1 9 IF ZIJN VOOR BUITENLANDERS Franse verkeersleiders staken door ccent verschuift naar itakingen „BURGER MOET ZIJN ZONDEN BELIJDEN" Pedosan Parijs en Brussel moeten oplossing brengen voor monetaire crisis STRIJD OM TOPFUNCTIES BINNEN KRIJGSMACHT fcHppi li Aantjes (ARP): linen in lindcd Knee steun an Mansfield SCHOENEN NÓG HOGER EN KLEURIGER Spéciaal voor uw haar! ndeTV-serie binnenland buitenland Vers vlees, groenten/fruit delicatessen en gebak, gelden t/m zaterdag 10 maart. Overige aanbiedingen gelden t/m woensdag 14 maart. Goedkeurii Onrust teals. 'n Geen hoger beroep euthanasiezaak HAND Boycot-actie sinaasappelen uit Z.-Afrika Pool opgehangen 5,05 1 I li n DONDERDAG 8 MAART 1973 bbekuikenalsviltpop 5,50. In 3 felle tinten* |groot. jnaar plaatjes; lij elke f 10,- bood- de voorraad strekt. 13 (Van onze correspondent) I BRUSSEL In België is ,en campagne aan de gang IL tot bedoeling heeft de I Belden aardta ie laten zi^n I woeti de in hun midden le- I „Lse buitenlanders en dat L i er ongeveer 800 000. I Vit een opinie-onderzoek was laibleken dat 59 procent der I ievraagden vindt dat er te- I ael buitenlanders zijn die I hanen bekleden die Belgen I -ouden moeten hebben. IRuim 56 procent was van I „ordee! dat huiseigenaren het I recht moeten hebben aan I buitenlanders te weigeren Loonruimte te verhuren. Een kwart van de onder vraagden zei niets met bui tenlanders te maken te willen hebben alhoewel ruim 54 percent weer zei met vreem delingen net zo op te trek ken als met andere buren niet dat dit nu veel bete kent. Slechts 11,7 percent had doen weten alles te zullen. doen om met buitenlanders betrekkingen aan te knopen en hen te helpen. Ruim 51 percent is van oordeel dat buitenlanders niet dezelfde rechten in Bel gië moeten hebben als de- Belgen-zelf, en dan speciaal ten aanzien van plaatselijke verkiezingen. Ofschoon dit in liet resul taat van het onderzoek niet met zoveel woorden wordt gezegd blijkt toch wel dat de bezwaren der Belgen voorna melijk mensen gelden af komstig uit de landen om de Middellandse Zee, en Noord afrikanen. De Belgische bisschpppen hebben de gelovigen opge roepen vriendelijker te zijn tegen vreemdelingen. In het parlement is een oud wets ontwerp tegen racisme en vreemdelingenhaat opnieuw ingediend. (Van onze redactie buitenland) PARIJS De Franse ver keersleiders hebben gisteren besloten hun al twee weken durende staking die het lucht verkeer heeft stilgelegd, tot zaterdag te verlengen. De bond van verkeerslei ders, die voor zijn leden hoge re salarissen en stakingsrecht eist, maakte dit bekend na een vergadering op het hoofdkan toor in Parijs. Het luchtruim boven Frank rijk was gisteren nagenoeg vliegtuigloos, aangezien tal van Europese luchtvaartmaat schappijen hun boycot van de nu ouder militaire leiding staande luchthavens in Frank rijk voortzetten. De boycot is een gevolg van de botsing tussen twee Spaan se vliegtuigen boven Frank rijk, waarbij maandag 68 do den vielen. Twaalf maatschappijen heb ben woensdag laten weten ook niet meer op Frankrijk te zul len vliegen zolang de ver keersleiders niet aan het werk zijn. Zij vertrouwen niet op de vakkundigheid van de mili tairen die hun taak hebben overgenomen. De bonden van vliegveld- personeel in Groot-Brittannië hebben woensdag een boycot ingesteld tegen alle vliegtui gen die luchtverkeer met Frankrijk onderhouden. Een woordvoerder van de bond zei dat de boycot ook geldt voor toestellen die door het Franse luchtruim vliegen. In totaal hebben nu zeven tien luchtvaartmaatschappijen hun vluchten op Frankrijk ge staakt. Woensdag liet de West- duitse Lufthansa voor de tweede achtereenvolgende dag alle vluchten op Frankrijk vervallen. In feite doen nog slechts en kele maatschappijen Frankrijk aan. Dat zijn de Amerikanen TWA en Pan American, El Al van Israël en drie Noordafri- kaanse ondernemingen. In Londen is gisteren spoed beraad gevoerd tussen Frank rijk en Engeland in een po ging de boycotactie van Fran se luchthavens te doen be dwingen. lRBEIDSONRUST bereikt hoogtepunt (Van