ZONNEKIJKERS NIET TEVREDEN OVER TIMING Kans uitstel op 20 FOOT CM A Ml: Skylab „Mag ik morgen terugkomen?" VROU BIJ JUN ALS SC PLANTENLEVEN RIJKER DAN VERMOED VVDM kanaliseert ongenoegen van dienstplichtigen Bedosan Buitenechte geborenen vog NEERGESCHOTEN WILLEBRORDER VROEG KASTELEINSVROUW BEEMSTERBOER: DEFENSIE HOUDT ONS DE HAND BOVEN HET HOOFD l/RGülv. Veldslag met gewonden in Purmerend binnenland buitenland 11 JÊMtrnm 23 DAGEN SCHADE ONDERMIJNEN BLUNDERS GEPRIKT BANG MOEILIJK Hereniging niet Bulgaarse verloofde nabij Dinsdag 6 maart 1973 10 (Van onze correspondent in Washington) WASHINGTON Skylab, het vlaggeschip van de Amerikaanse ruimtevaartdienst NASA, gaat 400 mil joen dollar meer kosten dan experts zeven jaar ge leden dachten. Het is bovendien lang niet uitgesloten dat het ruimte vaartlaboratorium niet op 14 mei in een baan om de aarde zal worden gebracht, maar dat de lancering nog eens 14 dagen zal moeten worden uitgesteld. Dinsdag 6 maart 1973 Deze mannen hebben 56 dagen doorgebracht in een Skulab voor het ondergaan van medische proeven. Het zijn v!.n.r. Ro- ber L. Grippen, de commandant: de arts dr. William, E. Thorn ton en Karol J. Bobko. (Van een onzer verslaggevers) ST.-WILLEBRORD Als St.-Willebrord op maandagoch tend ontwaakt van het carna valsweekeinde wordt in veel cafés aan de lege Dorpsstraat- vol-confetti gespoeld, geboend en gedweild. Zo ook .in De Sleutel van P. Heijncn-Roks. Kastelein Heijnen haalt met krachtige hand de bierglazen door de spoelbak, z'n vrouw Mien is druk tussen de em mers sop. Maar ze hebben er het hoofd niet bij. Mevrouw C. Heeren-Wijnings, slachtoffer van de Willebrordse moord, en haar (ook ernstig door kogels getroffen) man waren vaste bezoekers van De Sleutel. Vrijwel elke zaterdag- en zon dagavond waren ze er. Meestal met een kennissenclubje van I zes. De lancering zou oorspronke lijk op 30 april plaatsvinden. Het Skylab is uiterlijk het in drukwekkendste ruimteschip dat rond de aarde zal koersen. Het wordt in de ruimte, op een hoogte van 432 kilometer bo ven het aardoppervlak, aaneen gesleuteld in een constructie met een lengte van 40 meter. De woonruimte voor de drie bemanningsleden van het Sky lab is te vergelijken met een flat waarin zich drie slaapka mers bevinden. Op heldere avonden is het Skylab zicht baar met het blote oog als een heldere, bewegende ster. Ne gentig procent van de wereld bevolking zal het gevaarte in de ruimte kunnen zien. De bemanningen van het Sky lab zullen met een telescoop die rond 300 miljoen gulden kost ongehinderd door de aard atmosfeer de zon bestuderen. Met een batterij instrumenten zall ook de aarde zorgvuldig worden bekeken. Volgens som mige critici zal de studie van de aarde teveel kostbare tijd van de zonnestudie gaan kosten. Beide studies kunnen niet si multaan plaatsvinden. De eerste bemanning van het Skylab zal 28 dagen aan boord blijven en in die tijd geduren de 105 uur de zon bezien. De eerste bemanning zal de aarde, voornamelijk de Verenigde Staten, bekijken tijdens 15 van de 204 omlopen die Skylab rond de aarde zal maken ge durende die eerste twee dagen. Een aantal astronomen is niet bijzonder gelukkig met de ti ming van de Skylab-lancering. Skylab zal van mei tot mei in omloop zijn. Volgens zonne- kundigen het slechtste moment in dit decennium om de zon te bestuderen. Een van de voor naamste mysteries van de zon is de vraag wat de oorzaak is van zonnevlekken. Maar in de elfjarige zonneivlek-cyclus ko men slechts in de actieve twee of drie jaar grote zonnevlek ken voor. Tijdens de aanwe zigheid van Skylab in de ruimte is zonnevlek-activiteit niet waarschijnlijk. Het uitstel van de lancering met twee weken heeft de aard- studie vanaf het Skylab al schade bezorgd. De eerste Sky- lab-ploeg zou gedetailleerde foto's van Amerikaans akker land nemen tijdens de eerste vier kritische weken van het groeiproces. Het eerste uitstel betekent dat een goed stuk van de eerste periode wordt gemist en als de lancering nog eens met twee weken wordt uitge steld wordt het inzaaien in de gehele Verenigde Staten ge mist. De eerste en de tweede Sky- lab-bemanningen blijven elk 28 dagen aan boord, de derde voor een periode van 56 dagen. Mogelijk zal die laatste perior de'tot 70 dagen worden gerekt. 