Licht herstel Zeeuwse arbeidsmarkt BLOEMETJE voor hem voor haar GS hebben nog geen mening over eoneept proefplan BORSELE STUDEERT ÖP STATUS VAN BEDRUP Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken noemen zich voortaan kortweg de bank voor iedereen VRAAG NAAR MANNELIJK PERSONEEL IETS GESTEGEN Jeugd ruilt postzegels De Poel wordt gefotografeerd Inbraak in sporthal afgesloten Ooes van ll stad streek 1 Granaat gevonden PENDEL PROEFTIJD STUDIES Vastenbrief voor iedereen verkrijgbaar ZATERDAG 10 MAART 1973 ïr ds. J A. Poelman; 19.00 ïr, ds. J. Scholten. Opstan- ngskerk: 9.00 uur, ds. J. tholten. erlandkerkje: 11.00 uur, J. v. d. Hoek. mdijke: 9.30 uur, ds. C. sik. msiag: 10.00 uur, ds. A.T. leinum. dzande; 9.30 uur, ds. J. v. Hoek. KEF. KERK neuzen: Noordstraat: 9.00 n 17.00 uur, ds. P. v.d. reen. Opstandingskerk: 0.30 uur, ds. P. v.d. een. REF. KERK (Vrijge- ïaakt) el; 10.00 en 15.00 uur, ds. t. Veefkind. R. GEREF. KERK imslag: 10.00 en 14.30 uur, s. D.J. van Vuuren. REF. GEMEENTE ek: 9.30 en 14.00 uur, Lees- lienst. rneuzen (Vlooswijkstraat); ).30, 14.00 en 18.00 uur, „eesdienst. REF. GEMEENTE (Syno- laal) :el: 10.00 en 14.30 uur, Lees- lienst. rneuzen (Frans Halslaan): 10.00 en 15.00 uur, Lees- dienst. JD GEREF. GEMEENTE rneuzen: 9.30, 14.00 en 18.00 uur, ds. A. de Reuver. IGER DES HEILS rneuzen: 9.30 uur, Bidstond; 10.00 en 19.30 uur, Samen komst. :wedorp: H. Eligius, tel. 01196-12336. Zaterdag 19.00 uur. iddelburg: r.k. kerk, zondag I,00 en 10.30 uur. Parochie kerk (Lombardtstraat), za terdag 19.00 uur, zondag 10.30 en 19.00 uur eucharis tieviering. erkcentrum te Hoeksteen (Rozenburglaan, zondag II.30 uur: eucharistievie ring. ostburg: H. Eligius, tel. 01170-2003- Zaterdag 19.00 uur, zondag 8.30 en 10.30 uur. vezande: O.L.V. Hemelvaart, tel. 01195-214, zondag 8.00 en 10.00 uur. hilippine: zaterdag 19.00 uur, zondag 7.30 en 10.00 uur. illand-Bath: (kerk Honte- straat) zaterdag 7.00 uur, zondag 10.00 uur. as van Gent: H. Maria He melvaart, tel- 01158-1661. Zaterdag 19.15 uur, zondag 8.30, 9.30 en 11.00 uur. choondijke: Dorpsplein, za terdag 19.00 uur, zondag 10.00 uur. lijkplaat: Hulpkerk, zaterdag 19.00 uur, zondag 9.00 uur. luis: St.-Jan de Doper, tel. 01178-208. Zaterdag 19-M uur, zondag 8.00, 10.00 en 19.00 uur- luiskil: H. Ant. van Padua, tel. 01157-418. Zaterdag 19.00 uur, zondag 9.00 en 10.45 uur. 'erneuzen: H. Willibrordus, tel. 01157-2327. Binnenstad: zondag 11.45 u. Triniteitskerk, 9.00 en 10.15 uur. Kruiskerk (Hoek) 10.00 uur. Opstan dingskerk zaterdag 17.00 u., zondag 9.30 en 11.00 uur. 'lissingen: Parochiekerk, bin- gel, zaterdag 19.00 uur, zon dag 8.30, 10.00 en 12.00 uur. Open Hof, Pauwenberg, zon dag 11.00 en 19.00 uur. louburg: Martinuskerk, zate_r" dag 19.00 uur, zondag 1°-30 uur- Vestdorpe: H. Maria Visit,tel- 01158-527. Zaterdag J9-J® uur, zondag 8.00 en w-O" Jzendijke: O.L.V. Tenhemel opneming, tel. 01176-284. Zaterdag 19.00 uur, zondag I 8.30 en 10.30 uur. landstraat: zaterdag 19.15 uur, zondag 10.00 uur- Terseke: H. Anna, zaterdag 19.15 uur, zondag 9.45 uu Voor telefonische informau 01130-1363 (Hansweert). Suiddorpe: zaterdag 17.15 uu zondag 10.00 uur. De Veste Het ontmoe- -ingscentrum de Veste he :en nieuwe beroepskracht, ïaam van deze nieuwe verker is Tijs Jan Deym. ïeeft drie jaar in Zwolle ge" verkt als projectleider JA :en buurtcentrum. De nr Deym zegt bet prettig te v' ien om in Zeeland te ltunin romen werken, omdat hi] jorspronkelijk vandaan ko in zelfs in Vlissingen op tweekschool heeft gezeten. MIDDELBURG Uit «J® sporthal van Middelburg >s een buffet van de keuken bedrag van f 150 gest Eveneens werd uit ce"fts,,an rettenautomaat voor f 2W sigaretten gestolen. De da zijn binnengekomen door openstaand WC-raampje hebben vervolgens de keus deur geforceerd. zal MIDDELBURG Van maart tot 25 juni*ïihurf N'ieuwstraat te Ml?d bei(le voor rijdend verkeer in (Vanonze correspondent). EEDE Op een perceel van de heer H. Raeman aan de Zwaanstraat te Eede werd gis termorgen weer een flinke cranaat uit de laatste oorlog blootgelegd. Het projectiel heeft een lengte van 60 cm. Pp opruimingsdienst is door het Aardenburgse gemeentebe stuur van de vondst op de hoogte gesteld. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de situatie op de Zeeuwse arbeids markt is een lichte kentering ingetreden. Het aantal man nelijke werklozen, dat de laatste maanden gestadig is ge stegen, is zij het in bescheiden aantallen aan het da len. De vraag naar mannelijk personeel is tegelijkertijd iets gestegen. Ook op de arbeidsmarkt voor vrouwen doet zich hetzelfde verschijnsel voor, hoewel het daar om kleine, absolute aantallen gaat. Vooruitzichten voor zondag tn maandag, opgesteld door 't KNSÜ op vrijdag om 18 uur: droog, zonnige perioden en temperaturen iets boven nor maal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: 0 tot 5 graden boven I normaal. Max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: !0 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: van on geveer normaal tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 pro cent, hoogwater Morgen, zondag 11 maart Bergen op Zoom 7.53 en 20.21 j Hansweert 6.58 en 19.32 I Terneuzen 6.21 en 18.58 Vlissingen 5,53 en 18.31 Wemeldinge 7.43 en 20.11 Maandag 12 maart 1 Bergen op Zoom 8.46 en 21.26 Hansweert 8.03 en 20.43 Terneuzen 7.28 en 20.10 Vlissingen 7.00 en 19.45 Wemeldinge 8.36 en 21.16 Konstanz 256 onv, Rheinfel- den 189 -7. Straatsburg 162 - 13, Plittersdorf 330 -18, Maxau 311 -2, Ploehingen 189 -13, Mannheim 236 plus 18, Stein- »ach 195 -14, Mainz 275 plus Bingen 168 plus 8, Kaub 'S1 Plus 12, Trier 296 -10, Koblenz 228 plus 10, Keulen 1 Plus 5, Rubrort 383 plus Lobith 1008 plus 12, Pan- """dense kop 972 plus 9, Nij- Sen 802 plus 11, IJsselkop I - -1, Eefde IJssel 438 -2, Jeventer 317 plus 2 Monsin Mi8 -4, Borgharen 3977 -9, «lfeld 1171 -7, Grave bene den de sluis 503 -1. Een interessant lichtpunt op de Zeeuwse arbeidsmarkt wordt ditmaal ontstoken in Aardenburg (rayon Oostburg) waar het confectiebedrijf „King-shirts" uit Bemmel zich gaat vestigen. Dit bedrijf neemt 30 meisjes in dienst en schept op den duur 50 arbeids plaatsen. „King-shirts" heeft zich voorlopig gevestigde in een voormalig parochiehuis, Het bedrijf legt zich toe op de vervaardiging van overhem den. De vestiging in Aarden burg is daarom zo welkom, omdat hier sinds het Veneco- debaele nog altijd tientallen ateliermeisjes als werkzoe kend staan ingeschreven. Zij kunnen nu of binnenkort allen weer aan de slag. Het arbeidsbureau Oostburg, levert procentueel nog steeds de sterkste bijdrage aan de werkloosheid in Zeeland, al dus deelde men ons gisteren op het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland, mee. Oostburg heeft een gere gistreerde mannelijke arbeids reserve van 9,5% terwijl dit rayon aan het eind van de vorige maand nog 10,3% werk lozen telde. Het rayon Zie- rikzee heeft een arbeidsreser ve van 4,6% terwijl Goes er in Zeeland het gunstigste voor staat met 3,4%. Het provinci aal gemiddelde ligt bij 5,2. De Zeeuwsch-Vlaamse ray ons hebben in februari een tamelijk sterke vermindering van het aantal mannelijke werklozen kunnen noteren. Dit was vooral te danken aan de toename van de pendel, met name naar de Bevelanden. Het dieptepunt in de ontwikkeling van de arbeidsmarkt in het seizoen 1972-1973 schijnt thans voorbij te zijn. Binnenkort