Interieurs maken met WBA Dividend bij Koninklijke Olie blijft gelijk FAT CITY: „Boksen met het leven'' gs ileratiiur meer dan kunstmatig pepmiddel Aziaten nit Oeganda gaan zich vestigen Actie voor Chili draaier m II s Schandalige oplei dingsmethoden bij Westduitse grensbewaking West-Duitsland verzacht ingrijpende belastingmaatregelen In. sr van Bpjjlll J wm kunst cultuur ImmiimwÊummmm GLOBE EN PROLOOG IN EEN WEEGSCHAAL MET NOG TE IJKEN GEWICHTEN ota bene ijdschrift orm IECHNIEK TéGèN TECHNOCRATIE- COMPUTERS VóóR KUNSTGEBRUIK ivast dienstverband jg nog een aantal ïn met ruime scheept 4aalbewerke[S Hwbouw en répara*1 ior grote center!)^ ;h lassers ïnst) xpositie mtingenstrook f'Slijnen !6gt altijd verbin- oek Winst gedaald Ook in Tilburg en Roosendaal D*66 stopt ermee in Zuid-Laren KAASMEISJE VERWENT MINISTER fctu lkken, (ag de lfSv: MWl6<A' 4 Vrijdag 2 maart 1973 15 f ZOMERKAMP van Jeugd en Muziek van 5 tot 26 juli in het Joegoslavische Groznjan. Internationale Muziekweek van 11 tot 18 augustus in ■ffoudschoten bij Zeist. Op 7 en 8 april JM-festival te De- venter voor groepen. Inl. 020- 163701. I t MANDOLINE-festival t.g.v. 25-jarig bestaan van Neder lands verbond van Mandoline orkesten op 31 maart in het Cartesiuslyceum in Amster dam. Deelname door 12 orkes ten en solist Dick Visser. t NIEUW nummer van Mic- L hevy Mouth en Toneel Tea- traal is uit. o.a met bijdragen over Rotterdamse Kunst Stich ting: subsidie in Engeland, in- terview met Josephine van Gasteren en over DAT (Een schoen voor het schorem). I t KUNST uit Nederlands I Limburg tot 1 april in het I Koninklijk Museum voor Schone Kunsten te Antwer- I pen. Werk van 17 kunstenaars. I Na 1 april gaan Antwerpse kunstenaars naar Heerlen tg.v. opening weg 39 tussen Heerlen en Antwerpen. I jAZZ-festival, jazz-ten- toonstelling, jazz-films van 14- 18 augustus in park Middel- heim te Antwerpen. Max Ro ach zal lesgeven op de drums en Dizzy Gillespie op trompet. Mogelijk komen ook Mei Le- ivis-Thad Jones Big Band en Sonny Rollins. I TEKENINGEN van Neder landse kunstenaars te zien tot 1 april in het Van Abbe-mu- seum te Eindhoven. Samenge steld door Carel Blotkamp. o.a. werk van Armando, Ad Dekkers, Rajlich en Carel Vis- iser, t HANNES en het wonder- beest (Riquier) en Durand contra Dupont (Britten), ge danst voor kinderen doör de stedelijke balletschool van Antwerpen in het jeugdtheater ialdaar. Première woensdag 7 maart om 15.00 u. Het zogenaamde memoran dum over „Beroepstoneel in Noord-Brabant" van de subsi- diëntencommissie zou wel eens als een boemerang kunnen werken. Hoewel de gemeenten Breda, Tilburg, Den Bosch en de gedeputeerde voor cultuur met de gemeente Eindhoven afzonderlijke standpunten in nemen zijn ze eensluidend in liun oordeel: de vijf subsidiën- ten vinden het financieel on verantwoord om nog langer op deze weg voort te gaan met het geld stoppen in Globe en Proloog. Ze gooien ter discus sie een aantal argumenten op tafel, die tot een herstructure ring van het beroepstoneel in Brabant, zowel financieel als beleidstechnisch, aanleiding kunnen zijn. Bij allerlei discussies rond de ideële opstelling van to neelwerkgroep Proloog de laatste maanden, heeft men zich regelmatig verscholen achter het nog te verschijnen memorandum. Dat lijkt zinloos geweest te zijn, omdat dit me morandum geen enkel houvast biedt voor een ideële (politie ke) opstelling t.a.v. Proloog. Dat lijkt me juist. Het is een financieel - technisch rapport. Maar het lijkt voorspelbaar, dat bij de discussies deze nota gezien zal worden als een ver kapte wijze om Proloog om zeep te helpen. De