ffeur B.V. SUBCOMMISSIE PPC: Plannen zullen natuurgebied Zwin aantasten B CLUBHUIS HOOFDPLAAT IZAL WORDEN HERBOUWD zeeuws Hak erop in zodat een ieder zwijgt Molentjes kijken lewerkers NATIONALE Krulboltoernooïen in Oostburg 1mmmmtmmmmmmi BIERTAP- IN CADZAND 5rwas verzekerd vo°r f DENKEN OVER WELZIJN EN GELUK IN ZEELAND Veel Draai om Verdiend Hardleers Strijd om wereldtitel stad streék f? iverse afdelingen ente Terneuzen I aan het bepaalde in arUK Peter Blanken treedt op in Sluié WEDSTRIJD Weekenddienst Stem-redactie ZAfERDAG 10 MAART 1973 =r plaats voor een scha- plaats hebben voor een 65.000,— zorgvuldig kelfs de tijd dat U eet op prijs gesteld wordt? de snelle groei van ons j yen wij voor ons kantoor len leiding op ten minste ■VO-niveau en een leef- -25 jaar kunnen de weg ar een goede positie bij ling. en: I salaris stige gratifikatie- en va- peling ng van studie- en reis- (Van een onzer verslaggevers) SLUIS/MIDDELBURG „Het Zwin is een fraai natuurgebied, en een natuurgebied verdraagt nu eenmaal niet veel mensen. De opzet van het bestemmingsplan „Het Zwin", zoals Het Zeeuwse land zich dit voorstel was dermate groot dat voor aantasting van dit unieke natuurgebied gevreesd moest worden. Voor de subcommissie voor de gemeentelijke bestemmingsplannen van de Provinciale Planologische Commissie was dit het voornaamste argument om afwijzend te adviseren aan de gemeente Sluis". Dit zei gisteren de heer De Vink, directeur van de Zeeuw se Provinciale Planologische Dienst. „Het plan van het ngen kunt kis lichten lie van ■sin- =CHF MIDDENSTANDS»"*! nederlandsche middens Jen wethouders der iigen ter algemene kennis, Wegenwet, dat bij beslu ^Staten van Zeeland d-d. f! 2760/72/98, 2e afdeling. df l-erleend aan een besluit tot heente d.d. 30 november 19' I van de navolgende wegg Inbaar verkeer: SLUIS Volgende week zaterdag zal de Nederlandse troubadour Peter Blanken op treden in de raadskelder onder het Belfort in Sluis. Peter Blanken treedt op op uitnodi ging van de Stichting Uit, die hierin samenwerkte met de jeugdsoos Jovada in Sluis. Het optreden begint om 20.00 uur. Kaarten a. f3,50, zijn vanaf 19.00 uur aan de zaal verkrijgbaar. CADZAND De Neder landse nationale biertapwed strijden zullen dit jaar voor het eerst in Zeeuwsch-Vlaan- deren worden gehouden. Zij tinden plaats op 17 mei in hotel „Zeebad'' in Cadzand. De exploitant van dit hotel, de familie Flemm-de Lijser, hebben reeds verschillende keren hoge klasseringen bij dit nationale evenement weten te bemachtigen, misschien dat zij op eigen grond een ge slaagde greep naar de le plaats kunnen doen. Zeeuwse Land om in bestem mingsplan Het Zwin zo'n 450 huizen te bouwen is bovendien een eentonige zaak, niets dan huisjes. Met name werd be treurd dat de nu bestaande camping moet verdwijnen, omdat de commissie vond dat die wei degelijk een functie had", zo vervolgde hij. Verder werd het plan met argusogen bekeken voor wat betreft de aantasting van het natuurgebied. „Het liefst zou je daar niets bouwen, maar dat is onmogelijk. Je moet compromissen sluiten, want de drang tot recreëren is er nu eenmaal, maar bij het ontwik kelen van plannen moet je er wel voor waken de kip met de gouden eieren niet te slachten, en dat zou gebeuren als pal naast het natuurgebied een grote bevolkingsconcentratie zou komen", aldus de heer De Vink. Overigens had de subcom missie het plan al afgewezen voordat vanuit België protes ten werden geuit tegen het plan Het Zwin. „De belangen van het natuurgebied worden nauwlettend in het oog gehou den", aldus de heer De Vink. De heer Lievense van „Het