trekken de landbouw en daar na de horeca-sector weer aan. De vraag van de werkgevers in Zeeland blijft hoofdzakelijk op jeugdigen gericht. Er wor den echter van overheidswe gen nieuwe impulsen gegeven om ook de oudere werknemers geplaatst te krijgen. Sinds kort valt Zeeland onder de zgn. 35%-regeling. Deze rege ling houdt in, dat een werkge ver die iemand van ouder dan 49 jaar in dienst neemt, gedu rende 12 maanden 35% van de loonkosten voor die betrokken werknemer, terugontvangt in de vorm van rijkssubsidie. Uiteraard verwachten de ar beidsbureaus, waar deze zaken in eerste instantie geregeld worden, dat het jaar „voordeli ge proeftijd" wordt omgezet in een dienstverband van langere duur. Verplichtingen volgen er echter niet uit de rege ling. Een andere impuls voor de arbeidsmarkt gaat uit van de vakopleidingen en herscho lingscursussen in Zeeland. Ze ventig Zeeuwen worden mo menteel aan de centra voor vakopleiding te Middelburg en Terneuzen voor een nieuw be roep opgeleid. Tachtig mensen uit deze provincie nemen op rijkskosten deel aan allerlei vormen van studie, variërend van een Cursus bloemenschik- ken tot een volledige studie in de fysiotherapie. De kosten voor deze studies over het jaar 1972 beliepen ruim een halve ton. Een ande re „extra" wordt gevormd door de sociale werkgelegen- heidsobjecten, die in 1972 en de eerste twee maanden van 1973 ruim 2.000 manweken aan arbeid hebben opgeleverd. De belangrijkste werkobjecten voor de naaste toekomst in Zeeland zijn: de verdere bouw van de Oosterscheldedam, de bouw van de Vlaketunnel en de bouw van de olieraffinade rij van „Total". (Van een onzer verslaggevers) BREDA De vastenbrief van de Nederlandse bisschop pen, die dit weekeinde in de katholieke kerken zal worden voorgelezen, is voor iedereen te bestellen bij de Persdienst van het bisdom Breda (Vee marktstraat 48, Breda). De kosten zijn de kostprijs (60 cent) plus porto. Zoals ge meld handelt de vastenbrief over welvaart, verantwoorde lijkheid en versobering in de consumptiemaatschappij van vandaag. (Van onze correspondent TERNEUZEN De jeugdaf deling van de Terneuzense postzegelverzamelaars, Phila- telica houdt op vrijdag 16 maart van 19.00 tot 20.00 uur een postzegelruilbeurs in het lokaal van het Zuidersport park. Behalve dat er postzegels kunnen worden geruild is er ook mogelijkheid tot aan- en ver-koop en zal er een postzc- gelverloting worden gehou den. éVan een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zodra d.e weersomstandigheden zich daartoe lenen, maar waar schijnlijk omstreeks 1 april, zal er begonnen worden met luchtcartering van de ruilver- kavelingsgebieden de Poel- Heinkenszand en Kapelle-We- meldinge. De luchtcartering heeft ten doel om nieuwe en nauwkeurige gegevens te ver krijgen, niet alleen van de huidige perceelsindeling en de ruilverkavelingsgebieden, maar ook voor de toedeling. De nieuwe kaarten, die aan de hand van de lucht-foto's worden samengesteld, worden ter beschikking gesteld van het Kadaster. Op de begane grond zal men van de hele procedure met de luchtfotogra fie weinig merken. Het enige is, dat er alom in het land schap bijzondere merktekens zijn of worden aangebracht, die dienen als herkennings- en meetpunten voor de luchtfoto- graaf. Deze punten worden aangegeven met witte platen hardboard, die vastgenageld zijn aan houten piketten of door witte betontegels en soms ook door geschilderde cirkels op de weg. Al deze signalen worden zo veel mogelijk aangebracht op plaatsen waar ze weinig hin der veroorzaken. Omdat ze echter vanuit de lucht goed zichtbaar moeten zijn is de plaats niet altijd zo te kiezen, dat de boeren er geen last van hebben. Het is van