PIT GEBEUR T ER MET DE HUREN VAN HUIZEN VAN GEMEENTENEN WONINGCORPORATIES o% De komende huur verhogingen Samuels verliest geding MA en ombudsman Prins-heerlijke vakantie Gratis auto service in 800 garages op 31 maart Spaairenie bij Mm Lanschot aanzienlijk hoger. tot Onpartijdig advies kan gevraagd worden 6% ASs regel meer dan binnenland buitenland Nieuwste woningen Woningen gereedgekomen Sedert 1 januari 1968 I wsaw! ssiE ais» Woningen gereed gekomen in de jaren 1946 t/m 1967 Verschillende percentages Vooroorlogse woningen UW" ïwm- HP! Voorlichting HANDEL Pastores blijven in bedreigd Spaans dorp Telefoonkabel En gela n cl_Europa via Domburg DROEVIG BROMEIETSEN genoeg vilamientjes? Davitamon 10 REUMATIEK Het incident niet de Belgische Caravelle Wounded Knee Carnavalspriesters 2 Schilderijenprijs (bij dezelfde gunstige voorwaarden) F. van Lan schot yVOENSDAG 14 MAART 1973 15 Voor woningen die nog geen jaar oud zijn, vindt de eerste wettelijke huurverhoging nog niet dit jaar plaats, maar pas in 1974. Dit geldt voor woningen die behoren tot de complexen waarvan de gemiddelde bewoningsdatum ligt na 31 maart Voor de woningen uit complexen, waarvan de gemiddelde bebou- wingsdatum ligt na 1 januari 1968, bedraagt de huurverhoging 6%. De nieuwste woningen zijn hiervan uitgezonderd (zie hiernaast). Voor de meeste na-oorlogse wo ningen, die meer dan vijf jaar oud zijn, zal de huurverhoging meer dan 6% bedragen. Bij vooroorlogse woningen kan de huurverhoging minder dan 6%, 6% of meer dan 6% bedragen, af hankelijk van het woongerief. (Van een onzer verslaggevers) Ap 1 april a.s. zullen op grond van de wet jaarlijkse huurver hogingen de huren van nog gesubsidieerde wo ningen in het gehele land weer met zes pro cent worden verhoogd. Bovendien zullen ook de huren van vele niet of niet meer gesubsidieerde wo ningen op genoemde da tum worden opgetrokken, aldus het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening. Voor de woningen van ge meenten en woningcorpora ties gebeurt dit in het raam ran de huurharmionisatie. Dit wil zeggen, dat de huren van de oudere woningen, reke- niiig houdende met kwali teitsverschillen in betere verhouding worden gebracht tot de buren van de gesubsi dieerde woningen, die in de laatste vijf jaar zijn ge bouwd, zo zegt het Ministe rie. De huren van particuliere woningen waarop de huur wet nog van toepassing is, kunnen per 1 april in vrij overleg tussen huurder en verbuurder met ten hoogste zes procent worden ver hoogd. In het kader van de huurhamuonisatie kan dit percentage met goedkeuring van de minister door een ho ger percentage worden ver vangen. Hierbij gaat het om wonin gen in de zogenaamde niet- geliberaliseerde gebieden: in het algemeen de stedelijke agglomeraties van de Rand stad en die daar omheen lig gende gebieden. In de rest van het land, het zogenaamde geliberali seerde gebied, gelden voor particuliere huurwoningen waarvoor bet rijk geen jaar lijkse subsidie (meer) geeft, geen huurprijsvoorschriften meer. Daar kunnen die huur prijzen van die woningen dus vrij (jat wil zeggen zonder maximum tussen verhuurder en huurder wor den overeengekomen. Bij de Centrale Afdeling Voorlichting van het Ministe rie (Van Alkemadelaan 85, Den Haag) is een brochure verkrijgbaar, waarin wordt uiteengezet hoe voor particu liere huurwoningen in het zogenaamde niet-geliberali- seerde gebied de verschillen de soorten huurverhogingen tot stand komen of kunnen komen. (Van een onzer verslagge vers) In die gevallen waarin liuurder en particuliere ver huurder verschil van mening hebben over de betalingsver plichting van de huurder of hij uitleg van de huurprijs bepalingen op moeilijkheden stuiten, zal het zakelijke en onpartijdige advies van een huuradviescommissie meestal helpen. Huurder en verhuur der kunnen zich namelijk zo wel gezamenlijk als afzon derlijk tot deze commissie wenden met een verzoek te adviseren over de betalings verplichting van de huur