Bond Weduwe en Weduwnaar wil vooral contacten leggen UW ONDERKOMEN VOOR VAN GOGH'S KOSTTE ELF MILJOEN lat het Telen Herstel groot-seminarie (oude-stijl) van de baan Hartchirurg promoveert op onderzoek aangeboren hartafwijking van mens tof mens De nood van oude mensen Ruim twee miljoen betaalpassen binnenland buitenland lichtkoepels Ter harte Bibliotheek Onderkoeling papier oor uw pen Conflict of harmonie Protest na pro-Hitler- uitlating te Wenen Noodtoestand door sneeuw in Roemenië Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. DONDERDAG 15 MAART 1973 15 19 Het is een beetje stil ge- toerden rond de Nederlandse Bond Weduwe en Weduw naar- Nog niet zo lang gele ien werd met enig trompet geschal de oprichting bekend gemaakt van een aantal ad viesbureaus van deze bond. Maar sindsdien heejt men er eigenlijk maar weinig meer van gehoord. Dat is jammer, want deze bond doet een he leboel werk en zou eigenlijk nog veel meer mensen willen bereiken dan nu al het geval is. Daaraan wil dit artikel een bijdrage leveren. Niet omdat wij van mening zijn, dat we een soort ledenwerf actie moeten gaan houden voor deze bond. Maar wel, omdat uit gesprekken met bestuursleden duidelijk wordt, dat hier in een enor me behoefte wordt voorzien. Behoefte aan menselijk con tact, aan begrip, aan opvang van mensen, die door het verlies van hun man of vrouw in de penarie zitten. De Bond Weduwe en We duwnaar werd zes jaar gele ien opgericht. Twee jaar la ter kwam de eerste afdeling in deze streken van de grond. Dot was de afdeling Breda. Contactadres van deze afdeling is Hubertuslaan 14, tel. 01600-53881, waar ook het adviesbureau is geves tigd. Bovendien kan men zich voor inlichtingen wen den tot mevrouw Vlasblom tel. 01600-50608. Momenteel zijn er ook plannen om in andere plaatsen in zuid-west- Nederland afdelingen te stichten: in Roosendaal is men al volop bezig. Wat wil die bond eigen lijk? Is het weer een soort vereniging van huisvrouwen, een vrouwengilde, een gezel ligheidsclubje, dat verder niet aan de weg timmert? Voor een deel wel, ja. Maar voor een ander deel, het be langrijkste, is het meer. De Bond Weduwe en Weduw naar is een sociale instelling waarin nie- de beroepskrach ten het voor het zeggen heb ben, maar de betrokkenen zelf. In de Bond vinden men sen elkaar, die door eenzelf de lot zijn getroffen ,die een zelfde verdriet moeten ver werken. Daarin ligt de kracht van deze bond. De ervaring van vele art sen, sociale werksters, leken is, dat wie haar man verliest of zijn vrouw een slag krijgt, die heel moeilijk te overwin nen is. Er ontstaan allerlei materiële problemen, de op voeding van de kinderen is een problematische zaak. Maar daarvoor zijn nog op lossingen te vinden via be staande officiële instanties. Maar hoe moet het met de eenzaamheid, de stille avon den, die momenten, de feest jes, waarop je je het vijfde wiel aan de wagen voelt, de momenten waarop je je in eens realiseert, dat je over hebt, dat er niemand op je wacht als je thuis komt ven het werk, dat er niemand is die je kunt verwennen, de nachten, dat je alleen in bed ligt, verlangend naar een strelende, troostende hand. Hoe moet het daarmee? De Bond wil nu juist daar aan iets doen. Nee, het is geen huwelijksbureau hoewel er verschillende pa ren zijn, die via deze organi satie een nieuw huwelijk zijn begonnen. De Bond wil een gelegenheid geven tot samen zijn. Samen zijn met mensen, die niet alleen kun- put om door te gaan. Velen, maar nog te weinigen. De bond wil niemand dwingen om lid te worden. Wie er zelf in slaagt om niewwe zin aan het leven te geven is gelukkig, Maar misschien dat nen zéggen, wat er aan de hand is, maar die het ook voelen. Juist dat contact, die mogelijkheid om bij wijze van spreken uit te huilen blijkt een zeer positieve werking te hebben. Er zijn gelukkig vele weduwen en weduwnaars, die er zo in geslaagd zijn om hun situatie te aanvaarden. Die uit dat begrip de moed hebben ge- zijn of haar ervaringen ande ren, die daarin nog niet zijn geslaagd van nut kunnen zijn. Wie na lezing van dit arti kel vindt, dat het toch nuttig kan zijn om eens in contact met de bond te tred.en kan elke dinsdagavond