iur nten iburg Strijd Hoogovens-vakbonden nog steeds 0-0 KOELHUIS, BOTER'?#' \A KAMNET „OP PAPIER" Kort geding Samuels tegen Marcel van Dam en VARA ppBjj S3** -*g5P*! \m WIL KLOOS ALS BEMIDDELAAR bezetten dorp PRIJSSTIJGING LAGER DAN 8 PROCENT kkoord '.S.- lanot ROTTERDAM VORDERT RORDELEN - EIGENAAR SPANT KORT GEDING AAN fSLO/IMS) HELPT DOOR WARMTE Getipt 198.- Twee ministers bij vliegramp in Polen gedood Herkomst olie nog onbekend SPIERPIJN? binnenland buitenland O, commentaar Geldverspilling Nieuwe dollarcrisis in zicht Hoger personeel CNV: Kloos Mr. Scholtén Kamerlid Langman contra Bakkenist K - Dc v.S. en I ^'c'nani hebben, con- T 'e verwachtingen van Mlaü. gisteren volledige ['^"stemming bereikt I cen uit negen punten ra"dc declaratie die V* Staging van het ■"Uese vredesakkoord, GRATIS SPATEL Niet terug ■VrijdaS 2 maart 1973 13 i grif ten- 1 spijt iliteit kan piek je van r- inhet ge bge er ;xtra eid dat gdmet misatie 7 geld nkom- :t, die» de lige Stere' n bij Shop t flannel pak il stof tot praten 1 ven.Brede revers, Dgestikte zakken. Broek met brede omslag. Wol/ polyester. fcdieuze polyester fnen shirts in vele 1 het oog vallende I kleuren. 15.- AMSTERDAM (ANP) De I Amsterdamse ex-arts J. Samu- Ifls (85) heeft tegen de Vara- llntmdsman drs. Marcel van Inara en de Vara een kort Teding aangespannen naar ■aanleiding van het tv-pro- Ijr.imraa Ombudsman van 10 Ifebruari. Daarin heeft Van Inain oP lasterlijke en beledi gende wijze, zoals Samuels Istelt, gesproken over de thera pie van Samuels voor de be- Istrijding van kanker en diens Lrsoon. Daarbij is hij geassis teerd door dr. I.S. Sindram Itvnaecoloog) bij het Annie Ian Leeuwenhoekhuis in de lhoofdstad), die kennelijk, het- foen zijn goed recht is, de Itherapie van Samuels ver werpt, aldus de dagvaarding. Aan de president van de Am- Ijterdamse rechtbank wordt bevraagd Van Dam te bevelen in zijn eerstvolgende tv-uit- zending als Vara-ombubsman de rechtsoverwegingen van het vonnis van de president, met daarin de stellingen der dagvaarding, goed verstaan baar voor te lezen. Op straffe van een dwangsom van f 100.000. Voorts wordt ge vraagd Van Dam te gebieden als Vara-ombudsman op eni- gerleiwijze Samuels' naam of zijn persoon verder te betrek ken bij zijn uitzendingen (Van Dam heeft aangekondigd in zijn programma op de zaak terug te komen), eveneens met een dwangsom van een ton. Het kort geding dient op dinsdagmorgen 6 maart (10.15 uur) voor de president. Voor de heer Samuels (in 1955 uit de medische bevoegdheid ont zet) treedt op mr- F.J. van Katwijk en voor de Vara en Van Dam mr. M.G. Rood. Van Dam heeft volgens de dagvaarding zonder enige vorm van proces in het open baar een veroordeling uitge sproken over het werk en de persoon van Samuels, daarme de geheel ten onrechte plaats nemend op een zetel die hem niet toekomt en daarmede bo vendien handelende in strijd met de beginselen van het Ne derlandse recht dat vele waar borgen geeft opdat niet een persoon op een dergelijke wij ze in het openbaar te schande wordt gemaakt, zo wordt in de dagvaarding gesteld. „Dit is ook onrechtmatig omdat Van Dam geen melding heeft ge maakt van de vele personen die baat hebben ondervonden en ondervinden van de Samu- elstherapie en van de veie we tenschapsmensen die wei de gelijk heil zien in deze thera pie", zo stelt eiser. (ADVERTENTIE) 1 'f "IE ondernemingsraad van de Hoogovens is van mening dat het verschil in standpunten tussen de directie van de loogovens