der. Verzoeken moeten worden ingediend door middel van een fomulier, dat bij de huuradviescommissie ver krijgbaar is. De kosten van zo'n advies bedragen f 3,50. Zo -nodig wordt vanwege de commissie ter plaatse een onderzoek ingesteld. Huurder en verhuurder krijgen kennis van het tijdstip, waarop het verzoek op de zitting van de commissie wordt behandeld. Zij hebben beiden het recht de gehele behandeling bij te wonen. Het adyies wordt daarna schriftelijk uitge bracht. Beide partijen krij gen daarvan een afschrift. Het advies van de huurad- viescofmissie is niet bin dend. Slechts de kantonrech ter kan de betalingsverplich ting van de huurder bindend vaststellen. Uit ervaring blijkt, aldus het Ministerie van Volkhuis vesting en Ruimtelijke Ordening, dat het advies van de huuradvie scommissie veelal opvolgen. De secretariaatsadressen van de huuradviescommissie zijn: Middelburg, Seissingel 4. Bergen op Zoom, Zuivel- straat 23, Breda, Parkstraat 10. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse ex-arts J. Samu- (85) heeft zijn kort geding ''{en de VARA en Marcel van Dim over de VARA-tv-uitzen- tinS van de Ombudsman van februari over de therapie "t Samuels voor de bestrij- van kanker verloren. .Ah.zijn dinsdag gewezen teis overwoog de president J't de rechtbank in Amster- mr. U.W.H. Stheeman, Van Dam heeft als deskundige bij zijn uitzending de aan het Antonie van Leeuwenhoekhuis in Amsterdam verbonden spe cialist dr. I.S. Sindram betrok ken. De heer Samuels heeft aan Van Dams uitnodiging om aan de tv-uitzending deel te nemen geen gevolg willen ge ven, zo overwoog mr. Sthee man. iat Ogenomen moet worden Van Dam met zijn ge teste presentatie het alge- belang op het oog had. I," leidt tot de slotsom dat Dam hier geen verwijt «t De president weigerde hoor de heer Samuels ge- ;'ïgde voorziening te verle- en veroordeelde hem tot 5#0 sten van het geding, f De heer Samuels had Van 5|h verweten dat deze in de '""zending onrechtmatig je- J3 aem had gehandeld. De I "ar's had gevraagd van Dam veroordelen tot voorlezing net vonnis in zijn eerst- i/iffnde tv-uitzending van de vJ*P?Ombudsman en hem te San?n °P ervigerlei wijze Vrüi naam of persoon liE,. te betrekken bij zijn teflingen. Net kritisch bespreken en-of tenen door een massamedi- a's de televisie van de ,^nde misstand of wan- jj raS is volgens de president I 'heds op zichzelf betrok- 'te onrechtmatig te achten. De door Van Dam gebruikte kwalificaties over het werk en de persoon van de heer Samu els hebben volgens de presi dent niet het karakter van las ter of belediging, zoals Samu els had gesteld. Van Dam had onder andere gesproken van „de handel in gezondheid die de heer Samuels pleegt is na tuurlijk weerzinwekkend" en „een apparaat aan te smeren" De president acht de kwalifi caties ook niet ten ongunste van de heer Samuels, gezien betgeen over zijn gedrag in de tv-uitzending naar voren is gebracht. Voorts overwoog mr. Stheeman nog dat de verkla ringen die Samuels had over gelegd van personen die be weren bij zijn therapie baat te hebben gevonden en vinden hem onvoldoende hebben kun nen overtuigen van de juist heid daarvan. De heer Samu els heeft verder nagelaten de watenschapsmensen te noemen die volgens hem heil zien in zijn therapie. De heer Samuels deelde me de in hoger beroep te zullen gaan bij het Gerechtshof in Amsterdam. 0 LECH De echtgenoot van prinses Irene, prins Carlos, tij dens een wandeling door het Oostenrijkse wintersportplaatsje Lech, Met zijn zoontje, prins Carlos. Onze Nederlandse konink lijke familie brengt op het ogenblik een wintersportvakantie in dit plaatsje door. MEQUINEN (NCNS) De priesters van Mequinenza in Spanje weigeren dit dorp; dat bedolven zal worden on der een stuwmeer, te verla ten. Eerst moet de bouw maatschappij van de nieuwe stuwdam zorgen voor een behoorlijke huisvesting van 38 arme gezinnen. Wij voelen ons aldus de pastores als een kapitein op een zinkend schip. Wij