Kalfsvlees gaat voor meer dan 99% naar buitenland Het „gouden" kalf is nog nooit zo duur geweest ;te/ niste AGTEKENS IN GOIRLE EN IN KAMER OITER ENGELS' KABEL-TV-PLANNEN 811*1 Verbod voor lozen van gevaarlijke stoffen in zee HOOGTIJD Werkgroep gaat schaven aan 1000 gulden -wet NS-Minïtrips in eigen land Milieu-werkgroep Geldermalsen gaat olievervuiling tegen Britse journalist moet Oeganda uit binnenland buitenland ïSISTENTEN ITROIEUR GSTER .EFA" B.V. >R caravans inior prijzen [Betekenis Industrie Vergoeding Boxen jreld Consument "^sen-Boerenlee voordelig uit met NS papier /oor uw pen „Carnavalspriesters" Te laat de veiligste trap. ONTSLAG VOOR 26 MENSEN 25 ZATERDAG 10 MAART 1973 mis- lent TtUS -ker, ïout, aald uld- aats 16 :nng n op 3 te lo- hts- Kosteloos. 13 Bij vonnis van de Arron. dissements Rechtbank tè Breda d.d. 2 maart 1973 is Jacobus Hendrikus Mekes geboren te Geertruiden' berg op 18 juni 1945 en wonende te Oosterhout aan de Sperwerstraat no. 32 van beroep draglinemachni nist, in staat van faillisse' ment verklaard met be noeming van Mr. A. No\n wen, rechter in voormeld» Rechtbank tot Rechter. Kommissaris, en onderst tekende tot curator. Mr. W. A. M. J. Meijer Baronielaan 133, reda aats voor een PLUSSER halve dagen). rkzaamheden o.a. terrein- ouden van onze show-wagens onisch aanmelden: CARAVANBEDRIJF 1- Chaam - Telefoon 01619-248 Diepvriesprodukten hdersteuning van de kwaliteits- t Hoofd van de kwaliteitsdienst ornamelijk in 2-ploegendienst |bben over de fysische kontrole i tot eindprodukt. Als dus- Bi ze de controleuses en hebben jntact met de bedrijfsleiding en 's De functionarissen werken tdig en zijn verantwoording ver in het hoofd van de kwaliteits- Ide contactuele eigenschappen ling kunnen geven delbare tuinbouwschool, MTS mie, of gelijkwaardige opleiding Ttijd 22 - 35 jaar runnen bogen op een langdurige -aring kunnen solliciteren. (Van een onzer verslaggevers) Wie bij de slager vraagt om 'n pondje kalfsvlees, krijgt tegenwoordig vaak te horen: „Het spijt me, maar dat hebben wij niet in voorraad." Als motief wordt dan meestal aangevoerd, dat kalfsvlees nauwe lijks door de klant wordt verlangd, voornamelijk van wege de hoge prijs. Maar intussen zorgt het kalf er voor, dat een ge deelte van de landbouwsector op het ogenblik gouden tijden beleeft. Veehouders zijn er als de kippen bij om de dierenarts te bewegen tot verlossing per keizer snede, wanneer zich bij de bevalling van een koe st complicaties dreigen voor te doen: ten koste i van alles moet het kalf levend ter wereld komen, aangezien er in de handel grof geld aan kan worden verdiend. Nederland beleeft de tijd van het Gouden iet bedrijf in Breda voor het idig uitvoeren van controles. liervoor een energieke persoon een op controle gerichte opkl aring. Leeftijd 20 tot 25 jaar, Tden in 2 ploegendienst. funkties bieden wij aantrekke- ■arden. sollicitaties te richten aan het le kwaliteitsdienst van 9 - XI, Zundert (zorgenden en enige leerlingen wil komen werken. [zaken, De Klencke 11, Amster- fl3. o.m. modische tiener- akt, is per 1 mei een een meisje van 17 tot ze taak wil vervullen en Eninistratief werk wil op prijs, maar is geen Lalaris en hebben goede oorwaarden Bedrijfs" lities bij de direktie van Ir vel. „Zeer opvallend is, dat I tegenover de grote produktie in Nederland een geringe tonsumptie staat," zo signa leert het Produktschap voor I Veevoeders in een brochure die de resultaten be- I vat van een enquête onder taisvrouwen en slagers. Behalve het prijsniveau blijkt ook het verschil in eetgewoon- :n het verbruik in ongunstige n te beïnvloeden. In het bui- aland (aldus het rapport) eet I tien kwalitatief beter, maakt I men meer werk van de