tioud. m. Unieke gegevens over Sovjet - maankarr et je LOENOCHOD NIEUWE WERKDAG OP MAAN REFERENDUM TUSSEN PANTSERWAGENS a Dr. A. van den Heuvel optimistisch over hervormde kerk 15 Kopjes scheuren/ lpak kofft beuren. de vertrouwde zeep voor verstandige hygiene deel para ÉMfHH Franse kardinaal solidair met hongerstakers Kruiser De Ruyter aan Peru verkocht voor f 22,5 miljoen Doden bij rellen in binnenland brsbef: delta-vlissingeI ord bij Jan Jager!| Vmslel Pils 4! leverkaas Af k Kilo Jonge Keurkaas loeren ,00 i networst gram - Artland M leisdiwurst O®} >isi Sinas ft' .v..-®* pp.'. Ulster moet kiezen tussen Engeland of Ierland Openbare rede prof. dr. Van Veldhoven papier oor uw pen Prikactie BREDA De N.V. Nederlandsche Bandenindustrie Michelin 'rettige ;rn of Grand neuzen, WERKSTER gevraagd voor 2 week. Goed loon Hulst°le0n"' Stati^' DONDERDAG 8 MAART 1973 15 eg ken- S.A.7 O™"n°a" wen'êteVriiSrnstóa>a Keant1-^ 0MSPi i. Vraag KOEREN BEURS, brochu-zaterdag. ook om 8 un/" 164. Be-Inl. P.B. 265 en tel onSf en 3426. Tel. Ollno H8® DPA 1 diversi ZEE VISSEN Noordzee dagelijks van- levoetsluis en opstappen Uendam met m.s. „Re- Tel. 010-843022 b.g.g. 139 tot 31 mei a.s. kan meedoen a rmee 'n jaar lang gratis 1001 winnaars in een compalitl loor de kans, dat u een van 1 t, alleen maar vergroot wordt, d iets extra's mee. Of eigenlijk I ente service als erkend owieso bij de prijs van een tra's u kunt meenemen bij tans op een van de 1001 prijzen] umboKof f ie prima kwaM ■root pak 500 gram _*3t lest ier pijpjeJ50" 00 gram ^0* rer stuk 300 gram iterflesJ-TT ze ruimtevaart- medewerker Piet Smolders heeft uniek materiaal verza meld over de Kussische maanwagen. Hij baseer de liet hserbij afgedruk- te artikel en de tekening van de tweede Loeno chod op een zorgvuldige analyse van alle Russi sche literatuur op dit ge bied. Smolders is de eer ste journalist in het westen, die een zo uitge werkt portret van de Loenochod vervaardigde. Morgen (9 maart) wordt het ochtend in de oude maankrater Le Monnier aan de voet van het machtige Tams-gebergte. De eerste stralen van de opkomende zon zullen de parkeerplaats die Loenochod - 2 veertien dagen eerder had „uitgeko zen", verlichten. En daarmee begint dan een nieuwe pe riode van koortsachtige acti viteit, niet alleen voor de eenzame onbemande maan- ïerkenner, maar vooral ook voor vijf in lichte trainings pakken gestoken mannen in het Centrum voor Verre Kosmische Verbindingen op de Krint. Om maar meteen liun func ties te noemen: commandant, boordingenieur, operateur, stuurman en bestuurder. Op bijna vierhonderdduizend kilo meter afstand besturen zij de Loenochod, gezeten achter te levisieschermen die laten zien wat de stereoscopische televi- sieogen van de maanwagen waarnemen. lVie mocht denken dat deze ■auteuil-maanreizigers het Psychisch heel wat minder moeilijk hebben dan echte maanvaarders heeft het, mis. Be hogere gemiddelde snel heid van de tweede Loenochod en het heuvelachtige, met ste nen bezaaide terrein hebben bet er voor de bemanning niet semakkelijker op gemaakt. Er wordt in hoog tempo gewerkt de eerste Loenochod legde in tien maanden 10.540 meter af, nummer twee draaide in min der dan twee maanden al 11.067 meter onder de wielen door en dat brengt onver mijdelijk grote spanningen met zich mee. Want uiterste behoedzamheid is en blijft geboden: niemand kan de Loe nochod te hulp snellen als hij in botsing komt met een forse maankei of anderszins in een moeilijk parket raakt. Arts-psycholoog