1 kÉSa Vedetten hebben liet vee! te druk ,mee, Q proset Sterren van Bayem (deel 4) in mm Pellenaars: „We krijgen nooit meer internationale renners" .De amateurs worden verkeerd aangepakt zichtbaar beter Eindzege Merckx Sporttoto fiSIRSPBfljr seroord ruken h alles over bloemen en planten! hoe weet ik dat, waar lees ik dat? Rob Slotemaker De Koning vijfde Okker klopt Metreveli RINI ff AGTMANS en, Regelrecht uit "deiig. gulden. en reuzebus is b°n' 16 Vrijdag 2 maart 1973 17 loge „Schotse Pijper", it Hoe"? Spaar de blauwe ic er vijf op de speciale kaart i de winkel krijgt, ilden extra aan postzegels rpsturen - en u krijgt mij over 1 de post. In vol ornaat. Zo eenvoudig is dat. Snel Mac Vities halen. Want koekjes koopt u tóch. - -i i d UDO LATTEK: BAYERN EEN GROOT COMPROMIS (Van onze speciale verslaggever) MüNCHEN FC Bayern traint een keer per dag anderhalf uur. En dit is een teleurstellend gebeuren. Zeventien mannen, een meisje en een hond kijken toe. Udo Lattek slaat paaltjes in de grond, zodat twee carré's gevormd worden en dan begint de meest een zijdige training, die men zich kan voorstellen. Een minuut op één been huppelen rond het carré, dan met de bal vier spelers tegen een, weer een minuut lopen rond het carré, vervolgens weer vier tegen een. Zo het anderhalf uur door. Tenslotte volgt er een oefenpartijtje van een half uur. Aan de teleurgestelde toeschouwer legt Lattek uit: „Ik m de spelers niet zwaarder belasten. Ze staan het hele jaar al onder een zware druk. Het nationale elftal, de vriendschappelijke wedstrijden, de Cup-wedstrijden, hand tekening-uurtjes, zakelijke beslommeringen. Dit alles vergt veel van de spelers. Ik zou het persoonlijk graag anders zien, maar FC Bayem is één levensgroot compromis. We zouden veel minder wedstrijden moeten spelen, maar dan kunnen we de dure sterren niet meer betalen. De interna tionals zouden vaker op-mijn training moeten verschijnen en niet ergens in een trainingskamp met het nationale elftal I moeten vertoeven. Maar dan zou Bayern geen intematio- nal overhouden" „De spelers zouden minder zakelijke beslommeringen moeten hebben, maar dan zou FC Bayern hen nog meer moe ten betalen. Compromissen, eompromissen. Als trainer sta je daar machteloos tegenover. We hebben dit seizoen twee liter een belangrijke wedstrijd in de competitie verloren, toen internationals van een in terland terugkwamen. Daar le ren ze van Schön een ander spel-ritme. daar raken ze ver moeid, hun interesse woedt verlegd, enzovoorts. Ik zie echt geen oplossjng om FC Bayem als clubteam sterker te maken. En daarom ben ik er, zolang we goed draaien, er alleen opuit zoveel mogelijk krachten te sparen en ontspan nend te trainen". Udo Lattek komt uit Oost- jrrursen. Hij is eigenlijk leraar "(ADVERTENTIE) geestelijk gehandicapte" gehandicapten wordt het ord een woonwijk van het kwenstruktuur en de voor lig om in teamverband deze keukenbedrijf. d rdt brief tden den, king Ivan Enigels, maar heeft er later sport bij gedaan. Na de oorlog kwam hij in een vluchtelin genkamp in Denemarken te recht en vandaaruit belandde hij in Leverkiisen. Al zeer vroeg werd Udo Lattek assis tent van bondscoach Helmuth Schön, zodat hij in „rangorde" de tweede trainer van Duits land werd. Tegen het einde van het seizoen '69-'70 liet Lattek echter de bond in de steek en volgde Zebec als trai ner van FC Bayern op. Bij de Duitse kampioen ontplooide hij in drie seizoenen een groot incasseringsvermogen. Het is immers bijzonder frustrerend goed materiaal voorhanden te hebben en er nauwelijks over te kunnen beschikken. „Ons grote probleem is al tijd de vleugelspelers ge weest", vertelt Lattek, die een vriendelijk en voorkomend man blijkt. „Franz Beckenbau- er wilde nooit over de vleu gels spelen. Hij zei altijd: ik speel door het centrum naar Miiller, die kan tenminste een bal in zijn bezit houden. DEN HAAG (ANP) Uit- sporttoto no. 31 d.d. 24-25 februari 1973 aantal deelne mers 601.846, inleg f 1.408.331,- Prijzenbedrag f 595.724,- le prijs, 16 winnaars, die elk bruto f 9.308,10 ontvangen 2e prijs, 602 winnaars, die elk f 247,30 ontvangen, 3e prijs f 8.183 winnaars, die elk f 18,20 ontvangen, de premie ten be drage van f 148.931,- wordt na het verstrijken van de recla metermijn op woensdag 21 maart bij loting toegewezen aan een der le prijswin naars. 