0 Astronaut Joseph P. Kerwin is aan het kokkerellen in het Amerikaanse ruimtelaboratorium Skylabtijdens een vlucht- simulatie op de ruimtevaartbasis in Houston. (Van onze redactie buiten land) MOSKOU Lach en de geranium grijnst mee. Bang? De bloem siddert ook. Sovjet-Russische geleerden menen dat gewone bloemen menselijke emoties zoals vreugde, angst, pijn en ver voering kunnen „voelen". Zij geloven dat hun onderzoek zal bijdragen tot de bestude ring van de oorsprong van het menselijke zenuwstelsel en het werken van de men selijke hersencellen. „Geleerden hebben al her haaldelijk vermoedens geuit Over de gevoeligheid van planten", zo schrijft de psy choloog V. M. Poesjkin in het Sovjet-Russische blad „Socialistische industrie". „Bij onze experimenten gebruikten wij hypnose voor het opwekken en doen op houden van menselijke emo ties en we hebben daarbij stellig bevestigende ant woorden gekregen op de vraag of planten emotioneel reageren". Poesjkin zegt dat een hyp notiseur een meisje, Tanja genaamd, in trance bracht en haar dingen vertelde die tot gevoelens van vreugde en verdriet leidden. Een ecnephalograaf, die aan haar hand en aan een blad van een geranium was bevestigd .noteerde gelijk soortige emoties in de plant", aldus Poesjkin. „Je bent erg mooi, Tanja", zei de hypnotiseur. Tanja glimlachte. De geranium ont vouwde bloembladen. „Het is verschrikkelijk koud, Tanja. Het sneeuwt buiten". Tanja huiverde. De geranium begon te verschrompelen. „Wanneer de levende plan- tencel reageert op processen in het menselijke zenuwstel sel. moet er enige overeen komst bestaan tussen de pro cessen die zich in plantencel- len voordoen en die van de zenuwcellen", aldus Poesj kin. Ondanks de resultaten van het onderzoek meent hij dat deze nog geen ontdekking genoemd kunnen worden. Hij vindt het veiliger, te spreken van een hypothe se. „Aangenomen kan worden dat de menselijke geest, het waarnemingsvermogen. het denkproces en het geheugen alle fundamentele specialisa ties zijn van de manier waarop de plantencel indruk ken verwerkt". Een dergelijke conclusie maakt het volgens Poesjkin mogelijk het ontstaan van het zenuwstelsel te ontraad selen. De reacties van plan- tencellen kunnen tot beter begrip leiden van de wer king van menselijke hersen cellen, meent hij. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Afgezien van de conservatieve poli tieke top, houdt men ons op het Ministerie van Defensie wel de hand hoven het hoofd. De ambtenaren daar zien ook wel in, dat we re delijke dingen voorstaan". Aldus de voorzitter van de VVDM (vereniging voor dienst plichtige militairen) Kees Beemsterboer. De 26-jarige politicoloog voegt er aan toe, dat die soepelheid op het ministerie ook wel te danken is aan het feit, dat „men zich daar heel goed van bewust is dat wij een stuk on genoegen kanaliseren, dat bij de dienstplichtigen aanwezig is. En dat is een uitermate nut tige functie." De VVDM heeft de laatste tijd nogal wat met tegenwind te kampen. Zo zei het kamerlid Keja (VVD) onlangs, dat „de vereniging zich op sleeptouw laat nemen door de linkse par tijen" en volgens KVP-defen- siespecialist overste I. P. Stori- mans maakt „de VVDM elk leuk overleg kapot". Beemster