1 ijf projecten in vastenactie 'ZEM-enquête: jersoneeJ ijkt tevreden gerucht uit belgië ontzenuwd Zeeland weet niets van tweede kanaal naar Gent sl Kamervragen over radioactiviteit in Sloegebied Geen extreem hoog kwikgehalte in Scheldewater Kamerlid vraagt geld voor vlaszak Oranjeraiters en Kleppertjes besluiten tot nauwe samenwerking ïil li l E IpEKEN a. blommerde: extra dimensie aan welzijn lormaa] MINISTER STUYT: sleutelen projecten 11 m ii lectief >es stad Investeringspremie gevraagd voor z.-Vlaanderen WOENSDAG 14 MAART 1973 hij of zij meer eigen ili3kheid bezit. De echte doet bijvoorbeeld nooit ;uk. Hij is het gewoon. stuk als „De Spaanse dat bevolkt is met niets irnavaleske typen valt erigens moeilijk om dra- li talent te beoordelen' et het spel zien binnen ider van hetgeen er in •tzak geboden wordt. En :an het oordeel alleen zijn: een buitengewone jtie amateurtoneel van ogste klasse. Die volle zelfs al kan er maar 80 publiek tegelijk in, ko er dan ook niet omdat le donateurs heeft gemo rd, maar omdat er in da k iets te beleven valt. ttig is het om hier lof te :n toezwaaien aan zoveel mensen dan alleen de spelers. De man achter r in de foyer (eigenhan- jeschilderd) is evenzeer eel van de groep als de man achter het regelpa- de elektricien, de verbor- muzikanten achter het um", de acteurs, de re- ir en het publiek. Men lier een stukje gemeen- pelijke inzet, met als re it: theater. Maar je komt de spelers. Bij de vrou- draait het om Celestina e Sanderse) en de grej' linia. (Mientje de v). Hun beider prestatie in grote klasse. De hen ïgende schare lichte es en zij die het dreigen irden, speelt charmant en oedig. Het zijn Melibea Ira Heidens), Elicia (An- Deurloo), Areusa (^inda Truten) en Lucretia ïwekkeboom). De manne- hoofdrol speelt Bram rkeboom (Calisto) me" verve (ook hier: talent pmars), die knap wordt staan door Jaap Adema neno) en Edo Douma ipronio). Door het sta» gt als „Komische AIM de Heus (Centurio). Een pig contrast in het van linnigheid bruisend stu •t Wil Meur als Alicia. graag zeggen: gaat da gaat dat zien! Maar eraan toevoegen: „Als :ans krijgt!..- Een vestza en boodschappentas!" TOM KOOPMAN ittelandsjongeren Pn'_ gaven de Plattelandsjon i Zeeland afd. Goes ■d-Beveland, een tone avond in het Dorpshuis ihaartsdijk. Na de open* S de presidente onej. ndijk werd de avond v 1 door PJZ West-Zeeuws nderen, die onder reg mevr. S. van der Hooft- voor de pauze opvo® ue klucht „Pietje" en elstuk „Als men ™e,sJ" terwijl na de pauze ie werd vertoond. (Van een onzer verslaggever. IjIIDDELBURG Een week nadat de directie van de N.V. 1[1I ruim duizend enquête-formulieren onder het personeel „(t verspreid, is met enige mate van zekerheid vast te stellen ,1e ruim duizend werknemers staan tegenover de z.g. functie- sificatie en hun eigen plaats daarin. Ban de 100° ondervraagden tan er gisteravond onge- s 350 gereageerd, zo vertel» J ons de adjunct-directeur Lneelszaken van de N.V. ijj de heer Witte. De ter- i waarbinnen de werkne- aan de hand van zes fcjen, konden reageren op jagen punten-score in hun Mje is officieel verstreken, lid aldus PZEM-directeur jlü. Dalebout - aan deze idatum geen al te dwin- karakter moet worden dsend. Binnengekomen formu- zijn intussen doorge- 19 van degenen die jn gereageerd, vond dat f in schrijnende mate tekort bij de toekenning Eet aantal punten, waarop functie gewaardeerd 50 had meer aan- Jdit voor de eigen functie- ptrijving gewenst en de rende 31 gaf te kennen j tevreden te zijn, of uit- I uitdrukkelijk waardering Ifak. |,lij zullen de binnengeko- e bezwaren nog eens afzon- ^ijk in beschouwing ne- zei ir. Dalebout ons gis- „Bovendien volgt er nog beroepsprocedure, waar- li mensen, die menen tekort |ijn gedaan bij de functie- ïificatie, hun puntenwaar- ^8 opnieuw kunnen laten Sen, al is daarmee uiter- id niet bij voorbaat verze- i dat zij bij hernieuwde (srdeling tot een hogere re zullen komen. illend in de enquête is, (t klachten over een te lage luing of over-het ontbreken i uitzicht op toekomstige [lisverhogingen volgens de pre salarislijn geheel ont- ta. Als voorlopige conclu- 'l ir. Dalebout dan ook, ijlzichten voor donderdag 'S, opgesteld door het dinsdag om 18 uur. Is hier en daar wat regen |:;rmale temperaturen, trooruitzichten in cijfers Meld over Nederland. Por donderdag: ui-en zon: 1 tot 7, mdn.