Valeri Ne- krasov, de dokter van de Loe- nochod-mannen, weet dat zij voortdurend onder hoogspan ning staan. De commandant, de boordingenieur en de be stuurder zijn tijdens en zelfs buiten hun werk (dan draad loos) aangesloten op appara tuur die hun ademhalingsfre- tuur die hun demhalingsfre- quentie en polsslag registreert. Nekrasova zegt dat zijn men sen minstens zo zwaar belast zijn ais tijdens een werkelijke ruimtevlucht. Wanneer de Loenochod bij- voorbeel een krater verkent en daar in het patroon van een vierpuntige ster omheen rijdt, een manoeuvre waarvoor hij al met al zo n zes keer volle dig om zijn as draait, stijgen de curven op de medische recorders onrustbarend. Ne- krasov heeft dan ook besloten dat zijn bemanning om de twee uur moet worden afge lost. Er wordt dan volop ge daan aan ontspannende activi teiten waarhij een bad in een Russische sauna hoog geno teerd staat. Intussen heeft de Loenochod al een aardig stuk van het zuidelijk deel van de 55 kilo meter in doorsnee metende krater Le Monnier verkend. Hij heeft gedetailleerde pano rama-foto's gemaakt en duizen den tv-beelden naar de aarde geseind. Via zijn röntgenspec- trometer Rifma heeft hij op verschiedene plaatsen de scheikundige samenstelling van de bodem bepaald en via een vernuftige stamper de sterkte van de bodem geme ten. Om nog maar te zwijgen van metingen via slipverschil- len tussen de acht aangedre ven wielen en het negende onaangedreven wiel, de metin gen van het magnetisch veld op de maan en de registratie van allerlei stralingen die de maan vanuit het heelal hestor- men. Als Loenochod 2 ook de bij na afgelopen maannacht heeft overleefd (de temperatuur van zijn uitwendige daalt tijdens de nacht tot minus 150 graden Celcius) zal hij weer gaan voorthobbelen, als een speu rende hond te bodem besnuf felend en betastend en de om geving tot in detail verken nend. Voor de Loenochod-be- manningen op de Krim begint een nieuwe maanwerkdag die veertien dage" gaat duren. Tekst en tekening: PIET SMOLDERS iïKi" e, Sü&giis - i'W Het maanoppervlak, gefoto grafeerd door de eerste Loeno chod. Links is een deel van de maanwagen te zien. (foto Novosti) VERKLARING DER CIJ FERS: 1. Magnetometer. Meet plaatselijk magnetisch veld. 2. Omni-antenne gevoelig in alle richtingen) 3. Richtantenne (wordt ge richt op aarde voor overbren gen tv-beelden). 4. Verkijkende televisieca mera voor overzichtsbeel- den. 5. Stralingsmeter (meet kos mische straling uit heelal). 6. Riclitmachanisme anten ne. 7. Bovenzijde container, uit gevoerd als radiator voor koe- lingapparatuur tijdens maan dag. 8. „Deksel" met zonnecellen, die opvallend zonlicht omzet ten in elektriciteit voor appa ratuur. Wordt gesloten tijdens maannacht om afkoeling appa ratuur (zie 1) tegen te gaan. 9. Telefotocamera voor pa noramische opnamen. verti caal, 360 graden). Ook een aan stuurboord. 10. Uitschuifbare antenne. 11. Telefotocamera voor pa noramische opnamen. (Hori zontaal, 180 graden). Ook een aan stuurboord. 12. Dubbele wand met gas- circulatie voor temperatuur regeling. Warmte wordt gele verd door houder met radioac tief materiaal. 13. Toestel voor bepalen draagkracht bodem penetro meter) en (niet zichtbaar) ne gende wiel voor meten afge legde weg en bepalen van slipv er schillen met aangedre ven wielen. 14. Inwendige apparatencon- tainer met ondermeer radio zenders, batterijen opgeladen via dekselmet zonnecellen), automatische besturvngsappa- ratuur, computer, tempera- tuurregelingsapparatuur. 