"is mis breda Nederlander kan giftig fenol onschadelijk maken Berkhouwer voorzitter Europees parlement Bard tegen hard liti metaalconflict PERONS KANDIDAAT CAMPORA PRESIDENT en zijner om onee Justitie toont te weinig belangstelling voor slachtoffers delinquenten OP NAAR EUROPESE U Rechercheteam moord Sliedrecht uitgebreid V.S. investeerden in drie jaar in ons land 2,1 miljard meisje Lavona, VAN DE fE TILBURG binnenland buitenland X een middel ibeien doet irompelen LIJK VAN MAROKKAAN GEVONDEN Man dood na val van trap Kledingdiefstal in Den Haag Comité vóór uitbreiding Zestienhoven PAX CHRISTI 25 JAAR Einde van zeven jaar militair bewind in Argentinië NOS CONTRA VAN HOORN Beschadigd haar? een belofte voor mooier haar WFLIA Ons land centrum handel nieuwe drug u De torens van Tiberias... montfort tochten 1 I I 5 ii Jiii m LQENSDAG 14 MAART 1973 de automatische Ziekenhuis en het ter gebruik rkt wordt zijn: iboratorium eden op de :al zijn: voor en bedienen apparatuur en van een ringssysteem van nma's en ;ische schijven. MAVO-opleiding. leeftijd 18-25 jaar. aring is gewenst. an dienen er mee te houden dat liensten wordt De ene week s en 's avonds Ie andere week n/erkuren. tie te richten aan Tilburg. „pen- pb«- am- De ver- erti irekte indiensttreding hulp op één onzer naand, voor ks bij het heer J. P. gen ger. gen gen gen gen gen gen 364,14 413,41 461.60 511,94 560,13 612.61 671,52 744,35 hoofd van de Jong de st laurens ziekenhuis ulvenhoutselaan 19-21 bre 13 c mensen met aambeien. stopt. Zwelling verdwijnt* schrompelen (Van onze redactie binnenland) botterdam-utrecht n, bacterioloog dr. J. de jjjart van het Voedingsinsti- luut van TNO te Zeist heeft I sim gevonden, dat in staat l het giftigd fenol te splitsen n niet-giftige componenten, ïii neemt aan, dat er een enolbel bestaat op de plaats «ar de Nieuwe Waterweg uitmondt in de Noordzee. Die hypothese baseert hij op waar neming" en metingen die hij daar -verricht heeft. Op dezelf de dag, dat dr. De Waart de mogelijkheid van het splitsen van fenol bekendmaakte, deed Rijnmond-gecomitteerde J. de Jong (milieuhygiëne) een dringend beroep op de indus trieën in het Watwerweggë- bied om de gegevens over haar produktieprocessen open baar te maken. Hij meende dal de industrie de bevolking in onwetendheid Iaat, terwiji er in feite niets te verbergen is. Hij dacht, dat de meerderheid van de industrieën geen beden kingen zou hebben tegen af schaffing van de geheimhou dingsplicht. Volgens hem zon slechts Shell Pernis» bezwaar maken. „Begrijpelijk", stelde De Jong, „want die zit het langst aan de Waterweg en werkt met verouderde inslal- ties". In het kader van de milieu hygiëne, door Rijnmond giste ren dns eens te meer hespro- ken, kan de splitsing van fe nol van grote betekenis zijn. Volgens dr. De Waart werkt de door hem gebruikte gist snel en kan deze hoge concen traties fenol aan. Ook heeft hij een bacterie gevonden die in staat is kwik in kwikverbindingen los te maken en in de bacterïecel op te nemen. De laboratoriumuit komsten kunnen van belang zijn in de strijd tegen de ver vuiling van het oppervlakte water, omdat zowel fenol- ais kwikverbindingen, die door de industrie op open wa ter worden geloosd, ernstig bijdragen tot de milieuvervui ling. 5 STRAATSBURG (ANP) De eerste Nederlandse voorzitter van het Europese parlement, het Tweede- Kamerlid mr. C. Berkhouwer (VVD), stelt zich voor dat het parlement, te zamen met de Europese Com missie, initiatieven gaat ontwikkelen voor de vorming van een Europese Unie. Mr. Berkhouwer, voorzitter van de liberale fractie in het Europese parlement, werd gisteren reeds in de eerste ronde van de verkiezing, met 85 van de 166 geldig uitgebrachte stemmen, gekozen. Het Eerste- Kamerlid dr. W. J. Schuijt, gesteund door de christen democratische en conservatieve fracties, kreeg 71 stemmen, de Italiaanse communiste Leonilde Iotti 10. 