en de vakbonden over de nieuwe C.A.O zo klein Is geworden dat er niet verder geruzied moet worden maar leoraaf. Vakbondsbestuurders (uitgezonderd van het CNV), lis een harde lijn voorstaan, zijn onaangenaam verrast door (li!voorstel. Het komt hun erg ongelegen. Daarom proberen zij I onder tafel te werken met het argument, dat de onder- lemingsraad de zaak niet goed begrijpt I Dat argument is uitermate zwak. Als iemand precies weet l/ater bij de Hoogovens aan de hand is dan zijn dat de direct pokkenen, de leden van de ondernemingsraad. Hun advies ageren is bovendien erg ontactisch. Daarmee ondermijnt de hkbeweging de positie, die de ondernemingsraad behoort in e nemen. I Staken kost geld, zowel aan de kant van de vakbeweging als lij de Hoogovens. Dat geld kan goed besteed zijn Als er echter jeruzied wordt over minimale verschillen dan gaat het verlies (an miljoenen guldens per dag op onverantwoorde geldverspil- 3 lijken. [Daar komt dan nog bij dat de betrokken NVV- en NKV- Jondendoor hun opstelling in deze affaire de op zich zelf goede pak van een zekere nivellering van de hogere inkomens in jitcrediet brengen. ^adat enige weken geleden de Duitse mark mikpunt was voor internationale valutaspeculatie richt de aandacht van egeldwereld zich momenteel op de Nederlandse gulden. De aderlandsche Bank is in de afgelopen dagen geconfronteerd |teen plotseling aanbod van dollars, hetgeen de dollarkoers pieuw tot een minimum deed dalen. 'oorzaak moet worden gezocht in de'aanhoudende stroom (n geruchten over een eventuele zwevende koers van de va- Jh's van de negen EG-partners. Indien dit gaat gebeuren he- fcttdit voor ons land een officieuze revaüuatie van de gul- n tegenover de dollar. Een dergelijke opwaardering van onze junteenheid zal er toe leiden dat de concurrentiepositie van de IMandse industrie op de markten buiten de Europese Ga- pschap opnieuw zal worden benadeeld. Het zijn de grote Nationale concerns die verantwoordelijk moeten worden Nd voor deze speculatiewoede. Hun bezit aan dollars werd Ngs geschat op ongeveer 200 tot 300 miljard dollar. Zii "den dollars aan in ruil voor harde valuta's. Bij een minimum "van de dollar, die na de devaluatie werd vastgesteld op 12,3545 moet de centrale bank deze dollars uit de markt ne- P en er dure guldens voor geven. Een nieuwe devaluatie in de dollar is onwaarschijnlijk. Het zijn nu de Europese lan- die over de brug moeten komen. Zwevende koersen kun- (nechter alleen maar worden gerealiseerd indien Groot-Brit- rB;é niet tot devaluatie van het, pond zal besluiten. Het pond zweeft geruime tijd hetgeen de Britten in een jy'P® economische positie in staat stelt hun export op de f°Pese markt te bevorderen. Het is niet waarschijnlijk dat de FlS' EG-partners de Britten een nieuw handelsvoordeel f™ gunnen. f*uw wondt duidelijk dat een Europese monetaire politiek 'snger 0p zich kan laten wachten. In elk geval is een zwe- e gulden een hachelijke zaak voor onze economie die in slecht vaarwater kan komen. Stagnatie van onze [W betekent minder produktie en derhalve minder werkge- Feri«id, Het een en ander zal niet zonder gevolgen blijven be sociaal-economische verhoudingen. (Van onze redactie binnenland) VELSEN - De (maelits) strijd Hoogovens - vak bonden, waarbij de stand in feite nog steeds O0 is, werd gisteren gekenmerkt door vier markante si tuaties De speerpunt van de vakbondsacties blijft gericht op Hoogovens. De industriebond CNV wil A. Kloos, een van de