Zeeuwse Land" zei van het advies van de subcommissie niet wakker te liggen. „Elk bestemmingsplan eist nu een maal een lange voorbereidings tijd, waarbij verschillende compromissen gesloten moeten worden. Onze ingenieurs zul len nu met het plan wat gaan schuiven om te proberen het aan te passen aan de wensen van de subcommissie. Wij zul len voorts weer overleg gaan plegen met de gemeente Sluis", aldus de heer Lieven- se. De heer Lievense zag het 11 ha grote plan met zijn 450 huizen niet direct als een be dreiging van het natuurreser vaat. „Het ligt hemelsbreed anderhalve kilometer er van daan. De mensen, die in dit plan een huis gaan bewonen komen er voor hun rust en zullen er alle baat bij hebben het natuurgebied te handha ven", zo zei hij. De heer Lievense wees erop dat inmiddels goedkeuring van G.S. was binnengekomen bij het waterschap Het Vrije van Sluis om de benodigde grond voor dit plan, ruim 11 ha gelegen tussen de Noorddijk, het afwateringskanaal en het duingebied rond Het Zwin - te verkopen aan Het Zeeuwse Land voor 400.000 gulden. „Hieruit blijkt dat dit college positief tegenover het plan staat", aldus de heer Lievense. „Wij zullen dus de procedure om tot realisering van ons plan te komen, voortzetten". OOSTBURG De Oost- burgse V.V.V. heeft de datums bekendgemaakt waarop dit jaar de krulboltoernooien wor den gehouden. Behalve om het clubkampioenschap van Ne derland. zal ook een internati onale wedstrijd worden ge speeld. Het volledige program ma is: Zaterdag 9 juni: 10e bolling Nederland-België (jubileum). Return op 15 juli in Rieme (België). 23 juni: Koningsbolling 20 juni: 9e clubkampioen schap van Nederland 19 juli: 11e propagandabol- ling 2 augustus: 12e propaganda- boiling 18 augustus: 8e keizersbol- ling Het zwaarbeschadigde clubhuis na de brand. (Van. sen onzer verslaggevers) van de toegangsweg naar Iskil in de spoorweg Tern Jr. 88 van de wegenleggei llige gemeente Terneuzen, nt op 400 meter uit het WS en het einde van de weg. Ie van het pad langs de van de sub a genoemde ggfl i len een punt op on®e.^„t ejnde iet begin van de weg en ne liten zijn voor een „fHeli"? fcr gemeentesecretarie, maart Bi vanaf 12 tot en met J g^. peslissing van Gedeputeer lid zoals hiervoren verme i li ingesteld door iedere ip de dertigste dag, naaa leeft plaatsgehad. beroep dient gericht te de Koningin en ingedii Commissaris der Koning"1 peeland te Middelburg. jmaart 1973. Ir en wethouders van Terne" 1 C. ASCHOFF, burgemeester- J. VAN PAGF.E. secretaris- I pu?®®*G-HOOFD- ilnii Het afgebrande iii» m van de voetbalvereni- ™5 Hoofdplaat zal worden u 'W('. Zoals bekend werd Se™uw in ge nacht van 23 taal noveml>ei- vorig jaar to- in de as gelegd. De scha- I sbu °r een expert vastge- Jr °P f 44.137 gulden. Het de volgende week ieidag te houden raadsver- rmg krijgt de gemeente- .•on„„eerv voorstel van b. en w. ,v^h°teld een krediet I'. J1!® 44 mille beschikbaar IWTïï1 V0<W herbouw van lt:n« Uls. Van de verzeke- zal een bedrag van f worden terugontvangen, v°or rekening van de -™ü ,,een bedrag van ruim Drie blijft. Iw. Plaatselijke aannemers Ihet op verzoek van l 'fc v, ,ge een prijsopgave I C. ncTbr - -sste hJ°vU" opgegeven. De Voor tn ïfïbi'uver kan het doen "".24, De hoogste voor 44.660.