0 Een van de schaarse momenten, dat ster-speler Gerd Muller thuis is. En dan .moet hij nog zijn privé-zwembad schoonmaken Plaats ik de bal naar een van de vleugelspelers, dan kan ik meteen naar achteren sprinten om de schade te beperken. „Want zij verliezen het leer toch maar. Zo kwam het dat FC Bayem jarenlang een erg doorzichtig aanvalspatroon han teerde. En het is alleen aan de virtuositeit van het duo Bec- kenbauer - Miiller te danken, dat er tenminste nationaal ge zien, toch successen kwamen. De laatste tijd hebben de vleugelspelers Dümberger en Hoffman (19 en 24 jaar oud) zich echter zeer goed ontwik keld en nu hebben wij hen ook in ons tactisch concept betrokken", aldus Lattek. Over Ajax oordeelt Lattek zeer mild. „Mij imponeert het meest, dat dit elftal geen zwakke plekken heeft, zoals wij die wel hebben. Je kunt niet zeggen: we spelen tegen Ajax over links of over rechts, dan pakken we ze. Onze kans zie ik dan ook meer in het mentale vlak liggen. Hier in Duitsland moeten wij altijd winnen. Ais een club ons ver slaat hoor je weken later nog de aankondiging: de overwin naar van Bayem. Maar tegen Ajax zijn de rollen omgedraaid. Dan is die mentale druk van het altijd maar moeten winnen er niet. Dan zijn wij de outsi ders en zal Ajax het spel moe ten maken. En vanuit die ge dachte zullen wij eindelijk eens vrij en frank kunnen spelen". De grootste bewondering heeft Lattek voor Ajacied Piet Keizer. „Ik heb hem tegen Glasgow Rangers zien spelen. Toen was hij voor mij de bes te man van het veld. Ik weet wel. dat Cruyff praktisch alles in zich verenigt, wat een spe ler van wereldklasse moet hebben, maar voor Keizer heb ik een uitgesproken zwak. De man is zo subtiel in zijn han delingen en zo geraffineerd, dat ik mij wenste ooit zo'n vleugelspeler in mijn elftal te krijgen. Ik heb echter ook vernomen, dat hij zijn dagen heeft waarop hij stilstaat. Als „der liebe Gott" nu een beetje wil en Keizer heeft tegen ons zo'n dag, dan komen we een heel eind". JEAN NELISSEN 9 Kees Pellenaars: „Ze rijden gemiddeld rapper, maar het hoge tempo aan het slot van een profkoers kunnen ze niet volgen". (ADVERTENTIE) nieuw verzamelwerk Fleur: praktische bloemen- en planten- encyclopedie, die u zeifi van week tot week opbouwt. Bestel uvr kennismakingsafleveringl a 1,- met onderstaande - v-V"' "•y•_"vc9b fleur Stuur mij de kennis makingsaflevering van Fleur a 1,-. Deze kennismaking ■verplicht tot niets. 4É straat plaats Fleur, de praktische bloemen- en piantenencyclopedie 4 kost 1,95 per weekaflevering bij abonnement. - Ook verkrijgbaar in boek-en tijdschrifthandel a 2,2?perafl. ,1 in open envelop met postzegel van 0,25 opsturen naar (leur, postbus 400 Amsterdam.*! r'. sport In 't kort «VOETBAL Voor de eer ste divisie van de Engelse voetballeague zijn twee wed strijden gespeeld1: Newcastle United - Derby County 20, West Bromwich Albaion - Ar senal 1Q HANDBAL Het Neder landse heremihiainidbalteam heeft in het vijflan-dentoernooi in Evreux met 1914 (611) verloren van gastheer Frank rijk. VOETBAL Een Britse voorman, de 56-jarige James Wood uit Bradford in Midden- Engeland. heeft de tot dusver hoogste prijs in de Britse toto gewonnen 542.252 pond of ongeveer vier miljoen gulden. Wood deelde mee dat hij eerst zijn schamele woningwetwo ning gaat vervangen door een „fatsoenlijk koophuis". ZANDVOORT (ANP) In de keuken van de anti-slip- school van Rob Slotemaker in Zandvoort is donderdagmiddag door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken. Bij een poging erger te voorkomen, heeft Rob Slote maker nog geprobeerd een emmer brandende benzine uit het instructielokaal weg te ha len. Hij liep hierbij ernstige brandwonden