maal- i en heeft men meer geld over voor vleesingrediënten. iwit lapje kalfsvlees tussen e piepers en groenten, het vaderlandse standaardmenu, ïpt niet bepaald smakelijk e conveniëren. En omdat de aeeste Nederlandse huisvrou- |nn in deze omstandigheden I Prijzen van 20,voor een I kilo kalfsvlees iets te veel van Ijitt goede vmden, gaat de zaak I» de expert, zal de kalvermesters, die deels in het zuiden des (Gelderland, Noord-Bra- M', Limburg) geconcentreerd «en, een zorg zijn waar hun «eindelijk afzetgebied ligt. JJ kunnen met tevredenheid «stellen, dat hun bedrijfstak in nauwelijks 15 jaar ontwikkeld tot een vitaal van de Nederlandse deze opbloei hebben ver stalde partijen tegelijk i'wcn profiteren. De slacht- ™rae van een nuchter kalf [Ws van de moederkoe) ®i in 1971 niet ver boven tachtig gulden uit, maar in doorverkoop naar de kal- 'bnesterijen haalde zo'n E® prijzen van rond de L,n "e sterke vraag naar palveren gaf de rundvee houders dus een flinke econo mische stoot in de rug. Een echte hausse bracht het jaar 1972, toen er zelfs prijzen tot 590,voor een nuchter kalf werden neergeteld. In de eer ste twee maanden van dit jaar zakte het peil naar plm. 350,,maar dat is altijd nog lucratief genoeg. In 1972 werden in ons land .950.000 kalveren vet gemest, 85% stiertjes. De jarenlange overschotsituatie op de EEG- zuivelmarkt maakte uitbrei ding van de rundveestapel niet erg aantrekkelijk, zodat mo menteel ook de helft van alle pasgeboren vaarskalveren voor de mesterij wordt bestemd. Daarmee is, vanuit veehou dersstandpunt gezien, op het ogenblik méér verdiend dan in de opfok tot volwaardige melkproducenten. De kalvermesterij is ontstaan op de Veluwe, waar nog altijd het zwaartepunt van deze be drijfstak ligt. Bijna 50% van de landelijke mesterij business vindt men in de provincie Gel derland, met Noord-Brabant op de tweede plaats. Was er aanvankelijk sprake van een zuiver particuliere bedrijf zet, nu geschiedt de kalver mesterij grotendeels in de vorm van contractproduktie, waarmee een vaste commercië le relatie tot stand is gebracht tussen de ondernemer en de voederindustrie. De industrie heeft hier een gunstige markt aangetroffen (en daarna zelf mede ontwikkeldom be paalde produkten te kunnen afzetten. Zij is nu in feite, zo als dat ook in b.v. de varkens- en de pluimveehouderij het ge val is, de regulerende groot macht, die de kalvermester flink onder de arm heeft ge grepen. In dit geval gaat het speciaal om de melkverwerkende in dustrie, die in de mesterij kunstmelk en magere melk poeder kan slijten volgens ei gen prijsnormen. Grootste pro ducent van kalvermelkpoeder in Zuid-Nederland is wel de Zuidnederlandse Melkindustrie N.V. te Veghel (D.M.V.), waar men van de coöperatieve zui velindustrieën jaarlijks rond 950.000 ton ondermelk en kaas wei betrekt voor de fabricage van talrijke produkten. De commercie in deze sector is dermate hard, dat de D.M.V. bij nader inzien toch maar lie ver geen exacte cijfers over omvang van poederafzet, con- tractmesterij en aantallen mestkalveren prijs gaf. Het zijn echter enkele honder den ondernemers, die met de D.M.V. een verbintenis hebben aangegaan, in de drie zuide lijke provincies. Het zijn vele tienduizenden kalveren, die krachtens zulke contracten worden vet gemest. En het zijn ook tienduizenden tonnen melkpoeder, die de Veghelse melkindustrie langs deze weg jaarlijks kan afzetten. Toen het bedrijf daarmee in 19611962 begon, stond de kalvermesterij nog geheel in de kinderschoenen, voor een nuchter kalfje werd de spot prijs van 88,betaald, ter wijl het gemiddeld aantal die ren per bedrijf in Nederland niet boven de 10 uitkwam. Nu is een mesterij met 250 kalver- plaatsen