boer daarover: „dat hoor je wel vaker. Maar het zijn ge woon onbewezen stellingen, die niet waargemaakt wor den". Toch blijven die „negatieve" opmerkingen niet in het lucht ledige hangen. Beemsterboer „De buitenwacht denkt inder daad wel eens dat we kruidje- roer-me-niets zijn, er alleen maar op uit het leger te onder mijnen en de beleidsfouten aan de kaak te stellen". De grootste weerstand roept de VVDM bij de hogere leger machten op. Vooral sinds mi nister De Koster het georgani seerd overleg met de VVDM verbrak naar aanleiding van de groetweiger-dag, is men van die kant begonnen de VVDM tegen te werken. Dat varieert van kleine pesterijtjes, zoals het uiteensturen van een groepje vergaderende VVDM- ers, tot- het zwaardere werk als het overplaatsen van „lasti- ge"jongens en het voor de krijgsraad sleuren van solda ten, die er volgens de legerlei ding in publikaties blijk van hebben gegeven een wat over dreven opvatting van de vrij heid van meningsuiting te heb ben". Beemsterboer; „Die tegenwer king is gedeeltelijk een camou flage, die een aantal gemaakte beleidsblunders moet verdoe zelen. Neem bijv. die kwestie van de lange haren. Minister Den Toom is indertijd naar aanleiding van de kwestie Wehrman bijna in één dag overstag gegaan. De ene dag waren lange haren verboden, de volgende dag mocht het. Dat besluit is plotseling in de top genomen, zonder enig overleg of inspraak met lagere regionen. En zo is het met meer dingen gegaan. Er wordt onverwachts iets doorgevoerd en het kader, dat er niet op voorbereid is, moet zich er maar bij aanpassen. Dat is na tuurlijk vragen om moeilijkhe den. En wat is er dan makke lijker om naar de VVDM te wijzen en te zeggen dat die vereniging de schuld van alles Daar komt volgens Beemster- is boer bovendien bij. dat de „ge neraals de pest hebben aan al les wat te soepel is. Ze willen dat het apparaat goed geolied is, dat er geen stront aan de knikker komt. Alles moet blij ven zoals het is, met zo min mogelijk veranderingen. Neem nu zo'n groetplicht- Voor een beroeps hoort die franje er bij, het geeft de verbondenheid weer en dient als symbool van de strakke hiërarchische struc tuur. Van dat groten moet je dus afblijven". langstelling te staan. En dat laatste uit zich op allerlei ma nieren. Ik woon bijvoorbeeld in een dorp in Noord-Holland, en daar word ik wel eens be groet met „raddraaier", het is bedoeld als grapje, maar toch. „De legerleiding is bovendien zo bang voor veranderingen omdat men bang is dat wan neer men één ding verandert, dat het begin is van tien ande re wijzigingen. Een soort do minotheorie dus". Toch kan de VVDM-voorzitter zich wel indenken dat het wat lastig is als bijv. bij een para de driftig op zoek gegaan moet worden naar jongens met „kor te haren", die er ook verder keurig verzorgd uitzien". En ook heeft Beemsterboer wel begrip voor de onrust in de militaire gelederen, wanneer een AFCENT-generaal weigert zich naar Den Haag te laten rijden door een langharige, Nederlandse chauffeur", zoals onlangs gebeurde. Niet alleen van buitenai ko men de moeilijkheden op de VVDM af, ook in de vereni ging zelf zit het op het ogen blik wat moeilijk. Beemster boer: „We hebben moeite om voldoende gekwalificeerde hoofdbestuursleden te vinden. Dat kan een tijdelijke zaak zijn en dan hoeven we ons verder niet bezorgd te maken. Maar het kan ook zijn, dat men er meer tegen op gaat zien 12-14 uur per dag te wer ken en dan bovendien nog zo sterk in de minder leuke-be- Dat het tussen de ambtenaren van het ministerie en de leger leiding niet allemaal botertje tot de ton is, illustreert Beem sterboer ook aan de hand van een opmerking van een defen sie-ambtenaar. „Over ons rap port diensttijdverkoring zei die man, dat