subsidiën- tencommissie heeft althans op dit moment de schijn tegen zich. De argumenten, die ge noemd worden om Globe in deze vorm en met deze werk wijze niet langer te steunen, lijken me zinvol. Een her structurering is, los van pro vinciale chauviistische argu menten, niet overbodig. Dat dit memorandum over toneel losgemaakt is van het memorandum over Het Bra bants Orkest, dat enkele we ken geleden ai uitkwam, lijkt me óók een tactische zet. Om dat het een financieel-tech- nyach memorandum is, onder het motto: Twee miljoen per jaar voor Globe en Proloog is niet meer op te brengen en is een onrechtvaardigheid t.a.v. andere culturele instellingen in de provincie, die ook recht op subsidiëring hebben, kun je daarvan niet losmaken de stellingname t.a.v. HBO: We zijn niet bereid om een orkest te steunen, dat méér zou gaan kosten aan provinciale subsi dies dan drie miljoen. Hoe verhouden zich die twee en drie miljoen ten opzichte van elkaar? Op de eerste plaats zal no dig zijn dat er binnen het totale culturele bestedingspa troon (professioneel en ama teuristisch) duidelijk geargu menteerde prioriteiten gesteld worden. Maar het is evenzeer nodig, dat binnen de totale begrotingen van provincie en gemeenten de prioriteiten op nieuw op scherp gesteld moe ten worden. Welke plaats neemt cultuur/welzijn in bin nen dat totale begrotingspak ket? Daar is hier en daar wat aan verbeterd de laatste jaren, maar was dat in evenredigheid met de andere uitgaven? Om dat we ernaar moeten streven cultuur toch ouder te brengen bij de algemene/sociale voor zieningen, die niet kunnen werken met dekkende begro tingen, zal dit in een tijd waarin het profijtelijk markt mechanisme hoogtij viert, „knokken" geblazen zijn. HENK EGBERS Er wordt nogal gebeunhaasd in de binnenhuisarchitectuur. Orde op zaken is nodig. Archi tect BNA is een begrip gewor den; een stapje in de richting van de bescherming van het beroep. Een nieuwe titel-be- schermende aanduiding achter een naam is aan het worden: interieurarchitect WBA. Dat heeft hijvoorbeeld Gabor i Micsky te Breda achter zijn naam staan. Hij is lid van de eerste raad van toezicht, die bezig is een oogje in het zeil te houden bij de opzet van een register van Interieurar chitecten. „Er is veel verwar ring", zegt hij. „Onder het be grip binnenhuisarchitect werd van alles gestopt. Je moet on derscheid maken tussen de op verkoop gerichte woningin richters, binnenhuisarchi tect met een beperkt werkter rein en interieurarcchitecten, die 'n veel grotere schaal be dienen. Een marktplein kan b.v. ook een interieur hebben. De begrippen architect en in terieurarchitect liggen dan ook dichter bij elkaar dan die van architect en binnenhuisarchi tect", aldus Micsky. Wat is het belang van een register? Micsky: „Publiek weet dan wie vakman is. De leden van het register komen in de publiciteit; promotie van het vak. Interieurarchitecten willen graag in het gehele bouwgebeuren gaan meespe len en er niet later aan toege voegd worden als een soort versierders. Hij staat boven dien dichter bij de mens". Ik; „Is het geen welstands vak, dat alleen aansluiting vindt bij de beter gesitueer den?" Micsky: „De bewijzen liggen er, dat er geen extra- kosten op de bouw bijkomen. Integendeel. Mensen denken vaak, dat dure materialen de zaak mooier maken. Door onze adviezen wordt dikwijls met goedkoper materiaal, een veel beter esthetisch geheel verkre gen dan bij beunhazerij vaak het geval is- Als een interieur architect bij de volledige bouw heeft meegewerkt, wordt hem een bepaald per centage betaald. Voor losse ad viezen wordt f 55,- (excl. BTW) per