vader ondergedoken met i® twee kinderen Felle kritiek van oppositie op nota kernenergie-beleid lil Indonesië 55.000 politieke gevegenen oost-Merland Kas P.S.F. zo goed als leeg Anders dan andere I Oude monetaire systeem heeft voorgoed afgedaan CABAILERO r HARTPATIËNTEN IS BORSELEECir VEILIG? functie yan trekkingsrechten Militair spoorloos Congressen van Aktiegroep Nieuwe Partij Initiatief PSP collegegeldwet SENATOR D'66 EUROPEES SOCIALIST Vol verwaditin klopt ons hart zonder... binnenland buitenland Nilsia, Finland: „Twintig kilo superhaver graag" Bedenkingen Onderschatting Aardgas en met 25 CIGARETTES pONDERDAG 15 MAART 1973 AMSTERDAM (ANP„Ik ben nooit uit de ouderlijke macht ontzet, ik ben alleen maar van mijn vrouw gescheiden. Zij werd ïOOjdes en ik de toeziend voogd van mijn kinderen." Aldus over jo telefoon de 39-jarige H. Wever, die na het overlijden van zijn vroegere echtgenote zijn twee kinderen uit het Burgerweeshuis te Amsterdam ophaalde voor een dagelijkse wandeling, en er mee onderdook. Dat gebeurde op 3 januari jl. en ondanks een on 1 maart „publiceerd verzoek tot opsporing van de beide kinderen heeft jjjder Wever zich tot nu toe met zijn 7-jarig zoontje Henk ei zijn 5-jarig dochtertje Esther op een onderduikadres schuil weten te houden. In dit geval heeft naar vroeger gemeld je moeder voor zij vorig jaar in het Anthonie van Leeuwenhoek- tuis stierf, bij testament haar wens laten vastleggen, dat haar Ilister Maud Matray uit Amerika in haar plaats tot voogdes !0U worden benoemd en in die functie de kinderen zou opvoeden. De vader blijft dan (zoals hij ook nu nog is) de toeziend voogd, alleen kan van dat toezien niet veel terecht komen als de vader in Nederland woont en de kinderen in Californië worden opgevoed. Na de dood van zijn voormalige echtgenote heeft vader Wever tij de rechtbank een verzoek ingediend om tot voogd te worden tenoemd. Op advies van de Baad van de Kinderbescherming wees de rechtbank (en later in hoger beroep ook het hof) dit verzoek van de hand. Ik wil mijn kinderen hier houden, zodat ik ze kan opzoeken al5 |k dat wil en ik wil ze niet in Amerika laten opvoeden, want dan zie ik hen en zij hun vader nooit meer terug. Die tante Maud is zelf ook een paar keer getrouwd en gescheiden. Is dat dan zo'n beste?", aldus Wever. DEN HAAG „In Indone sië worden 55.000 mensen ge tuigen gehouden zonder eni- !t vorm van proces. Het bitste jaar zijn 15.000 Indo nesiërs gearresteerd en ze worden nog steeds vastgehou den. Zij weten niet, waarom zij zijn geïnterneerd. Ze wor den verdacht van communis tische sympathieën. Het me rendeel van de politieke ge vangenen is in 1965 opgeslo ten na de mislukte coup van de generaals om het bewind- Soekarno omver te werpen". Dit vertelde gisteren in Den Haag oud-minister van Buitenlandse Zaken van Ier- I, Sean Macbride, momen voorzitter van het inter nationaal uitvoerend orgaan van Amnesty International. Amnesty International, ook in Nederland vertegenwoordigd, zet zich vooral in voor de vrijlating van gevangenen, die om hun politieke overtui- ting zijn gearresteerd. Het ziet ©r op dit moment niet naar uit, dat de 55.000 politieke gevangenen in In donesië, waaronder 11-, 12- 13-jarige kinderen, wor den vrijgelaten. Juiste cijfers over het aantal politieke ge vangenen in het eigen land «orden door de Indonesische autoriteiten niet verstrekt. De laatste officiële gegevens spreken van 39.000. Amnesty International houdt het op »00O. „Wij proberen nu de Indonesische regering onder Mi te zetten om in 1973, het laar waarin de 25e verjaar- ®8 wordt gevierd van de verklaring van de rechten v® de mens, een algemene