Nieuwe basisschool in Aardenburg RDENBURG BEREIDT 20ste IUITVOERING MATTHAUS VOOR zeeuws Waaêce/c Amerikaanse jeugd wi snel ouderlijk huis uit VOORSTEL AAN RAAD Eén ontsla!»' I na besluit Ivan minister Hofmariekes onmisbaar in Middelburgs carnaval vftg*****0, jflnaGafc T3vieet£ ste.T^oP Technische school I West-Z.-Vlaanderen Plattelands vrouwen vergaderden in Oostburg Meisjes Operatie '71 kampioen Terneuzen HERENHUIS '■P>' Gevraagd JONGEMAN 0: Groeten van Monica Vroom Schoolzwemmen in Aardenburg Donderdag 1 maart 1973 WieeSuiC8A g&O*0* Whoopee rok in zwart, marine, f bruin, grijs, rood, groen, geel en kobalt. F Acryl. 36-48 ^28.- (Van onze correspondent) OOSTBURG Uit het jaar- I verslag over 1972 van de tech nische school voor West- I Zeeuwsch-Vlaanderen, die In I Oostburg gevestigd is, blijkt, dat een beslissing van de mi- I nister van Onderwijs een ont- I slagaanzegging voor een leraar 1 inhield. In opdracht van de mi- I uister moesten per één au- I sustus het aantal lesuren per I leerling per week terug ge- bracht worden van 32 tot 30, I en dat hield in, dat de betref- I feilde leraar, de heer E. Jan- sen, overbodig werd. Door het vertrek van de lieer Jansen en door enkele I benoemingen, kwam het aantal I leraren op twaalf. Die twaalf I moesten aan gemiddeld zo'n IÏOO leerlingen les geven. De I leerlingen kwamen uit heel [IVest-Zeeuwsch-Vlaanderen, I waarbij Aardenburg, Bres- Ikens, Oostburg en Schoondijke Ikelangrijke leveranciers wa lm. Van het totaal aantal leer lingen behaalden 52 een diplo- Ima. verdeeld over de drie af- Idelingen. Acht leerlingen wer pen in totaal afgewezen. I De afdeling metaalbewerken leverde de meeste diplo ma's: 24, terwijl drie mensen het niet haalden. De overige jafdelingen, motorvoertuigen- Itechniek en timmeren zorgden Jleder voor 14 gediplomeerde |ex-leerlingen. Hier zakten res pectievelijk twee en drie leer- 'ingen. Over de aanvoer van nieuwe leerlingen is het bestuur van lie technische school tevreden. |De samenwerking met de Inoofden van de basisscholen, Kaar komen tenslotte de nieu- |we leerlingen vandaan, is goed Be noemen, aldus het verslag, lit februari van het vorig jaar "ted een zogenaamde open pg georganiseerd, waarop de Weklassers van de basis- khool konden zien hoe het er lcP de technische school toe— pat. Van die mogelijkheid vökte een groot aantal zesde- Jkassers met hun leraren ge- puik, (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Het Aardenburgse college van B en W is op grond van onder meer het deze week uitge brachte rapport van een drietal deskundigen tot de con clusie gekomen dat de huidige openbare lagere school in deze gemeente vervangen moet worden door nieuwbouw. Het college zal de raad dan ook voorstellen in principe te besluiten tot stichting van een nieuw schoolgebouw. „Het college is tot de slot som gekomen dat herstel van het gebouw, dat in desolate toestand verkeert, enorme (Van onze correspondent) OOSXBURG De Neder landse Bond van Plattelands vrouwen afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen hield in hotel De Eenhoorn te Oostburg de algemene jaarvergade ring. Presidente mevrouw Ooms- Siebinga ging in haar ope ningswoord in op de samen werking met andere vereni gingen, hetgeen een zeer moeilijk punt is. De aftredende bestuursle den, de dames Lalkens en Wa genaar werden dank gebracht voor het vele werk dat ze in 't belang van deze vereniging hebben gedaan. Zij kregen een presentje aangeboden. Herkozen als bestuurslid wer den de dames Leenhouts en Risseeuw, terwijl in de vaca tures werd voorzien door het kiezen van de dames De Feijter uit Breskens en Van Hoeve uit Groede. Ten behoeve van het lande lijk Turkije-proces werd be sloten om 10 cent per lid hier voor beschikbaar te stellen. De opbrengst van deze actie zal gebruikt worden voor de ka dervorming van de platte landsvrouwen in Turkije. Medegedeeld