werkgeverscommissarissen en oud-voorzitter van het NW, als bemiddelaar. De Vereniging van Hoger Hoogovenspersoneel heeft de indruk, dat Hoogovens niet voor een slaking zullen wijken. Het gaal 0111 een politieke staking, maar politiek hoort tliuis in Den Haag en niet in IJmuiden. stelt het hoger personeel. De raad van bestuur van Hoogovens zal op dit moment zonder duidelijke bereidheid tot echte onderhandelingen bij de bonden het maandag avond op verzoek van die bonden geschorste ge sprek, niet heropenen. men, maar anderzijds toch zeer duidelijk een lijmpoging wil ondernemen. De Vereniging van Hoger Hoogovenpersoneel houdt haar been stijf. Ze voelt duidelijk niet voor een offer- Een woordvoerder van de Neder landse Centrale van Hoger Personeel zei: „Het toegeven aan de eisen van de bonden zal consequenties hebben voor het hoger personeel van ande re bedrijven". Hij sprak de hoop uit, dat de VHHP zich sterk maakt tegen de praktij ken van de bonden, die de positie van het personeel be dreigen. In Driebergen verklaarde de voorzitter van de Industrie bond NW, Arie Groenevelt, dat de onderhandelingsfase die vlak voor de behandeling van het kort geding werd bereikt, nog steeds een goed uitgangs punt biedt voor een verder gesprek. Het stellen van ulti matums bij andere bedrijven zal mede afhankelijk zijn van hetgeen bij Hoogovens verder gaat gebeuren. Hij beseft, dat de vakbonden uit organisatori sche en financiële overwegin gen niet onbeperkt met het stellen van ultimatums en het proclameren van stakingen (zie hiervoor pag. 1) kunnen door gaan. Vandaar dat elke voor genomen actie zorgvuldig wordt beoordeeld. Het feit, dat de Industrie bond van het CNV Kloos als bemiddelaar voorstelt, stoelt op de volgende overweging: Het CNV meent dat met name het punt van de indexering in de nota van de werknemers commissarissen bij Hoogovens te globaal is geformuleerd om als basis te kunnen dienen voor voortzetting van het cao- overleg. Maar het hoofdbestuur vindt wel, dat de vraag of een bemiddelaar partijen op basis van deze nota tot elkaar kan brengen, positief moet worden beantwoord. In dat verband laat het CNV dan de naam van Kloos vallen. In de wandelgangen van be trokkenen bij dit conflict, wordt opgemerkt, dat de In dustriebond CNV duidelijk een breuk met de andere bon den in dit conflict wil voorko- WARSCHAU (DPA) - Bij een vliegtuigongeluk bij Sczcecin (het voormalige Stettin) zijn de ministers van binnenlandse zaken van Polen en Tsjecho- Slowakije, Ociepka en Radko Kaska, omgekomen. In totaal vinden achttien mensen de dood. Over de oorzaak van de ramp met het toestel, een in Rusland gebouwde Antonov-24, beho rend tot het Poolse leger, is niets meegedeeld. DEN HAAG (ANP) Mr. J. N Scholten is gisteren geïnstalleerd tot liid van de Tweede Kamer. Hij is in de fractie van de ARP de opvol ger wan de heer T. J. Walburg, die enkele weken geleden plotseling overleed. WOUNDED KNEE (SOUTH DAKOTA) (AP) Militante indianen, 200 in getal, die het dorp Wounded Knee hebben overmeesterd, houden na een vuurgevecht en mislukte on derhandelingspogingen nog steeds tien gijzelaars vast. De Indianen willen met de Ame rikaanse senatoren Edward M- Kennedy en J.W. Fulbright spreken over een hele reeks eisen. Na een kort vuurge vecht, waarbij niemand werd gewond is een „wapenstil stand" ingetreden. De foto toont Wounded Knee, waar de federale re cherche (FBI) strategische po sities heeft ingenomen. Het is het dorp waar in 1890 een