11 Mr. C. Berkhouwersiuds 1963 lid van het Europese parle- I ment, thans voorzitter. aambeien. mu,jl Sperti Preparation Bisi) en ontsmettend. Voor direM snelle, afdoende bebaiici F van aambeien is er maar gj middel: Sperti Preparation zalf en zetpillen. (Vervolg van pag. 1) Be inzet van het conflict teen de drie industriebonden werkgevers is in de |«rste plaats een duidelijke ze. De keus nl. tussen een samenleving, waarin de ene Mep de andere zonder meer toar wil oplegt, en een maat- Khappij, waarin men op he nrijke punten in redelijk overleg tot een gemeenschap pelijk beleid komt. Dit heeft te. Bakkenist (VNO - voorzit- 1") gisteravond verklaard na jiloop van de vergadering van te algemeen bestuur van het TNO. .^aar zijn mening is die Ivoor vele werkgevers kern van de zaak en de [oornaamste drijfveer voor tel verzet. beer Bakkenist kan zich foorstellen dat een heleboel n zullen zeggen Waar die werkgevers zich in Wsnaam nou zo druk over? at beweegt die mensen nu figenlijk? De winst van die Werkgevers waar het ze om gaat is niet in het I"* Er wordt gesproken er nivellering met meer ^dacht voor de lager betaal- 1 een afneming van de 161 van het inkomen van de >er betaalden. Wat kan dat UJ eigenlijk de werkgevers (Wielen? I werkgevers nemen nu n vastberaden en eensgezin- ;e houding tegenover de drie jjMstriebonden aan, omdat ze ®e®r dan genoeg van heb- 1 telkens met het ultimatie- karakter van de eisen van I vonden te maken te krij SDe werkgevers moeten Jkbaar genoegen nemen met f de industriebonden dicte j'Voor concessies zijn die Ij. ln de markt, dat heeft de liit u Hoogovens duide- J bewezen, Daar heeft, net VrT1 a^s elders, de werkge- j.r «e zaak afgebroken, maar hebben de bonden ge il. J heren W.A. Wamsteker, ö°de en B. Nieuwland, eer- a.,^Verhandelaars van de in ferOHden in de metaalin- Itief schriwen in hun open - an de heer Prins onder- soms verbazing- 1% iilc'e uitspraken kunnen |.f ™llen leiden tot een verde- lMr- cl,)or u zo verfoeide l%iiSatie"' De drie bondsbe- cin s hienen, dat de heer Ijjjjjf Wa®rschijnlijk in een S® verwarring in het - tem.erskamp te zaaien, Ir rnc'rHon gebruikt die op 2achtst uitgedrukt onjuist Voorbeelden worden in de open brief genoemd de be wering dat het eigenlijke doel van de bonden niet is gericht op een rechtvaardiger inko mensverdeling, maar op de uitbreiding van hun macht, dat de bonden een politiek doel nastreven, dat de bonden niet echt willen onderhande len, maar hun eisen op ultima tieve wijze hebben gesteld en dat vandaag toegeven aan Groenevelt betekent, dat hij morgen weer wat anders vraagt. De vakbonden hebben deze opmerkingen als grievend er varen. De metaalonderhande laars reageren via de open brief, hoewel ze de bewerin- geh liever aan de onderhande lingstafel zouden hebben recht gezet. „Maar daartoe hebt u ons de kans ontnomen", aldus de brief. In de open brief stellen de drie onderhandelaars dat de industriebonden de huidige strijd niet voeren terwille van machtsuitbreiding, maar van een klein stukje rechtvaardig heid. Herhaald wordt dat de bonden voor dit jaar een cen tenverhoging en een maximum in de bijsturing willen en dat een volledige inkomenspolitiek uiteraard niet alleen via de cao kan worden gereali seerd. „Gelooft li dat tienduizenden mensen bereid zouden zijn het stakingswapen te gebruiken als uw benadering de juiste zou zijn", vragen de brief schrijvers. Vele werknemers zijn sterk gebonden