uur gerekend". Wat moet b.v. een pas ge trouwd stel daarmee in een uniform flatje, waarmee het toch wel iets wil doen; wat mensen met een bescheiden inkomen, die iets van hun huisje willen maken; mensen, die wel adviezen willen heb ben, maar... „Dat moet kunnen. Ik zie een taak voor ons in een ar chitecten-winkel; een functie bij stedelijke renovatie-plan nen. Ik zou graag iets met deze mensen gaan doen, maar dan moet je commercieel niet zo gebonden zijn als nu; ik moet ook eten", aldus Micsky. „Een interieurarchitect is in derdaad nog te veel een luxe artikel, maar het publiek ont dekt toch steeds meer hoe hij simpele wegen kan aanwijzen om bewuster te gaan leven". Om interieurs te maken, waar in de mens zichzelf is. Bladen als „Schoner Wohnen" e.d. maken dit kapot; leren de mensen niet om zelf ruimten te bepalen. Het gaat niet om „het leuke interieurtje" maar om de vraag „ben jij dat"?, als je een interieur ziet. Nee, een interieurarchitect projec teert met zijn eigen leefstijl op die van zijn cliënten. Hij gaat uit van hun leefstijl. Dat kost uren praten". In dit ge bied' wonen niet veel architec ten, die in aanmerking komen voor het register", zegt Mie- sky „We zitten op een eiland, overstelpt met werk". „De in terieurarchitect mag voor zijn werkzaamheden", aldus de ere code van het register, „geen reclame maken in het open baar, noch is joegestaan dat dit door anderen wordt ge daan. Het is hem niet geoor loofd onder de vastgestelde ta rieven te werken". Een nieuw eiland H. E. Jan Smeets (Proloog) in het laatste dubbelnummer van het rijdschrift Strukkel over het [thema: „van anti-autoritaire baar socialistische opvoeding im.v, kritisch kinderthea ter": „De discussie na de voor stelling geeft de noodzaak tot de volgende opmerkin gen. In oorsprong is er tus sen onderdrukker en onder drukte geen discussie. De tactiek van repressieve to- I lerantie heeft echter een discussie op gang gebracht, die slechts tot verdere ge- ■I raffineerde onderdrukking [I leidt. Onder het motto: „Hoor beide standpunten en kies dan de midden- I weg" worden feiten tot I meningen gedegradeerd en fundamentele tegenstellin- I gen verbloemd. Een discus- I sie in het kader van socia listische opvoeding zal in I tet teken van die opvoed- IJ'iig staan. Bij kinderthea- I Ier betekent dat dat discus- |sie achteraf geen uitwisse- 1 f'n van meningen is, maar leen toetsing van vrat be lopen is, het geven van I aanvullende informatie, het helpen herkennen en mee- I maken van de analyse en Ikomen tot een geza- «jk standpunt en een I gezamenlijke strategie". Als in 1969 Leonard Gard ner zijn novelle Fat City laat verschijnen, zijn de reacties zeer positief. Ray Stark (o-a. Funny Girl en The Owl and the Pussycat) ontfermt zich dan ook snel over het boekje en werkt met de au teur het verhaal om voor een film. Hij geeft het resultaat in handen van John Huston (o.a. The Maltese Falcon, Treasure of the Sierra Madre, Moby Dick en Night of the Iggua- na), die er promt een goede film van maakt: FAT CITY, die binnenkort in roulatie komt. Een film, waarin veel en bloedig gebokst wordt, het geen ongetwijfeld de selectie van het publiek in de hand werkt. Maar dit boksen vormt slechts een onderdeel van een milieuschildering in het Ame rikaanse stadje Stockton: van het leven van Tully (Stace Keach) en Ernie (Jeff Brid ges), waarin hoop en wanhoop opgehangen worden aan deze sport; waarin menselijke pres tatiedwang en een verdwaasde maatschappij het leven van de individuen dat allesbehalve rooskleurig is, mede bepaalt. Een zielig verhaal, dat goed gespeeld wordt en