-. De raad zal hierover moeten beslissen. Er zal nog meer worden ge bouwd in de gemeente. De raad zal een krediet van 110.000 gulden worden ge vraagd voor de verbouw van de vismijn in Breskens. Die verbouwing omvat het aan brengen van een verdieping op een gedeelte van de vis mijn. Dit verdiepingsgedeelte wil de Breskense visserijvere niging huren onder meer voor opslagruimte, het maken van netten en kantoorruimte. De huur die bij de investering van 110.000 gulden past, be draagt ongeveer 12.000 gulden per jaar. De vissersvereniging is bereid die te betalen. Voorts zal d1 raad een kre diet gevraagd worden van f 26.900,- voor het streekmu seum in IJzendijke. De finan ciële commissie kon zich don derdagavond verenigen met dit voorstel. Een garantiesubsidie wordt verder gevraagd voor drie uitvoeringen van de Oost- burgse operettevereniging Z.O.M.A. Blijkens mededeling gedaan tijdens de vergadering van de financiële commissie zal het totale garantiebedrag niet aangesproken behoeven te worden, omdat de avonden praktisch zijn uitverkocht. De agenda, die 32 punten telt laat ook weer de gebrui kelijke oniderwijsvoorstellen zien. Onder meer kredieten voor de aanschaf van nieuwe stoeltjes voor de kleuterschool in Sohoondijke, een nieuwe bordstelling voor Zuidzande en invoering van de Cito- schooltoets. De raad krijgt ook een voor stel om de plaatselijke politie verordening aan te passen. Hierdoor wordt het verplicht gesteld een z.g. nachtregister bij te houden, van een uni form model, dat tevens ge bruikt kan worden als aangif tebiljet voor de toeristenbelas ting. Voor het sti-eeklandbouw- museum, onder te brengen in een historische boerderij in Heille, wordt de raad een startsubsidie gevraagd van f 3.900,-. In de vergadering ko men voorts een fors aantal grendverkopen aan de orde. h De overheid beschermt het leven en het goed van hare onderdanen. Deze grondregel geldt ook vandaag nog in volle zwaarte. Het begint er echter op te lijken, dat de onderdanen zich bij hun overheid niet meer zo veilig voelen. Zij leggen soms een duidelijk wantrouwen in de bedoelingen van de overheid aan de dag. Zij eisen inspraak, medezeggenschap en invloed. Zij verlangen echter tevens iets dat de overheid niet kan geven welzijn en geluk. Ze hebben over dat laatste onderwerp gesproken tijdens een tweedaagse bijeenkomst op He- denesse. Ook Scopus was er bij en schreef hierover het volgende. Het welzijn van de Zeeuwse bevolking voor de naaste toekomst was daar aan de orde. Wij, congres gangers, beschikten over drie belangrijke dingen: 1. Een duimendikke stapel „dieelschetsen" met bijbeho rende notities over bijna alle aspecten van een provinciaal welzijnsbeleid wat dat dan ook moge wezen. 2. Een prettig klimaat om te praten en te denken, onder de straffe, soms autoritair genoemde leiding van de di recteur van „Hedenesse". 3. Een geschat gemiddeld inkomen per hoofd van f30.000,- per 'jaar, het geen betekent dat de 80 con- gresgangres te zamen goed waren voor een inkomen van 2,4 miljoen gulden per jaar. Eerste conclusie: Ons eigen welzijn in financieel opzicht was perfect verzekerd. Wij waren met het „welzijn in de provincie" bezig. De filo sofieën daarover wilden wij graag ,hard' maken zoals dat heet. Zodoende hadden wij het over de zorg voor de bejaarden, over de onderwijs voorzieningen, de sport, de bejaardenzorg, de inspraak, de welzijnsplanning. We hebben heel wat overhoop gehaald. Toch is er één vraag blij ven liggen. En dat is de vraag: „Wat is welzijn?" Graag wil ik pogen om daar voor de zoveelste definitie te, geven. „Weirijn is het zich bewust zijn van een beschut tende, vriendelijke omgeving, die vormt tot zelfstandigheid, medeverantwoordelijkheid en het vermogen deze elementen door te geven aan nieuwe generaties." De overheid kan een aan tal algemene voorwaarden scheppen diie een welzijns- klimaat omgeving betreffen. Welzijn als zodanig kan men of niet