hoogstens nog als middelgroot te kwalificeren. De kalvermelkindustrie heeft van deze bedrijfstak big busi ness gemaakt, door bij te springen op het vlak van de fi nanciering. De heer J. Hartmanns, ver koopleider veevoeders van de D.M.V., zegt: „De particuliere ondernemer kan onmogelijk grote risico's dragen. Hij heeft uiteindelijk een enorm kapi taal nodig, dat alleen wat op brengt wanneer alles goed gaat. Zeker in de kalvermeste rij is de risicofactor erg groot, omdat de handel praktisch uitsluitend op de export is ge richt". Kalveren in hun mestboxen. De poedermelkindustrieën hadden uiteraard belang bij een zo groot mogelijke markt voor hun produkten, zorgden derhalve met hun marketing- apparaat voor verruiming van de kalfsvleesmarkt binnen de E.E.G., en schiepen daar mee in de kalvermesterij de mogelijkheden (c.q. de nood zaak) tot schaalvergroting, be- drijfsrationaliseren, etc., waaruit de particuliere onder nemer veelal slechts één con sequentie kon trekken: over schakelen op contractproduk tie. In zekere zin is de man nu te beschouwen als een verzorger (soort zetbaas), die de mest kalveren als een goed huisva der voeding en huisvesting verschaft. De melkindustrie zorgt zelf voor de aankoop van nuchtere kalveren en leent ze aan de bedrijven uit. In de mestperiode van 20 tot 22 we ken zorgt de boer voor opti male condities in de stallen, zodat de dieren straks beant woorden aan de eisen van de markt. En in die tijd consume ren de kalveren uitsluitend het melkpoeder, dat de contractant uit eigen fabricage aan de be drijven levert. Dikke winsten zitten er voor de industrie gewoon niet in, wanneer men de totale kost prijs afzet tegen de uiteinde lijke slachtwaarde. In 1972 ging het zwartbonte mestkalf (gem. 175 kg) van de hand te gen kiloprijzen tussen ƒ4,95 en 5,10. Zo'n dier leverde dus bruto omstreeks 875,op. Een roodbont kalf kwam op een kleine 1.000,.Maar in tussen hadden de dieren prak tisch een even groot bedrag aan inkoop, voederkosten, con tractvergoedingen, etc. gekost. De kalvermester, die op con tract werkt, hoeft van derge lijke achtergronden niet wak ker te liggen. Hij ontvangt een tevoren vastgesteld „boxen- geld.", dat bij de Veghelse D.M.V. begint met 120,per jaar per mestplaats. Deze ver goeding komt erop neer, dat iemand met een stal voor 300 tot 400 kalveren, kan rekenen op een arbeidsinkomen van omstreeks 25.000,per jaar. In de dans om het Gouden Kalf komt hij er dus bepaald niet bekaaid vanaf, m^ar het is nu ook weer geen regelrechte goudmijn. Ook de kalvermelk industrie verdient recht streeks nauwelijks of niet aan het kalf. Wat de industrie betreft, zou den de prijzen voor nuchtere kalveren best omlaag mogen, terwijl de consumptieprijzen voor kalfsvlees eigenlijk niet hoo-g genoeg kunnen zijn. Het is een „opgeschroefde" situatie, waarvan op de eerste plaats de rundveehouderij het dikste profijt wegsleept. En de consument? In 1971, toen de kalvermesterij nog van de grond moest komen en het vleesaanbod dus veel geringer was dan nu, werd in Neder land nog 1,7 kilo kalfsvlees per hoofd van de bevolking veror berd. Momenteel is het niet méér dan 2 tot 3 ons per man per jaar. Er wordt zelfs 12 maal meer paardevlees gege ten. In 1971 ging ons kalfsvlees voor 46% naar Italië, eveneens voor 46% naar West-Duitsland. voor 7% naar Frankrijk, In de hele Benelux werd 1% afge zet. „Kennelijk is kalfsvlees toch iets voor een andere keuken", constateert DMV-verkooplei- der Hartmanns. Nederland werpt zich liever op varkens vlees (29,3 kilo per man) en proeft meer smaak aan 'n run derstukje (18,4 kg). Wat van het kalf komt, is ons gauw te duur en daarom nauwelijks verkrijgbaar. Wij mesten met genoegen het