15. Onderzijde apparaten- container. Bevestiging schom- melasconstructie aan chassis container. 16. Een van de acht elek trisch aangedreven wielen. 17. Versterkte onderzijde app aratencontainer. Fungeert als chassis. 18. „Rifma" röntgenspectro- meter voor bepaling chemische samenstelling maanbodem. 19. As van wiel met inge bouwde elektromotor en rem men. 20. Dichtklapbaar luikje tv- camera. 21. Mechanisme voor dicht klappen luikjes. 22. Een van de twee stereo- tv-camera's met zonnekap. 23. Uitschuifbare antenne. 24. Franse laserreflector. Weerkaatst vanaf de aarde ge zonden laserstraal voor precie ze bepaling van variërende af stand aarde-maan. 25. Astrofotometer voor be paling lichtsterkte van de melk. weg e.d. 26. Zonnekap overzichts-tv- camera. sp00<? Aanbiedingen geldig t/"1 zaterdag 10 maart 1^73. Prijswijzigingen en uitver voorbehouden. (Van onze redactie buitenland) BELFAST Achter prik- xeitlraad en pantserwagens kan bevolking van Noord-Ier- a™ zich vandaag uitspreken over de vraag of zij verbonden Jenst te blijven met het Ver- Koninkrijk of de voor- eur geeft aan aansluiting bij ac «rse republiek. Sterker dan al in het door S4 geteisterde Ulster het was, biedt het stads beeld nog meer mitrailleurs nesten, nog meer pantserwagens en nog meer in gevechtstenue gestoken militairen. Het zijn de Britse strijdkrachten die er zorg voor moeten dragen dat de Noordieren zonder intimi datie of geweld hun stem kunnen uitbrengen op de vra gen waarop het antwoord al van tevoren vaststaat. Elke kiezer zullen d,e vol gende twee vragen worden voorgelegd: 1. Wenst u dat Noord-Ierland deel blijft uitmaken van het Verenigd Koninkrijk? 2. Wenst u dat Noord-Ierland zich buiten het Verenigd Koninkrijk aansluit bij de Ierse republiek? Leiders van de protestantse meerderheid, traditioneel voor handhaving van de bestaande banden met Londen, hebben hun volgelingen opgeroepen massaal op te komen en te kiezen voor Engeland. Woordvoerders van de rooms-katholieke minderheid - (ADVERTENTIE) Unicura N.V. Amsterdam naar schatting eenderde van dc anderhalf miljoen mensen tellende bevolking van Ulster - hebben erop aangedrongen thuis te blijven. Overal in de rooms-katholieke wijken is op de muren gekalkt: Blijf thuis Het is een protest, tegen wat de rooms-katholieken noemen een zinloos referendum. Ongeveer een miljoen Noordieren allen boven de 18 jaar geregistreerden - mogen stemmen. Speciale regelingen zijn getroffen voor hen die uit vrees niet naar de stembu reaus willen. Dat zijn er onge veer 150.000 en zij kunnen per post hun stem uitbrengen. De overigen kunnen naar de 380 zwaar bewaakte stembureaus. Oorspronkelijk telt het land 900 stembureaus in de zes graafschappen. Maar het aan tal is ditmaal beperkt, omdat het Britse leger niet in staat was al deze bureaus te beveili gen. Het aantal bomaanslagen en schietpartijen is de afgelopen dagen bij de nadering van het referendum weer sterk toege nomen. In maart 1972 zond premier Heath van Engeland het Nocrdierse parlement naar huis en stelde hij Ulster onder rechtstreeks bestuur van Lon den. Hij beloofde toen een re ferendum over de toekomst van het land, naar waarnemers aannamen, om de protestantse meerderheid te verzekeren dat de grens met het rooms-katho lieke Ierland zal blijven be staan zolang de meerderheid dat wenst. De roomskatholie- ken hebben dan ook besloten tot boycot van het referen dum. De protestanten hopen door grote opkomst mede invloed te kunnen uitoefenen op de in houd van