten is van de wielersport. Een paar jaar geleden sponsorde hij de Ketting-ploeg met Tabak, Aling en Schür, en vorig jaar knalde hij er f 1000,- tegenaan (Van onze sportmedewerker) HULST/HEIKANT Voor het eerst in de geschiedenis nemen op zaterdag 17 maart Amerikaanse, Japanse en Australische atleten deel aan de internationale Cross des Nations in het Belgische Waregem. Een elitegezel schap, dat natuurlijk wordt aangevuld met de Europese atletiektop. Hierbij is na lang beraad ook de Neder landse afvaardiging ge voegd. In die Oranje-af vaardiging zitten ook twee Zeeuwse atleten, uit het kleine Zecuwsch-Vlaamse grensdorp Heikant, resorte- rend onder de gemeente Groot Hulst. Het zijn Piet Vonck en Jo Schout, twee atleten die hun sporen in deze tak van sport al duidelijk hebben verdiend. Niet alleen in Zeeland. Ook nationaal-Schout sleepte enke le weken geleden bij de A- junioren nog twee Nederland se titels in de wacht en ver buiten onze landsgrenzen. Vooral in België, waar Schout al vele triomfen vierde, en dat nog steeds aan de lopende band doet. Clubgenoot Piet Vonck, doet bij de senioren niet voor Schout onder. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat beide atleten in de Neder landse ploeg voor de internati onale cross werden gekozen. Toch wordt het voor het duo uit Heikant de eerste grote confrontatie met de wereldtop. In totaal nemen aan deze cross twintig landen deel, die alle maal hun topatleten afvaardi gen. Behalve Vonck bestaat de Nederlandse senioren-ploeg uit: Nijstad, Hermes, De Ruy- ter, Jansen en Van Wansum. Jo Schout zal met Emaus en Van de Hoorn deel uitmaken van de Nederlandse junioren- ploeg. Lex van Rie, Piet Vonck en Jo Schout. Zowel trainer Lex van Rie van de Hulsterse atletiekvere niging RKHAV als zijn pupil len Vonck en Schout kijken met spanning uit naar hetgeen het gaat worden in Waregem. Van Rie is optimistisch ge stemd. Van Rie: „Voor Jo Schout zie ik het allemaal gunstig verlopen. Ik verwacht direct geen eerste plaats, maar ik dacht toch wel dat hij zich bij de eerste vijftien moet kunnen plaatsen. Dat zou dan een zeer goed resultaat zijn. Veel hangt af van wat de Amerikanen hier presteren- Welke toppers stu ren ze, en tot wat zijn die in staat? Het zal toch voor Schout niet gemakkelijk wor den, want verschillende eerste jaars senioren, zoals de Belg Schots, die Vonck al eens naar de tweede plaats verwees, starten nu in de junioren-klas- se. Maar het Heikantse cross fenomeen, gaat vol vertrouwen naar Waregem", zegt trainer Lex van Rie. „Schout steekt momenteel in blakende vorm. Hij zal in Wa regem moetan bewijzen dat hij ook tot de Europese top behoort. Dit vooral met het oog op de Europese kampioen schappen die in augustus en september in het Westduitse Duisburg worden gehouden. De limiet voor de 5000 meter is gesteld op 14.45 minuten en Schout liep vorig jaar deze afstand al in 14.49 minuten. Dus dat moet kunnen voor Schout dacht ik. Dan kan hij het gehele komende seizoen hierop afstellen". Is Lex van Rie optimistisch gestemd over de komende prestaties van Schout, de Hei kantse junior zelf bekijkt het totaal anders. Schout: „Het zal zeer moeilijk worden in Ware gem. Met een klassering tus sen de dertig en veertig bes ten ben ik al dik tevreden. De Belgen Schots en Nuyts zijn voor mij favorieten. En laten we nog maar niet praten over wat de andere buitenlan ders gaan doen. Ik zal al hard genoeg moeten lopen om de Belgen bij te kunnen houden. Ik durf me echt niet aan een voorspelling te wagen- Ik zal me wel optimaal op deze cross voorbereiden. Ik ben al aan het trainen vanaf half oktober. En dat begint nu aan het ein de van het seizoen echt zwaar te wegen". Ook Piet Vonck bereidt zich zoals op elke grote wedstrijd optimaal voor. Vonck: „Ik wil me op de eerste plaats voor- waan nestelen wat de Neder landse ploeg betreft. Want tij dens de Nederlandse cross kampioenschappen heb ik niet al te veel gepresteerd. Als ik nu de Nederlanders achter me kan laten ben ik al tevreden. Mijn verwachtingen? Ach, ik