slachting plaats vond van In diaanse vrouwen en kinderen door Amerikaanse soldaten. (Van onze parlementaire) redactie! DEN HAAG „De over heid is niet verantwoorde lijk voor de naleving van de geldende prijsmaatregel. De verantwoordelijkheid voor de naleving ervan ligt bij de ondernemer. Ik ben het daar om geheel oneens met de uit spraak van VNO-voorzitter Bakkenist, dat niet de on dernemer, maar de overheid verantwoordelijk is voor do naleving". Dit zei WD-minister Lang man (Economische Zaken) gisteren tjictens het debat over zijn begroting. Hij nam hier mee stelling tegen de visie van de voorzitter (ook VVD) van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO). „Je stelt de overheid toch ook niet verantwoordelijk voor de naleving van de wet op de landloperij, maar ailleen voor de controle erop. De taak van de regering is alleen con trole op de naleving van de prijsmaatregel (prijscaiculatie- beschikking, red.), aldus de bewindsman. Dit was gisteren niet het eniige moment, dat deze in het algemeen zeer rustige minister zich merkbaar opwond. De aanvallen van het PPR Ka merlid Van Gockum op zijn prijsbeleid schoten bij drs, Langman, aan wie zelfs lof werd toegezwaaid door de PvdA- en D'66-fracties, in het verkeerde keelgat. Uit zijn tent gelokt door dit Kamerlid voorspelde de minis ter, dat de prijzen dit jaar niet boven de 8 zullen stijgen. Eerdere verwachtingen wezen op een stijging van 8 a 8 De prijsstijging met een haif procent in januari noemde hij redelijk. Daarin zag hij een bevesti ging wan zijn prijsbeleid, dat nu tot uitdrukking komt. aldus de bewindsman. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP) Het kort geding, dal een Rotter damse bordecleigenaar had aangespannen tegen de ge meente die twee panden in Katendrechl vordert, is giste ren uitgelopen op een lang durige discussie tussen de pre sident van de rechtbank in Rotterdam en de raadsman voor dc gemeente. I11 tegen stelling tot eiser, die opheffing van de gemeentelijke maat regel wil, hield de advocaat van de gemeente vol, dat de vordering niet was bedoeld ter bestrijding of vermindering van de prostitutie in dit stads deel. Met de sluiting van het bordeel zou het stadsbestuur cen doelmatiger verdeling van de woonruimte op het oog ge had hebben. De raadsman van de eigenaa", mr. J. van Meurs, beriep zich op een uitspraak van burge meester Thomassen tijdens een rumoerige wijkvergadering eni ge tijd geleden. De burger vader had de bewoners toen duidelijk gemaakt, dat de ge meente door middel van het vorderen van woningen iets zou gaan doen tegen de onge breidelde uitbreiding van de prostitutie in Katendrecht. De raadsman van de gemeen te, mr. F. B. J. van Linde, gaf een andere uitleg aan de woor den van de burgemeester. Ge steund door de wethouder voor openbare werken, mr. I-I. C. G. L. Polak, trachtte hij de pre sident duidelijk te maken, dat het de gemeente niet was be gonnen om de beteugeling van de prostitutie maar om een eerlijke woonverdelinfi. De president, mr. J. G. L. Reuder, vond de houding van de burgemeester tijdens de wijkavond duidelijk genoeg. Hij kon de vordering bijgevolg niet anders zien dan een maat regel om de prostitutie m te dammen. De wethouder, die aan het einde van de zitting een verklaring aflegde, bleef erbij „Het sluiten van de be trokken panden was geen doel, maar slechts een gevolg van het gemeentelijke beleid met betrekking tot een doelmatige woooiverdeling". Eerder had de wethouder al