functieclassificatie Onrust onder P.Z.E.M.-perso neeï lockefeer energiek persoon Woon wagen- centrum niet welkom Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken noemen zich voortaan kortweg de bank voor iedereen arnavalsgeweld daverde voort Zes exposities in Zeeuws museum it vaste vorm IwiET IEDEREEN CONTENT MET 8 stad streek BEVALLEN isweert I en „Lief zijn voor elkaar kelen van vele ,.oude- I SINT-JANSTEEN Van Itt rijk der ratten in Sint- festeen tot dat van de Kloo- Jinien in Kloosterzande, heeft lost Zeeuwsch - Vlaanderen Baandag weer gedaverd onder kt caraavalsgeweld. De feest- piujde was vergeleken met pttrdag niet getaand. Jroog LOONLIJN BIJVAL ileveren. De uitbrci- sten van de biblio- imte worden voorlopig d op 450.000. Het col- ieent voor het komend iet een subsidiebedrag L40.000 (1972: f101.429) aen volstaan. In de be- voorstellen voor 1973 aning egehouden met rag van f 150.000. i onze correspondent) ^SELE-ZIERIKZEE ag ontstond op de Mon- Ig te Borssele een aan- tussen een personenau- Uiurd door mevrouw W. li-Heerenboek en een ets waarop D.M.S. uit Ie. De bromfietser liep e verwondingen op en (per ambulance overge- worden naar het Sint- .ziekenhuis te Goes. De etsbestuurder had geen ag gegeven. ■r Zierikzee op de krui- Zcelandburg-Nieuwer- «ntstond een aanrijding een personenauto waar- uit Nieuwerkerk en een genovergestelde richting de bromfietser J.H. van Zierikzee. De bromfiets-», irder en de duopassagie- :juffrouw M.V. uit Zie- moesten beiden met ge- dijbenen en polsen en ütobestuurder met een (schudding overgebracht n naar het Rode Kruis- huis te Zierikzee. li j li»" nerswaalcup In het linde is in de Westerschel- hoogte van Hansweert •ste bekerwedstrijd voor Jteimerswaalcup gevist, [e visvereniging Reimers- liamen 32 hengelaars aan ledstrijd deel, van de jeertse visclub de Puk luitslagen zijn: 1 H. Kok Irswaal 1950 pnt., 2 F, (i- Reimerswaal 1746 pnt., [de Kraker de Pilk, 1435 R mevr. Meyer, Relmers- ,1366 pnt., 5 M. Tramper, ■ilk 1141 pnt. en 61, pr (tevens eerste junior) Jk 1127 pnt. Doordat de [met een geringer aantal pmers) aan een hoger ngemiddelde kwaim, ging p ditmaal aan de visver- f\g Keimersiwataü. voorbij, eerstvolgende clubcon- van de vereniging is esteld op taterdag 17 haval Het was de boe del De Deurdouwers dii [agmiddag het carnaval lansweert inzette, vele [en waren naar de mu- [in gekomen om vandaar loeht achter de boerenka- let dorp door te trekken. Jtinderfeest werd die dag loten in zaal Zeelandia lr de kinderen werden feteerd. 's Avonds was er [root carnaval in de zaa, pdia met medewerking (The Rhythm Stars. Ook por bestond een overwel- He belangstelling en er fte een opperbeste stem- Zondagmiddag was het de beurt aan de kinde- |Ook deze middag waren present in de zaal Zee- «r Er werd gedanst en [gen en er werd opnaeuW [e malen getrakteerd. Igavond klonk weer lelandia het „Uche, üche, Ireden In zaal Zeelan- liad een optreden plaa? Jle groep „Hannie en «e |s". Het was een zeer 8 II optreden waarvoor een- He belangstelling gering [enade De penning- Ier van de karmoni Idegalm de heer A.J»«- Eij keren is door de ha - fe een serenade gebrac" Jrband met het feit dat n J [itig jaar is geworden. feorpshuis Kaj Munk w naast de gebruikelijk6 en de meest bekende cai Isnummers tot vermaas file aanwezigen ten geI1 pracht. fstavond De buurtver- hg Achter de BoomdiJ» vrijdagavond haar fee d in de zaal Zeelandia. [begint om 20.15 uur iiziek zal worden verzort de bekende band Te uit Sint-Willebrord. jgeval Zondag te 17.3' geraakte een personen bestuurd werd d00!, „jt fige mejuffrouw A.H. Iveert in de bocht Z»a" ■Canaalweg van de f hoge Zanddijk af. Eal ontstond doordat lurster de bocht met Jote snelheid wilde nenLt Piardoor de macht ever verloor. Mejuflrou* I diende met nugklacm Verwondingen aan i li overgebracht te v'Ln. I het St.