- P-'mistreeks normaal, m-ax.- Ij; van ongeveer normaal traden ondier normaal. P een droge periiode van s®s 12 uur: 95 proeent, P een geheel droog et- procent. vrijdag. uren zon: 0 tot 7, min.- j omstreeks normaal, max.- omstreeks normaal. Kans 'ri droge periode van min- uur: 95 procent, i een geheel droog et- proeent. JSen, donderdag 15 OP Zoom 0.33 en Jf^eert 12-35 Kneuzen 11.59 langen 11.30 rWdinge 0.23 en 13.04. jjstanz 255 onv., Rheinfel- 1Pl-2, Straatsburg 148 - I- etsdorf 310 pl.6, Maxau V. Plochingen 164 -7, fsim 200 -10, Steinbach I 'A Mainz 23 -21, Bin- 1. -10, Kaub 167 -14, IjPl.3, Koblenz 196 - flen 183 -15, Ruhort 359 LToith 994 -11, Panner- rs tP 961 -14' Nijmegen l]P Jsselkop 880 -12, Eef- 7 424 -2, Deventer 306 'jSJpain 5464 -6, Borgha- Bi p0l 159, Beifeld 1135 B' ''ave ben. de sluis 504 dat de bezwaren vooral de puntenaantallen betreffen, die aan de diverse, praktisch het voltallige personeel omvatten de functies en functie-groepen zijn gegeven. In een vergadering van het georganiseerd overleg op de N.V. PZEM zijn de eerste enquête-resultaten inmiddels besproken. Daarbij is, aldus de heer Witte, met nadruk ge zegd, dat het personeel in geen enkel opzicht bezwaren heeft laten blijken tegen de personen, die in de functie- classificatie-commissie zitten. Ook is tevredenheid uitgespro ken over het feit, dat de on afhankelijk van de classificatie tot stand gekomen salarislijn Na jaren waarin geen promo ties meer op de PZEM plaats vonden, een grotere mate van zekerheid en toekomstperspec tief biedt. (Van onze parlementaire re dacteur). DEN HAAG De socialis tische Tweede-Kamerleden Roels en mevrouw Epema Brugman hebben minister Stuyt (Volksgezondheid en milieuhygiëne) een aantal vra gen gesteld over de radioacti viteit van het Sloegebied. Zij verwijzen daarbij naar de re sultaten van de metingen tot vaststelling van de zogenaam de nul-vorm, die door de ar beidsinspectie Breda in het Sloegebied zijn uitgevoerd. Is het juist, zo vragen beide kamerleden, dat bij de metin gen gebleken is dat in het Sloegebied veel meer radio activiteit voorkomt dan ge middeld in de rest van Neder land? Met name de fosfaat slakken van Hoechst N.V. in Vlissingen-Oost zouden erg ra dioactief zijn. Is de interpretatie van de metingsresultaten, gegeven door een bestuurslid van de Vereniging Milieuhygiëne Zee land, juist als gesteld wordt dat mensen werkzaam in het Sloegebied, wegwerkers en boeren, die de fosfaatslakken gebruiken, drie masl zoveel radioactiviteit te verwerken krijgen als in Nederland maximaal toelaatbaar wordt geacht, vragen beide PvdA'ers. ers. Als dat inderdaad zo zou zijn, dan willen zij van de bewindsman horen hoevee) fosfaatslakken er de laatste ja ren door Hoechst zijn ver kocht, op welke plaatsen die slakken worden gebruikt en in welke mate. Tenslotte vragen zij minister Stuyt een onder zoek in te stellen en het resul taat daarvan onverwijld aan de Kamer bekend te maken- De vragen zijn een gevolg van mededelingen, die de Ver eniging Milieuhygiëne Zeeland heeft gedaan tijdens een voor lichtingsbijeenkomst over de kerncentrale in het Sloege bied. De VMZ acht de hiaars inziens te hoge radioactieve straling op het terrein van Hoechst schadelijk voor de op het bedrijf werkzame men sen. Ir. C. Frankfoort, hoofdin specteur-directeur van de ar beidsinspectie te Breda, heeft verklaard dat de cijfers die in het rapport van de arbeidsin spectie zijn genoemd, nog geen aanleiding hebben gege ven tot het nemen van maat regelen. Uit kringen van het ministerie vernamen wij dat de cijfers, getoetst aan het Veiligheidsbesluit