aan beide armen op en is naar een Haarlems ziekenhuis overgebracht. De brandweer van Zand voort was snel ter plaat maar kon niet verhinderen dat -ook het instructielokaal voor een groot deel werd verwoest. De brand was na een half uur geblust. De schade wondt ge schat op enkelle tienduizenden guldens. (Van onze sportredactie BREDA Kees Pellenaars, de man die in de jaren vijftig de Nederlandse beroepswieler sport tot grote bloei bracht, ziet de toekomst van het prof- wielrennen in ons land erg somber in .En dat ondanks het feit dat Nederland momenteel de „weelde" kent van drie profformaties. „We zijn op de verkeerde weg", zegt De Pel met een pessimistisch stemge luid. Veel krasser is een vol gende uitspraak van de Breda- naar: „Wij krijgen nooit meer internationale renners". Pellenaars baseert zijn woorden voornamelijk op de wijze, waarop de amateurwie lersport hier wordt aangepakt. Hij heeft diverse bezwaren te gen de aanpak. Pellenaars: „Onze amateurs worden kapot gemaakt. Hun wordt een programma voorgeschoteld, wat niet mooi meer is. Ze rijden veel te veel koersen in het buitenland. Bij de bond maken ze de fout dat ze geen uitnodiging apart kunnen leg gen. Ik ben een paar jaar ge leden eens nagegaan dat De Koning, Den Hertog en Oos terhof in juni meer hadden gedaan dan de profs. Dat kan toch niet". Ook de manier van koersen van de Nederlandse amateurs leidt er volgens Pellenaars toe dat de overstap naar de profs meestal op een mislukking uitloopt. „Alle topamateurs denken dat ze bij de profs direct mee kunnen. Maar ze komen bedrogen uit, omdat er bij de profs heel anders wordt gereden. De amateurs rijden gemiddeld inderdaad rapper. Het tempo dat de profs aan het slot van de koers hebben, kunnen ze echter niet volgen. Daar krijgen ze een opdoffer door en dan zakt de moraal. De amateurs gaan in de crite riums altijd hurry up op de plank. De asem wordt ze ge woon afgesneden. Probeer maar eens meteen hard te lo pen". er niet uit. Dat is jammer, want het is helemaal ver keerd. Je kunt het zien aan de Belgen. Die hebben geen grote amateurs, maar daar kunnen ze bij de profs wel gelijk mee. En dat komt doordat de Belgi sche amateurs professioneel koersen. Die gaan er niet met een na het vertrek tegenaan". Pellenaars betreurt het, dat destijds de categorie onafhan- kelijken is afgeschaft. „Daar mee zouden ze een overgang gehad hebben. Dan hadden ze maar het grote werk. Maar daar moet je niet aan begin nen met onervaren renners. Je kunt toch geen amateurs de Tour insturen. Als men dat toch wil, moet je als ploeglei der onder bijzonder moeilijke omstandigheden werken. Je kunt niks opbouwen. Ik heb daar zelf ook altijd mee geze ten, hoewel het bij Televizier wat anders lag, doordat bij voorbeeld Karstens eerst bij de onafhankelijken had gere den". De huidige drie Nederlandse De Pel, die met zijn Televi- zier-ploeg furore maakte en die met zijn Goudsmit-Hoff- formatie niet weinig inhoud ook nog zeer behoorlijke re sultaten boekte („Wij wonnen onder meer de ronde van An- dalusi - Krekels, red.), twee etappes in de Tour en zes in de Ronde van Spanje. En dan zeggen ze wel: wat is nou de Ronde van Spanje? Maar Iaat ze er maar eens heen gaan. Die is knap lastig"), gelooft niet dat de al jaren ingewor telde methode van de Neder landse amateurs voor verande ring vatbaar is. „Dat krijg je kunnen wennen. In Frankrijk mogen in sommige wedstrij den amateurs bij de profs meedoen. Dat levert zelfs al resultaat op". De Bredanaar, die dit jaar nog in dienst is van Goudsmit- Hoff, maakt de sponsors van Nederlanse profploegen ook verwijten. Zij houden volgens hem eveneens een gunstige ontwikkeling tegen, „Als je de mensen van die firma's hoort, doen ze het allemaal voor de sport, maar in werkelijkheid is het alleen maar v oor de publiciteit. Ze willen meteen profploegen slaat Pellenaars bepaald niet hoog aan en hij laat doorschemeren erg weinig van hen te verwachten. Door schemeren, omdat de oud ploegleider met name niet uit wil wijden over