-Joannaziek®' Ite Goes. Een medepass Twam met de schrik puto werd geheel Ivan een onzer verslaggevers) |0ok gisteren kon je ze er precies uithalen: de Jwgewinterde feestelingen let hun van pils doorweekte 1st en hun door slaapgebrek [at waterig geworden blik. tegenhangers: schorre Zeeuwsch-Vlaamse jongetjes, die van thuis het consigne hadden meegekregen „geen druppel pils aa nte raken". Of al die goedbedoelde adviezen werkelijk wel zijn opgevolgd valt te twijfelen. In Sint-Jan steen was het maandag al erg moeilijk om van alle geestrij ke vocht af te blijven. Midden in het dorp werd een bierton race gehouden, waar dan wel geen overweldigende, maar in ieder geval toch redelijke be langstelling voor bestond. Bij de race ginig het erom een vat bier in een kruiwagen in re cordtijd over een hobbelig pad van autobanden te leiden. Daarbij ging het om de snelste tijd. De inzet was de moeite waard: gratis honderd glazen bier voor de gelukkige win naar. De Steense „ratten" die het gisteren in de loop van de dag door alle pils niet meer zo zagen zitten, konden in ieder geval nog terecht in het hoofdkwartier van de carna valsclub, waar een enorme boerenmaaltijd een van de hoogtepunten vormde. De lek kere stamppot was bedoeld als een verse bodem voor weer een avond onbeperkt dorst la ven. Gezellig was het wel, daar in het Rattenrijk. Ook Hulst, Kloosterzande, Clinge en al die andere carnavalsmogend- heden bleven overigens niet achter. We schreven het al eerder: ook Koewacht begint warm te draaien voor carnaval. Maan dagmiddag is er zelfs een eer ste kinderoptocht gehouden, georganiseerd voor en door de leerlingen van de zesde klas van de lagere school. Inmiddels is de beslissing in het dorp gevallen:" Koewacht zal volgend jaar beslist gere kend kunnen worden tot de plaatsen met een eigen carna valsprogramma. |looruitzichten voor woens- f! en donderdag, opgesteld f,: het KNMI op maandag <18,1)0 uur: Droog weer met Jnnije periodes en tamelijk pit. peerevooruitzichten in cij- i gemiddeld over Neder- ,1: /oot woensdag: Aantal [en zon: 1 tot 7. Min.-temp. 0 I graden boven normaal, [f emp. van ongeveer nor- T tot 3 graden boven nor- T«, Kans op een droge peri- f van minstens 12 uur: 95 f®. Kans op een geheel p etmaal: 80 procent. I0tr donderdag: Aantal Mn: 0 tot 7. Min.-temp. 0 Sraden boven normaal. 'P- 0 tot 4 graden normaal. Kans op een lfe periode van minstens 12 I Procent. Kans op een 1 droog etmaal: 80 pro- hoogwater Morgen woensdag 7 maart: Bergen op Zoom 5.20 en 17.41 Hansweert 4.28 en 16.57 Terneuzen 3.45 en 16.14 Vlissingen 3.16 en 15.39 Wemeldinge 5.10 en 17.31 Konstanz 255 onv., Rheinfel- den 174 - 1, Straatsburg 138 - 7, Plittersdorf 290 - 6, Maxau 345 - 4, Ploehingen 167 plus 21, Mannheim 161 plus 19, Mainz 215 onv., Bingen 116 onv., Kaub 139 onv.. Trier 294 - 4, Koblenz 170 plus 3, Keu len 148 plus 4, Ruhrort 315 - 4, Lobith 954 - 6, Pannerdense Kop 926 plus 5, Nijmegen 755 plus 8, IJsselkop 890 - 1, Eef- de IJssel 438 plus 10, Deven ter 310 plus 4, Monsin 5488 plus 14, Borgharen 3993 - 2, Belfeld 1159 - 16, Grave bene den de sluis 501 - 6. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het Zeeuwse museum is van plan om dit jaar een drietal ten toonstellingen te organiseren., die de titel „officiële tentoon stellingen kunnen dragen." Daarnaast zijn er nog drie al ternatieve tentoonstellingen die door de projectdeelnemers zelf in elkaar gezet moeten worden. De eerste van de gewone tentoonstellingen moet van half mei tot en met juni plaatsvinden. Dan worden er bijbelse tekeningen van Arie Visser sr. tentoongesteld die geleend zijn uit verzamelingen van Vissers nakomelingen. De volgende tentoonstelling wordt in de zomermaanden ju li en augustus gehouden. Het betreft een