er uitstekende dingen instonden, maar dat de generaals er ongetwijfeld op tegen zouden zijn vanwege „paraatheidsredenen". En wan neer daar na drie maanden doorheen geprikt was, zouden de heren ongetwijfeld weer met 100 andere argumenten komen"- Een van de punten, die de VVDM de komende tijd ons wil verwezenlijken is een ver andering van het militaire straf- en tuchtrecht. Beemster boer kan daar uit eigen erva ring over praten, want hij is door de krijgsraad dat von nis is bevestigd door het Hoog Militair Gerechtshof ver oordeeld tot een maand Nieu- wersluis voor zijn aandeel in de organisatie van de groet weiger-dag. De VVDM-voor zitter over zijn krijgsraader varingen: „Het was een angsti ge zaak". Militairen oordelen niet onbevangen over je. Daar om moet het burgerlijk ele ment bij de krijgsraad ver sterkt worden. Dan krijg je ook wel met bezadigde, con servatieve mensen te maken, maar dat Is Iets heel anders dan een conservatieve militair. Die heeft zo'n eng denkkader. 0 Een delegatie van het VVDM.bestuur - Meijer, Van de Wiel, Boom en Beemsterboer het Ministerie van Defensie. v.l.n.r. de heren op de stoep van Mien Heijnen-Roks kreeg de boodschap vanochtend om acht uur aan haar bovenraam. „Kaat is doodgeschoten en Nil is zwaar gewond", riep ie mand. Er was gebeurd waar voor Kaat en Nil Heeren, zo weet Mien Heijnen, stik bang waren. Zo bang dat Heeren de laatste tijd in het café binnen naar het toilet ging en niet meer, zoals gewoonte was, buiten de (donkere) muur op zocht. Zo bang ook dat me vrouw Heijnen Nil Heeren en z'n vrouw gewoonlijk met de auto naar huis bracht. Ook zondagnacht, om goed twee uur, heeft Mien Heijnen haar twee goede kennissen uit het café naar hun huis in de Kaaistraat gereden. „Nil zei bij het uitstappen nog: Mag ik morgen weer komen Mien? We hebben daar nog gekheid over gemaakt. Ik zei: dat zien we morgen dan wel weer". Over de stille Willebrordse Kaai klonk een hard houdoe van de kasteleinsvrouw. „Ik heb er geen levend wezen ge zien". Op het podium in de feest hal achter het café ligt een hoop carnavalskleren. Me vrouw Heeren heeft daar zon dagavond ook het een en au- der van aan gehad. Maandaj zou ze het weer gebruiken. Mien Heijnen, haar man en het personeel gaan door in het maandagochtendsop. Ze gaan door met carnaval. „Het zal wel zwaar worden. Voor mij is de leut er af". Op de Kaai, westelijke ranj I van St.-Willebrord, staan deze maandagochtend al vroeg groepjes mensen te praten. 2e weten het hele drama met de voorgeschiedenis uit de doe ken te doen. In de bungalow naast het vrijstaand huis waar de schietpartij zich heeft afge speeld zit de familié Wijnings bijeen. Jan Wijnings is een broer van het overleden slacht offer. Tussen drie uur en halfvier hoorde hij aan het slaapkamerraam tikken. „Hj I denk dat ze Kaat dood gescho. ten hebben", hoorde hij z'j I zwager zeggen. Wijnings zei: I „Ben je gek!" Al gauw wist hij beter. In het huis trof hij I z'n zuster levenloos aan. Z'n zwager, zwaar door kogels ge- I troffen, bleef bij bewustzijn. I Mevrouw Wijnings: „Z'n neus, I z'n lippen en z'n gebit waren kapot. Hij had een snee over z'n hoofd". In de serie vrouwen in mannelijke sporten deze keer aandacht voor de vrouwelijke scheidsrech ters. Hoewel niet ieder een zal toegeven, dat de scheidsrechter een sport beoefent, zal iedereen moeten erkennen, dat hetgeen de scheidsrech ter doet in nauw contact staat met de sport. Bovendien blijken de problemen, waarmee de vrouwen te maken krij gen, grotendeels over een te komen met die waarvoor vrouwen ko men te staan, als ze zich aan „typisch" mannelij ke sporten wagen. J g V h s V Vi v< v< b< h< h( re st in m de va de de ni' re tei be he tot gei scl L. ter VO( bel hei 0 Mien