zullen het als laatsten verlaten. De stuwdambouwers verlie zen iedere dag, dat zij moeten wachten met het vullen van het stuwmeer, ongeveer 6000 gulden. De maatschappij zorg de voor nieuwe huizen voor de meeste inwoners van het dorp dat aan het water wordt prijs gegeven. De 38 meer arme ge zinnen beklagen zich echter dat zij geen goede huisvesting kregen aangeboden. De bouwonderneming kreeg reeds eerder moeilijkheden met de kerk, toen de bisschop de staking van de arbeiders ondersteunde, omdat de veilig heid in de bouwput veel te wensen overliet. Bisschop P. Canero weigerde zelfs aanwe zig te zijn bij de otficiële opening van de dam. O DEN HAAG (ANP) Een Britse firma heeft opdracht ge kregen om a raison vam acht miljoen gulden een telefoonka bel te vervaardigen, die onder zee Groot-Brittannië met het Europese continent zal verbin den. Verwacht wordt, dat de kabel in mei 1975 in gebruik zaïl worden genomen. Over de nieuwe kabel kunnen gelijktij dig 1380 telefoongesprekken worden gevoerd. Het ils de ze vende kabel van dit soofft. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Om autorijdend Nederland nog eens duidelijk met de neus op het slechte onderhoud van auto's en vooral op de gevolgen daarvan te drukken, voert Veilig- Verkeer Nederland (VVN) in samenwerking met de Centrale Politie Verkecrscom- missie en de verkeerseommissie Openbaar Ministerie tot en met april via radio, televisie en pers een campagne onder het motto: „Laat 'm nakijken". Een belangrijk onderdeel van deze campagne is de lan delijke controledag (op 31 maart), waarop VVN in over leg met de BOVAG en met de garagebedrijven die periodieke veiligheidsinspecties van VVN uitvoeren, alle automobilisten in de gelegenheid stelt hun auto op een aantal essentiële punten gratis te laten contro leren. En dat zal dan kunnen gebeuren in ruim 800 garage bedrijven in ons land. Een service, waarvan zo hoopt Veilig Verkeer Neder land velen gebruik zullen maken, al was het alleen maar om teleurstelling te voorko men als de politie in de perio de daarna weer landelijke controle-acties houdt. VVN raadt automobilisten die van deze service gebruik wensen te maken aan, tijdig een af spraak met een garage te ma ken. VVN brengt de droevige re sultaten van de landelijke po litiecontrole vorig jaar op de technische staat van voertui gen nog even in herinnering. In tien dagen tijds werden toen vele tienduizenden auto's aan een intensieve controle onderworpen. In 6.500 geval len ontdekte de politie min of meer ernstige gebreken (glad de banden, defecte stuurin richtingen en remmen etc.). Bij veel auto's was de toe stand zelfs zo ernstig dat be sloten moest worden ze ter plaatse uit het verkeer te ne men. En helaas wijst niets erop, dat het er sinds vorig jaar beter op is geworden. Wie zijn oor te luisteren legt bi i de garagebedrijven krijgt te ho ren dat velen het met het onderhoud niet meer zo nauw nemen. Men laat de wagen nog wel voor een onderhouds beurt opdraven, maar de repa- ratie-adviesen worden in vele gevallen niet meer opgevolgd, aldus VVN. Iets dat overigens ook duidelijk blijkt uit de rapporten van de vrijwillige periodieke veiligheidsinspectie van Veilig Verkeer Nederland. Van de half miljoen in 1972 geïnspecteerde auto's werden er maar liefst 55.544 afge keurd. In het kader van deze cam pagne zal tijdens de politie controles ook aandacht worden besteed aan de technische staat van bromfietsen. Met na me zal met behulp van nieuwe meetapparatuur controle wor den uitgeoefend op het uitlaat- lawaai. (ADVERTENTIE) Doe verstandig. Neem Davitamon 10. 