verklaard, dat het de gemeente een zorg zou zijn of er prostitutie was of niet. „Het is een gestold onrecht, waar niets aan te doen is". B. en W. hadden volgens hem de maatregel slechts genomen om enkele gezinnen aan een betaalbare woning te helpen. Eiser meende, dat het be sluit van de gemeente onrecht vaardig was. De burgemeester had onder druk van de Katen- drechtse actiegroep, die zich tegen de snel toenemende pro stitutie in deze wijk verzette, gezegd dat de gemeente uit breiding van het aantal huizen van lichte zeden niet zou toe staan. De raadsman beriep ar zich op, dat de eigenaar van de panden, de heer J. van Oostenbrugge, zijn „bedrijf" al ruim zeven jaar lang uitoefent. Van uitbreiding van de be staande situatie was dus geen sprake. Blijkens zijn opmerking tegen de verdediger van de gemeente „waarom vordert de gemeente, die tegen uitbreiding is, geen nieuwe bordelen en wel be staande instellingen?" was de president het hiermee eens. De president doet volgende week dinsdag uitspraak, maar hij „verklapte" reeds in welke richting het uit zou gaan. „Ik bemoei me niet met het beleid van de gemeente, maar ze zal zich erover moeten beraden of het de kosten waard is de be trokken bordelen te sluiten". Hij liet doorschemeren, dat schadevergoeding tot de moge lijkheden behoort op dezelfde wijze ais bij onteigening. „En dat kan in de papieren lopen", zo waarschuwde de president,. De dertien meisjes, die de heer Van Oostenbrugge exploi teert, betalen hem f 200 per week huur voor 'n kamer. „Dit is een bedrag van ruim 135.000 gulden per jaar", rekende de president snel voor. geopend 10-17 en 19-22 uur. Zaterdag en zondag 10-17 uur. Toegang f 4.-. RAI amsterdam TT-biljetten aan NS-stations (Van een onzer verslaggevers) CADZAND Vliegtuigen van de Marine Luchtvaart dienst hebben gisteren zonder resultaat gespeurd naar de herkomst van de zware stooko lie die is aangespoeld op de Nederlandse kust en die veel slachtoffers heeft gemaakt on der zeevogels. Vandaag wordt de speuractie in ieder geval voortgezet. De vliegtuigen wer den ter beschikking gesteld op verzoek van de directie Noordzee van Rijkswater staat. Intussen is op de Noordzee bij Duinkerken een olieveld waargenomen van tien kilome ter lengte en twintig meter breedte. Vermoed wordt dat de aanhoudende noordwester stormen van de laatste weken de oorzaak zijn van de aanwe zigheid van olie langs de hele Noordzeekust. De olie komt op de Noordzee door het door spoelen van tanks van schepen die de Duitse en Nederlandse havens verlaten. De aanhou dende storm heeft deze losse olie-eenheden voor de kust bij elkaar geveegd. (ADVERTENTIE) löv BALSEM M Kijk, dat deed me nou goed gistermorgen. Zeeland en Bra bant willen weer goede vrien den worden. Beter een goede buur dan een verre vriend, zullen de hoogedelachtbare he ren gedacht hebben. En zo hoort het ook. Goed, gelijk maar naar het sterke verhaal. Dat gaat niet over de formatie, hoewel dat ook een sterk verhaal is, hoor. Neen, het speelt in Engeland. Een korreltje maanstof, dat door Apollo-astronauten mee naar de aarde was genomen, is verdwenen wellicht door een krachtige niesbeweging van een geleerde. Het monster maanstof zat (let wel: zat) in een metalen schuifdoosje en was door de technische hogeschool te Loughborough naar het labora torium van de centrale elektri- citeitsraad in de Midlands ge zonden voor een analyse onder een sterke microscoop. Kortom het was van hot naar haar gezonden om te worden