Gouden Kalf, om er in het bui tenland ons voordeel mee te doen. Wij hebben het liever in de beurs dan op het bord. p'fen onzer verslaggevers) i - Burgemeester n'''in Wildenberg van I, J ,ls .verheugd aver het |B,„ Ain gemeente aange- "i worden als experi- ^ADVERTENTIE) 5a V*$TENAKTIE kiSl5850' utr®«ht 3 HOEVEN icht) tel. 01659-457 c. - Boerenleenbank, eindhoven menteergemeente voor kabel radio en televisie. Hij ziet daarin positieve mogelijkhe den. Hij wijst er echter ook op dat het Goirlese gemeente bestuur bepaald niet zonder aarzeling tegenover deze mo gelijkheid staat. Heel duide lijk is dat de gemeente Goirle, voordat op het aanbod van de minister wordt ingegaan, wil weten wat de consequenties van het aanvaarden zijn. Daar om moet nog duchtig worden gepraat met het ministerie van CRM. Vraagtekens zet Goirle o.m. achter: de financië le consequenties op langere termijn; het toezicht op het experimenteel instituut; de manier waarop de instelling die moet gaan zenden, moet worden aangewezen. Men heeft in Goirle bere kend dat 3'/2 uur zenden per week, waarbij gebruik ge maakt wordt van geschoolde amateurkrachten, jaarlijks ze ker f 70.000 zal gaan kosten, dat is ongeveer f 8,75 per jaar per aangeslotene. Als men van professionele krachten ge bruik zou maken, zou dat per jaar zeker f 350.000 gaat kos ten. De machtiging om experi menteel te gaan zenden wordt afgegeven aan de gemeente, maar die gemeente moet een cultureel representatieve in stelling aanwijzen om de uit zendingen te verzorgen. Daar toe is in Goirle de vereniging Locale Omroep Goirle opge richt. In die vereniging 2itten alle stromingen en culturele organisaties van de gemeente. Dit L.O.G. staat op het stand punt dat de uitzendingen een duidelijk lokaal karakter moe ten dragen en dat ze op ama teurbasis moet worden ge maakt. Nu reeds zijn door het L.O.G. enkele mensen aange wezen die om zich in dit soort technieken te bekwamen een cursus volgen. Want, zo zegt men in Goirle, ook deze lokale uitzendingen moeten een kwa liteit hebben die verantwoord is. Zeer duidelijk wil de ge meente Goirle weten wie de kosten van deze uitzendingen moeten gaan betalen als het eerste jaar van het experiment voorbij is. In de gedachten van de minister zal dat de gemeente zijn. De meerderheid van de Tweede Kamercommissie twij felt sterk aan de betekenis van de experimenten met ka beltelevisie, zoals minister En gels deze week in een beslo ten vergadering heeft uiteen gezet. Dwars door de politieke partijen heen vraagt men zich af wat de resultaten van het experiment voor het bepalen van het toekomstig beleid voor de regionale omroep zullen zijn, nu deze experimenten zich alleen beperken tot ka beltelevisie en kabelomroep. De meerderheid van de commissie is van mening, dat tegelijk met deze kabelexperi menten ook vergunningen zou den moeten worden verstrekt voor experimenten via de ether ten behoeve van de regi onale omroepen. Dat zijn om roepen volgens artikel 47 van de omroepwet. Zij maken een zelfstandig programma. Wel kunnen dergelijke omroepen gebruik maken van het tech nisch en personele equipment van de N.O.S. Vele bezwaren maakte de commissie ook tegen het be perkt geografische karakter van het kabeltelevisi-experi- ment- Voorwaarde is namelijk dat de programma's in hoofd zaak betrekking moeten heb ben op het gebied waarbinnen de kabelinrichting zich be vindt. De heer Voogd voorzit ter van deze bijzondere ka mercommissie, was van me ning dat door d eze beperking een groot stuk van het regio nale karakter verloren gaat. Tijdens de commissieverga dering met minister Engels is ook niet uit dé verf gekomen de mogelijke invloed op de programma's van degenen die de kabels