het witboek over de toekomst van Ulster dat later deze maand door de Britse regering zal worden gepubli ceerd De extreme protestantse Ul ster Defence Association UDA heeft herhaaldelijk laten we ten zich, zo nodig met geweld, te zullen verzetten tegen elke poging om Noord-Ierland in de richting van samengaan met Ierland, te drijven. En hef rooms-katholieke Ierse Re publikeinse leger (IRA) heeft gezegd de campagne van ge weld te zullen verhevigen tot de regering in Londen een in tentieverklaring aflegt over de mogelijkheid van een derge lijke aansluiting. Het ant woord van Londen bestond uit het zenden van meer troepen om nog meer geweld dan het geteisterde land al kent het hoofd te kunnen bieden. De officiële uitslag van het refe rendum zal morgen bekend worden gemaakt. TOULOUSE (Kipa) Kar dinaal J. Guyot van Toulouse heeft zich volledig solidair verklaard met de 60 Noordaf- rikaanse gastarbeiders die mo menteel in Toulouse in hon gerstaking zijn om een nor maal arbeidscontract af te dwingen. In een verklaring zegt de kardinaal dat de Noordafrika nen met zijn toestemming de krypte van de kerk van Sint- Aubin t e Toulouse voor hun hongerstaking gebruiken. „Het is nodig aldus de kardinaal dat de christenen geïnfor meerd worden over de ernst, de urgentie en de ingewik keldheid van de problemen, die in ons land zijn ontstaan door de massale immigratie van arbeiders. Hierdoor verke ren deze arbeiders en hun ge zinnen in een tragische situa tie, zowel financieel als juri disch". DEN HAAG (ANP) Ne derland en Peru hebben over- eenstemming bereikt over de verkoop aan Peru van de in oktober 1972 buiten dienst ge stelde Nederlandse kruiser De Ruyter". De akte van overdracht is woensdagmiddag namens Peru getekend door de Peruaanse ambassadeur in Nederland, Julio Ego Aquirre en door schout-bij-nacht Arturo Calis- to. Namens Nederland is gete kend door de heer W. M. Mast, hoofd van de inspectie der domeinen in Zuid-Holland. De verkoop geschiedt voor een bedrag van f 22,5 miljoen. Het ligt in de bedoeling, dat personeel van de koninklijke marine zal helpen bij het weer v-aargereed maken van de kruiser. Over ongeveer 3 maanden zal het schip naar Peru vertrekken. De eerste Peruaanse com mandant, kapitein ter zee Ge- ronimo Jorge Cafferata is reeds in Nederland gearri veerd, terwijl de benodigde bemanningsleden binnenkort worden verwacht. (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG Vandaag houdt professor doctor G- M. van Veldhoven zijn openbare rede aan de katholieke hogeschool te Tilburg. Prof. dr. Van Veld hoven (39) is benoemd tot ge woon hoogleraar in de econo mische psychologie aan de subfaculteit psychologie van de hogeschool. Hij spreekt om 16.00 uur in de aula over per soonlijkheid in individueel economisch gedrag. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brüe- ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Met verwondering heb ik uw artikel Prikacties gelezen in de Stem van zaterdag 3 maart. Het op deze manier houden van bliksemenquêtes is gehouden onder zegge en schrijven pl.m. 23 personen, waarbij kennelijk geen van de werknemers die aangesloten is bij de industriebonden geënquêteerd is. U hebt het enkel maar gedaan bij mensen die bij deze zaak niet betrok ken zijn. Dergelijke onderzoe ken geven een verdraaiing van de werkelijkheid en doen de zaak van de werknemers die het aangaat, schade. Uit het feit dat de mensen die u on dervraagd hebt, er zo weinig van af weten blijkt dat De Stem in