de grootste, Canada Dry-Gazelle. Pelle naars: „Vissers moet tenslotte een eerlijke kans hebben". Maar zijn opmerking over amateurs in de Tour en zijn hierna volgende uitspraak zijn veelzeggend genoeg: „Wagtmans, de eigenlijke kopman is nu al afgevallen en die komt volgens mij ook niet meer terug. Bij mij was hij steeds ziek terwijl hem niks mankeerde en nu haalt hij weer van die fratsen uit. Hij raakt zes minuten bewusteloos - dat blijken naar ik later hoorde er maar drie geweest te zijn - de volgende dag rijdt hij op een bakfiets in het peloton en bij de training loopt hij hard. naast zijn fiets. En dan moet hij ineens drie dagen naar bed. Daar kan hij toch niet mee doorgaan. Nee, volgens mij is dit zijn laatste jaar". Tegenover de twee kleinere formaties staat Pellenaars he- lemaat wat huiverig: „Met die kleine ploegen komen je er nooit". Hij bewijfelt ook of Frisol en Kela in de toekomst wel met een grote ploeg zullen beginnen. „Ik denk dat ze zich wel goed georiënteerd hebben wat het kost en daar schrik ken ze van terug. Toen Goud- smit-Hoff wilde beginnen, zei den ze- me: „je kunt een bud get krijgen van 250.000 gul den." Ik zei echter: daar begin ik niet aan. Als het verdub beld wordt wil ik wel eens weer kijken. Een ploeg is duur, maar als je het goed wilt doen, moet er voldoende geld beschikbaar zijn, want als de renners bijvoorbeeld zelf de soigneur moeten beta len gaan ze kankeren en krijg je een rotsfeer". HEIN GROOTHUIS NO VELD A (EFE) Eddy Peelman (Bel) heeft de derde etappe van de ronde van de Levant gewonnen. Peelman was in Noveida de snelste sprinter uit een groep van tien renners, die met ne gentien seconden voorsprong aankwam na een etappe over 173 kilometer, die in Alicante was begonnen. Matthijs de Koning was de beste Nederlander in deze etappe. Hij sprintte naar de vijfde plaats, Van der Leeuw werd zesde. De uitslag van de derde etappe is: 1 Peelman (Bel.) 173 kilometer, van Ali cante naar Noveida in 5 uur 2 minuten en 18 seconden, 2 Van Roosbroeck (Bel), 3 Abil- leira (Spa)-, 4 Goicoechea (Spa), 5 De Koning (Ned), 6 Van der Leeuw (Ned), 7 Pe dro Torres (Spa). 8 Gonzales Linares (Spa), 9 Fuente (Spa), 10 Oliva (Spa), allen dezelfde tijd als Peelman, 11 Perurena (Spa) 5.02.37, 12 Elorriaga (Spa) zelfde tijd. SASSAR (SID) Eddy Merckx heeft de ronde van Sardinië gewonnen. I» het tweede gedeelte van de laatste etappe behield de oud-wereld kampioen zijn voorsprong van 41 seconden op zijn landgenoot Herman van Springel. Het laatste gedeelte de 139 kilometer van Olbia naar Sas- sari werd in de eindsprint ge wonnen dooir Franco Bitoissi (Ita). De Itailiaian Ercolle Gua- lazzinii won het eerste gedeelte van de ni't, een traject van 108 km tussen Nuoro en Olbia. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1 Merckx Bel 25 uur 50 minuten en 2 seconden Op 41 seconden: 2 van Sprin gel Bel. Op 2 minuten 21 se conden: 3 Gösta Petterson (Zwe), op 2.40 4 Poggiali Ital., op 2.58 5 Simonetti Ita. CHICAGO (UPI) Tom Okker heeft zich geplaatst voor de derde ronde van het prof- toernooi in Chicago. De als achtste geplaatste Nederlander versloeg de Rus Alexander Me treveli met 6—3 61. Vorig jaar won Okker het toernooi in Chicago. De in Londen woonachtige Zuidafrikaam Ray Moore won verrassend van de als tweede geplaatste Nieuwzeelamder Bri an Faiitrlie: 76 64. De andere uitslagen van de tweede ronde: Roger Taylor (GB) - Boro Jowamovic (Zsl) 75 64; Arthur Ashe - Ros- coe Tanner (VS) 76 62. (Van onze sportredactie) ST.-WILLEBRORD Rini Wagtmans heeft gisteren van een Bredase internist de voor hem geruststellende medede ling gekregen, dat hij geen nadelige gevolgen heeft over gehouden van zijn ernstige val in de Ronde van Andalusië. Wagtmans had zich uitge breid medisch laten onderzoe ken, omdat hij voor zichzelf de zekerheid wilde hebben, dat hem niets mankeerde. Die zekerheid heeft hij dus sind» gisteren, zodat hij zonder be zwaar morgen kan vertrekken in de Omloop van Het Volk.

de Stem | 1973 | | pagina 17