versohaffen. Zomin als een predikant ons het geloof kan geven. Een netelige zaak. Want de allereerste voorwaarde voor een wel- zij nsklimaat is, dat er ver trouwen heerst. Wat men van een goed gezin verwacht, dat verwacht men ook van de sa menleving. Dat rij haar le den niet angstig maakt, ze niet op zichzelf terugdrijft en ze tegelijk ongemerkt, maar met liefde, opvoedt tot zelf standigheid. In zo'n kli maat van vertrouwen is wel zijn geen punt van discussie. Aan het vertrouwen schort het één en amcter, al is dat niet de schuld van de over heid, maar meer die van de menselijke traagheid de Ne derlandse eigenschap om voor geweten van de aardbol te spelen en de Zeeuwse ge woonte om je altijd armer voor te doen dan je bent. Ons gekanker over het welzijn verraadt dat het ons nog zo slecht niet gaat. Ons gede- monstreer is niet zelden de balsem op de knagende wond in ons, door eeuwen calvinis me overgevoelig geworden geweten. Maar dat neemt niet weg: de wens die men thans de overheid toespeelt: geef ons welzijn, maak ons gelukkig! moet toch voor een deel beantwoord worden. En wel speciaal op het stuk van het vertrouwen. Onze overheid moet daarvoor eerst geloof waardig worden. Om dat te bereiken zou de inspraak eens een tijdje om gedraaid moeten worden. De overheid zou eens wat be wuster op de onder ons le vende vragen kunnen ant woorden. Ze zou tot een dui delijker manier van handelen kunnen komen, zonder daar bij te vervallen in de fout die extreme regimes van links rechtsgelijkheid. De overheid ken, zodat iedereen zwijgt, aarmee de vraag naar wel zijn niet eens meer gehoord kan worden. Hoe geeft men ons het vertrouwen terug? Hier ko men een paar aanbevelin gen: Door het scheppen van rechtsgelijkyk. De overheid kan het niet blijven verko pen, dat ik een boete krijg omdat ik mijn vuilnis langs een wegberm neergooi, ter wijl ze zelf een premie geeft aan een fabriek, die zijn vuil nis in het water van de Wes- terschelde stort. Door het beleid, vooral waar het gaat om het toewij zen van ons gemeenschaps geld (ten onrechte overheids geld genoemd) te richten op mensen en niet op systemen. Waarom gaat er altijd op nieuw een overgroot deel van de subsidiekoek naar de kwijnende statussymbolen uit het verleden en zo zelden naar de mensn van vandaag en morgen? De subsidiepoli tiek wekt de indruk dat het elitair gericht is. Dooi- te denken aan de 'generatie, die na de onze komt en die onze scholen bevolkt. Leidt ons onderwijs op voor het functioneren in een technische maatschappij, of voedt het op tot vrije mensen die straks volwassen genoeg rijn om hun eigen maatschappijbeleid te ont werpen? Door eens iets te doen aan de krankzinnige con sumptiedwang die ons door onoirbare reclamepraktijken wordt aangeleerd, totdat wij zo gek geworden zijn dat wij iet kopen alleen omdat wij zo graag kopen. Door de prioriteiten zó te leggen, dat de minst weerba ren in onze samenleving zij die geen kans hebben om het voor zichzelf waar te maken vaak de slachtof fers van onze onveilige maatschappij altijd op de eerste plaats komen. Door krachtig in te grij pen in de jungle van vrije concurrentie en vrije onderne mingsgewijze produktie, die een groter bedreiging voor ons aller welzijn kan inhou den, dan een demonstratie op onze straten of zelfs een op roer. Door vaker en met wat meer spontaniteit een beroep te doen op onze verborgen vermogens tot dienen, tot helpen en tot belangeloos werken en ons daarin te ver trouwen. Door in de wetgeving grotere waarborgen te veran keren voor de gewetenskeuze en de eigen verantwoordelijk heid uwer onderdanen. Het