herdenkingsten toonstelling van werk van de onlangs overleden tekenaar Jacques Prince. De laatste ten toonstelling die op het ogen blik in het programma is op genomen draagt de titel: „Men who made your world" en be staat uit foto's van de Canade se fotograaf Yousorf Karsh. De tentoonstelling wordt geor ganiseerd in samenwerking met Peter Stuyvesand fonds en gehouden in november of in december. Dan de alterna tieve tentoonstellingen, die de mensen de betrekkelijkheid der dingen moeten laten onder gaan. Het eerste project be staat uit het bestuderen van bet planetarium in het mu seum en hierbij moet worden samengewerkt met de Middel burgse sterrenwacht. Na de bestudering volgt er een marktwandeling. Daarna moet het ervarene opgeschreven worden en anoniem aan het museum worden toegezon den. Dezelfde procedure moet worden toegepast wanneer deelnemers aan project num mer twee aan het centraal sta tion in Antwerpen hun mede mensen aan een roltrap gade moeten slaan en alles wat zij ervaren op moeten sehrij ven. Voor het derde project moe ten de deelnemers in het hoofdpostkantoor in Amster dam doorbrengen en observe ren wat er te doen valt De ervaringen gaan weer ano niem naar het museum. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Nog deze week wordt er onder het voltallige, 1063 man tellende personeel van N.V. P.Z.E.M. een enquête gehouden. Daarin wordt ieder personeelslid afzonderlijk gevraagd, of hij zieh per soonlijk gegrepen voelt door het vorige week gean nonceerde systeem van funetieclassificatie. Dit systeem, dat met instemming van de betrokken vak organisaties en zo'n 275 personeelsleden tevens bonds leden is aanvaard, heeft in 26 gevallen tot „pijn" geleid. Toch heeft praktisch niemand financiële schade van toe passing van het systeem te duchten, ook de 26, veelal oude re werknemers, niet. Toch heeft de functieclassificatie onverwacht sterke weerstand ontmoet bij een veel groter aantal P.Z.E.M.- werknemers dan de 26. Waar zit nu de pijn? Ir. Dalebout: „Er zijn men sen, die bij keiharde toepas sing van de functieclassifica tie, niet tot het voor hun huidig salaris vereiste aantal punten zouden komen. Deze mensen, merendeels boven de 60 jaar, ontvangen desondanks hun volledig salaris en krijgen, tot zij met pensioen gaan of het bedrijf verlaten, de loontrend net als ieder ander uitbetaald. Het enige wat hier geldt, en dat hebben wij hen voor op rechtheid in persoonlijke ge sprekken gezegd, is dat hun opvolgers in de toekomst, een lager salaris zullen ontvangen, omdat de bewuste functie het volgens de classificatie nood zakelijke aantal punten niet heeft gekregen. Door dit vast te stellen hoeft zich niemand minderwaardig te voelen. Wij hebb engeen negatief premie stelsel op onbenulligheid inge voerd". „Integendeel het is zelfs zo, dat een functie waarvoor normaal bepaalde diploma's vereist zijn, geleidelijk wordt gehonoreerd als hij door ie mand wordt vervuld die dat diploma niet heeft. Bij promo ties naar hogere rangen kan diplomabezit echter doorslag gevend zijn, maar dat lijkt mij logisch". Van groot belang in de hele kwestie, is de volledige in stemming en de actieve steun die de ambtenarenbonden, wat de loonlijn en de classificatie betreft, aan bestuur en direc tie van de overheids N.V. P.Z.E.M. geven. „De 26 mensen van wie wij vermoedden dat de functie- classificatie hen een mentale schok zou geven, zijn vorige week persoonlijk door mij zelf en de personeelschef inge licht", zegt directeur van de N.V. P.Z.E.M., ir. M. D. Dale bout. „Het aantal ontevrede nen blijkt groter te zijn dan die 26, groter ook dan wij hadden verwacht. Om die re den hebben wij vanmorgen (maandag) in een vergadering met de bondsvertegenwoordi- gers, de verantwoordelijke ge deputeerde in het dagelijks bestuur, mr. J. P- Boersma, en