aan hun bedrijf. Ze leggen het bijltje er toch niet bij neer „zomaar vanwege een gril of een num mertje machtstrijd van de in dustriebonden? We kunnen niet aannemen dat u het zelf gelooft", aldus de open brief. (ADVERTENTIE) Mr. Berkhouwer had de steun van de liberalen, socia listen en gaullisten, krachtens een twee jaar geleden gesloten akkoord volgens hetwelk de huidige socialistische voorzitter (de Westduitser Walter Beh- rendt) zou worden vervangen, eerst door een liberaal en ver volgens door een gaullist. De christen-democraten, menend dat de grotere fracties langer dan een periode het voorzitter schap zouden moeten bekleden, hadden zich niet bij dit ak koord aangesloten. Mr. Berkhouwer is gekozen voor een jaar. Het is echter gebruikelijk dat de voorzitter eenmaal wordt herkozen. Mr. Berkhouwer verklaarde na zijn verkiezing dat het par lement, op voet van gelijkheid ■met de Europese Commissie het dagelijks bestuur van de Europese Economische Gemeen schap initiatieven zal moe ten ontwikkelen voor de vor ming van de Europese Unie, die volgens de tien staats- en regeringsleiders die in oktober aan de Europese top in Parijs hébben deelgenomen, tegen 1980 het licht moet zien. Het Europese parlement zou, teneinde de belangstelling van het publiek voor zijn werk te vergroten, van tijd tot tijd in verschillende Europese steden moeten bijeenkomen, en niet DEN HAAG (ANP) Het lijk van 32-jarige Marokkaan Ahmed Abouttanar, die 4 maart tijdens een vechtpartij bij een café in Den Haag door enige mannen werd mishandeld en in het water langs de Houtza- gerssingel werd „gewerkt" is gevonden. Sectie heeft uitge wezen dat de man is verdron ken. Getuigen beweren dat de man bewusteloos is geslagen voor hij in het water terecht kwam. De politie heeft enige mannen aangehouden. AMSTERDAM (ANP) De 57-jarige J. A. P. Kok uit Am sterdam is in zijn woning van de eerste etage van de trap ge vallen en ter plaatse overleden. DEN HAAG (ANP) Bij een inbraak in een kelder van een pand in Den Haag is voor een bedrag van 19.000,aan textielprodukten gestolen. uitsluitend in Straatsburg en Luxemburg, zoals thans. Zonder dat het „een rond reizend circus" wordt, zou het parlement af en toe moeten vergaderen in Den Haag, Bonn, Parijs of Rome, aldus mr. Berkhouwer. Hij onthield zich overigens zorgvuldig van een uitspraak over de definitieve zetel van het parlement, een kwestie waarover de regeringen van de negen landen van de Euro pese Gemeenschap het nog steeds niet eens zijn. ROTTERDAM (ANP) Het comité werknemers Zestien- hoven heeft zich gisteren in een verklaring gedistantieerd van de visie van de haven meester op de toekomst van de Rotterdamse luchthaven. Havenmeester A. W. F. van der Hoek, die een dezer dagen met pensioen gaat, is, zoals gis teren gemeld, van mening, dat de markt voor Zestienhoven te gering is. Het comité vindt dat het po tentieel aan vracht en passa giers in Rotterdam en omge ving voldoende is om de lucht haven rendabel te maken- Voorwaarde is dat Zestienho ven een nieuwe baan krijgt van 3,5 kilometer. Die nieuwe baan kost 14 miljoen, een nieuwe luchthaven minstens 500 miljoen, aldus het comité. Bovendien, zo redeneren de werknemers, kan Zestienhoven als tweede nationale luchthaven in vijf jaar gereed zijn, een nieuwe luchthaven vergt onge veer tien jaar. Voor uitbrei ding van Zestienhoven moeten minder dan 100 woningen wor den afgebroken, terwijl voor een tweede luchthaven in West- Brabant karakteristieke dorps kernen moeten verdwijnen. DEN HAAG (ANP) Bij ge legenheid van haair 25-jairig be staan op 3 mei a.s. zal Pax Christi een vijfjarenplan publi ceren. In samenwerking met gelijkgezinde bewegingen wil Pax Christie de bewustwording van de vele vormen van ge weld in de wereld en in de ei gen omgeving op gang bren gen. In bredere lagen vaai de Nederlandse bevolking zal moe ten doordringen welke moge- lijkheden ieder heeft om ge weld in de samenleving terug te dringen. 