in de grond legt of exploiteert. „Dat baart velen grote zorg", zei de socialist Voogd. Minister Engels kon hierop geen duidelijke ant woorden geven. Die vraag werd alleen afgedaan met het antwoord, dat er nog regels zullen worden opgesteld over de wijze waarop toezicht op deze programma's zal worden uitgevoerd. In het midden is ook geble ven de verdeling van de be voegdheden tussen de zgn. re presentatieve culturele instel ling, de burgemeester van de gemeente en da minister van C.R.M. Krachtens art. 22 van de gemeentewet is de burgemees ter bevoegd en verplicht toe zicht te houden op de goede zeden etc. De minister heeft krachtens de omroepwet soort gelijke bevoegdheden (men herinnere zich de Barend Ser vetshow. Hoe verhouden dis bevoegdheden zich tot elkaar? Ook daarop bleef de minister het antwoord schuldig. De so cialist Voogd is echter van oordeel, dat deze bevoegdhe den geheel uit de wet dienen te verdwijnen. De meerder heid van de commissie is dan ook bevreesd dat de burge meesters van de gemeenten die een toewijzing voor deze experimenten krijgen een soort programmacommisarissen voor het omroepwezen in het klein worden. Ook in Goirle kijkt men zeer sceptisch aan tegen de rol die de burgemeester hierin krijgt. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG Nederlandse schepen of vliegtuigen mogen, waar ter wereld ook, bepaalde stoffen, die bijzonder gevaar lijk zijn voor het zeemilieu en daar levende organismen, niet meer in zee lozen. Dat is de strekking van een wetsont werp, dat nu bij de Tweede Kamer is ingediend. Het is gebaseerd op het een iaar ge leden te Oslo tot stand geko men verdrag ter voorkoming van verontreiniging van de zee- Lozing van andere dan de GELDERMALSEN (ANP) Ongeveer 15 garagehouders in de Betuwe hebben een op- vangstation ingericht voor het verzamelen van afgewerkte motorolie van doe-het-zelf-au- tomobilisten. Hun motief is het tegengaan van verdere mi lieuvervuiling door olie. Olie, dat via slootjes en rioleringen in oppervlaktewater terecht komt, sluit het water af van de lucht, waardoor planten en vissen geen zuurstof meer krijgen en sterven. Bovendien bevat motorolie chemische toevoegingen. Het milieubewuste initiatief ls genomen door de werkgroep milieu Geldermalsen en om streken. Van Geldermalsen. waar direct zes garagebedrij ven meededen, breidde de ac tie zich uit tot plaatsen in de wijde omgeving: Oosterhout, Valburg, Zetten, Dodewaard, Andelst en Lienden. Alle deel nemende garagehouders zijn kenbaar aan een speciaal voor hen ontworpen raambiljet. Volgens de heer H. ten Berge, van de werkgroep Milieu Gel dermalsen en omstreken, zul len de garagehouders zorgen, dat de afgewerkte olie terecht komt bij een speciaal oliever werkingsbedrijf. De afgewerk te olie wordt volgens de heer Ten Berge gereinigd via een centrifugesysteem, waarna ze weer bruikbaar is, onder meer als stookolie. bedoelde stoffen op het noor- oostelijk deel van de Atlanti sche Oceaan met inbegrip van do Noordzee moet aan een vergunning worden gebonden. Deze kan worden verstrekt door de directie Noordzee van Rijkswaterstaat, na advies van het Rijksinstituut voor Zuive ring van Afvalwater en het Rijksinstituut voor Visserijon derzoek. Om ook te kunnen optreden tegen buitenlandse schepen en vaartuigen die verboden stof fen in volle zee buiten net Nederlandse gebied willen lo zen, is ook een verbod opgeno men voor het laden van derge lijke stoffen in een Nederland se haven of in de Nederlandse territoriale wateren. Het is de bedoeling overtre dingen van de nieuwe wet aan te merken al» economische de licten, zodat zij berecht wor den door de economische strafrechter. Het toezicht op de voorschriften is