onze redactie binnenland) [DRIEBERGEN De arbeidsonrust in de industriële be- lijvcu heeft gisteren weer een nieuw hoogtepunt bereikt, j stakingen in twaalf bedrijven in het Waterweggebied B in Gelderland waren ruim 10.000 werknemers betrok- Jtii. Een even groot aantal werknemers nam deel aan prik- llies, onder meer bij DAF in Eindhoven, Thomassen en (tijver in Deventer, Clitex in Clinge (Zeeuwscli-Vlaande- en de Machinefabriek Breda. (Van onze redactie buitenland) I WOUNDED KNEE De Indianen die al een week ,t dorpje Wounded Knee in Amerikaanse staat Zuid- kola bezet houden hebben onverwachte belangrijke dgenoot gekregen in de ioon van senator Mike afield, fractieleider van de hocratcn in de senaat, isfield sprak zich uit over peiling van het federale bu- «J voor Indiaanse zaken en van een onaflianke- c bureau. stele bureaiu in Was- wordt lievig bekritl- 1 door de Indiaains-Ameri- 55 beweging. Een honderd- indianen hebben het- bu- vorig jaar enkeile dagen 1 gehouden. pleitte ook voor van de verdragen het verleden tussen de se stammen en de fe lle regering zijn gesloten lrle volgens de Indianen f® geschonden. „Ik ben zeker van dat talrijke PS® niet te goeder zijn uitgevoerd", aldus pator, j)e opstandige In- P hadden een onderzoek senaat naar de nale- "n deze verdragen ge- ®en hebben de beleger- Pwarien in Wounded Knee nieuwe eis gesteld. Ze I»™ het bestand met de Iekepen, die het dorp laf u hebben, te verbre it, tv 0PPerhoofd van de loux. Richard Wilson, Ionmiddellijk ontslagen Tm u beschuldigen hem panbestuur over de 12.000 in het Pine Ridge r r en beschouwen hem F.. KtarioTiet van het bu- ju 01 "ïdiaanse zaken. De ■eon Ver^an§en verkiezing «touw stamhoofd. Dit vaf j rï 8°or 8e advo- fcZ. ,.be?etters, Ramon |L 3 the in de „gedemi- fl-v' zone" tusse" 8e 3 !leeft overlegd r«e functionarissen. Nntwintig mensen L leven en velen lep* a ernstig gewond k in ad'obus met 65 pel- jte J,, pal van de weg pkïam een dicpe groeve F'jse zanger Gilbert Be- woensdag van zijn Bij Daf (6000 werknemers) was de prikactie volgens de actieleiding in Eindhoven me de een gevolg van een ontac tische uitlating van een onder nemingsraadslid, lid van de In- dustriebond-NVV. Hij kwalifi ceerde een publikatie van de drie industriebonden als „een smerig pamflet". De gekozen leden van de centrale ondernemingsraad van het Rijn-Schelde-Verolme- concern hebben elk overleg opgeschort. In een brief aan de raad van bestuur van dit concern hebben zij woensdag middag laten welen dat gezien het gespannen klimaat voort zetting van het overleg alleen maar negatieve uitwerking kan hebben. Over de mogelijke hervatting van het overleg zullen de gekozen leden van de centrale ondernemingsraad eerst overleg plegen met hun collega's in de plaatselijke on dernemingsraden. In ieder ge val zal vandaag 24 uur ge staakt worden bij de Konink lijke Maatschappij De Schel de (3500 man) in Vlissin- g'en. Bij het actiecentrum van de drie industriebonden in Drie bergen kwamen gisteren veel verzoeken voor meerdaagse stakingen binnen. De actielei ding heeft per geval beslissin gen genomen, die evenwel niet bekend zijn gemaakt. Vandaag wordt in ieder geval een reeks nieuwe stakingen verwacht. :mg Naar aanleiding van gehou den ledenvergaderingen werd weer een aantal goedkeurin gen verleend tot het stellen of voorbereiden van ultimatums. Het betreft de scheepswerf Boele in Bolnes (1600 werkne mers, CNV doet niet mee), de Leeuwarder textielmaatschap- pij in Almelo (400) en de Nederlandse Bontweverij in Enschede (120). Bij de kou- senfabriek Danlon in Emmen (1000) hebben de vakbonden het sein „groen licht" gegeven, hetgeen betekent dat acties worden voorbereid. Het perso neel van het textielbedrijf De Batavier in Winterswijk (350) kreeg toestemming voor het houden van een ledenvergade ring ter voorbereiding van ac ties. Nicole gescheiden. Zij in'to1 ,t>e'r°uwd geweest, laar lieren 0Ud 7, 16 en aan 8e vader De directie van de motoren- fabriek Thomassen in De Steeg vreest dat bij voortdu ring van de stakingsonrust in