belang, al dus de Zeeuwse Landbouw- maatschappij, dat de uitgelegde witte signalen op het moment van de fotovlucht nog steeds op de juiste plaats liggen. Sig nalen die ontbreken of ver plaatst zijn, kunnen slechts te gen hoge kosten en met heel veel moeite worden hersteld. De plaatselijke commissies voor de ruilverkaveling heb ben daarom alle betrokkenen met klem gevraagd er op te letten dat de witte signalen niet worden beschadigd, ver plaatst of verwijderd. Zodra de fotovlucht geslaagd is, zul len de signalen, voor zover ze niet meer van belang zijn, worden weggehaald. In onze rubriek „Van mens tot mens" hebben we het al aan gekondigd. Een bloemetje voor liém en een bloemetje voor haar. Een lentebloemetje op 21 maart voor die mensen uit ons ver spreidingsgebied, die in stilte goed doen en eigen kostbare tijd offeren om het leven van anderen blijer en draaglijker te maken. Velen van u kennen zulke mensen in eigen, directe omgeving. Laat ons (vóór 15 maart!) hun naam en adres weten en de redactie „Van mens tot mens" zorgt ervoor dat ze op bescheiden- maar verdiende wijze worden gehuldigd. Het waarom van uw suggestie moet er natuurlijk wel bij. Brieven onder het motto „Bloemetje voor hem/voor haar te richten aan Redactie van Mens tot Mens, De Stem, Reigerstraat 16, Breda, of aan een van de rayonkantoren van ons blad. MIDDELBUR G Gistera vond heeft het zuidelijk toneel Globe een voorstelling van Georg Kaisers toneelstuk „Sol daat Tanaka" in de Middel burgse schouwburg opgevoerd. „Globe" heeft deze parabel van recht en rechtvaardigheid onder regie van Ton Lutz op haar repertoire genomen. Het stuk is weliswaar dertig jaar geleden geschawen, maar het heeft niets aan actualiteit inge boet. De centrale figuur is de soldaat Tanaka, de eenling, die zichzelf tracht te vinden in een onaanvaardbaar systeem. Door zijn stem te verheffen maakt hij zich tegelijkertijd onmogelijk. Medewerkerden aan de voorstelling van gister avond waren Ann Hasekamp, Eric Schneider, Jetty Arean, Hans Boswinkel, Onno Mo lenkamp en vele anderen. Op de foto een spelmoment uit „soldaat Tanaka". Van links naar rechts: Eric Schnei der, Hans Boswinkel, Ann Ha sekamp en Cor van den Brink. Op dit toneelstuk hopen we nog nader terug te komen. DRIE mannen hebben een ge slaagde inbraak gepleegd in het postagentschap in het win kelcentrum Passage in Breu- kelen. Zij verdwenen met een volgens de politie onbe kende hoeveelheid geld en postzegels. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben nog geen standpunt bepaald inzake het concept- proefplan ziekenhuisvoorzie ning en Zeeland. Eerst zullen de resultaten van de hoorzit tingen nog nader worden be keken daarna krijgen G.S. ad vies van diverse deskundigen en pas daarna zullen zij een officieel standpunt kenbaar maken. Dit zei de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, vrijdagmiddag in Vlissingen tijdens de opening van de opleidingsschool voor verpleegkundigen van de Stichting Instituut Gezond heidszorg in Vlissingen. De school die de naam Het Neu ron kreeg i-s een van de resul taten van de stichting streek ziekenhuis Walcheren. De opleiding is bedoeld voor verpleegkundigen van de drie ziekenhuizen op Walche ren. Het gasthuis in Middel burg, St.