werd nog dat de voorjaarsreis zal gaan naar de PZEM in Middelburg en dat ook een bezoek aan het Middelburgse stadhuis zal worden gebracht. Op het pro gramma van de komende maanden staat nog een bezoek aan de Vismijn te Breskens en een discussieavond op 3 april over milieuhygiëne, die zal worden gehouden in hervormd kerkcentrum te Oostburg, Ge spreksleidster van deze avond Is mevrouw Mol-De Jaeger, functionaris van de bond van plattelandsvrouwen uit Goes. sommen gelds zou gaan kos ten. Tenslotte kun je er niet om heen dat grote stukken van he; gebouw in opzet ai dateren van meer dan 60 jaar geleden en die voldoen niet meer aan de eisen van de huidige tijd", lichtte gemeen tesecretaris Paridaen de be slissing van het college toe. „Er is tot tweemaal toe flink hersteld aan de school. Vlak na de oorlog werd zij prak tisch herbouwd en in de zesti ger jaren is er nog eens een nieuw dak op gekomen, er zijn toen ook behoorlijke be dragen tegenaan gegooid", zo vervolgde hij. Het college heeft de indruk dat ook de inspecteur van het lager on derwijs van mening is dat nieuwbouw de beste oplossing biedt.. Met die verbouwingen is in dertijd geprobeerd het beste ervan te maken wat er van te maken was. „Maar de belan gen van de ruim 100 leerlin gen die nu van deze school gebruik maken zijn het best gediend met een nieuw ge bouw", aldus de heer Pari daen. Het college heeft overigens nog een voorstel aan de raad in petto. Het betreft een prin cipebesluit dat de raad moet nemen voor het verlenen van medewerking aan de verbouw en uitbreiding van de voorma lige r.-k. jongensschool aan de Hennequinlaan. De r.-k. basis scholen zijn in Aardenburg sa mengevoegd, maar nog steeds verdeeld over de twee scholen. De meisjesschool is een semi permanent gebouw. De heer J. Keijmel, hoofd van de openbare lagere school toonde zich verheugd over het standpunt van het college. Hij heeft alle vertrouwen in de gemeenteraad, waarvan een aantal leden de situatie op zijn school al in ogenschouw heb ben genomen. „Wanneer de raad instemt met het voorstel van het college, en eerlijk ge zegd twijfel ik daar niet aan is het de vraag hoe hoog nieuwbouw van mijn school op de prioriteitenlijst wordt geplaatst". De heer Keijmel heeft afschriften van het rap port van de drie deskundigen gestuurd naar de inspectie van de volksgezondheid en het la ger onderwijs. OOSTBURG ln Oostburg werden de aspirantmeisjes van Operatie '71 na een oefenwed strijd tegen Schelde Sport uit Terneuzen gehuldigd voor het behaalde kampioenschap. De ploeg van Operatie ging vlot van start en vooral via de snelle handbalster Els Vogels kwam zij op een 30 voor sprong. Cora Berendsen pro beerde menigmaal met een sprongschot te scoren, maar keepster Margriet Dooms stop te deze schoten bekwaam. Yo- landa Jansen kon daarna via lage stuitballen Schelde Sport terug laten komen op 32. Maar weer was daar de ge vaarlijke speelster Els Vogels, die de score op 52 bracht, ditmaal met behulp van Cora Berendsen, die vervolgens de ruststand op 62 bepaalde. Na rust Dleef Operatie goed doorspelen. Maar nu werd Els Vogels diverse kansen ontno men door Chantal van Es. Keepster Saskia Fontein zorg de op fraaie wijze dat Schelde Sport geen tegendoelpunt meer kon maken. Els Vogels ontliep toch de manverdediging en kon op de ze manier haar medespelers laten scoren en scoorde zelf nog twee maal. Eindstand werd zeer verdiend 112 voor Operatie. Hierna ontving Operatie '71 bloemen van het bezoekende Schelde Sport, waarna voorzit ter van Sluys de jeugdige kampioenen feliciteerde en een medaille omhing. Na deze huldiging speelde de aspirant jongens van Ope ratie, eveneens tegen Schel de Sport. Opnieuw bleek dat Operatie enige goede jonge handballers in de ploeg erbij heeft. Het werd een wedstrijd tussen een technisch spelend Operatie en een op kracht spelend Schelde Sport. De eindstand was een nipte over winning voor Schelde Sport; 12—11. Rijwielzaak Burgemees ter Aschoff van Terneuzen opent vandaag om 15.00 uur de nieuwe zaak in fietsen, bromfietsen enz. van de heer Th, Dierickx aan de Axelse- straat 76 te Terneuzen. Van 17.00 uur tot. 20.00 uur is er receptie voor genodigden. A9 Aan rand van het Mast bos, riant gelegen olie c.v. Geschikt voor kamerverhuux'. Indeling; 11 kf?Sen keukens, 3 toile douche. Vraagprijs 190.000,— k.k. 