Nederland de opdrachtgevers in andere landen hun orders zullen plaatsen. „Dat is een erg kwalijke zaak",, meent directeur drs. T. L, Fontein. De gevolgen ervan zijn volgens hem niet moeilijk te raden: stagnatie in de pro- duktie en minder omzet. Drs Fontein verwacht dat juist be drijven die veelal op de inter nationale markt opereren hier van het slachtoffer zullen wor den. (ADVERTENTIE) (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM. Nóg hoger en nóg fleuriger zijn de schoe. nen voor het komende seizoen en dit niet alleen voor de vrouwen. Ook de mannen en kinderen lopen in gekleurde schoenen op plateauzolen. Voor de modebewuste vrouw zijn er schoenen met zolen die in hoogte variëren van drie tot zeven centimeter. Toch doen deze schoenen niet zo plomp aan als een aantal in het afgelopen seizoen. Dit klompeneffect Wordt voornamelijk verkregen door open hielen en tenen. Alle mogelijke kleurvariaties zijn er gebruikt. Meest opvallende combinaties zijn drie tinten in één kleur. Naar Londens voorbeeld is een aantal zeer hoge sandalettes gemaakt in allerlei blinkende kleurtjes. Op het eerste gezicht echt iets voor de avond, maar bij nader inzien blijken ze het ook goed te doen onder een opgerolde spijkerbroek. Voor de vrouwen die niet weg zijn van een zeer opvallende schoen zijn er modellen in minder opvallende kleuren en met een plateauzool van slechts één centimeter. De hakken zijn iets slanker en hoger. Zelfs bij de zeer klassieke pumps en loafers hebben de ontwerpers plateauzolen gebruikt, De zeer sportieve schoenen zijn in leuke kleurcombinaties gemaakt en hebben vaak gekleurde zolen. De hakken van de herenschoenen worden hoger evenals trouwens de zool. Ook voor de mannen worden steeds meer kleurtjes gebruikt, al zijn ze dan nog niet zo fel als die van de damesschoenen. Opvallend zijn de ronde opstaande neuzen van schoenen die dit seizoen worden, gedragen. Enkellange laarzen zijn nog volop aan bod. Bij het ontwerpen van kinderschoenen zijn de plateauzolen niet vergeten. Ook voor hen werden felle kleurtjes gebruikt. (ADVERTENTIE) Maak er snel en effektief een eind aan. U zult merken dat de Pedosan pleister de oplossing is, waarop u zo lang hebt gewacht. UNICURA BV, AMSTERDAM LEEUWARDEN (ANP) De Leeuwarder officier van justitie mr. G. R. Nubé is niet van plan in de euthanasiezaak, waarbij de arts mevrouw G. Postma-Van Boven tot een week gevangenisstraf voor waardelijk werd veroordeeld, hoger beroep aan te tekenen. Hij acht het algemeen belang niet gediend met voortzetting van deze zaak. Mr. Nubé vindt dat de zaak geen richtsnoer kan zijn voor euthanasiezaken in het algemeen. De raadsman van mevrouw Fostma, mr. A. T. Vos uit Gro ningen, tekent evenmin appèl aan. Op de foto links een in rood-geel-wit-groen uitgevoerde klomp-schoen. Op de andere foto een lage rode schoen met lede ren plateau en verdikte zool. Het zwarte lakmodel heeft een over trokken plateau. BRUSSEL (ANP) —Het monetair comité van de EEG is momenteel in Brussel hard bezig met adviezen voor te bereiden op grond waarvan de EEG-ministers van Financiën vrijdag in Parijs moeten on derhandelen. Vandaag, als de ministers eerst nog in Brussel bijeenkomen, moeten ze die basisgegevens hebben. Volgens Euromarktdcskundigen zal het bereiken van een oplossing, vrijdag in Parijs, een moeilij ke zaak zijn. Men slaat de kansen om daar tot een verge lijk te komen dan ook niet hoog aan. He monetair comité heeft in principe twee problemen in be handeling. Het eerste is hoe men de laatste poging kan doen om binnen het nu gehan teerde monetaire systeem te blijven. Men gaat er daarbij van uit dat na de laatste deva luatie van de dollar (met tien procent) de wisselkoersver houdingen tussen de Europese munten en de dollar volstrekt juist zijn Een tweede probleem waar mee het monetair comité zich bezighoudt is wat er gedaan moet worden als het Parijse gesprek mislukt. Wordt dat overleg wel een succes dan be hoeft de EEG-ministerraad- zondag, het resultaat van Pa rijs alleen maar te formalise ren. Mislukt