filmisch ge leid in elkaar zit. Billy Tully is door zijn vrouw in de steek gelaten, drinkt en trekt in bij de hys terische alcoholiste Oma (een geweldig typetje van Susan Tyrell), komt schoffpld in tomatenvelden aan de kost. Op 'n gegeven moment krijgt hij zijn positieven weer bij elkaar, traint opnieuw en een beslis sende slag wint hij tegen het fenomeen Arcadio Lucerno (Sixto Rodriguez). Hij voelt zich echter financieel bedro gen en raakt weer aan de drank. Tot slot ontmoet hij Ernie, wiens geschiedenis te gelijk verteld wordt in een bar en samen drinken ze koffie Ernie is gelukkig getrouwd, traint trouw en is een goed bokser geworden. De moraal van het verhaal is niet om te gillen. Het boeiende zit veel meer in de karakterschets, die gegeven wordt van het leven van beide mannen en het mi lieu van Stockton. Bovendien kunnen liefhebbers „namen" 0 Drankzuchtige „oma" (Susan Tyrell, links) maakt het leven voor Tully (Stacy Keach) nogal moeilijk. uit de bokswereld (mij zeggen ze niets) tegenkomen als José Torres (die Keach erg goed heeft ingewerkt in het vak boksen) Al Silvani, Alvarez Lopez, Curtis Cokes e.d. Het is een zeer menselijk verhaal, waarin ieder leven, hoe het ook in elkaar zit en bepaald wordt door cultuur en situaties, vecht met de moed der wanhoop om zichzelf waar te maken. De eigen identiteit wordt echter toch meer be paald door uiterlijke factoren dan van binnenuit. HENK EGBERS 1 In Eindhoven zijn momenr 1 twee exposities te zien, nogal afwijken van het Me patroon. De eerste is het poe (tot 11 maart, rlJj1 12-22 uur) en heet FWlTERKUNST. De vraag "et computers inderdaad ET ™t plegen is een om- Er!!" vraaê- Afgaande op de Ito "Athematische en I interessante resultaten, |jje a's computer-leek ge- iIe zeggen: de computer K"leuw - overigens inge st»!?,' stuk materiaal zoals J e» de tekenstift. l,J expositie is jn Wenen L,„ gekomen, waar kun- L s «e beschikking kre- k.»,1 ?en computer van Kufl Via dia's geluid en roken (Duits) woord wordt voorlichting gegeven, aangevuld met panelen en ge stencilde tekst. Er blijken een aantal methodieken te zijn, waarmee de getoonde kunst werken (o.a. gefixeerd op alu- miniumplaten) tot stand kwa men. De computer kan bijv. gekoppeld worden aan een vernuftig tekenapparaat, een zgn. plotter, of er wordt ge bruik gemaakt van een zgn. kathodestraal-oscillograaf, waarbij oneindige reeksen cij fers omgezet worden in onein dige reeksen van vorm- en beeldhiëraxchiën. Voor dege nen, die puur technisch geïn teresseerd, zijn en nu niet zo hoog opgeven van Kunst én degenen, die geïnteresseerd zijn in nieuwe - toch wel - kunstzinnige uitingsvormen een interessante en instructie ve tentoonstelling. In de hal van de TH van Eindhoven is via een groot aantal schermen een tentoon stelling te zien, die UTOPIE heet (tot 12 maart; van 9-18 u. dinsdags tot 22 uur- en in het weekend 14-18 uur), een ex positie met actuele vraagstuk ken uit de bouwgeschiedenis, waarop we graag nog eens ruimer terugkomen, want wat hier aan de orde gesteld wordt zal ieder, die geïnteresseerd is bij bouwen, wonen en leven, boeien. Op een Proloog-achtige M li 0 „Realistische utopie": Kra ken, het lot in eigen hand ne men. wijze - als u begrijpt wat ik bedoel - wordt hier de bouw geschiedenis als deel van 'n po litiek beleid onder de loep ge legd. De coacher van deze ex positie Nic Tummers zegt: „Vraagstukken uit de geschie denis van het bouwen, zijn vraagstukken uit de geschie denis van de klassenstrijd". Aan de hand van talrijke voorbeelden wordt getoond hoe de problemen niet worden opgelost, maar onderdak ge bracht onder