Ioniserende Stralen, niet als excessief en gevaarlijk beschouwd wor den. Deken A. Blommerdc (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het is niet juist dat er regelmatig een extreem hoog kwikgehalte in het water van de Westerschelde wordt aan getroffen. Dat zegt minister Stuyt (Volksgezondheid en Milieu hygiëne) in antwoord op vragen van het socialistische Tweede- Kamerlid P. A. Roels. Het is zo stelt de minister dan ook niet noodzakelijk extra maatregelen te nemen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Waltman (PPR) wil, dat de regering de produktie van de milieuzak naar het procédé van de heer Koeloff- zen te Sas van Gent financieel gaat steunen via een vesti- gings- of investeringspremie. Zowel uit oogpunt van mi lieubeheer als voor de werk gelegenheid van Zeeuwsch- Vlaanderen zou het in produk tie nemen van deze vlasvuil niszak grote voordelen met zich meebrengen, aldus de heer Waltmans. Het in pro duktie brengen van deze mi lieuzak wordt, evenals het op vijzelen van de vlasnijverheid, belemmerd door het ontbreken van voldoende financiële faci liteiten van de overheid. Het kamerlid vraagt minister Langman de nodige spoed te betrachten, omdat ook uit het buitenland grote belangstelling bestaat voor deze vinding en er anders wellicht een stuk werkgelegenheid voor Zeeuwsch-Vlaanderen verloren gaat. Bij onderzoek van het Wes- terscheldewater worden in het algemeen kwikgehalten lager dan 1 microgram per liter aan getroffen, slechts bij uitzonde ring gehalten tussen de 1 en 1,5 microgram. De hoogste, zeer onlangs gemeten waarde bedroeg 2,7 microgram. Deze waarden liggen, aldus minister Stuyt, lager dan die voor het Rijnwater te Lobith. Er is volgens de bewinds man een misverstand in het spel. Eenmaal is bij een ori enterend onderzoek ter hoogte van Bath een waarde van 6,1 microgram aangetroffen. Deze waarneming kon niet worden bevestigd. Een particulier la boratorium heeft onlangs ook een onderzoek ingesteld naar de kwaliteit van het afwalwa- ter, dat via de leiding in de kanaalzone Zeeuwsch-Vlaan deren in de Westerschelde wordt geloosd. Dat onderzoek leverde 800 microgram per li ter op, wat naar later bleek 0,8 microgram moest zijn. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid Waltmans (PPR) vraagt minister Lanigman van Economische Zaken in over weging te nemen voor de ka naalzone in Zeeuwsch-Vlaan- deren weer een investerings premie in te voeren. Wali- mans komt tot die conclusie omdat er in de kanaalzone veel industrieterrein braak zou liggen. Hij wil van Langman weten hoeveel terrein precies niet gebruikt wordt en hoe veel dat vorig jaar aan rente verlies heeft opgeleverd Ten slotte vraagt hij of de arbeids marktsituatie in Zeeuwsch- Vlaanderen de minister reden tot bezorgdheid geeft. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Terwijl in Zeeland de sociaal culturele ont wikkelingsschets van het provinciaal bestuur in discussie is, wordt vanuit de r.k.-kerk het welzijnsprobleem in zijn diepste kern aan de orde gesteld. Bij de provinciale welzijnsproblema- tiek gaat het om bejaardencircuits, sportzalen, zwembaden enz. enz., voor de eigen bevolking. De bisschoppelijke vastenactie, in het kader waarvan het dekenaat Zeeland een groep „eigen" pro jecten toegewezen heeft gekregen, biedt de scholing van platte landsvrouwen in Chili, de drinkwatervoorziening ergens in In donesië en de oprichting van een agrarisch centrum in Ghana als opdracht enprobleem aan. Welzijn in Zeeland en soli dariteit met een miljoenen massa, ver bij ons vandaan, die benëden het bestaansminimum leeft... die twee zaken lijken we' ver uiteen te liggen. „Toch is dat bij wat nadere beschouwing niet het geval", zegt de deken van Zeeland, dr. A. Blommerde. Door de bisschoppelijke vas tenactie, die aan diepte wint door de vastenbrief van het Nederlandse episcopaat, welke ook buiten de r.-k.