het Parijse over leg echter, dan moet de EEG zondag uit gaan maken wat haar houding zal zijn en wel ke maatregelen ze gaat ne men. Een van de eerste oplossin gen die kan worden overwo gen, is het gemeenschappelijk laten „zweven" van de Euro pese munten ten aanzien van de dollar. M.a.w. Europa houdt dan op de dollar te steunen. Voordat tot die maatregel be sloten kan worden zal zich echter tussen de EEG-landen onderling een fors gevecht af spelen. Gesloten wisselmarkten be tekenen in de praktijk al een zweven van de Europese mun ten en zweven betekent een feitelijke opwaardering van de Europese munten, een zaak waarom Europa nu juist niet zit te springen, de wissel markten nog even????? DE machinisten in vrijwel ge heel Zuid-Engeland hebben woensdag geweigerd aan het werk te gaan terwijl spoor wegdirectie en vakbonden on derhandelen om een vieren twintig uursstaking te vermij den die om middernacht in de nacht van woensdag op don derdag moet beginnen. menthol pell (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Binnen de krijgsmacht is een strijd los gebarsten om topfuncties. Ho ge militairen van behoudende aard in de residentie proberen te voorkomen, dat collega's van het Eerste Legerkorps sleu telposities gaan bezetten. Offi cieren van dit korps te „vel de" staan hekend om hun op vattingen over hervormingen in de krijgsmacht. De „havi ken". in Den Haag trachten hen op verre afstand te hou den. Een en ander blijkt uit een reeks mondelinge vragen, die- het socialistische Tweede Ka merlid Stemerddnk de volgen de week donderdag minister De Koster wil stellen. Hij vraagt allereerst of het waar is, dat op dit moment of in de komende weken in belangrijke mate zal worden vastgelegd welke personen in de naaste toekomst topfuncties bij de koninklijke landmacht zullen gaan bezetten. Vervolgens vraagt hij minister De Koster of het waar is dat uit het lijstje van namen, dat thans de ronde doet, blijkt dat de bevordering met name binnen de kring van officieren werk zaam in Den Haag zullen plaatsvinden, en dat officieren werkzaam bij het Eerste Le gerkorps onvoldoende zullen doorstromen naar functies op beleidsniveau in Den Haag. Mr. Stemerddnk wil van mi nister De Koster vernemen of deze dit „geen ongewenste zaak acht". Door dit bevorde- ringsbeleid zal de tegenstelling Den Haag-Eerste Legerkorps, nog scherpere vormen aanne men. Hij verzoekt minister De Koster tenslotte te bevorderen, dat op geen enkele wijze, „door wie dan ook. toezeggin gen worden gedaan of beslis singen worden genomen over de bezetting van topposities bij de krijgsmacht, maar dat dit zal worden overgelaten aan een nieuwe bewindsman?" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De comman dowisseling bij de ARP-fractic in de Tweede Kamer heeft gis teren niet direct geleid tot een toenadering tussen dezo fractie en kabinetsformateur mr. J. A. W. Burger. De nieuwe fractie leider Wim Aantjes (die het roer van mr. Barend Biesheu vel overnam, omdat deze niet langer tegelijkertijd minister en Kamerlid mag zijn) heeft zich vooralsnog op het stand punt gesteld, dat de verleden week door Burger opgeworpen hobbel in de weg naar de on derhandelingstafel eerst ge slecht moet worden. Aantjes doelde daarmee op het feit, dat Burger buiten me deweten van de fractieleider om twee antirevolutionairen (Boersma en De Gaay Fortman sr.) heeft weten te „strikken" voor het kabinet-in-wording. De AR-fractie kan dit niet als een voldongen feit accepteren, maar wil dat deze kwestie op de een of andere manier wordt reohtgebreid. Aantjes suggereerde, dat dit zou kunnen door een „schuld belijdenis" van de formateur, „maar dan niet alleen voor de kerkeraad. Het moet ook van de kansel worden afgekon digd", aldus Aantjes, die ove rigens direct toegaf dat je met een schuldbelijdenis niet de ge volgen van de zonde kan weg nemen. De nieuwe fractieleider zou het een „nieuw punt" vinden als Burger bereid is te verkla ren dat hij Boersma en De Gaay Fortman niet buiten de fractieleider om had moeten benaderen. „Als