0 Dr. Hector Campora (links) wordt omarmd door Enrique Vecia van de partij Popular Cristiano. (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES De Peronistische kandidaat Hector J. Campora is tot president van Argentinië gekozen. Dit heeft de aftredende president van de militaire junta, Alejandro Lanusse, gisteren bekendgemaakt. Zeven jaar militair be stuur is thans ten einde. Eiders in deze editie beschrij ven wij deze 63-jarige tandarts politicus uitvoerig. Om gekozen te worden had Campora een absolute meer derheid nodig. Was er geen kandidaat met een absolute meerderheid geweest, dan had den de veertien miljoen stem gerechtigde Argentijnen vol gende maand opnieuw naar de stembus gemoeten. Er waren ditmaal veel jonge kiezers bij en men neemt aan dat velen van hen Peronistisch hebben gestemd. De kiesge rechtigde leeftijd is 18 jaar, maar de meeste Argentijnen onder de 27 jaar hadden nog nooit gestemd, omdat de laatste verkiezingen in 1963 plaatsvon den en het land sinds 1966 door een militaire junta werd be stuurd. Dr. Hector José Campora, die wordt beschouwd als de rech terhand van de voormalige dic tator Juan Peron, leidde bij de verkiezingen een coalitie van Peronistisch gezinde groeperin gen onder de naam „Frente Justicialista de Liberacion" (Frejuli). Hij heeft inmiddels ai een felicitatietelegram van HILVERSUM (ANP) In commentaar op de verklaring van Freek van Hoorn (zie on ze editie van gisteren) deelt de NOS-persdienst mee, dat de proeftijd van Van Hoorn niet tot 20 februari liep maar tot 11 maart en dat hem op 2 maart de mededeling is ge daan, dat men de proef niet wenste te verlengen. Van Hoorn is toen aangebo den, dat hij gedurende het resterende deel van maart nog één keer per week op de beeldbuis zou verschijnen en dat hijzelf de verbintenis met de NOS zou kunnen opzeggen. Van Hoorn heeft daarop ge reageerd met een brief, waar in hij meedeelde met de be eindiging van de overeenkomst niet akkoord te gaan en juri dische stappen te overwegen. Daarop heeft de NOS hem meegedeeld, dat men onder die omstandigheden van de diensten van Van Hoorn geen verder gebruik meer wenste te maken, aldus de NOS-pers- dienst Droog en dor haar? Slap en fijn haar? Vet haar? Dit is de oplossing: een Lavona crèmebehan deling. Flakon voor 2 a 3 behandelingen kost f 2,05 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f5,35 Dit is de oplossing: de Lavona haarhersteller. Flakon voor2a3 behandelingen f2,10 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f 6,75 Dit is de oplossing: Lavona tegen vet haar. Flakon voor 2 behandelingen f 2,50 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f 6,95 Dit is de oplossing: Lavona snelkuurmet extra verstevigende werking voor herstel van alle haarsoorten. Flakon voor3a4 behandelingen f 2,45 Voordeelflakon voorIO behandelingen f6,95 de in Spanje verblijvende Pe ron ontvangen. De vorig jaar door Peron ge vormde Frejuli heeft een ver steviging van de banden met Europa en vermindering van de economische afhankelijkheid van de Verenigde Staten in haar program staan. De Pero nisten willen tevens de diplo matieke betrekkingen met Cu ba herzien. Op binnenlands terrein is Frejuli voornemens tot strenge valutabepalingen, overheidscontrole op de buiten landse handel en een groot scheepse landhervormingscam pagne over te gaan. De Peronisten waren buiten zichzelf van vreugde. 