volgens het voorstel in de eerste plaats de zorg van rijkswaterstaat, die bijstand kan vragen van de rijkspolitie te water en zo no dig van de marine. Bij het toezicht op het aan boord nemen kan assistentie worden verleend door het korps controleurs gevaarlijke stoffen en de douanedienst. NAIROBI (UPI-RTR) De Britse journalist Philip Short moet Oeganda onmiddellijk verlaten, zo heeft de Oegande- se regering vrijdag bekendge maakt. Short is correspondent van het Amerikaanse persbureau UPI, van het Britse persbu reau Reuter en van de Britse televisie- en omroepmaat schappij BBC. Volgens radio Oeganda vindt de Oegandese regering, dat Short voor Oeganda schadelij ke berichten heeft uitgezonden en dat Short wellicht in con tact heeft gestaan met guerril lastrijders in Oeganda, die te gen het huidige bewind zijn gekant. (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG Een werk groep gaat schaven aan de kreupele wet op de collegegel den. Die stuciecommissie waarin zowel de instellingen van hoger wetenschappelijk onderwijs als het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen zullen zijn vertegenwoor digd, moet voor het begin van (ADVERTENTIE) Volledig verzorgd, dus Incl. reis van ieder station, logies en maaltijden. 2 dagen Amsterdam v.a. f 45.-* Den Haag/Scheveningen v.a. f 46.-* 3 dagen Zuid-Limburg v.a. f 55.- Twente v.a. f 56.- Drepte v.a. f 59.- Montferland v.a. f 61.- Bergen (N.H.) v.a. f 62.-* Zeeland v.a. f 64.- Friesland v.a. f 71.- Brabant v.a. f 73.- Giethoorn v.a. f 78.- 5 dagen Terschelling v.a. f 97.- Schiermonnikoog v.a. f102.- Ameland v.a. f 105.- Vertrek dagelijks t/m 10 mei 1973/ t/m 30 maart 1973. Alle informatie in de brochure„ToerenmetNS" op het station. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatta van brte- ven (verkort of onverkort) beiekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Zoals gewoonlijk waren de carnavalsdagen voor mij pret tige dagen en was de carna valsoptocht met z'n grollen en grappen, gepaard gaande aan wiat gemoedelijke kritiek, een echt feestelijke gebeurtenis. Alleen vraag ito mij af, waar om men het nodig achitte te vens de spot te drijven met het celibaat c.q. het priester schap en de destijds voor priesters dwingend voorge schreven kleding. Bij een dis cussie met een atheïst, spre kende over de r.-k. kerk en uitgetreden priesters, merkte deze op: „de ratten verlaten het zinkende schip". Misschien kunt u begrijpen, dat ik over deze opmerking, zacht uitge drukt, hevig ontstemd was. Ik heb zeer vele jonge men sen gekend met een groots ideaal; die hun leven wildien wijden aan de dienst van God. Nu kun je hierover dentoen hoe je wilt, doch deze jonge mensen waren toch voor het overgrote deel echte idealise ten. Velen van hen werden hun gelofte ontrouw maar wie van de door mij gewraakte namaakpriesternarren kan zeggen in welk een gewetens nood uitgetreden priesters ver keerd hebben en welk een strijd zij gestreden hebben, al vorens tot een beslissing te komen? Moeten zij dan be schouwd worden als de door de atheïst bedoelde ratten en in het openbaar door enkele onbeschaafde lieden in een merendeels katholieke bevol king bespot worden? Of wil len deze lieden en met hen De Stem (foto 6 maart) atlleen maar bewijzen, dat de atheïst gelijk'had: de Kerk een zin kend schip en uitgetreden priesters de ratten? In zaken als godsdienst moet men waar dering en achting hebben voor ieders eerlijke overtuiging. Voor mij zijn de „carnavals- priesiters" met hun „wijwa- terskwast" en „bruid (of mai- tresse?)" niet leuk, doch al leen on beschaafd en grof!! BREDA CH. WILLEMSEN het nieuwe studiejaar, 1973- 1974 dus klaar zijn. Het is de bedoeling dat zij komt met