'V vr iii-iPë'jiiiÜiiüririiliilj i lAlél.-éA ïii'f .i ma 1 I «'Pil ifijiv, voor spoedige in i treding voor administratie® I werkzaamheden. Enige kennis van b» houding strekt tot beveling. Leeftijd 18-20 jaar- Liefst met vrij^l van mil. dienst- Brieven onder n °nzer verslaggevers) ^%teNBU®G Voor de lal raa,achtereenvolgende >«ierhanHAardcnburg 20 >n je SS weer in de ban Serim» toneel geworden £SvLia2 „de Matthaus I Op ™»{.S.Bach. Sfc.^"diende plaatsen ["■Wien °pva"ende publika- Nfrdtn Srgezet en vele f'ttade 'ol(lers zullen in de weken hun weg vin den in binnen- en buiten land. Het Aardenburgse Bachco- mité, dat ieder jaar dit cultu rele hoogtepunt voorbereidt, werkt thans op volle toeren om van de vierde lustrumuit voering vlekkeloos te doen verlopen voor wat betreft de organisatie- Voor de twintigste zal het weer Piet van Egmond zijn die de uitvoering van de „Aardenburgse" passie zal lei den. Onder de uitvoerenden van dit jaar zijn ook weer vele bekenden. Wille van He se, tenor zal opnieuw in de Sint-Baafs de evangelist ver tolken, onder de solisten die vorige jaren al in Aardenburg excelleerden komen er een paar terug, dat zijn de alt Delia Woolfort (Engeland), Reinier Schweppel tenor, Leny van der Lee, klavecimbel, Thijs Kramer, orgel en Nelly Duin, viola da gamba. Nieuw, voor wat Aardenburg betreft, zijn Bernard Kruyssen die de Christuspartij vertolkt, Uta Spreckelsen, een Duitse so praan en Lieuwe Visser, Vis. Verder werken mee het Ge westelijk Orkest voor Zuid- Holland en het Amsterdams Oratoriumkoor met het Kna penkoor van de Vredesscholen, eveneens uit Amsterdam. De uitvoerig dit jaar vindt plaats op 8 april, aanvang 14.00 uur. Monica Vroom, onze „Amerikaanse correspondente" van het Zeeuws Dagboek, heeft zich tijdens haar ver blijf in de Verenigde Staten, dat medio dit jaar voor haar ten einde loopt, verdiept in het Amerikaanse ge zinsleven. In haar laatste brief zegt Monica hierover lezenswaardige dingen. Het woord aan Monica. Californië is geen doorsnee Amerikaanse staat. Pas in i846 werd het, na de verove ring op Mexico, een deel van de V.S. en is dus een zeer jonge staat. In 1848 werd ei in Coloma door Sutter voor het eerst goud gevonden, zo dat in 1849 de Goldrush op gang kwam. Van heinde en verre trokken Amerikanen er met paarden en huifkar ren op uit, naar Califor nië, waar ze hoopten dat er het geld en het geluk op hen lagen te wachten. Dit soort tochten vereisten heel wat inspanning en doorzettings vermogen. Het leven was hard. Maar wilde je iets be reiken in het leven, dan was dit dé manier. Het goud bracht goud op. Californië werd overspoeld met mensen uit alle staten van de V.S., die op hun beurt weer uit alle landen van Europa kwamen. De be volking hier is dan ook een mengelmoes van rassen en culturen. Er zijn weinig fa milies, die al langer dan één of twee generaties in Califor nië wonen, de oorspronkelij ke Californiër begint schaars te worden. Velen komen van Back East (oostelijk deel van de V.S.) of Down South (zuidelijk deel). Tot op he den blijven de mensen immi greren. Californië is een rijke, welvarende staat en is nu tevens de dichtstbevolkte staat in de V.S. geworden. Hoewel er nog meer goud in de grond aanwezig is dan er ooit is uitgehaald, brengt het zijn geld niet meer op. De arbeid is te duur en alleen sportliefhebbers gaan nog met hun pan naar de rivier om wat goud. Nu is de werkgelegenheid echter vrij slecht en het aantal