15.000 gingen in Buenos Aires de straat op om hun overwinning te vieren. Hier en daar raakten zij slaags met politie en militai ren. PARIJS (UPI) Ne derland is het centrum van de handel in een nieuw soort drug, die „bruine suiker" wordt genoemd. Dit is gisteren bekendgemaakt door Franse autoriteiten die zich met de bestrijding van de illegale handel in narcotica bezighouden. Zij noemden het nieuwe middel, dat voor 80 pro cent uit heroïne bestaat, „explosief". Iemand die dit gebruikt is er gega randeerd binnen tien da gen volledig aan ver- slaagd. De donkere kor rels worden in Parijs „bruine suiker" ge noemd. Nederlanders hebben, zo zeggen Franse autori teiten, de Parijse markt voor verdovende midde len overgenomen nadat de politie vorig jaar de in Marseille geconcen treerde handel in drugs een aantal zware klap pen toebracht. SLIEDRECHT (ANP) De Sliedreehtse politie en het re- cherchebijstandteam van de Rotterdamse politiecommissa ris JA. Blaauw beschikken nog niet over aanwijzingen, die kunnen leiden tot de op lossing van de geheimzinnige moord - waarvan wij gisteren melding maakten - op de 30- jarige Teuntje Cornelia de Jong-SIagboom. Wel stromen er tips binnen - vooral van geschokte Slie- drechtenaren - maar volgens de Dordtse officier van justi tie, mr. A. Niessen waren daar nog geen bruikbare bij. De rechercheploeg, die hoopt de dader te vinden van dit door de officier van justitie Niessen omschreven afschuwe lijke misdrijf, is gisteren nog uitgebreid. Ongeveer dertig rechercheurs en een groot aan tal landmachtmilitairen blijven in de buurt van de plaats, waar de vrouw om het leven werd gebracht, zoekend naar stille getuigen. Men hoopt het moordwapen - zeer waar schijnlijk een mes - te vinden en het handtasje dat de jonge vrouw bij zich had. Het feit dat het handtasje van de vrouw verdwenen is, kan wij zen in de richting van roof. Het is ook mogelijk dat de onbekend de vrouw heeft wil len aanranden, maar de sectie van dr. Zeldenrust heeft geen aanwijzing opgeleverd voor een zedenmisdrijf. ROTTERDAM (ANP) Op de rechtbank wordt over het al gemeen te weinig belangstelling getoond voor de slachtoffers van een misdaad. Het wordt tijd, dat daar iets aan wordt gedaan. Dit zei gisteren de officier van justitie bij de rechtbank in Rot terdam, mr. A. G. Corvinus, in haar requisitoir tegen de 25-ja- rige chauffeur J. V. Deze stond terecht wegens mishandeling van de 70-jarige J. Labruyere, die later aan zijn verwondingen overleed. Hij hoorde anderhalf jaar tegen zich eisen. De vrouwelijke officier betuigde allereerst haar deelneming met de achtergebleven familieleden van de bejaarde man, die „zijn hulpvaardigheid met de dood heeft bekocht". De man werd november vorig jaar in Rotterdam met een steen op het hoofd geslagen, omdat hij zich met een vechtpartij tussen de chauffeur en een slager had bemoeid. Mr. Corvinus wees op alle hulp, die veroordeelden veelal in de vorm van pschiatrische behandeling, reclassering en begeleiding bij terugkeer in de maatschappij krijgen. „Bij de justitie wordt te weinig aandacht aan de mensen geschonken, die de dupe van een misdaad zijn geworden. Ik wil dit uitvoerig naar voren brengen", zei ze nadrukkelijk, „want de slachtoffers worden te kort gedaan". Het is een oude wet in de showbusiness en wat valt daar tegenwoordig al niet on der dat je op het hoogtepunt van je roem moet afnokken. Niet wanneer je alweer aan het aftakelen bent, want dan blijft er een ontluisterd beeld achter bij Jan publiek. Er zijn vele zwakke broeders en zusters die de verleiding niet kunnen weerstaan en door gaan, om dan te laat te besef fen dat ze geen ene