het technocra tisch - en paternalistisch gela den begrip „utopie". De rea listische utopie wordt ge schetst als een beweging van radicale kritiek, gestoeld op wetenschappelijk socialisme. Beide tentoonstellingen zrjn gratis toegankelijk. H.E. ir postbus 488, Dordrecht- laats.. .Le< :e0- 1 h®ctie heeft het le- lïeds °ns leven? Lezen is ■tie ill!Vorm van communi- ïet er§ens heen. Het is 0*4 om P?ett'g, maar wel F bewust te zijn. E "Pzicht akjnd boekie in WX pói dat van SY" rs "'.KT: literatuur Rit „.werkelijkheid, I^IEEKE? (Uitg. De I®Kbuhj 1 f 10-75>- Hierin lï^PEN11 'eZing Vu°ï •tea dp waarvan het l®*ordm l van dit boekie F 4e thV 'ee inleidingen T'Mtur Eindhoven: Elite- etl engagement, en Techniek en literatuur en een radio-voordracht Die dit schrijft heet Iks. Het titelverhaal maakt de helft van het boek uit. Daarin probeert Polet te analyseren hoe een auteur ten opzichte van de realiteit staat en op welke wijze hij daarvan een weerslag probeert te geven in zijn geschriften. Een verhel derend betoog, waardoor le zers een hand wordt toegesto ken om met meer doorzicht verschillend geaarde boekwer ken in zich op te nemen. Lite ratuur is een permanent expe riment van de geest en een vorm van collectieve vrijheids ervaring, die ons confronteert met onze eigen (taal)situatie, aldus Polet. Bovendien bevat goede literatuur altijd een aantal lessen in ongehoorzaam heid. Schrijven betekent een voortdurend heen en weer ge zogen worden tussen inspiratie en interpretatie, tussen auto nome verbeelding en engage ment. In een 50-tal volgende pagina's heeft hij in noten bij dit thema een aantal verkla rende uitspraken gevoegd, die minstens even interessant zijn als de lezing zelf. In Elite-literatuur en sociaal engagement gaat hij uit van het huidige trappen tegen een bourgeoisie-cultuur en zegt dan o.a.: „Kunst kan nog steeds het leven aangenamer maken om te leven. Wie dit aan de mens ontneemt, ontzegt hem de bevrediging van be hoeften, dië niet genegeerd kunnen worden. Het lijdt geen twijfel, dat deze maatschappij en de hedendaagse mens fout gestructureerd is. Maar het is een feit waar we rekening mee moeten houden. Ik ben op mijn hoede voor kreten als Literatuur is dood. Literatuur is meer dan alleen een tranquillizer of een kunstma tig pepmiddel. Als producent blijf ik doorgaan met schrij ven zolang ik geen beter me dium heb gevonden om mij uit te drukken en dat bovendien bij mijn karakter en speciale neurosen past, zoals de men sen op Cuba, en in Vietnam door blijven gaan met lezen, ook van a-politieke boeken etc. Een boek voor inzicht én tegenspraaK. H.E. STREVEN-5: De vakbewe ging is de enig mogelijke op lossing voor het realiseren van reële onderhandelingsvrijheid in de moderne maatschappij, beweert H. Hoefnaegels o.a. lin zijn bijdrage De sociale be tekenis van de vakbeweging. Wim Mathijssen gaat in Reli gieuze praxis in de klassen strijd (n.a.v. een boek van Jean Guichard) o.a. na wat je moet doen als je én christen én marxist wilt zijn. Moet je een keuze maken of kun je beide met elkaar verzoenen Jacques Visser heeft een wat afwijkende kijk op Fellini's film Roma en Harry Berghs zet ethische kanttekeningen bij Dienst weigeren (Streven, postbus 233, Den Bosch). RAAM-91: Er lopen nogal wat honden door Achterbergs verzen. A.F. Ruitenberg-De Wit vraagt zich af wat die daar doen in een artikel, dat dan niet anders kan heten dan De honden van Achterberg. Corn. Verhoeven zoekt het verderop in De poëtiek van Ovidius, waarbij hij diens ei gen opvatting over zijn dich terschap en relatie tot zijn ballinsehap bekijkt. J. Wesselo