HeijnenRolcs bij de carnavalskleding die de heer en mevrouw Heeren maandag weer zouden aantrekken. PURMEREND (ANP) Bij een „veldslag" op de Koe markt in Purmerend zijn on geveer dertig cafébezoekers gewond geraakt. Van de zeven die zich in het ziekenhuis moesten laten behandelen werden er twee opgenomen. Een met een hersenschudding en een met diepe vleeswonden aan hoofd en gezicht. De ver wondingen van de anderen va rieerden van een ontwrichte schouder tot hersenschuddin gen en snijwonden. De politie van Purmerend, geassisteerd door talrijke agenten van korpsen uit Wa terland, arresteerde in totaal zes personen, allen Zaandam mers, ze werden ingesloten wegens openlijke geweldple ging. Al verscheidene weken heb ben zich moeilijkheden voor gedaan op de Koemarkt in Purmerend. Een groot aantal marktcafés is omgebouwd tot bar met nachtvergunning. Dit blijkt op honderden jongeren uit de verre omtrek (Amster dam, Zaanstreek, Alkmaar en Hoorn) aantrekkingskracht uit te oefenen. Na een aantal klei ne vechtpartijen in voorgaande weken was het deze keer „goed raak", toen vier dronken Zaandammers zich bemoeiden met een meisje, dat daar niet van gediend was. Eerst stond de politie machteloos, maar toen ze versterking had gekre gen, kon ze met harde hand ingrijpen- De aangehouden knapen ble ken In het bezit te zijn van twee messen, een hakmes en een vleesvork. Inmiddels is er een bespre king geweest tussen de top van de politie, het gemeente bestuur en de betrokken bar- exploitanten om te zien wat gedaan kan worden om exces sen als deze te voorkomen. Een oplossing is nog niet ge vonden. I ROTTERDAM (ANP) - Df Rotterdamse journalist Reni Jansen (28) hoopt zijn Bul gaarse verloofde Julia »ïe' een goede week op Schiplw te verwelkomen. Hij vertelde maandagmiddag dat zij nu een paspoort heeft gekregen en vermoedelijk vol- j gende week dinsdag op htj vliegtuig naar Nederland stappen. Sinds zijn uitwijzing uit ji Bulgarije begin december heeft René de vrouw met wie jj hij wil trouwen niet meer ge- f zien, terwijl het lange tijd on zeker was of dat ooit nog wel zou gebeuren. Begin januari hoorde hij v® het Nederlandse ministerie I van Buitenlandse Zaken dat I Julia van de Bulgaarse autori teiten het land mocht verlaten- René dacht toen dat zij nog I voor het einde van die maai» 1 bij hem zou zijn, maar vergif te zich in de duur van de procedure om alle formahtö' ten in orde te maken. (ADVERTENTIE) Maak er snel en effektief een eind am- U zult merken dat de Pedosanpleislej! de oplossing is, waarop u zo lang heal gewacht. UNICURA BV, AMSTERDAM Het aantal buitenechte lijk geborenen is op het moment gemiddeld even hoog als in de twintiger Jaren. Dit blijkt uit cijfers tan het Centraal Bureau voor de Statistiek. Hst kleinste aantal geregistreerd in -o. Het bedroeg toen 12 op buitf were bevr aanti de bego te st den ren ren. (Van onze corresp WASHINGTON - Roy Lawrei esjcleut Nixon begrotingsbesliss st recente benoeming presi schr" een veelzijdige industriël nic„u nes' onderzeeboten, e apparatuur maakt, cont t0n '"dnstries heeft veel ve d racten, maar in de afgelopen Son -°p de beurs van 105 tot 10 do de lgen 's de benoeming van A Vos i«n?at te vergelijken 'In het kippenhok. ^att°AsJriciust;ries. een bedrijf soorl 'o lonrvf mu1timiljonair maak- iede: der tp een §rote kans ten on- defe van de Sa3n' Het ]ijfsbehoud driji SekoDDpM°ndernerning is direct hanc tracten a „a?n defensiecon- kuni ticht v= is bovendien be- Litto ftoktiikp11 scllandalige zaken- morr zijn mm toe hii bezig was lar i Voor<jat "°®nen te vergaren, ne aanvopi-a Litton Industries kosti 'eSenda„;e A^kte hij voor de ring ^s!i WnrHf 'u Howard Hughes. onde rat beschouwd als een ten. ■0H00*É00M

de Stem | 1973 | | pagina 10