werklo zen is hoog. Dit was een korte schets om een inzicht te krijgen in de afstamming van de Californiërs en de omstandigheden, waarin ze geleefd hebben en nog le ven. Het volgende heeft er waarschijnlijk wel iets mee te maken. Volgens de statis tieken loopt één op de twee huwelijken in Californië op een echtscheiding uit. Dit ge tal is het hoogste in de V.S. Velen van mijn vrienden van school gebruiken hun week ends en vakanties „to go and see their Mom" of „to go and see their Dad" (om hun moe der en vader op te zoeken). Die nemen hen mee uit en bezorgen hen een fijne tijd. In de meeste gevallen leven deze kinderen met een ande re vader of moeder (want bijna altijd wordt er her trouwd), die op hun beurt een paar eigen kinderen in het nieuwe huwelijk hebben meegenomen. Voor babysit ters zijn er baantjes te over, want om nieuwe partners te leren kennen gaat men veel uit. Er zijn speciale organisa ties, die als koppelbureaus dienen voor gescheiden echt genotes en echtgenoten, zoals de P.W.P. (Persons Without Partners), hetgeen bete- kent:„Mensen zonder part ners". De volgende stap is de P.W.P.R. (Persons Without Partners Remarried), of wel: „Mensen zonder part ners hertrouwd", een organi satie, die de hertrouwden met feesten wat afleiding be zorgt. Verschillende redenen worden opgegeven voor dit zeer hoge scheidingspercen tage. De meesten hier geven de schuld aan de te eenvou dige scheidingsprocedure. Het enige wat van je ver wacht wordt is dat je je handtekening onderaan een papiertje zet en zes maanden wacht. In Reno, Nevada is het slechts zes weken en in Mexico één week. Zelf zie ik ook wel andere redenen. De televisie bij voorbeeld, Die staat urenlang aan want er wordt de gehele dag uitgezonden. Het over grote deel van de program ma's zijn overdreven lief desscènes met echtscheidin gen. Het dichtslaan van deu ren, het gooien met keuken gerei, het hysterische gegil, het hopeloze gehuil, het vuri ge liefhebben en het laffe in de steek laten is aan de orde van de dag. Er zit geen en kel opvoedend motief bij en de kleine kinderen worden ermee zoet gehouden. De ou deren voelen zich waar schijnlijk ouderwets en vin den dat ze niet met hun tijd meegaan als ze de daden van de filmsterren niet stipt na volgen. Scheiden dan maar. De kinderen van ouders, die gaan scheiden, leven vaak niet in de meest be voorrechte situaties. Ook op de hele kleintjes, die het misschien niet bewust door maken, heeft het invloed. Behalve wanneer dit door de nieuwe ouders en in het nieuw gevormde gezin goed opgevangen kan worden, zal het altijd een bron van pro blemen blijven. Want wat gebeurt er? De kinderen Carnaval is ondenkbaar zonder vrouwelijk schoon. En het moet tegenwoordig niet alleen schoon, maar ook nog jong zijn. In Middelburg- Zuid zijn al deze ingrediën ten ruim voorhanden. De mensen mogen daar dan mis schien niet met zijn allen in boerenkiel en met pet de straat optrekken, maar leut hebben ze beslist wei, ook al blijft de pret daar in het wijkcentrum Zuiderbaken binnenshuis. De carnavalsvierders in Middelburg-Zuid hebben daarbij wel de steun van ne gen beeldsohone Dansmarie kes, waarvan de leeftijd tus sen de dertien en zeventien jaar ligt. Tussen de bedrij ven door zakken ze gieche lend tegen elkaar, maar dat kan allemaal, want uiteinde lijk dienen ze als hofdames van de prins ter verhoging van de feestvreugde. De dames hebben een wat beperkt repertoire, maar ze hebben hun dansjes zelf in elkaar gedraaid met behulp van hun trainer Bob van Koetsveld. Hun aanwezigheid is de feestvierders al ruim voldoende. Toch hebben ze soms weieens moeite met het lachen op het toneel, vertel len ze. Het is natuurlijk heel wat anders als je de slappe lach hebt, maar als je op het toneel op commando moet la chen, dan wil je het weieens op je zenuwen krijgen. Maanden voor het carnaval zijn de dames aan het repe teren geslagen. Ze