enkele staffunctionarissen be sloten tot het houden van een spoedenquête, nog deze week". „Wij hopen zodoende te ont dekken waar klachten zitten en van welke aard zij zijn. Daarenboven bestaat, zoals van het begin af aan was voorzien een aparte beroeps commissie, waarbij degenen die menen gedupeerd te zijn, terecht kunnen. Wij zijn be reid, de commissie die nu gro tendeels bestaat uit mensen die ook aan de totstandkoming van de funetieclassificatie hebben meegewerkt, een bre dere basis te geven", aldus ir. Dalebout. De functieclassificatie bij de N.V. P.Z.E.M. is ai in 1968 aangekaart, met name door de ambtenarenbond en het geor ganiseerd overleg op de P.ZE.M. De funetieclassifica tie was en is bedoeld om een eind te maken aan een situa tie, waarin personeelsleden „op het handje" worden gewo gen en beloond, met alle risi co's van bevoorrechting en zelfs willekeur van dien. Na jaren van moeizaam overleg is de classificatiekans, met o.a. de inbreng van het raadgevend bureau Lebon (te hulp geroepen ten tijde van de bekende P.Z.E.M.-affaire), af gerond. De classificatie heeft geleid tot invoering van zgn, „loon-lijn", die het volgende garandeert: 1. Niemand zal op grond van zijn verkregen aantal „pun ten" financieel schade leiden. De aantallen punten, waar-van wordt afgeleid in welke van de tien salarisgroepen een werknemer wordt gehono reerd, zijn objectief mogelijk door een bedrijfscommissie bepaald. Ir. Dalebout„Correcties" zijn en blijven mogelijk. Wij zullen, wat dit aangaat, de chefs van afdelingen mede in schakelen. Ons was verweten, dat we dit hebben nagelaten. Een terecht verwijt". 2. De loonlijk verzekerd ie dere werknemer die normaal zijn ambtelijke rang doorloopt, een jaarlijkse salarisverbete ring van 1% en dat gedurende 9 jaar- „De loonlijn heeft de volle dige instemming van de leden van onze bonden, die wij in vergaderingen hebben ge hoord", zegt ABFA-districts- bestuurder A. van Aalst, daar in bijgevallen door zijn colle ga's van andere bonden. „Wij staan er als bonden dan ook achter. Voor de functieom schrijving als zodanig zijn wij als bonden uiteraard niet ver antwoordelijk- We zijn er ons wel van bewust, dat elk sys teem bezwaren heeft. Nog de ze week gaan wij daarover met onze leden praten, maar laten we wel wezen: voor ruim 95% van het personeel betekent he systeem een di recte of te verwachten verrui ming van mogelijkheden. Dit vinden wij een goed resul taat. Een van zijn collega's: „Een stuk frustratie zit in de overi gens begrijpelijke sfeer van pretentie, die sommigen ten aanzien van hun eigen functie en werk koesteren, maar die dan niet uit de puntentoeken ning blijkt". Ir. Dalebout: „Degenen die boven nun eigen verwachtin gen gewaardeerd zijn, hoor je trouwens niet klagen (Van een onzer verslaggevers) HULST AARDENBURG „Ik ben van mening, dat West- Zeeuwsch-Vlaanderen niet bij Oost-Zeeuwsch-Vlaamse wrij vingspunten betrokken moet worden. Ik ben altijd voor overleg, maar de problematiek in het oosten ligt duidelijk an ders dan die in het westen". Zo denkt drs. W. Lockefeer uit Hulst de nieuwe burge meester van Aardenburg over de intergemeentelijke verhoudingen tussen de ge meenten in Oost- en West- Zeeuwsch-VIaanderen. Hoewel hij zich de komende maanden nog zal moeten ver diepen in de details van de plaatselijke problematiek, heeft hij zijn visie over Aar denburg al ontwikkeld. „Aan de hand van de krant", ver klapt hij, tijdens een gesprek in zijn werkkamer. „Ik wilde per se in Zeeuwsch- Vlaanderen blijven. Ik heb niet naar andere posten gesollici teerd. Het stond voor mij al langer vast, dat mijn maat schappelijke bewogenheid moest uitkristalliseren in een vertegenwoordigende of be stuurlijke functie. Het is een bestuurlijke functie geworden. Ik ben ervan overtuigd dat mijn ervaringen op