amnestie af te kondigen", al dus Macbride, die gisteren ook in Den Haag sprak met leden van de commissie voor buitenlandse zaken in de Tweede Kamer. MacBride heeft in 1970 Indonesië bezocht en uit eigen waarneming meent hij te kunnen vaststellen, dat het om 55.000 politieke gevange nen gaat. Sinds 1970 zijn en kele duizenden vrijgelaten, maar in die periode zijn er ook weer duizenden gevangen genomen. „De Indonesische regering voert een politiek, die er op is gebaseerd dui zenden gevangenen voor on bepaalde tijd te interneren, terwijl openlijk wordt toege geven dat er ten aanzien van deze mensen geen bewijzen bestaan van enig gepleegd misdrijf". Deze Ierse ex-minister van Buitenlandse Zaken wees op de vreemde situatie, dat In donesië nu een vredesrol ver vult als lid van de interna tionale controlecommissie in Vietnam. „De ironie van het lot wil dat Indonesië zich nu inzet voor de vrijlating van de po litieke gevangenen in Zuid- Vietnam, terwijl het zelf he lemaal niets doet aan haar ei gen politieke gevangenen", aldus Macbride. De Nederlandse afdeling van Amnesty International heeft 800 Indonesische poli tieke gevangenen geadop teerd, die worden vastgehou den in Oost-Kalimantan. De ze mensen worden regelmatig gemarteld bij verhoren, waar door een aantal is gestorven of in ziekenhuizen is opgeno men. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Praktisch alle oppositiepartijen in de Tweede Kamer inclusief ex-regeringspartner DS'70 hebben in het voorlopig verslag inzake de nota kernenergie-beleid felle kritiek geuit op de inzichten van het kabinet-Biesheuvel. Alleen de drie confessionele partijen en de VVD spreken hun waardering uit over de visie van de regering, al plaatst zelfs de VVD-fractie de nodige vraagtekens achter de veiligheidsaspecten van kerncentrales, die in de nota te weinig aandacht zouden krijgen. ABP, CHU en KVP willen weten, of ooit door enige Ne derlandse of buitenlandse des kundige twijfel is uitgesproken ten aanzien van de veiligheid van in Nederland operationele kernenergetische processen. Zij willen deze vraag toespitsen op de projecten te Borssele en de KEMA-reactor in Arnhem. Tevens willen zij weten of de regering wel volledig op de hoogte is van de geplande ves tigingsplaatsen in West-Duits- land en België (langs Eems, Eijn, Maas en Schelde). De fracties van PvdA, D'66 en PPR hebben evenals de fractie van de PSP ernstige bedenkingen tegen de conclusie uit de nota. De fracties menen, dat er van een beleid in de nota eigenlijk geen sprake is. De regering volgt slechts één richting bij het veilig stellen van de toekomstige vraag naar energie, zonder ook maar in ■te gaan op onderzoekingen naar andere vormen van ener gie-opwekking. De oppositie partijen vragen van het kabi net elk onderzoek naar alter natieve energie-vormen krach tig te stimuleren. DS'70 is erg teleurgesteld over het erg vrijblijvende ka rakter van de nota. De over heid kan volgens deze fractie haar taak niet meer beperken tot stimuleren, ondersteunen ien coördineren. Van de over heid verlangt deze fractie een (Vervlog van Pagina 1) jjONN (ANP-DPA) 0U(k Monetaire ïsteem heeft afge- r"1' Twee devalua- i, va" de Ameri- 'anse dollar, vier re laties van de Duit- lan,!