vanaf acht uur terecht in een zaal tje aan de Meerten Verhof t- straat 10 in Breda. Daar heb ben de bijeenkomsten plaats, waarop van alles en nog wat wordt georganiseerd, maar waar vooral de mogelijkheid wordt geboden om bij elkaar te zijn, een stukje eenzaam heid te delen, om te pra ten. En wie zo'n algemene bij eenkomst te griezelig vindt, te openbaar kan terecht bij een van bovenstaande tele foonnummers. Wij hopen met het bestuur mee dat velen het aandurven om dat eerste contact te leggen. De redactie van Van Mens tot Mens heeft een bijzon der sympathieke brief gekre gen van de heer A. de Jong, Roland Holsstraat 69b in Breda. „Aangezien ik mij voor de situatie van bejaarden inte resseer en graag in mijn vrije tijd iets op dit terrein wil doen, dacht ik, hoe kom ik in contact met die oude mensen, waarover u in uw rubriek herhaaldelijk hebt geschreven. Ik heb niet de illusie, dat ik de problemen kan oplossen. Maar van de vele zaken die dan ongetwij feld aan de orde komen is er toch altijd wel iets, waarvan men zegt, hier kan alleen of in samenwerking met ande ren daadwerkelijk wat hulp worden geboden. Het kan niet meer dan een beetje zijn. Maar misschien dat we door deze beetjes weer iets nader tot elkaar kunnen ko men". We brengen deze opmer kingen van de heer De Jong maar al te graag over. We hopen van harte, dat er men sen zijn, die het aandurven om te reageren. En wie het „gek" vindt om zich recht streeks tot de briefschrijver te wenden laat maar iets ho ren aan het adres van Van Mens tot Mens. Wij zorgen dan wel, dat het wordt door gespeeld. REDACTIE VAN MENS TOT MENS (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Op de plaats waar enkele jaren ge- leden twee kapitale villa's uit het einde van de negen tiende eeuw representatief stonden te wezen voor de allure van de Amsterdamse Museumbuurt, is nu een uiterst modern bouwsel ver teren, bedoeld als schatka mer voor een bewaard ge- Heven cultuurgoed uit die- I telfde negentiende eeuw. Het betreft het Rijksmuseum Vincent van Gogh, geplaatst ;taen het Rijksmuseum van i je Nachtwacht en het Stede- 1 Sik Museum van de moderne I kunst, Ieen museale omgeving, die I !a weerga in Nederland niet Isent, worden 150 schilderijen Ik400 tekeningen van Vincent I Gogh ondergebracht. Aan I «je collectie worden nog eens I® schilderij en van tijdgenoten "n van Gogh toegevoegd, als- Jak alle documenten de schil- :er betreffende, zijn brieven I? een complete bibliotheek, lien verzameling al met al, I jKrvan de waarde de bouw- Ij'sten van het nieuwe mu- Ijctm vele, vele malen over at. Voor het bouwwerk wer- n U miljoen guldens op ta- 1™ gelegd door de Nederlandse I Staat. een paar maanden, dan Iji'het museum voor het pu- l>« worden opengesteld. (2 15 oa Precies te zijn). Het li-touw verdient het bij een Lf'e bezoek aangegaapt te I Men als een op zichzelf |«and kunstwerk. Het mu seum werd gebouwd als dag lichtmuseum. Door merkwaar dig gevormde lichtkoepels op het dak valt het daglicht drie etages diep. Afgeschermd en wel door een horizontaal ge plaatst afschermwerk. Een ander technisch fenomeen is diep in de kelders aan te treffen: de airconditioningin stallatie, een novum in ons land. De lucht wordt van bui tenaf het museum ingezogen en wordt gefilterd in rollen kunststof, die met het uur zwarter worden. Gefilterd en wel wordt de lucht omhoog het gebouw in gestuwd, en verbruikt en weer teruggezo gen in de luchtverversingsin stallatie. Een procédé dat het mogelijk maakt de temperatuur in dit gebouw zonder één oen- slaanbaar raam op peil te hou den. Heel deze techniek is ingeroe pen om de staat van de schil derstukken op peil te houden. De tekeningen kunnen het daglicht echter niet velen. In de van binnen volkomen open tentoonstellingskoker is de tweede verdieping afge schermd. In een lange slurf wordt een deel van de teke ningen getoond. De totale col lectie is te groot om als geheel te tonen. Directeur van het museum is dr. Emile Meyer, voor enige ja ren hoofd van de Educatieve Dienst van het Rijksmuseum. Hij heeft de stap naar het van Goghmuseum gezet omwille van de uitdaging een nieuw museum op te zetten. Dat van Gogh's werk hierin