-kerk sterk de aandacht heeft getrokken, wordt een extra dimensie aan het begrip welzijn gegeven. „Zo kan gesteld worden dat luxe, prestige en status niet hetzelfde betekenen als wel zijn en in dit geval houdt de extra dimensie in, dat mate rieel bezit niet per se hetzelf de hoeft te wezen als wel zijn. Tevens wordt door de vasten actie de aandacht gevestigd op echte, menselijke solidari teit, buiten politieke en natio nale kaders o.m. De projecten, die in hef bestek van de va-s tenactie worden toebedeeld aan de diverse Zeeuwse regio's geven de mogelijkheid om te sleutelen aan de basis van onze samenleving, waarvan men al te vaak hoort zeggen, dat haar structuren onrecht vaardig zijn", aldus de deken van Zeeland. „Dat punt is ook aan de orde geweest op de welzijnsconferentie op Hede- nesse, juist voor het begin van de vasten. Welnu," aldus dr. Blommerde, „de structuren veranderen niet uit zichzelf. Dat doen zij pas als de mentali teit van de mensen, die binnen de structuren leven, anders wordt. Dat neemt intussen niet weg, dat wij ook de structuren zelf moeten durven aanpak ken. Maar het een kan niet zonder het ander. In het licht van de vastenbrief van de Ne derlandse bisschoppen is de vastenactie van belang -niet alleen omdat zij de financiering van ontwikkelingsprojecter, ver bij ons vandaan, moge lijk maakt, maar evenzeer om dat zij leidt tot bewustwor ding bij ons zelf over vragen van gerechtigheid, vrede ei. welzijn hier zowel als daar!" aldus deken Blommerde. De vastenactie projecten zijn als het ware de bfandgla zen. Het licht dat er doorheen valt en dat elders iets ont steekt, moeten wij bij onszelf opwekken. Deken Blommerde vindt het van enorm belang, dat de bewustwording, met als aanleiding in dit geval de vas tenactie, zich voor een flink deel op de scholen concen treert. De hoogte van het be drag dat Zeeland bijeen moet brengen om vijf ontwikke lingsprojecten mogelijk te ma ken, is dan ook minder reïe' vant dan het besef waarmee Zeeland dit doet, aldus de de ken van Zeeland. Om concreet te worden, somt dr. Blommerde op, welke projecten aan de Zeeuwse re gio's als brandpunten van ac tie zijn toegewezen. Voor de regio Aardenburg is het de aanleg van een drinkwater voorziening in Indonesië (kos ten f 12.000). Huist en Honte- nisse zouden sa-men de kosten van scholing van Chileense plattelandsvrouwen voor hun rekening moeten nemen: 25.000. Terneuzen wordt ge vraagd een agrarisch centrum in Ghana te stichten tegen de prijs van f 15.000. De beide Bevelanden hebben als pro ject: de watervoorziening voor een complex missiescholen in Zuid-West-Afrika (f 20.000) en Walcheren richt zich op Malawi, waar slaap- en kook ruimten moeten komen 'voor familieleden van ziekenhuis patiënten. Met dit project is 8000 gemoeid. „Het laatste project", zo vertelt deken Blommerde, „geeft een typisch idee van de medische zorg in Afrika. Het hoort daar tot de normale zie kenhuisexploitatie, dat de fa- mile van een opgenomen pa tiënt voor diens voeding zorgt, om welke reden de ziekenhui zen in de rimboe aparte ver- blijfs-accommodaties voor de familie van d-e patiënten no dig hebben. De ziekenhuiskeu kens, die wij kennen, zijn daar onbekende fenomenen." (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op de griffie in Middelburg noch bij de ge meente Terneuzen weet men iets af van een instemming van Nederlandse zijde met het plan van Gent om een tweede kanaal naar zee te graven bevaarbaar voor schepen van 120.000 ton. Op een bijeenkomst van de VVD in Terneuzen had de Zeeuwse ge deputeerde mr. J. F. G. Schlingemann meegedeeld van de gou verneur van Oost-Vlaanderen gehoord te hebben dat Zeeland achter het Gentse kanaalplan staat. Burgemeester G. van den Daele van Gent zou hei» dat verteld hebben. „We weten van ni^ts. Zo ver we weten heeft de stad Gent het provinciaal bestuur van Zeeland nog nooit officieel be naderd over de aanleg van een tweede kanaal tussen Gent en Terneuzen. Overigens laten we de opmerking van gedeputeer de Schlingemann geheel voor diens eigen