üark.en het °P_ va! ZIln<le zweven n Ws EEG-valuta's daaronder gulden mark hebben im,Je gebruikelijke de j „nin£ tegenover s»i. een zinloze S gemaakt. De Cen altse regering "aar dan ook de kw, j'e u'' getrok- ?oor de nieuwe fc 1 van de mark meer in dollars nïïi 'n „kunst- tj0 van het Interna- IVj Monetaire <IMF), de bü- Jf» trekkings- 611 «ff SDR's uit te drukken. Een SDB staat weer in een vaste verhou ding tot het goud en komt overeen met 0.888671 gram fijn goud. De verhouding staat gelijk met de ou de goudpariteit tot aan de eerste devalua tie van de Amerikaan se dollar in december 1971. De vaste prijs van het goud bedroeg tot die tijd 35 dollar per ounce (31,1 gram) waardoor de vaste waarde van de dollar 3,62 gulden was. Een SDB is dus ook nu nog 3.62 gulden waard. Daar vloeit uit voort dat de Europese re keneenheid, ook wel de „groene dollar" ge noemd, gelijk is aan de waarde van een SDB. De groene dollar is de basis waarom de prijzen van agrarische produkten in de Euro pese Economische Ge meenschap worden berekend. De Duitse regering heeft dus in feite vooruitgegrepen op de Europese mone taire unie. De verhouding ten opzichte van goud is veel beweeglijker. Na de revaluatie met drie procent komt de Duit se mark overeen met 0,261 gram fijn goud, terwijl de pariteit in 1969 nog 6.222 gram bedroeg. De omreke ning in goud levert echter problemen op doordat de Verenigde Staten sedert augus tus 1970 geen goud meer verstrekken te gen inlevering van dollars. Bij de eerste dollardevaluatie werd de goudprijs 38 dollar en bij de tweede, van vorige maand, 42.22 dollar per ounce. Maandag gaan de wisselmarkten weer open en als de koers van de dollar ten op zichte van de Duitse mark dan veranderin gen te zien geeft, blijft de koers van de mark ten opzichte van de SDB toch constant. Deze enigszins inge wikkelde logica steunt op de monetaire erva ringen van de afgelo pen jaren. Tot aan de devaluatie van de dol lar en de revaluatie van de mark in 1971 kostten dollar en SDR beide 3,66 D-mark. Daarna was de dollar 3,22 DM waard, maar een SDB 3.4987. Voortaan kost een SDR 3.39368 DM, maar zal de dollar een koers te zien geven die vermoedelijk steeds ten minste la ger dan 2,81 DM zal zijn. actief in plaats van een passief, meegaand beleid. DS'70 kan niet aan de indruk ontkomen, dat de regering de werkelijke problemen ten aanzien van de toekomstige energievoorziening onderschar. Het enige waar de drie chris telijke partijen ontevreden over zijn is de vaagheid waarmee de nota spreekt over de aard gasvoorziening. De drie frac ties kunnen niet aan de indruk ontkomen dat de ministers ge loven, dat de aardgasreserve wel heel snel uitgeput zal ra ken, sneller dan waar men nu nog rekening mee houdt. Een duidelijke beschouwing over de aardgasvoorraad, het ver bruik en de toekomstige nieu we vondsten achten de fracties nodig. (Van onze correspondent) NIJMEGEN De twintigja rige Nijmeegse militair Wim Maas is spoorloos sinds zon dagmorgen 25 februari. De in de Utrechtse Krom houtkazerne gelegerde jonge man had zaterdagavond 24 fe bruari het café Admiraal in Nijmegen bezocht. Na het ge bruik van vrij veel alcohol verliet hij bij sluitingstijd het café in gezelschap van twee andere bezoekers van het eta blissement. Omdat hij zich moeizaam voortbewoog lieten zijn cafévrienden - van - die nacht hem achter in een per sonenauto, die in de Muider- slotstraat geparkeerd stond. Enkele uren later is Wim Maas nog gesignaleerd achter een huis in de buurt. Daarna heeft niemand hem meer ge zien. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Zaterdag 17 maart zal de Aktiegroep Nieu we Partij, waarin progressie ven uit verschillende politieke partijen elkaar ontmoeten in Tilburg een begin maken met een reeks(je) congressen over vier thema's: democratisering, welzijn, solidariteit en vrede en veiligheid. Na Tilburg vol gen er nog congressen op 31 maart in Den Haag en op 7 april in Amersfoort. Daarna zal er op 5 mei nog een zoge naamd profielcongres worden gehouden. Op het Tilburgse congres zullen de thema's worden in geleid door ir. N. de Ruyter, d-r. C. Lafeber en P. van Zeyl. Er staan geschreven inleidin gen over de gespreksonder werpen ter beschikking. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De pacifist Van der Spek zal nog deze maand bij de Tweede Kamer een initiatiefwetsontwerp in dienen om de verhoging van de inschrijvings- en college gelden ongedaan te maken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vandaag zal de voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Hartpatiënten, de heer H. Fievet uit Breda, een drin gend beroep doen op de Ka mercommissie voor Volks gezondheid, een einde te ma ken aan de situatie met be trekking tot de open hart- chirurgie in Nederland. De heer Fievet doet dat tijdens een hoorzitting, waarvoor al le andere organisaties zich inmiddels hebben terugge trokken. Zowel de commissie van overleg ziekenhuizen Geldrop, Eindhoven, Hel mond en Deurne als de arts dr. P. J. van der Schaar lie ten de commissie te elfder ure weten, liever niet op de hoorzitting te willen ver schijnen. Zij hebben hun op merkingen schriftelijk inge diend. De heer Fievit zal de kamer commissie van-daag wijzen op het advies dat de gezondheids raad al twee jaar geleden aan de toenmalige staatssecretaris van Volksgezondheid heeft uit gebracht. Uit dat advies en uit het interim-advies inzake uit breiding van de hartchirurgi- sche centra blijkt volgens Fie vet wel heel erg duidelijk, dat de capaciteit voor operatie-mo gelijkheden enorm klein is. Bei de rapporten komen tot de con clusie dat er jaarlijks minimaal 10.000 operaties nodig zijn, ter wijl er momenteel slechts 1.500 kunnen worden uitgevoerd. Als men daarbij bedenkt dat (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zaterdag zal het congres van de PSP zich moeten gaan beraden over de financiële positie van de par tij. Er komt dan een stuk op tafel, dat is opgesteld door een commissie, die de financiële positie van de partij heeft doorgelicht en tot enkele „schrikbarende" conclusies is gekomen. De commissie stond onder leiding van het oud-ka merlid Lankhorst. Een van de conclusies: bij de PSP is de laatste jaren financieel en organisatorisch een wanbeleid gevoerd, die de partij aan de rand van de afgrond heeft gebracht. Vol gens de commissie is het par tijbestuur de grootste verant woordelijke voor de hachelijke financiële situatie waarin partij en stichtingen verke ren. Als oorzaak van de moei lijkheden noemt Lankhorst de tweeslachtige structuur van de partij: de financiën worden centraal beheerd, terwijl het bestuur van de partij is gede centraliseerd. Stichtingsbe stuurders en partijmedewer kers droegen dan ook nauwe lijks kennis van de financiële problemen en vonden zich door die structuur er ook niet verantwoordelijk voor. De drukkerij van de partij het wetenschappelijk bureau en de uitgeverij Lynx blijken veel meer geld te hebben uit gegeven, dan verantwoord was. Het personeel van de drukkerij kreeg de beste cao van Nederland, waardoor niet DEN HAAG (ANP) Het Eerste-Kamerlid voor D'66 drs. D. Eisma, die sinds dinsdag lid is van het Europese parlement, heeft besloten als geestverwant toe te treden tot de Europese socialistische fractie. Dit is gis teren in Den Haag bekendge maakt. De toetreding geschiedde niet alleen om zo effectief mogelijk te kunnen werken. Ook speelde een rol dat D'66 een voor haar zeer belangrijk geachte plaats in de nieuw op te richten com missie voor de volksgezondheid en milieubescherming heeft kunnen krijgen. alleen de werktijden tot 37,5 uur per week werden terugge bracht maar tevens de produc tiviteit omlaag duikelde. De uitgeverij