is al gezegd het verwijt aan de overheid, valt grotendeels op onszelf terug. Wij hebben de overheid die wij verdienen. Omgekeerd: de overheid heeft de onder danen die zij verdient. Veel zaken raken de pro vinciale overheid niet. Die maakt geen wetten, die heeft geen politie-apparaat, voert geen eigen onderwijsbeleid. Maar het zou haar geloof waardigheid als hoeder van het Zeeuwse leven en het Zeeuwse goed sterk ten goe de komen, als ze juist op de genoemde punten eens een eigen geluid in „Den Haag" liet klinken, samen met an dere provincies. Wij zouden ons dan wellicht door ons provinciaal bestuur beter ge representeerd voelen dan door onze. in voortdurende ruzies verwikkelde politieke vertegenwoordigers. Dat is een probleem apart, die politieke vertegenwoordi gers. Vertegenwoordigen zij het volk en als ze het doen, in welke opzichten dan? Er ontstaan dagelijks nieuwe structuren in onze samenle ving, waarlangs de menings vorming tot stand komt en waarlangs het beginsel van de representatie zich ontwik kelt. Als de staten „ja" zeg gen tegen één van de plan nen, dan moet men niet ter stond aannemen, dat ook Zeeland „ja" heeft gezegd. Als de gemeenteraden het provinciaal bestuur bijvallen of aanvallen, denk dan niet dat het de gemeenschap was, die spreekt. En toch... met deze falen de, zichzelf soms moeizaam overeind houdende overheid ben ik redelijk tevreden. Tevreden, omdat ik weet en besef, dat het welzijnspro bleem zorgen baart. Dat ze zoekende zijn naar wegen om te kunnen zijn waartoe wij hen geroepen hebben: te waken over ons leven en ons goed. Dat ze menselijk zijn, net als wij, en vaak even hardleers. Dat de diensten en de ambtenaren ons onderda nen bijna altijd véél ver der vooruit zijn dan we be seffen en dat dit heel vaa/k gelukkig is. En zelfs met de maatstaf van de sociale on derzoeker gemeten, rijn wij eigenlijk helemaal niet zo onwel als sommigen denken. Net zo min als wij onderda nen ons altijd en overal ge representeerd voelen door onze politieke partijen, even min zijn de actiegroepen al tijd en overal onze tolk. En bedenk in uw somber ste ogenblikken dat wij on derdanen ons de weelde van het discussiëren over „wel zijn" kunnen permitteren, omdat we het eigenlijk hele maal niet slecht hebben. Een militair spreekwoord zegt: „Degenen die thuis var kensvoer krijgen, kankeren het hardst op het eten dat ze in dienst krijgen". Vrijdag 8 juni wordt in het vissersdorp Termunterzijl een wedstrijd gehouden, die waarschijnlijk heel wat Zeeuwen zal interesseren. Op initiatief van het bureau voorlichting van het haven schap Delfzijl wordt daar dan namelijk voor de eerste keer het wereldkampioenschap garnalenpellen gehouden- Men wil in de toekomst deze wedstrijd, elk jaar gaan herhalen. Aan de voorberei ding van de eerste strijd om de wereldtitel wordt druk gewerkt. Al heel wat uitno digingen aan bekende en be ruchte garnalenpellers en -pelsters (want ook de vrou wen gooien in dit gezelschap waarschijnlijk hoge ogen) zijn de deur uit. Mocht men geen uitnodiging hebben ge kregen dan kan men zich nog altijd, in laten schrijven op het gemeentehuis van Termunten, een gemeente huis, dat overigens in Wol- dendorp staat. De wereldkampioen (e) krijgt als prijs een gouden garnaal, die door het ge meentebestuur van Delfzijl beschikbaar wordt gesteld. Laten we alvast gaan duimen voor de Zeeuwen, dié aan deze wedstrijd straks gaan deelnemen. Voor redactionele aan gelegenheden zijn dit weekend van „De Stem" te bereiken: Ben Jansen voor wat betreft Midden- Zeeland (01100-3103 b.g.g. 8030) en voor Zeeuwsch-Vlaanderen Gé van Berkel (01150- 4866 b.g.g. 7920). eindredactie bas augustijn Tholen is wel het meest vreemd bereikbare deel van Zee land. Men kan er alleen komen door over Brabants grond gebied te rijden. Het wordt dan ook wel het vergeten eiland genoemd. Sportvissers zijn echter uitstekend bekend met dit gebied, want ook hier zijn ze weekend aan weekend te vinden. Maar het behoeft niet alleen het vissen te zijn, dat hen naar Tholen lokt. Het eiland biedt meer. Denk bijvoorbeeld eens aan de historische stadjes Tholen en St.