-Jozef en Bethesda in Vlissingen. Mr. Van Aaxtsen noeimde de opening van de school een belangrijke gebeur tenis. Vooral, zoals de heer Van Aartsen zei, omdat het hier gaat om een nieuwe structuur. Vroeger werd de opleiding van de verpleegkundigen In het ziekenhuis zelf ter hand genomen. Nu worden de leer lingen ondergebracht in zelf standige instituten. De heer Van Aairtisen noemde het een positieve zaak, dat de drie zie kenhuizen elkaar niet alleen in de stichting maar ook in een verpleegkundige opleiding hebben gevonden. De heer Van Aartsen zag het ene streekziekenhuis voor Walche ren vooralsnog niet gereali seerd, Toch zag hij de opening van de school als eerste tast baar resultaat van de zieken huisconcentratie op Walche ren. Nadat de commissaris van de koningin de naam Het Neuron geschreven had en de naam geprojecteerd was op een filmscherm werd de school voor geopend verklaard. Aan het begin van de bij eenkomst heette mr. P. van Empel, voorzitter van de stich ting streekziekenhuis Walche ren, alle aanwezigen welkom. Ir. Schoonderwoerd, voorzitter van de raad van bestuur, bracht hulde aan de drie wer kers achter deze verpleegkun dige opleiding. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Het gemeentebestuur van Borsele hoopt binnen afzienbare tijd antwoord te krijgen op een inmiddels zeer brandende vraag: wat is nu een iand- bouwtechnisch hulpbedrijf? Die vraag wordt meer in het bijzonder gesteld met betrek king tot bedrijven, waar men bijvoorbeeld aardappels koopt, schoonmaakt, sorteert, ver pakt, en dergelijke. Zo'n be drijf, zo vinden B. en W. moet onder de noemer industriële of handelsbedrijven gerangschikt worden. De eigenaars van die bedrijven maken, daarin ge steund door een aantal instan ties als de Kamer van Koop handel en het Landbouwschap, aanspraak op de titel land- bouwtechnisch hulpbedrijf. De gedachte die achter dit alles steekt, is de zogenaamde „(wee guldentheorie" van de gemeente Borsele. Landbouw- technische hulpbedrijven in het buitengebied hoeven die toeslag van twee gulden per vierkante meter (bestemd voor bovenwijkse voorzienin gen) niet te betalen; industri ële of handelsbedrijven wel. Vandaar dat bedrijven, die dat enigszins kunnen waarmaken, aanspraak maken op de titel landbouwtechnisch hulpbe drijf. En daarmee zijn B. en W. van Borsele het in veel gevallen niet eens. Daarbij vormt het bedrag van twee gulden per vierkante meter, dat dan aan de neus van de gemeente voorbijgaat, niet eens de belangrijkste overwe ging. Gemeentesecretaris M.F. Boogert legt het aldus uit: „Die bedrijven horen gewoon niet thuis in het buitengebied. Voor het schoonmaken van aardappelen heb je bijvoor beeld veel water en elektrici teit nodig en je produceert afvalwater. En dat vergt spe ciale voorzieningen, die we in het buitengebied niet kunnen geven. Maar die bedrijven willen zo dicht mogelijk bij hun leveranciers liggen. Van daar dat ze liever niet naar een industrieterrein willen gaan, waar ze bovendien nog hogere grondprijzen moeteg betalen". De heer Boogert voegt er nog aan toe dat het belangrijk is dat bedrijven die sterk aan een industrie doen denken, inderdaad betalen: „Als we dat laten schieten, dan hebben we geen been meer om op te staan om het van bijvoorbeeld Total te ei sen". Een andere overweging, zo vertelt de heer Boogert, is dat, als een bedrijf eenmaal geves tigd is als landbouwtechnisch hulpbedrijf gemakkelijk ma chines kunnen worden inge bouwd, waardoor het in feite van zijn bestemming wordt vervreemd. Het onprettige voor b. en w. is nu, dat vrijwel niemand het Borsele gemeentebestuur in deze is bijgevallen. Vandaar ook dat men er in de loop van de maand druk over gaat pra ten. Op 12 maar in de com missie voor het midden- en klein bedrijf, op 20 maart in de commissie voor ruimtelijke ordening, op 30 maart met het Landbouwschap en naar men hoopt ook nog met de Kamer van Koophandel, de Provincia le Planologische Dienst en het Waterschap. (ADVERTENTIE) richtingen afgesloten zijn- Dit houdt verband, a deelt de politie te Middel»» ons mee. met herbestraUj^ werkzaamheden in straat.

de Stem | 1973 | | pagina 3