zal proberen me bij de eerste vijftig te plaatsen. Dan heb ik, naar mijn overtuiging, een goede prestatie geleverd. Het parkoers speelt voor mij een belangrijke rol. Dat scheelt bij de klassering". Piet Vonck heeft zich in het vooruitzicht van deze wed strijd - vooral omdat dit duel in België wordt gehouden, waar Vonck een groot aantal bewonderaars heeft een speciaal trainingsprogramma afgewerkt. Een programma dat hij heeft uitgestippeld over zandpaden in de bossen van het naburige Stekene in Bel gië. Hier hebben de twee Hei kantse atleten in het afgelopen weekeinde vele kilometers af gelegd. De supportersclub uit Hei kant zal natuurlijk met een fiks legioen aanhangers in Waregem present zijn. Niet al leen supporters, maar ook an dere belangstellenden kunnen zich voor de reis naar Ware gem opgeven. Dit bij voorzit ter L- Ringoot en ere-voorzit- ter A. Schalkens in Heikant of bij trainer Lex van Rie in Hulst. De reis wordt gemaakt met twee bussen en de prijs is populair gehouden: slechts zes gulden. (Van onze sportmedewerker) HEIKANT De Zeeuwsch- Vlaamse Automobielclub (ZE- VAC), houdt zondag 18 maart een oriëntatierit voor automo bilisten, die wordt verreden in de gemeente Huist. Deze oriëntatierit, die als naam kreeg „Eerste Heikantrit", vervangt de vroegere Huifkar rally. Een rit die bij de rally enthousiasten altijd zeer popu lair was. De „Eerste Heikantrit" ls uitgezet door de heren C. Au- denaarde en J. Thuy uit Hei kant en F. Stevens uit St.- Jansteen. Om het voor ieder een aantrekkelijk te maken, hebben de organisators beslo ten zowel een A als een B- klasse vian start te laten gaan. Een A-klasse waarin de er varen rallyrijders uitkomen en een B-klasse voor de categorie beginnelingen. De hoofdwegen zijn in deze rit zoveel mogelijk vermeden. De lengte van de rit, die gere den moet worden met een ge middelde snelheid van dertig kilometer per uur, bedraagt 50 kilometer. Voor elke deelnemer is er een prijs beschikbaar. Voorinschrijving voor de A- klassers bij C. Audenaarde (tel. 01140-3127) en voor de Bi-klassers bij J. Thuy (tel. 01140-3651). De inschrijving op de dag van de rit zelf vindt plaats in café Commerce, bij Th. de Block, Julianastraat 13 in Hei kant van 13.00 tot 14.00 uur, waar direct na afloop van de rit ook de prijsuitreiking wordt gehouden. De start is op het fabrieksterrein van de fir ma d'Hooghe in Heikant. De eerste wagen wordt om pre cies 14.01 uur weggeschoten. (Van onze sportredactie) AXEL In café-restaurant „De Gentse Vaart", beter be kend als het mossel- en pa linghuis van Wim Lensen aan de markt in Axel wordt vrij dagavond een vergadering ge houden van het district Zeeuwsch-Vlaanderen van de Koninklijke Nederlandse Bil jartbond. Belangrijkste agendapunt is de vaststelling van een compe titie voor vier- of achttallen die elkaar in districtsverband zullen bestrijden. om de complete Ulympia1! Toer-ploeg van Ketting te kunnen contracteren voor de Omloop van de Braakman. Ook voor de kermiskoers die het wielercomité Philippine jaarlijks op het programma heeft staan is De Caluwe de belangrijkste sponsor. Op zaterdag 24 maart wordt in hotel-café-restaurant De Zwiaam in Philippine de ronde miss-vertoiezing gehou den voor de Omloop van de Braakman, Deze miiss-verkie- zdng wordt gesponsord door modehuis Resy unit Philippine en begint om 19.30 uur. Char mante Zeeuwse schonen die willen deelnemen aan deze miss-verikiezing kunnen zich opgeven bij Henk Segers in Philippine telefoon 01159- 385. Voor de Omloop van de Braakman zal er tevens een aifwaohtingiskoers voor nieuwe lingen warden venreden. Bier- voor hebben zilch al 36 nieu welingen aangemeld. Een week na de Omloop van de Braiaikman houdt het wielercomité Philippine op nieuw een genttemenkoers. Dit initiatief viiel vorig jaar bij zonder in de smaak. Daarom deze herhaling. De organisatie van de tijd rit van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen is opge; dragen aan het wielercomité Philippine. Deze tijdrit zal in de Braakman worden gehou den. De