een onder komen zou vinden stond bij hem op de tweede plaats. Het opzetten van een museum ver taalt de heer Meyer in het voe ren va-n een museumpolitiek. En die gaat verder dan de gla zenwanden van het museum. Dr. Meyer: „Ik heb het altijd jammer gevonden dat de 1 mil joen 300Ö00 mensen die jaar lijks het Rijksmuseum verlaten de Spiegelgracht afzakken in de richting van het centrum. Ik wil daar mijn Museum plein-gedachte tegenoverstel len. Dat plein achter het Rijks museum zou ik willen bestem pelen als „het grootste cul tuurgebied op het kleinste op pervlak. Ga maar na; behalve het Rijksmuseum tef je eraan: het Stedelijk Museum, het Van Goghmuseur het Convertge- bouw. Dat wordt gecomple teerd door een uitgebreid arse naal aan winkels en cafés. Dat moet eens' uitgebuit worden. De nazorg van het museumpu- bliek gaat mij ter harte. In het museum zelf spreekt dr. Meyer zijn publiek straks op diverse niveaus aan. De collec tie vormt de hoofdschotel, maar alweer uniek voor ons land is een ruimte op de bega ne grond: de creativiteitsruim- te. Met dit idee is de neef van Vincent van Gogh, ir. van Gogh, uit Amerika teruggeko men. Daar treft men geen museum zonder een dergelijke ruimte. Om de zaak goed te verstaan: zij is in de eerste plaats be doeld voor volwassenen. Met een crèche heeft de creativi- teitsruimte niets uit te staan. Ir. van Gogh (eigenaar van de collectie voordat deze in han den van een stichting over ging): „Dat is een misverstand in Nederland rond die creati- viteitswerkzaamheid". Er heerst rond het van Gogh museum een ander algemeen misverstand; namelijk dat de collectie voor een deel afkom stig zou zijn uit het Kröhler Müllermuseum op de Hoge Ve- luwe. Dat is niet juist. In dit, in eerste aanleg nog door Riet veld ontworpen museum, komt de collectie terecht, die tot dusverre in het Stedelijk Mu seum een onderkomen vond. Aan dr. Meyer is in verband met het statische in de collec tie al eens de vraag voorgelegd of hij zich niet de beheerder van een mausoleum moet noe men. De directeur beantwoordt de vraag ontkennend. „De schilderijen zuilen inderdaad op een vaste plaats blijven hangen. Alleen op de begane grond organiseren we wisse lende tentoonstellingen. Maar nergens is bewezen dat men sen iedere keer iets anders willen zien. Mijn ervaring is dat je juist bij ieder bezoek het werk vanuit een andere gezichtshoek kunt benaderen. Dat geeft uiteindelijk een ver diept beeld. Mijn mening is dat de dyna miek uit de bezoekers zelf moet komen. Mijn bedoeling is 0 Dr. Meyer voor het nieuwe museum. ook door middel van lezingen, aanduidingen en publicaties de mensen tot het besef te bren gen dat je een ding op tiental len verschillende manieren kunt bekijken. Ik hoop hier in een gtatische opstelling dyna mische mensen aan te treffen. De dynamiek van het museum zit overigens haast onzicht baar in de bibliotheek van het gebouw. Zij vormt de achter grond voor de van Goghstudie. De schilder is maar de mening van dr. Meyer op vele punten door te lichten. Een vraag aan dr. Meyer; Wat is het effect van een dergelijke studie Dr. Meyer meent dat de van Goghbelangstelling alleen al een diepergaande studie recht vaardigt. „Bovendien doen mensen graag dingen waar ze zin in hebben. Er zijn nu een maal mensen die het „waar om" willen weten". CJRECHT (ANP) De op- "thting van een nieuw groot ttuiarie-oude stijl voor de Hdiing van katholieke pries- I !ers 1 van de baan. Hiertoe l.'iben de zeven Nederlandse shoppen in Utrecht tijdens 'maandelijkse vergadering ["«stemmig besloten. |,ji?