veegt de vloer aan met de feministe Fritzy van Egters, terwijl Age Klink poëtisch werd over de kunst en Mark Insingel een aantal van zijn poëtische spelletjes presenteert (Raam, Nw. Gracht 24a Utrecht). SOMA 28: Een boekwerk van 130 pagina's (los f7,50) dat geheel besteed werd aan Witold Combrowicz (1904- 1969). Het opent met een tekst uit zijn dagboek II, waarna Paul Beers verslag doet van zijn gesprek met Rita Gom- browicz, met wie de auteur zijn laatste Franse jaren deel de. „Hij was een absoluut on grijpbaar man". Voorzien van talrijke foto's wordt in een 20- tal bijdrage o.a. aandacht be steed aan zijn verhalen, to neel, zijn theorie over de zui vere vorm, ethische opvattin gen, de hoofdthema's in zijn werk, ontleding van enkele boeken, strijd voor authentici teit etc. Bovendien nog een vraaggesprek dat Gombrowicz met zichzelf hield en een col lage van eerder in l'Herbe af gedrukte interviews met hem. Medewerkers o.a. H. v.d. Bergh, Koos Geenen, Hella Haasse, J. Bernlef, T. Graft- dijk, C. Kelk, Kees Ouwens en Hans Vilé (Soma: Polak en Van Gennep). Dit is het laatste nummer van dit tijd schrift. Een nieuw staat op stapel. JEUGD EN CULTUUK-4: „Het onderwijs is de geduldi ge kant van de samenleving en hoe meer geduld het heeft, hoe academischer het kan zijn", aldus Corn. Verhoeven in „Onderwijs en Maatschap pij". E. Ottevaere besteedt aandacht aan Heinrich Böll (Nobelprijs voor schrijver schap op grondslag van de mens); Wouter Tieges aan Franz Kafka (Eenheid als ant woord op manipulatie en cor ruptie) en prof. dr. H. Heering aan Martin Buber (Menselijk leven en denken als dialoog). In de serie portretten van Zuidafrikaanse en Afro-Ameri- kaanse verzetsstrijders, wordt Nelson Mandela getekend. Bo ris de Mets schetst tenxlotte de Ontwikkelingssamenwer king van de Sovjet-Unie. „Sov jeteconomen beginnen grif toe te geven dat het kapitalis me beter rendeert dan het communisme, maar, zeggen ze erbij, het is niet ethisch, niet moreel, het gaat gepaard met praktijken die een rechtgeaard mens niet kan aanvaarden (J en - f 10,50 jg.; scholieren f 8,90. Giro 3372 t.n.v. Jeugd en Cultuur, Borgerhout - Den Haag). eindredactie henk egbers DEN HAAG (ANP) De raad van commissarissen en de directie van de N. V. Konink lijke Nederlandse Petro leum Maatschappij zullen aan de op 26 april 1973 te houden algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen doen, welke bij aanvaarding zullen leiden tot de uitkering van een slotdividend over 1972 van f 3,75 op elk der thans uitstaande 134.018.522 aande len. Het totale dividend over 1972 zal dan evenals dat over 1971 f 7,25 per aandeel bedra gen. Het nettoresultaat bedroeg in 1972 1342 miljoen gulden tegen 1.888 miljoen in 1971, Het aandeel van 60 procent van de Koninklijke in het re sultaat van maatschappijen der Koninklijke Shell groep bedroeg vorig jaar f 1343 mil" joen tegen f 2.002 miljoen in 1971. DEN HAAG (ANP) De Evert Vermeer stichting, goed deels werkzaam binnen de PvdA, gaat tot en met 1 mei in samenwerking met het Chi- licomité Het Werkteater, Der de Wereldwinkels, Sjalcom en afdelingen van de PvdA een actie houden „Ik werk voor Chili". Op een reeks bijeenkomsten in het land zal informatie worden gegeven over Chili. Ook wordt een inzameling ge houden om enkele projecten in Chili financieel te kunnen steunen. Het geld zal worden be stemd voor een wijkraden pro ject, een tehuis voor kraam vrouwen. een scholingsproject in een krottenwijk bij Santia go, en voor levering van mate rialen aan een televisiestation dat de regering van president Allende steunt. DüSSELDORF (DPA) De bond