afzetting van het par koers van de Omloop van da Braakman gebeurt door eigen mensen van het wielercomité. Allemaal gecharterde vrijwil ligers. Dat functioneert uitste kend. De politie zegt dat alles fantastisch gaat, en dat zij er niets aan hoeft te doen. Het wielercomité Philippi ne heeft de volgende samen stelling: H. Segers (voorzit ter), P. Wiskerke (secretaris), J. Spuesens (penningmeester), W. Spuesens, H. van Steenber gen, E. Pieters, p. Moelker, A. Vermeire en W. Roegiest. Om de kosten zoveel mo gelijk te drukken, hebben Paul Wisikerke en Henk Se gers een eigen stentilënachine gekocht voor de samenstelling van de programma's van de Omloop. Het w-ais wel een ver rassing voor de rest van het comité, maar men zal er spoe dig het nut van inzien. Wim Bra/venboer, de Tri» Noble-Acifit-coureur in die tijd was de winnaar van de Omloop van de Braakman in 1970. Ketting won het ploe- genklassement. In 1971 gM de winst naar Charles de Smit (Trico Noble), de formatie die ook het ploegen klassement worn. Caballero-renner Cees van Dongen bleek vorig jaar de rapste coureur in de Om' loop van de Braakman, terwijl Trico Noble opnieuw ais es- ste eindigde in het ploegen- klassement. A De start en finish van de Omloop van de Braakman vin den plaats in de Kanaalpold®- straat te Philippine. De stad is om 13.00 uur precies. De afstand bedraagt 158 kilometer (vier grote ronden van 39.5 kilometer). (Van onze sportmedewerker) GOES Bestuur en lede" van de Goese damclub Gut gaan vrijdagavond in Termi nus in Goes lekker eten feestvieren in verband met het 50-jarig bestaan. Het bestuur van GDC houd' eerst een receptie van 6 tot uur. Daarna gaat men zich te goed doen aan een smakelijKe hap uiteraard met muzih"16 omlijsting. (Van AMSTERDAM Zelden is film pijnlijker verlopen als nu het jongste werkstuk van Fon. Tijdens de vertoning was er na stil en was er geen applaus, terwi iluitend door medewerkers en nie omringd. tademakers is eigenlijk nooit de lieveling van de Nederland- te (lees: Amsterdamse) kritici [eweest. Karakteristiek is wat lat betreft de kop „Waarom tademakers nooit een echte filmer wordt", die de recen- ent van De Tijd over de volle ireedte van de pagina zette bij Ie première van „Mira". On- lanks dit en andere voor Ra lemakers weinig lovende ver- lalen, was het publiek entliou- iast. lerkwaardig genoeg trekken Ie films van Rademakers Dorp aan de rivier; Makkers tokt uw wild geraas; Het nes; Als twee druppels water; )e .dans van de reiger; Mira ea nu dan Niet voor de poe sen) in het buitenland al jaren Ie aandacht. Op verschillende estivals haalde hij prijzen, «wijl hij voor „Dorp aan de uvier" een Oscar-nominatie "'eeg als de beste niet-Engels- ahge film. Sleutelwoorden tijdens het na- toen (zonder Rademakers) "J „Niet voor de poesen" wa- „Clockwork orange" en slechte na-synchronisatie". Ik jen daarover met Rademakers San napraten. Wat het eerste «treft zei hij: „Ik kocht in 8»o voor heel veel geld de 'eenten van het boek van Ni- Was Freeling. Ik vond het erhaal heel boeiend, dat ge- van die kinderen tegen de maatschappij en hun ouders. voor allerlei moeilijkheden ■et de financiering heeft het «,"f> geduurd voordat ik mijn Pannen eindelijk kon realise- en- "ang nadat ik de rechten ja,- f?kocht, las ik in Time ^Stanley Kubrick „Clock- j >rk orange" ging maken. ik een korte versie van m verhaal las dacht ik, ver- ik kan mijn §e8even door de plee trekken. ■k heb het toch maar niet ge- n ben daar achteraf blij '„e 's zo'n groot verschil s 1 films- Bij Kubrick j0 et,..totaal futuristisch ge- .bi) mij realistisch, bij m 's er geweld omwille van geweld, bij mij heeft het het met Echt voor rieui Oors kers kaan maai voor begii het wore niet heef met geld oog blee: Brit: Op werd voor het seerd Rade niet goed perfe allee wenc gek land in waar ze w alles te mi Rade tiek zelf Maai grote het ben Enge is n: ben chro king Volg er ir ling ten bij, vind lijke „geb laat- zicht „We als beer lijke ©PIB MHNMtMi fZA/ ISËH-AD c /2>S9

de Stem | 1973 | | pagina 20