kost de partij jaar lijks 20000 gulden- Het weten schappelijk bureau krijgt geen overheidssubsidie, die de we tenschappelijke instelling en van de andere politieke partij en wel krijgen. Oorzaak is de stichtingsvorm van het bureau. Lankhorst constateert verder dat er zomaar bedragen zijn verdwenen (o.a. 28000 gulden) en dat met andere bedragen amateuristisch is omgespron gen. Ook maakt het rapport gewag van een steeds toene mend wantrouwen tussen de partij medewerkers. zowel de hart- en vaatchirurgi- sche afdeling van de Eindho- vense en Tilburgse ziekenhui zen niet meer functioneren, moet men zo stelt Fievet tot de conclusie komen dat er voor Zuid-Oost-Nederland een onhoudbare en voor de over heid onaanvaardbare situatie is ontstaan. Het tekort aan open-hart-ope- raties bedraagt volgens Fievit nu al minstens 1200 per jaar, De commissie van overleg van de ziekenhuizen in de ag glomeratie Eindhoven is van oordeel, dat de bevolking van Oost- en Midden Noord-Bra bant pas over voldoende voor ziening voor cardio-chirurgi- sche behandeling kan beschik ken, nadat in de regio (bij voorkeur in Eindhoven) een centrum daarvoor is gesticht. Dr. P. J. van der Schaar heeft zijn standpunt in vier stellingen geformuleerd: dat hartchirurgie ook buiten de academische centra ver antwoord kan gebeuren, dat dit zelfs voordelen biedt, gezien vanuit het as pect van volksgezondheid, dat er onvoldoende motie ven motieven aan te voeren zijn om hartchirurgie uit sluitend in academische centra plaats te doen vinden en dat in verband met de loka- tie van de centra onvol doende rekening wordt ge houden met de maatschap- lijke omstandigheden van van de patiënt en zijn fami lie. BREDA De Neder landse Hartpatiëntenver eniging- gaat een jaar lang geld inzamelen om uitbreiding van hartchi- rurgische centra in Ne derland mede te kunnen financieren. De actie start met een feestnacht in het Amsterdamse Carré in de nacht van zaterdag 31 maart op zondag 1 april. Volgens de heer Fievit gaaf hef hier om een na tionale actie onder de ti tel „Vol verwachting klopt ons hart". Bekende artiesten als Lenny Kuhr leden van de groep die de Musical Hair uitvoert, de Amsterdamse Politieka- pel, het cabaret Don Qui- schokking, Boy Edgar's big hand en de Sissies hebben metjewerking toegezegd. Deze actie is, aldus de heer Fievet, nodig, om- d-.t de meeste hartchirur- gische centra door geld gebrek niet optimaal kun nen werken. Wie het kleine niet eert is het grote niet weerd. Zo zon- gen reeds de ouden. Maar wei nige jongen piepen het hen na. Helaas, verzucht ik. en ik voel me oud worden. Met krakende botten houd ik me dan overeind aan elke strohalm die hoop biedt, en jawel. In het frisse Friese land is nog hoop. Hendrikje, u weet wel van het gebarsten kievits ei, heeft in zijn kleine ver driet intussen veel troost ge vonden bij lieve oudere men sen. De commissaris van de ko ningin in die provincie, mr. H. Rijpstra, had zo met Hendrik- je Terpstra te doen dat hij hem een briefje stuurde. Hij schreef: „Beste Hendrik, wat vond ik dat sneu toen ik hoorde dat een door jouw ge vonden kievitsei brak, zodat het niet meer kan worden aangeboden. Als troostprijs zend ik je hierbij een doos flikken". Dit is een heel klein schaap- 3 e. Dit zijn nog twee heel klei ne schaapjes. En dit is het vierde piep kleine schaapje met moe. D e vier lammetjes vormen een vierling, die deze moe zondag jl. ter wereld bracht. Volgens kenners een zeldzaamheid. Een en ander belooft in de ogen van ondergetekende niet- kenner een pracht van een lente. Van mij mag het. MERIJN (ADVERTENTIE) Ed. Laurens ContlnenlaJ J

de Stem | 1973 | | pagina 13