-Maartensdijk met hun smalle straten en gebouwen en aan de fraaie landelijke weggetjes midden door polderlandschap of over dijken. Zeker ook mogen de molens van Tholen niet ver geten worden. Deze week- endtip willen wij daarom besteden aan de molenroute op Tholen. Enkele jaren ge leden uitgezet door de vere niging de Hollandsche Mo len. De route begint juist voor bij Bergen op Zoom bij het plaatsje Halsteren waar de eerste witte bergmolen staat. Sancto Antonio dateert van 1817 en is nog regelmatig in bedrijf. Nadat men de grote brug over de Eendracht ge passeerd is, rijdt men naar het leuke stadje Tholen. Op het Bolwerk staat de „Hoop", een stellimgmolen waarvan de eerste steen reeds in 1736 werd gelegd. Over de vaak bochtige oude weg verder rijdend komt men bij Poort vliet. Hier stonden tot in 1957 twee mooie stellingmo- lens. Een ervan werd helaas door brand verwoest. De overgeblevene „De Kore naar" is gelukkig nog intact. Deze molen is reeds 263 jaar oud. Het interieur bevat vele fragmenten van oude tegels. Een bewijs, dat deze ruimte in vroegere jaren als woon ruimte heeft gediend. Wan neer er niet voldoende wind is, om de wieken draaiende te houden kan de elektrische aandrijving dienst doen, zo dat het maalgoed steeds tij dig afgeleverd kan worden. In de volgende plaats langs de ï-oute, Seherpenisse, staat eveneens een witte stelling- molen. In St.-Maartensdijk zijn er zelfs twee te zien: „de Hoop" en „de Nijver heid". Ook in Stavenisse staat een molen, nu geen stellingmolen maar een grondzeiler, opgetrokken uit geel-grijze steen en gebouwd aan het schilderachtige ha ventje van Stavenisse. In St.-Annaland treft men een exemplaar van het in Zeeland nu zeldzame type standermolens. De houten kast is groen geschilderd en ook de witte randen langs de kanten van de vlakken en om raam en deuropeningen, kenmerkend voor de stander molen. ontbreken hier niet. Het onderste gedeelte is van hout, donkerbruin geteerd en geheel gesloten. Meestal is dit deel van de standermolen met steen bemetseld. De mo len is waarschijnlijk reeds meer dan 350 jaar oud en mag dan ook tot de oudste van Zeeland gerekend wor den. Na St.-Annaland pas seert men op de terugweg Oud-Vossemeer. Ook hier is reeds van verre een witte stellingmolen te zien. Door rijdend komt men dan weer terug in Tholen, dat men, indien de tijd het toelaat, Een archieffoto van een van de mooie molens, die Tholen rijk is. zeker eens moet bekijken. Parkeer er uw auto en wan del op uw gemak door de smalle, leuke straten met vaak verrassend mooie ge bouwen. Het zou te ver voe ren om alle karakteristieke eigenschappen van de hier in vogelvlucht beschreven mo lens op te noemen. Alle ver melde molen® worden zeer uitvoerig en deskundig be licht in het Zeeuws Molen boek, geschreven door de heer Hoogstraaten en uitge geven bij drukkerij Den Boer in Middelburg. Het boek is te koop in vrijwel iedere boekhandel en te leen in de bibliotheek. Het ver dient zeker aanbeveling dit boek tijdens de hierboven beschreven route te raadple gen. ill

de Stem | 1973 | | pagina 9