rekening", aldus de afdeling voorlichting van de provinciale griffie. Ook burgemeester J.C. Schoff van Terneuzen zette een groot vraagteken achter de zo geheten Zeeuwse instemming met het tweede Gentse kanaal. De heer Aschoff trok overi gens sterk in twijfel dat zijn Gentse collega ui* Zeeland vernomen zou hebben, dat men bier positief tegenover het Gentse kanaal staat. In elk geval kan deze conclusie niet gegrond zijn op het standpunt van Terneuzen ten aanzien van de mogelijke aanleg van een twede kanaal. Burgemeester Van den Doele staat bekend als een fervent voorstander van een nieuw kanaal dat de zeehaven Gent een betere verbinding met de zee moet bezorgen. Het huidi ge kanaal Gent-Temeuzen is slechts toegankelijk voor sche pen tot 60.000 ton. De te ver wachten ontwikkeling van industrieën in het Gentse ha vengebied maken het volgens de Gentse burgemeester nood zakelijk voorzieningen te tref fen waardoor zeeschepen van 125.000 ton naar Gent kunnen varen. Een nieuwe en ruimere ver binding naar zee acht de heer Van den Daele van het aller grootste belang om de werkge legenheid in het Gentse ha ven- en industriegebied te handhaven en nog te bevorde ren. In het Gentse kanaalplan is ook de bouw van een nieuwe grote zeesluis bij Terneuzen opgenomen. Q G. van den Daele. -f "jg I (Van een onzer verslaggevers) AXEL De landelijke rij- vereniging „de Oranjeruiters" en de ponyclub „de Klepper tjes" hebben in principe beslo ten om nauwer te gaan samen werken. Er is een voorlopig algemeen bestuur gevormd, bestaande uit zeven mensen. Tot voorzitter van het nieu we bestuur is de heer J. den Doelder benoemd. Secretaris is Jac. de Feyter geworden. In verband met de samenwerking zullen er op korte termijn nieuwe statuten gemaakt moe ten worden, omdat beide vere nigingen met verschillende reglementen zitten. Inmiddels heeft het bestuur ook al beslo ten om het hindernismateriaal uit te breiden en bovendien is het besluit gevallen om zowel voor de grote paarden als de Shetlandpony's een open ma nage te gaan bouwen. Voorzitter J. J. den Doelder heeft dinsdag verklaard de sa menwerking bijzonder toe te juichen. „Eigenlijk was het gewoon te dwaas om nog twee aparte verenigingen te hebben. We oefenen op hetzelfde ter rein, op hetzelfde tijdstip en meestal gaan we ook nog naar dezelfde wedstrijden", aldus zijn commentaar. Hij voegde daaraan toe van deze samen werking in de toekomst nogal veel te verwachten. De leden van de beide vere nigingen hebben het initiatief over het algemeen toegejuichd. Met de fusie is de Axelse vereniging een van de grootste van Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat het zolang nog heeft ge duurd voordat tot een defini tieve samenwerking werd. be sloten komt, omdat de pony club eigenlijk vanuit de „O- ranjeruiters" is opgericht. De landelijke rijvereniging be staat namelijk al sinds 1937. In 1962 kwamen verschillende leden tot de conclusie, dat er ook iets voor de jeugd gedaan moest worden en dat was het begin van „de Kleppertjes". Overigens bestond er tussen de beide verenigingen al een intensief contact. Dat men niet eerder tot een integratie van beide clubs is gekomen, schrijft voorzitter Den Doelder toe aan de wat afwijzende en aarzelende houding van enkele oudere leden. De bezwaren waren weggevallen, nu bleek, dat het ook op het gebied van de instructie beter was om tot samenwerking te komen. Overigens vult de ponyclub de landelijke rijvereniging min of meer aan, want op 17- jarige leeftijd moeten de jonge ruiters de vereniging verlaten. Als ze de ruitersport geen vaarwel willen zeggen, moeten ze automatisch over naar de landelijke rijvereniging. „Hoewel formeel d.e zaak nog niet in kannen en kruiken is, ban de samenwerking praktisch als een feit worden beschouwd", aldus de heer Den Doelder. Samen met de fusie zijn ook de plannen voor het komend jaar bekendge maakt. Het programma omvat een lange lijst met activitei ten. ilM Ei. I

de Stem | 1973 | | pagina 3