't Bevat precies de 10 vitamines die u in deze maanden zo broodnodig hebt. Dagelijks zo'n pilletje en ook het grilligste seizoen krijgt minder kans. Het meest gebruikt LONDEN (RTR) Ruim 15 miljoen van de bijna 60 miljoen Engelsen lijden op ze ker tijdstip in hun leven aan reumatische aandoeningen. Van de 320 miljoen werkda gen die in Engeland in 1971 door ziekte verloren gingen, werden er 37 miljoen ver zuimd als gevolg van reumati sche aandoeningen en ge- wrichtereumatiek. LONDEN (RTR) De Britse burgerluchtvaartautori- teiten hebben gisteren ver klaard, dat ze volledig in het duister tasten over het bericht dat in het Britse luchtruim een Belgische Caravelle bijna in botsing kwam met. een on bekend vliegtuig, volgens som migen een Amerikaans toestel. Het lijnvliegtuig van Sabena was, zoals gisteren gemeld, van Brussel op weg naar Bar celona- De Sabena deelde mee, dat de Caravelle zo hevig op en neer geschud werd, dat drie passaigers en een stewardes ge wond werden. Passagier Ducamp vertelde in Barcelona dat het incident iets minder dan een halve mi nuut had geduurd. Hij had zelfs niet de tijd gehad aan een botsing te denken. Per soonlijke bagage, kledingstuk ken uit de rekken en resten van een geserveerde maaltijd waren hem en de anderen om de oren gevlogen, vertelde hij. KARDINAAL ALFRINK heeft als internationaal voorzitter van de katholieke vredesbewe ging „Pax Christi" de nationale voorzitters en secretarissen op geroepen zich sterker met het Vietnamese vraagstukken be zig te houden. papier jw pen Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechis bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) beiekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. De bezetting van de Ameri kaanse Indianen van Wounded Knee doet onmiddellijk de vraag rijzen: hoe het met min derheidsgroeperingen hier zit? Het is gemakkelijk om Ameri ka te veroordelen, maar hoe staan wij tegenover minder heidsgroeperingen? Wij zijn er pas, dacht ik, als wij de hier levende minder heidsgroeperingen volkomen accepteren. Dus Surinamers in het uitgaansleven deel laten nemen, ze met negers, of wat voor groep, dan ook volkomen in de samenleving opnemen, uiteraard met behoud van ei gen cultuur. Dat houdt ook in homofiele en-of lesbische vriendentin nen (stellen volkomen opne men en woongelegenheid ge ven. Ik moet altijd aan de uit spraak van de heer Ebeling van CRM denken: Een samen leving is dan pas rechtvaardig als zij wat voor minderheids groepering dan ook, opneemt met behoud van eigen cul tuur. GEERTRUIDENBERG W.J. KOCH Het stukje over de Carna- valspriester ondertekend door de heer C. Willemsen, in uw blad van zaterdag j.l. is mij uit het hart gegrepen. Ook bij mij bomt de inhoud van uw blad steeds over alsof er bij de Stem van „principe", niet veel meer te vinden is en dat men maar meedoet met de „grote hoop" met andere woorden, dat men meehuilt met de wolven in het bos. Dat is vooral ook het geval met Merijn die over het alge meen alles wat door de grote meerderheid van het „Stern- publiek" nog als enigszins waardevol wordt gezien hekelt en in de grond boort, zon der ook maar enige moeite te doen om de positieve kant van zijn wrange humor te laten lezen. Ik heb eens uitgeteld hoe vaak hij b.v. Nixon belache lijk maakte, hoe vaak hij ne gatieve dingen stelde over kerkelijke personen en hoge autoriteiten, en hoe weinig po sitieve bijdragen in zijn „sche ve kolom" werden opgeno men. Als men bedenkt dat het lezersgebied van de Stem na genoeg uitsluitend bestaat uit mensen die nog niet alle din gen die vroeger positieve waarde hadden hebben over boord gezet en als men daarbij tevens bedenkt dat de Stem als opinieblad een grote in vloed kan hebben op Zuid- Nederland, dan ware het mis schien wenselijk dat men dit, meer dan tot dusverre, bij het opstellen van de krant zou beseffen. BAARLE-NASSAU F. VORSTENBOSCH. ARNHEM (ANP) Een aan Rubens toegeschreven schilderij heeft op een kunst en antiekveiling in Arnhem 95.000 gulden opgebracht. Een aan Rembrandt toegeschreven doek, voorstellend de aanbid ding der drie koningen, bracht slechts 260Ö0 gulden op. (ADVERTENTIE) 7Vi°/o bankiers 's-Hertogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven, Roosendaal, Tilburg, Vught. Spaaragentschappen over heel Nederland.

de Stem | 1973 | | pagina 15