Burger ons de hand toesteekt zullen we die niet weigeren", zei Aantjes. Vandaag zal Aantjes overleg plegen met de fractieleiders van de KVP (mr. Frans An- driessen) en de CHU (drs. Ar nold Tilanus). „Ik verzet geen stap zonder Andriessen en Ti lanus", was zijn commentaar. Hij hield de mogelijkheid open, dat vanmiddag de fractie op nieuw bijeenkomt om zich na der te heraden over de kwes tie. Daarbij zal dan wellicht ook besproken worden wat verle den week is bepraat tussen KVP-fractieleider Andriessen en Burger. Andriessen heeft in dat gesprek een aantal wensen bij de formateur achtergelaten, onder meer betrekking heb bend op het aantal confessio nele ministers in het kabinet- Den Uyl. „Bij die wensen kan ik me aansluiten", aldus Aan tjes, daarmee duidelijk de be reidheid te kennen gevende dat de confessionelen toch wel bereid zijn om constructief aan de vorming van het kabinet mee te werken. Ook Biesheu vel heeft dat eergisteren de laatste dag van zijn fractielei derschap laten doorscheme ren. Uit het feit, dat „tussen de regels door" steeds die bereid heid is te lezen maken politie ke waarnemers op dat Burgers kansen beduidend zijn gestegen en dat de confessionelen nu al leen nog proberen er zo goed mogelijk van af te komen. De AR-fractie heeft wat dat be treft trouwens geen klagen want De Gaay Fortman en Boersma zullen als het kabinet er komt de belaingriike pos ten Binnenlandse Zaken en Sociale Zaken bezetten. DEN HAAG (ANP) Met een congres in Leiden van 16 tot en met 18 maart zal dit jaar de Boycot Outspan Actie (BOA) worden ingeleid, die landelijk is opgezet en groter wordt dan voorheen met het doel de mensen duidelijk te maken hoe de import van Zuid- afrikaanse produkten mede het apartheidssysteem in Zuid-Afri- ka in stand houdt. De sinaas appel is uit de reeks Z'uidafri- kaanse produkten gekozen om van iedereen een persoonlijke daad te vragen en om de pu blieke opinie te kunnen mobi liseren. Op zich beschouwd, laat ik zeggen verkeerstechnisch ge zien, is zo'n minimumsnelheid op de autosnelweg een zinnige zaak, maar op de keper be schouwd vind ik het wel iets waar je een duchtig vraagte ken achter zou moeten zetten. Dat doe ik dus. Dit is nou onze samenleving ten voeten uit. Wie niet stiel genoeg mee kan raakt niet alleen achterop, maar hij krijgt er bovendien nog voor op z'n donder ook. Het is in deze competitie maatschappij niet alleen vech ten voor je leven maar ook rennen voor je leven. Met het bijna ingebouwde risico dat je anderen, en je zelf, daardoor van het leven berooft. En dan noemen ze het een ongeluk. Autogordeldier. Namijmerende dweiler: wij zijn eigenlijk met ons Krabbe- gatje in het water gevallen. (Met innige deelneming, ouer- igens). Barend is uit AR-renmoede omgezwaaid. Burger: Het is Biesheuvel op, -heuvel af met die man. Nou Tilbips.nog. PudA-Amsterdam: Van een Mug een olifant maken, (echt Amsterdams, trouwens) Een ingezonden schrijver uit het goede Oosterhout meldt: Als het met de stakingen zo blijft doorgaan, dan zal Burger de enige zijn die Btraks nog werkt. De meneer uit Oosterhout, J. van den Berg geheten, sugge reert verder dat het misschien beter u>are geureest als er in, plaats van een formateur een formatrice aan het formeren zou slaan. „Dan zouden de he ren van de komende regering zeker geen honderd dagen op zich laten wachten", zo schrijft hij. Het is het over denken waard, dunkt mij. Hoogachtend en bedankt. Tja, en waar gaat u na car naval en de wedstrijd van gis teren nu naar uit zitten kij ken? Na dit gewetens vraagje sluit ik de tent voor vandaag. Sa- luutjes. MERIJN WARSCHAU (AFP). De 20-jarige Pool Adam Szajnda, die ter dood was veroordeeld wegens het vermoorden van zijn 68-jarige tanrte. is woens dag opgehangen. Het is de achtste terechtstelling van deze aard sinds het begin van dit jaar in Polen. (ADVERTENTIE) Wella hairspray in de long size bus. Zwart/grijze bus: voor normale versteviging. Groen/grijze bus: voor extra versteviging. l itfl f i 1 I lil "IHi. U lil II

de Stem | 1973 | | pagina 13