°«'s bekend, is er de laatste ||i ™or verscheidene Romein - I' «Woriteiten aangedrongen Vergelijk instituut te stich- Ini0? studenten in een 15,_r, J*eschermde omgeving op lïh af.8'elopen jaar zijn zowel lipt j- k'sdom Roermond als in I kin ocees Rotterdam bespre- I Sen gevoerd over de stich- ,J van een soort groot semi- 1,3 waaraan een aantal I it,,j kandidaten liever zou «eren dan aan de vijf jaar lij °Pgerichte theologische I "®seholen. Tijdens hun vergadering heb ben de bisschoppen zich duide lijk positief getoond t.a.v. ini tiatieven op het gebied van diepere geestelijke vorming en striktere religieuze gemeen schappen voor theologiestuden ten, „die dit op basis van hun levensroeping wensen". Na drukkelijk vragen zij echter de initiatiefnemers zich voor hun studie wel aan te sluiten bij een van de vijf katholieke theologische opleidingen (Am sterdam, Heerlen, Nijmegen, Tilburg, Utrecht). Deze plan nen moeten zo stelt het communiqué van de bisschop penvergadering worden ver wezenlijkt „op verzoek van en in overleg met de studenten, studentenpastores, docenten, kortom, allen die met de hui dige opleiding te maken heb ben". Hiertoe keren de bis schoppen zich tegen iedere vol ledig geïsoleerde opleiding, maai- komen tegelijk tegemoet aan een groep studenten, die later als celibatair priester wil werken en meer nadruk wenst te leggen op een eigen reli gieus leven. De theologiestudenten, die later als priester, pastoraal werken, catecheet of theoloog in een bepaald bisdom denken te gaan werken, behouden ech ter hun volledige vrijheid zelf te beslissen over hun geeste lijke vorming en hun woonkli maat. Wel zijn aan elke theolo gische faculteit of hogeschool een of meer studentenpastores verbonden, die contact hebben met de meeste studenten, en bestaat er veelal een ruim aan bod voor geestelijke vorming en gebedsleven. De studenten leven op kamers of in groepen. Een gedeelte woont in huizen, die eigendom zijn van een bis dom. De bisschoppen zullen voorts de CBC (Centrale Beleids Commissie voor de katholieke instellingen van wetenschappe lijk theologisch onderwijs) bin nenkort om een onderhoud vragen over de nota, welke de besturen van de katholieke theologische hogescholen en fa culteiten hebben opgesteld in zake de eigen verantwoorde lijkheid van besturen en cura toria. Ook met het „beraad van voorzitters" van deze instellin gen zullen de bisschoppen gaan praten, en wel over de eisen die aan nieuwe ambtsdragers moeten worden gesteld, alsook over de uit die eisen voort vloeiende studieprogramma's en het door ieder bisdom aan alle toekomstige ambtsdragers voorgeschreven „kerkelijke examen", dat doorgaans kan samenvallen met een pakket tentamens. Vermoedelijk zal bij deze besprekingen ook het aanblijven van gehuwde pries ters als docent, waartegen de Romeinse congregatie voor de seminaries bezwaar heeft, ter sprake komen. Verder besloten de bisschop pen landelijke eisen vast te stellen voor de toelating tot het ambt. Hiertoe zullen zij advies inwinnen bij een op te richten landelijke raad. Voor de sa menstelling van deze raad, welke zal bestaan uit vertegen woordigers van de bisdommen en de religieuzen, zal de bis schoppelijke beheerscommissie een voorstel doen. DAVID BEN GOERION, Is rael's eerste minister president en thans 86 jaar oud, is in allerijl naar een ziekenhuis gebracht nadat hij was gaan klagen over pijn in de borst. HET Zwitserse parlement heeft met 168 tegen 10 stem men een voorstel aanvaard voor de aanleg van een Onder grondse in Zürich. UTRECHT (ANP) De Utrechtse hartchirurg H. A. Huysmans, eind januari be noemd tot hoogleraar thorax- chirurgie in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, is gis teren, in Leiden gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een onderzoek naar een bepaalde aangeboren hartaf wijking en de operatieve be handeling ervan. Dr. Huys mans is momenteel nog werk zaam met grote en langdurige ervaring op het gebied van hartchirurgie. Bij de door dr. Huysmans onderzochte hartafwijking gaat het om een gaatje hoog ijl de wand tussen de linker- en de reohtervoorkamer van het hart. Het gaatje bevindt zich in deze groep hartafwijkingen vlakbij de plaats waar de bo venste holle ader in het hart uitmondt. De afwijking gaat vaak gepaard met een abnor male aansluiting van de longa der in het hart. Dit maakt operatieve behandeling moei lijk omdat niet alleen het gaatje moet worden gesloten, maar ook de twee genoemde aders op de plaats waar zij in het hart uitkomen, moeten worden gecorrigeerd. In zijn proefschrift be schrijft dr. Huysmans opera tieve behandeling van 57 pa tiënten met deze afwijking. Van hen zijn 31 geopereerd met een methode die tegen woordig is verlaten, de onder koeling. Door het lichaam van de te opereren