aanbevelingen tot wetswijzi ging die de collegegeldwet technisch uitvoerbaar moet maken zonder in conflict te komen met de eisen die de wet op het wetenschappelijk onderwijs stelt voor de toe gankelijkheid van colleges op universiteiten en hoge scho len. Dat is het resultaat van een urenlange, soms zeer verhitte gedachtenwisseling die minis ter C. van Veen (O. en W.) heeft gevoerd met vertegen woordigers van de universitai re bestuurscolleges en voorzit ters van de universiteits- en hogeschoolraden. Een gesprek dat bovendien werd bemoei lijkt door de onwil van de minister om te erkennen dat de huidige wet op de collegel- den met name voor de studie richting in de alphavakken in feite onuitvoerbaar is. Voor ons is wel duidelijk dat deze minister zich nooit echt in de bepalingen van de wet en onze positie als univer siteiten heeft verdiept. Hij zit met de erfenis van minister De Brauw. Hij is het er duide lijk niet mee eens en heeft gezegd dat hij dit nooit zo zou hebben gedaan. Hij kan als demissionair bewindsman niet anders dan eisen dat de wet wordt uitgevoerd," aldus een lid van het universiteitsbe stuurscollege dat de vergade ring bijwoonde. Er is niemand in de kring van de colleges van bestuur die de wet wil saboteren. Maar ze is vaak onuitvoerbaar. De woordvoer ders van de rijksuniver siteit Utrecht stelden daarom de minister voor dit studiejaar een soort godsvrede te aan vaarden. Een werkgroep moet dan, aldus de Utrechtse sugge stie, in enkele maanden een studie van het vraagstuk ma ken. Die studie moet dan lei den tot een latere collegeld- wet. Daarbij moet dan ook de mogelijkheid worden geopend de niet-betalers van dit jaar toch nog tot betalen te dwin gen. Controle op betaling zou dan eenvoudig kunnen plaats vinden bij het afstudeer-exa- men. De kandidaten zouden dan ook het bewijs overleggen dat ze vier of vijf maal colle- geld hebben betaald. (ADVERTENTIE) Oerdegelijke aluminium trappen, ladders en ZIG-ZAG zoldertrappen. 0 Beneluxstraat 8 Voor brochure: tel. 04242 - 3283 Dag en nacht bereikbaar; H^Wj^RANDS BV OISTERWIJK V Naar aanleiding van uw be richt „medische hulp kwam te laat" van vrijdag 2 maart 1973, mag ik er op wijzen, dat wij nog verontwaardigder zijn geworden. Ten eerste deed de ziekenauto er geen half uur over, maar drie kwartier. Ten tweede deed dr Kok over de rit van Axel naar de Steen ovens geen uur, maar slechts 1,5 uur. Nu gaat het mij toch te ver, dat men in 1973 1,5 uur op een arts moet wachten, als het op minuten aankomt, daar de patiënt nog ruim 20 minuten heeft geleefd. De be wering in uw krant van dr. Kok, dat hij al eerder ter plaatse geweest zou zijn, is m.i. onwaar. Daar er voortdu rend iemand op de uitkijk heeft gestaan en deze arts bij de daar opvolgende dringende telefoontjes steeds thuis was, lijkt het me niet logisch, dat hij op de steenovens geweest is, vooral omdat de plaats van de patiënt aan de arts bekend was- En nu vraagt men zich toch wel af, als een arts het zo druk met zijn spreekuur heeft, of hij zulke spoedgevallen niet aan een ambitieuzer arts kan overdragen. Dan blijven wij op de steenovens ook met spoedgevallen niet verstoken van medische hulp. AXEL F. BENTE (Van onze redactie binnen land). HAARLEM Een toegeno men vraag naar lasdraad ls voor Hilarius Draadindustrie en Handelmaatschappij bv in Haarlem aanleiding geweest de produktiefaciliteiten voor dit draad uit te breiden- Om deze capaciteitsvergroting mo gelijk te maken is het nodig de produktie van laselektroden elders onder te brengen. Dit betekent dat 26 personeelsle den ontslagen zullen moeten worden. Met de vakorganisa ties is overeenstèmming be reikt over een sociaal plan 7'

de Stem | 1973 | | pagina 13