maatschap pelijk gebied, me goed van pas zullen komen bij verschillende aspecten van mijn nieuwe functie". Volgens een vooraanstaand Aardenburger krijgt deze ge meente een energiek man als burgemeester. Om een paar voorbeelden te noemen: de heer Lockefeer is actief ge weest op het gebied van de landelijke politiek. Hij is voor de KVP nog steeds actief op het terrein van de provin ciale politiek. Hij is voorstan der of hoofdbestuurslid van tal van middenstandsorganisaties, en paardenstamboeken. Hij is voorzitter van de industriële club „Contactgroep opvoering productiviteit Zeeuwsch-Vlaan- deren" en hij heeft zich bewo gen op het moeilijke terrein van het onderwijs. Verschillende van zijn func ties zal de heer Lockefeer moe ten afstoten. Daaronder zullen nagenoeg al zijn middenstands functies zijn. Over zijn nieuwe gemeente vervolgt hij: „Aar denburg is evenals Hulst een grensgemeente. Het leven op de grens van twee naties met alle problemen van communi catie van dien over en weer, zijn me met de moedermelk ingegeven". De heer Lockefeer is voor lopig niet van plan er zijn func tie als statenlid voor de KVP aan te geven. Hij is van me ning, dat dit lidmaatschap niet onverenigbaar is met het bur gemeesterschap. „Maar", aldus de heer Lockefeer, „ik zal in overleg met de raad en met mijn partij moeten uitmaken of een statenfunctie misschien in formeel onverenigbaar is met die van burgemeester. (Van een onzer verslaggevers) HEIKANT Het me rendeel van de inwoners van Heikant is tegen de vestiging van het regio nale woonwagencentrum in de Oud-Ferdinandus- polder op enkele hon derden meters afstand van het dorp. Dit blijkt uit een handtekeningac tie, gehouden onder aus piciën van de plaatselij ke verenigingen. Het voornaamste argu ment is de vrees, dat het woonwagencentrum een te zware claim zal leg gen op het dorpsleven. Volgens het actiecomité zijn er op het centrum 40 staanplaatsen voor woonwagens gepland. Verwacht wordt, dat die in totaal zo'n 120 woon wagenbewoners naar het dorp zullen trekken. Heikant zelf heeft maar goed 1200 inwoners. Voorzitter T. Zwartele van het actiecomité: „De bedoeling van de nieuwe woonwagenwet is om woonwagenbewoners te integreren onder de ge wone bevolking. Daar kan met dit aantal in Heikant geen sprake van zijn. Ik vrees, dat het hier net omgekeerd zal gaan: dat de woonwa genbewoners een duide lijke invloed op het dorpsleven zullen krij- Hij is van mening, dat Heikant onvoldoende mogelijkheden heeft om de woonwagenbewoners op te vangen. De plaat selijke lagere school is er niet op berekend en datzelfde geldt voor de voorzieningen op sport gebied. Volgens de me dedelingen van het ac tiecomité heeft 99 pro cent van de bevolking deze argumenten onder schreven. Een zeer klei ne groep inwoners wei# gerde mee te doen aan de actie. De lijsten met handtekeningen zullen binnenkort aan de ge meenteraad worden overhandigd, in de hoop, dat men de raadsleden ermee kan overtuigen, dat de Oud-Perdinandus- polder geen goede keuze is voor het nieuwe woonwagencentrum. De heer Zwartele: „Er is geen sprake van, dat wij ons tegen die woon wagenbewoners willen afzetten. Maar je moet toch reëel zijn. Ze zijn afhankelijk van handel in oud ijzer, maar dan zijn ze hier in Heikant met die paar huizen toch snel uitgepraat". Een an der argument van het actiecomité is, dat met de aanleg van het woon wagencentrum een fraai stukje Heikantse polder wordt ontsierd. Over de integratie wordt in een nog te versturen brief aan het gemeentebestuur gezegd: „Vestiging van een centrum bij een gro te gemeenschap met meer accommodatie, meer werkgelegenheid, meer ontspanningsmoge lijkheden, meer en grote verenigingen en scholen, zal de integratie veel eenvoudiger doen verlo pen". (ADVERTENTIE) laMisiiÉ

de Stem | 1973 | | pagina 3