populaire poot meer hebben om op te staan, laat staan om glorieus afscheid op te nemen. Al of niet zo Zijne Demissio naire Excellentie mr. Barend- Biesheuvel. Al zijn vertwijfel de pogingen om op de hoogste top der vaderlandse politiek op de been te blijven ten spijt, moet hij nu heengaan. Volgens de democratische spelregels kan iiij weer gewoon in de Kamer- banken gaan zitten. Maar zijn fractie wil niet met hem mee terug onder de vleu gels van de VVD, en dus nokt hij mokkend of. Niet naar de VVD nee, dan kent u de wa re AR-man niet maar naar het bedrijfsleven. Naar de top van het bedrijfs leven, wel te verstaan. En mis schien hoopt hij dat vaderland- in-hoge-nood nem nog eens als redder, of als (in)formateur zal roepen. Tja, de Big Boss Barend Bies heuvels Business BV. Andriessen: Die Burger blijft bezig. Nu moeten we weer kie zen tussen de progressieven en de CHU. We hebben de laatste weken meer belangrijke beslui ten moeten nemen dan in al die jaren daarvoor. Snuggere KVP-er: We zou den Ruppert en Burger eigen lijk ereleden van onze partij moeten maken. Want die heb ben de zaken duidelijker ge maakt dan wij allemaal bij elkaar. „Nederland mag zich geluk kig prijzen dat er temidden van die sprekers en scribenten, die een groot deel van onze publi- citeits media misbruiken om een eenzijdig en onwaarachtig beeld te geven van de situatie in Zuid-Afrika, een gezagheb bend en objectief oordelend commentator is als dr. G. B. J. driemaal raden, één, twee, drie, ja:) Hiltermann". (Dat tussen haakjes is van mij). Dit schrijft het maandblad „Zuid-Afrika Nü", een blad van de Nederlands-Zuidafrikaanse Werkgemeenschap, dat in zijn pogen eenzijdige meningen in rns land over Zuid-Afrika (en dan gaaf het uiteraard over de apartheid) te corrigeren, op zijn beurt wel eens eenzijdig is. Dr. G. B. J. is dan in Zuid- Afrika geweest, maar dat zegt helemaal niets. Dat is geen en kele garantie voor een objec tiever oordeel. Trouwens, waarom zo gauw oordelen? En wie is nou objec tief? Het gaat er om of je al of niet vrede hebt met onderdruk king en achterstelling van mensen. Ik doe hierbij de speciale groeten aan alle gezaghebbende en objectief oordelende vogels. De beste subjectieve wensen van MERIJN. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Amerikaanse ondernemingen hebben in 1970, 1971 en 1972 (eerste tien maanden) voor f 2,1 miljard in Nederland geïn vesteerd. Dit is bijna 40 pro cent van het totaal der buiten landse investeringen in die pe riode (f 5,4 miljard). De totale Nederlandse investeringen in ons land vertegenwoordigden in 1970 t.m. 1972 een waarde van f 55 milj ard. Deze cijfers heeft minister Langman (Economische Za ken) meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Van Gorkum (PPR) over de afhankelijkheidssitua tie van Nederland t.o.v. de Verenigde Staten. De minister voelt er niet voor beperkingen op te leggen aan investeringen van buitenlandse bedrijven. De torens van Tiberias, de vroegere rabbijnenstad, weerspiegelen zich in het meer van Galilea Prachtig gelegen aan de voet van het gebergte heerst daar nog de stilte, rust en eenvoud van zo'n 2000 jaar geleden. Ook dit jaar organiseren wij 15-daagse reizen naar het H. Land en wel op: 13/3; 20/3; 27/3; 3/4; 10/4; 17/4; 24/4; 15/5; 5/6; 12/6* 3/7; 10/7; 11/9; 2/10; 16/10; 23/10 en 6/11. Diverse van deze tochten gaan ook naar Jordanië. Stuur onderstaande bon voor volledige dokumentatie in aan: Berg en Dai Meerwijkselaan 5 - tel. 08895-1900. fSON !k wl! 9.raa9 meer weten over Uw speciale reizen naar I Israël/Jordanië. Naam Adres f 7 Woonplaats L (in blokletters s.v.p.) :i ISM I i b i '1

de Stem | 1973 | | pagina 13