van Westduitse politie functionarissen heeft de schandalige opleidingsmetho den bij de federale grensbe waking aan de kaak gesteld. Bondsvoorzitter Werner Kuhlmann verklaarde op een persconferentie in Düsseldorf, dat degenen, die met de oplei ding van d-e grenspolitie zijn belast de menselijke waardig heid en de rechten van de aan hen toevertrouwde beambten op grove wijze hebben ge schonden. Kuhlmann zei, dat in het verleden rekruten van het fe derale korps grensbewaking bij oefeningen met Amerikaan se troepen als gevangenen li chamelijk zijn mishandeld en gefolterd. Een der gevangenen was ge dwongen in een vuilnisemmer te gaan zitten en daar liedjes te zingen. Onmiddellijk na de persconferentie van Kuhlmann kwia-m er een verzoek van de minister van binnenlandse za ke om gedetailleerde inlich tingen over deze zaak. BONN De Westduitse re gering heeft laten weten dat zij de belastingmaatregelen waarover op 18 februari me dedelingen zijn gedaan ook in derdaad wil nemen, maar dat sommige enigszins zijn ver zacht. Het pakket van maatregelen, dat onderdeel is van het pro gramma tot stabilisering van de prijzen in de Bondsrepu bliek, omvat orader meer een toeslag van tien procent op de Vennootschapsbelasting en de inkomstenbaliastmg voor de rende een jiaajr. Diaiaui'n komt geen verandering, maar het Westduitse kabinet is bereid de bepalingen voor de aftrek baarheid van bepaalde vormen van persoonlijke leningen soe peler te maken. Zo zijn nog enkele verzachtingen bekend gemaakt. In het eerste vodiLe jaar (vanaf 1 juli a,s.), waarin de maatregelen van kracht zijn zail de belastingopbrengst met naar schatting 6.245 miiüjioen mark stijgen. In 1973 zal er ongeveer 2.300 miljoen extra in het laatje kotmen, in 1974 3.665 miljoen, dn 1975 2.860 miffljoen en in 1976 2.910 mil joen mark, zo heeft het West duitse ministeoiiie van financiën uitgerekend. DEN HAAG (ANP) De in ons land opgenomen Azia ten, die door het regime van president Amin nit Oeganda zijn verdreven, gaan zich in 15 plaatsen vestigen. Als alles meezit, zijn na half maart de opvangcentra „Rabbit-Hill" in Nieuw-Millingen en de „Zonne bloem" in Bennekom groten deels door hen ontruimd. Een groot deel van hen zal dan ook al werk hebben ge vonden. Als de huidige plan nen voor gezinshereniging warden uitgevoerd, zullen in totaal even meer dan 300 vluchtelingen uit Oeganda in ons land warden opgenomen. De Oegandezen verspreiden zich over een groot gebied van Nederland met zwaartepunten in het oosten en zuiden van het land Almelo ontving gisteren de laatste van negen (uitgebrei de) gezinnen. Vandaag worden de eerste woningen in Arnhem betrokken. Deze plaats neemt ook negen families op. Zeve naar zal binnenkort zes gezin nen van Aziaten verwelkomen. Vijf gezinnen verhuizen naar Venendaiad en naar Tilburg, vier naar Spijkeniiisse en Veld hoven. Telkens twee gezinnen hebben een huis gekregen in Roosendaal, Geldrop, Val- kenswaard en de Zaan streek. (ADVERTENTIE) ZUID-LAREN (ANP) De afdeling Zuid-Laren van de politieke partij D '66 heeft op gehouden te bestaan. De reden van dit besluit van de tweemans fractie is de on vrede over de koers die de partij landelijk vaart", zo heeft de fractievoorzitter van D'66 in Zuid-Laren, de heer P. van Burg, verklaard- Den Haag De minister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Merovia, Gérard. Mousson de Pluye, is voor een werkbezoek in ons land. Op het Binnenhof verwelkomde kaasmeisje Dinie hem met een stuk kaas uit het vuistje. 'Ook heerlijk bij de borrel, Excellentie', schijnt Dinie te zeggen. (NZB-foto)

de Stem | 1973 | | pagina 15