hebben uiteindelijk een vierjarige reputatie op te houden. Di verse verenigingen hebben al een visje uitgeworpen bij de wijkvereniging of de Dans mariekes zich ook buiten de groeien op, gaan naar de highschool en krijgen een vriendje of vriendinnetje, bij wie ze denken werkelijke liefde te kunnen vinden. Ie mand, die geïnteresseerd naar hen luistert, bij wie ze met hun problemen terecht kunnen. Ze willen het huis uit. Zodra ze eindexamen hebben gedaan, of zelfs ge durende het laatste school jaar, wordt er getrouwd om aan de huiselijke sfeer te ontsnappen. Ze twijfelen er niet aan of ze er geestelijk rijp genoeg voor zijn. Maar binnen een paar jaar komen ze tot de conclusie dat ze de periode van „zorgeloos jong zijn" hebben overgeslagen en zien ze in dat het een ver keerde keus is geweest. Op drie-, vierentwintigjarige leeftijd zijn ze alweer ge scheiden, hebben één of twee kinderen en beginnen aan het tweede deel van hun le ven. Eén ding moeten we echter niet vergeten: de an dere vijftig procent van de huwelijken zijn er ook nog. En daar zitten vele uitste kende bij. carnavalstij d weieens in het feestpak willen hijsen. Nou en dat willen ze best. Als er gepraat wordt over eventuele toekomstplannen, dan wordt er verwachtings vol gefilosofeerd. Anita en Yvonne zouden allebei best in de show-bizz terecht wil len komen of in een heuse showgroep willen dansen. Maar hun trainers Bob van Koetsveld en zijn vrouw Elly hebben ze daarover nog niet geraadpleegd. Zolang ze nog op school zitten, zal het nog wel Mid delburg-Zuid blijven. Al moet gezegd worden dat ze het in hun blauwe en lila pakjes, die door naaldkonin- gin Tineke Verhagen zijn ontworpen, en met hun witte ijslaarsjes en witte hoed in zich hebben om het in dit vak nog ver te brengen. Naar aanleiding van het artikel „Ouders in Aarden burg - meerderheid voor in voering schoolzwemmen" lijkt het ons nuttig enkele kritische opmerkingen te plaatsen. Allereerst zij gesteld, dat ons comité door de stemming op de in het artikel bedoelde vergadering niet de intentie heeft gehad vóór of tegen het schoolzwemmen in het algemeen te beslissen. Dat is onze taak niet. De uitslag van de stemming de meerderheid der aanwezige ouders was tegen het school zwemmen in Oostburg kan veeleer als indicatie worden gezien voor die in stanties welke wel hebben te beslissen, zoals gemeente- en schoolbestuur. Het is nuttig op te merken dat ongeveer éénderde deel der ouders te genwoordig was, zodat zeker van een duidelijke indicatie kan worden gesproken. Verder willen wij er de aandacht op vestigen, dat de ouders tot stemming -zijn overgegaan na uitgebreide voorlichting en discussie waarbij de volgende punten naar voren kwamen: 1. Opname in het lesroos ter van één uur schoolzwem men brengt mee, dat elk kind verplicht is het gehele schooljaar daaraan deel te nemen, ongeacht of het kind al kan zwemmen; 2. De beperkte werkelijke zwem tijd in Oostburg nl. 20 min. reistijd. 15 min. aan- en uitkleden, 25 minuten zwem men. Wat is het reële resul taat? 3. De hoge kosten. Volgens het aanwezige raadslid de heer Ferket ca. f 50,- per jar per kind. Zou de ge meente dit niet of slechts gedeeltelijk subsidiëren dan zullen de ouders een x be drag moeten bijpassen; 4. De aanwezigheid van een uitstekend zwembad in Aardenburg. Dit is weliswaar niet overdekt, maar geduren de de zomermaanden is zwemonderricht met 'n frac tie van de „Oostburgse" kos ten mogelijk. Uiteraard was het niet mo gelijk deze punten bij de eerder gehouden enquête on der de aandacht van de ou ders te brengen. Ongetwij feld zou dit wel tot een bete re meningsvorming hebben bijgedragen, waardoor de uitslag van de enquête er waarschijnlijk anders had uitgezien. A. P. M. Goossens, voorzit ter, J. B. van Waes, secretaris Oudercomité r.-k. basisschool in Aardenburg. eindredactie bas augustijn

de Stem | 1973 | | pagina 9