onder zocht. Maar toen het doosje in haar aankwam (van hot) bleek het leeg te zijn. Het is vrijwel onmogelijk het stofje terug te vinden. Als vijftig maankor- rels op een rij zouden worden gelegd, zouden zij niet meer dan een afstand van één milli meter overbruggen. En da's weinig. Wanneer wil er nou eens iemand mijn sponsor worden? Hoewel, u, onze lezers, spon sort aljaaaaren. Een Engelse visser heeft het wereldkampioenschap hard- schreeuwen gewonnen. De 42-jarige Kenneth Lea der brulde het woord „si- ouxee" (spreek uit: soe-ie) in Scarborough met zulk een enorme kracht dat het schreeuwen van de andere kandidaten tot een licht ge fluister verbleekte. De schreeuw van Leader werd geklokt op 111 decibel. Maar één vrouw Is duizend man te erg. Want dachten wij niet dat een vrouw veel zach ter kon schreeuwen dan een man? Feller, hoger, dat wel, maar harder? Neen. Alleen veel zachter. Maar dat valt alles mee hoor. Mevr. Margaret Feather- stone uit Scarborough werd wereldkampioene met een brul die goed was voor 106,6 decibel. Zeker de vrouw met de baard. Ik fluister u goeden dag, mijn lieve lezers en lezeres sen. MERIJN (vervolg van pag. 1) Uit CH-kringen heeft de formateur nog geen kandidaat minister kunnen strikken. Wel zou het staatssecretariaat op Economische Zaken (midden stand) door een CH-bewinds- man kunnen worden bezet. Gedacht wordt aan de Rotter damse wethouder en CH-radi- caal drs. H. Vierssen. Andere kandidaten vpor een staatssecretariaat zijn: de soci alisten prof. dr. B. Röling en prof. dr. Brinkhorst (Buiten landse Zaken), hoewel ook de naam van Henk Neuman (KVP), directeur van het In stituut voor Vredesvraagstuk ken, wordt genoemd. Op Soci ale Zaken is plaats voor me vrouw mr. Irene Vorrink (PvdA), op Justitie voor me vrouw mr- Anneke Goudsmit (D'66) en op Financiën voor het Kamerlid A. de Goede (D'66). Als staatssecretaris voor CRM heeft Burger het oog op VARA's ombudsman drs. Mar cel van Dam laten vallen. Het andere staatssecretariaat op dit ministerie is nog open. Kanshebber is: de oud-NKV- bestuurder Frans van der Gun (thans KVP-kamerlid). On derminister voor Verkeer en Waterstaat kan het PvdA-Ka merlid drs. Ed van Thiin wor den. Voor D'66-fractieleider mr. Hans van Mierlo moet nog een post worden gecreëerd, nu prof. De Gaay Fortman sr. op Binnenlandse Zaken zal te rechtkomen. Van Mierlo zelf wil graag iets in de sfeer van grondwetszaken doen. de verkiezingen presenteerde, komen niet in het definitieve kabinet „terug". Dat is aller eerst dr. ir. A. P. Oele, die intussen burgemeester van Delft is geworden. Verder het Tweede-Kamerlid drs. J. Gruijters, die met name in confessionele kringen onaan vaardbaar is, en tenslotte de voor de verkiezingen als on derminister van Volkshuisves ting gedoodverfde woning- bouwdeskundige Jan Schaefer thans PvdA-Kamerlid. Ook dr. Michel van Huiten (PPR) krijgt geen post in het kabi net. Hij heeft dat zelf al min of meer toegegeven. De procureur-generaal van de Hoge Raad, mr. G. Lange- meijer, de oud-voorzitter van de EEG-commissie, dr. Sicco Mansholt en prof. dr. J. Tin bergen blijven adviseurs van het kabinet-Den Uyl. Gisteren sprak mr- Burger met het PvdA-Kamerlid Lam berts over de problemen van volksgezondheid en milieuhy giëne. Dat gesprek ging niet over de bezetting van een mi nisterspost. Burger heeft zich alleen door Lamberts laten voorlichten. (ADVERTENTIE) Drie „ministers" uit het deelkabinet, dat Den Uyl voor

de Stem | 1973 | | pagina 13