patiënt af te koelen was de ohirurg in staat de bloedsomloop tijdelijk stil te zetten, waarna hij snel in het hart correcties kan uitvoeren. Deze techniek is vervangen door de hart-longmachine, een apparaat dat tijdelijk het bloed rondpompt en aldus de werking van het hart over neemt. De chirurg heeft dan meer tijd om het hart en de bloedvaten bij het hart onder handen te nemen. Dr. Huys- mans vermeldt dat de patiën ten behandeld met onderkoe ling meer complicaties achter af bleken te vertonen dan de groep, die geopereerd is met behulp van de hart-longmachi ne. Daarnaast onderzocht dr. Huysmans het voorkomen van vernauwing van de bovenste holle ader na de operatie. Dit is in 12 van de 57 gevallen voorgekomen. AMSTERDAM (ANP) Meer dan twee miljoen men sen in Nederland maken thans gebruik van een betaalpas en van gegarandeerde betaalche ques van de banken. Een re cente telling bij de banken heeft uitgewezen dat het aan tal uitgegeven betaalpassen in december ji. de twee miljoen heeft overschreden, aldus de Stichting Bevordering Cheque verkeer. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechls bif hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bif de redactie bekend. Publikatie van brte- ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Uw redactioneel commentaar in de krant van zaterdag 10 maart betreffende de vraag of het conflict dat de vakbonden zijn aangegaan ter bereiking van een inkomensnivellering (rechtvaardiger verdeling van de middelen in onze samenle ving) wel verantwoord is als dat de regering 400 miljoen aan inkomstenderving via de belastingen oplevert, brengt mij tot de volgende vraagstel ling ondergetekende heeft een socialistische maatschap pijvisie waaruit hij het con flict wil accepteren om door middel daarvan te komen tot harmonie. Hij kiest dan ook in dit geval overtuigend vóór de vakbonden gezien het doel van de acties. Uit uw commentaar blijkt in dit stadium „ter voorkoming van geldverspil ling" een voorkeur voor ver betering door overleg; een soort harmonie (het bedekken van conflicten of zeer zeer geleidelijke veranderingen). Hij vindt het allemaal best, wel lijkt het dan reëel eens té schrijven welke politieke par tij de steun heeft van de schrijver van het commen taar. ETTEN-LEUR H. J. LACOR Schrijver van bedoeld com mentaar is niet gebonden aan enige politieke partij. Hij voelt zich echter het meest verwant met die partij, c.q. partijen waar idealisme ge paard gaat met zin voor werke lijkheid. (Redactie). WENEN (UPI) Het Oostenrijkse televisiekok naai 1 heeft 72 protest telefoontjes gekregen na de uitlating van een Weense huisvrouw dat ze ook nu nog Hitier het welkom zou geven dat ze hem 35 jaar geleden gaf. „Het is voor Oosten rijk een ongewoon hoog aantal protesten", ver klaarde een woordvoer der van het televisiesta tion. De vrouw die de 72 protesten uitlokte, is de 49-jarige mevrouw Edith - Asberger, die op 13 maart 1938 als kind met een vlaggetje langs de weg stond om de Fuhrer te verwelkomen. „Ik zou hem weer gaan verwel komen", zei ze in een interview op de Helden- platz, waar Hitier de an nexatie van zijn geboor teland bekroonde. Een tweede huis vrouw, mevrouw Hella Alma, noemde Hitiers intrede „een onvergete lijk ogenblik". Volgens haar had Hitier zulke „prachtige ogen". De 49-jarige koopman Karl Weizer was aanvankelijk ook met de Führer inge nomen. Maar de liefde bekoelde toen hij een Duits uniform moest aantrekken. Volgens een Oostenrijkse regerings woordvoerder waren de Oostenrijkers die Hitier verwelkomden „niet re presentatief" voor het volk als geheel. „De mil joenen bedroefde Oos tenrijkers die het verlies van het vaderland be treurden, bleven thuis" zei hij. WENEN-BOEKAREST (DPA) In Roemenië is gisteren voor verscheidene districten en steden, waaronder Boeka rest, de noodtoestand afgekon digd om na de jongste sneeuwstormen alle krachten te mobiliseren voor het rui men van sneeuw en de verzor ging van de bevolking. Vol gens het Roemeense persbu reau Agerpres zijn alle men sen die in staat zijn te wer ken, verplicht aan deze actie deel te nemen. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1973 | | pagina 15