zijn berichtgeving schromelijk tekort schiet (soms lijkt dit wel moedwil lig). Deze werknemers prikken of staken voor een principe, voor een nieuwe maatschappij, met meer gelijkheid voor ie dereen en dit houdt in centen in plaats van procenten. Dit komt hier in ieder geval dui delijk naar voren Het is nog altijd interessanter om 8 salarisverhoging te krijgen van f 40.00 dan van f 15.000. BREDA H.J. RIJNBOUT Bedoelde prikactie is gehou den onder meer dan honderd mensen. Ook de bewering dat onze krant onvoldoende infor matie zou hebben verschaft, is voltrekt onjuist (redactie). (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG „Ik ben zeer vertroost door wat ik in de hervormde kerk heb aange troffen". Aldus woensdag dr. A. H. van den Heuvel, de nieuwe secretaris-generaal van de Nederlandse hervormde kerk tijdens zijn eerste offi ciële ontmoeting met de pers. Dr. Van den Heuvel (40 jaar), die 21 februari ds. F. Landsman is opgevolgd, bena drukte dat zijn functie geen machtspositie betekent, omdat de hervormde kerk haar be leid maakt in vergaderingen. De grote invloed die zijn voor ganger had, noemde hij een verdiende invloed. Tot zijn ambt horen volgens Van den Heuvel vooral vier taken: be- leids-adviseur voor de verga deringen, coördinator van het apparaat, uitvoerder van syno dale besluiten en vertegen woordiger van de kerk naar buiten. Met de groep „Om de kerk", welke het apparaat verregaande bureaucratie ver weet, is vruchtbaar contact ge weest. Op verzoek van de sy node gaat het secretariaat-ge neraal voortaan meer in team verband werken. Na een jaar zal dit team de synode melden hoe dit experiment is verlo pen. Als belangrijkste prioritei ten noemde Van den Heuvel het belijden, de gemeente-op bouw en de kerk in de maat schappij. Hoe het belijden weer toe gankelijk en actueel valt te (ADVERTENTIE) maken, acht de nieuwe secre taris-generaal een voorname taak. ook van de kerk en niet alleen van de verschillende richtinggroepen. Hij prees de stukken die de hervormde kerk heeft uitgebracht ovu» gedeelten van het belijden, Zö» als oecumene, verzoeningen en uitverkiezing, alsook de bo mende liedbundel en het stuk over de kerk, maar mist een momentopname over het hele belijden, zoals deze in 1949 voor het laatst is gemaakt. Ondanks de grote spanningen binnen de hervormde kerk acht Van den Heuvel het ogenblik hiervoor aangebro ken. GENERAL ROCA (Argenti nië) (EFE) In de nacht van dinsdag op woensdag zijn in de Argentijnse stad General Roca twee jongelieden om het leven gekomen bij een hotsing tus sen Peronisten en anti-Pero nisten. De twee jongemannen waren Peronisten. Zij werden doodgeschoten. De botsing ontstond toen jeugdige aanhangers van Pe- ron een bijeenkomst verstoor den van de „Provinciale Par tij", die haar kandidaat zou uitroepen voor het gouverneur schap van de provincie Rio Negro met het oog op de ver kiezingen van aanstaande zon dag. te 's-Hertogenbosch, producent van autobanden (denk b.v. aan de beroemde X-band) vervoert het personeel uit Breda met een eigen busdienst. Michelin is in volle expansie en kan daarom steeds arbeidskrachten plaatsen en een vaste toekomst bie den. Degenen die vrijblijvend wat meer over het bedrijf willen weten, worden uitgenodigd in RESTAURANT „MARIANNE" Tilburgseweg 16 - Breda te komen op donderdag 8 maart 's avonds tussen 7 en 8 uur. Een vertegenwoordiger van het bedrijf zal aanwezig zijn voor het verstrekken van nadere inlichtingen. 1 Hl; f

de Stem | 1973 | | pagina 15